N.Z.H. bestudeert uitbreiding van busverbindingen in Zandvoort Concert door Muziekschool van Toonkunst Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren 4 Kort nieuws Groep Start" exposeert in „Het Huis Van Looy" Haarlemmers berecht wegens autodiefstallen De competitie bij VHS Examens Michel van der Plas over Amerikaanse poëzie en samenleving Post van Haarlemse kinderen voor ooievaar in Oudewater 20.m Nieuws in het kort UIT STAD EN STREEK Critiek op woningverdeling in provincie Noordholland Reisdeviezen Safeloketten Introductie Europafonds I op 24 maart Overlopen van bataljons op Celebes tegengesproken Scheepvaart lookll) IFI.O DINSDAG 17 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de loop van vorige week hebben de heren J. J. Jurrissen, H. J. Kapteyn en Th. Hetem van de N.Z.H.V.M. een bezoek gebracht, aan de burgemeester van Zand voort teneinde te bezien, of voor het ko mende zomerseizoen ten opzichte van de busverbindingen aan eventuele wensen van gemeentebestuur en-of inwoners van Zandvoort zou kunnen worden tegemoet gekomen. Besproken werden de vele pro blemen. verbonden aan de verbinding via de Zandvoortselaan. Hier werden oplossin gen besproken, die waarschijnlijk in de nabije toekomst zullen gaan leiden tot om bouwing van de oude trambaan tot aan de Halte Viersprong in Aerdenhout tot bromfiets en rijwielbaan. De Zandvoortse laan zou hierdoor aanzienlijk worden ont last. Voorts werd aandacht besteed aan de uitbreiding van Zandvoort. Vooral de niei' we wijken in Zuid en Noord zijn, wat busverbinding betreft, vrij geïsoleerd men te liggen. Daar de uitbreiding in c. ze wijken nog steeds voortgaat, hetgeen ook in de toekomst het geval zal zijn, werd het. dringend nodig geacht, dat ook deze wijken in het busverkeer worden getrok ken. Per speciale bus maakte het gezelschap een rondrit door genoemde nieuwe wijken, hetgeen voor de bewoners reeds aanlei ding werd te gaan veronderstellen, dat bin nenkort de bus hier permanent zal gaan rijden. Zover is het echter nog niet. Het gevolg van deze inspectietocht is wel ge weest, dat thans bij de N.Z.H. een plan in studie is genomen, om de zomerdienstlijn (lijn 15) thans rijdende gedurende het zo merseizoen van station Haarlem via Bloe- mendaalse Zeeweg, Boulevard naar sta tion Zandvoort, door te trekken naar een nieuw eindpunt nl. op het Groen van Prins- tererplein tegenover de Sterflat aan de Brederodestraat. Op het grote en ruime terrein aldaar kan een halte worden ge vestigd waar de bussen zonder de minste moeite af en aan zouden kunnen rijden. Doordat de nieuwe wegaansluiting naar de Boulevard bij de hoofdingang van het circuit, thans zo goed als gereed is, zou den de bussen via deze nieuwe weg langs de Dr. Metzgerstraat, B. Engelbertsstraat Badhuisplein en Marisstraat dit eindpunt langs een vrijwel rechte weg kunnen be reiken en terug via Marisstraat, Badhuis plein. B. Engelbertsstraat en de nieuw aangelegde Parallelweg de Boulevard weer kunnen bereiken, waarbij zou kun nen worden overwogen aan het eind van de Parallelweg, alvorens de Boulevard op te rijden, eerst met een grote lus door Zandvoort-noord te koersen. Door deze nieuwe verbinding zou dan het eindpunt op het Stationsplein komen te vervallen, daar de bussen erachter langs rijden. Hier zou een tussenhalte kunnen worden inge steld. Dank zij deze nieuwe route van de zomerlijn zou althans gedurende de sei zoenmaanden het isolement van de bewo ners der nieuwe wijken in Zandvoort noord en zuid opgeheven zijn en een be gin zijn gemaakt met de steeds nood zakelijker wordende uitbreiding van de busverbindingen in Zandvoort. Of de rea lisering van dit plan nog deze zomer kan worden verwacht moet nog worden afge wacht. In elk geval wordt het bij de N.Z.H.V.M. bestudeerd. Uitbreiding ministerie. Bij de aanbe steding van de uitbreiding van het gebouw van het ministerie van O. K. en W. in Den Haag was de hoogste inschrijfster de firma Van der Pluim en Van der Vorm uit Rot terdam voor 1.794.000. Laagste inschrij ver was het Ingenieursbureau voor de Bouwnijverheid met 1.384.000. Een firma uit Wassenaar had ingeschreven voor 580.000,door een vergissing in de be rekening. In de zalen van het museum „Het Huis Van Looy" in Haarlem zal van 20 maart tot en met 19 april onder auspiciën van het ministerie -van Onderwijs, Kiiiisten en We tenschappen een tentoonstelling worden gehouden van werken van de groep „Start". Wethouder D. J. A. Geluk zal de ex positie vrijdagavond om acht uur officieel openen. De tentoonstelling zal dagelijks van tien tot half één en van half twee tot vijf uur te bezichtigen zijn. Zondags van twee tot vijf uur. De Alkmaarse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen drie broers, die terecht hadden gestaan wegens diefstal van auto's. De 20-jarige J. S. uit Haarlem kreeg 12 maanden waarvan 6 maanden voorwaardelijk, zijn 27-jarige broer uit Alkmaar werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken en de oudste van het drie tal, de 33-jarige P. S. uit Haarlem, hoorde zich veroordelen tot 18 maanden. In Pur- merend en Alkmaar hadden zij auto's ge stolen en deze elders, onder meer op de Expo in Brussel, van de hand gedaan. In de competitie van het Verenigd Haar lems Schaakgenootschap leverde H. A. v. d. Berg opnieuw een uitstekend prestatie. Tegen één van de meest serieuze gegadig den voor de clubtitel, A. C. v. d. Tak, slaag de hij erin een gelijkspel te boeken. R. van Dijk kwam na de nederlaag tegen drs. R. Bloem nog iets steviger op de laatste plaats. In de tweede groep bleven de toonaan gevende spelers ook nu weer aan de win nende hand. Het was voor J. Schaap in de derde groep een beste week. Hij rekende zelf met H. I. van Es af en A. D. van Steenis verloor van Van Doorn. De uitslagen luidden: Groep 1: F. A. Spinhovenmr. G. Snoeck Henkemans afgebroken, BloemVan Dijk 10, v. d. Takv. d. Bogaard remise, v. d. BogaardMeulenbeld 10. Groep 2: v. d. SteegMarinus 01. An dersenKrijnen 01, mevr. Maljaars Kok—Kruup 0—1, mej. Bijster—Bruggink 01, i. d. BerkenHalberstadt 01, BauerJonckbloedt afgebroken. Groep 3: Van TongerenVan Kuipers remise, BarthelTeunenbroek 10, Wijd- oogenTwisk remise, Van DoornVan Steenis 10, HundepoolIiijmans 1—0, Van EsSchaap 01, HilleJanzen 10, ir. B. A. GeerlingsNederkoorn 0—1. Groep 4: RolieBruinsma 01, Olie Hoek 01, ReymerinkGeuzebroek jr. af gebroken. Amsterdam (gem. un.): Doctoraal examen 'heologie F. van Raalten. Wupperthal: doctoraal examen economie J. Gottmer Den Helder. Groningen: Doctoraal examen economische wetenschappen A. F. Veldkamp. Groningen, S. W. Meihuizen. Haren (Gr.) (cum laude). Delft: Ingenieursexamen civiel-ingenieur R. Baars. Bilthoven. H. E. van den Berg, Schiedam. .T J. van Capellen van Walsum, De Steeg. A. I. de Clercq Zubli, 's-Gravenhage, C. M. van Dam, 's-Gravenhage, F. N. van Dijk, Delft, W. C. J. M. F.kkers, 's-Gravenhage, A. P. Isse, Delft, H. P. M. Koenen, Veghel, J. Komdeur, Scheveningen, G. Kruisman, Amsterdam, C. J. Pronk, Amster dam. H. S. Rutten, Delft, J. C. Rijksen, Utrecht, C. van der Schenk, 's-Gravenhage, K. H. Sipkes, Velsen. N. J. Spijker. Delft, P. J. van Stekelen burg, Eindhoven, L. C. W. Wentzel, Tilburg. J. C. Willemse, 's-Gravenhage; ingenieursexamen geo detisch ingenieur: C. Wiersma (met lof), Alk maar: ingenieursexamen mijningenieur: M. P. Criins. Heerlen: i ngenieursexamen vliegtuig- h -,iv iHig ingenieur: H. C. C. Heisper, Venlo. Op het concert, dat: maandagavond door Teerlingen van de Haarlemse Muziek- hool van de Maatschappij tot Bevorde- der Toonkunst in de gemeentelijke xcertzaal werd gegeven, had het or- .est van de school een omvangrijke taak. Het verzorgde de begeleiding van leerlingen, die gedeelten uit viool- en pia noconcerten vertolkten en was het Toon kunst-kamerkoor, dat op deze avond zijn medewerking verleende, tot steun bij de uitvoering van „Sancta Maria", een com positie voor koor en strijkorkest van Wolf gang Amadeus Mozart. Bovendien trad het orkest zelfstandig op met een uitvoe ring van het Andante en het Menuet uit de Symfonie in D, bijgenaamd de Klok- symfonie, van Joseph Haydn. Met het Andante van dit werk had de dirigent Ma rinus Adam, aan wie de leiding van het schoolorkest is toevertrouwd, een karak teristiek gedeelte van de symfonie geko zen, een fragment dat deze compositie haar bijnaam heeft bezorgd. Ook bij de uitvoering op dit school-concert heeft de ritmiek van de begeleidingsfiguren van het Andante de illusie van een tikkende klok opgeroepen. Een schone melodie kreeg door Haydns meesterschap de stu wing van deze ritmiek en met ambitieu ze zorg heeft het orkest deze schoonheid gediend. Van die toegewijde zorg getuig de ook de vertolking van het Menuet, in het trio waarvan zich de solo-fluitist bij- Aangezien de lezing van Fred Thomas tijdens de Boekenweek door ziekte van de spreker niet kon doorgaan, organiseerde de r.k. openbare leeszaal en bibliotheek gisteren een avond in de Vleeshal, waai de dichter Michel van der Plas sprak over Amerikaanse poëzie en actuele aspecten van de Amerikaanse samenleving. Uitvoerig ging de spreker in op de vraag of er wel een typisch eigen Amerikaanse poëzie is en waarin zij zich dan wel zou onderscheiden van de Britse. De Ameri kaanse poëzie begint bij de Onafhanke lijkheidsverklaring en is bij de aanvang dus al los van Engelse tradities. Zij is spontaan en onafgeleid. Haar karakter wordt vooral bepaald door de onmetelijke ruimte van het land en de talrijkheid en verscheidenheid van het volk waarin zij leven moet. In..de. reactie,yan .die .poë zie op rüimte eri ma^sa5 oh'der'schëidÖè"de spreker drie tendensen: de „expatriates" (die zich indertijd vooral in Parijs bevon den) van wie hij Pound noemde; de rond trekkende troubadours, die in tegenstel ling tot de „expatriates" niet van het volk weg, maar er juist naar toe trokken, zo als Vachel Lindsay; en de tendens om zich te richten op een deel van het land, bij voorbeeld het zuiden. Verder onderscheidt zich de Amerikaanse van de Engelse poë zie door de neiging tot epos, „het volzin gen van de ruimte". Hierbij ging de spre ker in op „Song for mankind" van Walt Whitman. Amerika aanvaardt het gebrek aan traditie als noodlot, als uitgangspunt, niet als een gebrek dat overwonnen moet worden. Die ongebondenheid aan wetten van traditie doen eveneens het Ameri kaanse sterk van het Britse vers verschil len. W. H. Auden formuleerde het gevaar ervan, „dat niet zozeer ligt in het schrij ven zoals ieder ander, maar in het imite- teren van zichzelf". Tot slot besprak Michel van der Plas de Amerikaanse dichters Walt Whitman, Edwin Arlington Robinson. Robert Frost, Erza Pound. Wallace Stevens (van wie hij uitvoerig het gedicht „The anecdote of the jar" analy seerde) en E. E. Cummings. Van deze dichters las de spreker verzen in eigen vertaling. „Togetherness" Na de pauze over actuele aspecten van Amerika sprekend zei Michel van der Plas als voornaamste kenmerk daarvan te achten de neiging tot „togetherness", de zucht tot verbondenheid en openheid, biechtzucht, openhartigheid, „rond-het- kampvuur"-mentaliteit. Vandaar ook aldus de spreker het grenzeloos confor misme, het nadoen van de buren („keeping up with the Jones") dat geen standzucht is maar gewoon de lust tot meedoen. De Amerikaan voelt zich alléén te klein in zijn leefruimte. Zoals Rudyard Kipling zei: „There is not enough Romeo and to much balcony in the United States". Van daar ook dat in de Amerikaanse roman steeds een geweldige gooi wordt gedaan, er enorm veel tegen wordt aangegooid: een zichzelf krampachtig bewerkstelligen. Men vindt er de dikste en lijvigste boe ken (Thomas Wolfe, Norman Mailer, Ja mes Jones). Het rijpste is ook het kortste („The old man and the sea" van Heming way). Tegen de stroom van het conformis me is een nieuwe ontstaan: de roep om „de kale knikkers", de „eggheads" zoals de intellectuelen in Amerika worden ge noemd. De intellectuelen, die buiten het conformisme staan, hebben thans de be wondering van de conformisten, mede door de Russische wetenschappelijke suc cessen. De Amerikaan is minder de an ti-intellectuele conformist en meer de weetgierige aan het worden. De ..beat ge neration" met Kerouac als leidsman is nieuwsgierig naar kennis. Alleen al in New York heeft een radioprogramma om zeven uur 's morgens over vergelijken de literatuurstudie een publiek van 120.000 luisteraars. De scholen voor „creative writing" worden druk bezocht. Tot slot besprak Michel van der Plas het toenemend matriarchaat, het „mom-ism" in de Verenigde Staten en hoe reacties daarop in de literatuur zijn te vinden: mannen die het huis en het regime van moeder de vrouw ontvluchten, amoureuze geweldenaarsrollen van de mannen, oor logsromans met uitsluitend mannelijke kameraadschap, de psychiater als pseu- do-heiland en vervuiler van ideaal-„to- getherness". zonder kon onderscheiden. De strijkers van het orkest hadden zich reeds verdien stelijk gemaakt bij de begeleiding van het eerste deel van het Concert in d voor twee violen en orkest van Johann Sebastian Bach, dat als inleiding van de avond vlot en met een al belangrijke technische vaar digheid door twee leerlingen van de viool leraar Fr. Althuizen werd voorgedragen. Niet minder gewichtig was de opdracht aan het orkest om het accompagnement van het Pianoconcert in A (K.V. 414) van Mozart te verzorgen, waarvan het eerste deel vaardig werd gespeeld door een leer linge van de lerares Bets Nederkoorn en het tweede en derde deel door een leer linge van de leraar Peter de Kleer met expressieve klank en goede tekening wer den vertolkt. De dirigent Marinus Adam hield met ervarings-inzicht de gehele uit voering in veilig spoor. Van die ervaring profiteerde eveneens de vertolking van het eerste deel van het vijfde Pianoconcert van Ludwig von Beethoven aan het slot van deze muziekavond. Er waren bijzonder geslaagde gedeel ten bij het begeleiden te horen en met op rechte bewondering heeft men de indruk ken ondergaan van het knappe solospel van een leerling van de directeur dei- school Piet Vihcent. Twee trompetleer lingen van de leraar J. v. d. Beek bewe zen al slagvaardig met hun lastige solo-in strument om te kunnen gaan bij de indivi duele voordracht van het Allegro en van het Andante uit het Trompetconcert van Joseph Haydn, waarbij zij handig door een piano-leerlinge werden begeleid. Bijzonder aantrekkelijk was het gave spel van drie klarinetleerlingen van Ru Ot to. Zij speelden als trio een suite van Kola- sinski, een mooi klinkend stuk, waarvan de uitvoering deed denken aan de fraaie klank van een ideaal orgeltje. Met genoegen kon men' voorts luisteren naar de door goede voordracht uitmuntende zang van een leer ling van de lerares Riek Broekman. Een speciaal compliment voor de klankschone en muzikale pianobegeleiding mag zeker niet achterwege blijven. En eindelijk moet dan als bijzonder in termezzo het optreden van het Toon kunst kamerkoor vermeld worden, dat onder leiding van Jan Laarveld het reeds eerder genoemde „Sancta Maria" van Mozart vertolkte. Een omvangrijke ensem ble is dit kamerkoor niet en het totale geluidsvolume was misschien voor de gro teconcertzaal wat te klein. Maar Jan Laar veld heeft de stemmen van het koor in voor treffelijk evenwicht gebracht en een hech te 'vertolkingséenheid 'Wéten' "té verkrijgen. Mozai-ts compositie "klonkdaardoor ver fijnd en zuiver en frappant wa's "ver der de lichtverende ritmiek, die toegepast werd en die ook het begeleidende strijk orkest tot een verdienstelijke prestatie kon brengen. P. Zwcanswijk Elleke en Henk, twee Haarlemse kin deren van zes jaar die nauwelijks de schrijfkunst machtig zijn, hebben de stoute schoenen aangetrokken om een brief te schrijven. Zij geven daarin uitdrukking aan hun hartewens. Zij zijn blijkbaar ge- inspireerd door de foto die in de kranten heeft gestaan van de terugkeer van de ooievaar op het nest op het Oudewaterse stadhuis. „Aan de vogelooievaar te Oudewater", luidde het adres en de brief werd prompt op het woonadres van de ooievaar bezorgd, op het stadïiuis in Oudewater. De ooievaar zal antwooi'den. Hij heeft de medewerking ingeroepen van Oude waters gemeentesecretaris om Elleke en Henk op het officiële papier van de ge meente berichten dat hij echt zijn best zal doen om aan het verzoek tegemoet te komen. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3"/2o/o Nederl. '47 92 l3/n 92/ 3Vo Nedl. 1962/64 96,s/is 96/ Woningbouw 6 °/o 111 Pr. A'dam '56 I.. 85 Pr. A'dam '56 II. 95/8 Pr. A'dam '56 (II Pr. R'dam '52 I.. 89 Is Pr. R'dam '52 II 9G Pr. R'dam '57 10C A.K.U 273/ 280 Calvé Delft 452 452 Van Gelder Zonen 218 215 K. N. Hoogovens 368/ 368 Nederl. Ford 218 217 N. Kabelfabriek. 343 34* gew.Philips Gloeil. 537/ 538 Pref.PhilipsGloeil. 225 Unilever (cert.).. 470 468 Unilever (nieuwe) 459 Vs 457 Wilton Fyenoord 209 Werf Gusto 150/ Dordtsche Petrol. 695 685 Kon. Petroleum i 164.20 f 162. Billiton 230 230 A'dam Rubber. 84 84/ K.L.M 1 130.50 129. Holl. Amer. Lijn 147 164/ K.N.S.M 138 138 N. Scheepv Unie 131/ 131 v. Nievelt Goudr. 12, 119/ Phs. v. Ommeren 240 240 H.V.A 131 13 J Delimaatschappij 143. f 143.— Amsterd. Bank.. 270 270 Nat. Handelsbank 144 144 Ned. Handel Mij 21: Rotterd. Bank 23C 230 Twentsche Bank. 216 exdiv. Anaconda Copper 72% 72 Bethlehem Steel.. 52/ 51 Vs U.S. Steel 94 92 General Motors.. 46/ 45/ Shell Union 86 84/ "Ddewnter 24/ 25 Ned. Christen Vrouwenbond. De af deling Haarlem Centrum van de Neder landse Christen1 Vrouwenbond zal vrijdag 20 maart haar feestelijke jaarvergadering houden in de Begijnhofkapel in Haarlem. Verdeling voor Haarlemmermeer „ja m m eri ijke ver gis si ng" Aan de hand van cijfers over de woning- verdeling constateert het sociografische bureau van de gemeente Haarlemmermeer in zijn kwartaaloverzicht van het vierde kwartaal van 1958. dat het gedeelte van de provincie boven het IJ sterk van het han teren van verkeerde normen bij de woning verdeling heeft geprofiteerd ten koste van Noordholland bezuiden het IJ, uitgezonderd Amstelland en de Vechtstreek. Ruim dui zend woningen zijn ten onrechte toegewe zen aan Noordholland boven het IJ, ten koste van het zuidelijk deel der provincie, aldus het kwartaaloverzicht. Voorts wordt gesteld dat de verdeling van woningen soms meer op een planologisch experiment lijkt dan op een poging om de woningnood op te heffen. Cijfers tonen duidelijk aan dat voor de Haarlemmermeer de verdeling een jam merlijke vergissing is. Het is zeer gelukkig dat besloten is de premiebouw vrij te laten, waardoor het tekort misschien nog enigs zins kan worden gecompenseerd. De min- der-draagkrachtigen kunnen hiermee ech ter niet worden geholpen," aldus de be schouwing. Het is even opvallend als onjuist, zo kan men lezen, dat in de provincie Noordhol land de woningwetwoningen over de ge meenten zijn verdeeld volgens het crite rium: niet-vrijwillige samenwoning. Dit criterium kan wel bruikbaar zijn bij de verdeling van woningwetwoningen over de provincies, maar geenszins bij verdeling over de gemeenten, omdat dan de belang rijke groep woningnood-forensen buiten beschouwing is gelaten. Het criterium: krotwoningen is bij de verdeling in deze provincie vrijwel niet gehanteerd. Bij de landelijke verdeling is ook reke ning gehouden met de groeitendens. Deze kan het best worden vastgesteld naar ge lang de stuwende activiteiten in een gebied. De groeitendens wordt echter soms bepaald aan de hand van de bevolkingskroei. Een geringe bevolkingsgroei kan echter juist een gevolg zijn van een woningtekort. Bij de woningverdeling zal men rekening moe ten houden met die mensen, die in een bepaalde gemeente willen wonen, aldus de beschouwing. Advertentie nv Slavenburg's Bank Nieuwe Gracht 98 Schoterweg 3 Tel. 12580- 16942 - Haarlem - Tel. 13370 AMSTERDAM De Philipsaandelen lagen bij kalme handel vast in de markt. De jaarcijfers van het wereldconcern zijn zeer gunstig, aldus de beurs. De aandelen liepen op van 534/ tot 536. De slotkoers van vrijdag was 531 'X. In de morgenuren werd ingezet op 527Mi. Deze koers werd spoedig vergeten, want de prijs liep zeer snel op tot 537/. 's Middags deden de converteerbare obli gaties 244, plus 1/ percent. In de overige internationale waarden viel niet veel 'e beleven. Unilever was op 470 min 1 punt. AKU lag goed prijshoudend tot iets hoger in de markt op de forse winststijging van de Amerikaanse dochter, de American Enka. Kon. Olie was lichtelijk aangeboden door Parijs, ruim een gulden lager en be neden pariteit New York. Aandelen KLM werden nauwelijks prijshoudend geadvi seerd. Dat de maatschappij vanaf 1 april slechts eenmaal per week in plaats van twee maal per week van Amsterdam op Singapore gaat vliegen was op de koers van de aandelen KLM niet van invloed. De dollar-obligaties KLM werden ruim dollar hoger verhandeld. Van de scheep vaarten lagen aandelen KNSM, een dag voor de storting op de nieuwe aandelen, cer> punt hoger in de markt. Ook Holland Amerika Lijn kon met een winstje de dag afsluiten. Van de cultures lagen Certifica ten Deli aangeboden, Senembah was iets lager terwijl aandelen Oostkust werden geadviseerd op 129 (120) in verband met het bod op deze aandelen door de Deli- Maatschappij. Staatsfondsen prijshoudend. De eerste notering, voor de nieuwe 2'/s percent premielening 1959 Amsterdam was een teleurstelling. De prijs werd geadvi seerd op 99/. De uitgiftekoers was 100. Certificaten Eurunion werden wederom hoger geadviseerd. Certificaten ivfassey- Ferguson iets lager. Aandelen Walvisvaart kregen een advieskoers van 100 percent tegen vrijdag een gedane koers van 110 percent. Prolongatie 3 percent. NEW YORK Er heerste wat onzekerheid op de beurs waaruit voorzhhtigheidsverkopen ont stonden. Het industriegemiddelde daalde van 614.69 tot 607,88; dat voor spoorwegen var 164,25 tot 162,62 en dat voor openbare nutsbedrijven van 94,28 tot 93,37. Van de 1249 verhandelde fondsen sloten er 270 hoger en 774 lager. De aandelenomzet daalde van 4.880.000 tot 4.420.000. De on zekerheid hing samen met onder andere de kwestie-Berlijn. Uit de gedaalde aandelen- omzet blijkt echter wel dat er geen ver koopdruk was. Er waren ook gunstige factoren: hogere koper-, textiel- en olie prijzen, record-staalproduktie, goede voor uitzichten voor de spoorwegen en gunstige bedrijfsmededelingen. Ter beurze was men van oordeel dat de daling als 'n technische reactie beschouwd kan lyorden, veroor zaakt door normale winstnemingen na een periode van stijgingen. De zwaarste ver liezen deden zich voor bij onlangs nog lediende fondsen. De auto-, staal-, olie- en spoorwegwaarden waren eerder flauw. De koperwaarden boekten aanvankelijk winst maar sloten beneden de vorige slotkoersen. Op dinsdag 24 maart zal de Twentschc Bank ter beurze introduceren en voor het eerst doen verhandelen enkelvoudige en tienvoudige participatiebewijzen aan toon der in het Europafonds I, een beleggings fonds in aandelen uit de zes Euromarkt- landen. De eerste afgifteprijs zal worden bepaald aan de hand van de op 23 maart a.s. vastgestelde prijs in Duitse marken in Frankfort a/d Main. De officiële note ring is aangevraagd. Aangezien de defi nitieve participatiebewijzen nog niet ge reed zijn, zullen recepissen worden afge geven. Voor de Nederlandse beleggers is, aldus de directie var, de Twentsche Bank, ken nismaking met de aandelenmarkten der E.E.G.-landen het aangewezen middel om een compensatie te vinden voor de aan zienlijke export van Nederlandse effecten in de laatste jaren. Beperkt men zich tot de categorieën der zeer courante aandelen van grote en financieel sterke onder nemingen, dan kan men het gemiddelde rendement daarvan ruwweg voor de be trokken landen als volgt taxeren: Duits land 3'/s percent, Frankrijk 2 percent, Bel gië/Luxemburg 3/ percent, Italië 414 per cent. Gemiddeld kernt men dus zeker niet hoger dan 3/ percent op basis van de koersen van begin maart 1959, waarbij echter opgemerkt moet worden dat van de meeste ondernemingen het dividend over 1958 nog niet bekend is en, vooral in Duitsland, wel enige verhogingen te ver wachten zijn. Het is helaas nog niet mo gelijk reeds een betrouwbare raming te geven van het netto-dividend voor het eerst begin 1960 op de participatiebewijzen Europafonds I te verwachten. De uitkerin gen vinden eenmaal per jaar plaats voor het eerst in 1960. Indeling van de beleg ging in het Ëuropafonds I berekend naar de situatie per 2 maart 1959 was als volgt: Duitsland 50 percent. Nederland 16, Bel gië/Luxemburg 10. Frankrijk 6, Italië 17 en onbelegd 1 percent. Van Nederlandse zijde zijn de aandelen AKU, Philips, Royal Dutch en Unilever in de portefeuille ver tegenwoordigd. DJAKARTA (AFP) Het hoofd van de Indonesische legervoorlichtingsdienst Harsono, heeft maandag berichten uit Sin gapore tegengesproken volgens welke drie bataljons van het Indonesische leger in het gebied van Celebes zich bij de op standelingen hadden gevoegd. Dit meldt het Indonesische persbureau Antara. Harsono, die deze berichten „leugens" noemde, voegde hieraan toe dat de com mandanten van de drie bataljons hadden deelgenomen aan een bijeenkomst met de chef-staf van het Indonesische leger, generaal Nasution. Dit was op dezelfde dag dat zij zich vol gens genoemde berichten bij de opstande lingen zouden hebben gevoegd. Algenib, 16 v. Buenos Aires n. MSrttèvicièo Algol, 16 v. Ilheus n. Las 'Palmas, Alioth, 16 75 m. óno. St. i-Jauis Rock. v 'c-,v A-lkaid. 16 160 m. w. Cape Sao Virïêemëf Almdijk, 16 850 m. o. van Bermuda. Almkerk, 17 v. Sydney n. Newcastle. Alphard, 17 verw. Montevideo. Alphacca, 16 270 m. wzvv. Bermuda. Alwaki, 16 v. Boulogne n. Antwerpen. Amerskerk. 16 te Lissabon. Amstelkroon, pass. 16 Ceylon n. Vizaga Patnam. Amstellaan, 16 v. Londen n. Newcastle. Amstelland, 17 te Montevideo. Amstelstad, pass. 16 Kp. Spartivento n. Genua. Amstelveen, 16 100 m. z. Cope Finisterre. Andijk, 16 60 m. o. Keywest. Arendsdijk, 16 verw. New Orleans. Argos, 17 te Valencia. Arkeldijk, 16 180 m. wnw. Azoren. Asmidiske, 16 300 m. no. Horta. Astrid Naess, 16 v. Baltimore n. Aruba. Bali. 17 te Amsterdam. Banda. 17 te Bangkok. Banggai, 18 San Francisco verw. Ba'tjan, 16 te New York. Bawean, 16 320 m. wtn. Minikol. Bengkalis. 17 te Cebu. Bennekom, 16 25 m. nw. Tortuga Eildanen. Eilliton, 17 te Manilla. Bib tang, 16 150 m nw. Muscat. Bloemfontein, 16 v. Durban n. Eastlondon. Bonita, 17 te Laceiba. Borneo, 16 nog steeds rede Semarang. Bussum, 16 90 m.wzw. Oporto. Caltex Delft, 16 100 m. wtn. Gibraltar. Caltex Eindhoven. 16 v. Suez n. Rastanura. Caltex Gorinchem, 16 verw. Kielerkanaal. Caltex Leiden. 16 125 m. o. Rastanura. Caltex Nederland, 16. 150 m. nno. Guam. Caltex Rotterdam. 16 46 m. nw. Oran. Caltex The Hague, 16 120 m. o. Lourenco Marques Camitia, 16 pass. Oucssant n. Rotterdam. Casamanee, 16 38 m. w. Kaap Blanc. Castor, 16 450 m. W. Bermudas. Ceiebes, 16 v. Mozambique n. Mtwara. Char is, 205 m. no. Azoren. Ciavella, 16 v. Lavera n. Larnaca. Congokust, 16 570 m. zo. Accra. Creadle of Liberty. 16 1000 m. zo. Bermuda. Crania, 16 60 m. z. Port Elizabeth. Daphnis, 17 verw. Willemstad. Delfshaven. 17 v. Antwerpen n. New York. Delft. 16 750 m. no. Guadeloupe. Dordrecht. 16 105 m. nw. Trinidad. Dorestad, 16 v. Cabimas n. Engeland. Doris, 16 v. Caracol n. Mobile. Duivendijk, 16 560 m. wzw. Fayal. Eenhoorn. 16 v. Antwerpen n. Alexandrië. Elizabeth-B, 16 540 m. n. Wakeisle. Esso Nederland, 16 83 m. n. Berlinga Eil. Elrema, 17 verw. Berre. Fravizo, pass. 16 Bizerta n. Odessa. Friesland, pass. 16 Ouessant n. Sctubal. Oaasterland, 17 te Rio de Janeiro. Gabonkust. 17 te Hamburg. Garoet, 16 ten anker voor Bumbulan (N. Celebes) Glessenkerk, 16 300 m. w. Colombo n. Aden. Graveland, 16 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Guineekust, 16 150 m. n. Finisterre. I-lathor, 16 te Rotterdam. Hector, 16 50 m. zw. Oporto. Heelsum, 16 350 m. o. Bermuda. Kera, 16 v. Praia Vittoria n. Bremen. Hersilia, 16 te Port of Spain. Hilversum, pass. 17 Gibraltar n. Antwerpen. Holland. 16 v. Zanzibar n. Antio Enes. Houtman, 18 Auckland verw. Ivoorkust, 16 170 m. o. Madeira. Jacob Verolme, 16 verw. Coquimbo. Japara. 16 te Le Havre. Java. 16 verw. Houston. Johannes Frans, 17 te Campana. Joseph Frering, 16 10 m. nno. Villano. Kabylia, 16 v. Invergordon n. Thameshaven. Karachi, pass. 17 Straat v. Messina n. Port Said. Karakorum. 16 75 m. n. Cape Finisterre. Karimata, 16 100 m. w. Kreta. Kelletia. 16 150 m. o. Bahrein. Kenia, 16 150 m. ono. Fort Aleza. Kennemerland, 16 te Las Palmas. Kertosono, 16 te Kuwait. Korovina, 16 v. Shellhaven op Blackwater rivier n. Thameshaven. Krebsia, 16 v. Dakar n. Port Harcourt. Kreeft, 16 70 m. wzw Bergen. Kryptos, 17 te Miri. Laarderkerk. 16 v. Londen n. Bremen. Lawak, 16 130 m. zw. Durban. Leersum. 16 120 m ntw. Alexandrië. Leeuwarden, 17 te Laceiba. Leiderkerk, 16 rede Dubai. Lekhaven, 16 400 m. nno. Las Palmas. Lekkerkerk, 16 110 m. o. Malta. Lemsterkerk, pass. 16 Gibraltar. Lcopoldskerk, 16 75 m. zw. Djeddah. Liberty Bel. 16 dw. Bermuda. Lieve Vrouwekerk, 17 te Rotterdam, l.issekerk, 16 v. Abadan n. Kuwait. Lombok, pass. 16 Pantellaria n. Lissabon. Loosdrecht, 16 v. Londen n. Port Said. Maashaven, 17 te Las Palmas. Maaslloyd, 17 te Singapore. Malea, 16 310 m. nnw. Brisbane. Marnelloyd, 16 v. Cochin n. Ras Tanura. Maureen, 16 v. Bavonne n. Londen. Medan, 16 v. Maracaibo n. Curaqao. Meerdrecht, 16 380 m. no. Flores. Meerkerk, 16 v. Aden n. Massawa. Memnon, 16 800 m. no. Barbados. Mississippillovd, 16 v. Philadelphia, verw. aank. New York 16. Modjokerto, pass. 16 zuidpunt Ceylon. Molenkerk. 16 840 m. zo. Monrovia. Muiderkerk, 16 v. Antwerpen n. Bremen. Naesslion, 16 80 m. wnw. Madeira. Nestor, 17 te Nassau. Nieuw Amsterdam, 17 te Cristobal. Noordwi.ik, 14 te IJmuiden. Ommenkerk, 16 v. Singapore n. Bangkok. Oostkerk, 16 aank. Genua. Ootmarsum. 15 v. New Orleans n. Savana. Oranje, 16 v. Fremantle n. Djakarta Oranjestad. 16 v. Fort de France n. Barbados. Ouwerkerk, 16 v. Port Elizabeth n. Eastlondon. Perna, 16 v. Abadan n. Colombo. Philine, 16 Straat Ormoesz gep. 23 Suez verw. Polydorus, 16 pass. Finisterre n. R'dam. Prins der Nederlanden. 16 v. Laguaira n. Port of Spain. Prins Willem George Frederik, 16 v. Bremen n. Hamburg. Prins Willem van Oranje, 16 v. Le Havre n. London. Prins Alexander, 16 185 m. o. Malta. Prins Frederik Hendrik, 16 23 m. zo. Start/point. Frins Johan Willem Friso, 16 25 m. zw Casquets. Prins Willem II, 16 320 m. zo. Cape Race. Prins Willem IV, 17 v. Livorno n. Genua. Prins Willem v. Oranje, 17 te Londen. Purmerend, 17 v. Welington n. Dunedin. Radja, 16 15 m. zw. Cape de Gata. Reza Shall the Great, 16 v. Port Said n. Gibraltar Ridderkerk, 16 v. Port Said n. Genua. Rijndam, 16 te Cobh. Rij n kerk, 16 60 m. zw. Rome. Roebiah, 15 te Melbourne. Rotti, 16 120 m. w. Cyprus. Salatiga, 16 260 m. zw. Bombay. Saragan. 16 v. Beira n. Dar es Salaam. Sclieldelloyd, 16 v. Aden n. Port Said. Sc.helpwijk, 17 te Singapore. Sclierpendreclit, pass. 16 Gibraltar n. Port Said. Sqbie. 16 v. Lattakia n. Chalkis. Scliiedijk, 16 220 m. zzo Sable Island. Schouten, 16 Durban gep.. n. Kaapstad. Sinabang. 16 400 m ono. Finisterre. Sloterdijk, 500 m. o. Kp Race. Solon, Ï6 aank. Antwerpen v. Hamburg. Stad Amsterdam; 16 115 m. ntw. Cape Blanco. Stad Arnhem, 16 70 m nno. Finisterre. Stad Delft, 16 te Mobile. SI ad Gouda, 17' te Hamburg-Verw. Stad Haarlem, 16 dw. Ouessant n. IJmuiden. Stad Leiden, 15 te Genua. Stad Schiedam, 16 v. Narvik n. Gent. Stad Utrecht, 16 250 m. ozo. Halifax. Stanvac Talang Akar, 16 te Buatan. Statendam, 16 v. Bali n. Manilla. Statensingel, 16 550 m. ntw. Azoren. Statue of Liberty, 16 560 m. zo. Bermuda. Steenwijk, 16 dw. Portland n. Hampton Roads. Steven,'17 te Rotterdam. Straat Banka, 16 60 m. zo. Ceylon. Straat Magelhaen, 15 te Kaapstad. Straat Malakka, 16 610 m. ono. Diego Garcia. Straat Soenda, 15 te Singapore. Straat Torres, 16 te Brisbane. Straat van Diemen, 16 50 m. n. Fnnisterre. Sumatra, 16 pass. St. Vincent n. Bremen. Tabian, 16 v. Port Sudan n. Belawan. Tabinta, 17 te Madras. Tahama, 16 90 m. wzw. Oporto. Teiresias, 17 te Manilla. Telamon, 17 te Puerto Ordaz. Tjiluwah, 16 v. Hongkong n. Singapore. Tjimenteng, 17 verw. Shanghai. Tomocyclus. 16 395 m. w. Finisterre. Trajanus, 16 225 m. o. Bermüda. Trompenberg, 17 v. Port Said n. Falmouth. Van der Hagen. 16 v. Takoradi n. Monrovia. Van Linschoten. 16 75 m. o. Port Elizabeth. Van Neck, 16 190 m. wzw. Makassar. Vivipara, 16 v. Portland n. Punta Cardon. Vlist, 16 280 m. zo. Cape Sable. Waal, 16 v. Alexandrië n. Rotterdam. Westerdam, 16 te New York. Westertoren, 16 30 m. n. Trinidad. Witmarsum, 16 720 m.è wtz. Flores. Woltersum, 17 v. Amsterdam n. Antwerpen. Zeeland, 16 v, Bangkok n. Tj. Priok. Zonnekerk, 16 v. Amsterdam n. Bremen. Zonnewijk, 16 270 m.zo. New York. Zwijndrecht, 16 dw. Startpoint. SLEEPVAART Blankenburg, 14 te Bayonne. Slbt. Cvcloop, 15 v. Beyrouth n. Arabische Golf. Slbt. Noordbolland. 15 190 m. w. Freetown. Oostzee. 14 v. Pdymouth en 16 te Vlaardingen Tasmanzee, 16 te Rotterdam. Sibt. Tital. 15 90 m. z. Ras Madraka. Slbt. Zeeland, 15 90 m. z. Freetown. ONTEIGENING. In de onteigeningsprocedure tussen J. G. S. Bruinsma, wonende te Beverwijk, in zijn hoeda nigheid van burgemeester der gemeente Beverwijk, eiser; proc. mr. A. A. M. Leesberg en Cornelis Laurentius Jansen, wonende te Beverwijk, gedaagde, proc. mr. A. J. Fibbe, is bepaald, dat het deskundi gen-onderzoek zal plaats hebben op dinsdag, 24 maart 1959 des voormiddags te 10 uur, ter plaatse waar het te onteigenen goed is gelegen. Haarlem, 16 maart 1959. De Officier van Justitie, L. H. Feitsma. VERKOOP BIJ EXECUTIE ten laste van F. D. Lampert in het perceel Kleverlaan 86 te Haarlem op woensdag 18 maart a.s. des namiddags te 3 uur van diverse goederen. De verkoop geschiedt tegen contante betaling en zonder opgeld. G. Tekelenburg, Deurwaarder. K. C. van der Mije Pzn., deurwaarder bij de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem en V. E. A. Galle, benoemd deurwaarder bij gemelde Rechtbank, delen mede dat zij de gerechts- deurwaarderspractijk voor gezamenlijke rekening zullen uitoefenen aan het adres Klnderhuissingel 108 te Haarlem Telefoon 16855 K 2500 De Rechter-Commissaris in het faillissement van B. Ita liaander, koopman, hande lende onder de naam Exclu- sifa te Zandvoort, heeft be paald, dat de schuldvorde ringen bij de curator moeten zijn ingediend vóór 31 maart a.s. en dat de verificatie vergadering zal worden ge houden in het Gerechtsge bouw te Haarlem op woens dag 15 april 1959 des voor middags 9.50 uur. Mr. A. J. Colijn, curator, H. Dreef 183, Heemstede. De Rechter-Commissars in het faillissement van J. Pad berg, banketbakkersknecht, te Zwanenburg, gem. H'meer, Goeman Borgesiusstraat 4, heeft bepaald, dat de schuld vorderingen bij de curator moeten zijn ingediend vóór 31 maart a.s. en dat de veri ficatievergadering zal worden gehouden in het Gerechtsge bouw te Haarlem op woens dag 15 april 1959 des voor middags 10 uur. Mr. A. J. Colijn, curator, H. Dreef 183, Heemstede. De Rechter-Commissaris in het faillissement van E. C. Landaal, handelaar, h. o. d. n. Haarlemse Verhuurcentrale. Ursulastraat 19,. Haarlem, heeft bepaald, dat de schuld vorderingen bij de curator moeten zijn ingediend vóór 31 maart a.s. en dat de verifi catievergadering zal worden gehouden in het Gerechtsge bouw te Haarlem op woens dag 15 april 1959 des voor middags 9.40 uur. Mr. A. J. Colijn, curator H. Dreef 183. Hoemsirr!- GEMEENTE HEEMSTEDE Burgemeester en wethouders van Heemstede doen te weten dat: le. zij voornemens zijn, met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlener, aan de N.V. Verkoop- Maatschappij Bovema te Heemstede voor de bouw van een opname-studio op een terrein aan de O verboslaan. kadastraal bekend gemeente Heem stede, sectie A, no. 4602; 2e. belanghebbenden tegen deze voorgenomen ver. gunning hun bezwaren schriftelijk aan hun col lege kunnen kenbaar maken tot en met 25 maart 1959. Heemstede, 16 maart 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. G. A. van Rappard. De secretaris. A. van Wingerde.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6