Dank zij ingrijpend opschuif systeem worden alle leerlingen opgevangen Matu-raLax ItalSzware SPINWIEL JONGE „REINO" Géén gewoon laxeermiddel HET TOPMERK I^rouue!) Neon Driejarige ulo met vereenvoudigd leerprogram begint in september C.v.Manderlyceum krijgt schoolboot in het Spaarne REORGANISATIE HAARLEMS VOORTGEZET ONDERWIJS Burgerlijke Stand van Haarlem Nationale feesten in in Haarlem-Zuidwest Bij Haarlemse Brandweer ook A-verkenners Uitspraken rechtbank Strenge straffen voor verkeersdelicten Respect voor taak van reclasseringsambtenaar Drumband van Bato begroet lente met trom geroffel Veel belangstellenden op receptie van Jan Visser Forumavond in Amster dam voor slechthorenden de meest gewilde jonge jenever 8.15 p/H Eerste voorstelling van „Le Grenier de Toulouse" op 16 juni F. Mulders over muziek van Mexicaanse indianen Jaarvergadering „Witte Kruis" in Aerdenhout Jaarvergadering van chr. bouwvakbond Actie voor speeltuin is groot succes Kerkelijk Nieuws UIT STAD EN STREEK REINIGT REIN „Het Witte Kruis" heeft ruim duizend leden Haarlemmermeer Mogelijk wordt Technische School spoedig voltooid DONDERDAG 19 MAART 1959 Naar wij vernemen zijn B. en W. van Haarlem er door het nemen van ingrijpende maatregelen in geslaagd de toevloed van leerlingen naar het voorbereidend hoger-, middelbaar- en uitgebreid lager onderwijs in Haar lem na deze zomer niet alleen volkomen op te vangen, maar de leerlingen tevens zoveel mogelijk te doen plaatsen op de scholen, die door de ouders voor hun kinderen zijn uitgekozen. Tevens zal door de reorganisatie van dit onderwijs meer kansen worden geschapen voor moeilijk lerende kin deren, een categorie leerlingen waarvoor tot dusverre alleen nog maar bepaalde mogelijkheden bij het lagere onderwijs bestonden. Tot dit doel zal bijvoorbeeld de vijfde gemeentelijke ulo-school een school worden met een vereenvoudigd leerprogi'amma, waarvan het eindexamen een school examen zal zijn. Voorts zijn er besprekingen gaande om aan het Lourens Costerlyceum bepaalde klassen voor moeilijk lerende leerlingen in te richten. De stichting van de vijfde ulo-school, die bij voorkeur in het cen trum van de stad zal moeten worden gehuisvest, maakt het nodig, dat hiervoor een gebouw beschikbaar komt. Door een ingenieus opschuif- systeem zijn B. en W. erin geslaagd de huisvestingsproblemen, althans voor het schooljaar dat in september aanvangt, op te lossen. Na deze reor ganisatie zullen alle Haarlemse middelbare scholen ten naaste bij zes honderd leerlingen tellen, een aantal, dat nog juist een voldoende over zichtelijkheid waarborgt. In de toekomst zal het Lourens Coster lyceum in zijn geheel worden gevestigd in het gebouw van de vroegere h.b.s.-b aan de Zijlvest, waarbij dit lyceum het medegebruik krijgt over de aula in het gebouw van de vroegere h.b.s.-a ernaast. Het ligt verder in de bedoeling de Mcis- jes-h.b.s. van de Tempeliersstraat over te brengen naar de gehele eerste verdieping van het gebouw van de vroegere h.b.s.-a. Hiervoor is het nodig, dat in dit gebouw een aantal voorzieningen wordt getroffen. Deze verandering is nodig, omdat het ge bouw aan de Tempeliersstraat voor de Meisjes-h.b.s. te klein geworden is en een verbouwing ervan té veelomvattend en te kostbaar zou worden. Verder wordt eraan gedacht in het vrijkomende schoolgebouw aan de Tempeliersstraat de A. H. Gerhard- school voor u.l.o. te huisvesten, waarna de nieuwe vijfde u.l.o.-school dan in het huidige gebouw van de Gerhardschool in de Jacobstraat zou kunnen komen. Deze maatregelen zullen mede omdat aan verscheidene gebouwen nog verande ringen moeten worden aangebracht niet vóór het begin van het nieuwe school jaar kunnèn worden verwezenlijkt. Daar om zal de nieuwe u.l.o.-school in septem ber eerst tjjdelyk in het gebouw van de vroegere h.b.s.-a aan de Zylvest moeten worden ondergebracht. Met het verwezenlijken van al deze ver anderingen zal het mogelijk zijn de bene denverdieping van dit gebouw te blijven gebruiken voor de thans daarin gevestig de streekschool voor kleuterleidsters. Een probleem apart wordt gevormd dooi de huisvestingsmoeilijkheden in het school gebouw aan de Oosterhoutlaan, waar thans zijn gevestigd de Minister van der Leeuwschool voor leerlingen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en het zich uit breidende Carel van Manderlyceum. Zoals Advertentie Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuls gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis de regelmaat wan de klok9 Een uitkomst bij hardnekkige verstopping! BEVALLEN van een zoon': 16 maart: M. J. Hoogendoorn-Verboog; T. J. Rüge- bregt-Hofland; 17 maart: L. Eerhart-Ou- dolf; J. Schoonderbeek-Selhorst; M. E. van Eerden-Lubbers; M. Rozenveld-van Zeg- geren. BEVALLEN van een dochter: 17 mrt: W. M. Hackfoort-van der Ende. OVERLEDEN: 15 mrt: E. W. G. Hirsch- Baudisch, 77 j., Pr. Mauritslaan; G. J. M. van Dam-de Haas, 62 j., Linschotenstr.; E. M. Anneveldt-Lettinga, 43 j., Overton- weg; C. M. Bais-Godschalk, 80 j., Gast- huisvest; 17 mrt: H. van Wechem, 58 j., Kamperlaan; P. List, 82 j., Schotersingel; C. J. van de Nouwland, 80 j., Schotersingel; F. J. N. Schepers, 63 j. Kamperlaan; A. Schermer-Kossen, 75 j., Westerhoutstraat. ONDERTROUWD: 18 mrt: K. Kampen en M. Porcelijn; A. Wijnand en T. Wester huis; J. Stienstra en J. M. Korsman; A. P. van Puffelen en A. G. M. Huijboom; J. P. ten Hoeve en K. Jumelet; F. S. Mosch en M. Trouwen; E. de Goede en A. J. J. de Vos; G. A. Scheltema de Heere en R. Cha- bot; F. J. Szemenyei en I. de Leth; J. D. J. van der Heijden en M. Brans; J. van Eek en I. Bos T. J. Zinken en N. M. Dorland; F. S. Axwijk en G. E. van de Pol; T. C. Verver en M. A. T. Spee; W. F. Koene en A. M. Koster; J. Mans vel der en S. van der Leede; J. Beeksma en M. Boonstra; P. de Groot en S. L. M. Roosloot; J. J. S. Blokker en J. A. van den Aakster. GEHUWD: 18 mrt: S. A. Welsing en A. Battels; C. P. van der Ploeg en W. E. Hiel; P. A. J. Rijerse en H. G. Vissers; J. P. Heeremans en B. W. Stavenuiter; P. Hoo- gerbeets en H. C. Boom; C. van der Beek en M. J. H. van Wilpen; A. N. Hoogen en H. H. Sleurink; J. N. T. Burger en T. M. van de Haterd; W. Kamerman en W. G. "an den Bogaard; J. J. de Mol en C. J. Vjkzeul. bekend zal dit lyceum te zijner tijd wor den overgebracht naar Schalkwijk, maar dit zal pas kunnen, als de geprojecteerde bruggen over het Spaarne klaar zijn, om dat de school anders te moeilijk bereik baar zal zijn. Voorlopig heeft men een oplossing ge vonden in de aankoop van een schoolboot, waarin ruimte zal zijn voor vier klasseio- kalen van het Carel van Manderlyceum. Deze schoolboot zal als de raad in de aankoop ervan toestemt reeds in sep tember beschikbaar zijn. Het schip zal een ligplaats in het Spaarne krijgen. Als het Carel van Manderlyceum dat een middelbare school blijft met een eigen programma en géén dépendance van het Coornhertlyceum is zijn gebouw in Schalkwijk zal betrekken, kan de school boot ingericht worden voor de huisvesting van andere klassen. Verdere uitbreidingen De Minister van der Leeuwschool zal binnen twee jaar een nieuw gebouw moe ten hebben. Voor de plaats hiervan is ge dacht aan het terrein, dat begrensd wordt door Lorentzkade, Houtmanpad en weste lijke randweg. In de toekomst zal deze school echter een definitieve plaats krij gen op het terrein „Duinvliet", waarna het gebouw bij het Houtmanpad zal worden gebruikt voor de Prof. dr. Gunningschool voor zeer moeilijk opvoedbax-e kinderen. De h.b.s.-a-afdeling van het Coornhert lyceum, die thans nog in het gebouw aan de Oosterhoutlaan is gevestigd, zal waar schijnlijk het volgende jaar naar de Chry- santhemumlaan kunnen verhuizen, als het gehele Coornhertlyceum zal zijn voltooid. Het Lorentzlyceum aan het Santpoorter plein behoeft in afwachting van de bouw van het nieuwe gebouw aan de Orionweg, ook uitbreiding met enige vaklokalen. Hiei-voor zullen deze zomer nog voox-stel- len aan de i-aad worden gedaan. De bestaande u.l.o.-scholen moeten ook nog enige uitbreiding ondergaan: zo zal de Hildebi-andschool in Delftwijk er enige lokalen bijkrijgen en zullen op de zolder van de Th. M. Ketelaai-school twee loka len worden bijgebouwd. Op de nieuwe driejarige u.l.o.-school met vei-eenvoudigd leerprogramma zullen worden toegelaten leerlingen, die volgens advies van de hoofden van de door hen gevolgde lagere scholen, geen vierjarige u.l.o. zullen kunnen volgen en leerlingen, die reeds op een vierjarige u.l.o. zijn, maar waai-van gebleken is, dat zij dit on- Bij de samenstelling van het feestpro gramma voor 30 april en 5 mei heeft het bestuur van Haarlem-Zuid-West er naar gestreefd aldus deelt het ons mee een dermate aantrekkelijk programma samen te stellen, dat de bewoners van de wijk voor het vieren van de nationale feesten niet naar de binnenstad behoeven te trek ken. Het feestterrein is weer de speelplaats van de Chr. Huygensschool aan de Lorentz kade. Het programma voor 30 april luidt: 8.30 uur: Vertrek van het Theemsplein naar het feestterrein. Hieraan zullen kin deren, die meedoen aan de kinderspe len, voorafgegaan door een muziekkorps, deelnemen. De kinderen ontvangen een vlaggetje. 9.15 uur: V'laghijsen door de voorzitter van H.Z.W., de heer R. Fruitema en officiële opening. 9.45 uur: Kinderspelen, waaraan kunnen deelnemen meisjes en jongens van 5 tot en met 11 jaar. Voor deze kinderspelen zijn prijzen beschikbaar. De spelen staan onder leiding van de heer Eerelman. 14 uur: Optreden microfoondebutant.ies. Kindei-en die iets presteren op het gebied van muziek, zang en declamatie kunnen deelnemen. Een jux-y wijst de winnaar(es) aan. 14.45 uur: Hinderniswedstrijd voor jongens van 12 tot en met 15 jaar en behendig heidswedstrijd voor meisjes van dezelfde leeftijd. Voor de winnaars(essen) zijn prijzen beschikbaar, waaronder een aan tal fototoestellen met filmrol. 16.30 uur: Ballonwedst.ri.jd, waarvoor dui zend ballonnen zijn aangekocht. Het meisje of de jongen waarvan de ballon de verste afstand bereikt, ontvangt een prijs. 20 uur: Lampionoptocht met medewerking van het muziekkorps Harmonie Crescen do uit Hillegom. Deze optocht wordt vooraf gegaan door een vlaggenpax-ade. Vertrekpunt: Lorentzkade naast de Chr. Huygensschool. 20 uur: Oranjebal in Ons Gebouw aan de Kam. Onnesstraat 83. In de middag van 5 mei worden film voorstellingen in „Ons Gebouw" gehouden. Des avonds volgt een bal-champêtre op het terrein van de Chr. Huygensschool, in gang Lorentzkade. Hieraan werkt mee het dansorkest „The Tophits" onder leiding van Peter de Wilde en zang van Irene Niévski. Weense show en Dixieïandshow. derwijs moeilijk kunnen volhouden. Aan vankelijk is in Haarlem ook gedacht aan de stichting van een gemeentelijke school voor individueel voortgezet onderwijs, maar het bleek, dat hiervoor moeilijk ge schikte leerkrachten te vinden waren. Ook ten aanzien van het bijzonder on derwijs is een gunstig bericht te vermel den: de rooms-katholieke u.l.o.-school in Haarlem-oost hoopt reeds in september 1960 enige klassen gereed te hebben van het nieuwe gebouw, dat volgens ontwerp van prof. G. H. M. Holt aan de Richard Holkade zal verrijzen. Een urgentiever klaring voor een gebouw met acht loka len is verkregen en men verwacht aan het einde van de zomer tot de aanbeste ding te kunnen overgaan. Tenslotte kan nog worden meegedeeld, dat urgentieverklaringen zijn binnengeko men voor de bouw van twee gymnastiek lokalen, waarvan er één komt bij het schoolgebouw in de Oosterhoutiaan en het andere in de binnenstad. Advertentie Koninginneweg 6 - Tei. 14024 (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen bereiden de Haar lemse brandweer, de Beschei-ming Bevol king, de Gemeentelijke Geneeskundige dienst en de Keuringsdienst van Waren een rapport aan B. en W. van Haarlem voor over de opleiding van enkele leden van de brandweer tot A-verkenner. Deze opleiding, welke plaats zal hebben aan de Stafschool van de Bescherming Bevolking te Barneveld, heeft ten doel de brandweer in staat te stellen doeltreffend op te tre den bij bi-anden in bedrijven en instellin gen waar radio-actieve stoffen worden ge bruikt, zoals wij woensdag in een be knopt bericht hebben gemeld. Nader vernamen wij dat het niet in de bedoeling ligt, dat alle brandweerkorpsen over dei-gelijke A-verkenners zullen be schikken. Volstaan kan worden met de opleiding van dergelijke gespecialiseerde krachten in een zestigtal centrumgemeen ten, waaronder Haarlem. De in die plaat sen ingedeelde A-verkenners zullen zo no dig ook in de gemeenten en in de omtrek hulp kunnen verlenen. Het aantal A-ver kenners, die dus in de eerste plaats tot taak hebben de aanwezigheid van radio actieve straling vast te stel lep en de: be strijding daarvan zullen leiden, kan ech ter ook in de bij cii-culaire-vap. de mins ter van Binnenlandse Zaéën aangewezen centrumgemeenten bepei-kt blijven. Voor Haarlem denkt men bij voorbeeld aan niet meer dan twee personen, waarschijnlijk adjunct-hoofdbrandmeesters. Wanneer de behoefte daaraan mocht blijken te be staan, kan voor nauwkeuriger metingen van radio-activiteit een beroep worden ge daan op de plaatselijjke commandant van de A.B.C.-dienst van de B.B., dat is de afdeling welke zich speciaal bezighoudt met vraagstukken op het terrein van ra dio-activiteit en van biologische en che mische aard. Het rijk stelt de appai-atuur voor dit werk beschikbaar. Men stelt tevens in Haarlem een lijst op van instellingen en bedrijven waarin met isotopen wordt gewerkt. Een aantal daar van is uiteraard bekend, zoals de zieken huizen en sommige laboratoria, maar men beschikt nog niet over een volledige op somming. Een twintigjai-ige Amsterdamse foto graaf is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het rijden onder invloed en het negerën van een stop teken van een politieman. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man had veex-tien dagen geleden drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar in trekking van het rijbewijs geëist. Een 44-jarige Amsterdamse ijzerwerker tegen wie drie weken hechtenis en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid was geëist werd veroordeeld tot drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, drie jaar ontzegging en een boete van 100, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld om dat hij op 17 augustus met zijn auto in Zandvoort op een tegemoetkomende mo torrijder was ingereden. Een 28-jarige zandautochauffeur, die met zijn wagen op de Leidsevaart een les auto tegen het trottoir zou hebben gedrukt werd in hoger beroep vrijgesproken. Te gen hem was een boete van 300 en twee jaar intrekking van het rijbewijs geëist. In eerste instantie was de chauffeur door de kantonrechter veroordeeld tot 75 en drie maanden intrekking. Een 38-jarige Haarlemse ambtenaar, die op het Kennemerplein bij de beschermde voetgangersoversteekplaats een kind zou hebben aangereden, werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk met een pi*oef- tijd van drie jaar, twee jaar ontzegging en een boete van 250. Tegen hem was twee weken geleden twee weken hechtenis en twee jaar intrekking van de rijbevoegd heid geëist. Een 28-jarige fotograaf uit Heemstede, die op 17 november van het vorig jaar in Heemstede in een niet aan hem toebeho rende auto was gestapt en naar Haarlem was gereden werd vex-oordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De eis tegen hem luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rijksclasseringsambtenaren zijn in Twente in congres bijeengeweest en tij dens een officiële ontvangst van het ge meentebestuur van Almelo, heeft burge meester mr. J. M. Ravesloot het gezel schap toegesproken. Deze zeide het groot ste respect te hebben voor de taak van reclasseringsambtenaar. Namens de amb tenaren sprak mr. M. E. Tjaden uit Aer- denhout, hoofdinspecteur van de afdeling reclassering van het departement van Jus titie. Hij merkte op, dat zoveel mogelijk contact wordt gezocht met het sociale le ven. Men is zeer gevoelig voor het begrip en medeleven van medemensen betreffen de het moeizame werk om met levenspro blemen van andere mensen geconfron teerd te worden. Spreker noemde het een verheugend feit, dat de justitie zoveel ver trouwen schenkt en men niet meer in een samenleving leeft die alles vergeldt. Op het ogenblik staan 16.000 mensen onder, toezicht, waarvan 10 percent tijdens de proef ti.i d „mislukt. Tevoren hadden de congressisten in het Cultureel Centrum de beroepsbelangen be sproken en later op de dag sprak mej. mr. Mulder van het departement van Justitie over de nieuwe wet op de documentatie. De geheel gereox-ganiseerde drumband var- de Haarlemse gymnastiekvereniging Bato zal de lente met tx-omgex-offel ver welkomen. Zatex-dag om kwart over acht zal het tot 55 man uitgebx-eide korps zien op de Botermarkt verzamelen voor h°t maken van een roffelwandeling door de binnenstad, die eindigt op de Grotfe Martk. waar een korte show zal worden gegeven. Deze trommelbegroeting van de lente zal alleen bij gunstig weer plaats hebben. Advertentie Woensdag 18 maart was een belangrij ke dag voor de Haarlemse schilder Jan Visser. Hij werd tachtig jaar. Ter ere hier van werd in de sociëteitszaal van „Kunst zij ons Doel" in het Waaggebouw aan het Spaarne een receptie gehouden. Het was er druk 's middags tussen drie en vijf uur. Vele familieleden, vrienden en bekenden kwamen Jan Visser gelukwensen. Zo za gen we onder anderen de etser Dirk Har- ting, de schilders F. H. Boot, Piet van Eg- mond en Bart Peizel, voorzitter van de vex-eniging St. Lucas. Groot was de ver rassing van de heer Visser toen hem tij dens deze receptie namens „Kunst zij ons Doel" een televisietoestel en een fruit mand overhandigd werd. Maar daar bleef het nog niet bij. Ook namens „Arti et Ami- citiae" in Amsterdam mocht de heer Vis ser uit handen van de tweede voorzitter, de heer J. J. Royaards een fruitmand ont vangen. De tachtigjarige schilder bedank te de aanwezigen hartelijk voor de ca deaus en hun belangstelling. Hierna hie ven allen nog een keer hun glas om op het welzijn van Jan Visser te drinken. Vele Haarlemse slechthorenden woonden .woensdagavond in het Roothaanhuis in Amsterdam een forumavond bij, waar on der leiding van px'of. dr. L. B. W. Jongkees vragen en problemen van slechthorenden werden besproken. Tijdens de bijeenkomst, die door ongeveer tweehonderdvijftig men sen werd bijgewoond, kwam de vraag naar voren, of het succes van deze avond mis schien aanleiding kon zijn een dergelijk forum voor radio of televisie te houden. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL. BEVALLEN: M. C. MeltzerDahmen, z M. J. ScheffersBouma, z. ONDERTROUWD: A. E. L. Dresens sn H. M. Th. Randag; Th. F. J. Mooijekind en M. C. Oorthuis; A. Bouhuijs en E. Vis; H. Gürke en M. Vinke. OVERLEDEN: mej. G. A. Plaatsman, 76 j Th. Stouten, 78 j.; P. J. Bremer. 67 i.; wed. P. C. BoersBoelen, 79 j.; wed. D. H. MeijerRietmeijex-, 82 j.; A. Heijstek, 70 j. Advertentie 38% Het optreden van het Franse toneelge zelschap „Le Grenier de Toulouse", dat voor het eerst ons land zal bezoeken in het komende Holland Festival, zal begin nen met een voorstelling in Den Haag op dinsdag 16 juni, gevolgd door een optreden op zatex-dag 20 juni. In Amstei-dam ver schijnt het gezelschap op woensdag 17 en vrijdag 19 juni. In beide steden zullen twee verschillende programma's ten tone le worden gebracht. Op de eerste avond „Le jeu de l'amour et du hasax-d" van Ma- rivaux en „On ne saurait penser a tout" van De Musset, op de tweede „Eurydice" van Anouilh. Buiten deze twee steden zal dit Franse gezelschap nog voox-stellingen geven in Hilversum op 23 juni, in Groningen op 18 juni, in Utrecht op 24 juni en in Rotterdam op 25 juni. Woensdagavond heeft de musicoloog F. Mulders uit Amsterdam voor leden van Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld in hotel Boekenrode een causerie gehouden over de merkwaardige muzikale uitingen van de indianenstammen in Mexico. Spreker heeft gedurende zes jaar Mexico door kruist op een muzikale reis, waarbij hij de muziek van dex-tig indiaanse stammen op de band heeft vastgelegd. Binnenkort hoopt de heer Mulders weer naar Mexico te gaan om dan opnamen te kunnen ma ken van één grote indiaanse familie van niet minder dan 210 personen. Voordien zal hij in Engeland voor de B.B.C. enige opnamen verzoi'gen. De muziek van de Mexicaanse indianen heeft, aldus de heer Mulders, een cere moniële betekenis. Hoewel voor westerse oren vrij onbegrijpelijk, boeit deze mu ziek door haar merkwaardig dwingend ritme. Het doel van de meeste gezangen is met behulp van hun magische kracht gevaren te bedwingen. De door de heer Mulders bezochte indianenstammen be spelen door hen zelf gemaakte instrumen ten. De medicijnmannen van deze india nen hebben een onvoorstelbare invloed en zij beslissen met hun genezingsceremonie over leven en dood. Naast de muziek van deze tot uitsterven gedoemde indianen heeft spreker ook dia's vertoond van de prachtig geborduurde kostuums, die zij plegen te dragen, van de diverse types en van de gx-ootse schoon heid der natuur in Mexico. Dinsdagavond heeft de afdeling Aerden hout-Bentveld van'de Noordhollandse Ver eniging „Het Witte Kruis" in het nieuwe zaaltje van de'Religiëüze Kring in Aerden hout de jaarvex-gadering gehouden. De bij eenkomst werd gepx-esideex-d door mr. P. J. Prinsen Geerligs. Na het voorlezen van de jaarverslagen door secretaris en pen ningmeester ontstond er een geanimeex-de discussie over de toekomstplannen van de afdeling, met name het organiseren van een E.H.B.O.-cursus en van gezinsver zorgsters- en moedercursussen, die men binnen afzienbare tijd hoopt te verwezen lijken. In hotel „De Witte Zwaan" in Lisse werd woensdagavond de jaax-vergadering ge houden van de afdeling Lisse van de Ned. Chr. Bond van werkhémers in de Hout-en Bouwnijverheid. Voorzitter J. Noort ver geleek het leven van Nehemia met het ver enigingsleven: steeds bouwen ondanks al le tegenspoed met blijdschap in het werk. Het C.N.V. zal in 1959 het gouden jubileum herdenken. Dit zal niet alleen landelijk maar ook plaatselijk worden gevierd. Uit het jaarverslag van secretaris P. Heuse- veldt bleek, dat de afdeling 75 leden telt. Als spreker was uitgenodigd hoofdbestuur der P. H. de Kleuver die over het karak ter van het organisatiewerk sprak. Hiex-- in betrok hii ook de echtgenoten van de leden. Man en vrouw hebben het grootste belang bij de arbeid van de organisaties evenals de werkgever en de werknemer. Het hoofdmotief van zijn causerie was: maak uw organisatie sterk en tracht een ledental van honderd te bereiken. Na deze causerie werd het niet-officiële gedeelte van de avond gevuld door goochelen door de heer Verona, die frappante staal tjes van zijn kunst ten beste gaf. De actie die de burgerij van Lisse heeft ingezet om het bestuur van de speeltuin „Marijke" de nodige middelen te ver schaffen voor een glijbaan, is een groot succes geworden. Aan vrijwillige bijdra gen werd ingezameld 935,50. Bovendien werden er zeventig aandeeltjes a 10.- geplaatst, die renteloos zijn. Aan giften in eens werd een bedrag ontvangen van 682.50 zodat in totaal werd bijeengebrach 2328.-. Reeds eerder had het bestuur van ..Lisse Vooruit" een vierdelige kinderwip ontvangen. Aan alle gevers werd dank ge bracht voor hun milde bijdragen. De glij baan is inmiddels besteld en zal in april worden geplaatst. Bij de volgende adres sen kan men zich als lid voor de speeltuin opgeven: N. v. d. Leede, Montbretiastr. 41; P. v. d. Veek, Kanaalstr. 130; O. C. De Jong, Oranjelaan 50 en G. Lubbers, iVIeer en Houtstr. 28. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hendrik Ido Ambacht (toez.) P. H. de Pree te Ingen. Aangenomen naar Utrecht (wijkgemeen- te Pijlsweert) dr. J. M. Hasselaar, laatste lijk px-edikant te Djakarta. Bedankt voor Goor M. Koopmans te Tubbergen voor Westervoort G. Messie te Beukingen. Nieuws in het kort Christen Vrouwenbond Overveen. Vrijdagavond 20 maart houdt de afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond een bijeenkomst in gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan, waar ds. D. Ringnalda zal spreken over: „De ouder wordende mens in de moderne samen leving". Wereldvolkenrecht. Op een dinsdag 24 maart in restaurant Brinkmann te Haar lem te houden bijeenkomst van het Cen trum voor internationale lezingen zullen prof. dr. Gesina H. J. van der Molen en prof. mr. B. V. A. Röling debatteren over het onderwerp „Grondslagen van een wereldvolkenrecht". Mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, die evenals de beide debaters lid is geweest van de Nederlandse delegatie naar de Assemblee van de Ver enigde Naties, zal als president van de bij eenkomst optreden. Jeugdwerk in Israël. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond voor Maatschappelijke Werkers houdt op maan dag 23 maart een bijeenkomst in restaurant Brinkmann, waarop mevrouw Van Dien zal spreken over Israël en het jeugdwerk. Ook wordt een film vertoond. Palm-zondag. Tijdens een dienst van Stadsevangelisatie op zondag, waarop de heer C. van der Hagen zal spreken over Palm-zondag, zal de heer Adri Pape enige liederen zingen. Bestelauto aangereden. Een slinge rende oplegger van een truckauto heeft woensdagmiddag op de Zandvoortselaan in Heemstede een geparkeerd staande be stelauto beschadigd. De bestuurder van de auto was doorgereden, maar heeft ver moedelijk niets van de aanrijding gemerkt. Inmiddels is de identiteit van de chauffeur bekend. Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSERIJ Telefoon 16254 Bennebroek Onder voorzitterschap van de heer P. van Aalst had woensdagavond in „Oud Bex-g en Dal" de jaarvex-gadering plaats van de afdeling Bennebroek, Vogelenzang en omgeving van de Noordhollandse ver eniging „Het Witte Kruis". In zijn openingswoord gaf de voorzitter uiting aan de teleux-stellende opkomst, want van de 1030 leden waren er slechts veertien aanwezig. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Y. Schotanus, bleek dat de afde ling een grote activiteit aan de dag had ge legd welke culxnineex-de in de thans begon nen bouw van het nxeuwe wijkgebouw. De wijkverpleegstex-, zuster W. Stuiver, heeft in totaal 4024 bezoeken afgelegd. Haar werd hulde gebracht voor haar uitstekend werk. Uit het magazijn werden 344 artike len geleend. Het jaarvex-slag van de penningmeester de heer C. Roeien, wees een niet onbe langrijk batig saldo aan. Herkozen als be stuurslid werd vex-klaard de heer J. F. van Lierop bij enkele kandidaatstelling. De voorzitter deed vex-volgens enige me dedelingen over het nieuwe wijkgebouw en bracht hulde aan de secretaris die hier buitengewoon goed werk heeft verricht Waarderend uitte hij zich over de gemeen telijke steun. De voorstellen tot contributieverhoging en verhoging van de vergoedingen voor de secretaris en de penningmeester werden na enige besprekingen aangenomen. Tot afgevaardigden naar de algemene vei'gadering werden benoemd de heren J. F. van Lierop en Y. Schotanus. VERGADERING AR. KIESVERENIGING De A.R. Kiesvereniging „Groen van Prinsterer" houdt vx-ijdag in het lokaal achter de gereformeerde kerk een leden vergadering. Dr. L. J. van Dijk komt spre ken over het ond ex-werp: „Problemen om de x-andstand Holland". INENTING. In de Sparx-enbosschool in Bennebx-oek wordt woensdag 25 maart 's middags ge legenheid gegeven voor kosteloze inenting tegen pokken. De vereniging „Ambachtsschool Haar lemmermeer" heeft woensdagavond in het gebouw van de technische school in Hoofd dorp haar jaarvergadering gehouden. In een vlot tempo werden de diverse punten afgehandeld. Medegedeeld werd dat reeds mondelinge toestemming is verkregen voor de verdere bouw van de school, ondermeer hoofdlokaal, overblijflokaal en enkele praktijklokalen, zodat vermoedelijk dit jaar al met de voltooiing van het ge bouwencomplex kan worden begonnen. Met het oog hierop machtigde de ver gadering het bestuur tot het sluiten van een geldlening van ten hoogste tweehon derdduizend gulden voor de inventaris van het nieuwe schoolgebouw. Als de bouw ge heel gereed is, zal de school aan zeven honderd leerlingen plaats bieden. De secretaris en penningmeester brach ten de jaarverslagen uit. De rekening 1958 werd vastgesteld en de begroting voor vol gend jaar werd goedgekeurd. De contri butie voor dit j-.ar werd bepaald op 2,50. De penningmeester van het schoolfonds gaf eveneens een overzicht. Getracht zal wor den nog meer grote bedrijven financieel voor de school te intex-esseren. De heer C. A. de Koning werd als be stuurslid herkozen. In de vacature ir. G. J. Oude Reimer werd gekozen ir. T. C. J. van Bijleveld. De heren W. Neefjes en L. Kraak werden herkozen als bestuursleden van het schoolfonds.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9