Drukte tijdens paasdagen veel groter dan verwacht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Buitenlandse bezoek richtte zich ditmaal op ganse land HET WEER Chinees marionettenhewind in Tibet Pasen bracht toeristische records in West-Europa Prof. De Quay begint vandaag met zijn formatie-arbeid Keukenhof trok bijna 35.000 kijkers Dalai Lama op weg naar India TGUmfS" HARIOr Het woord is aan Koninklijk gezin met vakantie naar Italië (mfbreuou ptitik Meer bewolking GAAT VERHUIZEN I. C. HAAN Russen ontdekten systeem van stromingen buiten de ionosfeer £5 O"1 Reeds 2000 doden op Madagascar? 73e JAARGANG No 220 DINSDAG 31 MAART 1959 304e JAARGANG No 68 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prof. dr. J. E. de Quay, die, zoals werd verwacht, zaterdag door de Koningin is aangezocht als kabinetsformateur, neeft gevraagd, deze opdracht in beraad te mogen houden. Naar wij van prof. De Quay vernamen denkt hij ongeveer twee weken nodig te hebben voor zijn voorbereidende arbeid, alvorens hij de Koningin zal kunnen meedelen of hij een opdracht om als formateur van een nieuw kabinet op te treden, zal kunnen aanvaarden. Prof. De Quay heeft de paasdagen thuis doorgebracht met de bestudering van het omvangrijke rapport dat prof. Beel als in formateur aan de Koningin heeft uitge bracht over de mogelijkheden van de vor ming van een kabinet, dat zal mogen reke nen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. De formatie opdracht aan prof. De Quay sluit daar gelijkluidend op aan. Hij heeft dus ook ruime vrijheid voor de samenstelling en het karakter van het te formeren kabinet. Prof. De Quay zou vandaag uit zijn woonplaats 's Hertogenbosch naar Den Haag gaan om zijn eigenlijke formatie- arbeid te beginnen, waarvoor als basis in de eerste plaats een regeringsprogram nodig is. Advertentie KANTOORMACHINE HANPFI 1 ^«'hoJerwep 122 Haprlpm El£C*mSC;?E SCHRI^N^ THINE* Tol sniT Ofschoon in de bollenstreek zelf nog weinig meer te zien was dan een enkel kleurenvak tussen de nog vaak met riet gedekte velden, trok de Keukenhof, waar de vroege bolbloemen reeds volop in bloei staan en de warme kas een exotische kleu renpracht biedt, bijna 35.000 bezoekers. Op de parkeerplaatsen van deze tiende ten toonstelling belandden meer dan 6000 per sonenauto's en 150 goeddeels buitenlandse autobussen, waarvan opmerkelijk veel uit Hannover en Hamburg-Bremen. Advertentie HEEFT U GEEN RIJBEWIJS WIJ LEREN HET U ZO ERKENDE BOVAC RIJSCHOOL J. J. VAN KOOTEN Thans ook met de VESPA-SCOOTER. Houtplein 18—20 - Telefoon 12000 - 16615 Grote Houtstraat 140 Telefoon 12349 Ebner-Eschenbach: Dom heet datgene, wat men niet be grijpt. De Koningin, Prins Bernhard en de vier Prinsessen, zijn naar Cervinia in de Italiaanse Alpen vertrokken voor een va kantie van ongeveer een week. Het is voor de Koningin thans mogelijk deze korte vakantie te nemen, nu een formateur is aangezocht en deze zich voorstelt ongeveer twee weken voor zijn voorbereidende ar beid voor een eventuele vorming van een kabinet nodig te zullen hebben. Het traditionele paasbezoek van buitenlandse toeristen aan Nederland is zeer bevredigend geweest. De bijzonder vroege Pasen en het niet zeer gunstige weer ingecalculeerd, zijn de verwachtingen zelfs verre overtroffen. De oostelijke en zuidelijke grensposten meldden nauwelijks minder passages dan tijdens de zeer drukke paasdagen van het vorige jaar. Uit Duitsland kwam een ware volks verhuizing over onze grenzen. Men schat dat er circa honderdduizend West duitsers naar Nederland zijn gegaan, terwijl er tachtigduizend Nederlanders een bezoek aan de Bondsrepubliek gebracht hebben. Opmerkelijk is, dat het buitenlandse be zoek aan ons land veel meer spreiding ver toonde dan in vorige jaren. Arnhem, de Achterhoek, de Veluwe, Twente, Groningen en Zuid-Limburg profiteerden hiervan in de eerste plaats. De grote stroom uit het oosten en zuiden, die naar het westen door. kwam, richtte zich aanvankelijk in hoofd zaak naar Amsterdam en naaste omgeving. De hoofdstedelijke logies-informatiedienst alleen al bracht tijdens de paasdagen 3200 gasten, die niet vooruit reserveerden, onder. Het verkeer op de grote wegen, ofschoon op sommige uren tamelijk druk, was veel minder intensief dan in jaren met een latere Pasen. Zeer vele Nederlanders ble ven thuis of zochten vertier in hun naaste omgeving. Bovendien hebben binnen- en buitenlandse autobus-reisbureaus de groot ste voorzichtigheid betracht met het uit schrijven van reizen, zodat ook hierdoor minder drukte ontstond. Van opstoppingen op de wegen zijn geen meldingen binnen gekomen. De badplaatsen hebben tijdens de zon nige uren, vooral op eerste paasdag, nogal wat te doen gehad. Scheveningen, waar het de avond vóór Pasen nog vrij slap was, heeft althans de grote hotels (totaal 1100 bedden) vrijwel geheel bezet gekregen. Het nabij gelegen Madurodam kreeg 23.500 be zoekers tegen 21.000 in 1958. In Rotterdam was het bezoek van vreem delingen bijzonder groot. De logies-infor matiedienst bracht ruim 1000 gasten onder. De diergaarde ontving 18.000 bezoekers. Van de rondvaartbootjes maakten 4500 per sonen gebruik. Artis in Amsterdam kreeg in totaal 6000 aapjeskijkers". Het Rijksmuseum trok 6800 bezoekers uit Frankrijk, Engeland en Duitsland. Rembrandt was favoriet. Be halve op tweede paasdag hebben de hoofd stedelijke rondvaartboten het behoorlijk Advertentie BARTEUORISSIR.' HAARLEM TEL 13439 FALCON POPELINE REGENJASSEN Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met later hier en daar enige mot regen. Zwakke tot matige zuid westelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als van daag Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. druk gehad. Ook Schiphol heeft een groot aantal belangstellenden getrokken. In het oude Delft logeerden 400 buiten landers. Het aantal dagbezoeken aan de intieme grachtjes en de musea was echter uitzonderlijk groot. Haarletn en Zandvoort Haarlem heeft over de paasdrukte niet te klagen gehad, mede omdat men bij het V.V.V.-bureau de verwachtingen niet te hoog gespannen had. Het verkeershuis was zaterdag en de beide paasdagen met drie tot vier mensen bezet, die aan vele buiten landers inlichtingen verstrekten. Onder hen bevonden zich toeristen van vele na tionaliteiten: Fransen, Scandinaviërs en Engelsen, zo goed als Duitsers. Gistermid dag om drie uur reikten de bloemenmeisjes onder enorme belangstelling voor het eerst voorjaarsbloemen uit op de Grote Markt. Ook de hoteliers in Haarlem en omgeving klaagden niet: de bezetting was. het vroege jaargetijde in aanmerking genomen, rede lijk te noemen. In Zandvoort was men over het algemeen minder tevreden: voor de badplaats waren beide vroege paasdagen een tegenvaller. Van enige bijzondere drukte was geen sprake, slechts enkele grote hotels waren geheel volgeboekt. In pensions was nog ruimte te over en particuliere verhuur kwam vrijwel niet voor. Stichting ..Touring Zandvoort" hoekte de grootste drukte in cie loop van vrijdagavond, doch aan elk ver zoek om logies kon onmiddellijk worden voldaan. Er waren zelfs al bezoekers, die kwamen informeren naar mogelijkheden voor logies gedurende de komende zomer maanden. Het strand lag beide paasdagen zo goed als verlaten. Verkeerspolitie moest de eer ste paasdag op verschillende punten rege lend optreden om de grote stroom van doortrekkende auto's in goede banen te leiden. Het miniatuurtreintje ondervond vooral bii de vreemdelingen gretig aftrek. De N.Z.H. had het de afgelopen dagen „gezellig druk'Men was bij de vervoers maatschappij niet ontevreden, vooral niet over het. vervoer op eerste paasdag. Er werden vele extra diensten ingelegd, vooral op de lijnen naar Keukenhof, de lijn HaarlemLeiden en de lijn Zandvoort— Amsterdam De politie kon het verkeer overal ge makkelijk aan In Haarlem moest op eerste paasdag soms worden opgetreden bij de hoek WagenwegWestelijke Randweg, waar enige stagnaties optraden, mede ten gevolge van opstoppingen verderop bij HerenwegZandvoortselaan. Ook in de bollenstreek deden zich praktisch geen stagnaties voor. Een paar kleine aanrijdin gen veroorzaakten lichte verwondingen en materiële schade. Zo werd zondag een Bel gisch jongetje bij het oversteken van het fietspad door een bromfietser aangereden. Beiden werden licht gewond. Groot was de opleving van Arnhem als toeristencentrum. De logies-informatie dienst heeft niet onaanzienlijke aantallen gasten in Nijmegen. Eist, Zutfen en Apel doorn onder moeten brengen. Het dagbe- zoek aan de stad en naaste omgeving is zeer groot geweest. Ook de Hoge Veluwe met het Kröller-Muller-museum kreeg ruimschoots aandacht van voornamelijk buitenlandse bezoekers. De film „Fanfare" heeft Giethoorn ken nelijk in roem doen stijgen, getuige een zwellende toeristenstroom. waaronder Bel gen, Fransen, Duitsers, Engelsen en Scan dinaviërs. Druk gepunterd werd er nog niet. De paasvuren bleken op feestdagen een bijzondere attractie. Zij trokken be langstellenden uit de wijde omtrek. In het noorden des lands heeft vooral de stad Groningen veel bezoek van Duitsers en ook van Scandinaviërs gehad. Er was een opmerkelijke hausse in de vraag naar zomerverblijven op de Waddeneilanden. Het Gooi en het Sticht hebben zich even als de stad Utrecht in een druk bezoek mogen verheugen, getuige de doorgaans volle hotels en pensions. Ook in Noord-Brabant hebben vele bui tenlanders verstrooiing gezocht. „De Efte- ling" bij Kaatsheuvel heeft 8000 bezoekers getrokken, voornamelijk Nederlanders, Bel gen en Duitsers. In Rotterdam is een groep Duitse toeris ten door het defect raken van hun reis wagen gestrand. De V.V.V.-directeur aldaar heeft de uitvoering van het „pünktliche" reisprogramma echter mogelijk gemaakt door het schielijke optrommelen van een stadsbus, die deze gasten langs de beziens waardigheden van de Maasstad reed. In de IJ mond Personenauto's en wandelaars, maar vooral fietsers blokkeerden zondagmorgen de toegangswegen naar het IJmuidense strand en de duinen, die al spoedig een bijna zomerse bezetting hadden, evenals de zuidelijke pier, waar weinig van vissen, maar des te meer van wandelen kwam. Zo prachtig als de paaszondag was, des te teleurstellender was het weer op de tweede paasdag. Maandagmiddag was de dag voor de bioscopen die kinderfilms draaiden. Van een grote paasdrukte was in Castri- cum zelf weinig te merken; hier en daar zag men wel reeds groepjes Duitse toeris ten, maar echt druk was het in de stad niet. Daarentegen had het kampeercentrum te Bakkum een behoorlijke drukte te verwer ken. Er waren naast de dagbezoekers heel wat weekenders en ongeveer honderd kam peerders voor langere tijd. Het kampeer terrein werd zaterdag officieel geopend. Door de Veiser tunnel De Velsertunnel heeft tijdens de paas dagen heel wat verkeer te verstouwen ge kregen. De eerste dag trokken er tussen acht uur 's morgens en vijf uur 's middags 10.019 auto's doorheen, op de tweede dag waren dit er 10.033 Zelfs op de mooiste zondag van dit jaar werd een dergelijk aantal niet gehaald. Opmerkelijk was even als vorig jaar Pasen het grote aantal Duitse De Lentebloemen maakten tijdens de paasdagen „De Keukenhof' tot een bezienswaardigheid van belang. wagens dat door de tunnel reed. In Duitse kranten zijn destijds uitgebreide artikelen verschenen, waarin de tunnels het grootste betonnen bouwwerk van Europa werden genoemd. Twee Duitse jongens waren tijdens de paasdagen zelfs op de fiets naar Velsen gekomen om de tunnels te bekijken. De drukte in Velsen tijdens de paasdagen concentreerde zich op de sluizen. Ondanks het minder goede weer op tweede paasdag was de drukte nauwelijks minder dan zon dag. Wel was dit het geval bij het pavil joen Zuidpier en het IJmondpaviljoen, waar men vorig jaar Pasen heel wat meer bezoekers kreeg. Negentig percent van de bezoekers bestond uit Duitsers. Advertentie ALS dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-11155-52514 De berichten, die gedurende de afgelopen paasdagen over de ontwikke ling van Tibet zijn binnengekomen, bevestigen alle, dat de Dalai Lama voortvluchtig is volgens communistisch China, dat eindelijk het zwijgen over de opstand heeft verbroken, werd hij ontvoerd door „reactionaire elementen", maar volgens vooraanstaande vluchtelingen in Kalimpong in Noordoost-India vluchtte hij zelf met zijn getrouwen, heeft hij de voor naamste barrière, de Brahmaputra-rivier al overgestoken en bevindt hij zich nabij de grens met India. De Chinezen zouden echter met vliegtuigen naar hem zoeken. Inmiddels hebben Chinezen de deels autonome regering van Tibet, waar van ook enige leden werden gearresteerd, opzijgezet en ver vangen door een „voorbereidingscommissie voor de autonome republiek", die rechtstreeks verantwoording schuldig is aan Peking. De Pantsjen Lama door de communisten tot waarnemend premier benoemd, gaf op over vloedige wijze zijn tevredenheid met de onderdrukking van de revolutie te kennen en beloofde zich geheel voor de „communisering" van het land te zullen geven. De beroering over het neerslaan van de opstand in andere Aziatische landen neemt toe. Achter de voorzichtige bewoordingen van Nehroe in het parlement staat een geladen publieke opinie en ook in Malaya en Indonesië is men gealarmeerd. Volgens een bericht uit Kalimpong in de Britse „Daily Telegraph" hebben de com munistische Chinezen parachutisten neer gelaten ten zuiden van de rivier de Brah maputra om te verhinderen dat de Dalai Lama ontkomt naar India. De Dalai Lama zou de rivier hebben overgestoken. Dit gebied ten zuiden van de grote rivier is het. centrum van het Tibetaanse verzet tegen de communisten. Tot nog toe waren de Chinezen er nooit in geslaagd naar hier door te dringen. De tegenwoordige Pantsjen Lama werd in 1949 in China onder communistisch toe zicht geïnstalleerd omdat de autoriteiten in Lhasa die achter de Dalai Lama stonden een sterke oppositie tegen hem voerden. De beide jongemannen de Dalai is 23 en de Pantsjen Lama 21 brachten in 1956/57 gezamenlijk een bezoek aan India. De Pantsjen Lama heeft maandag be vestigd, dat de Dalai Lama zich nog steeds bij de opstandelmgen bevindt. In een te- Uit geheel West-Europa zijn gedurende de paasdagen toeristische records ge meld. Uit Parijs trokken zaterdag 800.000 Parijzenaars weg en in hun plaats kwa men 200.000 buitenlanders naar de „licht stad". In West-Duitsland moest de Bun- desbahn 130 extra treinen inleggen. Ruim 150.000 Berlijners gingen voor de paasda gen naar West-Duitsland. En uit de Scan dinavische landen kwamen 200.000 toeris ten. Naar West-Berlijn trokken niet minder dan 150.000 bezoekers, van wie 20.000 bui tenlanders. Deze vreedzame storm op de geïsoleerde stad was bijna niet te verwer ken. Via de radio moest men tenslotte een oproep tot de bevolking richten om onder dak te verlenen aan de toeristen, want al le hotels en pensions waren bezet. Alleen al 30.000 bezoekers kwamen met hun eigen auto naar de oude Duitse hoofdstad. Ve len van hen moesten 5 a 6 uur aan de Oost-Westduitse grens wachten totdat zij werden doorgelaten. Er stonden aan deze grens dan ook vaak enige duizenden auto's achter elkaar te wachten. In het algemeen kwam de voorspelling uit, dat de meeste Duitsers met de Pasen naar Nederland, Italië, Parijs en de win tersport in de Alpen en het Zwarte Woud zouden gaan. De laatste sneeuw in het Zwarte Woud lokte nog duizenden liefheb bers naar plaatsen boven de 1400 meter. Groot was de toevloed van Scandinaviërs. Men schat dat 200.000 Zweden, Noren en Denen bij Flensburg de Bondsrepubliek zijn binnengekomen. Maar het meest op merkelijke was naast het bezoek aan West-Berlijn toch wel de trek naar het Zuiden. De grote Autobahn van München naar Salzburg leek soms wel een vluchte- lingenweg, waarlangs zich een complete volksverhuizing naar Italië bewoog. Van de tien auto's, die door Oostenrijk over de Brennerpas naar Italië reden, waren er negen Duits. De grootste moeilijkheden kwamen op de avond van tweede paasdag voor bij de terugtocht van de vele toeristen naar de grote steden. Bij Keulen bijvoorbeeld stond op een gegeven ogenblik een bijna 30 kilometer lange rij auto's, die slechts meter voor meter vooruitkwam op de autobahn, die momenteel hersteld wordt en slechts een rijbaan heeft. Het rustig begonnen paasweekeinde in Engeland is maandag in een chaos geëin digd. Zij, die de steden verlieten waren reeds donderdag en vrijdag vertrokken. Op de werf van Verolme te Heusden is het bijna 20.000 ton metende tank schip Naess Tern" te water gelaten. Aan de zijkanten waren remkleppen aangebracht om te voorkomen dat het schip zich in de tegenoverliggende oever zou boren. Zaterdag en zondag was het betrekkelijk slecht weer en bleven velen thuis. Maan dag scheen de zon echter en wilden de thuisblijvers kennelijk hun kans aangrij pen. De gevolgen van deze bijzondere drukte werden nog verergerd door een ki lometers lange anti-atoombom demonstra tie in het centrum van Londen. In het noordwesten tussen het Meren- district en Lancaster stond een bijna 20 km. lange rij auto's. Maar maandagavond, toen terugkwam wat druppelsgewijs weggereden was, werd de toestand op de wegen naar Lon den pas werkelijk chaotisch. Op vrijwel alle hoofdwegen stonden de auto's bumper aan bumper. Er werd hier en daar een intensiteit van 30.000 wagens per uur ge teld en op alle plaatsen waar verkeers- knopen konden ontstaan ontwikkelden ze zich prompt. Advertentie Complete meubilering - Opgericht 1833 VOORJAARSCOLLECTIE KARPETTEN Barteljorisstr. 39-41 - Haarlem - Tel. 10250 legram aan premier Tsjoe en Lai en Mao Tse Toeng dat door de communistisch Chinese radio en pers werd bekendge maakt, gaf hij uitdrukking aan zijn „diep gevoeld medelijden met en bezorgdheid voor de Dalai Lama die zich nu onder dwang bij de opstandelingen bevindt" en hij sprak de hoop uit, dat hij spoedig uit deze „gevangenschap" zal geraken. Alle buitenlandse diplomatieke missies in Lhasa hebben uit Peking het verzoek ontvangen „om strategische redenen" hun vestigingen in de Tibetaanse hoofdstad te verlaten. In de gebouwen van India en Nepal heeft de communistische Chinese politie dezer dagen huiszoeking verricht, zogenaamd om te zoeken naar de voort vluchtige Dalai Lama. MOSKOU (Reuter) De Russische pro fessor Alexander Nesmeyanov, voorzitter van de Russische academie van weten schappen, heeft enkele mededelingen over het Russisch ruimte-onderzoek gedaan. Door middel van kosmische raketten, al dus de professor, is ontdekt, dat er buiten de ionosfeer, op een afstand van drie of viermaal de straal van de aarde een sys teem van stromingen bestaat. Dit zou van groot belang zijn voor de verklaring van magnetische stormen en poollicht. De vroegere opvatting, dat de bovenste grens van de atmosfeer op een duizend km. lag, zou onhoudbaar gebleken zijn. De afstand zou verscheidene malen zo groot zijn. Advertentie m nooit tc vergeten PARIJS (Reuter) Volgens in Parijs ontvangen berichten zouden op Madagas car 2.000 tot 3.000 mensen om het leven zyn gekomen door overstromingen. Voorts zou den er 50.000 daklozen zfjn. Het eiland is in de afgelopen maand door vijf wervelstormen geteisterd. De meeste van de 200.000 inwoners van de hoofdstad Tananarive zouden op aan wijzing van premier Tsiranana de stad hebben verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1