Geen zetel voor het G.P.V., méér voor de P.v.d.A. lülf Informatie-opdracht aan prof. Beel Westelijk ontwerp voor Duits vredesverdrag Formulering laat hem de grootst mogelijke vrijheid HET WEER Bij officiële telling 25 stemmen tekort om kiesdeler te bereiken DE KABINETSFORMATIE Onderwerp gesprek in Washington Jeugd eert gefusilleerde burgers Goed georiënteerd Kamerzetel voor mr. Van Recordresultaten over 1958 bij Philips Vrijdag opening der Statea-Generaal Het woord is aan Vier doden in het verkeer Oostelijke wind Nieuwe Kamerleden voor de fractie der V.V.D. Limburgse kolenexport naar België wordt belemmerd K.L.M. per 1 april slechts eenmaal per week naar Singapore Bewoner uit Vogelenzang door trein gedood Rijckevorsel vrij zeker 73e JAARGANG No 2 09 MAANDAG 16 MAART 1959 304e JAARGANG No 57 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 |j J 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. llf* 1 I I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- H B B^ J ff 1 I T fl F ff ff J ff J|| B F j| ff Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 »Ia JL JL Ja JL U ifflil4? JL \«3fTO fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: )os L. Lodewijks OJri\lLOJLiIJLl H A ARLE jVI S C H E COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het is praktischer één persoon, in dit ge val prof. Beel, de kans op succes van de diverse mogelijkheden te laten onderzoe ken, totdat hij in zijn rapport aan de Ko ningin met zekerheid een bepaalde oplos sing kan adviseren. Op deze manier worden echter geen ver antwoordelijkheden voor mislukkingen openbaar vastgelegd. Men kan er zeker van zijn dat de Koningin ook adviezen ge kregen heeft, prof. Oud te benoemen als „formateur". Vooral de P.v.d.A. had dat voor het oog van de kiezers graag gewild. Prof. Oud, zo meent men in de kring van de P.v.d.A., zou een mislukking zo han dig kunnen inkleden dat duidelijk zou blij ken dat de schuld tenslotte eigenlijk bij de K.V.P. ligt, die niet met de V.V.D. in een kabinet wil samenwerken. De kiezers heb ben, er recht op dat dit officieel blijkt. In dit opzicht kan men er ook vrij zeker van zijn dat de V.V.D. prof. Romme als kabinetsformateur heeft gewenst. De V.V.D. heeft gekozen tegen de P.v.d.A. in een kabinet. De V.V.D. zou vervolgens prof. Romme voor de keuze hebben willen stellen te kiezen voor samenwerking met de V.V.D. of met de P.v.d.A. De beslissing over die keuze (of het ver mijden van een beslissing) blijkt niet langs de weg van „informatie". Daarom vereist die praktische methode, ter ver heldering van de politieke verhoudingen, wel publikatie waarom bepaalde vormen van kabinetsformatie niet tot stand zijn kunnen komen blijkens de ervaring van de informateur. Het is in december volkomen duister ge bleven waarom vervroegde verkiezingen de enige uitweg waren uit de 'binetscri- sis en waarom niet direct een „rechts" ka binet, al of niet met steun van de V.V.D. kon worden gevormd. Ook in december heeft prof. Beel als in formateur aan de Koningin rapport moe ten uitbrengen over de mogelijkheden van de vorming van een kabinet. Daardoor is hij reeds goed georiënteerd. De vervroeg de verkiezingen hebben het aantal moge lijkheden alleen maar verkleind. Prof. Beèl kan zijn onderzoek naar de mogelijk heden van kabinetsformatie dus ineens praktisch aanpakken. De indruk bestaat dat prof. Beel in de eerste plaats wil informeren welke pro grammabasis er is voor samenwerking tussen K.V.P., A.R. en C.H.U. en hoe voor bepaalde punten van een nader ui* te wer ken regeringsprogram medewerking kan worden verkregen hetzij van de P.v.d.A., hetzij van de V.V.D. Daarover zouden dan eventueel in de loop van de week nadere besprekingen moeten worden gevoerd met mr. Burger en prof. Oud. Het op dat regeringsprogram gebaseerde kabinet noemt men dan een program-kabinet. Het programma is dan de grondslag voor de vruchtbare samenwerking met de volks vertegenwoordiging. In de kring van de P.v.d.A. heeft men dit reeds genoemd „het uitspelen van de V.V.D. tegen de P.v.d.A. en omgekeerd." De P.v.d.A. zal daaraan geen medewer king verlenen. Men verwacht niet dat "prof. Beel zelf weer minister-president wordt, maar al leen alles voorbereidt voor een beslissen de formatieopdracht aan een ander. Men kan echter nooit zeker zeggen dat prof. Beel geen minister-president wordt als er een beroep op hem wordt gedaan in het landsbelang. Voordat de Koningin zaterdag prof. Beel een informatie-opdracht gaf, sprak zij onder anderen met de heren H. J. Lankhorst (P.S.P.), P. de Groot (C.P.N.) en L. P. Laning van het Ge reformeerd Politiek Verbond. De heer Laning wist toen nog niet, dat het G.P.V. geen zetel in de Tweede Kamer zou krijgen. Bij de officiële telling bleek namelijk, dat het stem- menaantal van deze partij 25 beneden de kiesdeler is gebleven. Volgens de voorlopige telling zou het er 41 boven zijn geweest Volgens de officieuze uitslag van de verkiezingen had het Gereformeerd Politiek Verbond één zetel verwor ven in de nieuwe Tweede Kamer. Na herhaalde telling blijken er echter kleine verschillen met de officieuze cijfers te bestaan, die een wijziging brengen in de einduitslag. Het aantal stemmen, dat het Gereformeerd Po litiek Verbond behaalde, ligt 25 bene den de kiesdeler, zodat deze partij geen zetel in de Kamer krijgt. De hierdoor vrijkomende zetel gaat naar de Partij van de Arbeid, die hierdoor van 47 op 48 zetels komt. De officieuze uitslag van donderdag avond was gebaseerd op de van de ge meentehuizen ontvangen resultaten der eer ste tellingen. Uiteraard kunnen, wanneer na herhaalde telling de officiële cijfers worden vastgesteld, kleine verschillen met de eerste cijfers optreden. Zulke verschil len zijn ook ditmaal geconstateerd. Zij ble ken het grootst in de grootste gemeenten. Er blijken in totaal 672 stemmen meer te zijn uitgebracht dan de officieuze uitslag aangaf. Gewoonlijk hebben die kleine verschil len, waarvan de voor- en nadelen voor welke partij ook elkarr meestal opheffen, niet de minste invloed op de definitieve, officiële uitslag. Zij houden echter altijd de mogelijkheid in van wijzigingen in de einduitslag. Zij hebben uiteraard de meeste kans invloed uit te oefenen bij par tijen, wier stemmencijfer zich binnen nau we grenzen rondom de kiesdeler beweegt. De officieuze uitslag gaf het Gerefor meerd Politiek Verbond een stemmencijfer, dat bijna 41 hoger lag dan het cijfer van de kiesdeler. De officiële cijfers, welke het A.N.P. heeft kunnen raadplegen, doen zien dat het door het G.P.V. verkregen stemmencijfer bijna 25 beneden de kies deler ligt. Daaruit is te concluderen, dat het Gereformeerd Politiek Verbond geen zetel in de Tweede Kamer kan worden toe gewezen. Op grond van de ingewikkelde bepalin gen voor de verdeling van de restzetels en met name die betreffende de grootste gemiddelden, valt de open gebleven zetel thans aan de Partij van de Arbeid ten deel. Het grootste gemiddelde lag voor de P. v. d. A. slechts. 25 boven het grootste ge middelde voor de K.V.P. (in beide gevallen bij toewijzing van een extra zetel). De kandidate, die voor het bezetten van de overgebleven zetel zal worden aange wezen, mejuffrouw mr. T. F. Lemaire (P. v. d. A.) te Amsterdam. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM' TEL. '13439: SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Advertentie ELECÏRISCHE SCHRIJFMACHINE? KANTOOR MACHINE^- H R T O G Schoterweg 122 - Haarlem - Tel 5013<' De resultaten van Philips over 1958 overtreffen alle voorgaande records. De omzet nam toe van 3.177 tot 3.595 miljoen gulden, de winst vóór aftrek belastingen van 442 tot 557 miljoen gulden en na aftrek belastingen van 187 tot 244 miljoen gulden. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders, te houden op 2 april, zal wor den voorgesteld om over het boekjaar 1958 een onveranderd dividend uit te keren van 14 percent op de gewone aandelen en 7,6 percent op de preferente aandelen. Daar er op 6 januari 1959 reeds een interimdivi dend van 6 percent op de gewone en prefe rente aandelen betaalbaar werd gesteld, bedraagt het slotdividend 8 percent op de gewone aandelen en 1,6 percent op de pre ferente aandelen. Daarenboven zullen com missarissen en raad van bestuur aan de al gemene vergadering van aandeelhouders voorstellen om ten laste van de agioreser- ve per 20 mei 1959 over te gaan tot uitgifte van een bonus in gewone aandelen en wel van 5 percent aan de houders van gewone aandelen en van 1 percent aan de houders van preferente aandelen, vrij van inkom stenbelasting. Het ligt in de bedoeling de datum van betaalbaarstelling eveneens te bepalen op 20 mei 1959. Verder delen com missarissen en raad van bestuur mede, dat zij besloten hebben over te gaan tot vervroegde algehele aflossing van de 5 per cent converteerbare obligatielening zulks per 20 mei 1959. (Zie ook pag.2). De 54-jarige heer H. van der Kuil is te Haaksbergen overreden door een bus van de Gelderse Tramweg Maatschappij, waarbij hij vrijwel onmiddellijk werd ge dood. De oorzaak van het ongeluk is dat het stuur van zijn rijwiel verward raakte in dat van zijn naast hem fietsende 13-ja- rige zoontje. Het slachtoffer laat een ge zin met acht kinderen achter. Op het Korvelplein te Tilburg is de 42- jarige ongehuwde voetganger J. Stoopen uit Tilburg door een passerende auto aan gereden. Het slachtoffer is enkele uren na aankomst in het St. Elisabeth-zieken- huis overleden. De bestuurder van de auto is na het ongeval doorgereden. Maar in de loop van de nacht kon hij worden opge spoord. Het bleek een Zwitser te zijn, die verblijf hield 'in een hotel te Goirle. De man verklaarde van het ongeval niets te hebben gemerkt. De 19-jarige bromfietser J. A. N. uit Vreeswijk is op het beruchte kruispunt van de Rijksweg aan de voet van de Waal brug, toen hij zonder gebruik te maken van het fietspad overstak, door een busje aangereden. De bromfietser werd naar het ziekenhuis in Zaltbommel vervoerd, waar hij latèr overleed. In het ziekenhuis te VUght is overleden de 35-jarige agent van politie J. Zeeuw uit Tilburg, die op 14 oktober op de rijksweg tussen Tilburg en Oisterwijk met zijn auto tegen een boom is gereden. Van dat tijd stip af is hij buiten bewustzijn geweest. De Koningin heeft zaterdag aan het einde van de middag in Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de minister van Staat dr. W. Drees en de minister-president prof. dr. L. J. M. Beel. De Koningin heeft prof. Beel verzocht, als informateur op te treden en haar rapport uit te brengen over de mogelijkheden om te komen tot de formatie van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare sa menwerking met de volksvertegen woordiging. Prof. Beel zal niet vóór woensdag over leg plegen met politieke figuren. Hij be studeert thans de politieke situatie en hij werkt aan een globaal regeringsprogram als basis voor nadere besprekingen. Hij be schikt over een aantal rapporten, die zijn opgesteld over de verschillende problemen waarmee ieder kabinet in de komende tijd te maken zal krijgen. De informateur zal daaraan ook de problemen toevoegen waaromtrent tegenstellingen bestaan. Wan neer hij een overzicht heeft van de poli tieke situatie en de verschillende proble men, zal prof. Beel waarschijnlijk woens dag zijn besprekingen beginnen met de fractieleiders. Zaterdag zou dit overleg af gesloten kunnen zijn en dan is het de vraag, welke mogelijkheid van kabinets formatie uitzicht biedt op succes. De informateur interpreteert de hem verleende opdracht zo ruim mogelijk. Hij hoopt in tien dagen gereed te zijn met zijn taak. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: De formulering van de op dracht laat prof. Beel de grootst mogelij ke vrijheid. Het kabinet mag, maar het behoeft niet te steunen op een meerder heid of het vertrouwen te hebben van het parlement. Voorwaarde is alleen een vruchtbare samenwerking. Als er een aan tal theoretische mogelijkheden is voor de vorming van een kabinet, zou men zich kunnen voorstellen dat voor iedere moge lijkheid achtereenvolgens een formateur wordt benoemd. Van zo'n formatiepoging moet telkens met de vaststelling van de verantwoordelijkheid voor de mislukking enige tijd de afloop wordt afgewacht. Wan neer zulke formatiepogingen serieus wor den ondernomen, gepaard gaande met langdurige onderhandelingen en fractie vergaderingen over de goedkeuring van een regeringsprogram, kost die methode heel veel tijd. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal zal vrijdagmiddag ge schieden door de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., mr Struijcken. De leden der beide Kamers zijn daartoe bijeengeroepen voor een ver enigde vergadering, welke om kwart voor een begint in de Ridderzaal in Den Haag. Als nieuwe leden in de Tweede Kamer van de V.V.D. zijn vanmiddag bij loting gekozen mevrouw G. V. van Someren- Downer (Amsterdam), mr. D. Schuitemaker (Utrecht), mr. B. P. v. d. Veen (Leeuwarar- den) en Mr. W. J. Geertsema (Den Haag). Zogenaamde intellectuelen zijn ont vankelijke voor massasuggestie dan anderen, omdat zij hun ervaring niet uit het leven zelf, doch uit boeken hebben geput. Klacht van mijndirecties De directies van de Limburgse steen kolenmijnen hebben een telegram gezon den aan de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waarin zij constateren, dat de uitvoer van hun in België op contract verkochte vaste brandstoffen ernstige belemmeringen in de weg worden gelegd in verband met het feit. dat de Belgische regering voor 19 januari afgegeven invoervergunningen heeft ingetrokken. De afnemers der Limburgse mijnen stellen vast, dat voor vele soorten tot dus ver geen, voor andere soorten in zeer be perkte mate en met grote vertraging, nieuwe invoervergunningen worden afge geven. De Limburgse mijnen zijn van oor deel, dat deze interventie van de Belgische regering in strijd is met de letter en de geest van het verdrag en hebben de Hoge Autoriteit verzocht dringend maatregelen te treffen, opdat hun uitvoer naar België ongehinderd voortgang kan vinden. WASHINGTON (Reuter) Verwacht wordt dat de Britse premier, Macmillan, er einde deze week bij president Eisenho wer op aan zal dringen in te stemmen met een topconferentie met de Sovjet-Unie ongeacht het verloop van de komende bij eenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken. Op de bijeenkomst die vrijdag in Camp David in Maryland begint, zal Mac millan, naar men verwacht, ook aandrin gen op instemming met een westelijk standpunt voor onderhandelingen over de Europese veiligheid. In diplomatieke krin gen in Washington ziet men de bijeen komst als het hoogtepunt van het pogen om tot een gemeenschappelijke westelijke politiek te komen teneinde de Russische uitdaging inzake Berlijn tegemoet te tre den. BONN (AFP) Volgens de Westduitse regeringswoordvoerder Von Eckardt is het niet uitgesloten dat de westelijke minis ters in Washington zullen spreken over een tegenontwerp van een Duits vredes verdrag. Een beslissing daarover is ech ter nog niet genomen. Von Eckardt die op een persconferentie in Hannover sprak, zei tenslotte dat de Britse regering en bondskanselier Adenauer het er over eens zijn wat verstaan moet worden onder de term „disengagement". Adenauer heeft zich zondag bij het ope nen van de verkiezingscampagne in Ne- dersaksen uitgesproken tegen een vrede die gedicteerd wordt. Hij betoogde dat de Russer. waarschijnlijk geen belang hebben bij een oorlog omdat zij hun wereldover heersing zonder openlijke conflicten tot stand hopen te brengen. Adenauer ver wacht dat een topconferentie gevolgd zou worden door een groot aantal andere con ferenties die tot doel zouden hebben tot gecontroleerde ontwapening te komen. Hij verwierp elk denkbeeld van een militair vacuum zoals dat van Rapacki. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaans- Democratische senator Fulbright voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken heeft zich in een toe spraak voor radio en televisie uitgespro ken voor geregelde topconferenties tussen oost en west over Berlijn en andere vraag stukken. Wij moeten niet blijven vasthou den aan voorafgaande bijeenkomsten der ministers van Buitenlandse Zaken. Voor Kroesjtsjev is een voorbereidend overleg door de ministers slechts tijdsverspilling, aldus Fulbright. De senator, die verklaar de de huidige internationale toestand zeer ernstig te achten, sprak zich uit voor top conferenties op gezette tijden bijvoor beeld om de zes maanden. De republikeinse senator Bridges, lid van de senaatscommissie voor de strijd krachten zei zondag in een televisieuitzen ding dat de Verenigde Staten, indien no dig, moeten vechten om vrije toegang tot Berlijn. Als wij hier toegeven zullen wij nooit meer een sterke positie innemen. We kunnen onderhandelen over vele finesses, maar wij kunnen niet onderhandelen over het beginsèl van een vrij Berlijn, zo zei hij. De Britse regering heeft de Nederlandse regering meegedeeld, dat het niet mogelijk is, te voldoen aan het Nederlandse verzoek tot het toestaan van een grotere frequentie dan eenmaal 's weeks voor vluchten van de K. L. M.-dienst tussen Amsterdam en Singapore. De Nederlandse regering heeft met grote teleurstelling kennis genomen van het besluit van de Britse regering. De Neder landse regering is van mening, dat de protectionistische mentaliteit, waarvan deze beslissing getuigt, een gezonde ontwikke ling van de burgerluchtvaart ernstig be lemmert. Advertentie Halve bomen waren gesloten tóch overweg overgestoken Zondagmiddag omstreeks half twee is bij de overweg in de Bekslaan in Vogelenzang de 70-jarige heer A Heijstek, Leidsevaart 128 Vogelenzang, door een elektrische trein uit de richting Haarlem aangereden en op slag gedood. De heer Heijstek, die op een 'fiets reed, is ondanks het feit, dat de halve spoor wegbomen waren gesloten, tóch de over weg overgestoken op het moment, dat de sneltrein AmsterdamEindhoven naderde. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Marinehospitaal in Overveen. (Van onze parlementaire redacteur) Met 91.128 voorkeurstemmen is mr. K. T. M. van Rijckevorsel (K.V.P.) gekozen als lid van de Tweede Kamer. De officiële kiesdeler is 39.996 en de heer Van Rijcke vorsel heeft dus bijna twee maal zoveel stemmen behaald als nodig zijn voor een zetel. Volgens het partijreglement van de K.V.P. moet iemand, die met voorkeur stemmen is gekozen, toestemming vragen ban het partijbestuur alvorens zijn benoe ming te aanvaarden. Alle kandidaten van de K.V.P. hebben een dergelijke verklaring ondertekend. De heer Van Rijckevorsel is de heer F. J. Bachg (Haarlem) voorb ij gestreefd. In normale volgorde zou óe heer Bachg zijn gekozen en volgens het partijreglement heeft hij dan recht op zijn zetel volgens de Kieswet. Het is nu de vraag, of de heer Bachg be reid is van de hem toekomende zetel af te zien ten gunste van mr. Van Rijckevorsel. Verwacht wordt, dat hij daartoe inderdaad bereid is. Het Centraal Stembureau te Den Haag heeft vanmiddag bij loting vastgesteld, dat prof. Romme is gekozen in de kieskring Noord-Brabant. Indien hij bij de loting in het westen zou zijn gekozen, zou mr. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse, door mr. Van Rijckevorsel voorbij zijn gestreefd. In dat geval was de verwachting, dat het partijbestuur niet zou hebben gewild, dat mr. De Graaf zijn zetel vrij zou maken voor mr. Van Rijckevorsel. Dan was het partij bestuur van de K.V.P. in een moeilijk par ket gekomen, want het weren van mr. Van Rijckevorsel zou tot tweedracht in de K.V.P.-aanhang hebben kunnen leiden. Door de uitslag van de loting lijken de moeilijkheden thans oplosbaar. Het partij bestuur moet nu beslissen tussen de heren Bachg en Van Rijckevorsel en men neemt aan, dat het partijbestuur zijn keuze op mr. Van Rijckevorsel zal bepalen. In Amsterdam zijn zaterdagmiddag in het Weteringplantsoen de daar in 1944 door de bezetter gefusilleerde burgers herdacht. De ieugd van Amsterdam iverd -y de plechtigheid vertegen woordigd door de achtjarige Milly Storck en de tienjarige Tonnie Vogel, die kransen legden bij het gedenkteken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1