Communisten vooruit ten koste van de Gaullisten Demonstratieve intocht van Kroesjtsjev in Berlijn Verzet in Nyassaland groeit; troepenhulp uit Zuid-Afrika? Dr. Banda: „Het gaat niet tegen de Britten, maar tegen de federatie 0/5 de <~Praatótoel Grotewohl: geen nieuwe blokkade van West-Berlijn heeft alles mee Burgemeester Brandt hoopt op Indische bemiddeling Woensdag verslag van de wereldreis aan Adenauer Vrijheid der vakbeweging in Zuid-Afrika beperkt Aantal doodvonnissen op Cuba overschreed 400 Methylalcohol maakt vele slachtoffers in Mexico Nieuwe wet regelt gokken op Cuba De „Ruys" op reis FRANSE GEMEENTERAADVERKIEZINGEN li,L mm Funke's Roggebrood F U N K E Leo Hanekroot uit programmaraad Indianen stichten in Canada een onafhankelijke staat Directie Rotterdams Toneel Frans Moonen dirigeert de Mattheus Passion MAANDAG 9 MAART 1959 O (Van onze correspondent in Bonn) De Russische minister-president Kroes jtsjev heeft zaterdagavond een demonstra tieve intocht gehouden op de Stalinallee van Oost-Berlijn, waarvoor de Oostduitse leiders duizenden mensen uit het gehele land hadden opgetrommeld. Het was een grote, antiwesterse demonstratie en een circusachtige vertoning, ongetwijfeld me de bedoeld als tegenwicht van de terug keer van de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, die vrijdagavond, na zijn succesvolle wereldreis door twintigdui zend Westberlijners was toegejuicht. Eni ge uren tevoren had Kroesjtsjev te Leipzig een reeks antiwesterse uitlatingen losge laten. Inmiddels heeft de Oostduitse mi nister-president Grotewohl, door Kroesjt sjev aanbevolen als minister-president voor een toekomstig verenigd Duitsland, gezegd dat men niet van plan is West-Ber lijn af te snijden van de westelijke wereld. Van een nieuwe blokkade zal geen sprake zijn. Kroesjtsjev legde te Leipzig alle na druk op de ruggesteun van de Sovjet-Unie voor Ulbricht en de zijnen. „Ik groet mijn vriend Ulbricht. Men zegt dat hij een on mogelijk persoon is en dat men met hem niet kan onderhandelen. Daarop kan ik slechts antwoorden: Ulbricht is mijn vriend, die velen alleen daarom niet be valt omdat hij een baard draagt.." Vervolgens gaf Kroesjtsjev het Russische standpunt in de Duitse kwesties als volgt weer: 1. Moskou staat ook thans nog op het standpunt van Stalin, dat er een commu nistisch herenigd Duitsland moet komen. Kroesjtsjev zei met nadruk: „Ik wil geen kapitalistische hereniging". 2. Over de Duitse oostelijke grenzen wenst hij niet meer te praten. Met een van de vele Russische spreekwoorden, waar mee hij deze rede doorspekte, zei hij: „Wat van de wagen valt is foetsjie.." 3. Hij zei er van overtuigd te zijn dat er Advertentie i H'iii (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, die vrijdagavond in zijn stad is teruggekeerd van een 28 dagen durende wereldreis, heeft verklaard te geloven dat premier Nehroe van India zijn goede diensten inzake Berlijn niet zal weigeren, wanneer hem daarom in het belang van de vrede en van een verstandige regeling gevraagd wordt. Men zegt te Bonn dat Brandt's hartelijke ontvangst door Nehroe daarom zo belangrijk was, omdat de Oostduitse minister-president Grotewohl enige weken tevoren tamelijk kóel door Nehroe was ontvangen. Grotewohl heeft volgens Brandt valse geruchten rondge strooid over de vluchtelingenstroom van Oost- naar West-Duitsland. Brandt zal woensdag op uitnodiging van bondskanselier Adenauer Bonn op de hoogte brengen van het resultaat van zijn reis. Adenauer wil nog voor zijn gesprek met de Britse eerste minister Macmillan op vrijdag en zaterdag horen wat Brandt vernomen heeft op zijn Amerikaanse en Aziatische reis. Variant Tegelijkertijd met Brandt's terugkeer, gingen te Bonn geruchten over een nieu we oplossing voor de kwestie-Berlijn. Het gaat om een variatie op een voorstel van Kroesjtsjev om West-Berlijn onder UNO-controle te plaatsen. Deze variant voorziet in een UNO-controle met UNO- troepen van zowel Oost- als West-Berlijn. Daarmede zouden beide partijen een con cessie doen OostDuitsland zou 'n andere hoofdstad kiezen en het westen zou zijn troepen uit West-Berlijn terugtrekken. Verwezenlijking van dit plan zou de vrij heid van de tweeënhalf miljoen Westber lijners niet in gevaar brengen en zou een stap op de weg naar verder overleg tussen oost en west kunnen betekenen. Westduitse critici voeren echter aan dat deze oplossing voor West-Berlijn en West-Duitsland niet van gevaar is ont bloot, omdat er in feite een derde Duitse staat zou worden gevormd. Voorts is het gemakkelijker voor de communisten de spot te drijven met een UNO-legertje, dan met een westelijke troepenmacht. LEIPZIG (AFP) De voorzitter van de Oostduitse volkskamer, Dieckman, heeft de mogelijkheid om Oost-Berlijn op te nemen in de vrije zone die de Russen met de westelijke sector van de stad willen vormen, van de hand gewezen. Hij zei op een bijeenkomst van afge vaardigden van de liberale partijen van West- en Oost-Duitsland ter gelegenheid van de Leipziger Messe, dat het „demo cratische deel van Berlijn niet losgemaakt kan worden van de Duitse Democratische Republiek". KAAPSTAD (UPI) In het Zuidafri- kaanse parlement is vrijdag een wetsvoor stel ingediend, dat een beperking van de vrijheid der vakbeweging beoogt en een verdere doorvoering van de apartheid. Het bevat een verbod voor Afrikaanders om ten behoeve van rasgenoten te verschij nen voor industriële raden of bemidde lingscommissies. Nog bestaande vakbon den van blanken en niet-blanken mogen geen nieuwe afdelingen oprichten, behalve op basis van apartheid. Alle stakingen, zowel van blanken als niet-blanken, in de industrieën voor het in blikken van voedsel, het toebereiden en be waren ervan worden verboden en rege ringsinspecteurs," zo wil het wetsvoorstel, krijgen de bevoegdheid onderzoeken in te stellen in de kantoren van vakbonden en ondernemers. in de westelijke wereld crisisverschijnse len optreden, waartegenover hij de zijns inziens groeiende kracht van de commu nistische landen stelde. Hij gaf de verze kering dat de Sovjet-Unie er op uit is om de koude oorlog die hij de erfenis van Chruchijl noemde te beëindigen. Circus In Oost-Berlijn was het zaterdagavond op de Stalinallee een compleet circus. Er was onder dwang een soort volksfeest ge organiseerd: met bussen en extra treinen waren duizenden aangevoerd, gymnas- tiekgroepen, judovechters, kunstfietsers, tien radio- en andere orkesten, zangers, meer dan tien koren in totaal negendui zend koppen zorgden voor het amuse ment. De veiligheid van de Russische vrienden werd door een leger veiligheids politie, uitgerust met tanks, verzekerd. Bruggen en viaducten rond Oost-Berlijn werden streng bewaakt. Tenslotte zijn de Oostduitse arbeiders gehouden ter ere van Kroesjtsjev's bezoek een „gast-geschenk" aan te bieden in de vorm van een hogere produktie gedurende deze gehele week.. HAVANA, (UPI) Op Cuba zijn zater dag zeven politiemannen en soldaten van Batista wegens oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Het aantal gedoodvonnisten is hiermede tot 403 geste gen. Premier Fidel Castro heeft kort na zijn machtsovername verklaard dat het aantal executies de 400 niet teboven zou gaan. (Reuter) De hoge krijgsraad in San tiago (Cuba) heeft 43 leden van de voor malige luchtmacht van oud-president Ba tista, veroordeeld tot lange gevangenis straffen en twee anderen vrijgesproken. Zij werden veroordeeld wegens het in het wildeweg bombarderen en beschieten van mensen en steden in de provincie Oriënte. Een militaire rechtbank had hen vorige week vrijgesprokem omdat niet kon wor den uitgemaakt wie van hen verantwoor delijk waren voor het gebeurde. Fidel Cas tro noemde dit besluit 'n ernstige vergis sing die niet kon worden toegelaten", toegelaten". MEXICO, (UPI-AFP) Tengevolge van het drinken van methylalcohol zijn in het gebied van Monterrey (Noord Mexico) 25 mensen overleden en dertig blind ge worden. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zullen vallen, want men heeft van de 5.000 liter methylalcohol, die uit een beschadig de tankwagon zijn gestolen, slechts een klein gedeelte teruggevonden bij een slij ter. In het ziekenhuis van Monterrey worden veertig slachtoffers verpleegd. Wanneer zij in leven blijven zullen zij hoogstwaar schijnlijk blind of kreupel zijn. De politie vreest dat thans meer dan vijf honderd personen in het bezit zijn van methylalcohol. Via de radio en geluids wagen worden 'voortdurend waarschuwin gen uitgezonden. De omgeving van de tankwagon is afgezet. De alcohol was be stemd voor het verdunnen van verf. HAVANA, (AFP) De regering van Fi del Castro heeft nieuwe wetten afgekon digd inzake de gelegenheid tot kansspel op Cuba. Vreemdelingen, die speelzalen ex ploiteren of deel uitmaken van 't perso neel daarvan, zullen aan de Cubaanse autoriteiten een aanbevelingsbrief van hun ambassade- moeten kunnen tonen. In de praktijk heeft deze maatregel alleen be trekking op Amerikaanse staatsburgers daar deze de enige vreemdelingen zijn, die belangen hebben bij de speelhuizen op Cuba. De nieuwe wetten bepalen voorts, dat geen speelzaal mag worden geëxploiteerd in een hotel, waarvan de waarde minder bedraagt dan vijf miljoen dollar, dan wel in een club, waarin minder dan een mil joen dollar is geïnvesteerd. De Cubaanse regering wil hiermede beletten, dat er ca sino's worden geopend van minder gehal te, die zouden worden bezocht door het minder welgestelde deel der bevolking. Onder de nieuwe regeling zullen drie speelgelegenheden, die voorheen door Amerikanen werden gedreven, niet meer kunnen heropenen (alle speelgelegenhe den werden onlangs gesloten) omdat zij niet aan de nieuwe bepalingen voldoen. Tenslotte zullen de belastingen op deze vermakelijkheden hoger zijn dan onder de regering van Batista. Advertentie Hoewel de volledige uitslagen van de Franse gemeenteraadsverkiezin gen, van gisteren nog niet volledig zijn en bovendien in een groot aantal kleinere plaatsen volgende zondag moet worden overgestemd, kan op grond van de eerste resultaten worden vastgesteld, dat de neo-Gaullistische U.N.R., die in november als de groot ste partij uit de bus kwam, niet onaan zienlijke verliezen geleden, die voor al de communisten ten goede zijn ge komen. De U.N.R. heeft zijn cliëntele bij deze verkiezingen vooral gerecru- teerd uit de vroegere aanhang van de conservatieven en de roomskatholie- ken, die enigszins achteruit zijn ge lopen. Tot dusver heeft de S.F.I.O. haar stellingen ongeveer gehandhaafd. De oppositie, die Guy Mollet in het begin van het jaar boven regerings verantwoordelijkheid met de rechtse partijen verkozen heeft, lijkt zijn partij te hebben behoed voor al te zware slagen, die de socialistische partij door interne spanningen en af scheiding van de linkervleugel anders vermoedelijk te incasseren had ge kregen. De radicalen zijn verder ach- 3 É3É BLANTYRE (UPI) In Mlanje, 'n stad aan de oevers van de Zambesi, in het zuiden van Nyassaland, hebben demon stranten zondag winkels van Indiërs in brand gestoken en geplunderd, auto's op straat omvergeworpen en eveneens in brand gezet. Elders in zuidelijk Nyassa land zoeken soldaten en inheemse agen ten naar leden van het „Afrikaans Natio naal Congres", die de afgelopen dagen ar beiders in de thee-ondernemingen in deze streek hebben opgeroepen voor een alge mene staking. Premier sir Roy Welensky, gouver neur sir Robert Armitage, en de gouver neur van Zuid-Rhodesia, sir Edgar White head, hebben zondag op het vliegveld van Blantyre de toestand in Nyassaland be sproken. JOHANNESBURG (AFP) De Sunday Express" in Johannesburg schryft „dat drie Zuidafrikaanse eenheden in staat van alarm zijn gebracht en gereed zijn om, indien dit noodzakelijk is, naar Rhodesia te vertrekken. Volgens het blad zouden deze troepen kunnen worden gebruikt om in de federatie tussenbeide te komen, maar ook zouden zij de Zuidafrikaanse politiek kunnen versterken ingeval de moeilijkhe den in Nyassaland reacties in Zuid-Afrika zouden oproepen. (UPI) In de omgeving van Mlanje, waar de groepen inheemsen zich met fietskettingen, houwelen en andere provi sorische wapens strijdvaardig hadden ge maakt, heeft de politie een groot aantal wegversperringen opgeruimd. Er waren bruggen beschadigd, bomen gekapt zodat zij over de weg vielen, en op sommige plaatsen 100 meter diepe wegversperrin gen gemaakt. Militaire en civiele vliegtuigen hebben 300.000 pamfletten uitgestrooid, waarin de bevolking van Nyassaland gevraagd wordt „zich niet met moordenaars en misdadi gers in te laten, en zich af te keren van het Afrikaans Nationaal Congres, dat de 99 belangen van de inboorling op het punt van stameigendommen al ernstig heeft ge schaad". (AFP) In de centrale provincie Mpo- nela heeft de politie vrijdag het vuur ge opend op een menigte van 600 inheemsen, gewapend met messen en lansen, die wei gerde uiteen te gaan. Er vielen een dode en drie gewonden. Op verscheidene plaatsen elders is sa botage gepleegd aan bruggerr en wegen. Verscheidene dorpen zijn door de bevol king geheel ontruimd. De mannen heb ben groepen gevormd, die overvallen ple gen op inheemsen, die bij blanken in dienst zijn en die weigeren hun betrek king op te geven. Boodschap van Banda LONDEN (Reuter) De onafhankelij ke „Observer" heeft zondag een speciale boodschap van dr. Hastings Banda, de aangehouden leider van het Afrikaanse congres van Nyassaland, afgedrukt. Hier in dringt dr. Banda er bij de Britse be volking op aan de berichten, dat het con gres anti-Europees is, niet te geloven, en nog minder, dat het anti-Brits is. De correspondent van het blad in Blan tyre schreef, dat dr. Banda aan de voor avond van zijn arrestatie hem de bood schap gegeven had. Banda zei, dat zijn partij wenst, dat Nyassaland uit de federatie met Rhodesia treedt, maar dat zij niet de Europeanen uit het land wil drijven. Zij wil allen, die gelijke mogelijkheden voor alle rassen aanvaarden, gaarne toelaten. Volgens de correspondent had de gou verneur van Nyassaland kennelijk aan vankelijk besloten niet op te treden naar aanleiding van berichten over een kom- plot om Europeanen te vermoorden, maar had hy onder druk van de federale rege ring zijn beslissing gewijzigd. De gouver neur was sceptisch omdat de overtuiging, dat er een komplot bestond, slechts ge- Zaterdagmiddag begon de vergrote en gemoderniseerde „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, met 580 passagiers de eerste reis om de wereld in de nieuwe lijndienst. In Southampton kwamen er nog 440 aan boord. Deze eerste reis zal de waarde moeten bewijzen van de stabilisatie- vinnen, waarvoor de Koninklijke Rot terdamsche Lloyd anderhalf miljoen gulden heeft uitgegeven. Op de proef vaart is controle daarop niet mogelijk geweest, omdat het niet stormde Op deze foto, genomen bij het vertrek uit Rotterdam, ziet men de nieuwe dekken die geheel tot het achterschip zijn doorgetrokken. grond was op mondelinge verklarin gen van agenten, die voor de politie werk ten. Een functionaris van het Afrikaans con gres van Nyassaland W. K. Chiume, is zaterdag in het geheim naar Londen ge vlogen om „de Britse bevolking de waar heid te vertellen over wat thuis gebeurt". De 29-jarige Chiume. die de naaste me dewerker van dr. Hastings Banda is, be vond zich in Kenya toen in Nyassaland con gresleiders werden gearresteerd. Zijn vrienden brachten geld bijeen en kochten een vliegbiljet voor Chiume, die incognito reisde. Het komplot „tot massamoord", waarover de Britse minister van Koloniën in het Lagerhuis mededelingen had ge daan noemde hij „volkomen verzinsel". (UPI) Chiume beklom zondag in Hyde Park de befaamde zeepkist om zijn standpunt uiteen te zetten. Vervolgens leidde hij zondagmiddag een optocht van een duizendtal kleurlingen en blanken door het centrum van Londen. Bereden politie en politie te paard volgden de op tocht. De deelnemers aan de optocht rie pen leuzen zoals „Vrijheid voor Afrika" en „bevrijd dr. Banda". Oeganda KAMPALA (AFP) Vierduizend Afri kanen hebben zaterdag op een massabij eenkomst te Kampala hun instemming be tuigd met de oprichting van een nieuwe nationalistische beweging voor Oeganda „die ten doel heeft de stammen in dit land te verenigen in de strijd voor de onafhan- keykheid". Verscheidene sprekers ver klaarden, dat Oeganda nu in staat is zich zelf te regeren. teruit geboerd en de linkse liberalen van Pierre Mendès Franse hebben ook nu nog geen daverende successen behaald. Het aantal stemonthouders schommelde met 25 tot 27 percent rond het normale gemiddelde. Zevenentwintig Fransen in het moeder land en in de overzeese of verbonden ge biedsdelen, met uitzondering van Algerije waar pas op 19 april zal worden gestemd, moesten gisteren een half miljoen leden kiezen voor de 38.000 gemeenteraden, die na zes jaar vernieuwd dienen te worden. Deze verkiezingen waren al voorzien voor dat de vierde republiek voor de vijfde het veld moest ruimen. Nieuw was slechts, dat de bewindvoerders der vijfde republiek hadden besloten, dat in de twaalf grootste steden van meer dan 120.000 inwoners, volgens het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging gestemd zou worden. Een vernieuwing, die er ontegenzeggelijk op gericht was, de overwinning van de neo- gaullistische en andere rechtse partijen over de communistische, de linkse en de liberale stromingen te vergemakkelijken. Die berekening lijkt echter niet helemaal te zijn opgegaan. In vele grotere en kleinere gemeenten zal, uit hoofde van het meerderheidsstelsel, volgende zondag opnieuw worden gestemd en de eerstkomende dagen zullen de partij besturen oudergewoonte pogen het eens te worden over compromiskandidaten, die vooral tegen de communisten in het veld worden gebracht. „Rentree" De opkomst is gisteren iets groter ge weest dan de matte campagne had doen verwachten of vrezen, 's Morgens had in de meeste plaatsen al dertig of meer per cent van het electoraat aan zijn burger- lijke plichten voldaan. In november had 29 percent van het kiezersvolk verstek laten gaan en bij de vorige gemeente raadsverkiezingen van 1953 was 27 per cent thuis gebleven. Gisteren verschenen er naar verhouding, dus wat meer kiezers op het appèl. De verkiezingen van gisteren hebben ook nog al wat politieke slacht offers van gebeurtenissen van november de mogelijkheid van een bescheiden „ren- trée" geboden. Zo zullen ex-premier Edgar Faure en de voormalige ministers Mitter rand, Lacoste, Lejeune, Cot en Morice, die in november van het nationale toneel wa ren verdwenen tenminste als vroede vade ren hun diensten opnieuw aan het vader land mogen bewijzen. Onder de gekozenen van een der Parijse voorstadjes bevindt zich de beroemde acteur Jean Louis Bar- rault, die zijn naam als trekpleister voor het affiche van een nietpolitieke lijst ter bescherming van de gemeentebelangen ge leend had. De cijfers van gisteren kunnen verge lijkenderwijs niet zonder meer naast de uitslagen van de algemene verkiezingen van november worden gelegd. Vooral op het platteland lag de nadruk nu veel ster ker op de gemeentebelangen dan op de nationale politiek. In Parijs lagen de zaken echter iets anders en hier kunnen uit de cijfers wel enige politieke conclusies wor den getrokken. De communisten wonnen ook hier ten koste van de neo-gaullisten, wier kandidaten door het kiezersvolk blijkbaar in het bijzonder aansprakelijk worden gesteld voor de onpopulaire econo mische saneringsmaatregelen, die de re gering sinds november heeft genomen. Er is dit keer in de campagne ook wat min der met de naam van generaal Charles de Gaulle gesold, waardoor de ultra-rechtse U.N.R. in een positie kon worden terug gedrongen, die ongetwijfeld meer in over eenstemming is met de werkelijke poli tieke krachtsverhoudingen in Frankrijk. Soustelle faalt (Reuter) In de gemeenteraad van Pa rijs hebben de gaullisten thans dertien zetels meer. De communisten wonnen een zetel, de positie der socialisten bleef on gewijzigd en de midden- en conservatieve groeperingen verloren samen tien zetels en de radicalen zeven. De communisten behaalden hun meest uitgesproken over winning in Marseille, maar in Bordeaux kregen de gaullisten onder leiding van de burgemeester, Jacques Chaban Delmas, voorzitter van de Nationale Vergadering, een absolute meerderheid in de raad. In Lyon slaagde de gaullistische leider Jac ques Soustelle er echter niet in het burge meestersambt op de radicaal Pradel, die Edouard Herriot na diens overlijden is opgevolgd, te veroveren. Pradel had een niet-politieke lijst gevormd waardoor hij een groot deel van de gematigde en gaul listische stemmen won. (UPI) In de Noordfranse stad Charle- ville raakten zondagmorgen vroeg plak kers van de communisten slaags met col lega's van de U.N.R. Er werd eep schot gelost, waardoor de U.N.R.-man gewond werd. De politie kwam tussenbeide en arresteerde een aantal leden van beide partijen. Doe het zelf Reeds in het vroege voorjaar wordt er iets in ons vrouwen gewekt. Vanwaar deze onrust?, vragen we ons af. En dan plots realiseren we het ons, want we beginnen zomaar ineens te dweilen: het is de schoonmaak! Er valt niet aan te ontkomen, we willen niet eens anders. Maar het is niet alleen de schoonmaak, bacterie, die na de griepbacil vat op ons krijgt, we ondergaan óók een ver nieuwingsdrang. Zo kochten wij een lap stof, om ons ameublement te overtrekken. „Enig", zei den we: „doe het zélf." Nou, we hebben het inderdaad zelf gedaan. En hóe. Mag ik eerst vanaf deze schrijftafel een eresaluut brengen aan alle stoffeerders, zeïlleggers, naaisters en verder aan ieder, die te maken heeft met lappen, stoffen, zeil en matten, waaraan GEKNIPT moet wor den. Het is me een raadsel, dat bovenver melde lieden niet binnen een jaar gerim peld, vergrijsd en verschrompeld met een verwoest zenuwgestel door het leven gaan. Dat deze mensen geen gruwelijke nij dassen worden!! Het is ook vakwerk, zult u zeggen. Goed, maar hoe gedragen stoffeerders zich, als ze moeten werken met (aardige) stof, die helaas scheef geweven is, zodat het pa troon schuin op de stoel komt te zitten En wat doen ze, als ze op een verkeerde plaats een forse knip geven? Als je uit je éigen stof abusievelijk een grote hap knipt, is het al vreselijk laat staan, als je met andermans materiaal aan de gang bent. En zoiets zal toch óók wel eens gebeuren. Hoe is het mogelijk, dat iemand zijn goede humeur houdt, als hij de hele dag op zijn knieën door de draadnageltjes en kop- spijkertjes kruipt, op zoek naar zijn ge reedschap, dat in geen velden of wegen meer te zien is! En wat zeggen ze, als ze hun duim tot moes slaan? IJ had óns eens moeten zien en hóren. Het had wel iets weg van een ochtendgymnastiek die de hele dag duurde, met levendige begeleiding van gegrauw, gesnauw, pijnkreten en verwensingen. „Au, een bloedblaar, jóuw schuld!" „Mam, mag ik die stoel nou verder af maken? Moet je zien, de inhoud van zijn rug zakt helemaal naar beneden". „Blijf met je vervelende fikken van die nijptang af!" „Idioot, je steekt een spijker in mijn pink. Gunst, wat ben jij weer lollig van daag! Het ligt hier vol dennenaalden en engelenhaar. Wat komt er een hoop rom mel uit. Verdraaid, ik sla ze allemaal krom ga jij es weg met je lange steltenO, kijk eens, wat zit dat raar hobbelig; had den we die oude bekleding maar laten zit ten, hè? Maar dat erafslopen ging ook fijn wat een stofwolken kwamen eruit. Mam, mogen we een stroopwafel? Schiet jij al op met je stoel, Mam, de onze wordt wel een beetje vreemd, hij heeft bulten onder zijn armen en het patroon klopt niet, is dat erg? Daar gaan w ij dan roei in zitten, als er visite is". „Ezel, je smeert stroop op de nieuwe be kleding. Zou het er met een beetje sop weer af gaan?" „O, kijk nóu es, Mam komt niet uit met haar stof!!" Inmiddels vraag ik me af: worden soms alleen zéér beheerste en uiterst koelbloe dige naturen stoffeerder, of zijn deze lieden in het bezit van een zenuwgestel van kippegaas? Marianne van Raait Advertentie Boordevol kracht en vita mine B; 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet. Hofleverancier Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is aan de heer L. Hanekroot op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de programmaraad van de stichting radio Nederland Wereldomroep. Van de dagtekening van deze beschikking tot de dag, waarop nieuwe wettelijke voorzienin gen met betrekking tot de Wereldomroep in werking treden, is benoemd tot lid van de programmaraad van de stichting radio Nederland Wereldomroep mr. J. Derks te Hollandse Rading. BRANTFORD (UPI) Veertig stam- oudsten van zes in Canadese reservaten ondergebrachte Indianenvolken hebben koningin Elizabeth, premier Diefenbaker en president Eisenhower bericht dat zij een van Canada onafhankelijke Indiaanse staat hebben gesticht, de Irokese confede ratie van Noord-Amerika. Zij hebben in Brantford het gouvernementskantoor open gebroken, de gekozen raad afgezet ver klaard, en, terwijl de „mounties" (veld politie) toekeken, hun staat uitgeroepen. De veertig stamoudsten zijn erfopvolgers van de stammen der Mohawks, Seneca's, Onondaga's, Cayuga's, Oneida's en Tusca- rora's. De Indianen hebben een eigen politie macht geformeerd, die inmiddels al twee Amerikanen wegens dronken autorijden en verzet tegen een „ambtenaar in functie" achter de tralies heeft gezet. Het reservaat aan de oevers van de Grand rivier is het schamel overschot van een woongebied van 250.000 hectare dat de Canadese regering in 1924 aan de In dianen toewees. In totaal wonen er in het reservaat omstreeks zevenduizend In dianen. Het bestuur van de stichting Het Rot terdams Toneel deelt mede dat de heren Ton Lutz en Hans Tobi bereid zijn de directie te voeren van het Rotterdamse gezelschap, ook voor het komende toneel seizoen. Eduard Flipse, dirigent van het Rotter dams Filharmonisch Orkest is door ziekte verhinderd de twee Matthaus Passionuit- voeringen in Schiedam te leiden. Frans Moonen, die reeds verscheidene keren het orkest dirigeerde, heeft zich bereid ver klaard de taak van de heer Flipse over te nemen. Frans Moonen is onder meer koorleider van het Rotterdams Filharmo nisch Koor en van het toonkunstkoor Am sterdam. Advertentie dealer N.V. AMSTERD RI JTUIG MIJ. Houtplein 21 - Tel. 10338 1 l Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5