Van Weert Neergestorte straaljager pas na zes uur zoeken gevonden Schildersknecht fantaseerde en verteerde zonder te betalen Kort en bondig Pleidooi voor rechtsbescherming van de auteur Jeugd en kunst nader tot elkaar op Festival in Velp DINSDAG 17 MAART 1959 11 Landbouwers hadden wel een harde klap gehoord maar niet aan een vliegtuigongeluk gedacht Minister Struijcken opent tiende „Keukenhof" Hulp aan gestrande automobilisten Leraren l.o. richten zich tot minister Kerkelijk Nieuws Verrukkelijke koffie HAARLEMSE POLITIERECHTER Tien weken gevangenis wegens oplichting Film van Veit Harlan in Züricb verboden Klacht van het G.P.V. bij het Centraal Stembureau In Amsterdam zouden on bevoegden geholpen hebben bij het stemmen tellen Oostduitse studenten in Titoïstische richting Inaugurele rede prof. Hirsch Ballin Vervaging van de grenzen tussen „maker" en vervaardigerzou tot ontaarding leiden topr meiusiuM naak ANEGANG 46 GROTE HOUTSTR. 116 Experiment van Toneelgroep Theater en WIKOR Moshe Sharett in Nederland Examens Gisteravond omstreeks kwart over zeven is op het landgoed „De Utrecht" te Esbeek bjj Hilvarenbeek het wrak gevonden van een Thunderstreak van de vliegbasis Eind hoven, die sinds kwart over twaalf 's mid dags werd vermist. De piloot, de 23-jarige beroepssergeant-vlieger W. van der Doel uit Haamstede, bleek om het leven te zijn gekomen. Zijn stoffelijk overschot werd in de nabijheid van het vliegtuigwrak aan getroffen. Het toestel had des morgens deelgeno men aan schietoefeningen boven de Vlie- hors op Vlieland. In formatie met andere toestellen keerde het omstreeks twaalf uur naar Eindhoven terug. Het werd het laatst gezien door de formatieleider op zeven kilometer van Eindhoven, toen het een wolkenveld binnenvloog. Het kwam echter riiet uit de wolken te voorschijn. De for matieleider maakte terstond alarm, maar omdat er nergens uit Nederland een mel ding kwam van een neergestort toestel, werd akngenomen, dat het toestel was om gezwaaid en in zee of in het IJselmeer was gevallen. Radio Scheveningen verzocht de scheepvaart uit te kijken naar een wrak in de buurt van de Nederlandse kust. Van het marinevliegkamp Valkenburg stegen in de loop van de middag zes Avengers en een Beachcraft op om het IJselmeer, de Waddenzee, de Zeeuwse stromen, de Bies- bosch en de Noordzeekust af te zoeken. Tot het invallen van de duisternis zijn deze toestellen van de Marine-vliegdienst in de lucht gebleven. Pas na het radionieuws. Toen in het radionieuws van zes uur melding werd gemaakt van de vermissing van een straaljager, herinnerden enige landbouwers in de omgeving van Hilvaren beek zich, dat zij omstreeks twaalf uur een zware klap hadden gehoord. Daar zij meenden dal het" hier een militaire oefe ning betrof, hadden zij er verder geen aan dacht aangeschonken. Een van hen ging na de nieuwsuitzending op onderzoek uit. Hij vond het wrak van de straaljager in een weide van het landgoed „De Utrecht" en waarschuwde terstond de brigade-com- De minister van binnenlandse zaken, be zitsvorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, mr. A. A. M. Struycken zal volgende week dinsdag de tiende na tionale bloemententoonstelling „Keuken hof" in Lisse openen. Die morgen zullen de burgemeesters van zeven gemeenten in de bollenstreek de gastheren zijn tijdens een bijeenkomst ten raadhuize in Noord- wijkerhout ter gelegenheid van de opening van het bollenseizoen. Het blijkt vaak moeilijk, om buiten de normale werkuren van de garagebedrijven hulp te krijgen, wanneer men met een auto gestrand is. De K.N.A.C. zou gaarne zien, dat in de hulpverlening gedurende de avond en nacht verbetering en zo mo gelijk enig systeem werd gebracht. Aan de BOVAG en de R.A.I. is daarom ge vraagd, samen met de K.N.A.C. een com missie te willen vormen, om gezamenlijk na te gaan wat op dit punt kan worden bereikt. BOVAG en R.A.I. hebben reeds blijk gegeven van hun bereidheid tot me dewerking. De commissie zal binnen zeer afzienbare tijd aan het werk gaan. Door een soortgelijke samenwerking tussen BOVAG, R.A.I. en K.N.A.C. is al eerder bereikt, dat het merendeel van de benzi nestations autolampjes in voorraad nam een service die uiterst nuttig blijkt voor automobilisten, die onderweg verlichtings moeilijkheden krijgen. In het voorlopige verslag over de begro ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen hebben vele leden van de eerste kamer der Staten-Generaal gevraagd of de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bereid is een noodmaatre gel te bevorderen in verband met het zeer ernstige tekort aan leerkrachten voor de lichamelijke oefeningen. Deze noodmaatregel zou dan moeten in houden: 1. Dat afgestudeerden van het CIOS en bezitters van het diploma spel en sport be voegd worden verklaard, les te geven in li chamelijke ofening aan g.l.o., v.g.l.o. en ulo-scholen. 2. Dat een spoedopleiding voor de l.o.-ak- te lichamelijke oefening in het leven wordt geroepen. Aangezien de vereniging van leraren en onderwijzers in het lichamelijke opvoe ding in Nederland van mening is dat slechts een grondige verandering van het instituut „lager akte lichamelijke oefe ning" aan de gewraakte toestand een ein de zou kunnen maken, heeft zij opnieuw de aandacht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd voor het adres. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Houten (toez.) Jac. van Dijk te Garderen. Aangenomen het beroep van de generale synode als radio-predikant A. Klamer te Maastricht naar Aalten (vac. R. Groe- neboer) M. van der Heiden te Klaziena- veen. Geref. Kerken Beroepen te Ferwerd J. J. Lamme te 's-Gravènmoer. Beroepen te Nieuw-Vennep (2de maal) C. W. Thijs te Voorburg te Vroomshoop J. Hengeveld te Wateringen. Benoemd tot hulpprediker te Veenendaal ds. P. van Vliet, missionair predikant te Purwokerto, met verlof te Ermelo. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Kralingen T. Brienen te Mussel en G. J. Buys te Pa- pendrecht. mandant van de marechaussee in Hilva renbeek, die de vliegbasis Eindhoven van de ontdekking in kennis stelde. Om zeven uur arriveerde de commandant van de vliegbasis met technisch personeel. Het toestel moet bijna loodrecht naar be neden zijn gekomen en is bij de aanraking met de grond met een geweldige klap uit eengeslagen. De wrakstukken lagen hon derden meters ver verspreid in het wei land. Het stoffelijk overschot van de piloot werd naar Eindhoven gebracht. Het terrein, waar het vliegtuig neer stortte. ligt nogal verlaten, ver van de weg. De vele bosssen van het landgoed „De Utrecht" maken een ver uitzicht onmoge lijk, zodat de landbouwers, die de klap wel hadden gehoord, maar zich pas later rea liseerden wat zich had afgespeeld, het vliegtuig niet hebben zien neerkomen. De loodrecht vallende machine heeft een grote krater in de bodem geslagen, maar de wrakstukken zijn niet in brand gevlogen. Advertentie LUNCHROOM Gr. Houtstr. 105. Tel. 18598 Tot tien weken gevangenisstraf met af trek heeft de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, maandag een 43-,jarige gedetineerde schildersknecht uit Rosma len veroordeeld wegens oplichting. De of ficier van Justitie, mr. J. J. Bredius, had drie maanden met aftrek geëist. Verdachte maakte in de gevangenis in Hoorn kennis met een Haarlemse caféhou der. Hij zou eerder vrij komen dan de Haarlemmer en hij beloofde deze hem op 2 januari met zijn auto af te halen. Tevo ren had hij verteld schilderspatroon te zijn met verscheidene knechts onder zich. Óp het afgesproken tijdstip, om tien uur 's morgens, verscheen verdachte niet bij de gevangenis. Pas 's avonds om zes uur kwam hij de Haarlemmer in diens café op zoeken. Zonder auto en met een arm in een gipsverband. De man bezat namelijk geen auto en gebruikte het verband als excuus voor het feit, dat hij 's morgéns niet was komen opdagen. De schilderskne^ht ver telde in het café weer grote verhalen over zijn bedrijf en zijn auto. dje slechts in zijn fantasie bestonden. Hij maak'te verterin gen-en gaf rondjes tot een bedrag van 151.-. Toen bet. op betalen aan kwam, bleek ver dachte niet voldoende bij zich te hebben. De caféhouder haalde toen de politie er bij. Mr. -J. C. Smithuijsen wierp tegen dat zijn cliënt zeker wel tien keer op die avond getracht heeft zijn vrouw op te bellen om haar te vragen geld te brengen. De politie was er echter eerder dan ziin vrouw. De raadsman bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest met daarbij een voorwaar delijke straf. Plezicrrijdcr Na onenigheid met zijn vader, op 26 ja nuari liep een 20-jarige Haarlemse fa brieksarbeider het huis uit. Bij een Haar lemse melkfabriek zag hij een bestelauto staan en reed weg. De jongeman wilde naar Wapenveld, maar kwam niet verder dan Breukelen.a De benzine was nagenoeg op en verdachte meldde zich bij de politie. De officier van Justitie achtte de opzet van diefstal niet bewezen, wel echter het plezierrijden met een andermans auto. Zes weken gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling van het Le ger des Heils luidde de eis. Mr. Petersen veroordeelde de jonge man tot ƒ40 boete of twaalf dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en ondertoezichtstelling. „Slagersconflict" Op Tweede Kerstdag gebeurde er op de Wagenweg bij de Westelijke randweg in Haarlem een verkeersongeluk, dat door de officier werd betiteld als een „slagers conflict". Een 64-jarige Amsterdamse slager reed na even langs de kant te hebben stil ge staan, plotseling scherp naar het midden van de weg. Een 21-jarige slagersknecht uit Zwijndrecht, die juist in een auto kwam aanrijden, haalde nog sterk naar links uit, doch reed de wagen van de slager in de flank. Door de schok sloeg een me>sje in de auto van de slagersknecht met het hoofd tegen het zijraam. Zij kreeg een her senschudding en moest drie weken wor den verpleegd. Bovendien heeft zij op een wang een litteken over gehouden. De officier van Justitie eiste met het oog op het onvoorzichtige en roekeloze optre den van de slager 100 of 30 dagen en drie maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. De politierechter legde slechts de ge vraagde boete op. Levensmiddelenpakket Een 35-jarige Haarlemse los werkman bestelde telefonisch bij een coöperatieve verbruiksvereniging in Haarlem, een pak ket met levensmiddelen voor zijn vrouw, waarbij hij zich uitgaf voor een bepaalde ambtenaar van sociale zaken. Verdachte vertelde ter zitting, dat hij ziek was geweest en nog in grote narigheid zat. Mr. Bredius eiste 100 of 25 dagen, waarvan 60 of 15 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Pe tersen veroordeelde verdachte tot 40 of 12 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Kolendiefstal Een 31-jarige Haarlemse kolenwerker verduisterde bij het bedrijf in Haarlem, waar hij werkte twee zakken en een baal cokes. Een chauffeur van het bedrijf bracht de kolen naar het huis van verdach te. Deze vertelde 's winters wekelijks een half mud kolen van zijn firma cadeau te krijgen, doch dit vond hij te weinig. De chauffeur had tegenover de politie ver klaard, dat het „zo moeilijk is te weigeren voor collega's kolen thuis te bezorgen,om dat men dan de gebeten hond is". Hij wist dat in ieder geval de baal cokes verduis terd was. De officier van Justitie achtte het onjuist, dat verdachte een houding aan nam, alsof hij een dergelijke bedrijfsdief- stal vanzelfsprekend vond. Hij eiste ƒ100 of 20 dagen en twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen de niet verschenen chauffeur luidde wegens medeplichtigheid de eis 60 of 12 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De politierechter veroordeelde de kolen- werker tot 60 of 18 dagen en zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en dc chauffeur tot 40 of 12 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Onschuldige mishandeld Een 25-jarige Haarlemse stoffeerder werd wegens mishandeling conform de eis veroordeeld tot 40 of 12 dagen. Op 7 sep tember bezocht verdachte met onder meer zijn schoonvader en zwager een ca fé. De manhen verlieten het ca'fê.ïègënf'slui- tingstijd nogal luidruchtig. Er was met an deren onenigheid geweest over het biljar ten en ook de afrekening was niet glad verlopen. Een omwonende, die kwam kij ken wat het lawaai te betekenen had, werd bij de keel gegrepen en de bril van het ge zicht geslagen. De schoonvader lag name lijk plotseling languit op straat en zijn met gezellen meenden, dat hij door een kelner was aangevallen. De belangstellende buurman kreeg toen de klappen. De stof feerder had het slachtoffer de schade aan zijn bril vergoed. Een 25-jarige machine bankwerker werd van mishandeling vrijge sproken, omdat hij zo dronken was, dat hij meteen in de auto van oen der mannen was gaan liggen en dus met de rel niets te ma ken had. „Juridische" chauffeur Om één uur in de nacht van 15 op 16 ja nuari waarschuwde een Haarlemse hoofd agent in een Haarlems café een 44-jarige Haarlemse chauffeur en zijn zoon. dat het tijd was om naar huis te gaan. De vader had koffie met cognac gedronken. De poli tieman maakte er bezwaar tegen, dat de man zelf zijn auto bestuurde, waarop de zoon achter het stuur plaats nam. De man nen reden weg, doch de achterlichten brandden niet en de politieman hield de auto aan. Toen merkte hij, dat ook de zoon naar drank rook en bovendien geen rijbe wijs had. Daarop verzocht de hoofdagent het tweetal mee te gaan naar het bureau. Dc vader was ten laste gelegd, dat hij, zjj het als „juridisch" chauffeur, onder in vloed had gereden. Weliswaar reed de zoon zonder rijbewijs en reed de vader als „ju ridisch" chauffeur tegen het verbod van de politieman in, doch deze feiten waren niet ten laste gelegd. De officier achtte evenwel niet bewezen dat verdachte werkelijk niet in staat was te rijden en eiste vrijspraak. De politie rechter sloot zich hierbij aan. Tegen hoofd geschopt Een 26-jarige Haarlemse betonwerker, die op 24 januari een buspassagier, nadat deze was uitgestapt, een trap tegen het hoofd had gegeven, werd conform de eis veroordeéld tot 60 of 18 dagen. Verdach te reed met zijn vader in de bus huis waarts van een verjaarspartijtje. De va der bood een andere passagier een sigaret aan. Deze weigerde. Dit vatte de beton werker als een belediging voor zijn va dei- op. Er vielen woorden en bij het uitstap pen gaf verdachte de passagier de ge noemde schop. De officier van Justitie zei, dat verdach te van geluk mocht spreken, dat de man bij voorbeeld niet ernstig aan een oog was gewond. De film „Het derde geslacht" van de Duitse regisseur Veit Harlan die ook de be ruchte anti-semitische „Jud Süss" uit de nazi-tijd maakte, is op bevel van de politie in Zürich verboden. Jood.se en socialisti sche jeugdorganisaties hadden twee da gen tegen de vertoning van deze film gede monstreerd. Het Centraal Stembureau in Den Haag heeft gisteren beslist, wie tot lid van de nieuwe Tweede Kamer gekozen zijn. Voor de verschillende lotingen, die daarbij nodig waren, trok de voor zitter, prof. mr. G. van den Bergh, telkens een lootje uit de bus. In Den Haag heeft gisteren het Cen traal Stembureau onder voorzitterschap van prof. dr. G. van den Bergh zijn verga dering gehouden waarin beslist werd wie tot lid in de Tweede Kamer verkozen moes ten worden verklaard. Daar een aantal gekozenen in meer dan één kieskring ver kozen waren, werd door loling uitgemaakt voor welke kieskring zij zouden zitting nemen. Daarna moest uitgemaakt wor den, wie in de andere kieskring of andere kieskringen gekozen blijken te zijn. Deze procedure ging met verschillende dikwijls gecompliceerde lotingen ge paard. Het Centraal Stembureau constateerde dat het Gereformeerd Politiek Verbond dq kiesdeler niet heeft gehaald, zodat deze partij niet in de Tweede Kamer vertegen woordigd zal zijn. Er moest voor een drietal plaatsen op de lijst der K.V.P. geloot worden. Het Cen traal Stembureau verklaarde mr. K. Th. M. van Rij.ckevorscl gekozen met 91.128 voorkeurstemrheri. Hierdoor nam niet mr. F. J. H. Bachg aan de loting deel. doch mr. Th. M. J. de Graaf, die in de uitslag van donderdagavond reeds als verkozen ver klaard werd beschouwd, doch nu na loting definitief wordt aangewezen. Met hem kwamen bij loting in de Kamer de heren P. C. W. M. Bogaers en A. M. I. Bae- ten. s In de vergadering van het Centraal Stembureau kwam de heer P. W. Smits uit Bilthoven van het Gereformeerd Politiek Verbond met een klacht over de gang van zaken bij de telling in stembureaus in Am sterdam, waar onbevoegden, zoals kinde ren, zouden hebben deelgenomen aan de telling van de stemmen. Hij had daarvoor twee getuigen. Het G.P.V. overweegt aan de Tweede Kamer een nieuwe stemming te vragen of althans een nieuwe telling van de stemmen in Amsterdam en mis schien in enkele andere grote gemeen ten. De voorzitter van het Centraal Stembu reau deelde mee, dat het de taak is van de Tweede Kamer bij het onderzoek van de geloofsbrieven na te gaan, of er onregel matigheden zijn geweest en of die invloed zouden kunnen hebben gehad op de uit- BERLIJN (UPI) Aan de technische hogeschool van Dresden is volgens de Oost- duitse autoriteiten een „gewapende con trarevolutionaire" studentenorganisatie ontmaskerd die zich tot doel gesteld had Oost-Duitsland te reorganiseren naar het voorbeeld van Joegoslavië. De organisatie noemde zich „nationale communistische studentengroep". Drie lectoren, „volgelingen van het Joe goslavische revisionisme" hadden de lei ding. Andere gegevens betreffende het aantal leden, de bewapening en de activi teiten zijn niet bekendgemaakt. De communistische partijsecretaris van de afdeling Dresden maakte dit onlangs bekend op een vergadering van partijlei ders. Een verslag van zijn rede werd op genomen in de „Saechsische Zeitung", die uitkomt in Dresden. De partijsecretaris, Fritz Reuter, deelde mee, dat de organi satie nu de kop is ingedrukt en dat de le den gestrgft zullen worden. Hij vroeg de aandacht van de partij voor de agitatie die nu met behulp van Westduitse socialisti sche agenten gevoerd zou worden op ver schillende plaatsen in Saksen en vooral in Dresden, Bautzen, Pirna en Heidenau. (UPI) —Kuit Helbig en Egon Rentzsch, vooraanstaande leden van de Oostduitse communistische partij, zijn ontslagen als lid van het dagelijks bestuur van de Oost duitse federatie van vakbonden. Helbig is lid van het centrale comité van de Oost duitse communistische partij. Eredoctor. Prof. dr. ir. S. W. Wellen- siek, hoogleraar in de tuinbouwkunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, is benoemd tot eredoctor van de Noorse land bouwhogeschool te Vollebekk, als erken ning voor zijn bijzondere verdiensten voor de bevordering van de belangen van de landbouwwetenschap. De school bestaat in september honderd jaar. Nieuwe Koningin Emmabank. De door de Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden aan de ge meente Den Haag geschonken Koningin Emmabank zal op het Lange Voorhout worden heropgericht. De oorspronkelijke bank werd in de oorlogsjaren onherstel baar beschadigd. Gistermiddag heeft dr. E. D. Hirsch Ballin met het uitspreken van een inaugu rele rede in de aula der gemeente-univer siteit te Amsterdam zijn ambt van bij zonder hoogleraar in het nationale en in ternationale auteurs- en uitgeversrecht aanvaard. In zijn rede die als titel droeg „Maken en vervaardigen, over ontaardingsver- schijnselen in het recht van de scheppen de mens", gaf prof. Hirsch Ballin, die be noemd is vanwege de vereniging „Konink lijke Nederlandse uitgeversbond", een beschouwing over hetgeen aan de natio naal en internationaal aanvaarde onder scheiding tussen auteurs- en uitgevers- recht ten grondslag ligt. Hij betoogde dat het essentiële verschil tussen een auteur en uitgever is dat eerstgenoemde werken „maakt" en dat de uitgever werkstuk ken „vervaardigt". Hij merkte op dat ons technologisch tijdperk diep heeft ingegre pen in de wijze van het „maken" van wer ken evenals in het „vervaardigen" van werkstukken. Daarvoor werpen bij voor beeld ook elektronische muziek, bandop neming en fotokopieën tot nu toe onbe kende vragen voor de beoefenaar van het auteurs- en uitgeversrecht op. Franse wet principiëler Na een interpretatie gegeven te hebben van de juridische betekenis van het be grip „maken" zei de nieuwe hoogleraar dat de nieuwe Franse auteurswet van 11 maart 1957 bij het aangeven van het ver schil tussen maker en Vervaardiger prin cipiëler is dan de onze. Volgens deze Fran- Advertentie slag. Het is niet waarschijnlijk, dat de Tweede Kamer de klacht gerechtvaardigd zal verklaren, omdat voor het uitvouwen van de stembiljetten bijna op alle stembu reaus extra krachten worden aangetrok ken. Het tellen geschiedt echter onder ver antwoordelijkheid van de voorzitter van het stembureau. De klacht kan ten hoogste tot gevolg hebben dat de stemmen in Amsterdam op nieuw geteld moeten worden. In de week van 24 tot 30 augustus zal het druk zijn in Velp, veel drukker dan anders om die tijd. Dan wordt daar name lijk onder auspiciën van Toneelgroep „Theater" en W.I.K.O.R. (Werk- en Infor matiecentrum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs aan de Rijpere jeugd) een jeugdfestival 1959 gehouden, dat door vijf honderd leerlingen van de op één na hoog ste klassen van middelbare scholen met vijfentwintig begeleiders zal worden bijge woond. Zij zullen ondergebracht worden in drie vakantiecentrums in Velp, De Steeg en Ellecom. De directeur van Toneelgroep Theater, Robert de Vries, vertelde op een perscon ferentie, die naar aanleiding van dit Fes tival in het Huis der Provinciën in Arn hem gehouden werd, dat dit idee is geïn spireerd op een voorbeeld van de Franse acteur-regisseur Jean Vilar, op wiens ini tiatief sinds 1947 jaarlijks in Avignon met groot: succes Jeugdfestivals worden gehou den, waar leerlingen van middelbare scho len met de vele vormen van kunst ver trouwd worden gemaakt. Ook het programma van het Festival in Velp is erg uitgebreid. Naast de toneel voorstellingen omvat het onder meer bal letten, concerten, bezoeken aan het Kröl- ler Müllermuseum in Otterlo en aan het Gemeentemuseum in Arnhem. Precies kon het programma nog niet medegedeeld worden, omdat er nog onderhandelingen gaande zijn met het oog op de vakanties van de verschillende gezelschappen. Wat betreft het toneel maakte de heer De Vries bekend, dat Toneelgroep Theater vier klas sieke stukken op het „zomer"-repertoire heeft namelijk „Midzomernachtdroom", „De storm" en „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van W. Shakespeare en „Iphi- geneia" van Euripides. Naar aanleiding van dit Jeugdfestival is er uit de besturen van Theater en W.I.K.O.R. en uit andere belanghebbende kringen een curatorium met werkcomité gevormd. De heer H. Tiemayer, vice-voor- zitter van dit comité, legde er vooral de nadruk op, dat de basis van dit Jeugdfes tival is de leerling in nauwer contakt te brengen met de kunstenaar en zijn kunst. Zo zullen de scholieren voor of na een voorstelling of een concert in staat wor den gesteld, met de acteurs, actrices of mu sici over de uitvoering te discussiëren. Voorts zijn er forummiddagen waarop zij allerlei vragen kunnen stellen over een bepaalde tak van kunst. Niet alleen wordt dit Festival in Velp gehouden omdat daar het Openluchtthea ter staat, maar tevens heeft men Velp ge kozen omdat het vrij centraal ligt. Men wil namelijk vooral ook leerlingen uit het Noorden en Oosten van het land aantrek ken, omdat juist in dat deel van Neder land vaak een tekort is aan culturele ma- nefestaties voor de jeugd. De directeur van W.I.K.O.R., tevens se cretaris-penningmeester van het Werkco mité, de heer J. F. H. Bresser sprak na mens de initiatiefnemers van dit Festival zijn dank uit over het feit, dat het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten pen zich bereid verklaarde een ruime sub sidie te verlenen. Tevens hoopte hij dat ook het Prins Bernhardfonds en de provin ciale besturen een bijdrage zullen verle nen, want natuurlijk speelt geld een be langrijke rol in zo'n grootse opzet, waar helaas maar vijfhonderd leerlingen van middelbare scholen in Nederland van kun nen profiteren. Maar misschien worden worden het er in de toekomst wel meer. Blijkt deze week een groot succes, dan zal men er zeker toe overgaan nieuwe en meerdere Jeugdfestivals te organiseren. se wet kan het bestaan of sluiten van een arbeidsovereenkomst door de maker van een voortbrengsel van de geest aan het genot van het auteursrecht geen afbreuk doen. Indien het vervagen van de grenzen tussen de begrippen maken en vervaar digen verband houdt met het min of meer of niet aantoonbaar zijn van enige artistie ke, letterkundige of wetenschappelijke waarde, kan daarentegen juist uit auteurs rechtelijk oogpunt geen bezwaar worden gemaakt. Die waarde is immers geen voor waarde voor de vatbaarheid van een voortbrengsel voor auteursrechtelijke be scherming, aldus prof. Hirsch Ballin, die van oordeel was, dat in beginsel alleen de maker van een werk en diens recht verkrijgenden auteursrechthebbenden kunnen zijn en dat dit recht in beginsel aan een vervaardiger van werkstukken dient te worden ontzegd. Het zou een ont- aardingsverschijnsel zijn, ils dit begin sel niet langer werd geëerbiedigd. Prof. Hirsch Ballin illustreerde dit met te wij zen op het moeizaam op gang gekomen en gehouden streven, vervaardigers van fonogrammen met pseudo-auteursrechten te begiftigen en de in hun kielzog geraak te kunstenaars bij die rechtsbescherming aan te passen, zulks onder de goedkope vlag van „droits v o i s i n s", die de gehele lading moet dekken. Pseudo-auteurs Het kan uitgevers en auteurs geenszins onverschillig laten dat zich in hun rechts sfeer pseudo-auteurs dreigen te nestelen, terwijl scheppende mensen daaruit wor den verdrongen, althans geweerd. Daar enboven wordt ten gevolge van de op komst van de literaire grammofoonplaat de uitgever van de „edition papier" zelf rechtstreeks bij de problematiek van de „edition sonore" betrokken. Niet alleen voor geldend recht, doch ook en wellicht niet minder voor wordend recht geldt thans als een gebod van zelfbehoud dat de betrokkenen waakzaam zijn. Tenslotte bestreed prof. Hirsch Ballin de opvatting volgens welke thans een recht van de scheppende mens aan uitvoerende kunstenaars niet zal toekomen. Het meest gehoorde argument dat weliswaar zuiver zakelijk van aard is en meer door zijn eerlijkheid dan door zijn zelfzuchtige strekking sympathiek aandoet, komt hier op neer, dat de „koek" reeds lang ver deeld is. Men doelt daarmede op het feit, dat de kunstenaars laat, naar m<=>n meent te laat zijn. De baten van hun op band of plaat vastgelegde vertolkingen zouden reeds verteerd zijn. Prof. Hirsch Ballin achtte deze redenering weinig overtui gend. Het is niet in te zien waarom toch de thans op grote schaal mogelijke ver vanging van de zogenoemde levende uit voering door een gemechaniseerde uitvoe ring niet tot een herverdeling van de „koek" zal kunnen en moeten leiden. Bo vendien gaat men van de onbewezen pre misse uit, dat bedoelde „koek" reeds zijn maximale grootte heeft bereikt en niet groter kan worden gebakken. Op auteursrechtelijke gronden meende hij dan ook dat argument als onbruikbaar te moeten beschouwen, temeer daar het bij een recht als het onderhavige niet gaat om een recht op betaling maar om een recht om toestemming te geven of te weigeren. Het is dit recht dat de rechthebbende, zo hij dat wil, kan laten afkopen. Tenslotte moet de kunstenaar in zijn levensonder houd kunnen voorzien, aldus prof. Hirsch Ballin. Met de trein uit Parijs is maandag avond om tien uur dé thans 64-jarige ex- premier en voormalig minister van Bui tenlandse Zaken van Israel. Moshe Sharett, in Amsterdam aangekomen. Hij zal tot donderdagochtend in ons land biijven. De Israëlische ambassadeur, de heer H. A. Ci- dor, was op het station ter begroeting aan wezig. Zijn bezoek is gewijd aan de jaarlijkse campagne die de „collectieve Israel-actie" in Nederland wil houden ten behoeve van tienduizenden immigranten, die men ook dit jaar weer in Israel zal ontvangen. Vandaag brengt de heer Sharett, die lid van het Israëlische parlement is, een be zoek aan een fabriek in Utrecht. Met een aantal genodigden zal hij daarna in de Domstad de lunch gebruiken. Woensdag ochtend is hij de gast van een fabriek in Oss. Ook daar staat een lunch met gé- nodigden oo het programma, 's Middags vertrekt de heer Sharett naar Rotterdam waar een scheepvaartbedrijf hem per boot de haven zal tonen. Leiden: Doctoraal examen Nederlands recht: O. P. Smidt te Den Haag en B. G. Moolenaar te Oegstgeest; semi-artsexamen: mej. J. M. M. Schepman te Voorburg, P. van Genderen Stort te Den Haag en L. S. Margulies (Ver. Staten): artsexamen: A. Colenbrander te Leiden, A. A. Kopp V.S.). J. J. Lakatua te Oegstgeest. B. de Leeuw te Leiden, Lie Ko Lam te Amsterdam en P E. Madjid te Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7