va Heemsteedse raad akkoord met belasting voor ophalen huisvuil e **1Oeek Tegen accountant uit Haarlem tien maanden gevorderd SCHRIJF kalm, duidelijk en toch snel SCHRIJF dus met een SheafferS SNORKEL PEN bij het schrijven Hij zou personeel overgehaald hebben tot knoeien in boeken v. Deursen's Aardappeienbedrijf ZATERDAG 28 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 KAMPEERUITRUSTINGEN R. DOZEMAN UIT STAD EN STREEK Burgerlijke Stand van Haarlem HET GEVAAR OP DE WEG... Klinkt Uw eigen stem in de oren als een vaasje dat in scherven valt? IJmuidense wielrijdster in Haarlem gewond want deze geeft U rust „Rijnland" wil bevoegdheid afvalwater te zuiveren Bijeenkomst op vooravond van verjaardag Koningin Juliana Examens mmmtmsmmm mmmm Pama, en 9 kinderen Jerryde schrik van het bataljon «asiftg» wm M'W. ml De weg van het geweld Hellza Poppin Sindbad De brug over de Kwai Gigi .Madeleine; Tel.no. 136211 Journaals HAARLEMSE RECHTBANK ARGDsrZn. Overveen PLANTAARDAPPELEN B. Fennis kwart eeuw bij Hin Mej. C. F. A. Gregory overleden na verkeers ongeluk Tijdens de donderdagmiddag gehouden vergadering van de Heemsteedse gemeen teraad hebben enkele leden de door hen bereden stokpaardjes laten draven, toen zij nader ingingen op voorstellen als: het invoeren van een belasting voor het opha len van huisvuil en de verkoop van grond ten behoeve van particuliere bouw. Hier bij kwamen de principiële verschillen soms duidelijk uit, hetgeen vooral het ge val was bij het eerstgenoemde voorstel. Van de zijde der Partij van de Arbeid werd namelijk het verhogen van de straat belasting weer aan de orde gesteld, wat bü de begrotingsbehandeling ook was ge beurd. Ook thans kreeg deze fractie voor haar gedachten in deze onvoldoende steun. De verordering voor de huisvuilbe lasting werd uiteindelijk aangenomen. Na een nader vast te stellen datum zal voor het ophalen van huisvuil zes gulden per jaar voor maximaal drie vuilnisemmers moeten worden betaald. Het zat de heer Zegwaart (K.V.P.) een beetje dwars dat bij deze belasting geen progressiviteit wordt toegepast. Hij wilde één groep mensen voor deze belas ting vrijwaren, namelijk de steuntrekken de bejaarden. De heer V e r k o u w (Arb.) vond het verheugend dat B. en W. thans in zoverre met zijn fractie meegaan, dat zij een verhoging van de belastingen noodza kelijk achten om de stijgende uitgaven te dekken. Voor deze belasting kon de heer Verkouw echter niet zo'n warme voorstan der zijn. Hij meende dat met een belasting van 3,60 per jaar moest worden volstaan en dat door middel van een verhoging der straatbelasting toch de inkomsten kunnen worden opgevoerd. Het is niet mogelijk de steuntrekkenden ontheffing van de belasting te geven. Wel kan hun ter compensatie van deze belas tinguitgave een hogere steunuitkering worden gedaan. Hier bleek de raad voor te voelen en ook B. en W. konden zich hiermee akkoord verklaren. Mr. Rutgers (V.V.D.) juichte deze reinigingsbelasting toe. Hij vond het ech ter onjuist, steeds maar weer de minst- draagkrachtigen in de behandeling van de voorstellen te betrekken. Mr. Rutgers achtte de berekening van deze vergoeding voor de diensten die de gemeente verricht volkomen normaal. De wethouder van so ciale zaken kan eventuele moeilijkheden altijd opvangen. Ook mr. Pliesser (Prot. Chr.) kon de verordening aanvaar den. Wethouder C o r v e r voelde niet voor een progressie in deze belasting. „Als bij alles progressie wordt toegepast, zou je geen verschillende beloning meer hebben want de uitkomsten zouden dan toch ge lijk zijn", zei de wethouder. Wethouder Van Wijk deed de toezegging dat de ge- steunden ter compensatie een hogere uit kering kunnen krijgen. Ir. Tinbergen (Arb.) constateerde dat in deze huisvuilbe lasting 'n soort anti-progressiviteit zit. Want iemand die veel vuil laat ophalen, betaalt evenveel als iemand, die bijna niet van de gemeentelijke diensten gebruik maakt. Een scherpe reactie gaf de heer Zeg waart op uitlatingen van mr. Rutgers en wethouder Corver. „Waarom zouden wij minder de minder-draagkrachtigen ter sprake moeten brengen? Wij moeten iede re dag aan deze groep denken. In de ver kiezingsstrijd verklaarde de V.V.D. ook steeds dat deze bevolkingsgroep moet wor den geholpen". Voor wethouder Corver zei de heer Zegwaart te hopen dat deze nooit bij die mensen zal komen, die van de pro gressiviteit der belastingen geen hinder ondervinden. Mr. Rutgers repliceerde door te zeggen: „Mijn partij wil misschien de mensen wel beter helpen en hen ten minste niet steeds in het hokje van de min- der-behoeftigen dringen, waardoor zij een stempel opgedruktkrijgen". De heer Verkouw diende een voorstel in om de reinigingsrechten te stellen op 3.60 per jaar en tevens de straatbelasting te verhogen. Namens de K.V.P.-fractie ver klaarde de heer Verhoeven de kop peling aan deze twee voorstellen juist te vinden. Later zou de straatbelas ting nog eens kunnen worden bekeken. De heer Verkouw handhaafde echter zijn voorstel, dat met zeventien tegen drie stemmen (van de fractie der P.v.d.A.) werd verworpen. Het voorstel .van B. en W. werd daarna aangenomen. Bij het voorstel om een perceel grond aan de Bernard Zweerslaan te verkopen voor de bouw van veertien woningen, waarvan er zeven ten goede zouden komen aan woners, gaven mevrouw Van der Meule n-H ouwer (Arb.) en de heren Zegwaart en Van der Lin den (K.V.P.) aan hun bezwaren uiting. De eerste drong er nogmaals op aan dat wordt getracht woningen te bouwen waaraan in Heemstede het meest behoefte bestaat. Vooral als die woningen op gemeente grond worden neergezet. Beter is het ie gemeentegrond braak te laten liggen dan hierop huizen te bouwen, waaraan niet zo'n grote behoefte bestaat. Ook de heren Zegwaart en Van der Linden lieten uitko men dat door deze premiebouw weinig woningnoodgevallen worden opgelost. De heer Verkouw zou graag eeen over zicht van de woningnoodgevallen zien, waaruit kan blijken aan welke woningen het meest behoefte bestaat. Ir. Tinbergen wilde vastgelegd zien dat er bij de aanne mer op wordt aangedrongen de thans ge projecteerde huurprijs van 105,- per maand te handhaven. Ook de heer Zeg waart zei erop te rekenen dat de aanne mer zich aan deze huurprijs van 105,- per maand houdt en deze niet gaat verho gen. Wethouder Van Lent betoogde dat ook B. en W. niets liever doen dan woning wetwoningen bouwen. Nu de gemeente hiertoe bijna niet in de gelegenheid is, biedt de premiebouw nog enige mogelijk heid om het aantal woningnoodgevallen te verkleinen. Tenslotte ging men met de grondverkoop akkoord. Geruime tijd werd nog gesproken over de nieuwe verordening voor de heffing van vermakelijkheidsbelasting. Verscheidene leden maakten bezwaren tegen de re dactie van enkele artikelen. Mr. Rurgers drong erop aan dat de vaststelling een maand wordt uitgesteld, maar de voorzit ter raadde dit af. Bezwaren maakte de heer Scheer (V.V.D.) tegen het feit dat godsdienstige bijeenkomsten in deze ver ordening als een vermakelijkheid werden gekenmerkt. Ontheffing van de verordening zal daarom worden verleend voor „bijeenkomsten, waaronder verma kelijkheden in de zin van deze verordening die een uitsluitend godsdienstig, weten schappelijk, sociaal, opvoedkundig of poli tiek karakter hebben". Nadat B. en W. de toezegging hadden gedaan dat de verordening nog eens gron dig zal worden bezien, werd zij aangeno men met alleen de stemmen van de heren Rutgers' en Tinbergen tegen. Akkoord ging men met het voorstel om de verlich ting van de Dreef te verbeteren. Onder meer van de heer Scheer kreeg dit plan veel waardering. Tot onderwijzer aan de Dreefschool, in de vacature Oldenhave, werd de heer R. A. Berkhout uit Dedemsvaart benoemd. Eervol ontslag per 1 juni kreeg de heer D. Fennema, onderwijzer aan de Dreef school. De overige voorstellen werden alle aanvaard. Advertentie WJj zijn Paasmaandag de gehele dag geopend voor camping-service, relsinlichtingcn en adviezen. Bondsverhuur. De zaak voor auto-kampeerders Tel. 51196 - Benviljoenstr. 13rd - Haarlem Nieuws in het kort Culturele Dag Noordholland. Ter ge legenheid van de Culturele Dag Noord holland geeft de balletgroep „Scapino" op donderdag 2 april een uitvoering in het Concertgebouw in Haarlem. Aanbesteding. Bij de onderhandse aanbesteding voor het aanbrengen van een centrale verwarming, warmwatervoorzie ning en oliestookinstallatie in het verzor gingshuis van het prot. chr. bejaarden complex te Hoofddorp was de n.v. techni sche maatschappij P. J. F. van Oeffel te Haarlem de laagste met 99.450. Wassen. De plaatselijke commissie voor huishoudelijke gezinsvoorlichting af deling Haarlem houdt op vrijdag 10 april des avonds om acht uur in Brinkmann te Haarlem een voorlichtingsavond over „De was thuis en buitenshuis". Boekhouder gearresteerd. Te Emmel- oord is ingesloten de 25-jarige G. uit Na- gele, boekhouder bij de firma Noorda al daar. G. wordt ervan verdacht kasgelden te hebben verduisterd tot een bedrag van enige duizenden guldens. Hij zal worden voorgeleid aan de officier van Justitie te Zwolle. Advertentie DE EERSTE CÖÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u* -.ZIJLWEG' 63 - TELEFOON J514.1'(2 LIJNEN)" -'.-.v. 1 Aantal leden 23000 Contributie ƒ1 per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid BEVALLEN van een z o o n 25 maart: J. A. Zandvliet-Laan, C. J. M. Bosman- Broeken; 27 maart: S. C. de Vries-Roest, M. J. Kolijn-Wigchert, J. M. Veldhuis-Jochem. BEVALLEN van een dochter: 26 maart: W. Leeuwin-Van Leeuwen, B. Roest -Stoete, W. M. Duineveld-Koedijk, J. Dijk stra-Oosten; 27 maart: M. C. Spierdijk- Schoorl. GETROUWD: 27 maart: J. M. H. Spalt- man en S. van der Neut, W. E. Endert en J. H. Schutte. OVERLEDEN: 25 maart: T. B. Vugts, 41 j. Rijksstraatweg. Advertentie Advertentie Heus mevrouw, aan een rustige (natuurlijk een Lissone-Lindeman) vakantie bent U dan hard toe. 18 dagen Sicilië f 794.- 20 dagen Vliegreis: Israël, Jordanië, Libanon f 2575.- 8 dagen Rijn f 87.- Neerlands eerste reisbureau en Inl.bureaux Ned. Spoorwegen Op de Jansbrug in Haarlem heeft zich donderdagavond om kwart voor zes een aanrijding voorgedaan tussen twee wiel- rijdsters, tengevolge waarvan een zestig jarige inwoonster uit IJmuiden met een hersenschudding naar het St. Antonius- ziekenhuis in IJmuiden vervoerd moest worden- De andere wielrijdster reed door. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. Na 50 biertjes. De rechtbank te Am sterdam heeft een 36-jarige sleepboot kapitein en een 26-jarige stoker tot respec tievelijk zes en vier maanden veroordeeld, omdat zij, na tezamen 50 biertjes te heb ben gedronken, in de nacht van 3 op 4 de cember in Amsterdam een sleepboot had den weggenomen om er een „pleziertocht" mee te maken. Zij zijn reeds verscheidene keren wegens diefstal veroordeeld. §luit een ONGEVALLEN-VERZEKERING Bij overlijden 25.000.50.000.100.000. Bij invaliditeit 50.000.50.000.100.000. Jaarpremie 37.50 49.50 99 ontstaan door een ongeval in of buiten beroep. Verzekeringen en Financiering Rio Grandelnan 53. Overveen, Tel. 52955 Advertentie Prijzen reeds vanaf 49.50 lm p o r te u r s Jade, J. A. Dortmond Pen Service N.V. Vraagt demonstratie bij uw Sheaffer Dealer: O. TH. DANTUMA - ZIJLSTRAAT 90 De verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland heeft beslo ten bij de provinciale besturen een voor stel in te dienen inzake de zuivering van afvalwater. Dit voorstel beoogt aan het hoogheemraadschap de bevoegdheid te geven, in bepaalde gevallen zelf tot het aanleggen van zuiveringsinstallaties over te gaan met heffing van een hieruit voort vloeiende belasting. Gehoopt wordt hier voor tevens rijksbijdragen te kunnen ont vangen. De instelling van een commissie hiervoor zal nodig zijn. Hierin kunnen zit ting hebben vertegenwoordigers van het hoogheemraadschap van de gemeentebe sturen en van de Kamer van Koophandel. De vergadering ging akkoord met een reglementswijziging die inhoudt, dat in geval van ontpoldering de boezemwater- kerende kaden der ontpolderingsgebieden aan het toezicht van „Rijnland" onder worpen zouden blijven. Besloten is mr. G. C. van der Willigen uit Hoofddorp als hoofdingeland-plaats vervanger toe te laten. Aan het einde van de vergadering werd afscheid genomen van de secretaris, mr. S. J. Fockema An- dreae, die de dienst van het hoogheem raadschap binnenkort gaat verlaten. Het Woensdag 29 April, aan de vooravond van de vijftigste verjaardag van Koningin Juliana, zal in de Grote Kerk te Haarlem een bijeenkomst worden gehoudei», waar op zullen spreken de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en de hervormde predi kant dr. G. Snijders. Muzikale medewer king verlenen Roos Boelsma (alt), Piet van Egmond en de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Utrecht. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid mej. A. Klaassen, De Bilt; J. W. Verloop, Biltho- ven;m'ej. S. Schuurbiers, Valkenswaard; mej. J B Kerstens. Maarn; J. B. Abrahamse. Amers foort. Kandidaatsexamen sociologie; mej. F. J v d. Heyden, Oisterwijk; W. Zweers, Harden- berg; E. j. Verhagen. Eindhoven; A. C. Fontani Utrecht: A. J. van 't Veer, Utrecht. Doctoralexa- men rechtsgeleerdheid: L. Westerhof. Kampen Notariaatexamen deel 2: P. B. van Hussen, Eind hoven; J. G. M. Minke. Utrecht. Kerkelijk exa men: A. W. J. A. Knorth, Huissen (Gr.). Semi- artsexamen: J. H. Klinkers. Utrecht; J. A. Serra- rens. Roermond. Artsexamen; H. M. A. Limpens. Kerkrade; A. Sersansie. Utrecht. Kandidaatsexa men sociale geografie; W. C. M. Schellens, Eind hoven; J. Tj. Bergstra. Utrecht; mej. J. H. I. ter Borg. Utrecht; A. M. Brouwer, Amerongen; J. D H. Harten (cum laude), Utrecht; M. H. J. Koster Utrecht; G. M. M. de Leeuw, Tiel; H. Meijer Utrecht B. Nelemans. Utrecht; R. E. Nieuwpoort Den Haag; M. J. G. Nuy, Utrecht; W. G. Paulsch Amersfoort; Fr. M. H. A. Peet. Zeist; W. Smit Utrecht; E. H. Suichies, Utrecht. Kandidaatsexa men physische geografie: G. J. Verwers (cum laude), Den Haag. Doctoralexamen sociale geo grafie; R. A. M. Roozenburg. Leidsendam: mevr N. B. ten Bokkel Huininck-Jonkman. Amsterdam Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld ..Beroeps- aanzien cn arbeidsvoldoening" de heer Th. J. IJzerman, geboren te Amsterdam en thans wo nende te Wassenaar. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ..Cis- en trans stilbeenderivaten"- de heer G. Rie- zebos. geboren te Zwijndrecht en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger-Onderwijs Semi-artsexamen: N. Fekkes, Leeuwarden: P. H Kleingeld, Rotterdam: J. M. Paauw, De Bilt. Artsexamen: mej. C. H. Verhoeff, Rotterdam: T. J Hanrath, Voorburg; C. P. Wiskerke. Kortgene. Tilburg. Katholieke Economische Hogeschool. Kandidaatsexamen sociale wetenschappen: J. van Vliet, Jutphaas; J. Snijders, Echt; H. van Stip hout, Den Bosch. Doctoraalexamen sociale we tenschappen: A. Schapenk, Vught; C. Leyten, Eindhoven. Doctoraalexamen economisch sociale richting: W. de Roos. Breda. Doctoraalexamen bestuurswetenschappelijke richting: A. Maar- scha'kerweerd. Utrecht. Doctoraalexamen econo misch bedrijfshuishoudkundige richting: A. Wil lem. Sittard. Accountancyexamen: H. van Mier- lo. Utrecht; A. Merkx. Meerssen. (Rembrandt) U zult wel vragen: wat is er met deze omvangrijke familie aan de hand, dat er een film over gemaakt moet worden? Och, eigenlijk niets bijzon ders, in elk geval niet iets, dat niet in ieder ander meer of minder uitgebreid ge zin zou kunnen gebeuren! Maar dat is juist het plezierige in deze film, dat men geconfronteerd wordt met gewone men sen, die in bepaalde omstandigheden din gen doen die u en wij waarschijnlijk in der gelijke gevallen ook zo gedaan zouden hebben. Er wordt ons dus eigenlijk een spiegel voorgehouden, waarin we onszelf en onze kinderen zien. En vooral de pa, een welgestelde bakkerspatroon, zorgt er voor, dat het een lachspiegel is. Hij be leeft namelijk een overigens onschuldig avontuurtje met andermans vrouw en het toeval wil, dat een van zijn dochters, een journaliste, over de escapades van deze dame een soort cronique scandaleuse gaat schrijven. Pa is zo verstandig, alles aan zijn vrouw te vertellen, die intussen al lang gemerkt had wat er aan de hand was. Zodat tenslotte niets de vreugde bij het zilveren huwelijksfeest behoeft te ver storen. Maar niet alleen pa's belevenissen, ook die van de charmante dochters en de flin ke zoons worden uitvoerig uit de doeken gedaan. Zij zijn voornamelijk van amou reuze aard en worden door een alles be grijpende moeder in hét goede spoor ge houden. Het is alles bijeen, een plezierig amuse mentsfilm, met kostelijk spel van Heinz Erhardt en Camilla Spira. Vooraf wordt onder meer een interes sante filmreportage-in-klèuren vertoond van het bezoek van prins Bernhard aan Zuid-Amerika. (Cinema Palace) Sinds de breuk met zijn compagnon in de dwaasheid is Jerry Lewis alleen hoofdpersoon in de kolderieke films, welke men voor hem verzint. Dat hoeft niemand te spijten, want in werkelijkheid was hij altijd al de be langrijkste figuur en de echte komiek. Dean Martin hing er altijd maar tegen aan. Ditmaal vertoont Jerry zijn dwaze kunst in het milieu der soldaten. Hij is verbijsterend dom en verbijsterend ont wapenend. Dat laatste heeft alleen zin, wanneer het de tegenpartij betreft. Na tuurlijk blijkt dat tenslotte het geval en daarmee kan iedereen vrede nemen. ün m ffif mj (R o x y) Wij gaan tot tweede paasdag weer de prairie in om Van Haflin en Tab Hunter als de laatstee der Mohikanen de laatste geweldenaars van het wilde wes ten te zien uitbeelden. De weemoed om de komst der beschaving beheerst het witte doek. Hoe goed immers was het ruige en woeste leven, waarin schurken nog her kenbaar waren en dappere kerels onver saagd scherpschutterskwaliteiten ver enigden met onvervalste charmeursga ven. Wie ervan houdt, haait zijn hart weer op. Daarna trekken we het oerwoud in om een groot en opwindend avontuur te be leven met de film „Safari". (Frans Hals) Misschien herinnert men zich, dat kort na de oorlog deze Ame rikaanse kolderfilm furore maakte. De kolder was maar net uitgevonden. In de film had men haar nog niet toegepast. „Hellza Poppin" was meteen een schot in de roos. De film is een aaneenschakeling van de grootste onzin en de reinste kwatsch. Men deinst er niet voor de gek ste zaken in terug en serveert het met een tempo, dat eigenlijk de uitdrukking is van je zuiverste levenslust. De reprise zal wel weer hele volksstammen opgetogen maken. (L i d o) Voor het maken van een groots opgezette showfilm is geen verhaal uit ver leden of heden voor Hollywood té specta culair. Hoe meer technische moeilijkhe den zijn op te lossen des te liever is het de filmmakers, want des te groter kan de conceptie van de film worden. Nu wat de sprookjes uit de duizend-en-één-nacht be treft: aan dit gegeven hebben de makers van „De zevende ï'eis van Sindbad" hun handen vol gehad. Misschien zelfs wel iets té vol. Voor wie van deze oosterse sprookjes houdt, is er in de film veel te genieten, de presentatie van wonderen als de klein getoverde prinses, de reusachtige éénogige cyclopen, de draak, de tweekop pige vogel en de geest uit de wonderlamp, is echter vrij gebrekkig uitgewerkt, on danks een aankondiging als „de eerste film in de nieuwe techniek voor wonder opnamen". Zo zijn de cyclopen en de draak met na me stakerige mechaniekjes gebleven en zo kwam de kleine jongen als geest wel wat té plotseling uit de rookwolk te voor schijn. Door deze gebrekkige trucages deed het geheel enigszins kinderlijk aan, al heeft men zich veel moeite getroost om de kleurrijke scènes aan het hof van de kalief van Bagdad echt genoeg te doen schijnen. Eén andere opmerking moet ons nog van het hart: het schip van Sindbad was beslist niet gekopieerd van oud-Ara bische modellen: het deed eerder aan een zeekasteel uit onze gouden eeuw denken (Studio) Ook voor de feestdagen blijft deze film een aanbevelenswaardige aangelegenheid. Ze is zeer spannend steunt vooral op de knappe acteurspres tatie van Alec Guinness. (Minerva) Tot en met. tweede paas dag kan men in de avondvoorstellingen de film „Gigi" zien. een langademige Pa rijs vertelsel, waarin het element van de musical de eigenlijke intrige een tikje op losse schroeven zet. In de middagvoor stellingen zetten Laurel en Hardy een „Stad op stelten". Dinsdag volgt een re prise van de prachtige Russische film „Het Bolsjoi Ballet". (Luxor). Films over het rosse leven trekken vrijwel altijd volle zalen. Het doorsnee-bioscooppubliek schijnt nimmer genoeg te krijgen van dit soort kamertjes zonde, ook al krijgt het iedere keer op nieuw dezelfde opgewarmde pikante hapjes opgedist. De Duitse rolprent „Madeleine" maakt daarop slechts in zover een uit zondering, dat zij zo mogelijk nog banaler en fantasielozer is dan het gros van haar soortgenoten. Men kan er desnoods nog vrede mee hebben, dat er terwille van de lokale kleur allerlei min of meer blote dames op het doek verschijnen, wier exhibitionistische bokkosprongen blijk baar zelfs de centrale filmkeuring parten gespeeld hebben. Erger is dat de film ook qua scenario, regie en spelprestaties niets anders is dan een samenraapsel van grove prikkeleffecten cn melodramatische „Schmiere" en dat alles dan gepresen teerd onder het mom van „een aanklacht tegen het zedenbederf". De film draait al len in de avondvoorstellingen, 's Middags kan men genieten van de Italiaanse (Ne derlands gesproken en gezongen) kleuren film „Het avontuur van het beertje Tikki- dom" een film over de wonderen van het dierenrijk met als hoogtepunten onder meer: een oorlog tussen de mieren, voet ballende kevers, een duel tussen twee bijenkoninginnen en een bloemenballet. Het journaal „Spiegel van Nedei-land" begon deze week met een overzicht van de opening van de buitengewone zitting van de Staten Generaal. Na deze ietwat plechtige aangelegenheid volgde heel iets anders namelijk de verkiezing van „Miss Wegens uitlokking van valsheid in ge schrifte meermalen gepleegd en mede plichtigheid aan 't doen van onjuiste aan gifte voor de inkomstenbelasting heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank donderdag tegen een 37-jarige Haarlemse accountant tien maanden ge vangenisstraf geëist met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. De ac countant wordt ervan beschuldigd gedu rende de jaren 1956 tot en met 1958 aan zijn kantoorpersoneel opdracht te hebben gegeven in de boeken van ongeveer zes tien cliënten niet verantwoorde verande ringen aan te brengen met het gevolg dat totaal over drie jaar door deze cliënten ca 20.000 te weinig aan inkomstenbelas ting werd opgegeven. De knoeierijen in de boekhoudingen betroffen voornamelijk het verlagen van ontvangst- en het verhogen van uitgaafposten. De verdachte gaf de hem tenlastegeleg- de feiten toe. Vast kwam te staan dat hij zelf uit een en ander geen financieel voor deel had getrokken, maar dat hij het in hoofdzaak had gedaan om cliënten aan zich te binden. Zo moesten in de admini stratie van sommige opdrachtgevers zg. zwarte lonen worden weggeboekt. Bij an deren zouden volgens zijn zeggen zoveel gegevens hebben ontbroken dat hij naar de ontvangsten en uitgaven maar een slag sloeg. Twee kantoorbedienden van "erdachte bevestigden als getuige dat zij op diens aanwijzingen de verschillende verande ringen in de boeken hadden aangebracht. Op een vraag van de president, mr. H. J. Ferwerda, of zij er niet bij stil gestaan hadden dat zij zich daarmee schuldig maakten aan een strafbaar feit beriepen getuigen zich op het feit dat zij daartoe van hun werkgever opdracht hadden ge kregen. „Ik zag het niet direct als een misdrijf. Ik had er. geen -'eiantwoording voor," zei een van hen. Een derde mede werker van verdachte zijn schoonvader en gepensioneerd hoofdassistent van de controle-dienst der belastingen die bij het vooronderzoek van deze zaak had toe gegeven dat hij op ongeoorloofde wijze verscheidene posten had veranderd, kon niet als getuige worden gehoord omdat hij zich voor de rechtbank op het verscho ningsrecht beriep. „Komt in orde Een Haarlemse slager, die zijn boek houding door de accountant liet verzorgen, verklaarde dat hij de administratie van zijn zaak helemaal aan verdachte over liet. Aan het eind van 1955 bleek dat hij een groot kastekort had. ..Dat komt wel in orde," had de accountant gezegd. Het resultaat van diverse administratieve ma nipulaties was dat aan de belastingen on geveer f 2500 minder aan inkomsten werd opgegeven dan de slager in werkelijkheid had ontvangen. President aan verdachte: „Hoeveel cliënten had u en deed u dergelijke din gen voor allemaal?" Verdachtp; „Van de honderdzestig cliënten die ik had heb ik iet maar bij een stuk of vijftien gedaan. Vele relaties verstrekten mij geen of zeer onvolledige gegevens over hun ontvangsten en uitga ven. En dan moet je hier en daar wel wat schatten of bijschaven. Ik heb echter altijd getracht de waarheid zo dicht mo gelijk te benaderen en de belastingaangif ten zo goed mogelijk te verzorgen." De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Hij vond het zeer bedenkelijk dat verdach te in zijn functie van accountant zich aan de gewraakte knoeierijen had schuldig ge maakt. Mr. Van der Valk Bouman wilde echter in aanmerking nemen dat verdach te daarmee geen persoonlijk profijt op het oog heeft gehad, waarna hij zijn hierboven vermelde eis formuleerde. De raadsman van verdachte, mr. O. H. van Wijk, twijfelde sterk aan de misdadi ge opzet van zijn cliënt om fraude te ple gen. Hij bracht onder de aandacht dat zijn cliënt door onvoldoende ondergrond en achtergrond bij zijn opleiding, niet opge wassen was tegen de moeilijkheden waar tegenover hij zich gesteld zag. „De ellen de is eigenlijk begonnen met het wegboe- ken van de zwarte lonen, waarvoor de overheid vroeger een oogje dichtkneep." Mr. Van Wijk bepleitte een clemente straf mede met het oog op de tijd (zes maanden), die zijn cliënt reeds in voorar rest heeft doorgebracht. De rechtbank zal in deze zaak op 9 april, 's morgens om half tien, uitspraak doen. Tegen een cliënt van de accountant, een 36-jarige Haarlemse slager, eiste de offi- ciei wegens onjuiste aangifte 1000,of twee maanden en twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte ^af over 1955 omstreeks f 2500 minder inkomen op dan hij in feite had verworven. Hij erkende dit te hebben gedaan om te weinig belasting te betalen. De officier nam bij zijn eis in aanmerking dat de accountant medeplichtig was. Advertentie RALEIGH en LOCOMOTIEF RIJWIELEN voor TOUR en SPORT in de nieuwste kleuren TEL. 55558 Advertentie HET ADRES SINDS 1851 voor goedgekeurde Ged. Oude Gracht 107 Telef. 14245 Bril 1959". Daarna kreeg men nog enkele flitsen te zien van de Nederlandse Cross kampioenschappen in Nijmegen, van een Palmpaasfeest in een ziekenhuis in Maas tricht en van een concours in welspre kendheid voor standwerkers te Leiden- Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer B. Fennis bij de Kousenfabrieken Hin in Haarlem in dienst trad op de af deling vormerij. Gedurende deze periode is de heer Fen nis steeds op deze afdeling werkzaam ge weest, waar hij promoveerde tot voorman en uit deze functie tot ploegbaas. In deze laatste functie was hij onder meer belast met de instructie van nieuwe vormers. In zijn vrije tijd is de heer Fennis nog steeds een actief sportbeoefenaar. Hij is een bekend lid van de Haarlemse Athle- tiek-Vereniging. De jubilaris werd in het bedrijf gehul digd en door leden van directie en be drijfsleiding, door zijn afdelingschef en door een afgevaardigde van het personeel hartelijk toegesproken. Hij ontving voorts talrijke geschenken. Hierna volgde er een geanimeerde receptie. Lerares aan Protestants Christelijke Nijverheidsschool Aan de gevolgen van het ongeluk op het Nassauplein te Haarlem op woensdagmid dag is in het Sint Elisabeths Gasthuis over_ leden mejuffrouw C. F. A. Gregory uit Heemstede, lerares aan de Protestants Christelijke Nijverheidsschool te Haarlem. Zij bereikte de leeftijd van zesenveertig jaar. Mejuffrouw Gregory reed op haar bromfiets op het Nassauplein in de richting van de Gedempte Oudegracht. Zij kwam in aanraking met een vrachtauto die bij de drukkerij De Spaarnestad de Nassaustraat wilde inrijden. Ernstig gewond is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Mejuffrouw Gregory was sinds lange tijd aan de Protestants-christelijke huishoud school verbonden, waar zij de huishoude lijke vakken doceerde. Zij heeft zeer veel gedaan voor de Haarlemse schooljeugd, in het bijzonder door het vele werk, dat zij steeds voor de Interscholaire jeugdtoer- nooien heeft verricht. Zij was de vertegen woordigster van haar school bij de ge meente en heeft het laatst een maand geleden met veel succes de Interscho laire modeshows voorbereid en geleid. Voorts was mejuffrouw Gregory zeer ac tief in tal van kerkelijke en sociale organi saties. Van voor de laatste oorlog af was zij een vooraanstaand lid van het Jonge Vrou wengilde, waardoor zij in de Christelijke Jonge Vrouwenfederatie een belangrijke plaats innam. Sinds 1953 was mejuffrouw Gregory secretaresse van de Hervormde Vrouwendienst, benoemd door de Centrale Kerkeraad van Haarlem. Zij heeft dit secretariaat geheel opgebouwd en toonde daarbij een bijzondere gave om met men sen om te gaan. Voorts was zij lid van de adviesraad van de Centrale Kerkeraad van de Hen ormde gemeente en lid van de commissie tot regeling van het diaconale jaar van de Hervormde Vrouwendienst. De begrafenis is bepaald op woensdag 1 april om twaa'l uur op de algemene begraafplaats in Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9