„Laat uw plannen voor een unie met Irak varen" r Kroesjtsjev maakt Westduitse socialisten ernstig bezorgd POLITIEKE MALAISE IN ROME NIET VERHOLPEN Van dag tot dag j Kans gemist Sociale functie „Pas bevrijde Irakezen jaloers op hun onafhankelijkheid" raatótoel Segni's bewind kort leven beschoren KR OESJTSJE V WAARSCHUWT NASSER: ...en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak &p de Zwaar verlies voor links in Franse gemeenteraden Voorlichtingsconferentie in Paramaribo AGRÉ-GOLA PHILIPS-ROXANE fllif öf bFrlpöpn fijb DINSDAG 17 MAART 1959 Het lijkt er veel op dat minister Staf zich door het communistische Tweede Kamerlid Borst in een hoek heeft laten drijven waar hij niet thuishoort. Men kan het de minister misschien niet kwalijk nemen dat hij, op het uiterste randje van de valreep, geen lust tot spitsvondigheid heeft opgebracht en 'goedig in de val ge stapt is die voor hem werd opengehouden, doch daardoor heeft hij een aardige kans gemist om de communisten in de Kamer eens op een spitse wijze schaakmat te zet ten en hun op die manier hun intrigante vragenstellerii in te peperen. De heer Borst had de minister gevraagd, of er geen aanleiding was de militairen thans boter in plaats van margarine te verstrekken, in verband met de even wichtigheid op de botermarkt. Het w as de linkerkant natuurlijk niet te doen om de Nederlandse economie daardoor meer ba lans te geven, doch om aan te tonen dat Jan Soldaat h:f zo slecht heeft in het Ne derlandse leger en als sluitpost van econo mische wisselvalligheden wordt gebruikt. Minister Staf heeft echter braafjes ge antwoord met een uiteenzetting van de verbeterende situatie op het gebied van de boterconsumptie, waaruit moet blijken dat het niet nodig is, grote hoeveelheden boter op te ruimen. Daarmee heeft hij bevestigd, dat de voeding van het leger bepaald wordt door factoren die buiten het belang van de soldaten zelf liggen, doch die voort vloeien uit marktsituaties en economische schommelingen. Die bevestiging zal in het leger niet met daverend enthousiasme zijn ontvangen. Afgezien van de vraag of mar garine beter of slechter, lekkerder of min der smakelijk is waarbij de persoonlijke voorkeur een grote rol speelt zal het leger toch niet gaarne vernemen dat een niet te verwerken overvloed van een be paald voedingsmiddel op de binnenlandse markt voor de minister aanleiding zou kunnen zijn het soldatenmenu te ver anderen. De minister had kunnen volstaan met de heer Borst te antwoorden, dat een goede, voldoende en verantwoorde voeding van het leger uitgangspunt moet blijven en dat die voeding niets te maken heeft met si tuaties op het gebied van produktie en consumptie. Jammer dat hij deze mogelijk heid om tenslotte ook bij de militairen nog een goede indruk te maken, heeft laten voorbijgaan. Een interessant geluid is ui* de hoofdstad opgestegen ten aanzien van een punt, waarover in diverse gemeenten nog vaak tegenstrijdige meningen bestaan. De Am sterdamse wethouder van Financiën, de heer Van den Berg, heeft bij de begrotings replieken als zijn overtuiging gegeven, dat een gemeentelijk vervoersbedrijf, evenals andere gemeentelijke nutsbedrijven, op een „eeuwigdurend verlies" moet rekenen en dat verlies uit hoofde van zijn sociale functie als natuurlijk en aanvaardbaar moet beschouwen. Er bestaat nog steeds een algemene nei ging om de tarieven van openbare ver voersbedrijven en vooral de semi-over- heidsbedrijven op te schroeven naar mate de exploitatiekosten stijgén, waar door de vervoerskosten per persoon dik wijls zo hoog worden dat de sociale functie van het vervoersbedrijf niet meer vol doende wordt uitgeoefend. In Amsterdam zijn de tarieven van de tram niet uitsluitend op de exploitatie kosten gebaseerd, doch ook op de over weging dat het tramvervoer moet kunnen meewerken aan het verminderen van de stroom klein verkeer, met name fietsen en bromfietsen. Dat is een bij uitstek sociale taak. die de tarieven drukt en verliezen doet ontstaan. Deze verliezen moeten door overheids gelden worden gecompenseerd, waardoor deze gelden dus eigenlijk niets anders doen dan het doel nastreven waarvoor ze in gevorderd worden: de bevordering van een zo breed mogelijk comfort der samen leving. Dit is een overweging die waard is, ook elders ernstig onder ogen te worden gezien. MOSKOU (UPI) Premier Kroesjtsjev heeft maandag blijk gegeven van zijn on genoegen over Nasser's recente aanval len op het communisme en op het bewind van premier Kassem in Irak. Hij waar schuwde in dit verband, dat de Sovjet- Unie niet onverschillig kan staan tegen over een toestand in de nabijheid van haar grenzen. „Eenmaking van landen", aldus Kroesjtsjev, „is een zaak die de bevolking aangaat. Voortijdig ingrijpen ondermijnt de eenheid en steunt alleen de imperialisten. De Sovjet-Unie heeft zich niet bemoeid met dergelijke zaken en be moeit er zich nu niet mee, maar zij kan niet onverschillig staan tegenover de ont wikkeling van de toestand in een gebied niet ver van haar grenzen. Wij hopen, dat het gezond verstand zal zegevieren en dat alles gedaan wordt om een eind te maken aan dit conflict, zodat de imperialisten niet de kans krijgen het in hun beiang uit te buiten". Kroesjtsjev veroordeelde de maatrege len tegen de communisten in de Verenig de Arabische Republiek, maar voegde er aan toe, dat de Russische betrekkingen met dit land op de oude voet zullen wor den voortgezet. Wij kenden Nasser's anti communistische denkbeelden, zei hij. Uit de toon waarop Kroesjtsjev dit zei viel op te maken, dat hij deze gang van zaken tussen Moskou en Cairo meer be treurt, dan er zich kwaad over maakt. Hij betreurde de onenigheid tussen, de Verenigde Arabische Republiek en Irak, die, zo zei hij, de eenmaking en de pogin gen der Arabische volken om tot nationa le onafhankelijkheid te komen zal be moeilijken. Onvoorwaardelijke hulp Hij herinnerde aan de hulp, die Rus land Egypte en Syrië geboden heeft, zei, dat het nu dezelfde „vriendschappelijke en belangeloze" hulp zonder politieke, militai re of andere voorwaarden geeft aan Irak en bereid is te geven aan andere landen, die zich bevrijd hebben van kolonialisme. Onder de diplomaten, die Kroesjtsjev's toespraak aanhoorden bevond zich am bassadeur Mohammed el Kony van de Verenigde Arabische Republiek. Nasrer De onderhandelingen over het Russisch- Iraakse verdrag „voor economische en technische samenwerking" dat nu geslo ten werd waren reeds begonnen geruime tijd voor de opstand in Mosoel. De recep tie in het Kremlin was ter ere van de Iraakse delegatie onder leiding van de minister van economische zaken, Ibrahim Kubbah, die voor de ondertekening naar Moskou was gekomen. De overeenkomst betreft een lening van 550 miljoen dollar tegen een rente van tweeënhalf percent. „Nassers recente toespraak in Damas cus", zei Kroesjtsjev „heeft ons allen pijn gedaan, omdat de president van de V.A.R. zich met de taal der imperialisten wapent als hij spreekt over communisten en com munisme". Sprekende over de situatie in het land van Nasser zei hij: „Wij hadden gedacht dat in de strijd om de bevrijding meer geduld zou worden getoond, en meer aan dacht voor de democratische verlangens van het volk. Helaas, er worden integen deel maatregelen getroffen om vrijheids lievende aspiraties te onderdrukken, niet alleen in de V.A.R. maar ook in andere landen. Als vrienden willen wij zeggen, dat een dergelijke politiek op een misluk king uitloopt als ze wordt doorgezet". „We hadden samen plezier" Kroesjtsjev herinnerde aan de reis, die Nasser de vorige zomer naar Moskou (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse socialistische leiders, professor Carlo Schmid kandidaat voor het presidentschap als opvolger van pro fessor Heuss en Fritz Erler, hebben gis teren te Moskou een gesprek gehad met de Russische minister-president Kroesjt sjev. Uit berichten van Westduitse corres pondenten blijkt, dat Schmid en Erler na dit gesprek het Kremlin met grote be zorgdheid hebben verlaten. Kroesjtsjev heeft, aldus Schmid, de vol le draagwijdte van verscheidene acute pro blemen in dit gesprek duidelijk gemaakt. Moskou, aldus zijn slotsom, is onbuigzaam en zal zijn conceptie betreffende een vre desverdrag volgens eigen denkbeelden, hetzij met een verenigd Duitsland, hetzij met Oost-Duitsland, alleen doorzetten. Volgens Schmid en Erler, die vice-voorzit- ter is van de Bondsdag-defensiecommissie heeft Kroesjtsjev hen duchtig laten voelen, hoe zeer de Russen thans handelen vanuit het bewustzijn van hun militaire en eco nomische kracht. De voorstelling van de beide S.P.D.-leiders van dat, wat zij thans voor het beste houden, is door het gesprek niet veranderd, maar hun voorstelling van wat mogelijk is op dit ogenblik moet na dit gesprek met Kroesjtsjev, zo zei Schmid eventueel nader worden bekeken.. .Veel ruimte hebben de Russen in elk geval niet gelaten: zij blijven staan op hun voor het westen onaanvaardbare eisen en dat is in de eerste plaats een vredesverdrag, dat huns inziens een oplossing van de kwestie- Berlijn wel zal bespoedigen. Schmid en Erler die vier dagen in Mos kou zijn geweest zullen morgen te Bonn de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano inlichten over hun gesprekken in de Russische hoofdstad. De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft gisteren te Bonn een beroep op de Sovjet-Unie gedaan om het hele Duitse volk zelf te laten beslissen over de sociale en de politieke orde, die het wenst. Ade nauer liet er echter geen twijfel over be staan, dat de Russen in de kwestie-Berlijn nog altijd dezelfde taal spreken en nog steeds van het Westen eenzijdige conces sies eisen. Dat men zich te Moskou over de vorm van het gesprek met het Westen wat toeschietelijk toont, doet niets af aan de Russische hardheid in de zaak zelf. Overigens legde Adenauer er alle nadruk op, dat er geen oorlogsgevaar is, wat de Duitse kwestie aangaat. Aan de andere kant waarschuwde de bondskanselier te gen een verzwakking van de westerse de fensieve kracht door allerlei plannen voor een beperking van de bewapening in Mid den-Europa. maakte om te spreken over de staats greep in Irak. „We hadden een lang ge sprek met de president", zei Kroesjtsjev, „en hadden samen plezier over het sla gen van de Iraakse revolutie, die een ge weldige klap betekende voor de plannen van de imperialistische kolonialisten". Maar sindsdien is de houding van Nas ser tegenover de revolutie gewijzigd, al dus Kroesjtsjev. We begrijpen niet hoe dat komt. Want uit alle maatregelen van de Iraakse regering blijkt toch dat de rege ring gehoor geeft aan de stem van het volk en alles doet voor de economische ont wikkeling van het land. Waarschijnlijk is de verandering in Nasser's houding een gevolg van zijn misvattingen over een unie met Irak. Kroesjtsjev gaf Nasser de raad alle plannen voor een unie met Irak op te ge ven. Deze plannen zijn volgens hem ge baseerd op een misvatting van Nasser omtrent de politieke sfeer in Irak. Een making van Irak en de Verenigde Arabi sche Republiek zou prematuur zijn. De Irakezen zijn een „pas bevrijd volk, dat jaloers zijn onafhankelijkheid bewaart CAIRO (UPI) President Nasser heeft tegenover een verslaggever van het pers agentschap voor het Nabije Oosten com mentaar geleverd op Kroesjtsjev's opmer kingen over de buitenlandse politiek van de V.A.R. Kroesjtsjev's verdediging van de communisten in ons land (de V.A.R.) is voor het Arabische volk volkomen on aanvaardbaar. Wij mengen ons niet in de binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie, of zetten verschillende groe pen tegen elkaar op". „Steun aan de communisten in de Ver enigde Arabische Republiek kan worden beschouwd als een uitdaging van de publie ke opinie", aldus president Nasser. Kroesjtsjev's opmerkingen dat de V.A.R. Irak wil annexeren noemde Nasser „een verdraaiing van de feiten". De Verenigde Arabische Republiek stelt de vriendschap met het Russische volk gebaseerd op niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden op ho ge prijs. „Wij hopen, dat deze vriendschap zal blijven bloeien, maar wij kunnen niet toestaan, dat een communistische minder heid wordt gesteund ondanks de unanie me volkswil om een onafhankelijke na tionalistische politiek te volgen", zo be sloot Nasser. Advertentie Even geduld (Van onze correspondent i?i Rome) Oppervlakkig beschouwd zou men de indruk krijgen, dat met de nieuwe regering Segni alle moeilijkheden in de schoot der Italiaanse christen-democra tische partij zijn opgelost. Dat is echter beslist niet zo. Segni is wel een man, die aller sympathie geniet, maar datzelfde geldt niet voor het door hem gevormde kabinet. Zeker, daarin zijn verscheiden (misschien wel alle) groeperingen, die in de grote rooms-katholieke partij bestaan, vertegenwoordigd, maar het valt niet te loochenen, dat de rechtervleugel sterk de overhand heeft. Alle ministers, die in het kabinet-Fanfani zitting hadden, met uitzondering van Finfani zelf en één andere, zijn ook nu weer minister, zij het belast met geheel andere departemen ten. Daarnaast zijn er echter heel wat nieuwe benoemd, wat mogelijk was omdat de sociaal-democraten de portefeuilles die zij in handen hadden, hebben vrij gelaten. En die nieuwe zijn allen uitgesproken rechtse elementen. Bovendien geniet de nieuwe regering uitsluitend de steun van partijen, die rechtser zijn dan de christen-democraten. Er bestaat geen rechtse oppositie meer, daar zelfs de fascisten, voor het eerst sedert 1944, de regering steunen Dit is stellig een bedenkelijke toestand, ook al herhaalt Segni nog zo vaak, dat het programma van zijn regering niets an ders is dan het programma der christen democratische partij, hetzelfde program ma waarmee de verkiezingen van 1958 werden gewonnen endie van 1946. In derdaad zijn vrijwel alle punten die op dat programma voorkomen, gelijk can die welke Fanfani niet veel meer dan een half jaar geleden had uitgestippeld. Het is dus kennelijk een kwestie van personen. Hoe zou men het anders moeten verklaren, dat met eenzelfde programma, en voor een groot deel dezelfde personen, het kabinet- Fanfani voor de rechtervleugel van de christen-democraten, voor de liberalen en voor de royalisten, maar vooral voor de rechtervleugel van de rooms katholieke actie, een gevaarlijke, naar links overhel lende regering was en het kabinet-Segni als een ideaal wordt verheerlijkt door al le conservatieven? Rechts overwicht De belangrijkste taak van Segni was zeer zeker het herstel van de eenheid in de gelederen van zijn eigen partij. Dit is hem tot op zekere hoogte gelukt en het kon al leen gelukken door aan de rechtsen, de overwinnaars immers van Fanfani, een zeer sterk overwicht te geven in het nieu we kabinet. Optimisten menen zelfs, dat we in de toekomst niet beducht behoeven te zijn voor het optreden van nieuwe „sluipschutters" (personen, die wanneer er openlijk gestemd wordt, de regering steunen en bij geheime stemming deze on trouw worden). Hun redenering is deze: de linkervleugel van de christen-democra ten is wel verre van voldaan over de hui dige gang van zaken, maar zij bestaat uit politiek beter geschoolde en rijpere figu ren, die zich niet aan zulk een wangedrag zullen schuldig maken. Het is mogelijk.. Er zijn echter twee dingen, die ernstig te denken geven. Ten eerste is bij de laat ste verkiezingen (1958) gebleken, dat de rechtse partijen, vooral de fascisten, zeer veel stemmen hebben verloren. Men zou daaruit de gevolgtrekking mogen maken, dat het Italiaanse volk, zonder in uitersten te vervallen (de communisten namen niet toe en verloren zelfs stemmen aan de Nen- ni socialisten) een wat minder conserva tief beleid wenst. Dat was de gevolgtrek king van de partijsecretaris Fanfani. Ten tweede blijkt bij elk partijcongres dei- christen-democraten dat de leden der par tij (voor een niet gering deel arbeiders die in de rooms-katholieke vakbonden zijn ver enigd) op economisch en sociaal gebied naar links neigen en aandringen op ingrij pende hervormingen. Maar komt 't tot verkiezingen dan geven miljoenen ongeorganiseerde kiezers (vooral vrouwen) hun stem aan de kandidaat die de pastoor heeft aanbevolen. En dat is vaak een conservatieve rooms katholiek. Vandaar dat de kamerfractie allerminst weerspiegelt wat er in het partijbestuur, en nog minder wat er in de partij zelf leeft. Dit is het wat het leven van die partij zo moeilijk maakt. Aldo Moro is maandag tot politiek secretaris van de christen-demo cratische partij gekozen als opvolger van Fanfani, die zijn ontslag had ingediend in het belang van de eenheid der partij. Het partijbestuur koos Moro met 64 tegen nul stemmen. Er werden echter 26 blanco stembiljetten ingeleverd. Moro is minister van Justitie geweest in het eerste kabinet- Segni en minister van Onderwijs in de regering-Fanfani. Hij behoort tot de lin kervleugel van de centrumgroep in de partij. Fanfani had ook als partij secretaris, machtige tegenstanders. Men moeo die vooral zoeken in de kringen der rooms katholieke actie, wel te ver staan in de rechtervleugel van die bewe ging, die het dagblad „Quotidiano" be heerst. In dat blad is Fanfani opnieuw heftig aangevallen, met het gevolg, dat het officiële orgaan der christen-democra tische partij, de „Popoio" schrijft dat de eenheid der partij een zaak is van het al lergrootste belang en „des te gemakkelij ker zal kunnen worden verwezenlijkt naar mate de „Quotidiano" en andere persor ganen, die in sterke mate verantwoorde lijk zijn voor de gerezen moeilijkheden, zich van op- en aanmerkingen zullen ont houden. Noch de leiders der partij noch Fanfani hebben hun waarschuwingen van node". Met die „andere persorganen" worden in de eerste plaats de kranten van de con federatie van industriëlen bedoeld, dus bladen als de „Corriere Delia Sera" te Mi laan, de „Tempo" en de „Giornale d'Ita- lia" te Rome, die een meedogenloze strijd hebben gevoerd tegen de regering-Fanfa ni. Dat overigens niet de gehele rooms ka tholieke actie achter de conservatieve leider, dr. Gedda, staat, blijkt wel als men de „Popoio Lombardo", orgaan van de Mi lanese afdeling der rooms katholieke actie leest. Daar werd niet alleen gepleit voor een terugkeer van Fanfani als partijsecre taris maar ook zonder meer gezegd, dat de huidige regeringsformatie die de steun nodig heeft van de fascisten, niet aanvaardbaar is en dat het zaak is trouw te blijven aan het programma der verkie zingen van 1958, een links programma. Op de wip Het vuur smeult dus onder dé as voort en hier en daar, bijvoorbeeld in rooms katho lieke bladen in Toscane en overig Cen- traal-Italic, breekt, het zelfs in vlammen uit. Dit zal de regeringsperiode van Segni verre van rustig maken. Hij kan niet al te conservatief zijn, ten eerste omdat hijzelf een man is met sterk sociaal gevoel, de ont werper tenslotte van de grote landbouw hervorming, die door liberalen en royalis ten met kracht bestreden wordt en ten tweede, omdat een groot deel van de chris ten-democratische kiezers en een nog veel groter deel van de partijleden dit sa mengaan met uiterst rechts afkeuren. Even min kan hij al te vooruitstrevend zijn, ook al is zijn programma op papier vrijwel gelijk aan dat van de regering-Fanfani, omdat hij dan de steun verliest --«n de li beralen en van de royalisten. Niet van de fascisten, die op sociaal gebied op hun ma nier met van bovenaf opgelegde resul taten— eigenlijk in het linkse kamp thuis horen. Maar Segni is er zeker de man niet naar uitsluitend te regeren met steun van de fascisten. De logische gevolgtrekking is, dat deze regering niet veel anders kan doen dan be heer voeren. Initiatief nemen, werkelijk regeren, eindelijk eens iets veranderen aan de op menig gebied nog middeleeuwse toestanden in Italië, zal Segni niet gemak kelijk vallen. Sommigen menen, dat zijn bewind om deze reden van korte duur zal zijn. Het zou ons echter niet verwonderen als Segni heel lang eerste minister zou blij ven. Onder zijn zwakke, ziekelijke voorko men gaat een ongehoorde wilskracht schuil. Tegen zijn koele, maar steeds be leefde manieren breekt elke weerstand. Voorlopig heeft hij een zeer grote meerder heid achter zich. Er is geen rechtse oppo sitie meer, daar alles wat meer rechts is dan de christen-democraten zich heeft ge schaard achter deze regering, wel een be wijs, dat tenslotte niet Segni, maar de ze gevierende rechtervleugel het heft in han den denkt te hebben. Waarschijnlijk zal het dus wel hierop neerkomen, dat achter de beschutting van een regering, die zo veel mogelijk „de pas markeert" en im mobiel blijft, de christen-democratische partij haar wonden zal trachten te helen. Om deze reden is het partijcongres, dat in april bijeen moest komen, uitgesteld tot het najaar, wanneer de gemoederen naar men hoopt, wat zullen zijn bekoeld. PARIJS (Reuter/AFP) De commu nisten hebben bij de jongste gemeente raadsverkiezingen in Frankrijk 3.752 ze tels verloren, ondanks de berichten dat de partij meer stemmen heeft gekregen dan bij voorgaande verkiezingen, aldus ee verklaring van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken. Tot nu toe zijn er echter nog geen officiële cijfers bekendge maakt over het aantal stemmen. Door de ingewikkeldheid, die het uitkomen met gemeenschappelijke lijsten met zich mee brengt, is het echter mogelijk dat een partij zetels heeft verloren en toch in stemmental is vooruitgegaan. In de verklaring van het ministerie wordt gezegd dat de Unie voor de Nieu we Republiek de neo-Gaullistische par tij van Soustelle 5.295 zetels heeft ge wonnen en dat de linkse partijen zware verliezen hebben geleden. De radicaal-so cialisten hebben 9.391 zetels verloren, de socialisten 6.237, de communisten 3.752 en de overige linkse groeperingen in totaal 7.022. Laatst was er weer een zwarte meneer uit Nyassaland gezet, een zekere doctor Hastings Banda. Er zullen nog meer van zijn nationalistische vriendjes uit het land worden verwijderd. Daar krijgen ze in Nyassaland dan weer een hele tijd een hele hoop herrie over: er komen rellen en schietpartijen, er vallen doden en gewonden, en als u nu maar even geduld hebt, dan krijgt u een mooi plaatje in de krant van doctor Hastings Banda bij zijn feestelijke intocht in Nyassaland. Het kan een paar maanden duren, het kan op z'n ongunstigst een paar jaar duren, maar ik garandeer u dat u dat plaatje krijgt mèt de Gouverneur van Nyassaland, die op het vliegveld staat te wachten om de eerste te zijn die de doctor de hand drukt. Het wordt precies zo'n hartelijk en ziele- verwarmend plaatje als dat van Gouver neur Hugh Foot van Cyprus, die jolly good old Makarios de hand drukt. Er komen er nog wel meer. Nog wel meer donkere Afrikaanse heren; eerste plaatje: hij wordt gearresteerd, tweede plaatje: hij wordt in de boeien geslagen, derde plaatje: hij wordt door de politie het land uitgezet, vierde plaatje: de gouver neur komt hem hartelijk welkom-thuis heten, vijfde plaatje: de gouverneur komt hem persoonlijk een hoge onderscheiding opprikken, zesde plaatje: de gouverneur verlaat het land, uitgeleide gedaan door Big Black Brother persoonlijk. Het is een raar ding met de wereldge schiedenis: iedereen kan zulke zaken op z'n tien persoonlijke vingers natellen maar de goede gouverneurs en hun brave lastgevers tellen niet mee, doen of hun neus bloedt en spelen hun marionetachtige rol naar de eisen der opportuniteit. Ik zou wel eens willen weten wat Sir Hugh van zich zelf dacht toen hij die meneer-met-de-zwarte-baard een handje gaf. Ik zou ook wel eens willen weten wat hij 's avonds in de slaapkamer tegen Lady Foot gezegd heeft. Als u het mij vraagt, zal er heel wat gefooterd zijn. Enfin, de Lord gaat terug naar Londen en wacht daar rustig op de aanwijzing van een nieuwe post. En doctor Hastings Banda zit ergens on der de palmen in de zon te wachten tot hij op vriendelijk doch dringend verzoek van zij n Lord kan terugkeren naar Nyassa land. Als u even geduld hebt, krijgt u uw plaatje. Floris Flaneur PARAMARIBO (ANP) Maandag ochtend is te Paramaribo een conferentie geopend van voorlichtingsdiensten in het Caribisch gebied. Bij de opening was gou verneur Van Tilburg aanwezig. Voorzitter is de heer L. Lichtveld (Albert Helman), die door de afgevaardigden voor deze functie was verkozen. De heer Lichtveld nodigde de waarne mende minister-president van Suriname, de minister van onderwijs en volksontwik keling A. J. Morpurgo, uit, de conferentie te openen. Minister Morpurgo kwalificeer de de conferentie in zijn openingswoord als „een vooetstap naar vriendschap". Advertentie Zomertje, zomertje we missen je zo... Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand langers van verkoudheid - zijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxane! Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f 0.98, WÊjÊKÊÊÊÊ„mmmrn noem de naam - voor alle zekerheid Uit de Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant van 15 Maart 1759 BURGEMEESTEREN en REGEERDERS der STAD ALKMAAR zyn van meening op Dingsdag, den 3 April, 1759, by open- baare Veylinge te ver- koopen: alle de ASCH en STRAATVUILNIS welke binnen dezelve Stad zal vallen na den Iaatsten Mey. 1759. Ymand gading daarin hebbende, kome ten voorz. dage, des morgens te klokke 10 uuren, voor de Kamer van de Heeren Burgemeesteren voornt. N.B. De Koopers kunnen de zuyvere Asch droog leggen in 't Magazyn. staande aan het Water, commood ter inscheping. (Adverten'ie)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5