Schetsplan voor uitbreiding en verbouwing van Krelagehuis Internationale fotowedstrijd ter gelegenheid van het lustrum Liberalen zijn voor P.B.O., die uit bedrijfsleven voortkomt Collectes om medisch zwemmen voor invaliden uit te breiden B. en W. van Haarlem actief voor behoud van „Bloembollencultuur K.V.P. wil een constructief christelijk- sociaal beleid voeren 7 Aanbesteding rijbaan Kleverlaan in Bloemendaal Bezuiniging op defensie is zeer gevaarlijk Schoolverkeersexamens VIJF JAAR HAARLEMSE BLOEMENMEISJES ZOEKT U 'N DRUKKER Eerste woning in Parkwijk wordt 23 maart betrokken Met linkerarm onder aanhangwagen Examens MR. W. J. GEERTSEMA VOOR V.V.D.: Kleuter ernstig gewond bij aanrijding met auto UIT STAD EN STREEK OVERHEMDEN A N E G A N G VAN 30 MAAR T TOT 19 APRIL Bejaarde man aangereden en ernstig gewond Burgerlijke Stand van Haarlem c iv A G 10 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 18 maart wordt de Haarlemse schilder en lithograaf Jan Visser tachtig jaar. Jan Visser werd in Alkmaar geboren als zoon uit een geslacht van zee-officieren. Hij begon zijn loopbaan als .lithograafals leerling van Gabein, de toenmalige leraar aan de Haarlemse Kunstnijverheidschool, vervolgens werkte hij jarenlang als graveur-tekenaar bij de Grafische Inrichtingen n.v. Joh. Enschedé en Zn. Pas later is hij zich gaan specialiseren in het schilderen van de zeestukken an bloemtaferelen. In de loop van zijn schildersleven heeft Jan Visser talrijke keren geëxposeerd. In 1956 werd er van hem nog een expositie bij de Hoogovens gehouden. Eveneens in Haarlem hoopt de heer G. D. Gratama op 22 maart zijn vijfentachtigste verjaardag te vieren. Niet alleen als schilder van stillevens en portretten verwierf de heer Gratama bekendheid, maar ook door zijn functie als directeur van het Frans Halsmuseum 1912-1946 is hij voor vele Haar lemmers geen onbekende. Op de foto ziet men beide schilders afgebeeld in het atelier van Jan Visser. Staande de heer G. D. Gratama, zittend achter de schildersezel Jan Visser. Naar wij vernemen vormt een door twee architecten van het gemeentelijk bedrijf van Openbare Werken te Haarlem gemaakt schetsplan voor de uitbreiding en verbouwing van het Krelagehuis aan de Leidsevaart het uitgangspunt voor de besprekingen tussen B. en W. van Haarlem en het dagelijks bestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur over de huisvesting van de organisatie. Het plan, dat werd ontworpen door de architecten H. D. Heiloo en mejuffrouw 'r. M. Sweers, voorziet ondermeer in een nieuwe keuringzaal, een vergroting van het restaurant, een andere gevel en een gewijzigde indeling van het gebouw. Het werd op initiatief van de gemeente Haar lem gemaakt, nadat de algemene vergade ring van ..Bloembollencultuur" het oor spronkelijke voorstel om een nieuw ge bouw in het Frederikspark te stichten wegens de hoge kosten had verworpen. De aanbieding van dit schetsplan wordt, door het gemeentebestuur beschouwd als een eerste service aan „Bloembollencultuur" om te ionen hoezeer men het behoud van de zetel der vereniging op prijs stelt. Wij vernamen echter, dat B. en W. zich tevens beraden over nog andere voorstel len om „Bloembollencultuur" de beslissing in Haarlem te blijven, te vergemakkelijken. Het is niet uitgesloten, dat het resultaat van deze overwegingen binnenkort zal blijken. In dit verband herinneren wij er aan, dat de gemeente reeds in 1948 een bedrag van negentigduizend gulden be schikbaar stelde voor een eventuele ver bouwing van het Krelagehuis. Destijds Maandagmiddag had in het raadhuis in Overveen de openbare aanbesteding plaats van het vernieuwen van een bestaand ge deelte van de Kleverlaan (Korte Klever laanVerbindingsweg), het maken van een tweede rijbaan voor de Kleverlaan, in clusief het maken van grondverbeteringen, de aanleg van een tegelpad, parkeerst.ro- ken enz. en het aanbrengen van een asfalt- toplaag op de Busken Huetlaan. Er waren elf inschrijvingen: laagste in- schrijfster was de firma Van Vomde en Te Beest uit Heemstede voor 92.500. Hoogste inschrijfster was de firma C. Lam- pert S.i. en J. Castrikum uit Haarlem voor 143.747. De werkzaamheden waren be groot op 112.500. De gunning werd aan gehouden. Staatssecretaris Moorman: Voor een halfgevulde zaal van gebouw St. Bavo in Haarlem hebben de hei-en H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Mari ne en C. van der Ploeg, lid van de Twee de Kamer, maandagavond op een verkie zingsbijeenkomst van de Katholieke Volkspartij gesproken over respectievelijk de defensie en het christelijk-sociale pro gram van deze partij. De heer Moorman wees op de noodzaak van de bewapening. „Er zou zeker oorlog komen, als bijvoor beeld alleen Rusland bewapend zou zijn". Naar de mening van de heer Moorman is een derde wereldoorlog dank zij de atoom bom voorkomen. „Aan dit wapen hebben wij onze vrijheid te danken". Hij zag de bewapening als de enige mo gelijkheid om de vrede te handhaven. Spreker wees erop dat in landen als Ame rika en Engeland een veel groter deel van het nationaal inkomen dan in ons land aan de defensie wordt besteed. Onjuist achtte hij de wensen van de Partij van de Arbeid wat betreft een inkrimping van het defensie-apparaat. De P.v.d.A. ge bruikt als argumentering landen, die het minst aan hun defensie hebben besteed. Welk een kwade gevolgen een onderbewa pening kan hebben is bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog gebleken. Voorts sprak de heer Moorman over de dienstplicht, waarbij hij het onbehoorlijk van de P.v.d.A. noemde in deze met eisen te komen, terwijl de duur van de dienst plicht thans wordt bestudeerd. Hij wees op het gevaar van een kortere diensttijd. De militairen zouden dan onvoldoende ge traind kunnen worden, waarvan zij even tueel later de dupe zouden kunnen wor den. „Onze vrijheid eist zware offers. Op alle kruispunten van de zeewegen liggen Russische onderzeeërs klaar. En niet ver van hier staan vele goed getrainde solda ten. Hier moeten wij iets tegenover stel len", zei de heer Moorman tenslotte. Het Tweede Kamerlid C. van der Ploeg zei dat de K.V.P. met haar christelijk- sociale program de belangen van het ge hele volk wil dienen. Dank zij de samen werking na de oorlog is veel goeds bereikt, „Echter zijn wij in het verwezenlijken van onze sociale politiek dikwijls door de socialisten gehinderd". Het gevaar bestaat dat de socialisten haast het individu niet meer zien". De heer Van der Ploeg schonk aandacht aan de werkgelegenheid, de be Iastingpolitiek. de bezitsvorming en het loonbeleid. Hij wees erop dat in enkele landen van Europa een groter bedrag per hoofd der bevolking beschikbaar is dan in ons land- De bezitsvorming beoogt de mens meer zelfstandigheid en eigenwaar de te geven. Meer vrijheid in het loonbe leid vond de heer Van der Ploeg gewenst. Vanmorgen is men in alle steden .van het land begonnen met het theoretische gedeelte van de schoolverkeersexamens voor leerlingen van lagere, ulo-, v.g.l.o.- en b.l.o.-scholen. In Haarlem nemen on geveer 3600 kinderen aan het theoretische examen deel, hetgeen ongeveer vierhon derd meer is dan vorig jaar het geval was. Het examen bestaat uit het beantwoor den van een twintigtal vragen, die aan de hand van illustratieve voorbeelden worden gesteld. Het praktisch gedeelte van het verkeers- examen zal worden afgenomen in de pe riode van 20 april tot 12 mei. De Haarlemse bloemenmeisjes, die in de afgelopen jaren nationale en interna tionale bekendheid hebben gekregen, zul len dit seizoen voor de vijfde keer hun charmante taak gaan vervullen. Ter gele genheid van dit eerste lustrum wordt een fotowedstrijd uitgeschreven onder het motto: „Haarlems bloemenmeisje in ac tie". De foto's kunnen genomen worden in de periode van 1 april tot 20 mei. Elke za terdagmiddag van half vier tot half vijf zul len twintig meisjes in het centrum van de stad bloemen uitdelen terwijl zij veelal ook op andere dagen bijvoorbeeld tijdens de lunchtijd in de stad zullen verschijnen. De inzendtermijn van de foto's die een minimum formaat moeten hebben van 18x24 cm. en een maximum-formaat van 30x40 cm. sluit op 25 juni. Er is 'n jury sa mengesteld die uit de volgende personen zal bestaan: Dick Boer, directeur N. V. Focus; D. Helfferich, redacteur van het tijdschrift Foto; H. C. Croesen, journalist, J. Scholten, namens de Kennemer Foto Kring en W. van Willige, directeur van de Stichting Haarlems Bloei. De Stichting Haarlems Bloei stelt de vol gende prijzen beschikbaar: eerste prijs: zilveren legpenning met inscriptie, bene vens 100,-; tweede prijs: bronzen legpen ning met inscriptie, benevens 50,-; derde prijs: certificaat, benevens 25,-. Zeven eervolle vermeldingen, die elk met 10,- gehonoreerd zullen worden. De bekroonde foto's zullen tentoongesteld worden in de hal van het nieuwe gebouw van Haarlems Bloei aan het Stationsplein op de openingsdag, welke in juli of augus tus verwacht wordt. Blijkt dat het aantal Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel. 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 In aansluiting op het bericht in ons blad van gisteren over de voltooiing van de eerste woningen in de nieuwe Haarlemse stadswijk Parkwijk, vernemen wij thans, dat het in de bedoeling ligt de eerste be woners van het complex van de christelijk sociale woningbouwvereniging „Patrimo nium" met enige feestelijkheid in te luiden. Het is de familie Kooy, bestaande uit vijf personen, die de woning De Bazel- straat 47 huis zal gaan betrekken. Dit zal dan tevens de duizendste woning zijn, die Patrimonium in Haarlem heeft gebouwd. Maandagmorgen 23 maart om elf uur zal de burgemeester van Haarlem in tegen woordigheid van leden van het college van B. en W., het bestuur van „Patrimonium" en andere autoriteiten, de sleutels van de woning aan de heer Kooy overhandigen, waarna er gelegenheid zal zijn de reeds Ingerichte woning, alsmede een nog lege woning van hetzelfde type te bezichtigen. De heer Kooy, die chauffeur is bij een Am sterdams bedrijf, heeft ruim elf jaar in gewoond. interessante inzendingen een meer uitge breide expositie noodzakelijk maakt, dan kan deze eventueel in de Vleeshal worden ingericht. Het ligt in de bedoeling ook buitenlan ders aan deze fotowedstrijd te laten deel nemen. De voorwaarden tot deelneming worden namelijk in vier talen gedrukt. Op het kruispunt Prinsen Bolwerk-Jans- weg-Kennemerplein in Haarlem is maan dagavond om kwart voor zeven een zes- tienjari ?e Haarlemse leerling-houtbewer ker met zijn linkerarm onder een aanhang wagen gekomen. De vrachtauto met aanhanger reed in westelijke richting. De wielrijder haalde de wagen in, raakte de vrachtauto, viel en kreeg een wiel van de aanhanger over zijn arm. Met ^:n onderarmbreuk werd hij opge nomen in het Grote Gasthuis. De Haar lemse politie verzoekt getuigen zo vriende lijk te zijn zich te melden. 99 maakte de Haarlemse architect ir. B. Bij voet daartoe een schetsplan. Het schijnt dat dit ontwerp thans niet meer in het geding is, hetgeen wel verklaarbaar is nu er meer dan tien jaar zijn verstreken sinds het werd opgesteld. Voor het bestuur van „Bloembollencul tuur" is het vraagstuk van financieel- economische aard. Van die zijde verklaarde men, dat op dit moment het gehele pro bleem van de huisvesting zich nog in een stadium van informeel overleg in kleine kring bevindt en men nog geen enkele oplossing als definitief beschouwt. Het is te verwachten dat in de komende voorjaarsvergadering van „Bloembollen cultuur", die in april zal worden gehouden, de beurskwestie andermaal aan de orde zal komen. Dan zal eveneens een voorstel van de afdeling Hillegom ter tafel worden gebracht om de beurszetel naar Hillegom over te plaatsen en daartoe het gebouw „Treslong" uit te breiden. Utrecht: Doctoraal examen rechtsge leerdheid: H. Kuperus, Utrecht, Y. J. Bok- ma, Deventer; doctoraal examen genees kunde: H. van den Bergh, Arnhem, W. Derksen, Utrecht, J. Giezen, Utrecht, P. P. Lozef, De Bilt, W. O. van der Peppel, Zut- phen, S. M. Rypkema, Utrecht; semi-arts- examen: A. J. M. Christiaans, St. Anthonis, A. P. de Graaff en D. Jetses, Utrecht, J. de Jong, Rotterdam; arts-examen: mej. J. A. van Leerzem, Rotterdam, K. Oudkerk, Hil versum; tandarts-examen: mej. C. M. Krijgsman, Den Haag, A. H. Oort, Utrecht, G. H. Schols, Geleen, J. B. Th. G. Schüm- mer, Valkenburg CL.)dierenarts-examen: A. Annema, Leeuwarden, P. H. A. Poll, Baarn, E. Lagerwey en J. Borghuis, Utrecht, G. Hofland, Zegveld, C. E. L. Steyaert, Graauw. Utrecht: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde P. J. de Vries, arts te Am sterdam op een proefschrift: Bijdrage tot de serologische analyse van kankerweefsel. Amsterdam: Gemeente Universiteit. Doc toraalexamen psychologie: mej. M. H. Driessen en de heer A. Weber, beiden te Amsterdam. Advertentie FOTOKOPIEËN .- Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie is voorstandster van een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, mits deze voortkomt uit het bedrijfsleven zelf en niet van hogerhand wordt opgelegd. Het landbouwschap, dat van verscheidene zij den heftige critiek heeft ontmoet, is bij voorbeeld op volkomen democratische wijze tot stand gekomen. Alle mensen, die het tegendeel beweren, zetten op tot on democratisch handelen. Dit zei inr. W. J. Geertsema, kandidaat van de V.V.D. voor de Tweede Kamer bij de aanstaande verkiezingen maandag avond in antwoord op aan hem gestelde vragen tijdens een bijeenkomst, die de provinciale kieskringen Haarlem en Vel- sen van deze partij in hotel „De Leeuwe rik" in Haarlem hebben gehouden. Een heftige aanval deed mr. Geertsema op Jacques Gans, wiens schrijven tegen de P-B.O. hij „niet-liberaal geraaskal" noem de. „Ten aanzien van de P.B.O. zet Gans aan tot ondemocratisch en revolutionair handelen", aldus mr. Geertsema, die voorts betoogde, dat de V.V.D. autonomie van gemeentebesturen en decentralisatie van het bedrijfsleven voorstaat. De P.B.O. ver schaft het bedrijfsleven de mogelijkheid zelf het heft in handen te nemen, aldus mr. Geertsema, die de P.B.O. typisch vond voldoen aan een liberaal verlangen, waar door de strijd tussen werkgever en werk nemer kon worden verlegd naar de groene tafel. Voorts gaf mr. Geertsema aan de hand van het beginselprogramma van zijn partij een overzicht van de doelstellingen van de V.V.D. Deze partij past zich voort durend aan gewijzigde omstandigheden aan, aldus spreker, maar dit houdt geen opportuniteitsstreven in. De V.V.D. staat particuliere in plaats van collectieve be zitsvorming voor. „Het gebouw van de sociale zekerheden behoort tot de kostbare verworvenheden van ons volk", aldus mr Geertsema, „maar wij zijn van mening dat dit gebouw raakt afgetimmerd". De V.V.D. is voor sociale vooruitgang mits deze economisch verantwoord is Spreker betoogde aan de hand van enige voorbeelden, dat dit ook in het verleden het standpunt van de liberalen is geweest De mededeling van prof. Oud niet bereid te zijn met de socialisten in één kabinet te zitten, noemde spreker een pleidooi voor de eerlijkheid in de verkiezingen. Tevoren had mevrouw H. van Someren- Downer, eveneens kandidate voor de Twee de Kamer, het woord gevoerd, in plaats van de aangekondigde mr. dr. C. Berk houwer, die verhinderd was aanwezig te zijn. Zij ging nog eens de moeilijkheden na, die tot de recente kabinetscrisis heb ben geleid en betoogde, dat men niet uit onbehagen liberaal kan zijn. Zij was van mening, dat de socialisten de maatschap pelijke ontwikkeling hebben willen for ceren, waardoor zij op weerstanden zijn gestuit. Nivellering noemde spreekster het meest dodelijk voor de welvaart. Op dit De Kamerleden drs. A. M. Lucas en de heer H. M. van Lieshout, die maandag avond in gebouw „Nieuw Berkenrode" in Heemstede als sprekers fungeerden op een propagandavergadering van de KV.P. hebben waarschijnlijk verzuimd vooraf over de inhoud van hun redevoeringen over te plegen.De strekking van hun be togen kwam in grote lijnen op hetzelfde neer; namelijk de oorzaak van de kabinets crisis. Zowel de heer Van Lieshout als drs. Lu cas was ervan overtuigd dat het hier een zuiver politieke manoeuvre van de Partij van de Arbeid betrof. Deze partij heeft immers bij de laatste verkiezingen ernsti ge verliezen geleden, omdat velen zich van het socialisme distancieerden of overgin gen tot de Pacifistisch Socialistische Par tij. De P.v.d.A. wenste de tijd tot de ver kiezingen van 1961 te gebruiken door in de oppositie te gaan en aldus te trachten het verloren terrein te heroveren. De P.v.d.A. kan echter geen oppositie voeren zo lang zij regeringsverantwoordelijkheid draagt en daarom werd de portefeuille kwestie gesteld teneinde een crisis uit te lokken over een belastingvraagstuk, dat gemakkelijk zou zijn opgelost. De socialistische strategie werd onmid dellijk doorzien en er volgde misrekening op misrekening „onder leiding van de bui tengewoon tactloze fractievoorzitter mr. Burger" Er werd uiteindelijk tot kamer ontbinding besloten, waarmee de P.v.d.A. de kans werd ontnomen zich op de voor genomen wijze op de veronderstelde ver kiezingen van 1961 voor te bereiden. Drs. Lucas wees er op dat, indien de rooms-katholieken de V.V.D. stemmen in de veronderstelling dat de brede basis te veel onder socialistische invloed heeft ge staan, zij toch bijzonder slecht met de po litieke constellatie in Nederland op de hoogte zijn. Want volgens spreker is het juist de K.V.P. die het meest stelling neemt tegen uitgesproken socialistische wensen. De K.V.P wijst immers steeds op het be lang van investeren, in tegenstelling tot de P.v.d.A., waar men het vormen van een groot staatsvermogen voorstaat. Verder herinnerde drs. Lucas eraan, dat de K.V.P. eveneens de bezitsvorming wil stimule ren, waai'bij hij het succes van de jeugd- spaarwet als voorbeeld stelde. Tenslotte herinnerde hij eraan dat de voorzieningen voor weduwen en wezen reeds in 1954 door de K.V.P. waren voorgesteld. De tweede spreker was de heer H M. van Lieshout, lid van de Eerste Kamer en wethouder van Eindhoven, die zich voor stander noemde van een nauwe samen werking tussen de verschillende partijen. Nooit of te nimmer zal men echter de K.V.P. bereid vinden tot concessies, welke in strijd zijn met het verantwoordelijk heidsbesef van een katholieke politieke partij. Wat dit betreft heeft de K.V.P. vol gens de heer Van Lieshout niets te vrezen, want haar blazoen is onbevlekt en 't kom pas haarscherp ingesteld. Door dit alles meende spreker de kiezers voor het alter natief te kunnen plaatsen van een liberaal, een socialistisch welk laatste nog ge vaarlijker kan worden door de radikale ele menten of een christelijk-sociaal beleid dat de ontplooiing van de vrije mens moge lijk maakt. Een zware verantwoordelijk heid ongetwijfeld, waarbij de heer Van Lieshout tenslotte de keuze gaarne aan de aanwezigen overliet. Aan het begin van deze goed bezochte verkiezingsvergadering had de afdelings voorzitter in zijn openingswoord nog me degedeeld dat de ledenwervingsactie voor de K.V.P. in Heemstede een groot suc ces is geworden. Het ledental was immers de laatste dagen van 700 gestegen tot ruim duizend, hetgeen dus een toeneming bete kent van 42 percent. punt en ook ten aanzien van de klassen strijd achtte zij de socialisten economisch conservatief. Aan de hand van enige voor beelden gaf mevrouw Van Someren aan, dat de V.V.D. voorstandster is van demo cratisering en geografische verspreiding van het onderwijs. Zij hekelde het feit dat enige initiatieven van haar partij be lastingverlaging en bezitsvorming door andere partijen waren overgenomen, al was zij blij, dat de verlangens op deze punten dan toch verwezenlijkt zouden worden. De inleidingen gaven stof tot vele vra gen. die door de beide sprekers werden be antwoord. In de Tesselschadestraat in Haarlem- Noord ter hoogte van de Petrus en Paulus- kerk is maandagmiddag om kwart over vier een drieëneenhalfjarig jongetje uit de Roemer Visscherstraat met zijn autoped onder een auto gekomen en zeer ernstig gewond. De kleuter stak plotseling de rijweg over op het moment, dat een personenauto, bestuurd door een Haarlemse arts nader de. Deze remde uit alle macht, doch hij kon het jongetje niet meer ontwijken. Het werd tegen de weg gesmakt en de arts constateerde een schedelbasisfractuur. Hij bracht het slachtoffertje naar het St. Joannes de Deoziekenhuis. De toestand van hel jongetje is ernstig. De Haarlemse politie verzoekt getuigen zo vriendelijk fP zijn zich te melden. Nieuws in het kvrt Brons. De eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toegekend aan de heer J. van Kesteren in Sassenheim, landarbeider bij Baartman en Koning n.v. Geen spreekuur. Wethouder A. Kerk- man in Zandvoort zal vrijdag geen spreek uur houden. Jaarvergadering Op woensdagavond 11 maart zal Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld in het gebouw van de Religieuze Kring aan de Eikenlaan in Aerdenhout zijn jaarvergadering houden. De agenda ver meldt onder meer de verkiezing van twee bestuursleden wegens het periodiek aftre den van de heren Van Kampen en Kant en de benoeming van de voorzitter. Op woensdagavond 18 maart zal de heer F. Mulders in de bovenzaal van hotel „Boekenroode" voor de leden van deze buurtvereniging een lezing met dia's en geluidsfilm houden over zijn reis langs Mexicaanse Indianenstammen. Inbraakjes. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een woning aan de Van 't Hoffstraat in Haarlem. Men ver mist een portemonnaie met zeventien gul den. In dezelfde nacht werd ingebroken in een perceel aan de Pijlslaan. Hier verdween een portemonnaie met vijfenveertig gulden. Filmavond Bijzonder Kerkewerk. Als onderdeel van het Bijzonder Kerkewerk van de Nederlands Hervormde gemeente in Heemstede, wordt donderdag in het Miner va Theater opnieuw een filmavond gege ven. Vertoond wordt de Franse film „Hij, die sterven moet". Jongens en meisjes. De afdeling Zandvoort van de Nederlandse Christen vrouwenbond zal op vrijdag 20 maart een bijeenkomst houden in het Hervormde jeugdhuis. Dokter C. Eenhoorn, arts in Bloemendaal, zal spreken over het onder werp: „De verhouding tussen jongens en meisjes". Advertentie naar maat Elke gewenste maat, elk gewenst model Vast boord 2 of meer losse boorden 2 boorden en 2 paar manchetten ZOEK ZELF UW COUPON UIT: effen tinten fjjne haarstreepjes sportieve ruitjes „tonsurton"-dessins Sanfor poplin of non-iron Prijzen vanaf 15.90 Ruim vier jaar heeft onder auspiciën van de afdeling Haarlem en Omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond het zwemmen plaats van „invali den", of juister gepreciseerd „lichame lijk gehandicapten". Dit medisch zwem men wordt gehouden op de maandagavon den in het Sportfondsenbad te Haarlem en op de vrijdagavonden ir Stoop's Bad te Overveen. Van het begin af is duide lijk gebleken, hoezeer dit instituut in een behoefte voorziet. Het is een zeer belang rijk onderdeel geworden in het gestadig groeiende complex van middelen tot reva lidatie van mensen, die door hun geboor te minder bedeeld zijn, dan wel door on geluk of ziekte bepaalde lichamelijke af wijkingen hebben: dit medisch zwemmen staat o.m. naast de „beschuttende werk plaatsen" en de „oefenschool voor licha melijk gehandicapten", welke sinds 1958 is gevestigd in het gebouw van de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst te Haarlem. Het patroon van het revalidatieplan als geheel, waarvan de onderdelen gecoördi neerd moeten samenwerken om doeltref fend te kunnen zijn, begint zich duidelij ker af te tekenen. Gebleken is dat op dit gebied èn het Haarlems gemeentebestuur èn het particuliere initiatief elkaar heb ben gevonden en gezamenlijk zeer goede resultaten hebben bereikt. Voor wat het onderdeel „medisch zwem men" betreft is de afdeling Haarlem en omstreken van de A.N.I.B. dan ook zeer erkentelijk voor de geboden steun en de afdeling verwacht, dat de outillage, waar die nog te wensen overlaat, steeds verder vervolmaakt zal worden. Hierbij wordt ook gedacht aan verdere uitbreiding van zwemmen als het geprojecteerde zwem bad aan de Planetenlaan in gebruik wordt genomen, of wanneer in Schalkwijk een nieuw zwembad tot stand is gekomen, zo dat vooral ook méér patiënten uit de Haarlemmermeer en uit Haarlemmerlie- de. Halfweg, Spaarnwoude, etc. opgeno men kunnen worden. En een zeer grote wens is bijvoorbeeld ook het verkrijgen van een speciaal bad, dat op een temperatuur van 35 gr. C. ge bracht kan worden. Vooral voor de spasti sche patiënten is de behoefte hieraan zeer urgent. De vele resultaten die zijn verkregen zijn te danken aan perfecte samenwer king en teamgeest die bij het medisch zwemmen is ontstaan. Naast het volko men belangeloze vervoer van patiënten door de vereniging „Ex-Animo", staat een staf van helpsters en helpers van de R.K.K.-colonne van het Rode Kruis; loop oefeningen worden gedaan onder ervaren leiding van de vier mensendieck-lerares- sen en de eigenlijke zwemoefeningen wor den geleid door een ploeg van zes gedi plomeerde zweminstructeurs(-trices). De huidige situatie is echter zo, dat voor de oefenavonden in het Sportfondsenbad een zekere selectie moet worden toegepast omdat in dit bad reeds een maximum aan tal deelnemers is bereikt en dus nog slechts noodgevallen kunnen worden opge nomen. Voor Stoop's Bad is de situatie iets gunstiger; alleen voor het vervoer op de vrijdagavonden kunnen meer vrijwilligers gebruikt worden. Ten aanzien van het gehele vervoerscom- plex vormen vooral de transportmoeilijk heden van patiënten uit de randgemeen ten de grootste problemen. De afdeling Haarlem en omstreken van de A.N.I.B. tracht ook hierin oplossingen te vinden en een van de verlangens is te komen tot eigen vervoersmogelijkheden. Om aan de middelen hiervoor te komen worden in Haarlem, Heemstede, Bloe mendaal, Haarlemmermeer, Haarlem- merliede en Spaarnwoude, Bennebroek en Zandvoort van 30 maart tot en met 18 april collectes gehouden. In de nacht ?an zondag op maandag heeft op de brug over de Ringvaart bij Hillegom een ernstig ongeval plaatsge had. Een 78-jarige fietser kwam op de brug in aanraking met een personenauto van tegenovergestelde richting. De man viel hierdoor tegen de leuning van de brug. Hij liep een schedelbasisfractuur, een gebroken knieschijf en een grote hoofd wond op. In zorgwekkende toestand werd de man naar de Mariastichting in Haar lem overgebracht. BEVALLEN van een zoon: 6 mrt: H. Homborgvan Duivenbode; 7 mrt: F. J. Salier—Schniedewind, H. M. C. Wasse naar—Meijs, W. C. P. Stroo Cloeck—Hodde, M. M. van Steijn—Koster, S. L. M. Blom- van Musscher, J. Planting—Bultman, I. M. Rieu—Geukers; 8 mrt: W. C. M. de Vilder— Rutte, M. A. van MeeuwenDedding, T. E. M. Vijzelaar—Heeres, M. C. Dijkzeul— Engele. BEVALLEN van een dochter: 6 mrt: H. Dijkzeul—Hilterman, W. A. Rijkenberg— Clemens, 8 mrt: K. C. Blankehaar—Fokke, P. J. Verwer—Hoogenboezem, J. Verhagen Sodaar, A. Hartel—Schipper, E. A. van den Berg—Mense, C. Lavooi—Haveman; 9 mrt:J. H. Wiegel—Weber, M. H. de Bie— Steijnebrugh, C. PI. IJlstra—Kramer. OVERLEDEN: 5 mrt: I. Schoone, 1 j., Hazepaterslaan; 6 mrt: G. P. J. M. Walker, 71 j., Bakenessergracht; 7 mrt: P. Mes, 62 j., Voorhelmstraat; C. M. Honkoop, 75 j., Ged. Schalkburgergracht; H. G. Feije, 48 j„ Antoniestraat; 8 mrt: M. J. Uijtendaal— Daans, 61 j., Gasthuisvest; J. van Eijk, 65 j., Spaansevaartstraat. ONDERTROUWD: 9 mrt: R. J. Kuiper en R. Katerberg; C. M. de Man en J. M. H. Demand. GEHUWD: 9 mrt: N Krnjic en J. L. van Erven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11