Hoogste tijd voor verbreding van Umeider havenmond Programkabinet verwacht met onafhankelijke ministers OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT het zelf!! Hart's behang HET WEER Westelijke antwoordnota vóór zondag naar Moskou Praktische oplossing Bouwactiviteit in Oostelijk-Flevoland Zeer grote vrachtschepen gaan de Amsterdamse haven voorbij Groots welkom voor Grivas in Athene Optimisten verwachten dat prof Beel nog vóór Pasen de juiste personen zal hebben gevonden FLORA Perzië protesteert tegen Russische overvliegers Poëzieprijzen 1958 van Amsterdam Oostelijke wind Het woord is aan Macmillan en Selwyn Lloyd naar V.S. vertrokken Vijfdaagse werkweek van 45 uur in metaalindustrie Radio in de trein AMSTERDAMS BURGEMEESTER: Hembrug moet weg Brandweer wordt ingelicht over stralingsgevaar Canada's minister van ..Buitenlandse Zaken, Smith, overleden Goudse pyromaan naar krankzinnigengesticht 73e JAARGANG No 211 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 18 MAART 1959 66» Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 59 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE SPECULATIES OVER DE KABINETSFORMATIE overheerst nog steeds de verwachting van een program-kabinet met onafhankelijke ministers. Een program kabinet steunt niet op een vaste meerderheid in het parlement als gevolg van afspra ken tussen bepaalde partijen, maar op een regeringsprogram waarvoor blijkens voor afgaande besprekingen een (wisselende) meerderheid in het parlement verzekerd is. Het staat dus los van de partijen, want alleen het program is aanvankelijk de basis voor de vruchtbare samenwerking met het parlement, hetgeen ook in de samenstelling, in de keuze van de personen, tot uiting dient te komen. Een program-kabinet moet niet een bepaald politiek merkteken vertonen. Het moet bijvoorbeeld niet een typisch- rechtse signatuur hebben, al kunnen er wel personen uit de K.V.P., A.R. of C.H.U. zitting in hebben, maar dan niet als vertegenwoordiger van hun groep. De ministers in een program-kabinet dienen vooral onafhankelijk te zijn, knappe regeerders, die met het oog op de samen werking met het parlement ook verstand van politiek moeten hebben en dus niet louter zakelijke vakministers zijn. Een der gelijk kabinet lijkt met de huidige politieke verhoudingen inderdaad de enige prak tische oplossing, omdat de animo, althans in voldoende mate, ontbreekt voor de vor ming van een parlementair kabinet dat. kan steunen op een combinatie van bepaalde partijen in het parlement. Maar er moet toch worden geregeerd en dat kan ook met een program-kabinet. In de lijn van de geschetste gedachtengang moet men in een dergelijk kabinet verscheidene nieuwe gezichten verwachten om geen merkteken over te houden van het oude kabinet. Nieuwe figuren in een nieuwe frisse ploeg zouden wel in overeenstem ming zijn met de verkiezingsuitslag, waar uit ook het verlangen spreekt naar „iets anders" dan de brede basis. Het vinden van de juiste figuren als ministers in het nieuwe kabinet zal wel het moeilijkste deel van de taak van prof. Beel zijn Men moet in de eerste plaats denken aan een minister-president die geen rol heeft gespeeld in de verkiezingsstrijd en die al enige jaren buiten het gewoel van de politieke strijd heeft gestaan, maar die toch weet wat regeren is. Uit de werkwijze van prof. Beel als in formateur krijgt men de indruk dat zij past in deze beschouwingen en speculaties. Hij heeft eerst een lijst opgesteld van de te verwachten bestuurlijke problemen, waar voor ieder nieuw kabinet zal komen te staan en die op de een of andere manier moeten worden opgelost. Hij informeert vandaag en morgen bij alle fractieleiders voor welke oplossingen hij een meerderheid kan verwachten en op basis van het dien overeenkomstig eventueel aangepaste re geringsprogram kan hij dan gaan infor meren welke personen als ministers voor de uitvoering van dat program de verant woordelijkheid op zich willen nemen. Er komt dan weer eens een onafhanke lijke regering tegenover een onafhankelijke volksvertegenwoordiging en de consequen tie van een keuze vóór of tegen samenwer king met de P.v.d.A. in een kabinet wordt vermeden. Alle partijen staan vrij tegen over het kabinet. Optimisten verwachten dat prof. Beel nog vóór Pasen een kabinet aan de dan nog te benoemen definitieve formateur kan aanbieden. De pessimisten waarschuwen dat prof Beel in zijn bespre kingen met de fractielijders nog voor aller lei verrassingen kan komen te staan. Prof. Beel heeft gisteren korte gesprek ken gehad met minister Witte en minister Staf. In de namiddag heeft prof. Beel een gesprek gehad met de voorzitter van de S.E.R., prof. Verrijn Stuart. Het echtpaar E. Jansen in de Kanine- fatenstraat 16 in Haarlem-Noord is ver blijd met de geboorte van het eerste kind. Het is een welgeschapen dochter, die de naam Flora heeft gekregen. De verheugde moeder heet ook Flora. De geboorte geschiedde in de Florakliniek in het Haarlemse Florapark onder de zorgen van de Haarlemse arts P. Floor. Verwanten en kennissen vulden de ka mer met een menigte van flora. Moge Flora Jansen groeien en floreren TEHERAN (Reuter) Perzië heeft krachtig geprotesteerd tegen herhaalde schending van het Perzische luchtruim door Russiche vliegtuigen 81 maal in het laatste kwartaal. Onze collectie spreekt voor zichzelf. Onze afrand- en plaktafel- service staat tot uw dienst. Een telefoontje en u krijgt de stalen thuis bezorgd. Kleine Houtstraat 49 Tel. 11279 Haarlem Gen. Cronjéstraat 60 Tel. 50582 Haarlem-Noord B. en W. van Amsterdam hebben besloten op advies van de jury voor de poëzie prijzen 1958, bestaande uit mej. Jo Land heer en de heren Hans Andreus en Han G. HHoekstra het gedicht „De Stoel" van Gabriël Smit, gepubliceerd in de bundel „Ik geloof" en het gedicht „De mensen zijn geen goden" van Gerrit Kouwenaar, gepu bliceerd in de bundel „De ondoordringbare Landkaart" met een prijs van tweehonderd vijftig gulden te bekronen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 SUèDE DAMESTASJES IN KLEUREN Bij de Italiaanse spoorwegen zyn sinds 15 maart in de treinen op de lange trajecten stewardessen in dienst om het de passagiers op die lange ver velende reizen aan niets te laten ont breken. In de hoofdleuningen van de stoelen zijn luidsprekers gebouwd. De passagiers kunnen dus onderweg naar de radio luisteren. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king en op de meeste plaatsen droog. Matige oostelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Vauvenargues: Daar het onmogelijk is, de ondeugden uit te roeien, bestaat de ware regerings kunst daarin, de ondeugden tot alge meen welzijn te doen strekken. LONDEN (UPI) De westelyke ant woordnota aan Rusland, waarin voorge steld wordt op 11 mei de ministers van Buitenlandse Zaken in Genève te laten be ginnen aan onderhandelingen over de kwesties Berlijn en Duitsland, zal binnen twee dagen gereed zijn en voor het week einde naar Moskou verstuurd zijn, zo wordt uit gezaghebbende bron in Londen vernomen. Voordien zal in Washington een bijeen komst worden gehouden van de ministers van Buitenlandse Zaken van de westelij ke grote drie, voorafgaande aan de ver gadering van de NAVO-minis ter raad die begint op 2 april. Premier Macmillan en de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zijn vanochtend uit Londen naar Ot tawa vertrokken. Zij blijven tot donder dag in de Canadese hoofdstad voor be sprekingen met premier Diefenbaker en reizen dan door naar Washington. In verband met het Duitse vraagstuk en de kwestie Berlijn heeft Macmillan de af gelopen maand bezoeken gebracht aan Moskou, Parijs en Bonn. In Britse regeringskringen is men er thans van overtüigd dat de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier om streeks 11 mei in Genève zullen bijeenko men. Men verwacht dat hun beraadsla gingen vier tot zes weken zullen duren. Macmillan is er met Eisenhower van overtuigd dat het westen niet moet wij ken inzake Berlijn. Als enige basis voor een overeenstemming met de Sovjet-Unie ziet hij de instelling van „militair uitgg- Vakraad akkoord met nieuwe CAO Binnen drie jaar zal in de groot-metaal industrie waarschijnlijk de werkweek van vijf dagen met een arbeidstijd van 45 uur worden ingevoerd. Daarover werd in prin cipe overeenstemming in de vakraad voor de metaalindustrie. De organisaties zul len het door de vakraad uitgebrachte ad vies nu nader in de afdelingen bespreken. Deze regeling is een onderdeel van de nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst. Als de CAO door het College van Rijksbe middelaars zal zijn goedgekeurd, zal deze regeling ook geleidelijk worden ingevoerd. De Sociaal Economische Raad heeft ook reeds in die geest een advies aan de rege ring uitgebracht. Het ligt in de verwach ting, dat alleen toestemming zal worden gegeven, als men er in slaagt een stijging van de produktie'te bewerkstelligen. Ook de S.E.R. stelt deze voorwaarde. De invoe ring van de verkorte werkweek zal niet alleen over drie jaar worden verspreid, maar men zal ook de zaak per bedrijf be kijken. De vakraad voor de metaalindustrie zal hierin, naar in de bedoeling ligt, een belangrijke stem krijgen. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft tijdens de behandeling van de gemeentebegroting in de gemeenteraad meegedeeld goede hoop te hebben dat het nieuwe kabinet spoedig een gunstig besluit zal nemen over de verbetering van de toegang tot de Amsterdamse haven in IJmuiden. „Het is zowel voor Amsterdam als voor Nederland een levensbelang dat de hoofdstedelijke haven over een behoorlijke toegang, ook voor zeer grote schepen, beschikt. Amsterdam kan dan ook geen genoegen nemen met het feit dat op de rijksbegroting voor dit jaar slechts één miljoen gulden voor verbreding van de pieren en verbetering van de havenmond is uitge trokken, want de totale kosten van deze werkzaamheden zijn geraamd op niet minder dan 80 miljoen gulden." De burgemeester deelde mede, dat B. en W. hierover bespre kingen hebben gevoerd in Den Haag. Zijn indruk was dat het kabinet tengevolge van zijn beperkte bevoegdheden geen beslissing op korte termijn kon nemen, doch dat „de kansen voor verwezenlijking van de plannen heel goed liggen." De verbetering van de havenmond had, aldus mr. Van Hall, in feite al gereed moeten zijn, want verscheidene zeer grote vrachtschepen moesten vorig jaar de Am sterdamse haven .voorbijvaren. De werk zaamheden zijn voor de hoofdstad reeds op dit moment urgent, in tegenstelling tot het miljoenenproject in de Rotterdamse haven, de Europoort, dat geprojecteerd is op ver wachtingen in de toekomst. Diezelfde ur gentie geldt ook voor het verdwijnen van de Hembrug als obstakel voor de scheep vaart van en naar de Amsterdamse haven. Ook dit werk zal vele tientallen miljoenen vragen. De burgemeester was bevreesd over de mogelijkheid dat de uitvoering van het Deltaplan zoveel geld zal vergen, dat andere waterstaatswerken daardoor stag neren. Een voorbeeld hiervan noemde mr. Van Hall de Zuiderzeewerken. B. en W. zullen met alle kracht trachten te bereiken dat het Hembrugproject in het geheel van de waterbouwkundige werken een zeer hoge urgentie krijgt toegewezen. Geen E .E .G .-coördinatie De burgemeester zei, dat de haven niet een der allergrootste zorgenkinderen van de stad is. Zij heeft de laatste jaren een bijzonder gunstige ontwikkeling doorge maakt ondanks de tegenslagen, die veroor zaakt werden door de situatie in Indonesië. Volgens de cijfers is Amsterdam verhou dingsgewijs de snelst groeiende haven der vijf Westeuropese. Ten aanzien van de co ördinatie der Europese havens in het ver band van de E.E.G. (waarop van P.v.d.A.- zijde was aangedrongen en waartegen na mens de V.V.D.-fractie een waarschuwend geluid werd gehoord) zei burgemeester Van Hall hierin geen taak te zien voor een gemeentebestuur. De taak van de gemeen telijke overheid is volgens hem het bieden van gelegenheden voor de ontplooiing van het particulier initiatief. Hij achtte het on juist dat deze besturen met andere haven steden overleg zouden plegen over andere zaken dan tarieven, havengelden e.d. Bij de verdere ontwikkeling van de E.E.G. zullen de nationale overheden ook op havengebied zonder twijfel bepaalde afspraken maken, waaraan de gemeentebesturen zich dan moeten houden. A msterdam-Rijnkanaal •Wat betreft de binnenvaart over het Am sterdam-Rijnkanaal heeft de Amsterdamse haven een topcapaciteit bereikt. Het is dringend gewenst, dat de regering haar toezegging tot verdubbeling van de sluizen te Wijk bij Duurstede gestand doet, nu aan de voorwaarde daartoe: een vervoer van 17,5 miljoen ton gedurende drie jaar door dit kanaal, is voldaan. „Wij bezitten geen machtsmiddelen om de regering te dwin gen, doch we zullen niet nalaten voort durend bij het rijk aan te dringen op de naleving van deze belofte", zei de burge meester. Helihaven Hij sprak tenslotte over de mogelijkheid, die bestaat dat Amsterdam een helikopter verbinding krijgt met andere steden. Zodra de plannen daartoe definitief zijn, zal on middellijk worden begonnen met de uit voering van de gereed zijnde plannen tot de aanleg van een kleine helikopterhaven op een terrein aan de Jan van Galenstraat. Deze kleine opzet (met mogelijkheden voor uitbreiding) zal een bedrag vergen van 150.000 gulden. (Van onze Haagse redacteur Naar wij vernemen zal de ABC-dienst van de Bescherming Bevolking, welke zich inzonderheid bezighoudt met atomische, biologische èn chemiêche vraagstukken, brandweerpersoneel gaan opleiden en voorlichten met het oog op blussingswerk in bedrijven, waarin gewerkt wordt met isotopen. Het personeel in dergelijke on dernemingen wordt tegen de schadelijke straling daarvan beschermd, doordat deze radio-actieve materialen als regel door een laag lood zijn omgeven. Bij brand bestaat uiteraard het gevaar dat dit omhulsel gaat smelten, waardoor de gevaarlijke stralen ruim baan krijgen, hetgeen ook voor het dunde zones" in Midden-Europa. De strijdkrachten aan weerszijden van de grens tussen Oost en West zouden op het bestaande peil kunnen worden gehandhaafd of geleidelijk worden verminderd. „Uit dunning" van atoombewapening dient ge lijke tred te houden met besnoeiing van de conventionele strijdkrachten, gezien het overwicht dat de Sovjet-Unie op dit laatste punt heeft. De Engelse premier wordt omstreeks 24 maart in Londen terugverwacht. OTTAWA (UPI) De Comet IV van Macmillan en Selwyn Lloyd is vanmorgen op de luchthaven van Gander op New foundland geland op doorreis naar Ottawa. ATHENE (UPI) Kolonel George Gri vas, de thans 61-jarige soldaat, die vier laar lang op Cyprus de ondergrondse oor log tegen de Britten heeft geleid, is dins dagmiddag even na twee uur in Athene op het vliegveld verwelkomd door een menig te van duizenden belangstellenden, de Griekse premier, een erewacht, en zijn vrouw. In de stadswijk Thessioen, waar Grivas' huis staat, waren dichte drommen Grieken samengestroomd, die spandoeken meedroegen. Het huis stond vol bloemen en er lagen dikke pakken telegrammen op Grivas te wachten. Grivas kwam in Athene aan in het ver fomfaaide khaki pak dat hij al die tijd op Cyprus gedragen heeft, met hetzelfde ver schoten baret je op het hoofd en zijn pis tool aan de koppelriem. Toen Grivas de erewacht geïnspecteerd had, na de verwelkoming door zijn eent- genote, werd hij toegesproken door de aartsbisschop van Athene en de burge meester van die stad. Stram in de hou ding naast zijn vrouw staand luisterde de kolonel, die zich op Cyprus „Dighenis" (dat is: de leider) noemde. Bleek, en met een door emotie vei-wron- gen stem, antwoordde hij: „Uw ontvangst heeft mij ontroerd, hoewel ze toebehoort aan het volk van Cyprus en zijn doden, wier bloed de aarde begoten heeft en wier graven ik van de despoot van het eiland voor mijn vertrek niet mocht bezoeken om er te bidden." De burgemeester van Athene' overhan digde hij daarna een pakje met aarde van Cyprus. „Deze met bloed doordrenkte aar de, genomen uit mijn schuilplaats, ver trouw ik in uw handen, als een pand, dat Cyprus verbindt met het moederland Grie kenland. Mijn enige hoop is dat ik spoedig naar het eiland zal terugkeren. ue „sitiises van ae uruuje- lijn te Rotterdam is dinsdag van de afbnuwkade te Hardinxveld verhaald naar de Parkkade in de Maasstad. Daarvoor moest het de Baanhoekbrug over de Merwede passeren. Vijf sleep boten trokken het schip tussen de brugpijlers door. Aan weerszijden was maar een geringe speling. Voor de doorvaart moest een dertig meter lange overspanning uit de brug gelicht wor den. Enige dagen tevoren was reeds de steenkegel onder de pijlers ver wijderd om te voorkomen, dat het schip onder de waterlijn schade zou oplopen. Om. over een ondiepte heen te komen, moesten negen ba.llasttanks aan bakboordzijde worden volgepompt. OTTAWA (Reuter) De Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken, Sidney Smith, 's d'nsdag aan een hartaanval over leden. Smith was hoofd van het ministerie van Bu'ten'andse Zaken sinds 1957. De minister zou een belangrijk aandeel hebben in de besprekingen met premier Macmillan en minister Lloyd, die vandaag in Canada 'worden verwacht. Volgens de secretaris van Smith was de minister sinds twee weken onder doktersbehandeling, maar er scheen niets ernstigs met hem aan de hand te zijn. brandweerpersoneel grote risico's inhoudt. De 35-jarige fabrieksarbeider A. de M. uit Gouda, die in de nacht van 28 op 29 juli van het vorige jaar in de Krimpener- waard vijf hooischelven in brand heeft ge stoken, tengevolge waarvan ook drie boer derijen in vlammen opgingen, is door het Haagse gerechtshof ontslagen van rechts vervolging. Het hof besliste dat de niet toerekeningsvatbare psychopatische ver dachte ter beschikking van de regering zal worden gesteld, om in een krankzinni gengesticht te worden verpleegd. De advocaat-generaal bij het gerechts hof had behalve de terbeschikkingstelling ook vier jaar gevangenisstraf tegen de brandstichter geëist, dezelfde straf die ook door de Rotterdamse rechtbank was op gelegd en waartegen de verdachte in be roep was gekomen. Het gerechtshof is af gegaan op de nadrukkelijke verklaring van een psychiater, dat de verdachte krank zinnig is en dat hij niet in de gevangenis doch in een inrichting thuishoort. De specialisten van de B.B. zullen de daarvoor in aanmerking komende brand weerlieden leren hoe zij deze gevaren kun nen onderkennen en bestrijden. Bovendien zal de B.B. ook zelf bij het blussingswerk kunnen worden ingeschakeld om de brand weer op dit gebied met raad en daad bij te staan. Deze voorzieningen moeten gezien worden in samenhang met het toenemend gebruik van radio-actieve stoffen in aller lei industrieën en de bouw van kernreac toren, waardoor dit onderdeel van de B.B. reeds in vredestijd belangrijke diensten moet kunnen verrichten. (Van onze parlementaire redacteur) Advertentie Nederlands nieuwe polder Oostelijk Flevoland biedt het beeld van grote activiteit. De basaltblokken van de nutteloos geworden zeewering van de IJselmeerdijk worden opgeruimd. Bij Ketelhaven is de sluis nagenoeg vol tooid. Tenslotte is men druk bezig met het storten van beton in de uitge strekte poldervlakte voor de bouw van boerderijen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1