VIER AVONDEN NEDERLANDS BALLET IN CARRE Nieuwe politieke partij met 12-jarige lijsttrekker „De mandarijn" George Vreeburg nieuwe voorzitter van „De Tulp van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 10 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In nog geen tien jaar uitgaven verdubbeld Aanbesteding 122 woningen in Meerestein De alcoholvergiftiging in Mexico Goede kansen voor Indische Nederlanders in Arizona en New Mexico Passagier doet examen op de „Willem Ruys" Politieke voorlichtings bijeenkomst voor vrouwen Graandiefstallen berecht te Rotterdam Reorganisatie Stichting ,T oneelcoördinatie" D. J. A. Geluk bestuurslid van Toneelfonds Jeugddamtoernooi in gemeenschapshuis Op bus wachtende vrouw door bromfiets aangereden Kort nieuws Meer zakgeld, later naar bed, minder huiswerk Opnieuw voorjaarskermis in Heemstede n.v. Slavenburg's Bank Goederenfinanciering DE BEURS De vier voorstellingen door het Neder lands Ballet in samenwerking met het Utrechts Stedelijk Orkest onder de prima leiding van Anton Kersjes in Carré te Am sterdam zijn niet helemaal volgens het programma verlopen: vele ziektegevallen maakten enige veranderingen en omzet tingen noodzakelijk Door de noodgedwon gen afwezigheid van Sonja van Beers kon den de beide Nederlandse noviteiten reeds besproken in ons blad van zaterdag niet herhaald worden. Dat is bijzonder jammer. Zondagavond werden de bezoe kers schadeloos gesteld met het duet „De zwarte zwaan" door Joan Cadzow (die naar Russisch voorbeeld veel aandacht be steedde aan de uitbeelding van de rolfi- guur) en Jaap Flier, welke laatste welis waar vooral met zijn sprongen imponeer de maar overigens tamelijk onzuiver af werkte. Maandag kon men het grote di vertissement uit „De schone slaapster" weer eens zien, waarin de gastballerina haar effectrijke allure en buitengewone techniek voorbeeldig demonstreerde. La ten wij hopen, dat vooral de doelmatige besteding van krachten en de weloverwo gen presentatie indruk gemaakt zullen hebben op de leden van het gezelschap, die naast haar solistisch optraden zonder daarvoor over voldoende toneelpersoon lijkheid te beschikken. In het bijzonder denk ik daarbij aan Leonie Kramer, die weliswaar prachtige lijnen trekt, maar nog de nodige attaque mist en te nerveus lieert. Zo'n serie voorstellingen betekende te vens een goede gelegenheid om de waar de van de werkzaamheid van Benjamin Harkarvy als balletmeester te onderzoe ken. De gunstige kanten blijken vooral uit het moderne repertoire. Er is duidelijk een grotere exactheid. Maar er loopt iets mis bij die bewegingen, die tevens de uitdruk king van romantische gevoeligheid moe ten zijn, in de tweede akte van „Het Zwa- nenmeer" en in „Les Sylphides" met na me, waar vertalenderwijze gesproken het melodieuze gekortwiekt is. Ook in „La Somnambule" van Balanchine „gebeurt" er daardoor niets wezenlijks meer. De uiterlijke vorm glanst, maar de geest is weggepoetst. Misschien hangt het met zijn instelling samen, dat bij de rolbezetting nu ter compensatie het type vaak wordt voorgetrokken boven de danseres met in trinsieke kwaliteiten. Dat charme een on toereikend surrogaat is, kreeg men onge wild bewezen doordat Milly Gramberg die de' plaats van Sonja van Beers moest in nemen in „Invocatie" van David Lichine op het fraai gespeelde hoboconcert van Marcello, bij lange na niet aan de speci fieke eisen kon voldoen. Kenmerkend voor de stijl van Harkarvy zijn ook de korte ports de bras, dicht langs het hoofd. De fameuze Pas de Quatre had misschien het meest onder het nivelleringsproces te lij den, hetgeen men te sterker besefte dooi de inderdaad verrukkelijke pose van Joan Cadzow, die hier haar neiging tot het ge- effecteerde passend kon uitvieren en Iets van het aromatische van de verleden tijd liet proeven met een beminnelijke ironie in de presentatie. In diverse balletten moest men helaas constateren, dat Janine van Thor over haar hoogtepunt als danseres heen is Geenszins bij wijze van onvriendelijkheid dient ook te worden vastgesteld, dat zij voor „Graduation Ball" te oud wordt. Naast haar verraste invalster Astrid Lief- ting niet alleen met een speels-brutale al lure, maar ook met een serie fraaie „Hei- nel"-pirouettes. Het concours de danse bracht een briljante Ronald Snijders naast een nog te onzekere Maria Bovet. die ech ter haar weg naar de voorste gelederen wel zal vinden. En ondanks alle critiek: waar elders, buiten Amerika, treft men een corps de ballet met zo talrijke veelbelovende namen? Dankzij kostumier Ger Frenzen is de laatste tijd de aankle ding van de meeste werken met goede smaak aanzienlijk verbeterd. Afzonderlijk wil ik nog gaarne de aan dacht vestigen op de nieuwste aanwinst: „De wonderbaarlijke mandarijn" in de over het algemeen uitmuntende zetting van de uit Hongarije afkomstige dansers Ernö Vashegyi en Vera Pasztor, waarvan maan dagavond een reprise werd gegeven. Bela Bartök schreef dit opzienbarende wei-k bij een scenario van Melchior Lengyel in 1919. Zoals ik reeds vaststelde is zijn mu ziek als het ware fel en navrant schilde rend, maar nergens beschrijvend, aldus aan de dansers voldoende ruimte latend. Maar waarvoor? Daar schuilt de moellijk- Gemeente Heemstede In nog geen tien jaar tijds zijn de uit gaven van de gemeente Heemstede meer dan verdubbeld. Dit blijkt uit een finan cieel overzicht over de jaren 1949 tot en met 1957 dat B. en W. van Heemstede de gemeenteraad hebben gezonden. Terwijl de uitgaven de laatste jaren geleidelijk stegen, hield een vergroting van de inkomsten daarmee geen gelijke tred. In 1955 ontstond hierdoor voor het eerst een nadelig saldo. Deze ontwikkeling zette zich in de komende jaren met uitzondering van 1956, toen nog een batig saldo werd geboekt voort. In 1949 bedroegen de uitgaven 1.507.000, waartegenover een bedrag van 1.985.000 aan inkomsten stond. In 1957 waren de uitgaven echter opgelopen tot f 3.163.000. De inkomsten konden deze hoogte niet halen en beliepen een bedrag van 2.899.000. Ook een vergelijking van de saldi toont de ongunstige ontwikkeling van de gemeentelijke financiën duidelijk aan. In 1949 was er nog een batig saldo van 478.000. Acht jaar later was er een na delig saldo van 264.000. Tweeëndertig percent van de uitgaven werd in 1957 ge vormd door de onderwijskosten (1949: 23 percent). Een percentage van 22 is bestemd voor openbare werken (1949: 30 percent). De uitkering uit het gemeentefonds nam toe van 683.000 in 1949 tot 1.215.000 in 1957, in percenten van de uitgaven van 46 tot 38. De winst uit de bedrijven liep in de vergelijkende jaren achteruit van 204.000 tot 172.000. De rijksbijdrage in de politie kosten nam toe van 186.000 tot 332.000, de inkomsten uit belastingen groeiden van 790.000 tot 1.089.000. De schoolgelden hepen daarentegen terug van 107.000 tot 10.000. heid, die er met het „onderwerp" oorzaak van is, dat deze heftige verbeelding van bovenmenselijke liefde aan de zelfkant van de maatschappij als een der meest- omstreden scheppingen van de balletkunst geldt. Het is evenals „Petroesjka" van de (zeker in de tijd van ontstaan) met hem verwante Igor Strawinsky gedacht als een gedanste pantomime. Maar bij Strawins ky en de choreograaf Michael Fokine heeft dat heel goed aangevoeld en er dankbaar van geprofiteerd was tevens een parodistische behandeling van oude cultuurmotieven in het geding. Mede dien tengevolge kunnen de dansers in „Pe troesjka" uitgaan van hun academisch be paalde techniek. Bartök echter biedt daartoe geen, althans veel minder gelegen heid. Bij Bartök namelijk heeft men te doen n.et het ,,oer"-levende. Zich bedienend van echte folkloristische elementen, pri mitieve ritmen en kleuren, streefde hij het universele na. Dit stelt de vertolkers op het toneel voor geweldige problemen bij het zoeken naar 'n adequate prestatie. Het werk ademt een Oosteuropese mentaliteit. Men kan deze niet alleen weergeven met du verfijnde middelen van de westerse be schaving Bij de omschakeling helpt na tuurlijk de pantomimische geaardheid. Men kan zich in de situaties verplaatsen, maar een door het verstand geleide inter pretatie is niet voldoende, al wordt ook de toeschouwer ertoe bewogen zijn rede te gebruiken om het algcmeengeldige aan het bijzondere geval te ontlenen. Het be hoeft wel geen betoog, dat men dan ook niet verder kwam dan een tennaastebij, waarbij de orkestrale stuwing de appre ciatie verhevigde. Misschien is daarom „De wonderbaarlij ke mandarijn" hoe spectaculair en fas cinerend ook een tamelijk dubieuze aanwinst. De danser wordt hierdoor ge dwongen geheel (maar dat is onmogelijk) terug te keren naar de biologische orde, waaruit de balletkunst bezig is zich door verdergaande abstractie triomfantelijk te bevrijden. Biologie is de kennis van ele mentaire levensverschijnselen. Sympto matisch is de figuur van de mandarijn, die alle belemmeringen tot in het voor stadium van de gewelddadige dood over wint om zijn tegenspeelster de vrouw aan zijn wil te onderwerpen: hij biologeert haar. Maar dat betekent, dat het in de eerste plaats gaat om een directe belicha ming, als men in navolging van het muzi kale proces daar bovenuit wil kunnen groeien. Wij hebben geleerd de geest over de middelen, uit het lichaam als instru ment van de dans, te laten heersen. Hier echter moet de geest uit het gebruik van de middelen, over het lichaam als instru ment van de erotiek, aanschouwelijk blij ken. Er dient dus in de eerste plaats aan de biologische voorwaarden te worden vol daan. En hoeveel bewondering men kan hebben, terecht, voor de geconcentreer de verbeeldingskracht van Irene de Vos, die bovendien op korte termijn voor de ziekgeworden Willy de la Bye insprong, voor de bereikte spanning ook, door haar onervarenheid werd de oorspronkelijke voorstelling van zaken nu slechts een zo goed mogelijk geanimeerde illustratie. De frappante autoriteit vanAart Verstegen signaleerde ik reeds. Ook het aandeel in het succes van Conrad van de Weetering verdient speciale vermelding. Niettemin is men Sonia Gaskell dank verschuldigd voor het importeren van dit merkwaardige oeuvre. Het is immers de vraag in hoeverre het ballet, dat slechts de pure dans als thematisch materiaal heeft, zich verder onafhankelijk kan ont wikkelen. Meer en meer want men wil nu eenmaal in het theater de mens ont moeten ziet men daarnaast een her nieuwde belangstelling voor het demi-ca- ractère, waarbij nu het gebaar en de plastiek rechtstreeks het gevoel openba ren Met het oog op de toekomst gericht zal men het belang van de beheersing van een dergelijk overgangsstuk uit het be trekkelijk jonge verleden inzien.. En ook los daarvan is „De wonderbaarlijke man darijn" in het goede decor en de prima kostuums van Roger Chailloux ^e moei te waard. David Koning Maandagmorgen had in de Brandweer kazerne aan de Brink te Beverwijk de openbare aanbesteding plaats van 122 etagewoningen en 12 autoboxen in het uit breidingsplan Meerestein. Er waren 39 formulieren ingezonden en er werd als volgt ingeschreven: 1. Koop man Nieuwe Niedorp 2.100.000; 2. Vertel- man en Zn 2.080.000; 3. Van Werven Am sterdam 2.075.000; 4. Boelaerts, Amster dam 2.069.000; 5. Geel, Amsterdam 2.064.000; 6. Fa. Nederhorst, Nijmegen f 2.055.000; 7. C. J. Strijk, Oegstgeest f 2.030.000; 8. C. de Geus, Broek op Langen- dijk 2.012.000; 9. Van de Bend en Zn, Wassenaar f 1.970.000; 10. Siemering, Wier den 1.942.Ö00; 11. W. J. Vermeulen, Beesd en Hoeben, Naarden 1.930.000; 13. J. Bak ker en Van der Kuip f 1.925.000; 15. Cats, Leeuwarden 1.920.000; 16. Muhlhausen te Nieuw Vennep 1.920.000; 17. Zuilen te Soest 1.907.890; 18. n.v. Miera te Velsen- Noord 1.890.000; 19. Van Beuningen Oss, 1.889.000; 20. Geveke, Leeuwarden 1.888.000; 21. A. F. van Loosbroek 1.887.000; 22. De Lange, Oegstgeest f 1.884.600; 23. Van Erne, Utrecht 1.882.000; 24. Martens, Leeuwarden f 1.877.000; 25. Verberne, Tiel 1.870.000; 26. De Moei en Hermes, Alkmaar 1.855.000; 27. Van Veen. Utrecht 1.852.000; 28. W. v. d. Ley, Herwijnen f 1.832.000; 29. Van Eek, Gameren 1.828.400; 30. H. M. van Evelein en P Meijer, Beverwijk f 1.824.000; 32. A. v. d. Pas, Heerde 1.820.000; 33. C. Wijnands, Amersfoort 1.793.000; 34. R. van Baten burg, Amersfoort f 1.790.000; 35. Biltho- vens Bouwbedrijf, Breda f 1.761.600; 36. M. Ebbinge, Haarlem 1.708.000; 37. Gebr. Schram, Beverwijk 1.690.000; 38. n.v. v/h Gebr. Kingma te Leeuwarden 1.639.000 en 39. De twaalf Provinciën, Velsen f 1.617.500. De begroting was f 1.678.300. MEXICO (AFP) Dankzij een genees middel uit de V.S. heeft men 't leven kun nen redden van 41 mensen, die de vorige week in ernstige toestand naar het zie kenhuis van Monterrey (Noord-Mexico) waren gebracht tengevolge van het drin ken van methylalcohol. De meesten zullen echter blind of krank zinnig blijven. „De Indische Nederlanders, die onder de speciale „Pastore-Walter-wet" naar de Verenigde Staten willen emigreren, heb ben allen de blik verlangend op Califor- nië gericht. Daar hopen zij het klimaat en de levensomstandigheden te vinden, waaraan zij gewoon zijn. Maar het zal niet in alle gevallen mo gelijk zijn hen daar te plaatsen. De sta ten Arizona en new Mexico, eveneens in het zuidwesten van de Verenigde Sta ten, hebben een even gunstig klimaat. De ontwikkeling van deze staten wordt krach tig ter hand genomen en de werkgelegen heid is er ruimer dan in Californië." Dit verzekert met grote nadruk dr. John Kulisz, directeur van de hulpverlenings dienst, die de Methodist Church in Ameri ka voor Europese vluchtelingen in het le ven heeft geroepen. Deze kerk werkt met andere Amerikaanse protestantse kerkge nootschappen samen in de Church World Service. Dr. Kulisz vertoeft thans voor een oriëntatiebezoek enige weken in ons land. Hij hield reeds besprekingen met de leiding van de Algemene Emigratie Cen trale aan de Javastraat te Den Haag, waarbij zich 40 percent van de kandidaten voor de Pastore-Walter-wet heeft aange meld. De heer Kulisz is van mening dat in Arizona en New Mexico voor Indische Ne derlanders goede kansen bestaan. In Ca lifornië werken veel industrieën voor de defensie en het is voor niet-Amerikanen moeilijk om daar werk te vinden. In de andere staten is dat anders. De staten in het zuidwesten van Ameri ka verdienen voor vestiging van Indische Nederlanders de voorkeur, omdat er, al dus dr. Kulisz, geen kleurenbarrière be staat, iets dat helaas van de staten in het zuidoosten niet gezegd kan worden. De Church World Service heeft sinds 1948 ruim 104.000 Europese vluchtelingen met hun emigratie naar de V.S. geholpen. De kerken zijn daar meer dan instel lingen voor zondagse eredienst. Zij vor men centra van vele en uiteenlopende so ciale activiteiten. De heer Kulisz is de tweede vertegen woordiger van C.W.S., die ons land be zoekt. In januari heeft hier reverend Jur- rison van de Episcopalian Church enige tijd vertoefd. Weldra zal miss Margaret Gillespie (Presbyterian Church) een oriën terend bezoek aan ons land brengen. Als de „Willem Ruys" op de terugweg is van zijn eerste reis-rond-de-wereld komt in Sydney de familie H. W. de Wolf aan boord, vader, moeder en zoon. De zoon zou op 21, 22 en 23 april voor het „Institute of Chartered Accountants in Australia" schriftelijk examen moeten doen, maar dan zou hij deze reis moeten uitstellen. Er is voor hem echter een nogal inge wikkelde regeling getroffen, die toch dat examen mogelijk maakt. Kapitein F. de Jonge krijgt een verzegelde enveloppe met de examenopgaven ter hand gesteld. Op iedere examendag zal hij precies 's morgens om negen uur de voor die dag bestemde examenopgaven mogen over handigen. Als toezichthouder is aangewe zen een Britse adjunct-administrateur, die de reis meemaakt. De examenuren zijn gesteld van 9 tot 13 uur. Om 13 uur zal de ze toezichthouder 't werkstuk in ontvangst moeten nemen, onmiddellijk in een enve loppe deponeren en dan ter hand stellen aan de gezagvoerder, die het opbergt. Op de derde dag zullen de drie enveloppen in een verzamelcouvert worden gedaan. Dit zal dan, goed verzegeld, van Balbao aan het Panamakanaal naar Australië worden teruggezonden. Er wordt een beëdigde verklaring van de toezichthouder ingeslo ten dat 't gehele examen volgens de over- eengekómen spelregels is afgelegd. Maandag hield de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en gelijk Staatsburger schap in samenwerking met de Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep, in café-restaurant Brinkmann in Haarlem een oriënteringsbijeenkomst, waar ver tegenwoordigsters van de vijf voornaam ste politieke partijen de beginselen van hun partij hebben uiteengezet. Het voor lichtingskarakter van deze bijeenkomst kon slechts ten dele verwezenlijkt worden, doordat de aanwezigen een té uitvoerige stof te verwerken kregen. Het had mis schien aanbeveling verdiend, indien één bepaald onderwerp ter sprake was ge bracht, dat dan door de vijf spreeksters, ieder uit haar eigen politieke gezichts hoek, zou zijn belicht. De bijeenkomst stond onder leiding van de presidente van de plaatselijke afdeling van de Vereniging voor Vrouwenbelangen, mevrouw Oud-Stofberg, die achtereenvol gens de volgorde werd door het lot be paald inleidde: mejuffrouw mr. E. B. ten Bruggen Cate uit De Haag (C.H.U.), mejuffrouw M. A. J. Kamphuijs uit Alk maar (K.V.P.), mevrouw dr. F. Diemer- Lindeboom uit Rotterdam (A.R.) en na de pauze mejuffrouw M. Hardeman uit Den Haag (V.V.D.) en het Haarlemse raadslid mevrouw M. van der Wall-Duyvendak (P.v.d.A.) De drie eerstgenoemde dames be perkten zich in hoofdzaak tot het geven van een toelichting op de beginselen van haar partij. Bij de twee laatstgenoemden viel een meer persoonlijk geluid te beluis teren. De vijf spreeksters waren het allen eens over de wenselijkheid van een lagere belastingdruk voor ongehuwden. Voorts kwamen vraagstukken als woningnood, huur- en loonvraagstuk, jeugdbeweging, onderwijs, sociale gerechtigheid, eerbied voor de menselijke persoonlijkheid en menselijke arbeid, alsmede bezitsvorming ter sprake. Hieruit blijkt wel, dat de aan wezigen heel wat te verwerken kregen. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan tegen de zes verdachten uit Rotterdam en Schiedam die veertien dagen geleden terecht hebben gestaan we gens diefstallen en/of heling van graan in 1957 en 1958 ten nadele van de Coöpera tieve Vereniging U.A. Centrale der Ne derlandse Verbruikscoöperaties. De hoofdverdachte, de 33-jarige veehou der J. P. uit Schiedam werd conform de eis veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf waarvan drie maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De 45-jarige molenaar G. B. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar; te gen hem was zeven maanden geëist. De 28-jarige graanreiniger A. W. B. werd con form de eis veroordeeld tot zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk en drie jaar proeftijd. De 37-ja- rige P. J M. werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd wan drie jaar; tegen hem was zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd geëist. De 52-jarige veehouder H. P. en de 50-jarige veehouder C. van der B. werd vrijgesproken. Tegen hen was geëist een boete van 100 of veertig dagen en veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. yyyy^yyxcccccccccccccccocco:^^ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 99 De heer Chr. Eggink heeft maandagmid dag in het Haarlemse Krelagehuis de eer ste periode van de gereorganiseerde ver eniging „De Tulp" afgesloten. Hij zag in zijn openingswoord terug op de vier jaren, waarin hij voorzitter was. In deze jaren is het Produktschap voor Siergewassen op gericht, waarin de vereniging na veel zoe ken en tasten de mening van de leden op duidelijke wijze naar voren heeft kunnen brengen. Hij wees op het vraagstuk van de reserveringen, de inneming van het ab normaal, kortom: men luistert naar „De Tulp". Met de Plantenziektenkundige Dienst is een nauw contact onderhouden. „De goede wil van de dienst wettigt de verwachting, dat het nieuwe bestuur er in zal slagen een goede oplossing te vinden voor de keuring bij de export". De heer Eggink memoreerde het feit, dat ook nog in deze periode het besluit is gevallen, dat er bolbloemen zullen mogen worden geëxporteerd. Volgens hem is dit besluit van zeer groot belang. De vereni ging zal moeten trachten de korte tijd te gebruiken om een zeer goede basis te vin den voor de verkoop in het binnenland. Men zal de heffing op de te exporteren bloemen van tulpen moeten gebruiken om de handel in kale bollen te saneren. De bloembollenkwekers zowel als de goedwil lende broeiers zouden een juiste sanering toejuichen. Men zal gezamenlijk de lasten hiervan moeten dragen. De commissie tot voorbereiding van de binnententoonstelling op de Floriade 1960 in Rotterdam is tot de conclusie gekomen, dat het publiek op de Winterflora slechts de eerste inzendingen met interesse be keek, de rest leek precies hetzelfde. Wel besteedde het grote aandacht aan het bloe- menbindwerk. Vandaar dat de commissie de verenigingen verzocht medewerking te verlenen om op deze tentoonstelling bloem- bindwerk te kunnen tonen. De vereniging „De Tulp" zal tulpebloemen laten broeien voor dit doel. Er zullen 10.000 bloemen no dig zijn. De heer Limburg wees er op, dat de in zendingen voor de monstertuinen minder in aantal worden. De kwaliteit van de be oordeelde partijen was enkele percenten beter. De heren H. C. van der Loo in Noord- wijk aan Zee, Chr. van Keeken in Llmmen en H. C. J. de Vroomen in Lisse zijn in het bestuur gekozen. De heer George Vree burg nam na zeer langdurige aarzeling het voorzitterschap uit handen van de heer Eggink over. Zonder slag of stoot hebben de leden van de vereniging zich verklaard voor de har- tewens van de voorzitter om nu ook het tulpenplantgoed beneden zift 9 niet meer op te kopen. De heer Eggink verklaarde dat het de bedoeling was om eerlang ook de kale tulpen in te nemen tegen een be hoorlijke prijs, zodat deze bollen niet meer naar de broeiers zouden kunnen gaan. De ze worden nog steeds als zgn. talgoed ge veild. Bovendien achtte hij het onbillijk, dat de handelaars in deze bollen geen hef fing behoeven door te berekenen in de bin nenlandse handel. Hij is van mening, dat men slechte bollen moet opkopen en ver malen en niet de goede, zoals nu gebeurt. Aan het slot van de vergadering heeft de directeur van de keuringsdiensten, de heer F. Limburg, zich verweerd tegen aantijgingen uit West-Friesland. Er is be weerd, dat de controle in West-Friesland zwaarder was dan in de oude bloembollen streek. Een Westfriese commissie heeft deze aantijgingen wel onderzocht, maar niet voldoende openbaar gemaakt, dat er geen bewijs gevonden is. 99 Zoals men zich zal herinneren heeft een commissie van drie, bestaande uit de he ren S. de Jong, burgemeester van Zut- phen, J. Kassies, secretaris van de Raad voor de Kunst en F. Sterneberg, voorzit ter van de Nederlandse vereniging van Toneelkunstenaars, zich van april 1957 af belast met de dagelijkse leiding van de stichting Toneelcoördinatie, alsmede met de reorganisatie van deze instelling. Deze reorganisatie heeft nu haar be slag gekregen door de instelling van een drietal colleges, te weten: Het subsidiën- tenoverleg inzake toneel, waaraan verte genwoordigers der subsidiërende overhe den deelnemen en dat tot taak heeft de sa menhang te bevorderen in het door de subsidiërende overheden ten aanzien van het toneel te voeren beleid. De Stichting Toneelfonds, waarin de gelden gestort worden van de publiekrechtelijke licha men, die het toneel als geheel subsidië ren en de vereniging van Nederlandse to neelgezelschappen, die tot doel heeft re gelingen te treffen, waardoor de samen werking tussen de gezelschappen wordt be vorderd. Leden der vereniging zijn de volgende gesubsidieerde gezelschappen: de Neder landse Comedie, de Haagse Comedie, het Rotterdams Toneel, Toneelgroep Theater, het zuidelijk toneel Ensemble, de toneel groep Puck en het Nederlands Jeugdge- zelschap Arena. Het bestuur van de Stichting Toneel fonds wordt gevormd door de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken in Haarlem, de heer Th. B. M. van Eupen, wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken in Eindhoven en de heer mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar. Het bestuur der vereniging van Neder- landsche toneelgezelschappen bestaat uit de heer mr. L. A. E. Briët, voorzitter van het bestuur van Het Rotterdams Toneel, mr. B. A. van Schaik, voorzitter van het bestuur van de Nederlandse Comedie, de heer A. W. Oster, directeur van de Ne derlandse Comedie en de heer M. J. Kip zakelijk leider van toneelgroep Theater en directielid van het zuidelijk toneel Ensem ble. De damclub „Zandvoort" heeft het initiatief genomen tot het organiseren van 'n jeugd-damtoernooi in 't gemeenschaps huis. Er wordt hiervoor medewerking ondervonden van de hoofden der Zand- voortse scholen. Men had gerekend op ten hoogste 50 kinderen, doch tot heden heb ben er zich reeds meer dan 200 aange meld. De damclub „Zandvoort" zal zich met de organisatie van dit jeugdtoernooi belasten, dat op woensdag 25 maart in het gemeenschapshuis zal beginnen. NIEUW GEMEENTERAADSLID. In de eerstvolgende gemeenteraadsver gadering, op dinsdagavond 24 maart, zal de heer D. van Duijn als opvolger van wijlen ir. P. G. van Kuijk tot raadslid worden geïnstalleerd. IN FEBRUARI KWAMEN 33 WONINGEN GEREED. Gedurende februari kwamen in Zand voort 33 woningen gereed en werd met de bouw van zes huizen begonnen. In totaal waren op 1 maart 57 woningen in aanbouw. In de nacht van zondag op maandag had bij de bushalte de Engel in Lisse een aan rijding plaats. Een vrouw stond daar even over twaalf te wachten op een bus van de N.Z.H., toen zij door een bromfietsende Lisser werd aangereden waardoor zij haar been brak. De bromfietser kwam te vallen en liep een hersenschudding op. De vrouw werd naar het Academisch zieken huis in Leiden overgebracht. Goed kamp. Van 3 tot en met 7 april zal in en om de Houtrusthallen in Den Haag de A.N.W.B.-kampeertentoonstelling „Goed Kamp" gehouden worden. Deze jaarlijkse wapenschouw van alles wat er in Nederland op het gebied van kamperen en caravanning aan de markt komt, wordt door de Toeristenbond georganiseerd met de bedoeling de kampeerder, tijdig voor het nieuwe seizoen, een inzicht te geven in de mogelijkheden, welke handel en industrie hem kunnen bieden. Deze A.N.W.B.-ten- toonstelling uitgegroeid tot de grootste kampeerexpositie van West-Europa draagt in de eerste plaats een sterk voor lichtend karakter. Er is weer een nieuwe politieke partij. Lijsttrekker is de 12-jarige prof Sicco Terpstra, leerling van de hoogste klasse van de Joseph Israelschool in Assen. De naam van de nieuwe beweging is de Algemene Kinder Partij, d.ie de vorige week in de Joseph Israelschool, domein van meester D. Huizinga, het levenslicht aanschouwde. Zij is ontstaan, omdat de leerlingen menen steeds maar weer ten achter te worden gesteld. Het begon met de leuze V(eel) V(rije) D(agen). Later werd het V(eel) V(rije) D(agen) Z(onder) Huiswerk) en het eindigde met de A.K.P. Mijnheer Huizinga, zelf politicus in hart en nieren, nam het streven van zijn leerlingen heel ernstig en liet in de tekenles prach tige verkiezingsbiljetten maken, die nu de school sieren. Er kwam zelfs nog meer: op het bandopname-apparaat van de school werd een enthousiaste ver kiezingsrede van prof. Sicco opgenomen, aangekondigd door de 11-jarige Gea Kampman. Ons zakgeld is ver beneden peil, de schooluren zijn langer dan vroeger, terwijl de volwassenen veel korter werken, verkondigde Sicco met luide stem. Een andere grief van de schooljeugd is dat zij steeds maar weer vroeg naar bed moet, zodat zij leuke radioprogramma's, bijvoorbeeld Dorus. niet kan beluisteren. Ook willen zij voortaan zelf kiezen wat er gegeten zal worden en er zal minder huiswerk opgegeven moeten worden. Daarin ver betering te brengen, is het doel van de A.K.P., aldus Sicco, die zijn rede besloot met een daverend: stemt op de A.K.P. De heer Huizinga zal dezer dagen het bandje met de complete opname in het kader van de door de regering ten behoeve van de politieke partijen gevorderde zendtijd (aldus Geaj naar een omroepvereniging zenden, die de geschiktheid om het in een heuse uitzending te gebruiken zal beoordelen. In de tweede helft van april zal op de terreinen achter gebouw „Nieuw Berken rode" in Heemstede voor de derde maal een voorjaarskermis worden gehouden. Be halve de traditionele attracties zal men op deze kermis ook „de dikste dame van Europa" kunnen bewonderen. Advertenue Schoterweg 3 Nieuwe Gracht 98 Tel 12580 - 16942 Tel 13570 Het Damrak startte met een zeer ge ringe handel. Alleen bij de opening waren de hoeken tamelijk gevuld, waarvan nog de meeste personen nieuwsgierigen wa ren. De koersen vielen, in verhouding tot de in de morgenuren gedane hoogste prij zen, tegen. Een uitzondering hierop vorm den aandelen Philips. Amerika had, na eni ge dagen niet in de markt te zijn ge weest, weer belangstelling voor de Phi- lipspapieren. Op 532 bedroeg de koers winst ten opzichte van de vorige slotkoers ongeveer zes punten. Van deze gunstige tendentie profiteerden de converteerbare obligaties Philips. Wallstreet bleef vrij dag onregelmatig en trok zich weinig aan van de discontoverhoging in Amerika door vier Federale Reserve Banken. Deze mee valler bracht in de morgenuren kopers in de niet-officiële handel op het Damrak. Als hoogste prijzen voor de aandelen werd betaald respectievelijk voor Kon. Olie 167.-, Unilever 463, Philips 535 en AKU 271. Tengevolge van de ongeregeldheden in Irak was Kon. Olie op de officiële beurs ongeveer 165.- en vrijwel onveranderd bij de vorige slotkoers. De aandelen ble ven bijna twee gulden beneden pariteit New York. Parijs had een paar stukjes aan de markt. Unilever viel op 459, de slot koers van vrijdag, tegen. AKU hield zich vrij goed en noteerde iets hoger. K.L.M. was aan de koopzijde. De scheepvaarten konden zich goed handhaven bij geringe affaire. Holland Amerika Lijn boekte een winst van bijna twee punten terwijl de overige aandelen in de sector doorelkaar goed prijshoudend waren. Van de cultures lagen Deli en Se- nembah goed in de markt; daartegenover waren Amsterdam Rubber en HVA iets lager. Blijkbaar bestaat er voor de staats fondsen belangstelling van buitenlandse zijde, aldus de beurs. De obligaties lagen merendeels vast in de markt. In aandelen Walvisvaart werd, op verzoek van het beursbestuur, de notering voorlopig ge staakt op een te verwachten bericht van de maatschappij. Het gerucht ging ter beurze dat de maatschappij, door het Uni lever concern, zal worden overgenomen. Dit bericht is later door Unilever gedemen teerd. Verder werden nog geadviseerd aandelen Van Vlissingen en Co's Katoen- fabrieken op 212 (205) op de dividendver hoging. De laatste verhandeldag van claims Lijm- en Gelatinefabriek en Leeu warden Papier werden de prijzen respec tievelijk op 80 en 117 geadviseerd. Bei de emissies zijn geslaagd. Prolongatie 3 percent. NEW YORK Het koersniveau was gisteren licht stij gend bij matige activiteit. Er was vrij veel gunstig bedrijfsnieuws. Over het algemeen had de kwestie-Berlijn weinig invloed ter beurze. De revolutie in Irak beïnvloedde de oliewaarden. De grootste winsten deden zich buiten de groepen voor, waarover de gemiddelden worden berekend. Het in dustriegemiddelde kwam van 609,52 op 609.96; dat voor spoorwegen van 163,74 op 163,29 en dat voor openbare nutsbedrijven van 93,05 op 93,02. Van de 1247 verhandelde fondsen sloten er 523 hoger en 508 lager. Du Pont was een uitzondering met een stijging van meer dan 9 dollar in de che- miegroep op geruchten over een aandelen- splitsing. Polaroid en Philadelphia and Reading stegen meer dan 6 dollar. Winsten van 3 dollar of meer waren talrijk. Ziokal steeg meer dan 9 dollar op een contract van 77 miljoen dollar inzake de produktie van de Minutemanraket. Continental Steel steeg meer dan 3 dollar door wederom hogere produktiecijfers. Litton steeg 5 dol lar in de willige elektronische sector. Ame. rada Oil, Gulf, Royal Dutch, Sinclair en Standard Oil of California daalden een dollar of meer. De koperwaarden waren vast. De aandelenomzet kwam van 3.930.000 op 3.530.000. (UPI) Slotkoers uapaH gisteren 13.45 uur 3-3% °/o Nederl. '47 9211/ie 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 975/i6 97% Woningbouw 6°/o 11134 11134 °r. A'dam '56 I.. 85 Pr. A'dam '56 II. 96% Pr. A'dam '56 III 96% Pr. R'dam '52 I.. 92% Pr. R'dam '52 II. 96 Pr. R'dam '57 10034 A.K.U 268% 269% Calvé Delft 450 450 Van Gelder Zonen 2201/! 220 K. N. Hoogovens 360 360 Nederl. Ford 222 219 N Kabelfabriek. 330 330 gew.Philips Gloeil. 533% 533 Pref.PhilipsGloeil. 222 Unilever (cert.) 459 460 Unilever (nieuwe) 450 450 Wilton Fvenoord. 202 204 Werf Gusto 153 153 Dordtsche Petrol. 690% 691 Kon. Petroleum.. f 165,30 165, Billiton 22034 223 A'dam Rubber 85 8434 K.L.M f 123, 122,50 Holl. Amer. Lijn. 138 138 K.N.S.M 136% 136 N. Scheepv. Unie 13134 130V2 v. Nievelt Goudr. II8V2 118 Phs. v. Ommeren 235 235 H.V.A 131 131% Delimaatschappij f 154, 156,— Amsterd. Bank 268 269% Nat. Handelsbank 134 133 Ned. Handel Mij 205 Rotterd. Bank 229% 230 Twentsche Bank. 220 Anaconda Copper 70% 73% Bethlehem Steel. 525/is 51% exdiv U.S. Steel 92% 92 General Motors 46% 46% Shell Union 85 85% 71 Tidewater 21' I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13