Zandvoortse raad stelt drastische verhoging van strandhuren vast Vader, moeder en 9 kinderen!! Mr. J. Klaasesz brengt een werkbezoek aan Hillegom Badgasten betalen 25 percent meer huur voor stoelen en tenten neef PLANTAARDAPPELEN HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zandvoorts raadhuis wordt gerestaureerd Voorstellen van B. en W. aan gemeenteraad Dr. A. Schrage sprak over orchideeën Expositie „In het kielzog van Henry Hudson" wordt donderdag geopend v. Dsursen's Aardappelenbedrijf Vragen over de meel- en broodprijzen Q. Waverijn benoemd tot burgemeester van Koudekerk Toneelgroep „Alliance" speelde voor 't Nut Ballet van de Markies de Cuevas komt weer naar Nederland Watersymphonie op „Hollands Glorie 1959" Sluitingsmiddag sociëteit voor bejaarden Dennenlaan wordt verbeterd Zeven maanden geëist wegens keren op snelweg WOENSDAG 25 MAART 1959 i DE ZANDVOORTSE STRANDPACHTERS zullen met ingang van dit jaar een drastische verhoging van de huurprijzen voor het strand moe ten betalen. De prijzen van de strand huur zijn namelijk 65.5 percent ge stegen. Ter compensatie mogen de pachters de tarieven voor de verhuur van strandstoelen en -tenten met 25 percent de hoogte in brengen. Naar raming zullen deze tariefsverhogingen zowel de gemeente Zandvoort als de strandpachters dertigduizend gulden meer in de la brengen. Na een slepende en verwarde bespreking heeft de gemeenteraad van de badplaats dinsdagavond deze verhoging van de strandhuren vastgesteld. De vier aan wezige leden van de Partij van de Arbeid en de heer Hose (V.V.D.) gaven hun stem er niet aan. Vermoedeijk zullen de strandpachters tegen het be sluit in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. De tarieven van de strandhuur zijn sinds 1956 niet verhoogd. Met het oog op de stij ging van de gemeentelijke kosten ten be hoeve van het strand en de strandexploi- tatie achtten B en W. een verhoging wen selijk, waarbij zij tevens rekening wilden houden met de vele gemeentelijke uitga ven, waarvan de strandexploitanten mede profiteren. Er bleek betreffende deze kwestie niet alleen een voorstel van B. en W. te bestaan, maar ook een voorstel van de financiële commissie en één van de af deling algemene zaken van de secretarie. De voorgestelde hogere prijzen voor stoelen en tentenverhuur zou naar schat ting een grotere opbrengst van zestig duizend gulden per seizoen opleveren. Deze hogere opbrengst zou voor de helft aan de gemeente en voor de andere helft aan de pachters ten goede komen, zodat de ex ploitanten volgens het voorstel dus aan merkelijk betere uitkomsten zouden ver krijgen. Hoewel dit niet uit het voorstel bleek nam wethouder K ér km an een minder heidspositie in. Hij achtte een dergelijke drastische verhoging ongewenst. Bij de andere in bespreking gebrachte voorstel len werd rekening gehouden met een be paald lager vastrecht voor de standhuur en een percentage van de stoelenverhuur, dat ten goede aan de gemeente zou komen. Bezwaren van pachters B. en W. hadden met een uit drie per sonen bestaande delegatie van strand pachters overlegd. Deze delegatie zou zich akkoord hebben verklaard met de voor gestelde verhoging van de prijzen, die de strandbezoekers voor stoelen- en tenten- huur moeten betalen. Tijdens een verga dering van de strandpachters heeft men echter unaniem het voorstel van B. en W. verworpen. Men wenste de huidige tarie ven in de nieuwe contracten te handhaven. De pachters zijn van mening dat zij niet eenzijdig moeten worden belast met de kosten, die voor het algemeen belang wor den gemaakt. Zij zijn voorts ontstemd over het feit, dat deze kwestie nu pas in be handeling komt, terwijl het nieuwe seizoen voor de deur staat. Gevreesd wordt dat door de hogere tarieven veel minder stoe len en tenten zullen worden verhuurd. De ruim twee uur durende behandeling van het voorstel van B. en W. werd van de publieke tribune af gevolgd door een aan tal strandpachters, die een enkele keer hun instemming met of afkeuring van het gesprokene niet voor zich konden houden. Tijdens de behandeling van het door B. en W. gedane voorstel werden ook de twee andere voorstellen van financiële com missie en secretarie besproken, hetgeen de overzichtelijkheid niet bevorderde. Uit eindelijk heeft de voorzitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema, nadat tussen hem en wethouder Kerkman een scher mutseling was ontstaan, de behandeling abrupt beëindigd en het voorstel in stem ming gebracht. De heren Kerkman, Paap, Diemer. Van Duyn en Hose stemden tegen, zodat het voorstel met acht tegen vijf stemmen afwezig mevrouw Mol en de heer Koning werd aangenomen. De heer Van der Werff (C.H.) opende de bespreking met te zeggen dat hij de voorgestelde tariefswijzigingen te hoog vond. „Zou de prijsbeheersing dit. wel Hoed keuren?" Voorts meende hij dat aan rie strandpachters teveel de algemene uit gaven aan wegen en dergelijke in rekening worden gebracht. In een uitvoedige beschouwing zei de heer Lindeman (K.V.P.) dat het erop neerkomt dat. de bezoekers meer gaan be talen voor de diensten, die de badplaats Advertentie Nadat, de heer D. van Duyn (Arb.) in de drnsdacavond gehouden vergadering van de Zandvoortse raad als lid was ge ïnstalleerd kwam een voorstel aan de or de om een krediet beschikbaar te stellen voor de restauratie van vertrekken van het raadhuis. In totaal zou hiermee onge veer een bedrag van dertigduizend gulden zijn gemoeid. Wethouder Kerkman bleek het ech ter met dit voorstel niet eens te zijn. Hij wilde met een uiteindelijk bedrag van f 23.400 akkoord gaan. Nadat enige raads leden het voorstel van de meerderheid van B. en W. hadden toegejuicht, verklaarde wethouder T a t e s dat zal worden ge tracht de verbeteringen zo goed en zo zui nig mogelijk te doen zijn. Tenslotte stelde de raad in totaal 29.000 voor de restauratie beschikbaar. Tegen stemden de heren Kerkman, Paap, Die mer en Van Duyn (allen Arb.). Mevrouw Mol-Van Bellen en de heer Koning waren afwezig. De overige, in ons blad gepubliceerde voorstellen werden alle aangenomen. Tot lid van de raadscommissie van bij stand voor algemene zaken werd mevrouw Mol-Van Bellen benoemd. In de commis sie voor publieke werken en het grondbe drijf en die voor georganiseerd overleg koos de raad de heer Van Duyn. De heer A. Terpstra werd aangesteld tot concier ge van het gebouw voor publieke werken. verleent. Op de schouders van de strand exploitanten worden geen extra lasten ge legd. Zij gaan zelfs nog meer verdienen. Wethouder K e r k m a n betreurde het dat in het voorstel niet tot uitdrukking kwam dat hij in het college een minderheids positie innam. Hij vond het voorstel van B. en W. „onelegant". Verhoging van de strandhuren, doch in beperkte mate, vond hij juist. De voorzitter en wethouder Tates ver dedigden het voorstel door erpp te wij zen, dat de hogere gemeentelijke uitgaven worden afgewenteld op de strandbezoekers, die van de voorzieningen mede profiteren. Onjuist achtten zij het van iedere te ver huren stoel of tent een bepaald percentage van de prijs naar de gemeente te laten af vloeien, daar in dat geval de gemeente de stoelenverhuur moet gaan controleren. Een vaste strandhuur is daarom het beste. Verantwoorde tarieven De voorzitter toonde zich tevreden over dc uitstekende strandexploitatie door de pachters. Hy achtte een verhoging van de voorgestelde tarieven volkomen verant woord. Terloops zei hjj, het onjuist te vin den dat de vereniging van strandexploi tanten een afschrift van een bezwaarschrift had gezonden naar ieder raadslid afzon derlijk. „De indruk zou dan kunnen ont staan dat men de raadsleden in een dwang positie wil brengen. De strandpachters willen het hier misschien voor het zeggen hebben. Zij hebben een soort monopolie positie verkregen. Maar men moet begrij pen, dat ook anderen voor de strand exploitatie belangstelling hebben. Het gaat hier om een zakelijk contract tussen ge meente en pachters, met reële tarieven. Als de pachters deze tarieven niet willen aanvaarden, kunnen zij hun monopolie positie doorbreken", aldus de voorzitter. Tenslotte besloot men een vaste huur in rekening te brengen, waarna men verder over de hoogte van de tarieven ging discus siëren. „Als u hierover verder wilt keu velen, heb ik hiertegen geen bezkaar", was de opmerking van de voorzitter. Met de delegatie van de pachters zouden B. en W. in principe al een akkoord hebben ge maakt over de nieuwe prijzen van stoelen en tenten. De vergadering van pachters had echter een geheel ander geluid laten horen en zou dus de delegatie alleen heb ben laten staan. Toen deze voorstelling 'van zaken werd meegedeeld, kwam als reactie van de pu blieke tribune: „Dat 's niet waar, niet waar!" Voorzitter: „De publieke tribune is geen commentaar toegestaan". De heer Hose (V.V.D.) gaf te kennen dat het tijdstip van de prijsverhogingen zeer ongunstig was. De maatregel had vier jaar geleden moeten worden getroffen. Nu zou een verhoging zeer onpopulair zijn. „We moeten het publiek niet tegen ons in het harnas jagen". De heer Lindeman zei nog het voorstel gezond te vinden. De strandpachters kun nen tevreden zijn. Scherp conflict De voorzitter maakte een eind aan de besprekingen door op krachtige toon te zeggen: ..We zitten hier niet om eindeloos te discussiëren. De raad wandelt maar steeds om de hete brij heen. Ik breng het voorstel in stemming". Hierover was wethouder Kerkman ver bolgen. „Mogen wij de vrijheid hebben deze zaak te bepraten? U moet het voorstel er niet doorheen willen drukken. Deze wijze van orde-bepalen wensen wy niet. Wij willen het recht om deze kwestie goed door te spreken. Ik maar ernstig bezwaar tegen Uw tactiek". Hierop reageerde de voorzitter met: „Nog nooit heb ik de spreektijd van leden gerantsoeneerd. De kwestie is nu wel voldoende besproken. Het is aan my te bepalen of het voorstel lang genoeg in behandeling is geweest. U kunt wel uren doorgaan, dan wordt het een naargeestig gepraat". Nu mengde de heer Breure (V.V.D.) zich in het gesprek door te zeggen dat de „kluif wel tot het laatste botje was afge kloven". Hij vond het voorstel billijk. De heer Van der Werff zuchtte: „Ik snap er niets van". Het laatste woord was aan wethouder Tates, voor wie het een raad sel was dat de pachters niet met het «oor- stel akkoord gaan. „Maar verstand kun nen wij nu eenmaal niet geven". Hierna verlieten de strandpachters de tribune Advertentie Donzen slaapzak „TEXAS Heerlijk, warme, tochtvrije slaapzak. Dekenmodel met snelsluiting. Gewicht 1 350 gr. waarvan 700 gr. warme dons. Aim. 1 90 x 77 cm. Kleur: blauw. Compleet met lakenzak f57.50 Hartenstraat 7 Tel. 30024 Raadhuisstraat 32-40 Tel. 42570-44005 Amsterdam- Bennebroek mwmm WMimWk Bij Wilhehninaplein komen acht woningen De gemeenteraad van Bennebroek komt dinsdag 31 maart om acht uur 's avonds in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt ondermeer een voorstel tot het verlenen van een krediet van 3610,97 aan het bestuur van de vereniging voor christelijk kleuteronderwijs „Rehoboth" voor de aanschaffing van schoolmeube- len, een voorstel tot het verlenen van een krediet van 19.000.- voor het aanbrengen van verbeteringen aan de Meerweg en een voorstel tot het verstrekken van een kre diet van 7000.- voor de verbetering van de toestand op de hoek van Zwarteweg- Kastanjelaan. Woningbouw Voor de bouw van acht woningen stel len B. en W. verder de raad voor een kre diet van 12.000.- beschikbaar te stellen voor welk bedrag een stuk grond zal wor den aangekocht gelegen tussen het Wilhel- minaplein, Schoollaan en Meerweg. Schoollokalen Ten behoeve van de bouw van twee lo kalen van de r.k. meisjesschool voor ge woon lager onderwijs stellen B. en W. de raad voor met de n.v. Bank voor Neder landse Gemeenten een geldlening aan te gaan tot een bedrag van 66.000.-. Dinsdagavond heeft dr. A. Schrage voor een groot aantal leden van de afdeling Bennebroek en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een belangwekkende lezing gehouden over orchideeën in Indonesië. De kleurdia's die zijn verhaal illustreer den waren buitengewoon mooi en vooral natuurgetrouw. Vooraf liet hij enige fo to's zien van de bloembollenstreek, die hij drie jaar geleden direct na zijn terug komst in het vaderland maakte. Daarna nam hij de aanwezigen mee op een snelle reis met het motorschip „Oranje" met be stemming Indonesië. Dr. Schrage maakte in de omgeving van het Tobameer op Sumatra opnamen waar uit bleek welk een dorado voor orchi deeën deze streek is. De zeldzaamste soor ten waarvan verscheidene zelfs nog geen naam dragen konden de aanwezigen be wonderen. Dank zij de uitstékende voor lichting van de spreker kreeg men een goede indruk van de omstandigheden waar onder deze planten zich daar kunnen ont wikkelen. De voorzitter van de Ned. Or- chideeënvereniging, de heer E. H. baron Six van Oterleek, liet eveneens dia's zien die hij in Aalsmeer op een grot' orchideeën- kwekerij maakte. De heer G. ter Hark sprak aan het eind van de avond een woord van dank. Mevr. A. Graafstal verlaat openbare b.I.o.-school B. en W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor aan mevr. A. Graafstal eer vol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de openbare school voor b-l.o. in Hoofddorp. Mevr. Graafstal heeft wegens emigratie ontslag uit haar betrekking ge vraagd. Vier grote maquettes met druk knoppen, waarmee het publiek zich uitgebreid kan oriënteren, zijn de voor naamste attractie van de tentoonstelling „In het kielzog van Henry Hudson", die donderdagochtend door de ambassadeur van Amerika, de heer Philip Young, in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam zal worden geopend. De groot ste is die van de Newyorkse luchthaven Idlewild, dan is er een geheel nieuwe maquette van Schiphol, een van de Am sterdamse haven met de voorgenomen uit breidingen en een speciaal voor deze ten toonstelling vervaardigde eveneens zeer grote maquette van de zeehaven van New York. Alle vier zijn verlucht met reus achtige diapositieven. Met de opening van deze tentoonstel ling, die na een maand weer zal worden gesloten, wordt een begin gemaakt met de omvangrijke Henry Hudson-herdenking. Op 4 april zal het precies 350 jaar geleden zijn, dat de Britse kapitein Henry Hudson met zijn twintig koppen tellende beman ning van de Schreierstoren in Amsterdam met zijn slechts 70 ton metende scheepje „De halve maen" vertrok om een Noord oostelijke doorvaart te zoeken naar Indië. Advertentie HET ADRES SINDS 1851 voor goedgekeurde Ged. Oude Gracht 107 Telef. 14245 Het communistische Tweede Kamerlid Bakker heeft aan de minister van Econo mische Zaken gevraagd, of er gevaar dreigt voor een verhoging van de brood prijs als gevolg van beweerde kartelaf spraken van de meelfabrikanten, die over eengekomen zouden zijn, de prijzen van bloem- en tarwemeel respectievelijk met 1,50 of -,50 per honderd kilogram te ver hogen. Als dit juist is, aldus de heer Bak ker, welke maatregelen denkt de minister dan te treffen om een eventuele verhoging van de prijzen van brood en andere meel- produkten te verhinderen. Hillegom Met ingang van 1 april is de heer Q. Wa verijn, hoofdcommies B in algemene dienst bij de gemeente Hillegom benoemd tot burgemeester van de gemeente Koude kerk aan de Rijn (Z.H.). De heer Waverijn werd in 1926 te Krui- ningen geboren. Na de voltooiing van zijn studie is hij werkzaam geweest als vo lontair ter gemeentesecretarie in Ove- zande. Vervolgens werd de heer Waverijn benoemd tot adjunct-commies van de ge meente Kapelle-Biezelinge. Op 1 juni 1950 trad hij in dienst van de gemeente Hille gom, waar hij vrijwel alle rangen door liep en verleden jaar werd benoemd tot hoofdcommies B in algemene dienst, in welke functie hij onder meer de voorlich ting van de gemeente verzorgde. Naast zijn ambtelijke werkkring heeft de heer Waverijn verscheidene bestuursfunc ties vervuld. Zo was hij onder meer secre taris van het plaatselijke comité voor be volkingsonderzoek, maakte hij deel uit van het bestuur van de protestantse zie kenverpleging. Het Groene Kruis, alsme de van dat van de Vereniging voor Chris telijk Volksonderwijs (Julianaschool). Voorts was de heer Waverijn lid van de hervormde gemeente en vervulde hij het secretariaat van de verleden jaar opgehe ven Kunstkring. De heer Waverijn be hoort tot de Christelijk-Historische Unie. In de zaal van het Nutsgebouw te Hil legom heeft de toneelgroep Alliance voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een opvoering gegeven van het blijspel „Het Dievennest" van Hans Nesna. Dit spel brengt het publiek in kennis met de dames Edelhart, die louter door sensatie gedreven, diefstallen pleegden. Door hun handelen kwamen de dievegges in grote moeilijkheden, die het levensgeluk van de dames bijna vernietigden. De vermakelijke tafrelen hebben de bezoekers prettig beztg gehouden. Zonder uitzondering hebben de spelers zich beijverd om uit dit spel te halen wat er in zat. Bijzonder hebben zich daarbij onderscheiden: Barbera Edelhart (mevrouw N. BerkhoutPaling) en Sien- tje (mejuffrouw A. Boef), het dienstmeisje van de buren. Tevens mag genoemd wor den het dienstmeisje van de dames Edel hart (mejuffrouw B. Bijlo) die met vlot spel haar reputatie uitstekend handhaafde. Mevrouw PalingGroen, aan wie de regie was toevertrouwd, heeft ook nu blijk ge geven van een gedegen kennis van zaken. Voor „Alliance" was het een geslaagd optreden waarmee de Nutsavonden op een prettige wijze werden besloten. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz en zijn echtgenote brengen vandaag een werkbezoek aan de gemeente Hillegom, waar 7,ij zich op de hoogte stellen van de vraagstukken, jjvaar- mee het bestuur van deze gemeente wordt geconfronteerd. De Commissaris wordt vergezeld door de chef van zyn kabinet, mr H. A. N. Dinger van Kruiningen. Mr. Klaasesz heeft vanmorgen een bespreking gehad met de gemeenteraad, terwijl zijn echtgenote zich met vertegenwoordigsters van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening en het Rode Kruis onderhield. De burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en zijn echtgenote begroetten de heer en mevrouw Klaasesz bij het raadhuis, waar de negenjarige Tineke Punt, dochter van de gemeentesecretaris, mevrouw Klaasesz een boeket bloemen aanbood. Nadat enige hoofdambtenaren aan de Commissaris waren voorgesteld, volgde een bespreking met de gemeenteraad, waarbij zowel de burgemeester als enige raadsleden ver scheidene verlangens kenbaar maakten. De burgemeester gaf een beschrijving der gemeente, die, naar hij zei, voorname lijk tussen 1850 en 1880 tot ontwikkeling is gekomen. Grote delen van de eens aan natuurschoon rijke gemeente werden ten behoeve van de bloembollencultuur afge zand. Met een verdere afzanding voor de kalksteenindustrie werd het natuurschoon met wortel en tak uitgeroeid. In de tweede helft van de vorige eeuw was Hillegom een Klondyke. Van overal kwamen de be zoekers naar het „bollengoud". Voor ons, aldus de burgemeester, is thans de taak weggelegd het natuurschoon te herstellen met behoud van de economische welvaarts bronnen. In de nabije toekomst krijgt de gemeente een groen hart in het plan- Bakkum. In samenwerking met de ge meenten Lisse en Sassenheim wordt een plan ontworpen tot verbetering van het landschappelijk schoon. De burgemeester zei, dat de gemeente sterk op Haarlem is georiënteerd. Een vergelijking tussen de provincies Zuid en Noordholland valt niet altijd in het voordeel van de eerste uit. De indruk is, dat Zuid-Holland nogal eens stroef werkt. „Soms hebben wij het gevoel, dat de noor delijke grens van onze provincie bij Leiden' ligt en wij tot een vergeten gebied be horen". Speciaal dacht jhr. Van Nispen hierbij aan de verkeersproblemen. Hij vroeg aandacht voor de verbinding met het westen, die thans nog zeer slecht is. Grotere activiteit ter oplossing van de verkeersproblemen is noodzakelijk. De heer Th. Bakker (K.V.P.) besprak de woningbouwproblemen en wees op het schrijnende tekort aan goede en betaal bare woningen. „In de naoorlogse jaren is het woningtekort steeds schrikbarender geworden. Een percentage van de beroeps bevolking zal naar de industriecentra moeten afvloeien", aldus de heer Bakker, „maar deze mensen zullen hier moeten blijven wonen. De woningen worden ech ter aan de industriecentra toegewezen, maar wij moeten voor de mensen zorgen". De heren Imthorn (C.H.), Degenaars (Arb.) en Versteege (K.V.P.) bepleitten een verbetering van de wegen. Met name werd gedacht aan de Hyacintenlaan, Nieuweweg en Loosterweg. De heer Degenaars vroeg vooral aandacht voor een betere verbin dingsweg voor auto's naar zee. Thans is het strand vooral voor bejaarde mensen en grote gezinnen welhaast onbereikbaar. De heer Versteege besprak met name de noordelijke aansluiting van de Hoofdstraat en Van den Endelaan. In een geestige beantwoording zei de Commissaris der Koningin van Gedepu teerde Staten als opdracht gekregen te hebben eens te gaan kijken of Hillegom er nog wel ligt en of deze gemeente nog wel tot de provincie behoort. Als de pro vinciale griffie in Zuid-Holland niet zo soepel werkt als die in Noordholland, komt dat, doordat men in Haarlem de bestuur ders van de gemeente Hillegom niet zo goed kent. Waardering uitte hij aan het De negenjarige Tineke Punt biedt mevrouw Klaasesz een boeket bloemen aan. adres van de burgemeester, die hij een zeer daadkrachtig en vasthoudend man noemde. Mr. Klaasesz zei, dat hij de hier aange sneden problemen met Gedeputeerde Sta ten zal bespreken. Ten aanzien van de ver bindingsweg naar zee zal worden bezien of in de nabije toekomst verbeteringen kunnen worden aangebracht. Hierna be zocht de Commissaris der Koningin Van Herwaarden's kalkzandsteenfabrieken en de moderne bloembollenschuur van de n.v. Walter Blom Zonen. Het ballet van de Markies de Cuevas komt opnieuw naar Nederland. Ditkeer zal het in de periode van 11 tot 27 april be halve in de grote steden Amsterdam (21 27 april), Den Haag (19 en 20 april) en Rot terdam (28 april), ook in Hilversum (11 april), Deventer (12 april), Nijmegen (13 april), Leeuwarden (14 april), Enschede (15 april), Den Bosch (16 april) en Utrecht (17 april), optreden. Er wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de voorbereiding van de derde „Hol lands Glorie", de tentoonstelling en win- kelbeurs van het winkelcentrum Lisse, welke op 24 april haar poorten voor het publiek zal openen. Op de laatste contactvengadering van de V.V.V.-Lisse werden de schetsen van de entree en verdere versiering van het nieuwe veilinggebouw aan de Hobaho- straat getoond. Daarbij kon men vast stellen dat het geheel modern en smaakvol van opzet is. Ook het interieur zal door een uitgebalanceerde indeling en uniforme uitvoering van de stands een goed ver zorgde en aantrekkelijke aanblik op leveren. Overigens zal het de bezoekers niet aan afwisseling ontbreken. De organisatoren zijn er ondermeer in geslaagd het grootste waterorgel (momenteel nog in aanbouw) voor „Hollands Glorie" te engageren. Deze „Watersymfonie" is bestemd voor Amerika, maar zal, voor het zijn defini tieve bestemming bereikt, eerst te bewon deren zijn op deze 10-daagse lenteparade van het winkelcentrum Lisse, waar dage lijks op gezette tijden voorstellingen ge geven zullen worden. Ruim 1500 fonteinen zullen zich hier op de maat van de muziek en met wonder mooie kleureffecten vormen tot de meest sprookjesachtige figuren. Het orgel heeft een oppervlakte van niet minder dan der tig vierkante meter en kan het water tot een hoogte van bijna vijf meter stuwen. Het instrument zal bespeeld worden door de organist Harry van Haaren, die reeds met veel succes optrad in Denemarken, Oostenrijk en België. Modeshows Ook de mode-shows, die op deze ten toonstelling dagelijks gehouden zullen worden, beloven iets bijzonder te worden, want men wil deze houden tegen een ach tergrond van spuitende fonteinen, welke op bijzondere wijze belicht zullen worden. Uiteraard zal de muziek hierbij aangepast, of zelfs geheel uitgeschakeld worden, daar de bezoeksters natuurlijk gaarne de diverse bijzonderheden over de getoonde toiletten willen vernemen. Al met al ziet het er veelbelovend uit en het zal op deze ten toonstelling en winkelbeurs zeker niet aan belangstelling ontbreken. Tijdens een bijeenkomst onder leiding van de heer KI. de Vries, werd dinsdag middag de „Sociëteit" van de Algemene Bond van Ouden van Dagen gesloten. De laatste middag werd gezellig doorgebracht met het doen van spelen. Een ingezetene van Lisse heeft de ouden van dagen een Russisch biljart aangeboden waarmede een lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan. In het komende seizoen zal dit biljart in gebruik worden genomen. Op 11 april zal er een ledenvergadering zijn waarin de jaarverslagen uitgebracht zul len worden en de afvaardiging naar het congres. Ds. J. J. Verleur die een groot gedeelte van de vergadering had bijge woond sprak een geestelijk woerd. Hij hoopte de club het volgend seizoen weer in dit lokaal te mogen begroeten; men kan op zijn steun en medewerking rekenen. De secretaris sloot deze bijeenkomst met een woord van dank aan allen die daadwerke lijk hebben meegeleefd met de club. Dezer dagen zal een begin worden ge maakt met de doortrekking van de Den nenlaan naar het Esdoornplein in Zwa nenburg. De gemeenteraad stelde vorig jaar hiervoor een crediet van 195.000 be schikbaar. Na voltooiing der werkzaamhe den zal de nieuwe interlokale verbinding tussen de rijksweg Haarlem-Amsterdam en de Schipholweg een feit zijn. Te ver wachten is dat alsdan de Dennenlaan een zeer intensief verkeer te verwerken zal krijgen. Daar het wegdek van het bestaan de gedeelte van de Dennenlaan op dit zwaar verkeer niet berekend is, stellen B. en W. van Haarlemmermeer de raad voor ten behoeve van de verbetering van de Dennenlaan een crediet van 33.000,— beschikbaar te stellen. Een 38-jarige-rijwielhandelaar H. R. uit Putten heeft op rijksweg 12 bij Ede een ongeluk veroorzaakt door met zijn auto over te steken naar de andere rijbaan. Hij kwam in botsing met een tegenligger met het gevolg dat een inzittende van zijn auto werd gedood en een andere ernstig gewond. Ook de chauffeur van de tegen ligger werd gewond. De officier bij de Arnhemse rechtbank heeft tegen de verdachte zeven maanden gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs geëist. Met nog enkele collega's kwam de Puttenaar 's avonds na een vergadering uit Arnhem. Hij be merkte, de weg naar Ede te zijn voorbij gegaan en omdat het reeds laat was. besloot men op de snelweg om te keren. Dit kost te het leven van de 57-jarige L. J. van der Honing uit Putten. De officier zei in zijn requisitoir, dat hier niet kan worden ge sproken van een vergissing voor zulk een kardinale fout: „De bedoeling van de snel weg is, dat de automobilisten ongestoord kunnen doorrijden. Ze behoeven geen re kening te houden met zijwegen, noch met tegenliggers. Het keren van de wagen be tekende dat het verkeer noch zijn voor lichten, noch zijn achterlichten kan waar nemen. .Dit zijn verkeerszonden, die zo streng mogelijk moeten worden gestraft". De verdediger zei in zijn pleidooi, dat de Puttenaar de wagen met goedkeuring van de inzittenden had gekeerd. lij wees op de zeer gunstige reputatie van de verdach te, wiens bedrijf ten dode opgeschreven zou zijn als hij de geëiste straf zou moe ten ondergaan. Uitspraak over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9