I C Panda en het bolknakinysterie Wereldnieuws Het blijft nog vrij koud EGKS-ministers wensen nieuw rapport over Vrijhandelszone Vreemdelingen in Irak moeten zich melden 2 NOG GEEN NIEUWE HOGE AUTORITEIT Raadgevend comité morgen bijeen inzake kolenkwestie Resultaten Mendes Gans niet onbevredigend Aandelenemissie Albatros van f 5V2 miljoen a pari Heemaf-bestuur verwacht „moeilijke jaren" Krupp stuurt deskundigen voor mijnonderzoek naar Suriname Dividend Van Gelder van 12 tot lt) percent verlaagd De ontmanteling van Krupp Dividend Utr. Hyp. Bank een van Amerika's grootste beleggingsmaatschappijen, het TELEVISION-ELECTRONICS FUND, INC. KLM vervangt Singapore als eindpunt door Colombo STURKA TERLFJMA COmiUMS Ontslagen bij Aviolanda Ho£e Autoriteit over de Franse staalprijzen Stagnatie in de bouw van uitbreiding P.E.N.-centrale „Bairds opmerking niet representatief voor politiek der VS" Alle landen tekenden nieuwe Hsserijconventie Non-agressiepact met Australië voorgesteld Hazardspel in Ambonezenkamp WEEKABONNEMENTEN DINSDAG 17 MAART 1959 DE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN van de E.G.K.S.-landen hebben maandag op een vergadering in het congrespaleis in Brussel de herbenoeming van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. opnieuw uitgesteld. De oude Hoge Autoriteit blijft dus voorlopig ongewijzigd in functie. Zolang de kolencrisis in de gemeenschap acuut is, achten de ministers verwisseling van de Hoge Autoriteit onverantwoord. De minister raad van de E.E.G. heeft maandag in feite het rapport verworpen, dat de E.E.G.- commissie heeft uitgebracht over de mogelijkheid om tot een Vrijhandelszone van de E.E.G.-landen en de rest van de O.E.E.S. te komen. Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Italië hebben duidelijk verklaard, dat de commissie, die tot de con clusie kwam, dat een Vrijhandelszone onmogelijk .is, een te eng standpunt inneemt. De ministers hebben besloten, dat een nieuwe werkgroep van deskundigen, bestaande uit een of twee vertegenwoordigers van de commissie en een vertegenwoordiger van elk der zes regeringen een nieuwe studie van het vraagstuk moeten maken. In het officiële communiqué dat na de besprekingen is uitgegeven spreekt de mi nisterraad zich nog eens met nadruk uit voor voortzetting van de pogingen om tot een multilaterale associatie van de E.E.G. en de andere O.E.E.S.-landen te komen. De ministers hopen dat spoedig de daarvoor nodige voorwaarden kunnen worden be reikt. Op de vergadering, die werd geleid door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft de Franse delegatie voorts verslag uitgebracht over de bilaterale Frans-Britse onderhande lingen over verruiming van de wederzijdse handel. De Italiaanse minister Pella bracht maandag de kwestie van een enkele zetel voor de verschillende Europese instel lingen ter sprake. De ministers hebben op zijn aandringen besloten de kwestie van een Europees district als zetel voor de E.E.G., Euratoom en E.G.K.S. door ju risten te laten onderzoeken. De Belgische minister Wigny verklaarde na de confe rentie tegenover de pers, dat het hier om een zuiver technische studie van de juri dische aspecten van dit vraagstuk gaat. Op een korte gemeenschappelijke ver gadering met de Euratoomraad hebben de ministers onder andere nog besloten dat de E.E.G. en de Euratoom een gemeenschappe lijke rekenkamer zullen krijgen. De ver gaderingen worden dinsdag voortgezet. De kolenkwestie Het Raadgevend Comité van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) zal zich dinsdag te Luxemburg uitspreken over de opportuniteit van de maatregelen, die de Hoge Autoriteit heeft voorgesteld in verband met de moeilijk heden, die ontstonden door de opeenhoping van kolen b" de mijnen in bepaalde landen. Waarnemers zijn van mening, dat het niet uitgesloten is, dat een meerderheid van het raadgevend comité zich tegen deze voor stellen zal verklaren, welke instelling van produktie- en invoercontingenten inhouden en garantie aan door gedeeltelijke werk loosheid getroffen mijnwerkers van een De inkomsten over 1958 van de n.v. Am- sterdamsch Bankierskantoor voorheen Mendes Gans en co. uit effecten, deelne mingen, coupons en arbitrage hebben 286.451 bedragen 205.513). De provisie was 334.408 586.236). Aan interest werd ontvangen 186.936 193.304). Salarissen, onkosten, belastingen en pensioenverplich tingen vergden 652.295 812.052). Een saldo winst resteert van 155.500 155.000). Zoals bekend, wordt "en onveranderd divi dend van 8 percent voorgesteld. Het kapi taal bleef 1.214.000. Doordat de kredietbehoefte van het be- bedrijfsleven afnam is het debiteurencijfer, blijkens de balans per 31 december, ge daald tot 712.356 1.395.347), Krediteuren ondergingen geen verandering van beteke nis. De contacten in het buitenland wer den verder uitgebreid. De vestiging te Brussel heeft nog niet aan de gestelde ver- wachtingen beantwoord. De aanzienlijke kosten, die met de modernisering gepaard gingen, zijn geheel ten laste van de winst gebracht. In de eerstvolgende jaren zullen nog belangrijke uitgaven voor dit doel gedaan dienen te worden. De bereikte re sultaten zijn, aldus de directie, niet onbe vredigend. Voor stichting van nieuwe fabriek te Per nis met Cyprus Mines Corp De Albatros Superfosfaatfabrieken n.v. gevestigd te Utrecht en de Cyprus Mines Corporation, gevestigd te Los \ngeles, U.S.A., zijn overeengekomen in samen werking een nieuwe maatschappij op te richten: de Albatros Zwavelzuur- en Che mische Fabrieken n.v. Deze maatschap pij zal chemische produkten produceren en verkopen. Als eerste project zal zij een zwavelzuurfabriek te Pernis bouwen. De ze fabriek zal een van de grootste en best- uitgeruste zwavelzuurfabrieken worden, gebaseerd op pyriet als grondstof. De Cyprus Mines Corporation (een beslo ten vennootschap) exploiteert op Cyprus grote koper- en pyrietmijnen, waarbij py riet als bijprodukt van de koperwinning wordt geproduceerd. Voorts heeft het con cern kopermijnen in Arizona (U.S.A.) en ijzermijnbelangen in Peru, alsmede hout en oliebelangen in Amerika. Cyprus Mines Corporation is voorts mede-eigenaresse van een scheepvaartmaatschappij, die ertstankers exploiteert. Met de nauwere samenwerking in de nieuw op te richten n.v. die de sterke financiële positie van Cyprus Mines Corporation gemakkelijk mogelijk maakt, beoogt C.M.C. mede het verkrijgen van een industriële vestiging in de Euromarkt, waarvan het produktie-pro- gramma aansluit op haar overige veel gro tere belangen. De Albatros Superfosfaat- fabrieken n.v. zal mede in verband met de financiering van haar aandeel in deze maatschappij, binnenkort met een aande lenemissie komen van 5,5 miljoen gulden, die met voorkeursrecht van aandeelhou ders a pari zal worden uitgegeven in de verhouding van een nieuw aandeel op drie oude aandelen. Het prospectus voor deze emissie kan binnenkort tegemoet worden gezien- minimumloon van 90 percent van het nor male. Hoewel de Hoge Autoriteit niet ge bonden is aan het advies van het Raad gevend Comité, zal zij er toch bezwaarlijk geen rekening mee kunnen houden zonder in een moeilijke situatie te komen tijdens de bijeenkomst van de ministerraad van de E.G.K.S., die op 23 maart gehouden zal worden. Zij zal de beoogde maatregelen slechts tot uitvoering kunnen brengen wanneer zij de goedkeuring krijgt van vier van de zes regeringen, waarbij Frankrijk en Duitsland moeten zijn, voor wat de contingenten betreft, en van alle zes re geringen voor de vorming van het fonds voor de verzekering van het minimumloon. „Tegen de verwachting van velen in, is in 1957 een recessieperiode aangebroken, die mijns inziens met inflatoire midde len genarcotiseerd wordt, zonder dat de kwaal wordt weggenomen en zonder dat de daling in de grondstoffenprijzen naar klassiek model door een daling der prij zen in de sector der industriële produk ten is gevolgd", dit zei ir. I. H. Keus, pre sident-commissaris van Heemaf n.v. te Hengelo tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders. De komende jaren zullen naar verwachting van bestuur en directie moeilijke jaren zijn. Naar de me ning van directie en bestuur blijft grote voorzichtigheid geboden, al blijft de ver wachting, dat zich ook bij een minder gun stige ontwikkeling gelegenheden zullen voordoen, waarbij een ruime kaspositie mogelijkheden opent om het belang van aandeelhouders te dienen. Men rekent er dan ook op dat de nieuwe reserve voor speurwerk en ontwikkeling zeker zal moe ten worden aangesproken. De firma Krupp te Essen is voornemens mijningenieurs en andere deskundigen op mingebied naar Suriname te zenden om de mogelijkheid van een exploitatie der in SWiriamë' aangetroffen ijzèrérts-aTzetffri- gen te onderzoeken. Dit werd medegedeeld door een woordvoerder van de firma Krupp. Eerder in deze maand heeft Krupp over dit project inleidende besprekingen ge voerd met de Surinaamse ministers dr. ir. F. Essed en dr. J. J. Sedney. Naar vermoedt wordt zijn de ertstafzet- tingen van een rijk gehalte met een me- taalwaarde van öngeveer 35 percent. Aan de op 27 april te houden algemene vergadering van aandeelhouders der Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen n.v. zal worden voorgesteld over het boekjaar 1958 10 percent dividend in con tanten uit te keren (v.j. 12 percent). In het Engelse Lagerhuis heeft Robert Allan, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, in antwoord op vragen van het Labour-lid Arthur Lewis verklaard dat de Britse regering van oordeel is dat de in 1953 voor de de-kartellisering van het Krupp-concern opgestelde eisen nagevolgd moeten worden. Aan de aandeelhouders van de n.v. Utrechtsche Hypotheekbank zal worden voorgesteld het dividend 1958 over het vergrote kapitaal te bepalen op 22 percent (vorig jaar 20 percent) van het op de aan delen verplichte gestorte bedrag en per oprichtersbewijs f 84 (vorig jaar f 54.50) uit te keren. De rentemarge is gestegen tot 1.044 percent per ultimo 1958 (1957 0.870 percent), berekend over alle tot het con cern behorende banken. Na winstverdeling zullen de reservés van het concern in to taal ruim 11.490.000 bedragen, exclusief verschillende bestemmingsreserves. Advertentie Zojuist is verschenen de Nederlandse versie van het jaarverslag per 31 oktober 1958 van Dtt Television-Electronic» Fund heeft zijn vermogen in^de ruim 10 jaar van zijn bestaan tot f.925 miljoen zien aangroeien. De Nederlandse certificaten Television- Electronics Fund werden op 21 augustus I9SI aan de Amsterdamse beurs geïntro duceerd. Indien u toen f. 1.000,- in dit fonds zoudt hebben belegd, zoudt u uw bezit (berekend naar de koers per einde februari 1959) hebben zien aangroeien tot f. 1.800,-, hetgeen een kapitaalgroei van 80% betekent. Tevens zoudt u in die tijd f. 600,- aan uitkeringen hebben ontvangen, wat u een gemiddeld rendement van 8% jaan zou hebben opgeleverd. Reeds met een bedrag van circa f. 322.50 (voor een certificaat van 5 aandelen) of f. 645,- (voor een certificaat van 10 aan delen) kunt ook u deelhebber worden in een over vele ondernemingen gespreid belang bij de elektronische en televisie industrie. Deze industrieën bieden on gekende mogelijkheden voor de toekomst. Laat uw kapitaal meegroeien met een sterk groeiende industrie Vraag een exemplaar van het Nederlandse jaarverslag Television-Electronics Fund aan bij uw bank, effectenhandelaar of bij de firma D. W. Brand, Keizersgracht 215, Amsterdam, telefoon 64164. Een maal per week De K.L.M. is zeer teleurgesteld over de Britse maatregel om de frequentie van de verbinding van de K.L.M. met Singapore tot slechts één keer per week te beper ken. De K.L.M. betreurt het, dat ook het reizend publiek slachtoffer wordt van de ze restrictieve Iuchtvaartpolitiek, die een enigermate vrije keuze sterk aan banden legt. De K.L.M. zal het per 1 april op één dienst weggevallen Singapore door een ander eindpunt vervangen. De dienst KL 827/828 krijgt namelijk Colombo als eind punt (vertrek Nederland donderdag, ver trek Colombo maandag); de dienst KL 829/830 wordt gehandhaafd (vertrek Ne derland zondag, vertrek Singapore maan dag). In een verklaring van het Britse minis terie van Verkeer en Burgerluchtvaart wordt gezegd dat de regering, na het be zoek van' de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken aan Londen in ja nuari, de kwestie van de aan de K.L.M. toegestane frequentie tussen Amsterdam en Singapore op eindpuntbasis zeer zorg vuldig opnieuw heeft overwogen. Dit overwegen omvatte nadere besprekingen van technische aard met de Nederlandse luchtvaartautoriteiten waarbij de jongste statistieken betreffende het verkeer op de route werden bekeken. De Britse regering is in het licht van deze besprekingen tot de slotsom gekomen dat aan de verkeers- behoefte tussen Amsterdam en Singapore met één wekelijkse dienst zal worden vol daan. De Britse regering heeft dienover eenkomstig de Nederlandse regering mee gedeeld dat zij het betreurt dat het niet mogelijk is aan het verlangen van de Ne derlandse regering naar een hoger dienst- niveau tegemoet te komen en dat de dien sten van het einde van deze maand af ge baseerd moeten zijn op een wekelijkse fre quentie". Advertentie Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Tel. 54679 De vliegtuigfabriek Aviolanda te Dor drecht heeft aan ongeveer 100 arbeiders meegedeeld dat voor hen een ontslagaan vrage zal worden ingediend. Het ontslag is een gevolg van het be ëindigen van nieuwbouwproduktie. Men heeft voor reparatie- en revisiewerk nog een voldoend aantal werkkrachten ter be schikking. De ontslagenen behoren tot de groep minder geschoolden. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft de tekst gepubliceerd van de aanbe veling die zij aan de Franse regering heeft gezonden met betrekking tot sommige tijde lijke maatregelen, die geboden zijn met het oog op het herstel van een beter even wicht tussen de prijzen van het Franse staal en die van de andere landen van de E.G.K.S. In de aanbeveling wordt geen be paalde maatregel voorgesteld. De Hoge Autoriteit bepaalt zich er toe „de maatre gelen die door Frankrijk beschouwd wor den als de best verenigbare met zijn eigen economisch evenwicht" aan te bevelen. Volgens de Hoge Autoriteit moeten, om on verwachte storingen op de staalmarkt te voorkomen, tijdelijk afremmende maatre gelen worden getroffen die de geleidelijke totstandkoming van nieuwe prijsverhou dingen bevorderen. Tijdens de behandeling van de begroting 1959 van het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf Noordholland in de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland hee_ft het lid van Gedeputeerde Staten de heer W. Mensink (Arbeid) meegedeeld dat stagnatie is ontstaan in de uitbreiding van de centrale tc Velsen van het P.E.N. Gedacht was, dat de uitbreiding in het najaar van 1959 gereed zou zijn, maar zij zal pas in januari 1960 klaar zijn. In die periode zal dus elders energie ingekocht moeten worden. De pijp aan de buitenzijde beeft haar hoogste punt bereikt. Spreker deelde mee dat pogingen om in Aalsmeer grond te kopen voor de bouw van een districtskantoor vcor Amstelland geen resultaten hebben opgeleverd. Daarom zal ruimte gezocht worden in Hoofddorp. De Provinciale Staten hebben in 1955 een bedrag beschikbaar gesteld voor de bouw van het kantoor te Aalsmeer, maar spreker verwachtte dat de vergade ring geen bezwaren heeft elders ruimte te zoeken. Ten aanzien van verlaging van tarieven voor groot- en kleinverbruikers deelde de heer Mensink mee, dat Gedeputeerde Sta ten aan deze zaak aandacht besteden. Er :s een commissie samengesteld die een onder zoek instelt. WASHINGTON (Reuter) —De Verenig de Staten hebben Nederland verzekerd, dat de opmerkingen, die aan een Ameri kaanse functionaris in Indonesië worden toegeschreven en die worden opgevat als critiek jegens de Nederlanders, niet de officiële politiek van Washington verte genwoordigen. Dit heeft het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken maandag bekendgemaakt. (De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, had op 19 fe bruari het „State Department" bezocht om uiting te geven aan de Nederlandse bezorgdheid over een persgesprek van James Baird. Deze zou gezegd hebben, dat de Jndtjnesische overneming van Neder landse eigendommen een „psychologische last"" va^rt dfe Indonesische bevolking had. weggenomen). Het ministerie verklaarde maandag: „Volgens de heer Baird heeft hij in januari aan een Amerikaanse correspondent een vraaggesprek toegestaan over de Ame rikaanse hulpprogramma's voor Indone sië en de noodzaak van begrip voor de Aziatische landen en sommige hunner vraagstukken. Hij ontkent categorisch, dat hij de verklaring heeft afgelegd, die aan hem wordt toegeschreven Hij verklaarde, dat hij commentaar gaf op de politiek van de vroegere Nederland se regering in wat thans Indonesië is, maar dat zijn gesprek niet bedoeld was als critiek op die regering. De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag heeft aan de Nederlandse minister van buitenlandse zaken de omstandigheden uiteengezet van het vraaggesprek met Baird en heeft hem verzekerd, dat de verklaringen, die aan de heer Baird wor den toegeschreven als critiek op de Ne derlanders, niet het standpunt van de Amerikaanse regering vertegenwoordi gen. LONDEN (Reuter) De nieuwe visse rij-conventie voor de Noordoostelijke At lantische oceaan is naar maandag te Lon den bekendgemaakt werd thans onderte kend door alle veertien landen, die in ja nuari het ontwerp goedkeurden. Het En gelse ministerie voor landbouw, visserij en voedselvoorziening deelde mede, dat de bestaande internationale visserijconven tie van 1946 van kracht blijft totdat de nieuwe bekrachtigd zal zijn. De veertien ondertekenende landen zijn: Nederland, België, Denemarken, Frank rijk, West-Duitsland, IJsland, de Ierse re publiek, Noorwegen, Polen, Portugal, Spanje, Zweden, de Sovjet-Unie en Enge land. BAGDAD (AFP) Op order van de mi litaire gouverneur moeten vreemdelingen van bepaalde nationaliteiten in Irak zich bij de vreemdelingenpolitie melden en wel vóór 27 april. Degenen, die hier geen gevolg aan geven zullen uit het land wor den gezet. Het corps diplomatique en con sulaire is van deze maatregel uitgezon derd. Men merkt op dat op de lijst der onder de maatregel vallende nationalitei ten geen enkel Arabisch of ander moham medaans land voorkomt. Kamal Refaat, minister van staat in de V.A.R., heeft in een vraaggesprek ver klaard, dat alle mogendheden, Oosters of Westers, hun gelederen hadden versterkt om het Arabisch nationalisme op te hef fen. Deze mogendheden beschouwden het Arabisch nationalisme als de enige be dreiging, die hun belangen in gevaar bracht. Refaat zei voorts, dat Kassem onlangs een „verdeling" van het Nabije Oosten tussen Bagdad en Cairo had voor gesteld, waarbij Egypte zich zou richten op staten ten Westen van het Suezkanaal en Irak op het oosten. Refaat zei, dat dit onaanvaardbaar was. De „Manchester Guardian" schrijft dat Nasser, wat betreft zijn verlangen om de Arabieren te verenigen, consequent is gebleven. Het blad meent, dat de regering van Irak véél meer reden heeft om de V.A.R. van inmenging in zijn binnenland se aangelegenheden te verdenken dan om gekeerd. Indonesisch parlement 45. Met een geoefende greep pakte de agent Pat en Panda bij kraag en oor. „Be roving op klaarlichte dag", stelde hij grim mig vast, „dat is een brutaal stukje. En dan nogwel beroving van een arme zwerver bah! Dat ziet er lelijk voor jullie uit! Kom maar eens mee naar het bureau!" „Ik ben geen rover!", riep Pat verontwaardigd, „ik ben de grote detective Pat O'Nozel! Laat me los! Je verknoeit mijn nasporingens!" „Dat vertel je dan straks maar aan de commissaris", antwoordde de agent koud. „En nu geen praatjes meer. Méé zeg ik!!" En gevolgd door de snikkende zwerver, ging het nu regelrecht naar hetzelfde bu reau, waar Pat en Panda kortgeleden de deur uit waren gegooid. De commissaris was dan ook helemaal niet blij. toen hij ze weer terugzag. „Wat?! JULLIE weer?!", schreeuwde hij, overeind schietend. „Er uit! Vort! Uit mijr. ogen!" „Ik heb ze gearres teerd", zei de agent, „ze pleegden een on rechtmatige beroving op de openbare weg". „Zo, hm, dat verandert de zaak", bromde de commissaris. Hij keek Pat en Panda on- heilspellr id aan en bulderde: „Wat hebben jullie daarop te zeggen? Spreek op! Maar ik waarschuw jullie, als het weer iets met sigaren te maken heeft, dan.... dan.... dan bega ik een ongeluk!!" DJAKARTA, (UPI) De voorzitster van de Indonesische parlementscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, me vrouw Supeni, heeft zich uitgesproken voor het sluiten van een non-agressiepakt met Australië. Zulk een verdrag zou Australië het bewijs leveren, volgens mevrouw Supeni, dat Indonesië niet streeft naar territoriale expansie. De veronder stelling van sommige Australiërs, dat een Indonesische bezetting van West-Nieuw- Guinea een gevaar zou opleveren voor het Australische deel, noemde zij dwaas. Indonesië maakt alleen aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea, omdat dit van Indonesië is, aldus mevrouw Supeni. Het zal echter nooit zijn toevlucht nemen tot geweld. „Want we staan er zo voor, dat we het kunnen krijgen zonder geweld". Indo nesië zou slechts geweld gebruiken bij een aanva' van de Nederlanders. Het non-agressiepakt met Australië zou geen militair pakt mogen zijn en op geen en kele wijze verbonden moeten worden aan de kwestie Nieuw-Guinea. „Australië heeft niets te vrezen van In donesië," zei zij. „De enige bedreiging voor dit land komt slechts van de zijde van Japan en communistisch China. Mevrouw Supeni wees erop, dat communistisch Chi-- na er meer op uit schijnt te zijn het volk van andere landen voor zich te winnen dan deze landen te veroveren. En Japan heeft volgens haar tot dusver op geen enkele wij ze blijk gegeven van een terugval in zijn houding van vóór de oorlog. Maar we die nen op onze hoede te zijn tegenover Japan, voegde zij eraan toe. Voor de politierechter te 's Hertogen bosch hebben negen Ambonezen uit het woonoord „Lunetten" te Vught terecht ge staan wegens het bedrijven van hazard spel. Zij waren met nog achttien anderen ge arresteerd bij een overval, die de Vughtse politie op 28 februari 's nachts in het woon oord gedaan heeft. De anderen waren, na dat procesverbaal was opgemaakt, naar huis gestuurd. Het betrof hier „main da- doe" een spel dat veel gelijkenis vertoont met het roulette. De verdachten beweer den, dat het er heel onschuldig toeging, maar het bleek, dat sommigen hun inko men verspeelden, dat er gezinnen diep on gelukkig waren en dat zelfs tot een zelf moord en een poging daartoe gekomen was. De verdachten beweerden, dat zij van een verbod niets afwisten. Zij werden ver oordeeld tot drie maanden, waarvan in de meeste gevallen twee maanden voorwaar den ik OOC»XXXW>30C«5e?OC<»COCOCOC«CCOa»MCCOXV>^TO^!XX3CC«X300 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE O^K>CCCCOXOSCCöC»C>»XOXCCCCCOCCCCC<»MOCOÏCOOCOa»XO Mohikaan. Een van de twee laatste oud strijders uit de Amerikaanse burger oorlog, John Sailing, is maandag op 112- jarige leeftijd aan longontsteking over leden. De enige overlevende oud-strij der uit de oorlog van 1861 tot 1865 is thans de 116-jarige Walter Williams te Houston in Texas. Monorail. Op ongeveer dertig kilometer buiten Londen, te Basildon, zal een de- monstratiebaan voor een monorailtrein worden gebouwd van anderhalve kilo meter. De ontwerper van de monorail hoopt te bewijzen dat de bovengrond se baan het ideale vervoermiddel is tussen West-Londen en London Air- port. Schuldig. Een rechtbank te Brussel heeft de vroegere consul-generaal van Para guay te Antwerpen, Morinigo, tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Morinigo was schuldig bevonden aan moord op zijn echtgenote en poging tot moord op een vriend van zijn vrouw. Leer om leer. Polen heeft de directeur van de kanselarij der Belgische ambassade Leopold Storm uitgewezen omdat hij zich in strijd met de regels zou hebben gedragen. Westelijke waarnemers ach ten het niet uitgesloten, dat het een re presaillemaatregel is. België heeft op 7 maart twee employés van de Poolse ambassade wegens spionage uitgewezen. Vorosjilov. President Vorosjilov is her stellende van een bronchiale longontste king, zo heeft een woordvoerder van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. Di* was de eerste officiële mededeling sinds een maand geleden was gezegd, dat de pre sident lijdende was aan complicaties van een griepaanval. Herstel. Het Russische persagentschap Tass meldt dat de diplomatieke be trekkingen tussen Australië en de Sov jet-Unie worden hervat. Deze betrekkin gen werden naar aanleiding van de af faire Petrov, in 1954, afgebroken. Pe- trov die verbonden was aan de Russische ambassade in Canberra, vroeg politiek asiel. Hij bleek pan het hoofd te staan van een spionage-organisatie. Bankrekening. Pjotr S. Deriabin, tot 1954 verbonden aan het Russische ministerie voor staatsveiligheid heeft voor de com missie voor on-Amerikaanse activiteit te Washington verklaard dat de Oost- duitse partijsecretaris Ulbricht een bankrekening in de Verenigde Staten heeft, waarop hij door een familielid geld heeft laten storten. Deriabin vluchtte in 1954 naar het Westen. Ontspanning. Vierduizend studenten van de Yale universiteit te New Haven, in de Amerikaanse staat Connecticut zijn voor onbepaalde tijd voorwaardelijk ge schorst naar aanleiding van twee sneeuwballengevechten met de politie. De schorsing blijft van kracht tot de schuldigen zijn opgespoord. Alle ont spanningsbijeenkomsten zijn opge schort. Uitgeschreven. Van vakbondszijde is te gen vrijdag een 24-uur-staking van het administratief en technisch personeel van de Franse radio en televisie uitge schreven, om looneisen kracht bij te zetten. Een andere eis is dat het per soneel wordt uitgebreid. Rotschild. Baron Louis Nathaniel de Rotschild, die het hoofd is geweest van de Oostenrijkse tak van de bekende bankiersfamilie, heeft een vermogen nagelaten dat door de Newyorkse fis cus geschat wordt op bijna 1,4 miljoen dollar netto. Toen de nazi's Oostenrijk in 1938 annexeerden, werd baron De Rotschild gegrepen. De nazi's lieten hem pas vrij nadat hij een losgeld van 21 miljoen dollar had betaald. Centrum. Een sociaal-democratische woordvoerder heeft op een persconfe rentie in Miinchen gezegd, dat Beieren een internationaal centrum is van fas cistische en antisemitische emigranten uit Hongarije, die geschriften uitgeven waarin de in Neurenberg verooi'deelde oorlogsmisdadigers „de beste mannen van Europa" worden genoemd en het doden van de-miljoenen Joden „de groot ste leugen in de geschiedenis" heet. Le.i schat. Een groep Spaanse arbeiders die te Carambola in de buurt van Sé- villa aan de oever van de Guadalquiver aan het werk was, heeft een kruik van aardewerk gevonden met daarin een halssnoer, twee armbanden en twee rijk versierde halsbanden, alles van goud. Men neemt aan dat deze kostbaarhe den behooi'd hebben aan een van de ko ningen van Tartessos, een stad aan de Spaanse Atlantische kust die in de ze vende eeuw voor Christus door Griekse handelaren werd aangedaan en later door de Carthagers werd verwoest. Het centrum van een gebied van hoge druk, dat gisterochtend boven de Ierse Zee lag, heeft zich naar het Skagerrak ver plaatst. Er strekt zich nu weer een krach tige gordel van hoge druk uit van Rusland via de Noordzee tot over de Britse eilan den. Daar in het westelijk deel van de Mid dellandse Zee en in het zuiden van Frank rijk de barometer iets daalde, ontwikkelde zich over onze omgeving een matige tot vrij krachtige stroming uit noordoost tot oost. Daarmede komt tamelijk koude lucht, waarin veel bewolking voorkomt, naar Nederland. Overdag lost de zon de bewol king echter gedeeltelijk op, zodat maxi mumtemperaturen van omstreeks 7 graden kunnen voorkomen. Des nachts daalt de temperatuur tot dicht bij hel vriespunt. In deze situatie zal ook morgen weinig verandering komen. Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich het koufront van een bij Groenland gele gen depressie. Kleine storingen trekken langs dit front. Ze bewegen zich in de rich ting van IJsland en kunnen het weer hier te lande niet beïnvloeden. WERKRAPPORTEN Woensdag 18 maart Zon op 6.50 uur, onder 18.48 uur. Maan op 11.49 uur, onder 2.47 uur. Maanstanden 17 maart 16.10 uur eerste kwartier. 24 maart 21.02 uur volle maan. 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 maart Hoog water 8.34 uur, onder 21.04 uur. Laag water 3.50 uur, onder 16.19 uur. Woensdag 18 maart Hoog water 9.31 en 22.13 uur. Laag water 4.37 en 17.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- AO en binnenland heden M morgen 7 uur. Neerslag: *3 c. laatste 24 uur S3 E S-c X 25 Den Helder geheel ben. ono 3 0,1 Ypenbui-g geheel bew ono 4 2 Vlissingen geheel bew no 4 0,6 Eelde zwaar bew. ono 1 0,1 Twente geheel bew. ono 2 1 De Bilt geheel bew. no 3 0,4 Eindhoven zwaar bew. no 3 4 Vlv. Z.-Limb. half bew. nno 2 5 Helsinki mist nno -3 0 Stockholm zwaar bew. zzw -4 0 Oslo motregen nnw -1 0,1 Kopenhagen zwaar bew. no 1 0 Aberdeen half bew. z 3 0 Londen geheel bew. no 4 0 Amsterdam geheel bew no 4 0,2 Brussel geheel bew. no 2 2 Luxemburg onbewolkt no 2 1 Parijs onbewolkt nno 2 0 Bordeaux onbewolkt nno 2 0 Grenoble regen ono 2 4 Nice regen 0 13 0,1 Berlijn geheel bew no 2 0 Frankfort geheel bew no 2 0 München onbewolkt ono -3 0 Zürich geheel bew nno 3 3 Genève geheel bew. n 1 6 Locarno. geheel bew. windst 5 5 Wenen onbewolkt n -0 0 Innsbruck onbewolkt windst. -3 0 Rome licht bew. zo 7 0 Ajaccio half bew. ono 2 0 Madrid zwaar bew. windst. 5 0 Mallorca zwaar bew. windst. 9 0 Algiers zwaar bew zzw 11 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2