Meer en Bosch Meer en Bosch Meer en Bosch SPINWIEL JONGE IEL zijn schoenen Huizing L. Costers 40 jaar bij „Enschedé" Voorbereiding van tentoonstellingen in Bloemenheuvel te Overveen Litios" vertolkte een actuele cantate op gedenkwaardig lustrumconcert Samenstelling van een commissie 1909-1959 PASSIEMUZIEK VAN JOSEPH HAYDN WOENSDAG 25 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Hoofd van clichéfabriek Chemez verpandde zijn hart aan grafisch bedrijf Haarlemse rechtbank sprak bedrijfsleider vrij Examens Verbreding Klever laan in Bloemendaal Gedeelte van weiland bij de weg getrokken Voor alle, gezindten-. Goos van Hoboken droeg „De Kruisweg" voor Ongestoord winkelen Openbare Werken verwijdert trottoirs in Paarlaarsteeg Architect Schultheiss ontwerpt nieuw gebouw voor N.R.V. UIT STAD EN STREEK Medische verzorging op Goede Vrijdag P. J. Krispijn 40 jaar bij Droste Mr. E. M. J. Minderop voorzitter Raad van Beroep Communistische uitgever van „dr. Sjivago" mag Amerika binnen Receptie Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarverslag Haarlems Speeltuin Verbond Woensdag 1 april hoopt de lieer L. Costers de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar tevoren in dienst trad. van de Grafische Inrichting n.v. Joh. Enschedé en Zn. in Haarlem. De aanstaande jubi laris staat thans aan het hoofd, van de Clichéfabriek Chemez, gevestigd aan de Wijde Appelaarssteeg. Op de dag van zijn jubileum zal de heer Coster 's mor gens om elf uur door zijn directie worden ontvangen, waarna tussen half twaalf en half één in het Johcz-huis aan de Jans straat; 85 een hiddigingsbijeenkomst wordt gehouden. L. Costers De heer Costers trad als 24-jarige jonge man de grafische wereld binnen. In de loop van het gesprek dat wij met hem hadden kwam meer dan eens tot uiting dat hij deze stap nimmer heeft betreurd. Over zijn werkkring zegt hij bij voorbeeld kernach tig: „Het is een echt zenuwbedrijf, maar ook een pracht-bedrijf. Het is werk dat niet alleen je hele hoofd maar ook je hele hart in beslag neemt." En toch is het gra fische vak bepaald geen „jeugdliefde" van de heer Costers. „Ik weet niet eens waarom ik veertig jaar geleden naar een vacature van assistent-inkoper solliciteerde. Maar toen ik er eenmaal in zat heeft het me niet meer losgelaten. Misschien dat er toch wel wat drukkersbloed door mijn aderen stroomt," lacht hij, doelend op de gelijke nis van zijn familienaam met die van zijn beroemde stad- en vakgenoot Lourens Janszoon. De heer Costers begon zijn loopbaan bij „Enschedé" dus als assistent-inkoper. In de jaren die volgden, kwam hij veelvuldig in contact met de chemigrafie, een kennis making die van blijvende aard werd toen hem in 1928 de leiding werd toevertrouwd van de afdeling chemigrafie, later de clichéfabriek Chemez. De heer Costers leerde het vak van de grond af en van binnen en buiten. Hij volgde een opleiding aan de grafische school in Amsterdam en verschafte zich verder door zelfstudie een uitgebreide theoretische en praktische vak kennis- Op zolder „Ik weet nog goed hoe wij zo'n dertig jaar geleden op een zolder van het bedrijfspand aan het Klokhuisplein werk ten. De werkmethoden, de technische uit voering en de omstandigheden waarin het personeel werkt hebben, vergeleken bij vroeger, een enorme vlucht genomen. En niet te vergeten het tempo waarin een order thans moet worden uitgevoerd. Vroe ger ging alles veel gemoedelijker. Nu heeft de opdrachtgever zijn cliché bij wijze van spreken liever gisteren dan vandaag in Advertentie HELPT ONS BOUWEN STEUNT DE COLLECTE Voor verduistering was een jaar gevangenisstraf geëist De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag middag een 39-jarige bedrijfsleider uit Amsterdam vrijgesproken van verduiste ring. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had op 11 maart een jaar gevangenisstraf geëist. De man was ten laste gelegd, dat hij in 1956, 1957 en 1958 als bedrijfsleider van 'n restaurant in Zandvoort steeds kleine ba- dragen had verduisterd. Volgens de eige naar van de zaak, een Amsterdamse bak ker, zou het totaal tien a twintig mille hebben belopen. De officier van Justitie achtte het bewijs, vooral gebaseerd op aantekeningen en verklaringen van ser veersters in het restaurant, geleverd. De rechtbank achtte het tenlastegelegde evenwel niet wettig en overtuigend be wezen en sprak de Amsterdammer vrij. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men psychologie: mej. C. D. Muilwijk, Zeist; T. J C. Berk. Hoerde (Gld.). Kandidaatsexamen psvchologie: mej. I. Lengkerk. Rotterdam: mevr. G. A. Postma-Van der Tempel. Amsterdam. Tilburg. Katholieke Economische Hogeschool. Doctoraalexamen economische bedrijfshuishoud- luindige richting: J. Nelissen, Haarlem; J. Maes, Stramproy; W. de Moor, Breda. Groningen. Doctoraalexamen letteren en wijs begeerte: cum lande J. Offerhaus. Groningen. Doctoraalexamen Zweeds: mevr. J. C. Torringa- Timmer. Groningen. Kandidaatsexamen psycho logie: mej. M. Meyling, Groningen. Kandidaats examen godgeleerdheid: E. J. Struif, Nw. Beerta. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen wijsbegeerte: E. J. Willems, Amsterdam. Doctoraalexamen economie: A. Hoonakker. Am sterdam. Bevorderd tot apotheker: mevr. N. Steinberg-Barzelay en mej. K. Y. N. Liem, beiden te Amsterdam. Kandidaatsexamen psychologie: mej, H. W. Jansen, A. de Klerk en J. H. Kluivers, allen te Amsterdam. Kandidaatsexamen culturele anthropologic: mevr. R. F. Wielinga-Beekman, Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: mej. J. E. F S. Borggreve en mej. A. Storm, beiden te Am sterdam. Notarieel examen: J. Oosthoek, Alblas- serdam; J. L. Vergouwen, Amsterdam. Leiden. Doctoraalexamen rechten: N. A. Kamp. Nijmegen: H. A. Bos, Bergen (N.h.). huis." En als om deze woorden te onder strepen, rinkelt de telefoon en horen we de heer Costers aan een cliënt aan de andere kant van de lijn meedelen dat diens op dracht voor verzending klaar ligt. In maart 1939 werd de clichéfabriek Che mez, die op het ogenblik een kleine vijftig man personeel telt, van het Klokhuisplein overgeplaatst naar de Wijde Appelaars- steeg. In 1957 onderging de bedrijfsruimte een zeer ingrijpende verbouwing en het is niet overdreven te zeggen dat de fabriek thans met haar lichte en frisse werklokali- teiten en hypermoderne uitrusting in haar soort tot de modelbedrijven gerekend mag worden. Het is dan ook niet zo verwonder lijk dat de fabriek vaak bezocht wordt door vakmensen uit de cliché-industrie, leerlin gen van grafische scholen en andere be langstellenden. „Veertig jaar is een hele tijd," knikt de heer Costers nadenkend. „Maar als je plezier in je werk hebt vliegen de jaren voorbij. Dan kijk je alleen bij een jubileum zoals dit er van op dat het er al weer zoveel zijn. Er zijn natuurlijk ook moeilijke tijden geweest. Maar als je ziet hoe het allemaal om je heen is gegroeid, dan blijft er alleen maar vreugde over dat je dit alles mee hebt mogen opbouwen." De Kleverlaan te Bloemendaal, die al vele eeuwen een verbinding vormt tus sen Haarlem en de duinstreek, wordt op het ogenblik verbreed en als over enkele weken het verkeer naar de recreatieoor den in Bloemendaal en Zandvoort toeneemt zal weer een druk gebruik worden ge maakt van deze verbinding. De Busken Huetlaan, de verbinding tussen de Klever laan en de Bloemendaalseweg, is inmid dels gereed gekomen en thans wordt het tweede deel van de Kleverlaan onder han den genomen. De weg wordt aanzienlijk verbreed en daartoe wordt een gedeelte van het weiland aan de zuidzijde van de Kleverlaan gebruikt. Vorige week is de grens met, paaltjes afgebakend in het weiland en het oude hek tussen het -rij wielpad en het land is afgebroken. Maan dag is verder gewerkt aan de verbreding en onder meer wordt aandacht besteed aan de riolering. Te verwachten is dat de Klcverlaan op Haarlems grondgebied, tussen de spoor wegovergang en de vluchtheuvel bij de Delftlaan onder handen genomen zal wor den. Hiermee wordt echter gewacht tot de westelijke randweg wordt aangelegd, die in dit gedeelte de Kleverlaan zal kruisen. Advertentie De Amsterdamse kunstenaar Coos van Hoboken heeft dinsdagavond in het Jeugd huis in Bloemendaal het passiespel „De Kruisweg" van Henri Chéon in de Neder landse vertaling van Albert Speekaert zeer doorleefd en aangrijpend uitgebeeld. Dit spel confronteert de toeschouwer met de moeilijke weg, die Christus als Gods Zoon tot het kruis heeft moeten gaan voor de zondige mensheid. De schrijver heeft de rol van deze mensheid toebedeeld aan de toeschouwers. Deze worden volko men betrokken bij het spel. dat. getuigt van de allerverzoenende liefde van Crhis- tus als bemiddelaar tussen God en .de mens. Slechte menselijke neigingen als hoogmoed, zelfzucht, eigendunk en wreed heid vromen een scherpe tegenstelling tot die liefde. Coos van Hoboken gaf het lijden van Christus eenvoudig en zuiver weer. Slechts op enkele punten waren woord en gebaar mogelijk iets te emotioneel. De avond was georganiseerd door de commissie voor lectuurverspreiding van de gereformeerde kerk in Bloemendaal. In plaats van ds. G. Toornvliet, die ver hinderd was, dankte zijn assistent, mr. B. Carp, de voordrachtkunstenaar voor zijn spel. Advertentie COLLECTE van 31 maart tot 4 april In HAARLEM en HEEMSTEDE. Nadat. B. en W. van Haarlem in febru ari hadden besloten de Paarlaarsteeg voor alle verkeer te verbieden, is de dienst van Openbare Werken gisteren begonnen met het verwijderen van de trottoirs, zodat een gelijkmatig straatoppervlak ontstaat, waar men ongestoord zal kunnen winkelen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Reisvereniging heeft besloten zijn hoofd gebouw op de hoek van de Zeestraat en de I.aan van Meerdervoort in Den Haag te verdubbelen. Architect B. Schultheiss B.N.A. uit Haar lem heeft daartoe een nieuw aansluitend pand van vier verdiepingen met het front naar de Laan van Meerdervoort ontwor pen. De gemeente Den Haag, die op den duur de panden aan de overzijde van de Laan van Meerdervoort laat wegbreken om een verkeersplein te scheppen, heeft toestemming tot de bouw verleend. Men hoopt de uitbreiding medio 1961 voltooid te hebben. Nieatos in het kort Zendingswerk in Peru. Op donder dag 2 april zal de heer J. B. A. Kessler jr. uit Doorn in de Zuiderkapel aan de Zui derstraat in Haarlem vertellen over het zendingswerk in Peru en daarbij enkele films vertonen. Spreker, die negen jaar geleden naar Peru vertrok en onder de Inca's werkte, verblijft thans met verlof in ons land. Taaszangdicnst in Heemstede. Op tweede paasdag des morgens om tien uur is er in de Pinksterkerk aan de Camplaan in Heemstede een zangdienst. Liturg is dr. A. Dondorp. Verder werken mee Nelly Groeneveld, sopraan, Nel Boeree, trom- pettiste en Simon C. Jansen, organist. De dienst bestaat afwisselend uit soli dei- medewerkenden en gezamenlijke zang. Dr. Dondorp houdt een korte meditatie. Toe gang vrij. 't Hof van Heemstede. De expositie in 't Hof van Heemstede van leerlingen van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam, die hedenavond door prof. dr. N. R. A. Vroom om 20 uur wordt ge opend, is dagelijks geopend. Men zal de duur van deze tentoonstelling nog vast stellen. Haarlems Speeltuinverbond. Het Haarlems Speeltuinverbond houdt op don derdag 26 maart om acht uur in het club huis van de afdeling D.V.S. aan de Vondel- weg in Haarlem zijn jaarlijkse algemene vergadering. Goede Vrijdag van twaalf uur af zal de heer J. L. Bouwer jr., Staten Bolwerk 34, tel. 10979. de diensten voor de tandartsen waarnemen en de heer J. Beyers, Raam- singel 28, tel. 13164 te Haarlem, voor de dierenartsen uit Haarlem en omgeving. Onder leiding van burgemeester dr. D. H. Pccreboom Voller is dinsdagavond te Bloemendaal een bespreking gevoerd met vertegenwoordigers van buurtvereni gingen en enkele Bloemendalers over het voorbereiden van tentoonstellingen in „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaalse weg te Overveen. In principe is besloten medewerking te verlenen en binnenkort zal een commissie worden samengesteld, waarvan de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek het voorzitterschap zal ver vullen. Tot de gasten behoorden afgevaardig den van de drie buurtverenigingen uit de gemeente (Bloemendaal. Overveen en Aerdenhout-Bentveld) en de heren mr. F. J. D. Theyse sr., als vertegenwoordiger van de vereniging „Bloemendaals Bloei" en mf. C. W. D. Vrijland, kenner van de historie van Bloemendaal en speciaal van de buitenplaatsen. De burgemeester her innerde er aan, dat er reeds verscheide ne tentoonstellingen door het gemeentebe stuur zijn voorbereid en op het ogenblik wordt er weer een gehouden in „Bloe menheuvel". In april wordt een nieuwe ge opend, waarbij afbeeldingen uit de histo rie van Bloemendaal te zien zullen zijn. De belangstelling voor de tentoonstellingen wordt goed genoemd en met vertrouwen ziet het gemeentebestuur de verdere ont wikkeling tegemoet. B. en W. zijn van mening, dat particulieren bij de voorbe reiding worden ingeschakeld en in de toe komst het werk overnemen. Gedacht is medewerking te vragen aan de buurtver enigingen en de burgemeester was dank baar, dat vertegenwoordigers van de drie bestaande verenigingen belangstelling heb ben getoond. In Vogelenzang bestaat geen buurtvereniging, maar gehoopt wordt dat in een te vormen commissie dit gedeelte der gemeente ook vertegenwoordigd zal zijn. Uit de besprekingen bleek dat de bezoe kers niet afwijzend stonden tegenover de plannen en suggesties die werden genoemd voor de toekomst. „Bloemenheuvel" wordt voor het doel beschikbaar gesteld en gedacht werd aan het houden van ten toonstellingen op het gebied van foto's, bezittingen (schilderijen, porcelijn en dergelijke) van Bloemendalers en in het najaar van paddestoelen. De afgevaardigden van de buurtvereni gingen zegden toe de aangelegenheid in hun besturen te bespreken en eventueel een afgevaardigde aan te wijzen voor een commissie, waarvan de heer Van Eek voorlopig met het voorzitterschap zal wor den belast. Ook verklaarden mr. Theyse en mr. Vrijland zich bereid medewerking te verlenen. De heer P. J. Krispijn was dinsdag veer tig jaar in dienst van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken n. v. in Haarlem. Naar aanleiding van dit feit is hij gisteren hartelijk door directie en personeelsleden gehuldigd. Nadat de jubilaris in gezel schap van zijn vrouw en twee paranimfen in de vergaderzaal van het bedrijf was aangekomen sprak de heer M. W. Savrij Droste hem namens de directie in zeer waarderende bewoordingen toe. In het bijzonder wees de heer Savrij Droste op de uitstekende naam die de heer Krispijn zich in de loop dér jaren in binnen- en buiten land heeft verworven als zuivelexpert. Aan het eind van zijn toespraak overhan digde hij de heer Krispijn als blijk van er kentelijkheid en waardering de verguld zilveren legpenning van Droste alsmede de gouden draagmedaille van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel met het daarbij behorend getuig schrift. Verder mocht de jubilaris uit han den van zijn directeur een gouden polshor loge in ontvangst nemen. Vervolgens haalde de heer U. Haanstra. sprekend namens het kantoorpersoneel en collega's, herinneringen op uit de loop baan van de heer Krispijn, welke woorden hij vergezeld deed gaan van een leren ak- centas. Mevrouw Krispijn kreeg een bloe menhulde. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Zaterdag 28 maart is er voor andere be langstellenden gelegenheid 'ot gelukwen sen op de receplie. welke 's middags van drie uur tot half vijf in restaurant Brink- mann aan de Grote Markt wordt gehou den. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tót voorzitter van de Raad van Beroep te Haarlem mr. E. M. J. Minderop, advocaat te Aerdenhout. 99 Ter gelegenheid van het achtste lustrum kreeg de jaarlijkse grote uitvoering van de muziekvereniging „Linos" van het Haar lems Stedelijk Gymnasium een bijzonder feestelijk cachet. Zij had dinsdagavond onder grote belangstelling plaats in de Vleeshal. I Zoals steeds op eer. „Linos"-avond het geval is, was de gemeenschapssfeer door het gezamenlijk spelen en zingen van het „Amicitia"-lied van dr. D. M. Hoogeveen van het begin af gewekt en zij bleef heer sen tot dc gebruikelijke epiloog: de spon tane toespraak van rector Huibregtse, de hulde van de executanten aan hun diri gent en het uitreiken van het onderschei dingsteken aan de „veteranen" van het ensemble. Het programma hielp bovendien niet weinig mee om een levendig contact te wekken tussen uitvoerenden en toe hoorders. Dit was wel zeer bijzonder met de cantate voor schoolkoor, solisten, spre ker, piano vierhandig en slaginstrumenten „A negro girl goes to school" door Ignace Lillen het geval. Het betrof hier een ta melijk recent geval van de tegenstelling tussen „blank" en „gekleurd" een stuk realiteit dat. hoewel het zich in een ander werelddeel afspeelt, niettemin onze hu mane gevoelens raakt. Het stuk heeft niet de pretentie te koketteren met een schone vorm of van het l'art pour l'art, maar het overspoelt dat alles door werkelijkheids- drang en nuchtere waarheid. De inhoud wint het van de vorm. Dit wil zeggen, dat de componist zijn doel bereikt en bij het publiek een levendig besef wekt van het onrecht jegens een evenmens, omdat deze anders van huidskleur is. En tevens blijkt dan dat de aangewende middelen om het geval duidelijk te maken de juiste zijn, want dat zij d hoofdzaak waar het om gaat niet in de weg staan, maar deze integendeel helpen accentueren. Onder tussen leeft iedereen met het geval mee. Als het koor zijn afschuw voor die rassen haat uitzingt, is iedere toehoorder in een stemming gebracht om ook shame on you" te zeggen. De dirigent Edward Biele had deze lang niet eenvoudige opgave met zorg voorbereid. Het koor was ritmisch zeer paraat en het vrij belangrijke vocaal-solis tische aandeel kwam zuiver en klank- schoon tot zijn recht. Het parlando werd raak vertolkt en de ongemene begeleiding van piano en slagwerk miste haar effect niet. Het geheel was een resultaat van in tense samenwerking, waarvan de morele winst zal beklijven. Ons respect aan de heer Biele voor doze prestatie. In de eerste helft van de avond was door het orkest versterkt met oudleden een fragment uit de ,.Rosamunde"-muziek van Schubert ten gehore gebracht. Verder had het publiek met genoegen kunnen luisteren naar een zuiver geïntoneerde bariton-aria van Telemann en een uitzon derlijke prestatie van solist en begeleidend strijkorkest kunnen genieten in een Fluit concert in G van Antonio Vivaldi, waarin vooral het fraaie klinkende duo-spel van fluit en cello in het middendeel en het briljante samenspel van de finale bijzonder opvielen. Groot succes verwierf ook te recht een pianist met vaardige en tempe- ramentrijke vertolking van de Fantasie- Impromptu van Chopin. „Linos" kan terugzien op een bijzonder geslaagd lustrumconcert. Jos. de Klerk WASHINGTON (UPI) Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft visumbe palingen opzijgezet teneinde het de Ita liaanse uitgever van dr. Sjivago van Bo ris Pasternak mogelijk te maken de Ver enigde Staten binnen te komen. Vernomen wordt, dat de communistische uitgever Feltrinelli, die zich thans op rondreis in Mexico bevindt, een visum- aanvrage heeft gedaan om een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten, hoewel er een verbod bestaat tegen het binnen komen van communisten of ex-commu nisten als zij geen diplomaten zijn. Hij wordt ongeveer 1 april in New York ver wacht. Advertentie een glaasje jeugd! Advertentie i.yf ll II Vijftig jaar nu verkoopt Huizing zijn schoenen. Vijftig ja&r hebben we geprobeerd, een goede schoen goed te verkopen. Met vakkun dige, vriendelijke raad die tot uw tevredenheid zou leiden. U - we spreken tot cliënten van wel drie generaties - hebt dit op prijs ge steld. Dat u ons vijftig jaar sterk in onze schoenen deed staan, dat u ons liet groeien tot steeds ge varieerder collecties, dat u ons de reden gaf de beste medewer kers voor u te hebben - daarvoor danken wij u op deze plaats. De receptie is op dinsdag 31 maart 1959 in onze zaak, 's middags van 3 tot 5 uur. Haarlem - Utrecht Op dinsdag 31 maart a.s. is Huizing, wat d© verkoop betreft, de gehele dag gesloten. Dus ook de Speciaalzaak op de Kruisweg. De ora'toriumachtige Passiemuziek „Die sieben Worte des Erlösens am Kreu- ze" van Joseph Haydn is van oorsprong niet vocaal. Het is een bewerking van een instrumentale compositie, waarvan slechts de recitatieven van de zeven Kruis woorden voor bas-solo het vocale clement vormden. Een priester, verbonden aan de Domkerk van Cadiz, had de compositie van dit werk, dat in wezen een instrumen tale passie is, in 1785 aan Haydn opge dragen. Men kan er, gelet op de gebrekkigheid van de vervoersmiddelen in de achttiende eeuw, terecht verbaasd over zijn, dat „De zeven kruiswoorden" in de oorspronkelij ke vorm zo spoedig na de eerste uitvoe ring te Cadiz, in de kerkdienst van de Goede Vrijdag, in verschillende steden van Europa bekend werd. Een kapelmees ter in Passau ging het werk tot een ora torium transformeren en in deze vorm heeft Haydn, volslagen verrast, het werk te Passau, waar hij op doortocht naar Engeland in 1794 korte tijd vertoefde, ho ren uitvoeren. Die uitvoering bracht hem ertoe zijn compositie zelf te bewerken en er de gestalte en inhoud aan te geven, waarin zij tot in onze dagen bekend is ge worden. Is die bewerking geslaagd? Wan neer men aan de superieure vocale kwa liteiten van zijn oratorium „De Jaargetij den" en „De Schepping" denkt, moet men wel tol de conclusie komen, dat „De ze ven kruiswoorden" daar ver bij achter blijft. Het instrumentale principe van de ze muziek is te geprononceerd geweest om het in een vocale sfeer te betrekken en in deze omstandigheid ligt ook de moei lijkheid van een uitvoering van deze pas siemuziek. Voor de christelijke zangvereniging „Heemstede" die het werk dinsdag avond in samenwerking met de christelij ke gemengde zangvereniging „Advendo" uit Burgerveen in de Pinksterkerk te Heemstede ten gehore bracht, was de mu ziek een hachelijke opgave. In het bijzon der waren bet wel de zuiverheid der into- BEVALLEN van een zoon: 23 maart: C. T. A. M. Geldorp-Hiel; S. Piers-Boeser; M. J. Hoogeboom-Florie; W. C. Mosterd- Pleging; R. Deurloo-Bouma; G. H. van de Molen-van Putten; 24 maart: F. Smith- Lubbers; J. H. Schotvanger-Maas. BEVALLEN van een dochter: 21 mrt: M. Tijssen-Horn; 23 maart: G. Blankwa- ter-Looman; G. A. Strik-Wals; H. M. Mul ders-van Deenen; A. W. M. Polfliet-Elst- geest; A. M. Both-Schopman; J. M. Bont- Kok; 24 maart: A. M. F. van Zalingen- Bosman; H. F. A. van Waardenburg- Backer; C. M. Mense-van Wees. ONDERTROUWD: 24 maart: W. A. van der Kroft en M. C. Kuilboer; D. P. de Rui ter en J. H. Molegraaf; H. J. Reinink en B. G. H. Schouten; H. A. M. Tijdink en J. B. A. Bouwmeister; J. F. Westerburger en A. J. Kooij. GETROUWD: 24 maart: R. J. Kuijper en R. Katerberg; B. P. A. Jansen en H. van Sluis; P. Stassen en H. van Sluis. OVERLEDEN: 21 maart: A. Kousemaker, 71 j„ Hazepaterslaan; 22 maart: W. Ver boom, 74 jr., Gasthuissingel; J. Kan, 77 j., Gasthuisvest; M. E. Vredenburg, 92 j„ Ke naupark; 23 maart: E. Imanse, 11 m„ Haze paterslaan. naties, de gaafheid van de koorklank en de melodische vorm, die de koorzangeres sen en de zangers voor bijzondere moei lijkheden plaatsten, voor de oplossing waarvan zij op de medewerking van de akoestiek niet konden rekenen. Met enke le fragmenten (zoals het koor: „Warum hast du mich verlassen?) kon de dirigent S. P. Visser, mede dank zij het meegaan de karakter van de betreffende muziek, een verdienstelijk resultaat bewerken, hetgeen de intentie en de toewijding, waar mede deze uitvoering werd ondernomen, een aangrijpende, tot inkeer stemmende zin deed krijgen. Van bijzondere betekenis hiervoor wer den ook de meditaties, die ds. F. R. A. Henkels over elk der zeven kruiswoorden uitsprak en die deze muziekuitvoering tot een kerkdienst maakten, waarin het Lij densevangelie centraal stond. Een woord van grote waardering voor de muzikale en nauwgezette pianobegeleiding van de koorzang door Henk Brier moge dit ver slag besluiten. P. Zwannswijk In het verslag over 1958 van het Haar lems Speeltuin Verbond wijst de verbonds voorzitter, de heer D. Rookhuiszen, op een aspect in het speeltuinwerk dat zich in ongunstige zin dreigt te ontwikkelen, na melijk de terugloop van het aantal mede werkers en leden. Hjj meent dat deze ver minderde belangstelling geweten moet worden aan de televisie en aan de aanleg van openbare speelgelegenheden waardoor het lidmaatschap van een speeltuin niet meer nodig wordt geacht. „Gaat men nog verder door te stellen dat de hekken van de tuinen moeten, dan moeten wij constateren dat er principiële veranderingen aan de orde gesteld wor den, die wij nog niet zonder meer kunnen aanvaarden," aldus de heer Rookhuiszen. Hij stelde overigens met vreugde vast dat het de gemeente Haarlem ernst is met de aanleg van speeltuinen in nieuwe stads wijken o.a. in „Delftwijk". Het aantal bij het verbond aangesloten afdelingen be droeg in 1958 vijftien, omvattende 2695 leden. Met „Het Vondelkwartier" zijn met betrekking tot de aansluiting nog bespre kingen gaande. Met waardering en dankbaarheid wordt in het verslag de heer H. Tuninga herdacht, die in 1958 overleed. Als lid van de ge bouwencommissie verstrekte architect Tu ninga aan het verbondsbestuur vele waar devolle adviezen. Aan de vakantiespelen namen in het verslagjaar ongeveer 55.000 kinderen deel. Het bloemencorso ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het H.S.V. was een groot succes. Ook de andere evenementen tijdens de vakantiespelen mochten zich in een grote belangstelling van de jeugd ver heugen. De deelname aan het „Willem Klaren-kamp" in de duinen van IJmuiden was minder dan voorgaande jaren. Totaal hebben 249 jongens en meisjes er een leuke kamptijd doorgebracht Het gebruik aan clubhuizen op diverse tuinen is nog steeds voelbaar. Voorberei dingen zijn getroffen voor de bouw van een clubhuis op de tuinen van „Jeugdland" en „Nieuw Leven". Bij het winterclubwerk in de afdelingen worden wekelijks ruim 3000 kinderen in circa 80 clubies enige uren bezig gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7