AFLUKIN-C Modern meubel door mode bedreigd In 1958 kregen 118 studerenden in Haarlem financiële hulp R.R.R; „Door groeiend onbehagen crisis in neo-socialistisch systeem" In totaal werd bijna 30 mille uitgekeerd Radio Moors Hecmsteedse architect bepleit experimentele woonwijk een uitkomst HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 ROEKEL RUBBER RINGMAT „Revue van beroepen op kerkelijk terrein" Schooluitvoering Koningin Wilhelmina-mulo F. H. VAN DE WETERING VOOR C.H.U. Heemstedenaar tot tien maanden veroordeeld R. A. P. Roozen benoemd tot notaris te Heemstede Jaarboek over 1957 van Vereniging „Haerlem" Derde jeugdconcert in Bloemendaal „Ik korn TYBB bestaat 40 jaar j BON UIT STAD EN STREEK DEENSE DESKUNDIGE: Het kadertoernooi om de Wilhelmina-beker Burgerlijke Stnnd van Haarlem ZATERDAG 7 MAART 1959 Uit het overzicht van de werkzaamheden van de stichting voor financiële hulp aan studerenden, te Haarlem, over het cursus jaar 19581959 blijkt, dat het aantal aan vragen om financiële steun dit jaar weer groter was dan in voorgaande jaren. Don gen in 1953 103 sollicitanten naar een stu diebeurs c.q. studietoelage, in 1954 113, in 1955 121, in 1956 124, in 1957 131, in 1958 waren er 170 sollicitanten. Voor groep A (academische studenten) meldden zich 52 kandidaten, voor de groepen B (h.t.s., kweekscholen, enz.) en C (middelbare scho len) respectievelijk 92 en 26. Na grondig onderzoek, zowel naar studiecapaciteiten als naar de sociale omstandigheden, heeft het bestuur van de stichting besloten aan 40 kandidaten van groep A een aantal toe lagen toe te kennen voor een totaal bedrag van 17.500,te weten drie toelagen van 200,zeven van 300,zeven van f 400,eenentwintig van 500,en twee van 750, Van deze studenten studeren 22 aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam in de volgende studievakken: scheikunde: 4: medicijnen: 3; wist- en natuurkunde: 4; theologie: 1; economie: 4; geschiedenis: 2; sociale geografie: 1; Nederlands: 1: biolo gie: 1; rechten: 1. Vier studeren aan de rijksuniversiteit te Leiden in de navolgen de studievakken: biologie: 2; medicijnen: 1; psychologie: 1. Aan de technische hoge school te Delft studeren dertien studen ten. Zij kozen de navolgende studierichtin gen: scheikunde: 4; metallurgie: 1; werk tuigbouwkunde: 3; civiel-ingenieur: 1, technologie: 1; scheepsbouw: 1; elektro techniek: 1; bouwkunde: 1. Eén studeert aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Zij die niet in het genot van een studie toelage gesteld konden worden, vielen om zeer verschillende redenen af. Enkelen vol deden niet aan de eisen die het stichtings bestuur aan aanstaande studenten meent te mogen stellen, anderen kwamen op grond van de, naar de mening van het be stuur, nog redelijke financiële gezinsom standigheden, niet voor hulp in aanmer king. Een zeer groot aantal van de dooi de stichting geholpen kandidaten wordt ook door andere instanties (voornamelijk door het bureau voor rijksstudietoelagen te 's-Gravenhage) financieel gesteund. Na rijpelijk overleg en diepgaand onder zoek heeft het bestuur van de stichting besloten aan 62 kandidaten van groep B een aantal beurzen toe te kennen voor een totaal bedrag van 9.652,50. De volgende bedragen werden uitge keerd: één beurs van 40,vijf van 50,—, twee van 75,één van 87,50, drieëntwintig van 100,één van 125, zestien van 150,vijf van 200,één van 250,vier van 300,één van 350,één van 400,en één van 1100. Deze kandidaten volgen het onderwijs aan de volgende scholen c.q. opleidingen: rijkskweekschool te Haarlem: 6; r.-k. kweekschool „De Voorzienigheid" te Am sterdam: 1; r.-k. kweekschool „Magister Vocat" te Amsterdam: 3; St. Luciakweek- school te Rotterdam: 5; De Costakweek- school te Bloemendaal: 6; HIT.S. te Haar lem: 13; Avondlyceum te Haarlem: 3; School voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam: 3; opleiding tot maatschappelijk werkster (Raad van Arbeid te Haarlem): 1; Instituut voor Kunstnijverheid te Amster dam: 2: Radio Technische School te Haar- Advertentie OGGGOOOGGGGGGOGOGGOOGGGGOGOO OE DOELMATIGSTE VOETENVEGER Hygiënisch, pracfiteh onverslijtbaar Koopt uitsluitond opon ringmattcn. hot onder houd is gomakkoli|kcr on voordoligor Aan boido zijden gokartold, daardoor doelmatigor Roforontios van 25 iaat intonsief gobruik tor inzago Golovord aan do grootste instol- lingon in NEDERLAND on hot BUITENLAND RECHTSTREEKS VAN FABRIEK 35.per m2 Leverbaar in Iedere gewenste maat of vorm in 16 dagen. Standaardmaten met bodem 113/77 cm a ƒ22.50 R. R. R. WIJCHEN Telefoon K 8894 - 293 ÖOOOOOOOOGOGOGOGQQOOOOOOGOOG Na de instructieve tentoonstelling voor beroepskeuze in de Vishal houdt de Her vormde Vrouwen Dienst op 10 maart een bijeenkomst die met de naam „revue van beroepen op kerkelijk terrein" betiteld zou kunnen worden. Telkens zullen twee per sonen uit éénzelfde beroep een gesprek met elkaar voeren van zeven tot tien minuten over opleiding, werkzaamheden, ervaring en toekomst. Eerst twee diakonessen na melijk zuster B. Kolk, directrice van het Verzorgingshuis in de Jansstraat en zuster L. van Dijl, wijkzuster in het Noorderkerk- kwartier. Daarna volgt een gesprek tussen twee kraamverzorgsters uit de Florakli niek, de dames H. H. Meyer en W. A. Meyer. Uit Huize Melamie spreken Aaltje Hartskamp en Wenda Wijnes over haar hulp in gezonde, maar drukke gezinnen en haar opleiding voor eenvoudige sociale be roepen. Over hulp in gezinnen waar de huisvrouw ziek is, praten met elkaar de dames J. Bijvoets en M. Th. Hart als ge zinsverzorgsters uit Nassauplein 2, terwijl de serie besloten wordt door Immy Zie- boer uit „De Blinkert" en Lies Dolieslager uit „de Olijftak", die samen het „diakonale jaar" vertegenwoordigen. Het Diakonessen- huis verleent gastvrijheid, waar iedere be langstellende uit Haarlem welkom is. lem: 3; Analystencursus (Santpoorterplein) te Haarlem: 1; L.T.S. te Haarlem: 3; Rijks- landbouwhuishoudschool te Deventer: 1; R.-K. Nijverheidsschool te Haarlem: 1; Prot. Chr. Nijverheidsschool te Haarlem: 1; R.-K. L.T.S. te Haarlem: 1; Hogere bos bouw, enz. school (Heidemaatschappij) te Arnhem: 1; H.T.S. te Amsterdam (Donge- straat): 1; Toneelschool te Amsterdam: 1; Kennemer Streekschool te Haarlem: 1; Kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam: 1; Grafische School te Amsterdam: 1; Academie voor Lich. Opv. te Amsterdam: 1School voor Scheepswerktuigkundigen te Haarlem: 1. Aan 16 kandidaten, behorende tot groep C, werden enkele kleine toelagen toege kend voor een totaal bedrag van 1850, resp. één toelage van 50,tien van 100,vier van 150,en één van 200. Zeven kandidaten van groep C werden door het Brongersmafonds gesteund met in totaal 525,(drie toelagen van 50. één van 75.en drie van 100, In totaal werd uitgekeerd een bedrag van 29.002,50. Het gemeentelijk subsidie ten bedrage van 25.000,werd volledig besteed, terwijl het bestuur uit gelden, ge stort door oud-bursalen, een bedrag van 4.002,50 kon uitkeren. Daar het subsidie van de gemeente Haarlem wederom met 2.550,verhoogd was, kon het bestuur steun verlenen waar deze nodig was. Advertentie LEERT GOED TYPEN rmo WILHELMINASTRAAT 47 - TEL. 18441 Advertentie DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers De Christelijke mulo-school Koningin Wilhelmina heeft in het Concertgebouw in Haarlem een gymnastiekuitvoering ge geven, die op een zeer hoog peil stond. Me nige gymnastiekvereniging zou over zo'n uitvoering, die weliswaar niet van hoog gehalte was maar zeer correct werd uitge voerd, meer dan tevreden hebben mogen zijn. De jongens eerste en tweede klasse had den een weliswaar eenvoudige oefening, doch die werd correct uitgevoerd. Ook de vrije oefening van de meisjes 4a en 4b en de baloefening van de meisjes 3a en 3b kre gen een zeer verdiend applaus. De klap- oefening van de meisjes eerste en tweede klasse vonden wij echter het beste ge slaagd, speciaal door de grote variatie in de oefenstof. Ook het werk van de jongens was ver meldenswaard. Interessanter waren de behendigheidsoefeningen. Het programma vermeldde slechts één toestelnummer, nl. brug met ongelijke leggers door meisjes tweede en vierde klasse; dit nummer viel op door oefenin gen van zeer behoorlik gehalte. Onder deze meisjes waren er meerderen met een zeer goede aanleg voor hoger opgevoerd turnen De huidige verkiezingen zijn mede ver oorzaakt door een crisis in een systeem. Een crisis, die het gevolg is van een gees telijk in verzet komen tegen een toene mende gelijkschakeling, waarbij presta tie niet voldoende beloond wordt. Tot deze conclusie kwam het Tweede- Kamerlid de heer F. H. van de Wetering tijdens een toespraak, die hij vrijdag avond in restaurant Brinkman op het Houtplein in Haarlem hield voor leden van de Christelijk-Historische Unie. Hij baseerde dit groeiend onbehagen mede op de resultaten van de enquête „Ideeënbus der democratie", die door de socialistische Wiardi Beckmanstichting is gehouden, waaruit volgens spreker twee dingen zijn gebleken. In de eerste plaats, dat er onder de geënquêteerden een gro te tevredenheid bleek te bestaan over de gevolgde sociale politiek en voorts een groeiend geestelijk in verzet komen tegen het systeem van toenemende nivellering, dat door de knappe mannen van de neo- socialisten aldus de heer Van de Wete ring was uitgedacht. Het sociale pro gramma was, aldus de spreker, zeker niet het monopolie van de Partij van de Ar beid. „Er is geen politieke partij, waar het sociale programma niet op de voor grond staat". Het streven naar het starre welvaartsstaat-systeem staat echter de jeugd niet aan, meende de heer Van de Wetering. De socialisten zouden volgens hen het landsbelang opofferen nu het hun partij niet goed gaat. Spreker was het voorts niet eens met de verklaringen „tegen de brede basis", die namens verscheidene partijen zijn afge legd. „Er is in ons land geen enkele par tij, die 76 zetels zal halen. Daarom zal er altijd samenwerking van verscheidene partijen moeten zijn om te komen tot een compromis". De C.H.U. zal zich blijven verzetten, al dus spreker, tegen alle vormen van histo risch materialisme, tegen een toenemen de invloed van Rome, maar ook tegen de liberale opvatting, dat bij alles de mens de norm is. Voorts kantte hij zich tegen een vorm van apartheid en steriliteit, waarin de kleine politieke partijen als het Gereformeerd Politiek Verbond en de Staatkundig Gereformeerde Partij onwil lekeurig vervallen. „Het gaat niet in de eerste plaats om de macht, maar om het dragen van een stuk medeverantwoorde- Oplichting van weduwe Het Arnhemse gerechtshof heeft don derdag een 30-jarige Heemstedenaar tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring veroordeeld. Hij wordt ervan beschul digd een gefortuneerde weduwe met fan tastische verhalen over door hem te enta meren ondernemingen ongeveer 27.000 afhandig te hebben gemaakt. De vrouw was tot haar schade met hem in contact gekomen, toen beiden in 1955 in Lunteren vertoefden. De weduwe in een rustoord, de verdachte in een reclas- seringsinstituut aldaar. Later ontmoetten zij elkaar in Den Haag en daar gelukte het hem de vrouw in zijn verhalen te doen geloven. De procureur-generaal had tegen de Heemstedenaar een jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering ge- eist. De rechtbank te Arnhem had de man tot anderhalf jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering ver oordeeld. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot no taris te Heemstede de heer R.A.P. Roo zen, kandidaat-notaris te Haarlem. Hij volgt de heer M. E. A. van Oppen op, die wegens het bereiken van de leeftijd van zeventig jaar zijn ambt heeft neergelegd. De heer Roozen, die op 14 september 1902 te Overveen is geboren, was sinds 1 janua ri waarnemend notaris van het kantoor te Heemstede. Vroeger is hij in diverse ste den kandidaat-notaris geweest en tot het vorig jaar in Amsterdam. lijkheid met als doelstelling het landsbe lang", aldus de heer Van de Wetering. Een zich van te voren vastleggen op een oppositioneel beleid achtte hij onjuist. Op positie voeren is wel gemakkelijk, maar het is daarbij allereerst nodig, dat de op positiepartij constructieve gedachten en plannen heeft. Die heeft volgens spreker de V.V.D. zeker niet gehad. De C.H.U. stelde volgens hem het landsbelang bo venaan. De regeerders moeten dienaren van de Kroon en geen knechten van de fractie zijn, merkte hij op naar aanleiding van de jongste kabinetscrisis. Door deze crisis is de weduwen- en we zenwet haastig bij de Kamer ingediend. De heer Van de Wetering was van me ning, dat zij daardoor niet grondig door dacht is. Hij geloofde, dat deze wet op het stuk van de uitvoering ervan, nog nader bekeken zou moeten worden. Tot slot meende de spreker, dat hy een te vol gen sociale politiek ruimte zal moeten worden gelaten voor persoonlijke inspan ning en verantwoordelijkheid. Na de pauze volgde een geanimeerde discussie, die ruim een uur duurde en waar bij de spreker in de gelegenheid was ver scheidene praktische en principiële vragen te beantwoorden. Hoewel men in de derde maand van 1959 mag verwachten een jaarboek over het afgelopen jaar tegemoet te zien is thans verschenen het jaarboek 1957 van de Vereniging Haerlem. Het bevat necro logieën over ds. W. Spliethoff (geschre ven door ds. C. H. Brandt), A. P. Smits (J. Lourijsen), W. van Waveren (L. F. Warnaars sr.), J. Wigersma (Jan D. Vos kuil), mevrouw E, Woutersen-Van Does- burgh (Julia Giesberts), dr. W. B. Smit (D. Heymans), A. M. Tijsseling (B. Cor net), E. W. Venema (K. Gorter), prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga (E. Frater Smid), L. J. P. N. A. Bouwman (mr. A. Diepenbrock pr.), mr. J. H. Eke- ring (dr. L. M. van Dis), ir. P. J. van Zwieten (W. Whitlau), dr. J. G. Hoge (jhr. C. G. J. von Winning) en G. J. Kerk- hoff (H. F. Boot). Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, die regel matig bijdragen levert voor het jaarboek schrijft" over het huis Grote Houtstraat 20 dat Jacob van Campen bouwde. Onder de titel „De linie van Beverwijk" schrijft de heer J. Belonje over de IJmond, waarin hij vertelt dat om Bever wijk en doorgetrokken naar Wijk aan Zee al meer dan anderhalve eeuw een linie van defensie ligt, een langgerekt conglo- moraat zou men kunnen zeggen van klei ne fortificatiewerken. Deze zijn, volgens de schrijver, van historisch belang en leve ren in het landschap nog steeds veel aan trekkelijks. Er zijn reeds autoriteiten, die in hun onkunde en volstrekte miskenning van de waarde van dat monument oorde len, dat eigenlijk de gehele linie van Be verwijk maar moest verdwijnen, terwijl anderen, bij wijze van concessie wel wil len toestaan, dat een enkele redoute uit de linie wel zou mogen worden gespaard. De heer Belonje gaat de geschiedenis na en besluit met de wens uit te spreken, dat aan het verval een duidelijk halt zal worden toegeroepen opdat ook voor latere ge slachten de historische linie van 1800 blij- Dr. S. J. Fockema Andreae geeft een his torisch overzicht van de Trekvaart Haar lem-Leiden, die drie eeuwen geleden ge graven werd en de heer Corneille F. Jans sen doet in een overzicht over de periode van 1 november 1956 tot 31 december 1957 mededelingen over Haarlem 2 monumen tenzorg. Hij merkt op, dat de afdeling mo numentenzorg bij het bedrijf van Openba re Werken eerst documentatie bijeen moest brengen van het monumentenbezit in Haarlem. In de betrokken periode is een gering aantal restauraties gereed geko men. De heer Janssen bespreekt de restau raties van Spaarne 43, „van het buiten „Vlietsorg" (in de volksmond genoemd „Het klein Paviljoen") het huisje Baan 7, het huis Grote Markt 29, de voormalige bewaarderswoning van de Sint Jorisdoelen en het poortje van het Hofje de Bakenes- ser Kamer. Twee monumenten gingen verloren en wel Lange Raamstraat 57 en Klein Heiligland 9. Door onderhandelingen met de eigenaar en mede dank zij de be stedingsbeperking kon de dreigende af braak van „Het Oost en West Indies Worst vat" aan het Verwulft en het daaraan grenzende huis „De vier winden" op de hoek van de Grote Houtstraat worden af gewend. Het jaarboek besluit met de kroniek over 1957, waarin de belangrijkste gebeur tenissen van dat jaar worden vermeld. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Advertentie DELFLAND-REIZEN NAAR ZONNIG-ZOMERS VAKANTIELAND <fi vraag vandaag nog ons verrassende reisboek 1 boordevol ideeën voor een fantastische vakantie! DELFLAND REISBUREAU MARKT 28 - DELFT K 1730-21990 Donderdagmiddag is in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal het derde jeugdconcert in dit seizoen voor de leerlingen van de Bloemendaalse lagere scholen gehouden. De heer S. Hesselink, concertmeester van het Utrechts Stedelijk Orkest, vertelde de kinderen over de be tekenis van de strijkinstrumenten en over de vioolbouw in het bijzonder. Op duide lijke wijze heeft de heer Hesselink de jeugd geïnstrueerd hoe een viool gemaakt wordt en er op gewezen dat dit eeuwen oude handwerk nog steeds wordt beoefend. Ons land heeft ook nog eerste klas viool makers. Vooral in Italië werden veel vio len gemaakt en als voorbeeld van een be roemd vioolbouwer en tevens violist noem de de heer Hesselink A. Corelli en diens leerling F. Manfredini, van wie het strijk kwartet op deze middag twee composities uitvoerde, namelijk een gebed en een rondedans. Ook de belangrijkheid van het tempo, geïllustreerd door voorbeelden, bracht de inleider ter sprake. Voorts speel de het strijkkwartet een menuet van Glück, een gedeelte uit een Symphonie van Haydn, een Sarabande van Liadow en een Polka van Alexander Glazoenov, een rustige melodie, telkens weer onderbroken door een stampend ritme, welk laatste stuk zeer tot de verbeelding van de luisterende schooljeugd sprak. Een huisarts in een Limburgse ge meente heeft bij zijn hxiisdeur een transparant laten aanbrengen, waarop de elektrisch verlichte mededeling „ik kom" verschijnt, zodra de arts in zijn slaapkamer een knop indrukt. Hiertoe had hij besloten om te voorkomen dat. zijn huisgenoten des nachts wakker werden door onnodig lang bellen. Het systeem voldeed aan de verwachtingen, doch gisternacht liep de dokter tever geefs naar de hxiisdeur. Hij dacht aan een misplaatste grap en begaf zich weer naar bed. Op het ochtendspreekuxir verscheen echter een boze patiënt. Deze was het geweest die 's nachts had aangebeld. Toen de man de mededeling „ik kom" had gelezen had hij zich huiswaarts be geven en daar de komst van de dokter afgewacht. Uiteraard tevergeefs, want de arts wist natuurlijk niet, wie en waar hij hulp moest gaan verlenen De rooms-katholieke sportvereniging „The Yellow Black Boys" beter bekend onder de afkorting TYBB maakt zich op om het veertigjarige bestaan te her denken. Hetgeen gebeurt met een indruk wekkende serie sportfestijnen, waarbij al le leden actief zullen meedoen. Dat wil dus zeggen: de honkballers, de handbal- sters, de softbalsters, tafeltennissers, kla verjassers en uiteraard de voetballers. TYBB is in de loop der jaren gegroeid van een klein voetbalclubje tot een grote sportvereniging met niet minder dan acht honderd leden, waarvan driehonderd jeugdleden. Uiteraard neemt de afdeling voetbal met 500 leden (men heeft 33 elf tallen) de belangrijkste plaats in in de club die als zo menige sportvereniging een soms zeer moeizaam bestaan heeft gehad. Moeilijkheden zijn er vooral geweest met de terreinen. Men speelde achtereen volgens bij het semenarie Hageveld in Heemstede, aan de Zomervaart in Haar lem-Oost, aan de Zandvoortselaan in Heemstede, op het grasveld dat bekend stond als de grond van boer Van Stave ren (Haarlem-Noord) aan de Overton- straat, „het zwarte pad" en kwam toen pas terecht op het terrein dat men nu al weer reeds jaren bespeelt: aan de Schalk wij kerweg in Haarlem-Oost. De vereniging, waarvan de heer Van Turnhout vanaf de oprichting bestuurslid is (dertig jaar als secretaris en de laatste tien jaar- als voorzitter), heeft zich altijd één vast doel voor ogen gesteld: de jeugd aan te trekken en die op te leiden tot goede sportlieden. Dat men daarin volle dig is geslaagd blijkt wel uit de positie, die TYBB thans inneemt onder de sport verenigingen in Haarlem. Zoals gezegd, het feestprogramma is zeer uitgebreid. Op 22 maart is er een groot tafeltennistoernooi waaraan onge veer 1200 spelers en speelsters deelne men, gevolgd door een softbaltoernooi voor dames op 5 juli. Verder noemen wij: een dual-meet voor de honkbalafdeling (2 aug.), een dual-meet, voor de voetbaljeugd (9, 15 en 16 aug.), een handbaltoernooi (23 aug.), een reünie voor oud-leden in de H.K.B. (29 aug.), een feestavond voor de jeugd (26 aug.), een dual-meet voor de la gere seniorafdelingen (30 aug.), een re ceptie in restaurant Brinkmann (5 sept.), een grote sportdag, gevolgd door een feest avond voor alle leden (6 sept.). VERVANGING In onze dezer dagen geplaatste bespre king van de uitvoering door leerlingen van Leonard Salaz in het Minerva-Theater te Heemstede werd Toos Waldman als medewerkende soliste genoemd. Deze is echter op het laatste moment wegens ziek te door Marian Sarstadt vervangen. Advertentie Over vers gebakken broodjes van Uw werk naar huis wandelen? Hebt U dat gevoel de laatste tijd? Komt U dan gauw eens met ons praten meneer over een rustige (natuurlijk een Lissone-Lindeman) vakantie.B.v. 10-17 d.Romc v.a. f 303.-f 426.- 10/17 d. Mayrhofcn v.a. f 179.- f 264.- 10/17 d. Mcrano v.a. f 249.-f 380.- Neerlands eerste reisbureau Aan Lissone-Lindeman B Plettcrijkade 50 Den Haag Stuur mij Uw graüs vakantiercisgids f J Naam Jj J Adres Woonplaats Q Nieuws in het kart K.V.P. Heemstede. De beide Heem- steedse afdelingen van de Katholieke Volks Partij houden een openbare verga dering op maandag 9 maart in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg, waar als sprekers zullen optreden de Ka merleden drs. A. M. Lucas en de heer H. M. van Lieshout. De heer Lucas zal spre ken over de financiële politiek der K.V.P. in verleden, heden en toekomst en de heer Van Lieshout houdt een verhandeling over de huidige politieke situatie en de gedrags lijn van zijn partij. Aanbesteding. De hoofdingenieur-di recteur van de Rijkswaterstaat in de direc tie Noordholland heeft in zijn bureel aan de Wagenweg te Haarlem aanbesteed het verrichten van leveringen en werkzaam heden ten behoeve van het onderhoud van de rijkswegen in het zuidoostelijke deel van de provincie Noordholland gedurende het jaar 1959. Laagste inschrijver was J. Kuipers aannemersbedrijf te Zurich voor 163.740; hoogste Kop en Zonen te Mui den voor 172.990. Lieven de Keyschool. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor, te rekenen met ingang van 1 september 1958, te benoemen tot leraar in vaste dienst aan de Lieven de Keyschool (gemeentelijke school voor individueel lager nijverheids onderwijs) de heer J. M. W. Hos. Speelplaats St. Jozefschool. Om de mogelijkheid te scheppen de speelplaats van de aan de Gedempte Oudegracht 120 gelegen Sint Jozefschool voor u.l.o. te ver groten, stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor tot aankoop van de woning Gortestraat 19 voor de som van 2500. (Van een onzer redacteuren) Voor de zevende keer is de „Woningtien- daagse" vaxi de Stichting Propaganda Wo- ninginrichting ingeluid met een bezin ningsbijeenkomst, waarop sprekers van naam aan deze in wezen commerciële aan gelegenheid een wijsgerige achtergrond hebben verleend. Voor dit donderdagmid dag in eexi Amsterdams hotel gehouden appèl leverdexi prof. dr. H. M. J. Olde- welt, architect W. van Gelderen en de Deen Erï harsen bijdragen onder het xnotto „Perspectief van een Westeuropese wooncultuur" Van deze drie inleidingen stond het be toog van de heer Larsen, bestuurslid van het Museum voor toegepaste kunst te Kopenhagen, het nauwst in relatie tot de woninginrichting in het algemeen en de meubelindustrie in het bijzonder. Hij be handelde de invloed van de Deense meu belontwerper op de Europese woningin richting, erop wijzende dat het na-oorlogse succes der Denen geworteld is in een tra ditionele vakbekwaamheid van meubel makers en ontwerpers, maar ook in de goede smaak van het Deense volk. Overi gens sloeg dit vijftien jaar geleden alleen op de uiteraard beperkte produktie dei- ambachtslieden. Sindsdien echter hebben ook de meubelfabrikanten ingezien daartoe door een toenemende publieke vraag genoopt dat ook zij andere wegen moesten inslaan. Zij lieten zich voorlichten door de ambachtelijke ontwerpers, zodat aanvankelijk de machines copieën van het handwerk leverden. Dat veranderde naar mate de ontwerpers de oneindige moge lijkheden der machinale produktie gingen inzien en uitbuiten. De kloof tussen werk plaats en fabriek wordt, dan ook elk jaar breder en de ondergang van het hand werk staat voor de deur, de kwaliteiten der ontwerpers bleven echter dezelfde. Bovendien hadden de Denen in commer cieel opzicht veel geluk: de Duitse con currentie verdween omdat de nationaal- socialisten vijandig tegenover moderne ar tistieke opvattingen stonden, tijdens de oorlog bleef de Deense industrie voor ver nietiging en plundering gespaard, zodat men na de oorlog onmiddellijk voor de export kon gaan werken en tenslotte open den het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland en het oplevende toerisme een ruime markt. De heer Larsen gaf vervolgens een met kleurendia's geïllustreerd overzicht van de belangrijkste Deense meubeltypen sinds voor die ontwikkeling de basis werd ge legd door Kaare Klint, een logisch den kende theoreticus en tevens een kunste naar met een aangeboren gevoel voor goe de verhoudingen. Zijn slotwoord was ech ter niet vrij van pessimisme: ..De bedrei ging van het moderne meubel is gelegen in de mode. Het decoratieve aspect heeft de neiging de bruikbaarheid te overheer sen. De lessen van het functionalisme schijnen de jongere ontwerpers niet aan te spreken. Dit is niet. gezond, maar een feit Ruimte om te leven Architect W. van Gelderen uit Heem stede betoogde, dat de woningbouw ertoe dient bij te dragen dat de mens geluk en levensvreugde binnen de beslotenheid van het eigen tehuis vindt: dat is meer dan vier wanden die hem beschermen tegen de weersinvloeden, meer dan een bed, een stoel en een tafel. De woning dient het mogelijk te maken dat de mens zichzelf is, waar hij zijn hobbies kan uitvieren en naar believen rommel maken en die hij niet inricht omdat het nu eenmaal zo hoort of om de buren na te apen of de ogen uit te steken. Spreker had echter op de ten toonstelling „Ieders huis straks" in het Rotterdamse Bouwcentrum geconstateerd, dat de belangstelling van het publiek meer uitgaat naar het meubel en de inrichting dan naar de waarden die het huis heeft als een ruimtelijke vorm voor het wonen van het gezin, het eten. de voedselberei ding, het wassen, het slapen, het samen zijn en de afzondering. Aan de kant van de architecten bestaat trouwens te zeer de neiging op een functionele maat te werken, welke juist voldoende is om allerlei han delingen te verrichten welke met het wo nen samenhangen, maar te weinig surplus- ruimte daarboven verschaffen die de mens nodig heeft om te leven. De heer Van Gel deren bepleitte tenslotte de bouw van een experimentele wijk. waarin de huisvrouw, de sociologen, de psychologen, de bouw- technici en de architecten gelegenheid zouden krijgen ieder op eigen terrein nieuwe mogelijkheden te ontginnen en nieuwe vormen te scheppen, naai- analogie van de Hansawijk in Berlijn. Interieur een rustpunt De filosofische beschouwing waarmee prof. Oldewelt deze voordrachtentrits had ingezet, stelde de waarde van het interieur in het licht voor het bereiken van de in nerlijke rust, waaraan de moderne mens zo'n behoefte heeft. De esthetische behoef ten mogen door het praktische nut niet weerlegd worden, het samengaan van bei de is een ideale synthese, aldus de Amster damse hoogleraar, die voorts de mening aanhing dat het huiselijk milieu ook in zijn inrichting een tegenstelling behoort te vormen tot de dagelijkse, jachtige werk sfeer. Op die manier wordt de woning weer tot een symbool: aan haar uiterlijke verschijningsvorm herkent men wat men zelf innerlijk beleeft. Advertentie Aflukin-C tegen verkoudheid en griep In het toernooi om de Wilhelminabeker in „Hof van Holland" in Haarlem is druk gescoord. Was de hoogste serie tot giste ren 148 caramboles, gisteravond wist Meyer uit Amsterdam, die zeer sterk speelt, deze prestatie te overtreffen door een serie van 196 caramboles te scoren. Nog was dit niet genoeg. In zijn elfde beurt wist de Haarlemmer Doves met rag fijn afgestemd kaderspel een formidabele score van 224 caramboles te maken, zich aldus ruimschoots te revancheren voor zijn degradatie van de vorige week. De uitslagen waren: Meyer (350) 350 10 196 35.— 2 Reich (300) 169 10 53 16.90 0 Dickmann (300) 300 12 62 25.— 2 Willemse (300) 213 12 54 17.75 0 Doves (350) 350 18 49 19.44 2 Nobels (250) 141 18 17 7.83 0 Doves (350) 350 18 224 19.44 2 Blind (300) 201 18 52 11.16 0 Lunenburg (300) 300 19 77 15.78 2 Willemse (300) 239 19 58 12.57 n Vandaag vangen de wedstrijden om 6 uur aan en zondagmiddag om 12 uur. BEVALLEN van een z o o n 4 maart: H. Nieuwenhuizen—Van Laar; 6 maart: J. TreurenRozeboom. ONDERTROUWD: 6 maart: C. P. van der Ploeg en W. E. Hiel. GETROUWD: 6 maart: A Kraaijeveld en G. Wagenaar. OVERLEDEN: 3 maart: J. P. Kok, j., Ripperdapark; 4 maart: D. Scholte Den Otter, 81 j., Donker Begijnhof; 5 maart M. H. BoltjesVan der Schuijt, 58 j., Lau rens Reaellaan; A. VerwijsStoutjesdijk, 66 j., Raam vest 3.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9