RAFFIA LINNEN over Julianalaan Toch een viaduct Kennemerduinen uitgebreid met 40 hectare bosterrein Nieuwe kledij voor de twintig Haarlemse bloemenmeisjes Nieuwe voet- en fietspaden; wandeltochten voor de jeugd Reizen naar Frankrijk, Engeland en Duitsland DINSDAG 17 MAART 1959 Verpleegkosten behoeftige geesteszieken Nieuw gebouw voor Provinciale Waterstaat 150 cm breed Automobilist door politie als getuige gevraagd Bezwaren tegen buslijn 11 Honderd gulden boete voor belemmering busverkeer Haarlemmer in Den Haag gewond bij scooter-ongeluk Brandweer laat „Kijk u rijk"-borden verwijderen ZOEKT U 'N DRUKKER Westelijke randweg R. W. D. Oxenaar spreekt over „Vernissage" Burgerlijke Stand van Haarlem HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT week van april voor enkele dagen naar Parijs om Nederland te vertegenwoordi gen op de internationale bloemententoon stelling „Floralies". Op de terugweg bren gen zij een bezoek aan de jaarbeurs in Rijsscl, waar zij uiteraard ook weer bloe men aan de gasten zullen aanbieden. Van 15 tot 22 juni volgt de reis naar het Engelse stadje Scarborough, waar do meisjes tijdens de tweede „Hollandweek" anjers zullen uitdelen. Via de Midlands komen zij weer naar Nederland terug. De laatste reis heeft Stuttgart als bestem ming, waar de twintig Haarlemse meis jes de gasten zullen zijn van de vereni ging „De Nederlandse Bloemisterij", die daar van 19 tot 24 oktober een expositie houden zal. Zowel in Frankrijk als in Engeland en Duitsland zullen de bloemenmeisjes voor de televisie en de radio komen en daarom heeft de Stichting Haarlems Bloei er ook naar gestreefd enkele meisjes in het team op te nemen, die een van deze talen vloeiend spreken. Uiteraard zullen ook de inwoners en de bezoekers van Haarlem de bloemenmeis jes steeds weer te zien krijgen. Zo zullen zij bij voorbeeld niet minder dan vijftien congressen in de Spaarnestad komen op vrolijken; verder gaan zij op bezoek bij de ziekenhuizen en tenslotte verschijnen zij geregeld op straat en in de restaurants om hun narcissen, tulpen of anjers uit te delen. Enkele meisjes zullen verder iede re zaterdag vijf grote boeketten bloemen aanbieden aan Haarlemmers, die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. Naast het laten „optreden" van de bloe menmeisjes heeft de Stichting Haarlems Bloei voor het komende seizoen nog een reeks verrassingen in petto. Zo zullen bij voorbeeld alle relaties van de Stichting een kleurenprentbriefkaart van de bloemen meisjes ontvangen en voorts wil de heer Van Willige ook de stad op een andere manier een nog wat fleuriger aanzien ge ven. In samenwerking met de dienst voor Hout en Plantsoenen zullen er namelijk bij de invalswegen van Haarlem en op diverse punten in de stad niet minder dan 52 kuipen, potten en schalen geplaatst wor den die eerst gevuld zullen worden met narcissen en daarna met hortensia's. De Hoofdwacht zal het centrum worden van waaruit de bloemenmeisjes hun acti viteiten zullen ontplooien en verder hoopt de directeur van Haarlems Bloei op aller lei manieren Haarlem met recht een bloemenstad te laten zijn. Verder deelde de heer Van Willige ons nog mee, dat er op 23 mei opnieuw een taptoe zal plaats hebben met medewer king van de Haarlemse muziekkorpsen on der leiding van de heer W. van der Peyl en voorts zal op 4, 5 en 6 augustus weer het amateurkleinkunstconcours gehouden worden, met een vrije inschrijving voor alle amateurs uit Haarlem en Zuid-Ken- nemerland. Op 6 augustus heeft dan de finale plaats, die naar men hoopt een even groot succes zal worden als vorig jaar. Tot zover dus het uitgebreide lente- en zomerprogramma van Haarlems Bloei, waarbij niets nagelaten is om de naam Haarlem een zo groot mogelijke bekend heid te laten krijgen en waarbij men voor al al het mogelijke zal doen om steed- weer nadruk té leggen op de bloemen die in dit' deel van Nederland zo kwistig rondgestrooid worden. De Haa.lemse bloemenmeisjes zijn gisteren even op straat geweest om ten behoeve van de fotografen hun nieuwe kledij te „showen". Zij deden' dat op de Grote Markt, waar zij al spoedig vriendschap sloten met enkele leden van de Haarlemse verkeers politie. In de vanmiddag gehouden vergadering var. de Provinciale Staten van Noordhol land heeft j h r. J. P. A. van L e n n e p (Prot. Chr.) meegedeeld, dat h\j zijn motie over het maken van een tunnel onder de Julianalaan te Overveen in plaats van een viaduct intrekt. Na enige discussie ging de vergadering akkoord met de plannen van Gedeputeerde Staten 'n viaduct te maken. Dit viaduct wordt gebouwd in de aan te leggen westelijke randweg tussen de Heus- sensstraat, via de Kleverlaan en de Willem de Zwijgerlaan naar de Zjjlweg. Jhr. Van Lennep zeide zich te ge voelen als iemand die met de rug tegen de muur staat na de toelichting van Gedepu teerde Staten. Toch voelt hij zich nog be zwaard, omdat er voor velen grote belan gen op het spel staan. Spreker merkte op de indruk te hebben, dat de waterstaats commissie uit de Provinciale Staten een zijdig is ingelicht. In de vergadering van deze commissie is alleen de hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Water staat aan het woord geweest. De bezwaren van deskundigen zijn niet toegelicht, het geen de heer Van Lennep betreurde. De kosten zijn bij Ged. Staten van door slaggevende aard geweest. Spreker is van mening dat het onderzoek niet voldoende is geweest. Gedeputeerde Staten zijn te gemakkelijk over de bezwaren heengestapt. Voorts pleitte spreker voor een behoorlijke schaderegeling als toch tot het maken van een viaduct wordt overgegaan. De heren S. Doek (Arbeid)), J. Schip per (K.V.P.) en mr. J- J. C. R. van der Bilt (V.V.D.) verklaarden zich voor de plannen van het viaduct. Zij hadden ver trouwen dat de wet de belanghebbenden waarborgen biedt schadevergoeding te ont vangen. Mr. M. Proper (Comm.) deelde mee nog niet overtuigd te zijn dat het maken van een viaduct de juiste oplossing is. De heer Cornelissen (V.V.D.) vroeg de beslissing uit te stellen tot de vergade ring der Provinciale Staten van 7 april om de leden in de gelegenheid te stellen de tekeningen van het viaduct te bestuderen. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer P. Blaauboer (V.V.D.) zei dat het college van te voren geen beslissingen kan nemen over de schadevergoeding. De uitspraak van de rechter moet eventueel worden afgewacht. Het maken van een viaduct is de beste oplossing, meende spreker, die dit punt nog nadër toelichtte. Voorts merkte hij op. dat er geen aanlei ding bestaat de leden nader in te lichten door gelegenheid te geven de tekeningen te bestuderen. De afdeling Noordholland van de Vereni- i ging van Nederlandse Gemeenten heeft oen brief gezonden aan de Provinciale Sta- ten van Noordholland, waarin zij veront rusting uitspreekt over het voorstel van Gedeputeerde Staten tot beëindiging van de bijdragen in de verpleegkosten van be- hbeftige geesteszieken aan gemeenten. De i-ze brief zal op dinsdag 7 april aan de orde komen als de Provinciale Staten van Noordholland bijeenkomen voor de behan deling van het voorstel van Gedeputeerde Staten. Gevaarlijk voor publiek Goedkeuring voor de bouw verleend Bij Gedeputeerde Staten van Noordhol land is bericht binnengekomen van de mi nister van Wederopbouw, houdende goed keuring voor de bouw van een nieuw ge bouw voor de Provinciale Waterstaat aan de Zijlweg, nabij de westelijke randweg te Haarlem. In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland heeft de commissaris der Konin gin, dr. M. J. Prinsen, meegedeeld dat spoedig de aanbesteding gehouden zal worden. Er zal gelegenheid bestaan in te schrijven voor geprefabriceerde en voor traditionele bouw. Later zullen Gedepu teerde Staten beslissen tot welke bouw zal worden overgegaan. Advertentie in 8 nieuwe modetiriten waarde 8.25 Speciale prijs per meter Toonaangevend in Damesstoffen Gen. Cronjéstr. 39 - Haarlem - Tel. 56880 Aanrijding op Delftlaan De toestand van het tienjarig meisje, dat donderdagmiddag omstreeks vijf uur op de Delftlaan in Haarlem door een auto werd aangereden en ernstig werd gewond, gaat langzaam iets vooruit. Aanvankelijk werd gevreesd, dat zij een schedelbasis- fractuur had opgelopen, maar thans is ko men vast te staan, dat het een zware her senschudding is. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt de automobilist met bril, gekleed in licht costuum, die in een lichtgekleurde perso nenauto achter de wagen, die het slachtof fer schepte, reed, zich met haar of met de politie in zijn woonplaats in verbinding te stellen voor een getuigeverklaring. De kantonrechter in Haarlem heeft een bewoner uit de Asterlaan in Aerdenhout maandagmiddag bij verstek veroordeeld tot honderd gulden boete of twintig dagen hechtenis. De man had op zondag 18 ja nuari in de Clematislaan twee personen auto's zodanig tegenover elkaar gezet, dat voor de bussen van lijn 11 onvoldoende ruimte overbleef om te passeren. Het op treden van de man was een gevolg van zijn bezwaren tegen het feit, dat de bus sen van lijn 11 door de Clematislaan gin gen rijden. Een zestienjarige jongen kwam voor de kantonrechter verklaren hoe hij gezien had, dat de man met de auto's zó had ge manoeuvreerd dat wel voor personen auto's, maar niet voor bussen ruimte was om te passeren. De man had zijn auto volgens zijn ver klaring op de betreffende plaats neerge zet om weer gauw te kunnen vertrekken. Deze verklaring vond de kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, zeer onwaarschijnlijk, daar de man over een garage met oprij laan beschikt. „Het optreden van die bewoner is een onderdeel van de campagne tegen buslijn 11. De man had zijn bezwaren op normale wijze moeten kenbaar maken, maar niet het recht in eigen hand moeten nemen. Een onfatsoenlijk optreden, dat van een mis selijke mentaliteit getuigt", aldus de offi cier van justitie, mr. H. Lagerwaard, die wegens belemmering van de verkeersvrij- heid honderd gulden boete subs, twintig dagen, zeven dagen voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar eiste. „Verdachte heeft op ergerlijke- wijze zijn zin willen doordrijven. Deze manier om het recht in eigen hand te nemen is in een beschaafde maatschappij ontoe laatbaar", zei de kantonrechter. Een 29-jarige Haarlemmer is in Den Haag ernstig gewond, toen hij zondagmor gen vroeg op zijn scooter werd aangere den door een 26-jarige Hagenaar op een bromfiets, die bij het linksafslaan op de Leidsestraatweg de doorgang voor de Haarlemmer niet vrijliet. De scooterrij der brak het linkeronderbeen en kreeg ver moedelijk een schedelbasisfractuur. Zijn 32-jarige vrouw die op de duo zat, werd niet gewond. De Haagse motorrijder kreeg een wond boven het rechteroog en een her senschudding. Beide gewonden werden overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag. Sinds maandagmorgen 11 uur heeft de Stichtjng „Het nationale park de Kenne merduinen" er een nieuw terrein bij ge kregen dat zeker een aanwinst genoemd kan worden. De Stichting is er namelijk in geslaagd een bos met een oppervlakte van ruim 40 hectare te kopen van de er ven mevrouw E. A. J. C. van der Vliet te gen een prijs van 219.350 en daarmee heeft men het eigenlijke terrein van de Kennemerduinen weer compleet. Het nieu we gebied, bekend onder de namen Jacht duin en Vinkenbaan bevat behalve oude dennen- en eikenbossen twee boerenwonin gen, waarvan er een destijds behoorde bij de Vinkenbaan. Op het fraaie nieuwt gedeelte heeft men reeds de Pijpbloem gevonden, een gewas, dat bijzonder zeldzaam is en voorts treft men er wijngaardslakken aan, die slechts sporadisch in het wild voorkomen. Bovendien bevat het nieuw verworven gebied de Brederoodseberg, bijgenaamd de „Blauwe trappen", het hoogste duin in Kennemerland, want deze berg, die hoger is dan het Bloemendaalse Kopje strekt zich niet minder dan dertig meter boven de zeespiegel uit. Uiteraard toonde de directeur van de Stichting, de heer ir. E. C. M. Roderkerk, zich bijzonder ingenomen met zijn nieuwe aanwinst waarin hij zo spoedig mogelijk enkele wandelpaden wil laten aanleggen, zodat de bezoekers de berg op gemakke lijke wijze kunnen beklimmen. Verder heeft de directeur opnieuw enkele kilome ters wandelpad laten aanleggen en voorts heeft men bij het nieuwe pompstation hel rijwielpad verlegd, waardoor de fietsers niet opeens midden in het natuurschoon oog in oog komen te staan met een ste nen gebouw. Wandeltochten Een nieuwigheid is ten slotte ook de in schakeling van de stichting voor lichame lijke opvoeding, spel en sport in het jeugd werk, welke organisatie in samenwerking met de directie van de Kennemerduinen enkele tochten hebben uitgestippeld, die bedoeld zijn voor de schooljeugd. Zo heeft men bijvoorbeeld een „natuurspeurtocht" en een „prestatietocht", waarbij het er op aankomt door een routebeschrijving langs enkele van de mooiste delen in de duinen te wandelen, terwijl de jongens en meis jes voorts nog diverse niet al te ingewik kelde vragen dienen te beantwoorden. Bij de prestatietocht gaat het meer om het flink doorlopen, aangezien voor het vol brengen van deze wandeling een tijdsli miet is vastgesteld. Al met al dus aanwinsten, die zeker de toeloop naar dit unieke recreatiegebied in Nederland zullen helpen bevorderen en tijdens de rondtocht door de duinen in ge zelschap van ir. Roderkerk is ons duide lijk geworden, dat men nu reeds, enkele maanden voor het begin van het „sei zoen", al het mogelijke doet het de gasten straks zo aangenaam mogelijk te maken. Nadat gistermorgen een over de Grote Houtstraat in Haarlem gehangen bord met het opschrift „Kijk u rijk" naar bene den is gewaaid, zijn deze borden, die de aandacht vestigen op de winkelactie van de Grote-Houtstraatvereniging, op last van de commandant van de brandweer verwijderd omdat zij teveel gevaar voor het publiek opleveren. Advertentie BA R B E VO ETESTRAAT N 919 oooeRiCHTiaaz TtL.isosi Hoewel het weer op het ogenblik eigenlijk nog niet bepaald geschikt is om lange wandelingen te maken kan men in de Kennemerduinen toch reeds flinke tochten door de gebieden maken, waar het op het ogenblik goed toeven is. Vooral de nieuwe aanwinsten van dit recreatiegebied, het Jachtduin èn de Vinkenbaan, bevatten tientallen hectaren dichte bossen, die een flinke beschutting betekenen voor de af en toe nog schrale wind. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel. 1220G DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Twintig charmante bloemenmeis jes staan op het ogenblik weer ge reed om de naam van Haarlem als bloemenstad in bet binnen- en buiten land een zo mogelijk nog grotere naam te bezorgen. Voor de vijfde achtereenvolgende maal zullen zij in het voorjaar op straat, in restaurants, bij congressen en allerlei feestelijk heden opduiken om de gasten een bloem op te spelden en ook nu weer trekken de vertegenwoordigsters van Haarlem onder leiding van de heer en mevrouw Van Willige en van Ria Hooy over de grenzen om op te treden als, zoals de heer Van Willige het noemde, „ambassadrices van Ne derland". Ter gelegenheid van dit eerste lustrum hebben de bloemenmeisjes wéér een nieuw gewaadje gekregen, dat de naam .model Noordwijk' kreeg en bestaat uiteen zacht rose jurk van mousseline met daar- oVer een grote witte piqué kraag en een bijpassend hoofddoekje. Een wijde man tel zal de meisjes tijdens eventuele regen buiten droog houden en een witte bolero dient om haar tegen het gure weer te be schermen. Een cocktailjurkje completeert het geheel. Tijdens de persconferentie waarbij zes meisjes het „model-Noordwijk" introdu ceerden ging de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige nog eens de geschiedenis van het optreden van de Haarlemse bloemenmeisjes na en voorts vertelde hij dat de meisjes dit jaar voor het eerst naar buiten zullen optreden op tweede paasdag wanneer zij aanwezig zul len zijn op een thé-dansant van de hockey- vereniging HBS om de ruim 175 buiten landse gasten een bloem op te spelden. Het eigenlijke officiële begin van de bloemenactie zal plaats hebben op 3 april bij een concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. De meisjes zul len daar aan orkestleden en bezoekers hun gele trompetnarcissen uitdelen en daarna vieren de meisjes zelf in de Vleeshal de opening van het „bloemenseizoen" in aan wezigheid van twaalf bloemenmeisjes uit de voorgaande jaren. Naar het buitenland Er staan dit jaar voor de meisjes drie buitenlandse reizen op het programma. In de eerste plaats trekken zij in de laaste Voorafgaande aan de tentoonstelling an werken van Cornéille, die, zoals wij saterdag berichtten, van 21 maart tot 12 april in de Galerie Espace aan het Klein Heiligland in Haarlem zal worden gehou den, zal de heer R. W. D. Oxenaar vrijdag avond 20 maart om half negen een inlei ding over „Vernissage" houden. BEVALLEN van een zoon, 14 maart: M. T. H. E. Nelissen—Van de Weijer; M. H. Kuijt—De Jong; M. A. Bakker—Van Gel der; A. RompaDe Vogel; H. C. van Vliet —Hollander; J. M. Verkerk—Rijnders; 15 maart: M. PrikkelDe Graaff; J. E. Hoog Leempoels; L. de SmitVan Keulen; F. SmoorenburgDronkers; T. Jonkman Van Maanen; 16 maart: P. Tump—Door- nebos. BEVALLEN van een dochter, 13 maart: A. M. J. v. Veen—v. d. Zon; 14 maart: C. C. M. Steentjes-Van der Peet; A. C. H. Jonker —De Moor (2 dochters); R. Stuifzand— Lolkus; M. van Es—Zaremba; G. de Beurs —Koopman; J. de Ruijter—Van Krimpen; 15 maart: H. J. E. Dirks—Pfennings; M. A. Weber—Boom; A. I. M. Meier—Papegaaij; F. Jansen—Gortenmulder; 16 maart: E. H. Bomhof—Van Gansewinkel; M. L. Smits- Van Blokland. OVERLEDEN, 13 maart: C. J. Vos—Van 't Eind, 64 j„ Zaanenlaan; W. K. Ramaer, 72 j„ Van 't. Hoffstraat; 14 maart: F. M. Fortanier—Koster, 91 j„ Wilhelminastr.; A Krijtenburg—Bruijn, 72 j„ Zochcrstr.; C. Vermeulen, 69 j„ Gasthuisvest; C. B. M. Se gaar, 81 j„ Leidsevaart; 15 maart: E. A. Lohmann, 73 jaar, Teylerhofjesstraat. ONDERTROUWD, 16 maart: A. Scher- oenhuijzen en J. Hartman; K. Schaap en E. G. J. Versluis. Advertentie Advertentie DRAGERS VAN EEN KUNSTGEBIT Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het tandvlees Alleen de tandarts Is in staat het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door hef schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. FOTOKOPIEËN r Nieuwste procédé LicKtdrukkerij .de Rooij, Schagchelstr.14

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11