I^rouueI) Welke cijfers komen hier te staan? H.D./Opr. HaarB. Crt zal het u laten zien door een lichtkrant met... filmprojectie hedenavond van acht uur af op de Botermarkt nnnn\ nnnnnnn/i Resultaat van bejaardenenquête in Vogelenzang is gunstig „Reitio" H.T.C. met thriller van Agatha Christie C0LBERTC0STUUMS van gisteren Amsterdamse Beurs f* GEEN NOODSITUA TIE REINIGT REIN AMA TEUR TONEEL Meineed niet bewezen geacht: vrijspraak Rustige verkiezingsmorgen in Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem „Kernenergie, vloek of zegen voor de mensheid" Prof. dr. M. Minnaert sprak voor Humanistisch Verbond UIT STAD EN STREEK Duinbrand achter Kraantje Lek Stan dol patsen onderzoek- auto in Bloemendaal Haarlemse soldaat wegens diefstal veroordeeld Jaarvergadering DWR WEEKABONNEMENTEN DE BEURS DONDERDAG 12 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Evenals uit de bejaardenenquête in het dorp Bloemendaal, waarvan het resultaat in maart 1958 door de directeur van de Stichting Noordholland voor Maatschap pelijk Werk, de heer C. Lijnzaad, bekend gemaakt werd en waarover wij toen reeds een en ander publiceerden, kan thans ook uit de uitkomst van het tweede gedeelte van dit bejaardenonderzoek, dat in het dorp Vogelenzang gehouden is, de conclu sie getrokken worden, dat de omstandig heden der in de gemeente Bloemendaal levende bejaarden als bijzonder gunstig kan worden aangemerkt. Het ligt niet in de bedoeling van het gemeentebestuur ook in de wijken Overveen, Aerdenhout en Bloemendaal, Noord-Santpoort een der gelijke enquête te houden, omdat ook daar gezien de aard van de bevolking, een gun stig resultaat verwacht zou mogen wor den. Zoals bekend mag worden verondersteld valt er de laatste decennia een sterke toe neming van bejaarden in Bloemendaal te constateren. Bedroeg dit aantal (65 jaar en ouder) in 1930 nog 7,4 percent van de bevolking, in 1956 was dit gegroeid tot 13,3 percent. Vergelijkt men dit percen tage nu per 31 december 1956 met het lan delijke (8.6 percent) en het provinciale (9.1 percent) dan mag worden vastge steld, dat het aantal ingezetenen van 65 jaar en ouder in de gemeente Bloemen daal zeer groot is en voor Noordholland tot de hoogste percentages kan worden gerekend. Bij het onderzoek in Bloemen daal waren niet betrokken de bejaarden opgenomen in het Provinciaal Ziekenhuis en die welke gehuisvest zijn in al dan niet tehuizen, omdat deze laatste groep geacht kan worden reeds een „bestemming" te hebben gevonden. Wat nu Vogelenzang aangaat mag wor den opgemerkt, dat het hier slechts een gering aantal bejaarden betrof in to taal slechts 75 zodat op grond van de uitkomsten van dit partiële onderzoek geen algemene conclusies geldend voor de ge hele gemeente Bloemendaal, mogen wor den getrokken met betrekking tot de be hoefte aan bouw van bejaardenwoningen en opnamecapaciteit in pensiontehuizen. Het is echter wel mogelijk gebleken door samenvoeging van de resultaten van de beide in deze gemeente gehouden enquêtes de situatie van de bejaarden in Bloemen daal te bepalen, welk resultaat echter, ge let op het geringe aantal bejaarden be trokken in de tweede enquête, het aan vankelijk gegeven beeld niet verandert, mede ook omdat de uitkomsten van het tweede onderzoek bepaald gunstig zijn te noemen. In het onderzoek in het dorp Vogelen zang waren 61 partijen betrokken, omvat tende 75 bejaarden. Het aantal mannen en vrouwen begrepen in de enquête bedroeg respectievelijk 35 en 40. Er werden slechts drie gevallen geconstateerd, die grensden aan noodgevallen, doch deze waren het Advertentie Abonnement voor het wassen van Ramen, Jaloezieën enz. Telefoon 16254 De thriller „Het Spinneweb" van Aga tha Christie, waarmee de Haarlemse To neel Club dinsdag- en woensdagavond in de stadsschouwburg voor het voetlicht kwam, zal niet in de herinnering te boek staan als een groot stuk. Ik ben er geen moment van onder de indruk gekomen. Ware het niet dat de H.T.C. er een heilig vuur voor aan den dag legde, ik zou er maar een klein strovuurtje in hebben ge zien. Gelukkig redde het spel het stuk. Dat kon niet voorkomen dat de talloze herha lingen met kleine nevenschikkingen in de intrige en het eindeloze gebabbel, dat daar uit voortsproot, op een heel andere wijze begonnen te intrigeren dan de bedoeling was Ze irriteerden. Wanneer er al eens gelegenheid was om te lachen, was men zich bewust te lachen. Maar waarom lach te men en waarom was men het zich be wust? De komische verwikkelingen in de scène greep men gretig aan om zich een beetje gelukkig met Agatha Christie te voelen. Maar dan ook slechts een beetje, overeenkomstig de wijsheid van het liedje uit het Eurovisie-songfestival. Wat nu het spel betreft: er werd naar de mate waarin Agatha het toestond be hoorlijk geacteerd. Dat de expressie door zichtig werd en nadrukkelijk, vond haar oorzaak in het duidelijk constructieve ele ment in de handeling, dat de dingen open en bloot voor ogen stelde en het mysterie verre liet. Het meest speelde dat mevr. J. van Olphen-Odink parten, aan wie de taak was toevertrouwd komedie in de ko medie te spelen. Zij sloeg er zich zo luch tig mogelijk doorheen, maar kon de ge forceerde toon niet met het verguldsel van de schone schijn bedekken. Niet haar schuld overigens. Haar medestanders, de heren Wijt, Wensink en Straus leverden drie welgeslaagde types af, goede toneel stijlbloempjes in een onvruchtbare tuin. Een fraaie orakel, dat gedachten aan een „merakel" opwekte, schitterde in de ge daante van mevr. P. Ebbinge Wubben-de Graaf. De heer A. J. J. Bakker schiep het vermoeden van een sinistere burgerman rond zijn verschijning als butler. Carin Rambonnet verenigde jeugd en naïeveteit met haar gekwelde Pip. Dat de heer W. de Ree toneel spelen kan is niet dubieus, maar het wordt maniërisme, wanneer hij het zo doordacht doet als dit keer. Een inspecteur, die scherpzinnig heid paart aan souplesse, kwam uit de welvoorziene koker van mr. J. Roggeveen. Hij werd door J. H. Warnaars loffelijk als agent terzijde gestaan. De korte episode, dat de heer M. D. A. Arends in het stuk voorkwam, bleek voldoende om in het ty pe, dat hij vertegenwoordigde, te geloven. De regie was ditmaal in handen van Gerard Rekers. Aan hem is het mede te danken, dat de voorstelling niet eentonig werd. Maar veel eer viel er toch niet aan te behalen. P. XV Franse gemeentebestuur al bekend. In Bloemen daal zijn acht commerciële verzorgings- en verpleeghuizen. Op grond van de uitkomsten der beide gehouden onderzoeken kan de conclusie ge trokken worden: dat in de gemeente Bloe mendaal geen noodsituaties onder de ge- enquêteerden werden vastgesteld, dat 83,9 percent der geënquêteerde bejaarden in bevredigende omstandigheden leeft en geen verandering in hun huidige situatie wennt, dat 7,2 percent der geënquêteerde bejaarden verandering van woonsituatie of het betrekken van een geëigende be jaarden- of eventueel benedenwoning wenst (4 pet.), dan wel een bungalow (3,2 pet.) wil betrekken en dat 8,9 percent der geënquêteerde bejaarden voor opname in een pensiongebouw, respectievelijk be jaardenflat met verzorging in aanmerking wil komen. Uitspraken rechtbank Twee jaar voor verduistering van twintig auto's Vanmorgen werden een 30-jarige opper man en een 56-jarige steigermaker uit Haarlem en een 35-jarige landbouwer uit de Haarlemmermeer, die veertien dagen geleden terechtstonden wegens mein eed door de Haarlemse rechtbank vrijgesproken, omdat het ten laste geleg de niet bewezen werd geacht. De officier van Justitie had tegen alle drie zes maan den met aftrek van voorarrest geëist. De achtergrond van deze zaak vormde de be rechting van de 'andbouwer op 29 decem ber van het vorig jaar wegens het bestu ren van een trekker met aanhangwagen onder invloed van sterke drank in Zand- voort. Alle drie verdachten hadden later verklaard, dat de opperman de trekker had bestuurd. Conform de eis werd een 24-jarige Heem- steedse koopman veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest wegens verduistering van ongeveer twintig auto's, die hij verkocht voor in totaal 54.000. Wegens verduistering van ongeveer f 11.000 werd een 54-jarige Heemsteedse vloerenlegger veroordeeld tot acht maan den gevangenis. Tegen hem was zes maanden geëist. De verkiezingsdag verloopt tot dusver in Haarlem en omgeving erg rustig en onderscheidt zich in niets van andere werkdagen. De stembureaus konden het kalm aandoen, want de stemmen druppel den langzaam binnen. Vanmorgen tussen acht en negen liep het even aan, toen velen voor kantoortijd nog even hun plicht -n alle rust vervulden, maar daarna ging het heel gezapig. In tegenstelling tot de vorige verkiezingen waren vandaag alle stem bureaus precies om acht uur geopend, het geen tussen half acht en acht nog even wat organisatorische drukte gaf. Overi gens hebben zich vanmorgen gqen bijzon dere dingen voorgedaan. Het centrale stembureau in het stadhuis begint het na zeven uur pas druk te krijgen, als de resul taten van de 114 stembureaus beginnen binnen te komen en de totaaluitslag moet worden samengesteld. Advertentie van ZUIVER WOLLEN KAMGA- REN, TERLENKA en TREVIRA v.a. 98-00 COSTUUMS met vest, v.a119.00 SPORTCOLBERTS in mod. lichte dessins, vanaf 39-00 Gen. Cronjéstraat la - lb - Tel. 53334 BEVALLEN van een zoon: 9 maart: C. M. Persant Snoep-Pattyn; H. M. Beek- huijs-van der Putten; D. van der Mark- Kamphuis; L. Smail-Lord; C. W. Valk- man-Cohrs; 10 maart: E. van der Stuijt- van der Laan de Vries; 11 maart: M. Rin- kel-Heijink. BEVALLEN van een dochter: 8 mrt.: M. C. van Haaster-Elsing; 9 maart: M. Vis- ser-Gieliam; J. C. den Hartog-van den Heuvel; C. M. Vosse-Mooijekind; G. J. T. Schaap-Hendriks; 10 maart E. M. Stam- van der Aar; IJ. Kapteyn den Boumeester- Appelboom; M. Roosen-van der Niessen; A. J. Burggraeve-Niermann; 11 maart: J. A. van den Berg-Blaazer. ONDERTROUWD: 10 mrt: G. W. Schaap en R. M. Fictoor; M. C. Brand en H. M. de Graaf; 11 maart: P. L. Hoogerdijk en E. van Dieren; A. Besteman en J. C. Bra- kel; C. L. Hertog en T. A. van der Wiel; L. H. F. Hermans en A. C. Heermans; P. N. Vos en P. J. Veldhuizen; W. J. Schippers en A. P. Hooglugt; A. C. Copini en M. E. Kollaard; B. C. Venneker en M. J. C. Dings; C. van der Reep en C. M. van den Hurk; A. Deen en M. P. Tholen; G. Godijn en C. Bijster; W. E. Endert en J. H. Schut te; J. M. H. Spaltman en S. van der Neut. GETROUWD: 10 mrt. A. H. van der Meij de Bie en T. M. Draijer; K. W. Jongejans en H. van Toorenburg; 11 maart: B. W. J. Andela en M. C. Rodewijk; P. Dikkeboom en M. A. Niepoort; F. W. Damave en C. A. M. de Goede; W. J. Smit en S. Kardol; J. van Iwaarden en M. A. Prinsen; W. van Gulik en M. Kerkhoff. OVERLEDEN: 9 maart: W. de Horde, 75 jaar. Kamperlaan; T. G. Medenblik, 74 j., Kamperlaan; C. van der Sluis, 76 j., Sta tionsplein; E. Parée, 57 j., Hazepaterslaan; 10 maart: J. de Leeuw-Kraaijveld, 77 j., Schutterstraat; N. Hoogewerf, 72 j., Oos- terhoutlaan; J. Wieringa, 85 j., Crayenes- terlaan. Advertentie Koninginneweg 6 - Tel 14024 BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVALLEN: J. Klooster—Flokstra, d.; G J. W. E. HollanderVan Hesteren, d.; P J. WilgenkampGodefrooij, zn.; J. G. Scholtenv. d. Wal, d.; P. E., van der. Valk Hettelingh, d.; C. A. E. Be'erkens—Bren- ninkmeijer, z.; A. Loodveld:Stegëman, d.; E. van WessemSteenbeek, d.; S. H. Meu- wissenDalderup, d ONDERTROUWD: M. O. J. Bloemarts en I. A Everard; H. H. Dijkstra en T. .T. van de Linde; M. Griep en J. van Engels hoven. OVERLEDEN: Mejuffrouw W. Koeijers, 75 jaar; J. Gomes, 58 jaar. Voor leden van het Humanistisch Ver bond, gemeenschap Haarlem en omstre ken, heeft prof. dr. M. Minnaert in Brink- mann aan de Grote Markt in Haarlem ge sproken over „Atoomenergie, vloek of ze gen voor de mensheid". Met behulp van tekeningen vertelde spreker iets over de atomen en de kern splitsing. Hij zette uiteen hoe men met ura nium een atoombom maakten hoe men in het algemeen erin slaagt uit de atomen energie te halen. De mens heeft reeds ura- niumreactoren gebouwd voor industriële en andere doeleinden. Krijgt men bij de kernfysica energie vrij door splitsing, er is nog 'n andere prin cipe, namelijk dat van samensmelting van waterstofkernen tot een heliumkern, zoals dat in de zon gebeurt. De mens kan reeds een waterstofbom maken, maar naast de uraniumreactoren voor vreedzame doel einden heeft hij nog niet de oplossing kun nen vinden van het probleem een water stofreactor te bouwen, eveneens voor vreedzame doeleinden. De mens zoekt naarstig naar deze oplossing, want wa terstof heeft grote voordelen boven het uranium. Deze laatste stof is moeilijk te verzamelen, omdat zich op vele plaatsen slechts geringe hoeveelheden bevinden. De opruiming van de afvalstoffen is zeer omslachtig. Waterstof is daarentegen in grote hoeveelheden beschikbaar, bijvoor beeld in de zee. Bovendien is deze materie weinig radioaktief. Het ontdekken van de mogelijkheid door kernenergie de industrie aan arbeidsver mogen te helpen is wel op het juiste mo ment gekomen, aldus prof. Minnaert. Over honderd of tweehonderd jaar is de steen- koolvoorraad uitgeput. Een van de grote voordelen van de nieuwe bronnen van energie is de veel geringere omvang. Uit een kilo uranium kan men evenveel ver mogen halen als uit drieduizend ton steen kool. Ook het transport is veel gemakke lijker. Op nog geen wagon uranium kan een fabriek jaren draaien. Nu is het niet zo, dat men al een auto kan laten rijden op een kluitje uranium, zei spreker. Grote centrales zijn noodzakelijk die de geproduceerde elektriciteit verde len in kleinere stroompjes. Reeds thans gebruikt men de kernfysica op het gebied van geneeskunde en biolo gie. Door het toevoegen van radioaktie- ve isotopen aan bepaalde stoffen kan men veel vollediger de uitwerking van deze stoffen nagaan in het lichaam van mens, dier en plant. Men kan bijvoorbeeld ook het slijtageproces in een machine veel be ter vaststellen. Er ligt een oneindig veld van onderzoek braak. De mens is nu reeds in staat de uit werking van geneesmiddelen, vitaminen, maar ook van vergiften nauwkeurig op de voet te volgen. De artsen kunnen sneller en beter de mens genezen. In de nabije toekomst zal de mens over een onbegrensd arbeidsver mogen beschikken en een bloeiende wel vaart teweeg brengen. Aan de andere kant is er het grote gevaar, dat de mens deze nieuwe energiebronnen gebruikt voor de vernietiging. Op indringende wijze schil- dérde prof.' 'Minnaert de beelden van chaos en ellende, die van het misbruik van kernenergie het gevolg kunnen zijn. Gunning. De werkzaamheden aan de Kleverlaan te Bloemendaal zijn gegund aan de firma Van Vemde en Te Beest te Heemstede voor een bedrag van 92.500 Deze firma was de laagste inschrijfster op de in deze week gehouden openbare aan besteding. Partijen Behaalde stemmen 1959 1956 Behaalde zetels 1959 1956 '59 '56 P. v. d. A 1.872.209 32.69 50 K. V .P 1.815.310 31.69 49 A. R 567.535 9.91 15 V. V. D. 502.530 8.77 13 C. H. U 482.918 8.43 13 Brug-groep S. G. P 129.517 2.26 3 G. P. N 272.054 4.75 7 Boerenp G. P. V 37.206 0.65 P.S.P P.G.N.U Overige 48.463 0.85 Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant nodigt U uit tot een gezellige bijeenkomst hedenavond op de Botermarkt, waar U de ver kiezingsuitslagen „heet van de naald" kunt ver nemen door middel van grootbeeld-projectie. Ter afwisseling wordt U op een tweede scherm eveneens door middel van grootbeeld-projectie een uitstekend filmprogramma geboden. Muziek films, tekenfilms, natuurfilms in zwart-wit en kleuren zullen de tijd tussen de binnenkomende verkiezingsuitslagen korten. De nieuwsservice van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant brengt u: Verkiezingsuitslagen op een lichtkrant in groot beeld-projectie; een filmprogramma dat klinkt als een klok. actueel, amusant; plaats: Botermarkt te Haarlem; tijd: van 8 uur 's avonds tot de definitieve uitslag van het gehele land bekend is; toegang gratis; iedereen is welkom Advertentie het geheim rP\vaiV een goede nachtrust ilRELLI schuimrubber matras materasso Italiano Nieuws in het kz>rt Jubileum. Op vrijdag 13 maart zal de heer L. P. Tiggelman, thans werkzaam als slijper op de afdeling lithografie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., het feit herdenken dat hij op 9 ja nuari 1959 25 jaar bij deze vennootschap in dienst was. Evangelisatie. Zaterdagavond ver zorgt radio Ibra een evangelisatie-uitzen ding in de kroonzaal van café-restaurant Brinkmann in Haarlem. Medewerking ver lenen het Pinkster gitarenkoor, alsmede enige solisten. Expositie. Zaterdagmiddag 14 maart om drie uur zal de burgemeester van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, in „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaalse- weg 158 in Overveen de tentoonstelling van werken van niet-beroeps beeldende kunstenaars, woonachtig in de gemeente Bloemendaal, openen. Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, zal vrijdagmorgen geen spreekuur houden. Loonbeleid. De Zandvoortse Christe lijke Besturenbond van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, belegt een openbare contactavond voor vrijdag 13 maart in ge bouw „De witte Zwaan" aan het Dorps plein. De heer E. Weerstand zal spreken over „Modern loonbeleid". Woensdagmiddag om vijf uur werd brand gemeld in de duinen achter Kraan tje Lek, de zogenaamde „Doornenberg". Zowel de brandweer van Overveen als die van Zandvonrt rukte U't. Het bleek dat er zeven hectare duinterrein bii de „Door nenberg" in brand stond, welk terrein eigendom is van de beer Rurdet. en dat ge'egen is in de gemeente Zandvoort. De brand, waarvan de oorzaak onbekend is, nam een grote omvang aan. Eerst heeft men getracht met schennen en tak ken de brand te blussen, waarbij ook veer tig scholieren uit Zandvoort de helpende hand boden, doch dit lukte niet. Tenslotte kon de nevelspuit uit Overveen via een omweg over de Zeeweg het terrein van de brand bereiken en met behulp van een eigen watertank was de brand toen in een kwartier geblust. -f- In de komende week zal de onderzoek- auto ten behoeve van het bevolkingsonder zoek op t.b.c. op de hieronder vermelde standplaatsen staan, waar dan op de even eens hieronder vermelde tijden het onder zoek zal plaatsvinden: Maandag 16 maart: in de Alberdingk Thijmlaan van twee uur tot half vijf en van half zeven tot half negen in de Gras laan. Dinsdag 17 maart: in de Graslaan van twee uur tot kwart voor vijf, en van half zeven tot half negen bij „Wildhoef". Woensdag 18 maart: bij „Wildhoef" van twee tot vijf uur en van half zeven tot half negen. Donderdag 19 maart: „Wildhoef" van twee uur tot kwart voor vier en van half zeven tot half negen bij „De Rijp". Vrijdag 20 maart: bij „De Rijp" van twee tot vijf uur en van half zeven tot half negen. Krijgsraad Onder de invloed van zijn meisje en zijn niet al te best bc-kend staande zwager, had een Haarlemse soldaat een polshorloge ge stolen. Woensdag moest hij zich voor deze diefstal in tweede instantie voor de krijgs raad te Den Haag verantwoorden. Het psy chologisch rapport, dat bij de eerste be handeling van deze zaak door de verdedi ger, kapitein Tibben, was gevraagd, had geen nieuw licht op de zaak geworpen, waardoor de auditeur-militair persisteer de bij zijn eis van twee maanden gevan genisstraf. „Heb je nu definitief gebroken met dat meisje?" vroeg de president. „Ik heb het uitgemaakt," zei de soldaat. „En met die zwager heb ik ook gekapt." Dit was voor raadsman Tibben aanlei ding om de uiterste clementie voor de be klaagde te vragen. „De zwager was de kwade genius. Nu hij weer op eigen benen staat, moeten we hem een kans geven," meende hij. De krijgsraad vonniste met vier maanden militaire detentie, waarvan twee voorwaardelijk. Onder voorzitterschap van de heer G. Voogd werd woensdagavond in de Haar lemse Kegelbond in Haarlem de jaarver gadering van de Haarlemse zwem- en polo club „De Waterratten" gehouden. De jaar verslagen werden goedgekeurd. De onder scheiding voor het vijfentwintigjarig lid maatschap werd uitgereikt aan mevrouw A. C. Kolk-Houben en de heren C. Harten dorp en G. Voogd. De D.W.R.-prestatieprijzen werden uitge reikt aan mevrouw M. Nachtegeller-Van Galen, Jan Sint, Gerda Drogtrop en Kees van Heiningen. De vergadering koos de huidige penningmeester, de heer J. H. v. d. Booren, tot vice-voorzitter; de heer L. A. Meijer tot penningmeester en N. L. van Schagen en H. Zandvoort tot commissaris sen. Als erkenning voor haar verdienste jegens de vereniging werd mevrouw J. Kerkhoff-Regter tot lid van verdienste benoemd. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE TOXCCOCCCCCCCCCOOOCc AMSTERDAM De grote sensatie van de Amsterdamse effectenbeurs was het openmaken van de hoek van aandelen Walvisvaart die vrijwel altijd gesloten is. Dit was het gevolg van het bekend geworden bod van 30 mil joen door Noorse walvisvaartmaatschap pijen op de „Willem Barendsz", het fa- brieksschip van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart. De aandelen zijn voor het laatst verhandeld op een koers van 81 percent. De tweede verras sing van de markt was d<~ enorme belang stelling die er heerst voor de inschrijving op de 4 3/4 percent converteerbare achter gestelde obligaties van de K.L.M. tegen 100 percent, conversiekoers 34 dollar. Men verwacht dat de lening zeer zwaar over- tekend zal worden en dat de toewijzing grote moeilijkheden zal meebrengen. Het rentepercentage is aangepast aan de om standigheden en de conversieprijs wordt redelijk geacht. Niet alleen van Neder landse maar ook van buitenlandse zijde zal getracht worden in Amsterdam op de lening in te schrijven. De vraag is echter of buitenlandse orders hier worden aan genomen. Maar dit staat vast, zoals een commissiehuis zich uitdrukte: „De toewij zing wordt een gekkenhuis". De belang stelling voor de obligaties was overweldi gend en aandelen K.L.M. profiteerden van de ongunstige tendentie en werden twee gulden hoger geadviseerd. De overige in ternationale waarden lagen eveneens vast in de markt onder leiding van aandelen Philips, die voor Amerikaanse rekening uit de markt werden genomen op ongeveer 540. De vorige slotkoers was 534. Er von den in deze aandelen tevens speculatieve aankopen plaats in verband met het bin nenkort te verschijnen jaarverslag. De con verteerbare obligaties Philips waren enige punten hoger. Unilever was vast op 465 V2, plus zes punten. AKU deed het kalmer aan met een koerswinst van ruim 1 punt. Kon. Olie was op 166,40 ruim een gulden bo ven de vorige slotkoers, terwijl de notering boven Newyorkse pariteit lag. Aandelen Walvisvaart waren in een grote open hoek aanvankelijk 121 bieden. De aandelen werden officieel genoteerd op 126 gedaan en bieden. In de scheepvaartsector bleef het rustig maar ook hier was de ./stemming eerder vast. Van de leidende cultures wa ren certificaten Deli wederom hoger op f 157,30 tegen als vorige slotprijs 155,50. Senembah was eerder een kleinigheid in reactie. HVA was een punt beter. Staats fondsen waren prijshoudend. De eerste no tering voor de 5 percent pandbrieven de tweede Northwestern and Pacific Hypo theekbank werd geadiviseerd op 98 a 99 percent. Aandelen Vromen Papier kregen een adviesprijs van 235 a 240 (230) op de dividendverhoging. De handel in aandelen Kon. Olie en Philips was vrij levendig. Prolongatie 3 percent. NEW YORK Het koersniveau was onregelmatig stij gend. De tikkers waren tegen beurseinde op de transacties ten achter. De sterkste stijgingen deden zich voor buiten de groe pen waarover de gemiddelden worden be rekend. De gemiddelden gaven wederom geen juist beeld van vaste ondergrond van de beurs. Het industriegemiddelde kwam van 611,14 op 611,49; dat voor spoorwegen van 163.40 op 163,74 en dat voor openbare nutsbedrijven van 93,36 op 93,74. De auto waarden waren over he1- algemeen vast. Bij de elektronische fondsen werden vele goede stijgingen genoteerd. De nationale oliewaarden waren willig, evenals de meeste chemiefondsen. Enkele metaal waarden waren willig, onder andere Eas tern Stainless Steel dat plus 5 dollar no teerde. Van de 1233 verhandelde fondsen sloten er 618 hoger en 402 lager. De aan- delenomzet nam toe van 3.920.000 tot "10 000 (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3'/2% Nederl. '47 92% 92% 3% Nedl. 1962/64 97% 97Via Woningbouw 6 11154 111% Pr. A'dam '56 I.. 85'/i Pr. A'dam '56 II.. 97 Pr. A'dam '56 III 97 Yt Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 93 Pr. R'dam '57.... lOO'/a A.K.U 27114 273 Calvé Delft 450 452 ^an Gelder Zonen 221 222 K. N. Hoogovens 36814 370 Nederl. Ford 22? 225 N. Kabelfabriek. 335 335 gew.Philips Gloeil. 539'/j 54254 Pref.PhilipsGloeil. 222 Va Unilever (cert.) 46414 468 Unilever (nieuwe) 454l/a 457 Wilton Fyenoord 205 208 Werf Gusto 15014 150'/2 Dordtsche Petrol. 699 54 694 Kon. Petroleum.. f 165.90 165.- Billiton 224'/a 224 A'dam Rubber 8514 85 K.L.M 125,— 126,— Holl. Amer. Lijn 140 145 K.N.S.M. 13654 13654 N. Scheepv. Unie 130 131 v. Nievelt Goudr. 119 120 Phs. v. Ommeren 23454 235 H.V.A 13214 13214 Delimaatschappij f 157.81' f 149.50 ext Amsterd. Bank.. 26854 269 Nat. Handelsbank 140 140 Ned. Handel Mij 208 Rotterd. Bank 230 230 Twentsche Bank. 223Va Anaconda Copper 73 V2 73 Bethlehem Steel.. 51% 5114 U.S. Steel 9354 93% General Motors.. 46 46% 85 B6V2 21"/.. 05.14

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9