Eenzaam maar niet alleen Fragmenten uit het gelijknamige hoek van H.K.H. Prinses Wilhelmina WACHTEND OP NEDERLAND'S BEVRIJDING NAAIMACHINES Buiten en binnen AGRÉ GOLA 5 ZESDE DEEL: Katholieke Werkgevers vereniging in Den Bosch veertig jaar Forum van huisvrouwen en detaillisten Twee kinderen in rook gestikt Wereldkampioenschappen Ballroomdancing INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. PH E LB PS-ROXAN E Kerkelijk Nieuws DunouAU 10 MAART 1959 19 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 99 9 9 99999999 9 9 9 9/9 9.9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9gfi 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 #9 9 9 9 9 9 9 9 =-iï' Ook mij bereikte natuurlijk het bericht, dat Hitier, nadat hij had ingezien, dat het hem onmogelijk was ons volk te winnen, overwoog het maar in zijn geheel van zijn vader landse bodem weg te voeren, hetgeen neer zou zijn ge komen oo wat hij „liquidatie" noemde, en onze gewesten te bevolken met hem toegewijde lieden. Ik voor mij weigerde aan te nemen, dat dit vreselijke ooit werkelijkheid zou worden. Natuurlijk twijfelde ik geen ogenblik of Hitier tot zoiets in staat zou zijn, maar ik geloofde rotsvast, dat God Nederland zou doen her rijzen. Toen ik dit bericht vernam, wist ik nog niet, dat een en ander zo aan een zijden draadje gehangen had. Nog altijd tastten wij in het duister omtrent het tijdstip onzer bevrijding, ondanks de vele hoopgevende gebeurte nissen. In de lente van 1944 zat de lucht als het ware vol beloften. Mijn lang gekoesterd plan om als het weer goed vliegweer zou zijn Juliana te bezoeken, dorst ik niet uit voeren. Tegen het géén kon weliswaar geen bezwaar be staan, doch het terugkomen op een tijdstip kort vóór een groot militair offensief zou eventueel bij de vijand slapen de honden hebben kunnen wakker maken. Ik zag dus van dit voornemen af. Hoe lang zou deze keer de scheiding wel duren? Na weken van grote spanning welke dag zou „D-day" zijn? kwam eindelijk het bericht van de landing in Nor- mandië, na enige tijd gevolgd door de tijdingen van de successen en het oprukken van de legermacht. Veel van onze jongens streden mee, zowel in de lucht als te land en ter zee. Reeds begin september hadden de geallieerden onze grens bereikt. Juliana, die nauwkeurig op de hoogte was van de ont wikkeling, kreeg toen van ons het verzoek onmiddellijk over te komen, teneinde op het tijdstip der bevrijding present te zijn. Zij kwam per vliegtuig op 9 september. Wij waren in de herfst van 1943 met het opstellen van onze plannen voor de tijd van de bevrijding een stuk gevorderd, toen de geallieer den ons in kennis stelden van de maatregelen die zij nodig achtten, als hun actie zover gevorderd zou zijn dat zij de Duitsers uit Ne derland verdreven hadden en Neder land door hen bezet was in af wachting van de ineenstorting van de vijand. Teneinde deze bezetting, met haar onvermijdelijke maatregelen, voor de bevolking zo min mogelijk tot een druk te doen worden, deden zij het door ons zeer gewaar deerde voorstel, dat onze regering een Nederlandse in stantie in het leven zou roepen die de schakel zou zijn tus sen hun bevelvoering en de bevolking en die de civiele taak van de bezettingsoverheid zou overnemen. Aange zien de oorlogstoestand dan nog niet geëindigd zou zijn, moest deze een militair karakter hebben. Op grond van dezelfde overweging die het voorstel had ingegeven, werd het door ons aanvaard. De instantie kreeg de naam: het Militair Gezag. Deze overeenkomst met de geallieerden wierp ener zijds alle getroffen voorbereidingen omver, doch bracht anderzijds zekerheid in onze plannen. Kolonel Kruis werd belast met de voorbereiding van het Militair Gezag, waar van hij later chef-staf zou worden. Hij en zijn staf be gonnen aanstonds hun werkzaamheden. Aanvankelijk begrepen slechts weinigen, ook in Londen, lets van de nieuwe opzet. Dit veranderde, toen men het apparaat zag groeien. Toen werd men ook gewaar, dat in actie komen van dit apparaat afstand van eigen machts bevoegdheden zou meebrengen, iets waar sommigen bepaald niet van gediend waren. Toen de bevrijding van het Zuiden voor de deur stond, ging het gehele appa raat over naar Brussel. Vandaar trok het met de bevrijders Nederland binnen en trad in functie. Naarmate de geallieerde legers onze grenzen naderden, werden wij steeds meer en uitvoeriger ingelicht omtrent de plannen van het verzet om hulp in allerlei vorm te ver lenen aan de geallieerde strijdkrachten bij de bevrijding van het vaderland. Met belangstelling en waardering na men het kabinet en ik kennis van de daarvoor ontworpen organisatie en wij overwogen hoe de inschakeling van onze verzetsstrijders in de geallieerde gelederen zou moeten geschieden. Juist op het goede moment kreeg ik toen een couranten bericht uit de Engelse pers onder ogen, dat de Maquis was opgenomen in de bondgenootschappelijke strijd krachten. D'e Maquis heetten oorspronkelijk de Franse verzetsstrijders, die zich in de loop der jaren hadden samen getrokken in de bergen: later werd dit de naam van het gehele Franse gewapende verzet. Zij kregen bij hun in lijving bij de geallieerde legers de status van combattanten en een eigen bevelhebber, generaal Koenig. Op hetzelfde ogenblik begreep ik, dat iets dergelijks voor onze Binnenlandse Strijdkrachten tot stand moest komen. Onmiddellijk nam ik de telefoon op en vestigde de aandacht van de heer Gerbrandy, die minister van Al gemene Oorlogvoering was, op dit bericht en vroeg hem of een soortgelijk initiatief onzerzijds niet wenselijk ware. Hij deelde mijn mening en wendde zich hierop tot het geallieerd opperbevel. In hetzelfde gesprek vroeg ik de heer Gerbrandy of het niet wenselijk ware mijn schoon zoon met het bevel over de B.S. te belasten. Hij stemde hier volledig mee in. Niet licht zal ik dat ogenblik vergeten, toen ik de tele foon greep, teneinde Bernhard te polsen en ik onmiddellijk zijn verraste en geestdriftige instemming verkreeg. Van het geallieerd opperbevel, waarvan uiteraard het initiatief moest uitgaan, kregen wij onverwijlde, volledige medewerking. Binnen enkele dagen was alles voor elkaar. Het was een grote dag voor ons in Londen, toen wij vernamen dat alles zijn beslag had gekregen. Onze jongens zouden nu niet meer door de Duitsers als francs-tireurs mo gen worden neergeschoten. Nu was de vijand verplicht ze als krijgsgevangenen te behandelen indien zij in zijn handen vielen; nu konden ze aanspraak doen gelden op alle voorrechten die de status van combattant hun ver leende. Generaal Eisenhower benoemde mijn schoonzoon tot bevelhebber van onze strijdkrachten, waar het immers troepen onder zijn bevelen betrof. Voorzover dit een Neder landse aangelegenheid was, kreeg hij een benoeming van mij per K.B. Beide benoemingen volgden onmiddellijk op de inlijving van de B.S. bij de geallieerde strijdkrachten. Nu had Bernhard eindelijk zijn bestemming bereikt. Hij had de mooie, eervolle opdracht gekregen, het bevel voerende over onze jongens, schouder aan schouder met hen en onze bondgenoten de vaderlandse bodem te be vrijden. Enkele dagen later kregen wij van de B.S. een verheugd antwoord op de hun gezonden mededeling van deze be noeming. Intens leefde ik vanuit de verte van uur tot uur mee met de ontwikkeling van de toestand; niets mocht mij ont gaan. Van alle berichten, onver schillig vanwaar zij kwamen en hoe zij overge bracht werden, moest ik kennis nemen. De radio stond tot laat in de avond aan en de wachtmeester die de dienst in huis had, moest mij onmiddellijk melden wat hij vernam. Tot zijn taak behoorde tevens het bijhouden van de kaart om mij aan de hand daarvan de gemaakte vorderingen van het leger te wijzen. Uiteraard moest ik niet alleen de berichten over het front horen, doch ook de eventuele orders van het geallieerd opperbevel ,die nu gericht konden zijn tot onze B.S. of althans ook betrekking konden hebben op hen. Maastricht werd als eerste stad bevrijd. Deze tijding kwam binnen, terwijl ik juist zat te confereren met een Engelandvaarder uit Limburg! Onbeschrijfelijke vreugde! Bernhard begaf er zich onmiddellijk heen. Al spoedig waren de geallieerde troepen zover opgerukt, dat het hoofdkwartier van onze strijdkrachten op Neder landse bodem kon worden gevestigd. Na korte tijd kwam het op Anneville, vlak bij Breda. Alle pas bevrijde plaatsen en streken werden door mijn schoonzoon bezocht. Op een zondag in september zagen Juliana en ik op onze wandeling een uniek gezicht: de grote Amerikaanse luchtvloot die ten dele opgestegen was van het vliegveld vlak bij ons huis, koerste met zijn luchttransporten en val schermtroepen boven onze hoofden naar het vaderland. De Engelse transportvloot met de Airbornes, die gelijk- iKoningin Wilhelmina richtte zich van Londen uit her haaldelijk tot het Nederlandse volk met ivoorden van bemoediging en troost. tijdig van andere bakes opsteeg, konden wij helaas niet zien. Zij bracht de eenheden, die bij Wolfheze zouden landen en die daarna zo helfhaftig zouden strijden bij Arnhem. Thuis was inmiddels de „Dolle Dinsdag" geweest. Hoe groot was de teleurstelling die daarop volgde en hoeveel leed en ontbering kreeg het Noorden van ons land nu nog te doorstaan. Steeds zwaarder werd de last van zorgen, steeds verontrustender werden de berichten en dan dat vreselijke benauwende vooruitzicht, dat het steeds erger zou worden. De B.S. in het Zuiden kreeg opdracht belangrijke punten te bezetten en soms hele stroken te bewaken, terwijl het geallieerde leger oprukte. De Binnenlandse Strijd krachten bleven de gehele winter van 1944-1945 en ge durende het vroege voorjaar op hun verantwoordelijke posten. Ondanks steeds herhaalde pogingen van Bernhard deze mannen behoorlijk te doen uitrusten, bleven de uit rustingsstukken lange tijd uit vanwege het gebrek hieraan bij de geallieerde legerleiding. Zo moesten zij in de barre koude hun dienst, in hun eigen schamele kleding verrichten. De vijand spaarde hen niet en menigeen van hen viel op zijn post langs onze dijken en rivieren. De vorstin in ballingschap hield nauw contact met de Nederlandse strijdkrachten in de geallieerde gelederen. in september en oktober kwam de geallieerde bezetting '/an Zeeuws-Vlaanderen, die gevolgd werd door de tragi sche inundatie van Walcheren, die de bevrijding van de Zeeuwse eilanden inleidde. In Zeeuws-Vlaanderen namen ")ok vrouwen als combattant deel aan de strijd. Enkele Zeeuwse strijders en strijdsters kwamen maanden later laar Londen en gaven Juliana en mij toen, nog steeds diep rnder de indruk van het doorstane, een levendig beeld van ïun lotgevallen en die der bevolking. Overal waar de bezetter verdreven was, was schier aan illes nijpend gebrek en moest het leven dat geheel ont wricht was weer op gang komen. Het Zuiden was één en 1 verwoesting, daar het zowel krijgstoneel als operatie- ;ebied was geweest en ten dele door de bevolking ont- •uimd. De Duitsers hadden onder andere Roermond en imgeving doen evacueren naar Friesland. Met de bisschop Tan het hoofd toog de bevolking hals over kop daarheen; de Limburgers vonden er niet alleen en gul onthaal, doch cr ontstonden ook ware vriendschapsbanden tussen hen en de Friezen. Er waren ook veel Limburgse evacués in Groningen en Drente. De bevoorrading van een oprukkend leger is altijd een Mr. dr. B. J. M. van Spaendonck, se cretaris van de Katholieke Werkgevers vereniging in het bisdom 's Hertogen bosch, is bevorderd tot commandeur in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. In de feestvergadering, die de vereniging ter gelegenheid van haar veertigjarig be staan hield, werd hem dit door de bis schop van 's Hertogenbosch medegedeeld. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant bood hem namens het provinciaal bestuur de provinciepen ning in zilver aan. De feestrede werd uitgesproken door dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, die uitvoerig inging op de historie van de Katholieke Werkgeversorganisa tie. De voorzitter van de jubilerende vereni ging, ir. J. de Wit, bood mr. Van Spaen donck namens het bestuur een televisie toestel aan. Huisvrouwen en detaillisten hebben gis teren aan één tafel gezeten in het mid- denstandscentrum op de Voorjaarsbeurs te Utrecht. Zij vormden een forum, dat ten aanhore van vele belangstellende huis vrouwen en winkeliers actuele problemen besprak. De huisvrouwen brachten diverse wensen naar voren. Zo vroegen zij, of het ver kooppersoneel niet kan leren, de klanten met een vriendelijk gezicht te helpen, zelfs als het druk is in de winkel. Volgens de detaillisten hangt dit af van de manier waarop het personeel wordt opgeleid en van zijn belangstelling voor de zaak. „Zijn de winsten van de detaillisten niet erg hoog?" vroeg een andere huis vrouw. Zij kreeg te horen dat er een groot verschil bestaat tussen de brutowinst en de nettowinst. Een van de winkeliers voeg de hier aan toe, dat kortingsstelsels zijns inziens uit den boze zijn, omdat zij de wa re prijs meestal toch camoufleren. Een vrouwelijk forumlid beklaagde zich erover, dat de service bij postorderbe stellingen ogenblikkelijk stopgezet wordt, zodra de aankoop volledig is betaald. Veel van haar toehoorsters vielen haar bij en enkelen van hen zeiden, dat zij bij con tante betaling van postorders meestal een zeker percentage van het bedrag achter houden, totdat zij zich ervan hebben kun nen overtuigen, dat er niets aan hun nieu we aanwinst mankeert. De detaillisten be loofden, dit probleem aan de desbetref fende fabrieken en organisaties te zullen voorleggen. Zondagavond zijn een driejarig meisje en een jongetje van veertien maanden in de ouderlijke woning te Vlissingen door verstikking om het leven gekomen. Een bovenbuurvrouw, die 's avonds thuiskwam, ontdekte dat het huis vol rook stond. Zij waarschuwde de brandweer, die de deur van het benedenhuis openbrak en de kin deren levenloos in hun bedjes vond. In een kamer bleek een overigens onbetekenend brandje te hebben gewoed. Hoe dat is ont staan weet men nog niet. De moeder was op bezoek bij kennissen, de vader vaart op zee. Op de wereldkampioenschappen ball- roomdancing, die maandag in Londen zijn gehouden is het Nederlandse echtpaar Holshuysen in de finale voor het algemeen klassement bij de amateurs als vierde ge klasseerd. In de finale voor het algemeen klassement bij de professionals eindigde het Nederlandse paar J. en L. Daniels op de vijfde plaats. Zowel het wereldkam pioenschap voor amateurs als dat voor professionals was voor Engelse paren. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Het is een vrij groot, maar in het ge heel niet opvallend huis aan de Zestiende Straat in Washington. Het stamt waar schijnlijk uit het einde van de vorige eeuw, maar omdat sindsdien in de archi tectuur van deze hoofdstad van de Ver enigde Staten niet zo erg ingrijpende wij zigingen zijn gekomen, is het verschil met de directe omgeving niet groot. De hele dag raast het intensieve verkeer van gi gantische Amerikaanse automobielen er onverschillig langs. Als er een autobus voorbij gaat, trilt het huis even en in de loop van de decennia is wat verf van de houten muren afgebladderd, maar het huis hoort van buiten toch nog helemaal bij het Washington van 1959. Van binnen niet. Want in het huis woont professor Iwan Godronsky, die tegen woordig het bescheiden beroep van piano leraar uitoefent. Zijn naam maakt het voor iedereen zonder meer duidelijk, waar hij vandaan komt, deze professor: uit Rus land. Maar het personeel van de Sovjet- russische ambassade, dat hier slechts en kele blokken vandaan woont, zou zich maar weinig op zijn gemak voelen in pro fessor Godronsky's huis. Het is namelijk geheel en tot de nok gevuld met herinne ringen aan een Rusland van andere dagen, die van de Tsaar. Het begint al met de ver geelde familie-por tretten in de vesti bule; waarschijnlijk zijn dat grootvader en vader Godronsky in Tsaristische uni formen en er hangt ook nog een portretje van een kleine jongen in een miniatuur uniformpje van de Tsaar. Dat zal de tegenwoordige professor wel zijn, die op dat moment zeker gehuiverd zou hebben bij de gedachte, dat hij eens Amerikanen In Washington piano zou leren spelen. Maar de professor, nu kennelijk ruim over de zestig, is bij alle ervaringen die tussen het kleine Tsaristen-uniform en het huis aan de Zestiende Straat moeten heb ben gelegen, een kaarsrechte edelman ge bleven. Elegant en hoffelijk, „ouderwets zoals wij dat nu noemen, met slechts een zwak voor het enorme Tsaristische wa pen in zijn salon en voor de talloze mu ziekdozen, die op alle tafels in zijn huis staan. De professor weet bijzonder goed, wat er in Amerika-anno 1959 omgaat. Maar binnen, in zijn eigen huis, wil hij het niet zien. Daar wordt nog vóór 1914 ge leefd. Wie na een paar uur in professor Godronsky's huis weer in het lawaai van de Zestiende Straat stapt, heeft vijf minu ten nodig om weer aan deze wereld te wen nen. Midden in het politieke centrum van de wereld wordt nog heel rustig geleefd. De auto's razen er ongeïnteresseerd voor bij. Als die zelfde auto's drie minuten ver der zijn, staan zij stil voor de stoplichten van Pennsylvania Avenue. Zij slaan links af en rijden langs een gebouw, waar een geheel andere sfeer heerst. Daar heeft de gids John H. Cleary ons wegwijs trachten te maken in de kolossale organisatie, die F.B.I. heet het Federaal Bureau of In vestigation, het hoofdkwartier van de fe derale politie die de misdaad in heel Ame rika bestrijdt. Voor ieder, die wel eens ge noten heeft van Peter Cheyney's boeken over F.B.I.'s „Special Agent" Lemmy Caution, is dit een verhelderend bezoek. Helaas blijkt de sensatie-zoekende toerist onmiddellijk, dat het beeld van de whisky drinkende, vrouwen-veroverende, continu vechtende en schietende Caution niet ge heel accuraat was. John H. Cleary heeft zichzelf daar ook met enige moeite van overtuigd. Maar hij kan de rol van „tough, guy" slechts met moeite afleggen. Tenslotte is hij het eni ge specimen, dat de gewone Amerikaan ooit van de „special agents" van de F.B.I. te zien krijgt en mr. Cleary voelt dat als een niet geringe verantwoordelijkheid op zijn brede schouders. Met kennelijke te vredenheid zegt hij: „Een Special Agent schiet niet gauw; maar als hij schiet, doet hij het om te doden. Hij mikt uitsluitend Advertentie Sneeuw, kou, nattigheid, rilwind... Zorg dat U het wint van deze hand langers der verkoudheid. Neem Agré Gola. Het beschermt U tegen hoest, heesheid, keelpijn Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 tabletten f. 0.98. noem de naam - voor alle zekerheid op de vitale delen in het menselijk lichaam". Even ziet de bezoeker dan toch weer Lemmy Caution voor zich: maar neen, se dert 1924 hebben Special Agents in totaal 34 misdadigers in het gevecht doodgescho ten; bij deze gevechten zijn ook 14 agen ten om het leven gekomen. Special Agents mogen tijdens hun werk geen alcohol drin ken. Om ons te compenseren voor deze, naar de mening van John H. Cleary kennelijk wat magere gegevens, krijgen wij een uit gebreide demonstratie vuren met revol vers en tommy-guns te zien in een spe ciale schietkelder van het gebouw en daarna een voortreffelijk opgezette ten toonstelling van de methoden, waarmee de F.B.I. een aantal grote misdaden heeft opgelost. Deze laatste met ruim gebruik van de authentieke „stille getuigen" van deze misdaden: de revolvers, messen, ko gelvrije vesten, bebloede kleren en over blijfselen van neergestorte vliegtuigen. Buiten razen de tienduizenden auto's onverstoorbaar verder. Ook van het werk in dit gebouw hebben zij weinig weet Maar het interesseert hun in de grond van de zaak waarschijnlijk toch meer dan het stille leven van de muzikale professor. Amerika evenals Europa, trouwens heeft geen tijd meer voor de Tsaar. Al leen wat stilzwijgende tolerantie. En de professor vraagt ook niet méér. John H. Cleary wel. E. liomayn Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Boyl (Fr.) A. Bloemendaal te 's-Heerenberg. Aangenomen naar Frankfurt am Main (Deutsche Evang. Reform. Gem.) B. J. Meijer, laatstelijk predikant te Anna Pau- lowna. Geref. Kerken Beroepen te Bleiswijk M. Grashoff te Aardenburg te Krimpen a. d. IJsel en te Krimpen a. d. Lek A. Heuzeveldt, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Gorredijk A. Prins te Win- sum (Fr.) voor Borne H. Bade te Val- thermond. Beroepen te Hoek (Z.) A. Heuzeveldt, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Garijp A. IJkema te Twee de Exloërmond. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rijssen Chr. van de Woes- tijne te Ba'rneveld. moeilijk probleem voor de legerleiding, vooral als dat leger daarbij nog strijd voert. Het vereist een uitgestrekt wegennet, bij voorkeur naast dat van de oprukkende troepen. Men behoeft Brabant en Limburg slechts te ken nen om te weten met welke ontzaglijke moeilijkheden de legerleiding in dezen te kampen had. Hoe begrijpelijk uitblijven van hulp ook was, voor de burgerbevolking van dit operatieterrein was het zwaar zolang te moeten wachten. Vooral de jonge kinderen leden hieronder. Wij deden vanuit Engeland ons uiterste best zendingen er heen te krijgen doch ook deze ondervonden ter plaatse de bezwaren van de oorlogvoering. Het beeld van de noodtoestand thuis op stoffelijk gebied was verschrikkelijk. Aan schier alles was gebrek: aan voedsel, aan brandstof, aan kleding, aan dekking, aan zeep, aan licht. Hongersnood stond voor de deur of werd reeds geleden. Op dat ogenblik stonden wij daar machteloos tegenover. Dat was, behoef ik het nog te zeggen, een ontzettend leed voor ons. Maar die machteloosheid betekende niet, dat er voor ons geen taak was. Wij rekenden het ons een gebiedende plicht het in Europa en overzee de mensen in te scherpen, dat het Nederlandse volk in de hoogste nood verkeerde, en voorts moesten ten gevolge van de door ons niet voorziene ontwikkeling de gemaakte plannen voor de hulpverlening, als de ure der bevrijding geslagen had. nu herzien worden. Er moesten overeenkomsten ge troffen worden, er moest met SHAEF in Brussel worden overlegd. Gerbrandy, de diensten voor bevoorrading, Bernhard die als bevelhebber en als mens invloed had, zij allen en menigeen met hen waren actief. Juliana en ik hingen in Laneswood voortdurend aan de telefoon, teneinde tot spoed aan te manen. Juliana spande zich hierbij bij zonder er voor in, dat voorzieningen werden getroffen ten behoeve van de jonge kinderen, die dreigden om te komen door het gebrek aan schier al wat zij voor hun bestaan niet konden missen. Ons aller werkzaamheid had ten gevolge, dat bij me nigeen het besef doordrong, hoe hoog de nood geklommen was. Een der gelukkige resultaten was, dat het honge rende volk Zweedse broden kreeg. Wij denken hieraan nog steeds met dankbaarheid. De berichten van thuis werden steeds beklemmender. De vijand werd in het zicht van de nederlaag wreder dan ooit. Het ene executiepeloton na het andere trad aan, ge mene moord na gemene moord werd bedreven, de volle gevangenissen werden overvol. Een droevig dieptepunt was de terx-eur in Putten, waar de bezetter als brandstich ter en mensenrover verscheen en door zijn misdadig optreden tot een weduwendorp werd. En daarnaast was er dan dat andere zwaard, de honger; een zwaard, dat steeds erger zou toeslaan. Voor ons geestesoog verschenen de hongertochten, die karavanen van hongerlijdenden, die om iets te bemachtigen voor hun gezinnen het land introkken. En onbeschrijfelijke jammer was het deel van Neder land geworden, een jammer die wel het aangrijpendst aan de dag trad, toen in de Zuiderkerk te Amsterdam de doden opgestapeld werden, die de overlevenden niet meer konden begraven. Welk een onbeschrijfelijk droevige Kerstmis daarginds. Wij zaten samen om een heel klein boompje met slechts een enkele kaars en zagen dit alles van thuis in onze geest. Heel ons hart en denken waren ervan vervuld. Juliana bleef tot in januari bij mij. Toen vertrok zij naar de Verenigde Staten om namens mij President Roosevelt in te lichten over de schier hopeloze toestand van onze be volking in het nog bezette gebied. Vervolgens keerde zij naar de kinderen terug, om begin april de reis naar Enge land weer te aanvaarden teneinde de bevrijding van het Noorden mee te maken. De krijgsverrichtingen waren op zeker ogenblik zover gevorderd, dat Koning George de geallieerde troepen in ons bevrijde Zuiden kon bezoeken. Hij stapte af op het hoofdkwartier te Eindhoven. Niet alleen vernamen wij dit bericht met belangstelling, doch voor mij was het een aanwijzing, dat een spoedige overkomst van mij, voor een korte termijn, tot de mogelijkheden ging behoren. Het was echter zaak mijnerzijds omzichtigheid te betrachten bij het behandelen van deze aangelegenheid, teneinde de pijnlijke situatie te voorkomen, dat het hoofdkwartier zou meedelen, dat het de tijd voor een bezoek van mij aan Nederland nog niet gekomen achtte. Ik moest dus eerst mijn voelhorens uitsteken voor ik iets ondernam. Zeer voorzichtig polste ik, alvorens de officiële vraag te stellen. Gelukkig leidde dit polsen tot de zekerheid, dat een vraag mijnerzijds een gunstig onthaal zou vinden. Onmiddellijk daarop volgde mijn officieel verzoek in staat gesteld te worden een kort bezoek te brengen aan de drie bevrijde provincies. En de voorbereiding nam een aanvang!

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9