Medegevangene geholpen bij vlucht: een maand celstraf Prins Bernhard overtuigd van de Zuidamerikaanse toekomstkansen Persoonlijke verplichtingen AKU gaat met Mexico samenwerken 11 ABDIJSIROOP Geen nieuwe directeur- generaal voor de Middenstand Verwijten van de P.S.P. HAARLEMSE POLITIERECHTER Examens DE FISCUS WACHT OP U De aangifte voor de Inkomstenbelasting Onderwijzers naar de universiteit Adres van de NJ.O.P.S. aan de Eerste Kamer Alleen een kever Modezaak kondigde „uitverkoopshow" aan voor opruiming begon Winkelierster veroordeeld DINSDAG 10 MAART 1959 (Van een onzer redacteuren) Persconferentie in de stuczaal van Pa leis Soestdijk: het is een vaste gewoonte van Prins Bernhard geworden na elke goodwill-reis naar Latijns-Amerika ver slag over zijn wederwaardigheden en in drukken te doen. De zakelijke kant daar van heeft men reeds gisteren in ons blad kunnen lezen. Die is belangrijk genoeg om hier in het kort te herhalen: er is ginds dringend behoefte aan landbouwkrachten maar de vestigingsvoorwaarden verschil len naarmate de financiële spankracht van het ontvangende land meer of minder mogelijkheden biedt. Brazilië bij voor beeld is tot financiële hulp bereid, in Chili en Paraguay moet dat nog onderzocht wor den. Maar ook is do emigratie van Neder landers of de vestiging van Nederlandse bedrijven in het ene gebied moeilijker dan in het andere: Prins Bernhard bieek an dermaal stevig overtuigd van de funda mentele rijkdom van alle Zuidamerikaan se landen en de kansen die daar voor ons liggen, niet alleen op landbouwgebied, maar ook in industrie, scheepvaart, haven bedrijf en wegenaanleg. „Het is soms ont roerend om te horen hoeveel lof men voor de Nederlanders heeft", zei de Prins. „Maar is daar niet veel zuidelijke hoffelijk heid bij en hoe staat het eigenlijk met de financiële garanties?", zo luidde een dei- vragen. Want dat is de persoonlijke noot van prinselijke persconferenties: men kan er vrij-uit spreken en men krijgt openhar tige antwoorden: Prins Bernhard ver schuilt zich niet spoedig achter gladde formules. En hij antwoordde: „Er zijn na tuurlijk landen en projecten waarover wel twijfel bestaat. Maar daar heb ik dan ook niets aan gedaan! Neem bij voorbeeld eens een melkfabriek in Paraguay, die aan de ene kant te weinig produceert om renda bel te kunnen werken en aan de andere kant geen afzet heeft omdat de bevolking nog weinig belangstelling heeft voor ge pasteuriseerde melk. Zoiets kan ik niet aanbevelen". En over de moeilijkheden in sommige Nederlandse landbouwkolo nies in Chili: „Dat was een paar jaar gele den en ze hadden 't aan zichzelf te wijten. Die mensen gunden elkaar het licht in de ogen niet! Maar nu is er veel ten goede veranderd door een uitstekende leiding". Over Paraguay vertelt de Prins: „Het is nu nog een arm land, maar de regering werkt enorm hard. De Brazilianen hel pen met de wegenaanleg, want het tran- sportvraagstuk is nijpend. De Argentij nen hebben negentig percent van de scheepvaart in handen, waardoor de vrachten duur zijn. Wellicht dat ook hier bepaalde mogelijkheden voor Nederlan ders liggen. De Delimaatschappij heeft reeds een bescheiden begin gemaakt met industriële vestiging". En terugkerende tot de financiële risico's: „Dacht u dat de Verenigde Staten en de Wereldbank steeds maar kapitalen zouden investeren wan neer die landen geen toekomst hadden?" Spaanse conversatie Bij wijze van intermezzo demonstreert de Prins dan daUde Lafijnsamerikaanse hoffelijkheid school heeft gemaakt: in vloeiend Spaans voert hij een gesprek met een Madrileense correspondent over cul tuur en geest van de door hem bezochte landen. Dan gaat het weer over de resulta ten van de reis. De Prins denkt thans veel optimistischer over de wijze waarop het Nederlandse bedrijfsleven gebruik maakt van de door hem gelegde contacten. Dat was na de eerste reis, negen jaar geleden, maar matig. Sindsdien heeft men gezien dat Latijns-Amerika de moeite waard is. Advertentie Als ik maar éven hoest is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! 'AKKER SIROOP „Het ligt niet in de bedoeling op korte termijn over te gaan tot de benoeming van een nieuwe directeur-generaal voor de Middenstand en van een nieuwe plaats vervangend directeur-generaal. De waar neming van de functie van directeur-gene raal voor de Middenstand door de huidige plaatsvervangend directeur-generaal is ge dacht voor dezelfde tijd als gedurende wel ke de directeur-generaal van de daad werkelijke uitoefening van zijn functie is ontheven, derhalve voor onbepaalde tijd." Dit heeft de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, geantwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer Pe- schar (P.v.d.A.) over de reorganisatie van het Directoraat-generaal voor de Midden stand. De minister bevestigt, dat de direc teur-generaal voor de Middenstand sinds enige tijd belast is met werkzaamheden van adviserende aard, in het bijzonder wat internationale middenstandsaangelegen heden betreft Hij verricht deze werk zaamheden thuis, maar dit moet, daar de ze werkzaamheden goeddeels geschieden buiten het organisatorische verband van het Directoraat-generaal, zakelijk gezien normaal worden geacht. Deze verandering in de werkzaamheden maakt geen deel uit van 'n meer omvattende wijziging in de verdeling van de werkzaamheden binnen het Directoraat-generaal. Weliswaar is op 25 februari een reorganisatie ter ver sterking van het Directoraat-generaal in gevoerd, maar deze was reeds in voorbe reiding vóór de wijziging. Bij deze reorganisatie is mede rekening gehouden met de situatie, welke ontstond, toen de plaatsvervangend directeur-gene raal werd belast met de leiding van het Directoraat-generaal. Zij strekt in hoofd zaak tot de instelling van een derde hoofd afdeling, waaronder ressorteren de afde ling middenstandseconomie en de afdeling middenstandskrediet- en afbetalingswe zen. Aan de hoofdafdeling middenstands- politiek is het onderdeel toerisme toege voegd. Ten bewijze daarvan deelt hij mede, dat hij zojuist een telegram heeft ontvangen, waarin de AKU melding maakt van een samenwerkingscontract dat zij met Mexico heeft gesloten. Iemand wil weten waarin de belem meringen bestonden welke de Prins uit de weg heeft geruimd. En het antwoord luidt: „Och, dat is soms door een persoon lijk gesprek een vastgelopen correspon dentie weer op gang helpen. Een paar jaar geleden ging het in Argentinië om zes handtekeningen, waardoor Nederland voor zeshonderd miljoen aan spoorwegma- lerieel zou gaan leveren, hetgeen werk voor vijftienhonderd betekende. Toen ik in het vliegtuig naar Nederland stapte werd me juist de zesde handtekening gebracht". En hij besluit met sublieme zelfspot: „U begrijpt, ze willen hun gast geen figuur la ten slaan". Tijdens een te Amsterdam gehouden slotvergadering van de verkiezingscam pagne der Pacifistisch Socialistische Par tij heeft ds. N. van der Veen, lijstaanvoer der in de provincie Noordholland, ver klaard, dat wanneer Nederland niet met Idnonesië wil onderhandelen omdat het re giem aldaar onbetrouwbaar is, ons land deze onbetrouwbaarheid aan zichzelf heeft te wijten. „Nederland speelt te zeer de rol van koloniale mogendheid, hetgeen voor al tot uiting is gekomen in de buitenlandse politiek betreffende Algerije" en Zuid- Afrika", aldus ds- Van der Veen. Hij was van oordeel dat Nederlands steeds de plaats van de onderdrukkers heeft geko zen. Over een samengaan tussen de P.S.P. en de communisten zei ds. Van der Veen dat het moeilijk is aan te geven rnet welke communisten samengewerkt moet wor den. „Het is ongeloofwaardig dat mensen als Wagenaar, die door de C.P.N zijn zwartgemaakt, plotseling niet deugen". De partijvoorzitter, ir. H. J. van Steenis. kantte zich in felle bewoordingen tegen de Binnenlandse Veiligheidsdienst die, naar hij verzekerde, onderzoekingen verricht naar de antecedenten der Nederlandse studenten en geheime dossiers aanlegt om deze te kunnen raadplegen indien de stu dent is afgestudeerd en een officiële func tie gaat bekleden. CO»*»*»*"- ntrA 50UTH AMERICA Op 8 december van vorig jaar waren de Haarlemse gevangenis en haar omgeving in rep en roer. Er was een gevangene ont vlucht. „Ik word hier moedeloos en ake lig. Ik wilde, dat ik eens aan de andere kant van de muur kon komen," had de man tevoren een medegevangene, een 33- jarige Arnhemse matroos, toevertrouwd. Met nog een twintig andere gedetineerden smeedde het tweetal mannen een komplot Op die decemberdag zag de koopman zijn kans schoon. Tijdens het luchten ging de matroos tegen de muur staan en vouwde zijn handen. De koopman wipte, terwijl de overige samenzweerders om beide man nen heen ging staan, naar boven en sprong naar de vrijheid. Enige dagen later zat hij weer in zijn cel. Tot een maand gevangenis veroordeelde de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen, maandag de matroos die hem behulpzaam was. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, had twee maanden geëist. Verdachte vertelde, dat volgens af spraak de koopman hem zou optrekken Achteraf was hij blij, dat dit niet was ge lukt, „omdat hij dan toch van kwaad tot erger zou zijn gekomen." Van de gevan genen, die om het tweetal heen waren gaan staan, had er een een brief geschre ven. Hij vond het niet sportief, dat alleen de matroos zou worden vervolgd, omdat ze allemaal hadden meegedaan. De rech ter zei er rekening mee te willen houden, dat verdachte, die nog een straf wegens diefstal uitzit, later naar een inrichting voor psychopaten gaat en halveerde de geëiste straf. Oneerlijke penningmeester Tot een maand gevangenisstraf conform de eis veroordeelde mr. Petersen een 32- jarige Aalsmeerse vliegtuig-constructeur, die als penningmeester van de plaatselij ke afdeling van een vakorganisatie uit de kas ongeveer driehonderd gulden voor zichzelf gebruikte. Dit geld maakte hij in Amsterdam op. Verdachte is reeds veroor deeld wegens diefstal van kleding uit de auto van een andere kennis. Hij is dooi de vliegtuigfabriek, waar hij werkte, ont slagen. Heling van lood Een 52-jarige Beverwijkse opkoper werd wegens het helen van lood veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van de zes weken voorarrest. De eis luid de drie maanden met aftrek. In november kocht hij twee keer van eni ge jongelui stukken lood. Hij betaalde een veel lagere prijs dan de normale en schreef de partijtjes niet in zijn opkopings- register. De officier van Justitie achtte de opzet van de heling bewezen. „Als opko pers te gemakkelijk worden, stimuleren zij de misdaad," aldus spreker. Mr. J W. Crefeld vond schuldheling wel bewezen, opzetheling echter niet. Zijn cliënt ging twijfelen nadat de jongelui de tweede keer waren weg gegaan. Hij had hen toen moeten terugroepen. De raads man bepleitte beperking van de straf tot de preventieve hechtenis. Schuldheling van jenever Een 45-jarige slager en een 39-jarige metaalbewerker uit Haarlemmermeer kochten in de zomer van 1958 door bemid deling van de schoonzoon van iemand, die bij de slager in dienst was, elk vijfentwin tig liter jenever voor slechts vijf gulden per liter. De drank bleek later afkomstig van een omvangrijke verduistering in Schiedam. De slager voerde aan eerst ge vraagd te hebben of „het eerlijk en zuiver werk" was. De metaalbewerker bestelde tien liter, doch kreeg er vijfentwintig. De officier eiste 50 of 15 dagen, waarbij hij aannam, dat verdachten te goeder trouw waren en zich niet aan opzetheling hadden schuldig gemaakt. De mannen ver telden,-dat zij. bij het pelit-iebezoek'-de drank die zij, al hadden betaald," hadden'ter ruggegeven." Mr. Petersen veroordeelde hen tot 30 of 9 dagen. Betrapt bij houtdiefstal De 25-jarige landarbeider en z:jn even oude echtgenote uit Haarlemmermeer, die terecht stonden wegens diefstal van negen planken uit een houtopslagplaats, bleven tot het laatst ontkennen schuldig te zijn. „We zijn er helemaal niet eens geweest", zeiden ze. De handelaar in hout en ijzer, die op zijn terrein het tweetal had betrapt, en ook zijn echtgenote bleven bij hun onder ede afgelegde verklaringen. Zij hadden met de landarbeider en zijn vrouw staan praten De eerste had nog gezegd: „Ik ben sportief. U hebt ons op heterdaad be trapt. Maar waarom haalt u er de politie bij? Reken maar dubbel geld". Toen verdachten bleven ontkennen vroeg mr. Petersen of zij daardoor meen den vrijgesproken te worden. De officier van Justitie eiste grotendeels met het oog op de houding van verdachten na de dief stal, drie weken gevangenisstraf. „Dat vinden we wel veel. want we zijn er niet eens geweest", volhardde het duo. Tien dagen gevangenis, vonniste de rech ter. Medearbeider zwaar gewond Van dertien met.;r hoogte gooide een 49- jarige machinebankwerker uit Velsen in de vroege ochtend van 23 januari een me talen pijp van acht kilo naar con spoorwa gon. Het stuk metaal ketste af op de rand van de wagen en trof als een projectiel een medearbeider. Deze stond onder het bor des, waarop de machinebankwerker zich bevond en was van bovenaf niet te zien. Het slachtoffer kreeg een schedelbasis- fractuur, een gebroken neusbeen en een gescheurd ooglid. Hij is reeds zes weken uitgeschakeld. De machine-bankwerker werd vier dagen geschorst en in functie te ruggezet. „Buitengewoon roekeloos en ondoor dacht. Er hadden ook doden kunnen val len", aldus de officier, die 50 of 15 dagen en een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar eiste. De politierechter maakte er f 40 of 12 da gen en veertien dagen hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van een ïaar van Collega van steiger geslagen Op 3 januari gaf een 33-jarige schipper uit Wormerveer in de haven van IJmuiden na een meningsverschil over het losgooien van het schip een collega een stomp, zodat deze van de steiger waarop hij stond, achterover in het ijskoude water viel. Gelukkig kon de man goed zwemmen maar hij raakte een deel van zijn kunst gebit kwijt. Wegens ernstige mishande ling eiste de officier 50 subs 15 dagen en veertien dagen voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van drie jaar Mr Petersen liet in zijn vonnis de voorwaardelijke straf er maar af. Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: A. M L. Mulder, Eindhoven; mevrouw E. Duifjes- Vos, Den Haag: M. Merkens, Heemstede en J. F. Visser, Leiden. Utrecht. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer A. H. Witte tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld ..Bijdrage tot de herkomstbepaling van opium". De heer M. J. Janssen promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift ge titeld „The electronic structure of organic thion compounds". (Van onze belaslingmedewerker) In een laatste artikel naar aanleiding van de aangifte voor de inkomstenbelas ting 1958 willen we nog iets vertellen over de zonnige kant van de aangifte: de be dragen, die van het inkomen kunnen wor den afgetrokken. Al de posten, waarmede het inkomen kan worden verlaagd, vindt men in art. 16 van het Besluit op de In komstenbelasting 1941 en ook op het aan giftebiljet staan ze in een rijtje onder el kaar, alleen is voor het gemak van de aangever, de benaming op het biljet een beetje anders. We wijzen daar nog wel op. Het inkomen, vóórdat al deze posten af getrokken zijn, wordt aangeduid als het onzuiver inkomen, en het inkomen na af trek als hel zuiver inkomen. Deze woor den vindt men ook op het aangiftebiljet. Het zijn wettelijke termen, die reeds lang in gebruik zijn, maar die de belastingbe taler nu niet zo direct aanspreken. Er is ook niets bijzonder onzuivers aan het eer ste bedrag of bijzonder zuivers aan het laatste. Het zuiver inkomen is ten slotte het belastbaar inkomen, behalve dat bij dat zuiver inkomen nog het inkomen van de kinderen, voor wie aanspraak op kin deraftrek bestaat, moet worden opgeteld. Het aangiftebiljet wijst ook dit uit. Het spreekt maar dit is alleen om verwar ring te voorkomen van „eigen zuiver inkomen", dat is zonder bijtelling van het inkomen van de kinderen, en van „totaal zuiver inkomen." Volledigheidshalve ver melden we nog dat het inkomen uit dienst betrekking van de kinderen niet behoeft te worden bijgeteld. En dan nu o.e aftrekposten. Dat zijn twee groepen: de verliezen en de persoon lijke verplichtingen. Bij verliezen denkt men al licht het eerst aan een bedrijf of een vrij beroep, maar nodig is uit niet. Ieder, die bij de aangifte tot de ontdek king komt, dat hij een negatief onzuiver inkomen heeft, heeft een „verlies", dat met een positief zuiver inkomen mag ge compenseerd worden. Buiten de sfeer van het bedrijf en het vrije beroep komt het echter niet zo heel dikwijls voor, maar het kan wel. We kunnen ons bv. een be lastingbetaler denken, die een groot hui- zenbezit heeft, dat in een bepaald jaar zeer veel onderhoud heeft geëist. Hij kan dan een negatief onzuiver inkomen krijgen. Het compenseren van verliezen gaat ook weer tamelijk gecompliceerd in zijn werk. Wanneer we om niet te langdra dig te worden de zg. aanloopverliezen voor nieuwe bedrijven even uitschakelen, zien we het volgende. Een bestaand ver lies kan gedurende de 6 volgende jaren ge compenseerd worden, tot het geheel met positieve inkomens verrekend is, in volg orde van het oudste jaar af. Men mag dus niet met willekeurige jai-en compenseren, het gaat op het rijtje af. Men mag niet een jaar overslaan. Alvorens echter met compensatie met de volgende jaren wordt begonnen, komt eerst het vorige jaar aan de beurt, als toen tenminste een positief inkomen is aangegeven. De compensatie met een vorig jaar is een nieuwigheid van de laatste jaren, kennelijk ingevoerd met de bedoeling een belastingplichtige, die een slecht jaar heeft gehad en mogelijk nog zit te tobben met een hoge aanslag van het vorige ja&C., te .hulp te komen. Over de merites vap deze regeling zullen we het niet hébbefa'. Het is licht te begrij pen, dat het effect van de compensatie heel verschillend kan zijn. al naar de in komens, waarop het verlies wordt ver haald, groot of klein zijn. Ook kinderaf trek speelt hier een grote rol. Zo komen we aan de persoonlijke ver plichtingen, die we nog de revue zullen la ten passeren. In de eerste plaats dan vor men uitbetaalde pensioenen een persoon lijke verplichting die aftrekbaar is. Ook pensioen, dat niet in rechte invorderbaar is, valt onder deze bepaling. Men mag zelfs wel aannemen, dat speciaal aan deze pensioenen gedacht is. Te denken valt aan huispersoneel, dat bij de aangever of zijn ouders in dienst is geweest. In ieder geval zal het bestaan hebben van een dienstbe trekking wel noodzakelijk zijn. De in rechte invorderbare pensioenen vallen onder de post „altijddurende ren ten, lijfrenten en andere periodieke uitke ringen en verstrekkingen, vallende onder art. 31 lid 1 of art. 34 lid 2, le",hoewel het aangiftebiljet al deze uitkeringen on der het hoofd pensioenen samenvat en alleen de echtscheidingsuilkeringen apart vermeldt. Over deze beide wetsartikelen zullen we nu niet uitweiden. Ze houden be- palinge;». voor de verkrijgers der uitkerin gen in. Altijddurende renten schijnen nog te bestaan. Ze worden tenminste altijd nog in de wet genoemd, maar ze komen toch wel uiterst sporadisch voor. Vermelden we nog, dat onder de post ook vallen de zo juist genoemde echtscheidingsuitkeringen en ook de uitkeringen aan de echtgenote, van wie men duurzaam gescheiden leeft. Duurzaam gescheiden is men alleen, wan neer men niet de bedoeling heeft, de echte lijke samenwoning vroeg of laat te hervat ten. In de soms gecompliceerde huwelijks verhoudingen van onze tijd levert het nog wel eens fiscale strubbelingen op, wanneer dit niet in het oog wordt gehouden. Uitke ringen aan bloedverwanten in de rechte li nie en de tweede graad der zijlinie vormen alleen een persoonlijke verplichting in het vrij zeldzame geval, dat er een tegenpres tatie tegenover staat van degene, die de uitkeringen ontvangt, b.v. doordat hij eerst een bedrag aan de verstrekker be taald heeft.De veelvuldig voorkomende on dersteuning aan bloed- en aanverwanten in de rechte linie en de tweede graad dei- zijlinie vormen geen persoonlijke verplich tingen. maar buitengewone lasten. Dit is niet een louter theoretisch onderscheid, maar kan ook practische betekenis heb ben. Te denken valt aan het feit, dat bui tengewone lasten pas recht op verminde ring geven, wanneer ze een bepaald per centage van het inkomen te boven gaan. (6 percent minus percent voor ieder kind voor wie aanspraak op kinder aftrek bestaat). De volgende pest is „interessen van schulden"; op zichzelf duidelijk genoeg. Hier zijn renten bedoeld, die niet speciaal met enige bron van inkomen te maken hebben. Dat blijkt duidelijk uit het aangif tebiljet, want ook bij de inkomsten uit vast goed is gelegenheid om de rente van de hy potheek, aangegaan om het bewuste vast goed te kopen, in aftrek te brengen. Nog altijd komt het voor, dat aflossingen onder de rente worden opgenomen. Aflossingen zijn echter nooit aftrekbaar. Het zijn in we zen ook geen kosten maar besparingen. Als vierde post blijft dan over de „Pre- miën voor lijfrenten en voor onder art. 31 lid 1 vallende periodieke uitkeringen ter zake van ziekte of ongeval, alsmede pre- miën ingevolge de „Algemene Ouder domswet". Bekend is wel dat de premie aftrek voor lijfrenten niet verder gaat dan 3600,- per jaar. De op het biljet afzon derlijk genoemde premie A.O.W. valt daar buiten. Het is wellicht de moeite van het vermelden waard, dat ook de ingehou den premie A.O.W., dus van hen, die in loondienst zijn, mag worden afgetrokken. Omdat bij alle persoonlijke verplichtingen het moment van betaling niet de werkelijk verschuldigde, maar de in totaal in 1958 be taalde ook de ingehouden premiën worden afgetrokken. De aftrek moet ech ter verminderd worden met de in 1957 te veel betaalde en in 1958 terugontvangen premiën. Evenals de teveel betaalde in komstenbelasting door de belastingsadmi nistratie automatisch teruggegeven wordt, wordt ook de teveel betaalde premie A.O.W. gerestitueerd. Vooral bij hen die meer dan één dienstbetrekking hebben kan het gemakkelijk voorkomen, dat in totaal teveel A.O.W. wordt ingehouden. Deze pre mie werd in 1958 immers niet over het ge hele inkomen geheven, maar liep slechts tot 6900,-. Iedere werkgever moet echter premie inhouden, ongeacht het feit of zijn werknemer meer dienstbetrekkingen heeft. In 1959 is de grens voor de premie heffing verhoogd ongeacht het premie overschot over 1958. Nog blijven over de „de onder art. 31 lid 1 vallende periodieke uitkeringen ter zake van ziekte of ongeval". Ook nu gaan we op dat art. 31 lid 1 niet in. De bedoeling is, dat alleen die premie aftrekbaar is, die be taald wordt om in geval van ziekte een bepaalde uitkering per dag of per week te krijgen. Deze uitkeringen zijn als perio dieke uitkeringen belastbaar, en daarom ligt het in het systeem van de wet, dat de premiën aftrekbaar zijn. Ten aanzien van overeenkomsten van le vensverzekering wordt een zelfde beginsel toegepast. Daarom zijn lijfrente-premiën aftrekbaar. De uitkeringen zijn belast. Zo nodig kan men bij de maatschappij, die de verzekering afgesloten heeft, splitsing van de premie vragen, als n.l. behalve de periodieke ook nog andere uitkeringen ver zekerd zijn. We eindigen hiermede de artikelen naar aanleiding van de belastingaangifte 1958 en we hopen onzer lezers enige steun te hebben geboden. In een adres aan de Eerste Kamer zegt de Nederlandse Interacademiale Organi satie van Psychologie-Studenten het oor deel, dat 23 hoogleraren in de psycholo gie en pedagogiek onlangs hebben-geuit- over de toelating van onderwijzers tot de universitaire examens psychologie en pe dagogiek, geheel te onderschrijven. De N.I.O.P.S. acht een algemene en voorbe houdloze toelating van de abituriënten der kweekschool en van de houders der hoofd akte tot de universitaire examens onge wenst. De N.I.O.P.S. meent dat aan alle geschik te kandidaten voor studie aan een univer siteit of andere inrichting voor hoger on derwijs de mogelijkheid daartoe geboden moet worden. Toelating zonder voorbe houd echter brengt het gevaar mee, dat voor het volgen van hoger onderwijs on geschikte personen de kweekschool gaan gebruiken als omweg naar de universitai re studie. Deze gang van zaken ligt nog meer voor de hand, aldus het adres, bij de voorgenomen verdwijning van de h.b.s.- A. Met de verbetering in zicht, haalt men dus het oude euvel weer binnen, meent de N.I.O.P.S., die tenslotte zegt oprecht te verlangen dat de studie in de nog jonge wetenschap der psychologie op zo hoog mo gelijk peil wordt gebracht en blijft. Eerste aardbeien en tomaten. Voor het eerst dit jaar zijn aan de veiling te Wateringen aardbeien en tomaten aange voerd. De aardbeien, een partijtje van zes ons, brachten 45 cent per stuk op. De to maten brachten vijftig cent per stuk op. TORONTO (UPI) Een bioloog, die werkt bij de atoomenergiecentrale te Deep River, in Ontario, heeft tijdens een wetenschappelijke uiteenzetting, die hij dezer dagen in Toronto hield, verklaard, dat een in Zuid-Amerika als de „zoen- kever" bekend staand insect de beste kansen heeft om een atoomoorlog te overleven. Bij proeven is namelijk vastgesteld dat het dier 250.000 maal zoveel radio actieve straling kan incasseren als de mens, en daarbij een vermeerdering van zijn eigen gewicht van 1100 maal levend doorstaat, terwijl de mens bij een zwaartekracht van zeven tot acht maal het eigen gewicht sterft. De Latijnse naam van het nauwelijks een centimeter lange insect is Rhodnius. „Hij kan glimlachend tevoorschijn ko men uil een radio-actieve straling waarin een mens als een eitje ge bakken zou worden", merkte de bioloog, dr. W. F. Baldwin, onder andere op. „Uitverkoop-show" stond er op het gro te biljet, dat de eigenares van een dames modezaak in Haarlem-Noord op 9 januari achter de winkeldeur had hangen. Ook twee voorbij fietsende hoofdagenten-re chercheurs lazen deze aankondiging en zij stapten naar binnen. In de zaak was on geveer de helft van de voorraad voorzien van prijskaartjes, waarop de oude prijs was doorgestreept en vervangen door een lagere. De Haarlemse economische poli tierechter, mr. J. D. Vink, veroordeelde maandagmiddag de winkelierster wegens overtreding van de Uitverkopenwet con form de eis van de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, tot 50 boete of tien dagen. Vorige week is de zaak aangehouden, omdat verdachte verklaringen in het pro ces-verbaal van de politiemannen aan vocht. Volgens dit verbaal zou de winke lierster hebben gezegd, dat zij met het oog op de show, die op 13 januari in een Haar lems café-restaurant zou plaats hebben, reeds een deel der goederen had afge prijsd. In werkelijkheid zou verdachte ge zegd hebben, dat het hier om een oude voorraad ging, die zij reeds direct na de overneming van de zaak in oktober van kaartjes met lagere prijzen had voorzien. De officier legde er de nadruk op, dat de belangrijkste vraag is: Welke indruk wordt bij het publiek gewekt? Het raam biljet met het woord „Uitverkoop-show" en de doorgestreepte prijskaartjes wekten de indruk, dat in deze zaak de opruiming reeds aan de gang was. Verdachte wierp tegen, dat er tot 15 januari niets van de goederen is verkocht. Ook op de show kon men geen kleding bestellen. Verder zei ze niet te kunnen begrijpen, dat twee afdelingen van de politie langs elkaar heen werkten. De afdeling bijzon dere wetten gaf haar toestemming het raambiljet op te hangen, een andere afde ling bekeurde haar. De politierechte? zag geen -enkele reden af te wijken van de normale gedragslijn en vonniste conform de éis. „Spoedverkoop" Eveneens tot 50 of tien dagen veroor deelde mr. Vink een 80-jarige Haarlemse textielwinkelier, die op 8 januari, dus een week vóór de opruiming, achter zijn win keldeur een groot biljet had hangen met het woord „Spoedverkoop" en achter de ramen kleinere biljetten met de slagzin „Prijzen als voor de oorlog". Verder stond op de prijskaartjes van geëtaleerde kle ding onder doorgestreepte prijzen het woord „Nu" en dan de lagere prijs. De bejaarde verdachte is reeds voor hetzelf de feit veroordeeld. Hij vertelde, dat de Kamer van Koophandel de wijze van aan kondiging had goedgekeurd, omdat de woorden „uitverkoop" en „opruiming" wa ren vermeden. De officier van Justitie zei daarentegen, dat door de slagzinnen en de wijze van prijsaanduiding het publiek de indruk moest krijgen, dat de opruiming in deze zaak reeds was begonnen. Hij eiste 75 of 15 dagen. In zijn laatste woord zei verdachte: „Ik heb niets gedaan dat niet mocht. De Ka mer van Koophandel heeft het goedge keurd." De politierechter wilde niet hoger gaan dan het reeds gedane schikkingsvoor stel: 50 of tien dagen. De 55-jarige Amerikaanse grootvader Max Conrad is in 33)4 uur, zonder tussenlandingen, van Chicago naar Rome gevlogen in een eenpersoons „Piper Comanche". Op het vliegveld Ciampino iverd hij geestdriftig ont vangen, onder andere door de filmster Valeria Fabrizi, die onmiddellijk zijn zijde koos. Op de achtergrond de „Piper Comanche".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7