BOVRIL Haarlem volgde verkiezingsuitslagen met meer dan normale belangstelling SPINWIEL JONGE RELLETJES OP DE DAM, RUST IN DE ZALEN Directeur zou 63 mille verduisterd hebben, eis: zes maanden Verkiezingsdrukte in de hoofdstad nhoutriho Grote drukte bij projectiedoeken van onze bladen op de Botermarkt VRIJDAG 13 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 „CORNEL" Meisje bij aanrijding op Delftlaan zeer ernstig gewond Nationale inzameling van Leger des Heils Zandvoorts burgemeester waarschuwt tegen duinbrand doe het zelf ACOUSTISCHE TEGELS Burgerlijke Stand van Haarlem „Elswout" van Goede Vrijdag af geopend Geen „verkiezingskoorts" in het stadhuis UIT STAD EN STREEK W. VOET ZONEN Samenkomst van „De Open Deur" in Haarlem daar kikker je meteen van op! De uitslag van de verkiezingen heeft de Amsterdammers, die bij duizenden naar de binnenstad waren gestroomd, alles geboden wat ze ervan verwachtten, met als hoogtepunt een hardhandig optreden van politie te paard, te voet en in motoren met zijspan, met gummiknuppels en blanke sabel op uitdagende menigten aan de hoge kant van de Dam, rondom het Nationale Monument. Het gedenkteken stond als een rots in de branding, omgeven door een levende piramide, aan de voet afgebakend door een zuivere cirkel van schoenneuzen, terwijl de aangrenzende straten en stegen de wervelende menigte voor en na de felle charge van de politie, nu eens opzogen en dan weer uitbraakten. Er werden verscheidene rake klappen gewisseld tussen publiek en politie, waarbij ook de her en der geplaatste rijwielen het moesten ontgelden. De opgeschoten jeugd wierp de fietsen voor de motoren en de paarden en sloopte de bellen eraf om de politie ermee te bestoken. Een achterruit van een politie-auto ging aan diggelen en een agent werd aan het gezicht gewond door deze zonderlinge projec tielen. Onder de druk van dc terugwijkende menigte sneuvelde een spiegelruit van Krasnapolsky, waar een portier ijlings de hekken voor de hoofdingang dichtschoof. Zoals gebruikelijk weet niemand precies wat de aanleiding tot de ongeregeldheden was, al had de politie voor tien uur reeds rumoermakende groepen jongelui uiteen gejaagd. Er ontstond daardoor een opge wonden stemming rond het Nationale Mo nument en het gejoel dat tegen de politie opging, trok vele belangstellenden. Het werd angstig vol op het plein. De politie raakte in het nauw, floot om assistentie en daarop kwamen de agenten met motoren en te paard in actie. De motoren met zij span reden pardoes de trottoirs op en de bereden politie sloeg zonder onderscheid op de menigte in. Enkele heethoofden klommen op geparkeerde fietsen, telefoon cellen en het monument en maakten door hun geschreeuw de verwarring nog groter. Pas tegen middernacht kon men zich weer vrij over de hoge kant van de Dam be wegen. Minister Luns, die zich omstreeks half twaalf met minister Cals en enkele andere K.V.P.-autoriteiten naar de verkiezings bijeenkomst in „Kras" begaf, raakte zijn vrouw even kwijt in het gedrang en moest zijn Eden-hoed in de hand nemen, opdat iemand hem de hoed van het hoofd wipte. De Amsterdamse politie trad ook bij de Koopmansbeurs, waarin de P.v.d.A. haar bijeenkomst hield, in de zaal, waar Evert Vermeer de verkiezingsuitslagen bekend maakte, onheus op. In de loop van de avond -/as een aantal oproerkraaiers, die door orde-commissarissen als V.V.D.-jon- geren werden betiteld, naar buiten gezet. De politie hield de wacht bij de in- en uitgangen en liet niemand toe, die geen toegangsbewijs kon tonen. Ook journalisten werd de toegang geweigerd. Tenslotte werden zij, na interventie van een in specteur, toch toegelaten. Er bleken, ge tuige bijvalsbetuigingen op verkeerde mo menten, nog wel opposanten in de zaal te zijn, maar er hinderlijk was dit niet op het grote aantal partijgenoten. In Kras waren behalve de K.V.P.'ers, ook de A.R., de P.S.P. en de J.O.V.D. bij een. In de K.V.P.-zaal was het rommelig, maar rustig, bij de A.R. opgewekt en be daard, bij de P.S.P. roerig en vol en bij de jongerenorganisatie van de V.V.D., waardig en kalm. De volwassen V.V.D.'ers waren voor deze gelegenheid uit Zuid overgekomen en hadden zich verenigd in de Port van Cleve, aan de andere kant achter de Dam. Nog waardiger en kalmer dan bij de jeugd, werden hier de uitslagen bekendgemaakt, niet mondeling, maar schriftelijk, waarop dan steeds een goed keurend gemompel zich verspreidde langs de tafeltjes. Het verst van het centrum, en van elkaar, verwijderd waren de Brug- groep, in Frascati en de C.P.N., in Felix Meritas aan de Keizersgracht. De afvalli gen hielden open hof, maar de C.P.N. wei gerde ieder die geen speciale toegangs kaart kon tonen tot de strikt besloten bij eenkomst, waar overigens bitter weinig te beleven kan zijn geweest. Tijdens de relletjes zijn drie agenten ge wond. Twee hunner zijn, na in een zieken huis behandeld te zijn, met ziekteverlof gestuurd. De derde kan zijn gewone dienst doen. Twee „nozems", die gisteravond hevig tegenspartelend naar het bureau in de Warmoesstraat werden opgebracht, zijn later vrijgelaten. Een ding is ons niet dui delijk geworden, namelijk waarom de straatverlichting tijdens het optreden van de politie af en toe werd uitgedraaid. Opvallend was de rust die heerste op de vijf andere punten in de omgeving van de Dam, waar grote menigten belangstel ling toonden voor de uitslagen en het amu sement, dat verschillende landelijke dag bladen boden. Alleen het verkeer onder vond daar aanzienlijke vertraging. De politie heeft vanmorgen de balans opgemaakt van de gisteravond in beslag genomen „munitie": 62 fietsbeldoppen, acht stenen, drie fietskoplampen, een fiets- standaard, een pomp, een stuk hout met spijker en tenslotte een zacht projectiel, een rubber bromfietszadeldek. Huisbroei. Op vrijdag 20 maart reikt de burgemeester van Heemstede in het sportparkrestaurant de prijzen uit voor de beste hyacinten, die de leerlingen van alle lagere scholen thuis hebben gebroeid. Advertentie VOOR EEN FIETS OF BEL EERST EVEN KIJKEN BIJ Burgers E.N.R. - Humber - Magneet - Vesting HOUTPLEIN 35-37 - TEL. 12493 Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft zich op de Delftlaan nabij de Van Riebeecklaan in Haarlem een ernstig ver keersongeval voorgedaan, ten gevolge waarvan een tienjarig meisje, wonende in de Van Riebeecklaan, met twee gebro ken benen, een'hoofdwond en een schedel- basisfractuur in het Grote Gasthuis moest worden opgenomen. Het meisje was op weg naar huis, stak de ventweg van de Delftlaan over, vervol gens de grasberm en wilde daarna de gro te rijbaan oversteken. Op dat moment na derde er echter uit zuidelijke lichting een personenauto, bestuurd door een 28-ja- rige inwoonster uit Heemstede die met een snelheid van ongeveer zeventig kilometer per uur reed. De automobiliste remde af en gaf een signaal. Het meisje bleef aan de kant van de weg staan en daaruit maakte de auto bestuurster op, dat het meisje haar gezien had. Zij reed dus door, maar juist op dat moment stapte het meisje de rijbaan op. De Heemsteedse remde nog wel en tracht^ te nog uit te wijken, maar toch kon zij niet verhinderen, dat het meisje door de auto geraakt werd. Het voetgangstertje beland de met de rug op de wagen en werd vervol gens op de straat gesmakt. Ernstig gewond bleef ze liggen. Per G.G.D. is zij naar het Grote Gasthuis vervoerd. De nationale inzameling van het Leger des Heils bestaat voor Haarlem en Heem stede uit een huis aan huis-collecte op 16 tot en met 20 maart en een straatcollecte op zaterdag 21 maart. De burgemeester van Zandvoort heeft een ernstige en dringende waarschuwing tot het publiek en de treinreizigers gericht om de grootste voorzichtigheid in acht te nemen met vuur en het wegwerpen van brandende voorwerpen. De grote droogte van het duingebied maakt de beplanting zeer kwetsbaar. Een ogenblik van onacht zaamheid kan onherstelbare schade aan richten. Een hard voorwerp trof de achterruit van deze tvagen van de Amsterdamse politie tijdens de relletjes van gister avond aan de hoge zijde van de Dam. Advertentie FQTOKOPI'EËN - Nieuwste procédé 'Lïchtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Advertentie en laat u eens de mogelijkheden zien van voor plafonds, wandjes, studeerkamers en overal waar u geluiddempend en warmte-isolerend ma teriaal wilt toepassen. Geperforeerd en met groeven. de pasklaar specialist~ JULIANAPARK 44 - TEL. 55530 BEVALLEN van een zoon: 10 mrt: W. A. BrandsmaDe Bruin; 11 mrt: E. J. van den BoogaardKuijpers Wentink, Th. WertenbroekRudolph; 12 mrt: T. J. van der LindenJenner, M. M. LürsenVan Giessen. BEVALLEN van een dochter: 11 mrt: M. A. E. de JongVan Helsdingen, G. E. de JonghStubbs, C. H. GroenSpeel, A. J. GeeveWeijers; 12 mrt: A. de Heer Taconis. ONDERTROUWD: 12 mrt: H. J. Panne keet en V. M. Groen. GEHUWD: 12 mrt: J. A. vart der Beek en N. C. van Stavel, P. A. M. Gilhuijs en .M. Smeele. W. Lieber en H. Bossinade. OVERLEDEN: 10 mrt: G. N. M. van As- sema, 17 uur, Kamperlaan. A. van Wees, 66 j., Hendrik Roozenlaan. M. SlotSmits, 62 j„ Gasthuisvest. 11 mrt: J. S. van den Berg, 70 j., Ted. v. Berkhoutstraat. H. Kap- teijn, 62 j., Schotersingel. O. Avis—Prille- vitz, 85 j., Jansweg. Van de Staatssecretaris van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is de officiële goedkeuring van de plannen, die het Stichtingsbestuur van het landgoed Elswout te Overveen ten opzichte van openstelling voor het publiek heeft beraamd schriftelijk afgekomen. Het Stichtingsbestuur heeft naar aan leiding hiervan besloten „Eslwout" op Goede Vrijdag voor het publiek open te stellen. Op die dag zullen echter nog geen jaarkaarten verkrijgbaar zijn en ook zijn de banken dan nog niet geplaatst. Tijdens de paasdagen zal men van het natuur schoon kunnen genieten. Het Poortgebouw aan de Elswoutslaan zal voorlopig de enige ingang zijn, waar men dagkaarten zal kunnen krijgen. Men zal er kunnen wandelen van acht uur 's morgens tot een half uur vóór zons ondergang. Haarlemse officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk. Bouman, donderdag middag tegen de 56-jarige oud-directeur van een Haarlemse handelmaatschappij wegens het feit, dat hij zich in ''e jaren 1956 en 1957 meermalen opzettelijk gelden van die vennootschap wederrechtelijk zou hebben toegeëigend, tot een totaal bedrag van 63.000. Verdachte was in 1948 aio adjunct-direc teur in dienst van de genoemde vennoot schap getreden en was in 1950 benoemd tot directeur, waarbij het zijn taak was de zaak tot nieuwe bloei te brengen. Hij was daar volgens zijn zeggen in geslaagd, tot dat zich in 1956 een terugslag deed voe len, die ook op het bedrijf een handel maatschappij in landbouwwerktuigen van invloed was. Over het te voeren be leid ontstond verschil van mening tussen verdachte, commissarissen en een nieuw benoemde mededirecteur. Deze kwestie was volgens verdachte mede van invloed op de verduisteringsaffaire. Directie en commissarissen werden door de vennoot schap in de gelegenheid gesteld tantièmes en een deel der salarissen te laten staan op een soort rekening-courant, waarover zij dan vier percent rente ontvingen. Ver dachte had om zijn belastingschuld te vol doen grote bedragen van zijn rekening op dit fonds weggetrokken, todat hij eind 1956 een debetsaldo van 54.000 en een jaar later een van 63.000 had. Deze debetsaldi kwamen aan het licht bij een accountantsonderzoek over het jaar 1956. Toen het verschil van mening over de beleidskwestie een hoogtepunt be reikte, ging verdachte met ziekteverlof. In februari 1958 werd hij door de justitie ver hoord en voorlopig in hechtenis besteld. Toen hij later uit deze hechtenis werd ont slagen, slaagde verdachte erin het tekort binnen enige dagen aan te zuiveren, onder n.eer door het sluiten van een lening met effecten als onderpand en de verkoop van een kostbaar porseleinservies. De rechtbank stond lange tijd stil bij de vraag of bij het opnemen van gelden van de diverse rekeningen-courant al dan niet toestemming van de commissarissen of de aandeelhoudersvergadering nodig was. Twee commissarissen, die als getuigen werden gehoord, verklaarden, dat naar hun mening hun toestemming inderdaad nodig was, ofschoon zij de handelingen van hun oud-directeur zeker niet als onrecht matig wilden kenschetsen. De verdachte zelf daarentegen meende, dat hij zeker gerech tigd was op eigen gezag gelden van zijn rekening courant te halen, omdat dit ook reeds vroeger was gebeurd en de statuten er zich niet tegen zouden verzetten. Ook was het eerder voorgekomen, dat bepaal de rekeninghouders grote debetsaldi had den. De accountant, die het rapport had samengesteld, gaf voor de rechtbank een overzicht van zijn onderzoek. Andere ge tuigen waren de procuratiehouder en een oud-directeur. De officier van Justitie noemde het een zaak met juridische moei lijkheden: „Verdachte is op eigen houtje en ponder machtiging opgetreden." Mr. Van der Valk Bouman verklaarde nadruk kelijk, dat de commissarissen van de ven nootschap niet op een strafzaak hadden aangestuurd. Hij was van mening, dat verdachte van zijn bevoegdheid misbruik had gemaakt, toen hij zelf debet ging staan bij de reke ning courant. De statuten van de vennoot schap zouden volgens mr. Van der Valk Bouman een dergelijke handeling niet toe staan. De raadsman, mr. A. D. P.V. van Löben Seis, meende, dat zijn cliënt de be voegdheid had de gelden op te nemen. De statuten hebben slechts betrekking op het opnemen va'n gelden ten behoeve van de firma bij andere instellingen. Mr. Van Lö ben Seis noemde de redactie van de sta tuten overigens onduidelijk. „Daarom wor den zij vrijwel nooit begrepen." De raadsman was van oerdeel, dat het bewijs van de opzettelijkheid en de weder rechtelijkheid ontbrak en vroeg op deze gronden vrijspraak. Uitspraak op 26 maart on. half tien 's morgens. DE VERKIEZINGSUITSLAGEN werden gisteren ook in Haarlem met meer dan normale belangstelling gevolgd. Tot laat in de avond stond men op de plaatsen, waar de kranten de uitslagen publiceerden, in dikke rijen de cijfers te bekijken, ondertussen de uitslagen becommentariërend. Het grootst was de belangstelling ongetwijfeld op de Botermarkt, waar Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant op reusachtige schermen de uitslagen projecteerde. Deze verkiezingsdienst had een groot succes, mede dank zij de perfecte technische verzorging door de Car-Film Company uit Den Haag en dank zij de medewerking van politie en Gemeentelijk Energiebedrijf. Om acht uur begon men met het projecteren van de eerste cijfers op twee schermen, waarvan één cinemascopedoek van 6J4 bij 2'A meter. De cijfers werden afgewisseld met tekenfilms, films uit Zweden en Afrika en films met de filmkomieken Abbott en Costello. De mensen, die niet de stad introkken, volgden de uitslagen via radio en televisie. Overigens bood Haarlem behalve op de plaatsen, waar de uitslagen werden bekend gemaakt gisteravond een normale aanblik en wie niet in de buurt van de Boter markt of de krantenbureaus kwam, kon nergens uit opmaken dat Nederland de cijferresultaten met spanning volgde. verhoudingen zich geleidelijk iets duide lijker begonnen af te tekenen, werd de stemming steeds geanimeerder. Een en thousiaste ontvangst viel ten deel aan oud minister H. J. Hofstra, die even de stem ming kwam proeven. „Ik ben zeer tevre den," was het commentaar vaij de heer Hofstra. Ook de afdelingsvoorzitter, de heer J. Willemse, liet zijn tevredenheid duidelijk blijken. „We hebben de schade van vorig jaar weer ingehaald. Dit succes hebben we te danken aan de onverflauwde, activiteit, die de leden aan de dag heb ben gelegd. We gaan nu echter niet op on ze lauweren rusten. Ga door met de pro paganda. Maak gebruik van de goede stemming, die er ten opzichte van onze partij heerst," aldus de heer Willemse, die zijn woorden met een vurig applaus onder streept zag. Het hoofdkwartier van de plaatselijke afdeling der Katholieke Volkspartij was ondergebracht in de muziekzaal van café restaurant Brinkmann. Hier heerste enigs zins de stemming van een intiem familie feestje. Men zat rond tafeltjes te drinken op kosten van de partijkas, babbelde wat Nieuws xn het kart Reuma. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Zandvoort, houdt een openbare bijeenkomst in restau rant „Zomerlust" op vrijdagmiddag 20 maart. Jhr. J. E. R. Feith, propagandist van de Nederlandse vereniging tot reuma- tiekbestrijding zal dan spreken over het onderwerp: „Reuma, en de mogelijkheden om deze te helpen bestrijden". Een tweetal films zal de lezing toelichten. De uitslagenprojectie door de ver kiezingsdienst van onze krant, afge wisseld met de vertoning van journaals, kleuren- en tekenfilms, had vele hon derden Haarlemmers naar de Boter markt doen stromen. Hoe druk het er was en hoe gezellig. Een woord van dank aan allen, die hier aan hebben meegewerkt, is stellig op zijn plaats. Tijdens het verloop van de verkiezings operatie op het hoofdstembureau kwamen burgemeester mr. Cremers, gemeentese cretaris mr. Phaff en wethouder Geluk een kijkje nemen. Op de Botermarkt Onder de twee lichtbundels, die gister avond dwars over de Botermarkt tegen de gevels stonden om daar zowel uitslagen als filmpjes te projecteren, bevond zich een steeds wisselende menigte, voor het groot ste deel bestaande uit jeugdigen, waarvan velen de uitslagen niet eens zagen. Wij wa ren komen toelopen op een hevig gebrul en vroegen ons af of de geprojecteerde cij fertjes nu eindelijk eens een echte „aard verschuiving" in ons land zou inluiden, maar het lawaai was een reactie op de rijkunst van de heer Bud Abott, die in een race-auto van de ene naar de andere kant van het doek zwaaide. Na tienen moest het geluid bij deze films aanzienlijk wor den gedempt ingevolge de politieverorde ning, die eigenlijk na dat tijdstip helemaal geen geluiden van deze aard meer tole reert. De belangstelling was over het algemeen niet politiek gericht, maar hier en daar was toch wel enig commentaar te horen. Toen de uitslagen van Bloemendaal be kend werden volgden twee mannen achter ons die met grote belangstelling: „die is vooruit, die is terug, die is hetzelfde.zeg, zie je dat: de V.V.D. is iets terug, verge leken bij 1958. Hoe kan dat nou?" „De Boerenpartij", analyseerde de ander. „Wat heb je nou nog voor boeren?" weer legde de één. Ondertussen werd de uitslag van de Haarlemmermeer voorgeschoven. „Even kijken, de Boerenpartij.." begon de een weer ijverig, maar terstond daar na verzuchtte hij: „snap je dat nou?" „Wat?", vroeg de ander. „De Boerenpar tij in de Haarlemmermeer. nul komma zoveel.. Hoe kan dat nou? Als je toch er gens boeren zou verwachten dan toch in de Meer?"., zei hij teleurgesteld. Politieke partijen bijeen In gebouw „Het Baken" aan de Bake- nessergracht hadden de leden van de Par tij van de Arbeid geen plaats onbezet ge laten. Met spanning werden de uitslagen op het televisiescherm gevolgd. Toen de Advertentie VnVHSHB De operatie „Verkiezingen" in het stad huis in Haarlem is donderdagavond nage noeg geruisloos verlopen. Er heerste geen „verkiezingskoorts". Er was geen ner veus geloop en onnodig gevraag: iedereen wist nauwomschreven zijn of haar taak en voerde deze volkomen rustig doch snel uit. Zelfs in de raadzaal, waar de koeriers steeds weer nieuwe processen-verbaal van de stembureaus binnen brachten en een staf van medewerkers(sters) de vex-wer- king van deze definitieve uitslagen ver zorgde, kon men praktisch de hele avond een speld horen vallen. Deze prettige gang van zaken was te danken aan een minutieuze voorberei ding en een perfecte samenwerking. Aan de verkiezingsavond zijn diverse-instructie- bijeenkomsten voorafgegaan. In totaal wa ren ongeveer 70 mensen van het stadhuis- personeel gemobiliseerd. De afdeling be volking was compleet aanwezig, nog uit gebreid met telmachines-met-bezetting van andere afdelingen. Twaalf chauffeurs verrichtten de koeriersdiensten naar en van de honderdveertien stembureaus en ook het bodepersoneel deed in het stad huis belangrijk verbindend werk. Een experiment, dat in het programma was opgenomen vormde de samenwerking tussen de verkiezingsdienst van de ge meente en verschillende publiciteitsme dia, waaronder de plaatselijke pers. Op het hoofdstembureau in het stadhuis re gistreerden zes dames en heren de voor lopige uitslagen, die de voorzitters van de stembureaus direct na de telling tele fonisch doorgaven. Deze uitslagen werden in groepen van twintig bij elkaar geteld en gecontroleerd, waarna deze tussenstan den ter publikatie aan de kranten werden beschikbaar gesteld. Op deze wijze.bereik te men, dat men niet behoefde te wachten op het gereed maken van de officiële pro cessen-verbaal en de daarmee samenhan gende formaliteiten. Vijftig minuten vóór de officiële einduitslag van de gemeente Haarlem was vastgesteld, had men reeds een voorlopig overzicht, dat later bleek met 6lechts enkele stemmen te verschil len van de werkelijke stand. Een der fac toren, die remmend werkte bij het vast stellen van de einduitslag was het afzon derlijk tellen van 6476 voorkeurstemmen op Van Rijckevorsel. Weliswaar zal men bij volgende verkie zingen nog enkele knelpuntjes, die bij de uitvoering van het plan-op-papier naar 'vo ren kwamen, moeten wegwerken, doch de proef van de samenwerking tussen ge meente en pers kan in het algemeen ge slaagd worden genoemd. Advertentie Advertentie KELTUM PLEET en ZIIFA PLEET GROTE HOUTSTRAAT 165 Op maandag 16 maart houdt de com missie van „De Open Deur" een samen komst in de aula van het christelijk ly ceum in Haarlem des avonds om 20.15 uur. Men kan daar luisteren naar ds. G. Snij ders van Haarlem die een korte rede zal houden over „Barabbas". Daarna zal een film worden vertoond waarvan de titel luidt: „Toen liet hij hun Barabbas vrij". Deze Engelse film behoort tot de meest geslaagde verfilmingen van nieuw-lesta- mentische gegevens. èl de kracht uit mals rood vleest BOVRIL bevat geen vet, is<lus veilig 'voordeslanke lijn en keek naar de reeksen met cijfers op het televisiescherm of naar Teddy Schol ten, die na haar overwinning in Cannes op Schiphol een glorieuze ontvangst kreeg. „De grote overwinnaar vergeleken bij de laatste kamerverkiezingen is de V.V.D.zo commentarieerde men de uit slag in een kring leden van de V.V.D. in restaurant Boekenroode te Heemstede. „We hadden wel verwacht dat de overwin ning bij de statenverkiezingen in 1958 be vestigd zou worden. Neen, ten opzichte van die uitslag rekenden we niet op een grote nieuwe sprong naar boven. De gelei delijke teruggang van de beide protes tants-christelijke partijen heeft zich voort gezet, de K.V.P. is ook wat terug. Dat be tekent: er zal géén christelijk kabinet kun nen komen! Zij zullen ofwel naar ons moe ten komen of naar de socialisten. Naar ons dat zal wel heel moeilijk gaan. Maar naar de andere kant.na alles wat er ge beurd is.. Nee, de politieke verhoudingen zijn er bepaald niet eenvoudiger op gewor den. Uiteindelijk kon de enige oplossing nog wel eens een zakenkabinet of een ex traparlementair kabinet blijken te zijn." De Anti Revolutionaire Partij kwam bij een in het H.J.M.V.-gebouw in de Lange Margarethastraat. De vele belangstellen den daar volgden de gebeurtenissen op het televisiescherm. De meesten bleven tot ongeveer kwart over elf, waarna nog een kleine schare getrouwen de einduit slag afwachtte. Omstreeks half twaalf steeg de spanning ten top, omdat men be nieuwd was, of de Anti-Revolutionairen er in zouden slagen hun vijftiende kamerze tel te behouden. De voorzitter van de kies vereniging, mr. Reyer K. P. Kalbfleisch, sprak als zijn oordeel uit, dat de verkie zingsuitslagen misschien tot gevolg zou den hebben, dat de Protestants-christelij ke partijen als één groepering aamde vol gende kamerverkiezingen zouden deelne men. de ware Vaderlandse klare l

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11