Horen en zien Schedels en botten vertellen de geschiedenis der mensheid (JUMBO EN ZIJN AVONTUREN Geheim rond Leonoor Plastiek en tekeningen van de beeldhouwer Hubert van Lith Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Interessante Darwin- expositie in Utrecht DINSDAG 17 MAART 1959 9 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Specialistenwerk „MENS EN EVOLUTIE De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Margarine en geen boter voor militairen Welterusten Smokkelauto stortte van brug, bestuurder omgekomen Opbrengst tournee Neder lands Studenten Orkest Schilderijen van Frans Hals in Odessa teruggevonden Nederlandse inzending naar filmfestival te Cannes door Daniel Gray Tot tweemaal toe begon de N.T.S. ver geefs met haar journaal: telkens wanneer de hoofdredacteur van het ANP, de heer Lambooy zou gaan uitleggen hoe de ge mene kiesdeler voor het Gereformeerd Po litiek Verbond ook in een andere betekenis „gemeen" werd, maakte storing dit onmo gelijk. Daarom werd het journaal naar het eind van het AVRO-programma overgehe veld. Dit begon -met het als steeds boeien de commentaar van mr. G. B. J. Hilter- mann, dat werd gevolgd door een verruk kelijke culinaire séance van mevrouw Henriëtte Holthausen in het „Meridiaan"- programma. Het was niet het pieterige ge praat over snufjes, vleugjes en scheutjes, vergezeld gaande door onsmakelijk tong- geklak, maar de majesteit van een echte keukenprinses, die haar metier beheerst, niet alleen in het bereiden, maar ook in het opdienen. Niet minder gratie, zij het op een heel ander terrein, spreidde de Franse schoonheidsspecialist Fernand Aubry ten toon. Wat zijn nijvere vingers aan dameskapsels wrochten was indruk wekkend. Hij toonde het verschil in haar lijn dat de afgelopen jaren te zien hebben gegeven, hij bracht allerlei onverwachte variaties door toevoeging van postiches (losse lokken), waarbij de vormenrijkdom de commentator begrijpelijkerwijs zó ob sedeerde, dat hij een keer „chevaux" in- plaats van „cheveux" riep. Om de toe schouwsters met alledaags haar, die mis schien reeds met de handen daarin zaten, niet te ontmoedigen toonde Mary Kwant vervolgens hoe men ook daarvan nog heel wat kan maken. Tenslotte was daar weer het suikergoed en hartepijn, waarmee Perry Como de zij nen in verrukking brengt in de NBC-pro- gramma's. Déze keer had hij de medewer king van Gary Cooper, van wie men wel licht voor het eerst kon zien. hoe slungel achtig hij in de wandeling kan zijn, en van de zangeres van de hartstocht, Lea Horn. Het geheel werd voor liefhebbers nog op windender door de ragtime jazz, welke het Jada-kwartet met Margareth Ann om zich heen verspreidde, al konden wij de verkrachting van de spiritual „Sing, you sinners" niet waarderen. Al met al was het programma stellig een succes om de eenvoudige reden, dat. men op alle punten specialisten aan het werk zag. Beeldschermer Advertentie Kalm blijven Drukke dag gehad? Drink dan vóór het slapen gaan cacao. U weet 't van Houten cacao kalmeert en bevordert een gezonde slaap. Denk er vanavond toch eens om I HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram, 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymn. 9.10 Gram (9.35—9.40 Waterst.l. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 v. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Politiekapel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 voor h. platteland 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Voor de mannen. 17.50. Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzee Jeugduitz. Nuttige planten in Suriname, door C. Butner. 18.00 Nieuws, en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Dingen van Kunst en Schoonheid, tusen Donau en Meander, door G Thole Beishuizen. Tweede lezing. 19.00 Voor de kind. 19.10 Gram. VPRO: Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws 22.05 Tussen de regels door 20.15 Lichte muz. 20.55 Désiré Bisquet, gangster tegen wil en dank, hoorsp. 2150 De man in 't gareel. 22.20 Joods progr.. 22.45 Tussen mens en nevelvlak, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50— 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws! 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.'30-Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 David Cop- perfield, hoorspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette-ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met. Pit op pad, caus. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Johannes-Passion (2c deel). 15.20. Strijk kwartet. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Clavecimbelrecital. 18.00 Leger des Heils-kwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. or ganisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Lichte muz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 14.10 A Cappellakoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man' af. caus. 20.00 Kamerork. en solist. 20.30 Passiestonde. 21.10 Gram. 21.20 Muzikale caus. 21.50 Gram. 22.00 Muzikale discussie. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Platennieuws. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11. 14.00 en 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Blaasensemble. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Kamermuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. WOENSDAG 18 MAART VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 Vèor de jeugd. 20.00 Weekoverzicht, NCRV: 20.30 Jean Eyre, TV-spel. 22.50 Dagsluiting. (Van een onzer redacteuren) Wie het niet gelooft, moet deze maand maar eens in het Centraal Museum in Utrecht gaan kijken, waar de Rijksuni versiteit ter gelegenheid van de Darwin- herdenking een tentoonstelling heeft inge richt, die een óók voor leken hoogst inte ressant overzicht biedt van de ontwikke lingsgang van het leven op aarde. De aanleiding hiertoe vormt het feit, dat het deze maand honderd jaar geleden is, dat de Engelse natuurvorser Charles Dar win zijn geruchtmakende afstammings leer openbaarde. Die leer behelst, dat al le soorten planten en dieren afstammen van slechts weinige oorspronkelijke soor ten, misschien zelfs uit één enkele „oer- soort". En voorts, dat de slecht-toegerus- te soorten in de strijd om het bestaan De evolutie van het paard wordt in beeld gebracht door deze tekeningen. Van links naar rechts: een voorbeen van het moderne paard (Equus), het drietenige paard uit het Miocene tijd perk, diens voorganger uit het Oligo- ceen en, geheel rechts, het viertenige dwergpaard Eohippus, dat 'vele mil joenen jaren geleden leefde en waaruit volgens Darwin alle latere paarden- soorten zijn voortgekomen. „vanzelf" tot uitsterven gedoemd zijn, terwijl de beter toegeruste zichzelf door de „natuurlijke teeltkeus" als het ware veredelen. Dit alles ,-;.wa$. natuurlijk in hoge mate strijdig met de bijbel, die3leert dat de- soorten -onveranderlijk zijn. Zijn felste bestrijders vond Darwin dan ook onder de geestelijken. Maar ook de poli tici, de wetenschapsmensen en zelfs de man in de straat namen deel aan de hef tige discussie, die Darwins boek, „Het ontstaan der soorten", overal ter wereld ontketende. Zo fel en langdurig was de strijd tussen de voor- en tegenstanders, dat de echo van die strijd ook nu, na hon derd jaar, nog hier en daar narommelt. Maar in wezen heeft het Darwinisme toch op alle fronten gezegevierd, sterker nog: zelfs de latere ontdekkingen op het ge bied van de erfelijkheidsverschijnselen en de mutatieleer van de Nederlander De Vries (dat is: de leer der sprongsgewij ze optredende veranderingen van erfelij ke factoren en eigenschappen) bleken wonderwel in te passen in het systeem van de geniale Engelsman! De tentoonstelling in Utrecht, „Mens en evolutie", illustreert op spectaculaire wij ze, Wat Darwin bedoelde. Men wandelt er langs vitrines, waarin de geschiedenis van het mensdom ligt opgetast, in de vorm van botten, fossielen en reconstructies. Sche dels van verre voorvaderen zoals de Nean derthaler met zijn terugwijkende voor hoofd en zijn uitpuilende wenkbrauwbo gen, de Pekingmens, de „Cro Magnon" die als eerste „homo sapiens" al op een ietwat vriendelijker uiterlijk kon bogen, en de nog veel oudere Australopithecus, die vijfhonderdduizend jaar geleden door donker Afrika zwierf. Alleen het alleroud ste hoofdje, dat van de onlangs als een glorieuze vervalsing ontmaskerde Ean- thropus Dawsoniï, ontbreekt op het ap pèl, evenals de „missing link" de ontbrekende schakel tussen aap en mens waarnaar de wetenschap nu al honderd jaar tevergeefs speurt, maar die genera ties van tekenaars geïnspireerd heeft tot de dolste spotprenten. In een andere kast ziet men de geeste lijke evolutie van de mens weerspiegeld in de ontwikkeling van zijn werktuigen en wapenen. Hier prijken ruwstenen handbij len van een half miljoen jaren geleden naast de fraai-bewerkte krissen en klin gen van de huidige Indonesiërs en Poly nesiërs. Het eindpunt van dit ontwikke lingsproces, de atoombom, is echter wij selijk achterwege gelaten. Zo rondneuzend tussen de fossielen en doodskoppen komt men tenslotte bij het „paradepaardje" van de tentoonstelling, die de evolutie van het paard uitbeeldt. Ge ziet er een reconstructie van het reeds genoemde miniatuurpaardje Eohippus, dat zo'n vijftig miljoen jaar geleden over de barre vlakten van Amerika en Europa huppelde en dat slechts 25 tot 45 centi meter hoog placht te worden. Natuurlijk vormde dit diertje geen partuur voor de vervaarlijke roofdieren van zijn tijd en al „spoedig" (dat wil zeggen: na enkele mil joenen jaren!) bleven alleen de grootste en sterkste „Eohippi" over. Uit dezen ont wikkelden zich volgens Darwin, Men del en De Vries! steeds forsere en be- ter-toegeruste paardenrassen tot de na tuur tenslotte zelfs ging overdrijven door reuzenpaarden voort te brengen, die twee tot viermaal de omvang en het gewicht hadden van onze huidige werkpaarden! Ook deze giganten zijn echter in de loop der tijden weer van het toneel verdwenen: wellicht omdat zij door hun logge lijven een gemakkelijke prooi werden van hun belagers of domweg in de moerassen om kwamen. Zo elimineert datgene, wat niet- doelmatig is, op den duur zichzelf en dat was wat Darwin betogen wilde. De aan hem gewijde tentoonstelling duurt tot 4 april. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Borst (Comm.) heeft minister Staf geantwoord, dat hij geen aanleiding ziet aan de militairen boter in- plaats van margarine te verstrekken. Er doen zich thans enige omstandigheden voor, zegt de bewindsman, die het ver moeden wettigen, dat de afzet van boter gedurende 1959 op minder moeilijkheden zal stuiten dan in 1958. De voorraad koel- huisboter bij het Voedselvoorziening In- en Verkoopbureau was pér 1 januari 1959 4000 ton, terwijl op de overeenkomstige da tum van hét vorig jaar nóg een hoeveel heid van 10650 ton was opgeslagen. De voorraad koelhuisboter is thans, met uit zondering van geringe hoeveelheden bij de handel, geheel, geruimd. De binnenlandse boterconsumptie is be langrijk gestegen in vergelijking met de consumptie in de voorafgaande jaren. Weliswaar zal deze zomer weer boter in koelhuizen opgeslagen worden, maar dit moet beschouwd worden als een normale opslag voor die periode in de winter, waar in de produktie van boter niet toereikend is. De minister erkent, dat in 1958 aan Bel gische militairen boter tegen margarine- prijs is verstrekt. Dit was echter een zeer tijdelijke maatregel, waaraan inmiddels een einde is gekomen. Advertentie Kunt u niet slapen door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95. 2.40 en 8.88. Even tén zuiden van Eede in Zeeuwsch- Vlaanderen, juist over de grens op Bel gisch gebied, is een personenauto in vol le vaart door de leuning van de brug over het Leopoldkanaal gereden en zes meter lager in het kanaal gestort. De enige in zittende, een inwoner van Maldegem in België, kwam daarbij om het leven. De auto, voorzien van Belgische nummer borden, was met grote vaart van het dorp Eede de rijksweg naar België opgereden. Ofschoon de hoofdslagboom van de Ne derlandse douane geopend was, reed hij door de er naast gelegen kleinere afslui ting, die gesloten was. Kort voor het Bel gische douanekantoor te Stroobrugge reed de wagen van een brug af. Een balk van de leuning drong in de wagen zodat wordt aangenomen, dat de bestuurder reeds dood was, voordat de wagen in het water viel. Het slachtoffer, dat een vrouw en twee kinderen achterlaat, was twee weken ge leden uit de gevangenis ontslagen, waar in hij zes maanden had doorgebracht. Daar schrok Jako van. „Als Tumbo dan maar niets overkomen is!", zei h\) ongerust. „Ik zal direct gaan kijken!" Hij zei, dat Tumbo's moeder maar naar huls moest gaan. Zelf haastte hij zich naar het strand. Dat was zo eenvoudig niet, want hij kon zien maar met moeite tegen de harde stormwind voortbewegen. „Als er toch maar niets gebeurd is met Tumbo!", mompelde hij. Met moeite bereikte hij eindelijk het haventje. En toen keek hij heel verschrikt naar de plaats, waar Tumbo's bootje lag.... 5051 Magdalena Sothmann exposeert tot 28 maart werk van de beeldhouwer Hubert van Lith, de schepper van het door mij reeds eerder besproken Philips-monu ment. Ook naar aanleiding van ander werk op verenigingstentoonstellingen ge- exposeerd, mocht ik al getuigen van mijn bewondering voor deze toch enigszins apart staande artiest. Op deze expositie is vooral vrij veel werk van Van Lith te zien en blijkt dat hij zich in de loop der jaren meer vrijheid van uitdrukken verworven heeft, wat ook te verwachten was in zijn gezonde en door modes nooit beïnvloede ontwikkeling. Veelzijdig is Van Lith altijd geweest en dat blijkt bij deze tentoonstel ling weer. Dat hij altijd veel getekend heeft krijgt het publiek nu ook weer na lan ge ti.id te zien. Sinds korte tijd is hij ook gegrepen door de waterverf. Het middel werd hem daarbij zeker niet tot doel. Aan problemen van puur schilderkunstige aard kwam hij dan ook nog niet toe. Dat behoeft in zijn geval niet, want hij heeft al genoeg te vertellen van zijn modellen. Ge zegd zij dat hij voldoende kleurgevoelig is. Gelijk bij Rodins waterverftekeningen dient in enkele gevallen hem de kleur de vorm van een al dan niet bewegend figuur nog even te onderstrepen. De waterverf als materiaal ligt hem verder goed. Ge voel voor materiaal heeft hij trouwens al tijd getoond. Men bekijke zijn in verschillende tech nieken uitgevoerde plastieken maar eens op materiaalbehandeling. Slechts het por tret van de schilder Fiedler, dat we in gips ontmoeten, moet in een ander materiaal gedacht worden. Voor een betere beoorde ling is dat noodzakelijk. De uiterlijke gelij kenis is goed. Maar ik dacht iets meer te mogen verlangen van een portret van een persoonlijkheid als deze. Gezegd moet wórden dat. Van Lith door respect te be schroomd kan zijn voor een te persoonlijke interpretatie. 'Het portret van de actrice mevrouw Royaards werd zeker een mooi brok plastiek. Door een mooier materiaal zien we het duidelijker dan Fiedlers por tret. En daardoor weet ik zeker iets te mis sen in deze beeltenis. Men zou er me vrouw Royaards in een bepaalde rol in kunnen zien, een rol waarin haar aristo cratie niet aan bod kwam. Was het verle genheid dat hij niet verder op dit portret durfde door te werken, of was Van Lith bang zijn spontaneïteit te verliezen? Hij heeft bewezen diep op de dingen te kunnen ingaan en daarbij levend te blijven. Zeer bevredigend kwam me een portretbuste voor van een ook mij welbekende. Het wit te gips verdoezelde in dit geval niets. Van Lith kan dromen, hij is vaak realist en soms is hij expressionist te noemen. Dat wordt niet alleen door zijn stemmin gen bepaald, maar ook door zijn onderwer pen. Hij is zeer gevoelig voor ontmoetin gen. Een dier ontmoetingen was die met de schilder Willems, van wie hij een gees tig portret toont. Willems blijkt hem in enkele tekeningen beïnvloed te hebben. Maar men kan niet meèr zeggen dan dat de schilder hem in een bepaalde richting op gang heeft gebracht, hetgeen enige goe de portretschetsen tot gevolg had. Als ik dan enige voorkeur koester voor Van Liths kleine plastieken dan komt dit omdat ik er zo'n bevredigend hgzifrj! zien. Dit is eensoor t', dat ik bedoelt imijn schrijven over beeldende kunst., in huis in „Bij"ons ttiüis", het laatst versche nen bijzondere bijvoegsel van onze krant. Van Liths kleine plastieken zijn meer dan siervoorwerpen. Zij zijn kleine brokjes le ven. Bob Buys Het bestuur van de stichting „Het Neder lands studenten orkest" heeft zaterdag op een kleine bijeenkomst in het studenten-sa natorium in Laren, de baten van de tour nee van januari 1959 overgedragen aan de stichting „Het Nederlands studenten sana torium" en aan het „universitair asyl fonds". De voorzitter van het n.s.o. de heer A. Plata, overhandigde aan prof. Heringa (voorzitter van het N.S.S.) en aan prof. van der Ven (voorzitter van het U.A.F.) ieder een cheque van 7000. Het sanatorium zal de gelden onder ande ren bestemmen voor de uitbreiding van de studiehulp aan blinde studenten. Het asylfonds wil het geld nog gebruiken om enkefe studenten, die zich op het ogenblik nog in een Grieks vluchtelingenkamp be vinden, naar Nederland te laten komen. „De apostel Lucas" en „De apostel Jo hannes", twee schilderstukken van Frans Hals, waarvan men totnogtoe meen de dat ze verloren waren gegaan, zijn de zer dagen in de opslagplaats van het staatsmuseum voor westerse en oosterse kunst te Odessa aan de Zwarte Zee terug gevonden, zo meldt het Russische persbu reau Tass. Het. ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal voor het filmfesti val, dat in het begin van de maand mei in Cannes wordt gehouden, twee films inzen den. Dit zullen zijn de films „Fanfare" van Bert Haanstra en „Tussenspel bij kaars licht" van Charles Huguenot van der Lin den. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 8. Moest ik thans over mijn gevoelens spreken of zwij gen? Was zwijgen niet beter, om het meisje niet in de war te brengen. Ik brandde van verlangen haar verhaal te horen, om de grenzen te weten van mijn eigen mogelijkheden ten opzichte van haar. Toen we de laatste bouwvallige huisjes van de negerwijk achter ons hadden liggen bevonden wij ons eindelijk hele maal buiten in de wilde natuur. „Ken je deze weg?" vroeg ik. „Nee", antwoordde Leonoor en ze voegde ér aan toe: „Ik ben in Umtali nauwelijks buiten het zieken huis geweest". „Op een keer zullen we ook eens in het Leopard Rock-Hotel gaan eten", zei ik „Dat ligt vlak bij ons buitenhuis. Je moet de bergen van Wumbas leren ken nen. Er is geen mooiere streek in Rhodesië". „Wel imposanterede Victoria-watervallen Ook ik kende de watervallen van de Sambesi aan de andere kant van het land en ik moest toegeven dat niets met de grootsheid daarvan kon wedijveren. „Inderdaad imposant", zei ik, „bijna huiveringwek kend, niet lieflijk en bekoorlijk". „In mijn herinnering zijn ze dat wel, Jay! Voor mij betekenen ze en zullen ze altijd een hoogtepunt bete kenen!" Ik keek snel even opzij. Haar gezicht was zelfver zekerd en trots. „Dus ,bij de Victoria-watervallen was 't, dat je die grote onbekende hebt ontmoet?" merkte ik zo luchtig mogelijk op. „Die onbekende die alles voor je heeft veranderd?" „Hoe weet je dat?" Ik begon te lachen en antwoordde niet. Gedurende enige tijd reden we zwijgend voort. De weg was goed geasfalteerd en kaarsrecht. Hij liep dwars door het oerwoud. De inheemse bomen hadden in deze droge tijd veel van hun bladeren verloren. De hemel was stralend blauw en voor en achter ons lagen de ronde, massieve bergen, met hier en daar wonderlijk ge vormde rotspartijen. Ik reed zeer snel, wat ik graag doe, en er was weinig verkeer op de weg. We kwamen geen enkele blanke tegen-, wel zagen we verscheidene inheemsen, die ons met een woord of gebaar gróetten. Soms moest ik scherp remmen, wanneer opeens een kudde koeien armelijke dieren, die er gemergeld uitzagen de straatweg overstak. Na een poosje vroeg ik: „Hoe voel je je?" „Prima!" „Niet te warm? Hindert de zon je niet?" „Ik houd van de zon. Hele generaties van' mijn fa milie hebben al in Zuid-Afrika gewoond, vergeet dat niet". „Heb je geen honger? Je voorvaderen hadden de gewoonte en je landgenoten doen dat nog altijd om bij elke tocht die ze ondernamen, behoorlijk wat mondvoorraad mee te nemen. Ik heb niets bij me, moet ik bekennen. Noch chocolade, noch vruchten, noch iets anders". Ze lachte. Haar lach klonk altijd wat schor en niet helemaal vrolijk. Het liefst had ik op dat ogenblik de auto tot stilstand gebracht, het meisje in mijn armen genomen en met mijn kussen haar lach tot zwijgen ge bracht. Om aan dit verlangen weerstand te bieden, concentreerde ik al mijn aandacht op de weg, die hier en daar door een brug over een volkomen uitgedroogd riviertje werd onderbroken. „Het wordt tijd om een kopje thee te drinken", zei ik, toen we in de buurt van Hot Springs kwamen. Nog sterker dan in Engeland wordt ons leven hier in Afrika door die eeuwige kopjes thee beheerst Om ons sléchts tot de morgenuren te bepalen; wij houden vast aan de gewoonte om bij zonsopkomst, aan het ontbijt en om elf uur thee te drinken. Hot Springs bestaat slechts uit een hotel aan de kant van "de weg. Bovendien zijn daar de enige warme bronnen van Zuid-Rhodesië, waar men zwavelhoudend water kan drinken. Toen ik de auto voor het hotel stil liet houden, keek ik het meisje naast mij aan en zei: „Je was van plan mij over je reis te vertellen, Leonoor! Zullen we er zo dadelijk terwijl we een kop thee drin ken, over praten, of wacht je ér liever mee tot de lunch?" „Zoals jij wilt". Het was alsof ze thans terugschrok voor een uitvoe rig verhaal. Maar haar behoefte om iemand deelge noot te maken van de intense vreugde, welke in haar was, won 't toch. Ik besefte, hoe diep 't bij haar zat en ik voelde me terneergeslagen. Ze stapte uit en keek me met een aarzelend lachje aan. „Als het jou hetzelfde is, zou ik nu meteen met mijn verhaal willen beginnen". Zonder te antwoorden nam ik haar arm en begeleid de haar naar het hotel. Ik had moeite me in te denken, dat het zuster Malherbe was die ik begeleidde; voor mij bestond thans slechts het meisje, waarvan ik hield, en ik kon haar moeilijk vereenzelvigen met de verpleegster Malherbe Maar was ik zelf wel de degelijke dokter Jordan, wiens levenswandel sinds vele jaren door alle blanken in Um tali gecontroleerd werdWelnu, die dokter Jordan had een dag verlof genomen! Maar hoewel ik moest erkennen, dat Leonoor me bevrijd had uit de starheid van mijn gewone bestaan, besefte ik ook, dat mijn lief de voor dit meisje de eerste en enige grote liefde in mijn leven mij tot dusver weinig vreugd had ge schonken. „Kom mee", zei ik zo opgewekt mogelijk en duw de de deur van het hotel open. Na het felle zonlicht bui ten deden de koelte en het getemperde licht in het hotel weldadig aan. We betraden de hal en ik bestelde thee. Ik hield haar een pakje sigaretten voor, ze nam er een uit en ik voorzag haar van vuur. Gedurende enkele ogenblikken zaten we daar zwijgend en vermeden el- kaars blik. Ik wilde niet aandringen, dat ze met haar verhaal zou beginnen, 't Was de eerste keer dat wij bui ten het ziekenhuis samen alleen waren. Dit samenzijn was tegeleijkertijd prettig en wrang, doordat zich een onbekende rivaal tussen mij en Leonoor had gedron gen. Een negerjongen, in witte livrei met een blauwe sjerp met goud-franje, bracht ons de thee. Leonoor schonk in en reikte mij een kopje aan. Twee oudere mensen zaten in een andere hoek van de hal in geïllus treerde tijdschriften te kijken. Aan een tafeltje verder op zaten drie jonge meisjes geanimeerd met elkaar te praten. Leonoor richtte zich thans tot mij: De blik in haar ogen was volkomen open en eerlijk en er was dui delijk in te lezen, hoe hulpeloos zij zich eigenlijk voelde tegenover de grote dingen in het leven. Ze zette haar lege kopje op de tafel en begon op zach te toon: „De reis was aanvankelijk helemaal niet pret tig, Jay. (Wordt vervolgd) DINSDAG 17 MAART Stadsschouwburg: Toneelgroep „Puck" met „De Vrek", 20 uur. Concertgebouw: Concert N.Ph.O. o.l.v. Victor Clowez. Soliste Marie-Thérèse raeau„ piano*- 20.15 uur. Inleiding door Paul Chr. van Westering, 19.30 uur. Minerva Theater: Première film Jan P. Strijbos: „Onze natuurmonumenten in Nederland", 20.15 uur. Renaissancezaal: Concert Amerikaanse studehten voor Poliofonds, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Poppe Da- mave, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Pikant verlof in Pa rijs", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Het verleden slaat toe", 14 jaar, 20 uur; Lido Theater: „Operatie Amster dam", 14 j., 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „Liane II, de witte slavin", 14 j„ 20 uur. Rembrand Theater: „I want to live", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Lafayette escadrille", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspecteur Gideon", 14 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Het rijstmeisje", 18 jaar, 20 uur. Gemeenschapshuis: Expositie van werk var. o.a. Nel Klaassen en Jaap Bouhuys, 1921 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klasriek grammofoon- platenconcert (Schubert), 2122 uur. Brinkmann: J. SmitKerbert over „De reis van de ziel", 20 uur (Soefibeweging). Cultura: J. L. Griep over „Levenskunst", 20 uur (Ned. Ver. v. Sexuele Hervorming). Aula Lourens Costerlyceum: Klassiek grammofoonplatenconcert Discoclub, 19.15 uur. Lorentz Lyceum: L. J. L. Dey over „Ver spreiding van radioactieve stoffen in de atmosfeer", 19.45 uur (Weer- en sterrekun- dige Kring). WOENSDAG 18 MAART Stadsschouwburg: Toneelgroep „Puck" met „De Vrek", 20 uur. Concertgebouw: Uitvoering van Mat- theus Passie door de Chr. Oratoriumver eniging met N.Ph.O. en knapenkoor „De Zingende Klokken", 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Poppe Da- mave, 1022 uur. Bloemenheuvel Bloemendaal: Expositie niet-beroeps beeldende kunstenaars, 10— 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Pikant verlof in Pa rijs", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het verleden slaat toe", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Operatie Amsterdam", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Liane II, de witte slavin", 14 j„ 14 en 20 uur. Minerva Theater: „De 12 gezworenen", 14 j„ 20.15 uur. Rembrandt Theater: „I want to live", 18 j.. 14, 16.15, 19 en 21.15 u.. Roxy Theater: „Lafayette escadrille", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspecteur Gideon", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Het rijstmeisje", 18 jaar, 20 uur. Gemeenschapshuis: Expositie van werk van o.a. Nel Klaassen en Jaap Bouhuys, 1921 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon platenconcert (Schubert), 21—22 uur. Vleeshal: Bezinningspauze Pater S. Duynstee over „Edelman-bedelman", 12.35 —12.45 uur. Brinkmann: K. Schuitema over „Spre ker in het openbaar", 20 uur (Volksuni versiteit). Frans Halsmuseum: Experimentele en tekenfilms, 20 uur (V.U.).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13