FRANKRIJK IN ACTIE VOOR MADAGASCAR Nieuwe nota aan Moskou in overweging HET WEER STALLING! Amerikanen protesteren wegens vliegincident bij Berlijn Hotel Bouwes Pietro Podelli President De Gaulle neemt de leiding van grootse solidariteitsbeweging Washington zou willen voorstellen Duitsland in etappes te herenigen Korps telegrafisten bij de KLM verdwijnt Nederland wil meer kaas naar V.S. exporteren Iets minder zacht Geen t.v.-uitzending Nederland-België Frans Soedan is autonoom Het woord is aan Indonesisch kabinet over Schmidts vrijlating De kabinetsformatie Formateur spreekt morgen met mr. Burger (P.v.d.A.) Russische straaljagers hinderden transporttoestel Radio- en televisietoestellen van heden af goedkoper "Ure Russen uit Mexico gewezen? Mr. Luns pleegt overleg in de Amerikaanse hoofdstad Zuivering in Mongolië en critiek in Wit-Rusland 73e JAARGANG No 221 WOENSDAG 1 APRIL 1959 304e JAARGANG No 69 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 X I j|li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I I 1^^^ I Verschijnt dageHjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I J 8 1 1 JB S f 1 I f 5 t 11 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 mi h h JL bJL Ja fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Door Frankrijk is een golf van actief medeleven geslagen met de duizenden slachtoffers, die de overstromingen op het eiland Madagascar hebben gevergd. Pre sident De Gaulle heeft zich persoonlijk aan het hoofd gesteld van een nationaal ondersteuningscomité, dat warme kleding en medicamenten en ook geld inzamelt. Bij die actie is ook de Franse radio inge schakeld en de stad Parijs heeft, om te beginnen, drie miljoen franken beschikbaar gesteld. Op last van de regering wordt waarschijnlijk al vandaag een luchtbrug geopend om de stroom van goederen en medisch personeel zo snel mogelijk te kunnen transporteren en nog verder op te voeren. Madagascar is bij het referendum van september een autonome republiek gewor den, die met Frankrijk in de Franse ge meenschap is vei-bonden. Het eiland heeft een oppervlakte gelijk aan driekwart van die van Frankrijk. De ramp, die zondagnacht over het eiland is gekomen, werd veroorzaakt door vier orkanen, die de grote rivier de Ikopa buiten haar oevers deden treden. Binnen een uur stond de hoofdstad Tananarive blank en zondagmiddag was ook een groot Het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-radiotelegrafisten heeft tezamen met delegaties van de Algemene Bond van Luchtvaartpersoneel (N.V.V.), de be drijfsgroep Burgerluchtvaart van „St. Raphael" (K.A.B.) en de bedrijfsgroep Burgerluchtvaart van de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale (C.N.V.) opnieuw besprekingen gevoerd met de K.L.M. over de vraag of en zo ja in welk tempo de thans nog actief werkzame telegrafisten in de naaste toekomst moeten afvloeien. Uit de gegevens, welke tijdens deze bij eenkomst ter tafel zijn gekomen, is ge bleken, dat in een gestadig voortgaand tempo alle of vrijwel alle telegrafisten zullen worden uitgeschakeld. Het uiteinde lijk resultaat zal zijn dat tussen 1 april van dit jaar en 1 april 1961, met een mo gelijke verlenging tot 1 oktober 1961, vrij wel het gehele korps telegrafisten zal zijn verdwenen. Van de rond 150 thans nog vlie gende telegrafisten zullen er per 1 april 1960 nog 90 zijn overgebleven en per 1 ok tober van het volgend jaar nog maar de helft. Weer een jaar later is het gehele korps vrijwel verdwenen. De mogelijkheid dat ex-telegrafisten in dienst van de K.L.M. in grondfuncties kunnen blijven is uitermate beperkt, in vliegende func ties nog minder. Tijdens de besprekingen tussen de di rectie van de K.L.M. en de delegaties der vakbonden is geconstateerd, dat gedeelte lijk omschakelen van de radiotelegrafist op de navigatie weinig nuttig effect zou hebben, aangezien op de lange duur de vooruitgang van de techniek het vermoe den wettigt, dat na de toepassing van ver beterde hulpmiddelen het restant van de navigatie door de vlieger wordt behan deld. Namens de K.L.M.-directie is gesteld, dat de politiek van de maatschappij wat de samenstelling van de bemanningen be treft niet kan worden bepaald alleen door resoluties van de vliegers noch door an dere uitspraken van belangengroepen. Het samenstellen van bemanningen is afhan kelijk van tal van factoren, waarop de K.L.M. als zodanig weinig invloed heeft. Men denkt hierbij vooral aan technische veranderingen, zowel in de toestellen zelf als bij de grondorganisaties. Hierbij spe len ook internationale organisaties, zoals de I.C.A.O. een grote rol. De Vereniging van Nederlandse Kaas exporteurs en dertien van de belangrijk ste importeurs van Hollandse kaas heb ben bij de tarief-commissie van Amerika een verzoek ingediend tot het houden van een onderzoek om te komen tot het op schorten, beëindigen of wijzigen van de contingenten Edammer en Goudse kaas. Die contingenten dateren al van 1951. Advertentie Nog enkele plaatsen beschikbaar. HEEREMANS EN VAN LEUVEN N.V. Nieuwe Gracht 78 - Telefoon 17538 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk wat motregen, maar later enkele verspreide opklaringen. Over wegend matige zuidwestelijke wind, later ruimend naar noord, west. Iets lagere middagtempe ra turen. Volledige weevrapporten op pagina twee. deel van de omgeving van de stad over stroomd. Gisteren waren vijf van de zes provincies geheel of gedeeltelijk over stroomd. Drieduizend doden? Veertig duizend mensen hebben hun schaarse bezittingen verloren en zitten op kluitjes over het eiland verspreid op red ding te wachten. Het aantal doden zou de drie duizend al hebben overschreden. Hon derden vrouwen en kinderen zouden in pa niek door andere vluchtelingen onder de voet zijn gelopen en in het water zijn om gekomen. Het Parijse ochtendblad „Paris Jour nal" heeft in de afgelopen nacht een lang telefoongesprek met de minister-president van Madagascar Tsiranana, kunnen voe ren, waarbij een hoogst alarmerend beeld van de situatie werd gegeven.' De premier vertelde dat de meeste radioverbindingen op het eiland zijn verbroken en dat er een nijpend gebrek bestaat aan medische bij stand. Per tienduizend bewoners is er op Madagascar slechts één arts, en die wei nige medici kunnen zich nu niet meer ver plaatsen. Tsiranana zei redenen te heb ben ernstig voor pest en cholera-epide- mieën te moeten vrezen «n als eerste daad van bijstand verzocht hij Frankrijk ter stond vliegtuigen en helikopters te sturen om de verbindingen met zijn geïsoleerde onderdanen te kunnen herstellen. De voor raad valschermen voor het uitwerpen van levensmiddelen is uitgeput. In een persoonlijk telegram heeft De Gaulle in zijn functie van president van de Franse Gemeenschap de regering van Ma dagascar nogmaals de verzekering gege ven dat zijn land op alle morele en mate riële steun van Frankrijk kan rekenen. (UPI) Tegen middernacht was al tweeduizend ton kledingstukken bijeenge bracht in het niet langer gebruikte station van de Quai d'Orsay in het centrum van Parijs aan de Seine-oever. Honderden vrijwilligers reden met auto's door de stad en in de departementen rondom Parijs voor het inzamelen van de bundels kleren. De NTS heeft bericht ontvangen, dat de KNVB tot zijn spijt geen toestemming kan verlenen voor een televisiereportage van de voetbalwedstrijd NederlandBelgië, die zondag 19 april in het Olympisch Stadion in Amsterdam zal worden gespeeld. De reden dat de KNVB deze uitzending niet kan toestaan, is gelegen in het feit, dat de Belgische Voetbalbond bezwaar maakt, omdat in België op deze dag de wedstrijd België militair tegen Frankrijk militair wordt gespeeld en bovendien com petitiewedstrijden in België op het pro gram staan. BAMAKO (UPI) Soedan (Frans Equatoriaal Afrika) is een autonome re publiek binnen de Franse Gemeenschap geworden. Soedan krijgt nu zelf zeggen schap over zaken als binnenlandse veilig heid, douane en bepaalde sectoren van de P.T.T. Het buitenlandse beleid, defensie en hoger onderwijs blijven echter in Fran se handen. Op 31 maart 1957, twee jaar geleden, koos Soedan voor de eerste maal een wetgevende vergadering. Victor Hugo: Noem niemand slecht, als gij niet weet wat er in zijn hart omgaat. DJAKARTA (AFP) Het Indonesische kabinet heeft dinsdagavond de vrijlating en het verstrek naar Nederland van de heer Schmidt besproken. Het deed dit in verband met de protesten van verschillen de Indonesische organisaties tegen de „steelsgewijze ontsnapping" van de „con tra-revolutionaire afslachter van het In donesische volk" en de eis tot bestraffing van de rechters, die aan een en ander hun medewerking zouden hebben verleend. De kabinetszitting werd bijgewoond door de voorzitter van het gerechtshof, Raden Tjirosudibjo. De minister van justitie, Maengkom gaf een toelichting op het proces tegen Schmidt. Het kabinet zou een diepgaand onderzoek hebben gelast naar de gang van zaken en hebben besloten om op de kortst mogelijke termijn stappen te ondernemen. Over de aard van deze stap pen werden geen mededelingen gedaan. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, heeft mr. J. A. W. Burger, de fractie leider van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, uitgenodigd voor een bespreking. Dit is overeenkomstig de plannen van de formateur, die voor het vormen van een kabinet de P. v. d. A. niet bij voorbaat heeft uitgeschakeld. Uiteraard moet wor den afgewacht of de P. v. d. A. met het regeringsprogram kan instemmen. Hedenmiddag heeft de formateur een onderhoud gehad met minister Staf (Defen sie), minister Witte (Volkshuisvesting) en minister Cals (Onderwijs) ter nadere oriën tatie omtrent enkele punten van zijn regeringsprogram. Mr. Burger wordt donderdagmiddag ont vangen door de formateur, die daarna een onderhoud zal hebben met prof. Romme. Gisteren heeft prof. De Quay een onder houd van ruim een uur gehad met prof. Beel over diens informatierapport. Hij zal waarschijnlijk ook vrijdag nog besprekin gen voeren met fractieleiders en wanneer hij daarna tot bepaalde conclusies zal zijn gekomen omtrent de samenstelling van het kabinet, dat hij wil vormen, kan hij zater dag of maandag beginnen met het polsen van personen voor een ministerszetel. Voor zijn formatiewerkzaamheden heeft prof. De Quay een kamer tot zijn beschik king gekregen in het gebouw van de Eerste Kamer. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de Amerikaanse en Russische militaire autoriteiten in Duitsland is het tot ernstige meningsverschillen gekomen naar aanleiding van het feit, dat tot twee maal toe Russische MIG-straaljagers op Goede Vrijdag een onbewapend Ameri kaans militair transportvliegtuig van het type C-130 hebben gehinderd. De Russen beschuldigen de Amerikanen ervan, dat zij met het toestel hoger dan 3300 meter hebben gevlogen. Het turboprop-transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht vloog op Goede Vrijdag op een hoogte van 9000 meter van West-Duitsland naar West-Berlijn. Van- tevoren was dit meegedeeld aan de Rus sische vertegenwoordiger bij de geallieerde luchtveiligheidsautoriteiten te Berlijn, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid in de vrije luchtcorridor tussen West- Duitsland en Berlijn. Van Russische zijde werd daartegen geprotesteerd. Er zou een overeenkomst bestaan volgens welke er westelijke toestellen niet hoger dan 3300 meter mogen vliegen in de luchtcorridor. Van Amerikaanse zijde weet men niets van een dergelijke overeenkomst en men liet dan ook de aangekondigde vlucht door gaan. Prompt, verschenen drie Russische MIG-straaljagers in de lucht en het Ame rikaanse toestel, dat speciaal geschikt 's voor het vliegen op grote hoogte, werd soms tot op enkele meters genaderd. Pas toen de Westberlijnse luchthaven Tempel hof in zicht kwam, vlogen de straaljagers weg. Op de terugreis hinderden de Rus sische jagers het transporttoestel opnieuw Op paaszondag hebben de Amerikaanse militaire autoriteiten hierover een scherp protest bij de Russen in Berlijn ingediend. Er werd daarbij op gewezen, dat het Ame rikaanse toestel in ernstig gevaar heeft verkeerd. Maandag overhandigden de Russen bij het Amerikaanse hoofdkwartier te Wiesbaden een tegen-protest, waarin gezegd werd dat de hoogte boven 3300 meter in de luchtcorridor uitsluitend be stemd is voor Russische toestellen. In het verleden hebben westelijke toestellen echter geregeld veel hoger gevlogen zon der dat van Russische zijde hiertegen ooit is geprotesteerd. Wel vlogen de Franse, Amerikaanse en Britse burgerluchtvaart maatschappijen op West-Berlijn altijd op een hoogte tussen 850 en 3300 meter. Te Bonn hecht men aan dit pas gisteren bekend geworden Amerikaans-Russische incident een bijzondere betekenis. Men zegt, dat het de eerste keer is dat de Ame rikanen met een ultra-modern C-130 vrachtvliegtuig van Wiesbaden naar West-Berlijn vlogen en men brengt de fel heid van de Amerikaanse protesten en het doorzetten van de vlucht van het toestel ondanks Russische bezwaren in verband met de Amerikaanse wil om bij een even tuele nieuwe Russische bedreiging van West-Berlijn een nieuwe luchtbrug te organiseren. De Amerikanen willen ken nelijk, zo zegt men hier, een ieder duide lijk maken dat het hun ernst is West- Berlijn niet in de steek te laten. (Reuter) Een woordvoerder van de Oostduitse regering heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse burgerpiloot Amory Vaughan, die vrijdag op Oostduits gebied is geland, het goed maakt en contact heeft opgenomen met verwanten in de bonds republiek. Volgens de Amerikaanse lezing is Vaughan, die als burger aan het Ame rikaanse legerhoofdkwartier te Heidelberg is verbonden, met zijn particuliere vlieg tuig uit de koers geraakt. De Amerikaanse militaire autoriteiten hebben het Russi sche opperbevel in Berlijn om hulp ver zocht om Vaughan vrij te krijgen. Volgens een Amerikaanse woordvoerder heeft Vaughan dezelfde status als een Ameri kaanse militair. Advertentie cococooccccooccc CCCCCCOCCeCGCCeCGCGXCCCCCCr ZANDVOORT Vanaf heden DAGELIJKS Het Italiaanse orkest 3 O met internationaal cabaret-programma 8 8 De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, heeft de opdracht aan vaard om een kabinet te vormen. Uren lang vertoeft de professor in zijn werkkamer om de dikke stapel rap porten te bestuderen. De elfjarige gids Rini van den Hoek in verband met de actie „Een heitje voor een kar weitje" bracht echter prof. De Quay verlichting, toen hij aanbood zijn zware tas met dossiers te dragen. De formateur vond dit karweitje van de eerste orde tien heitjes waard. Met ingang van heden zijn de prjjzen voor radio- en televisietoestellen van ver scheidene merken verlaagd. Een bepaald merk televisietoestel, dat eerst 795. kostte, is vandaag 100.goedkoper ge worden; een van 995.kost thans 865. De verlaging hangt samen mét concur- rentieprakti.iken van enkele detailhande laren, waardoor niet alleen de naam van bonafide detaillisten maar ook die van merkartikelen in discrediet werden ge bracht. (Van onze correspondent in Washington) Het ziet er naar uit, dat de Westerse mogendheden nog een nieuwe nota naar Rusland zullen zenden teneinde nog maals de punten op de i te zetten inzake een topconferentie. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zijn van mening, dat de Russen te zeer op een topconferentie rekenen, terwijl hst Westen wenst vast te houden aan de for mule, dat de ministersconferentie althans enige vorderingen moet maken om een topconferentie te rechtvaardigen. Boven dien wenst het Westen nogmaals duide lijk te maken dat de Duitsers alleen als adviseurs aan de conferentie mogen deel nemen. De Grote Drie, West-Duitsland en de andere NAVO-landen trachten het te Washington eens te worden over de Een oude wens gaat voor de marine korporaals per 1 april in vervulling: bij meer dan zes dienstjaren mogen zij per 1 april het uniform van onder officier dragen. Korporaal P. Goeden- dorp (37 jaar en zeven dienstjaren als korporaal) laat glunderend zijn nieuwe „kloffie" a korporaal Th. P. Overdijk (33 jaar en één dienstjaar) zien. Advertentie BARTELJORISSTR ÜAARLEM TEL 13439" ITALIAANSE SPORTTRUIEN MEXICO (Reuter-AFP) Drie leden van de Russische ambassade te Mexico moeten op korte termijn het land verla ten, zo meldt het Mexicaanse blad Nove- dades. Uit betrouwbare diplomatieke krin gen zou het vernomen hebben dat de Rus sen betrokken waren bij de recente spoor wegstaking. Van officiële zijde kon geen bevestiging van het bericht worden ver kregen. WASHINCTON (UPI) De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal vanavond kort na zijn aankomst in Washington bespre kingen voeren op het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken. Met de onder-minister van Buitenlandse Zaken voor economische aangelegenheden Dillon zal hij waarschijnlijk de beperking van de olie-invoer in de Verenigde Staten bespreken. In zijn onderhoud met de onder-minister voor het Verre Oosten, Ro bertson, zal vrij zeker Indonesië ter sprake komen. Het laatste bezoek van mr. Luns aan het departement geldt de minister van Buiten landse Zaken a.i. Herter. Mr. Luns is voor zitter van de NAVO-conferentie die morgen begint. Bij het onderhoud met Herter wordt mr. Luns vergezeld van de Neder landse afgevaardigde bij de NAVO, mr. D. U. Stikker. De Nederlandse ambassa deur in Washington, dr. J. H. van Roijen, is aanwezig bij de besprekingen met Dillon en Robertson. De beperking van de olie- en benzine import door de Verenigde Staten heeft in het bijzonder op Aruba en Curacao ont stemming gewekt. Men vreest dat als ge volg van deze maatregel jaarlijks ter waarde van vijftig miljoen dollar olie- produkten minder kan worden uitgevoerd. richtlijnen, waaruit de werkgroep te Parijs een onderhandelingspositie zal moeten distilleren. Tijdens de eerste be sprekingen, waaraan de Grote Drie en West-Duitsland deelnamen, is nog geen volkomen eenstemmigheid over deze richtlijnen bereikt Washington zou thans een plan voor her eniging van Duitsland willen voorstellen, dat drie tot vijf jaar zou vergen. Men zou willen beginnen met het economisch en politiek contact tussen beide delen van .Duitsland intensiever te maken. Daarna zou men een losse confederatie wensen met een bestuursraad en een raadgevende ver gadering. Tenslotte zouden vrije verkie zingen moeten worden gehouden voor de vorming van een Duitse regering, waarmee de bondgenoten uit de tweede wereldoor log een Vi-edesverdrag zouden kunnen slui ten. De vermindering van de conventio nele en kerrwapens zou gelijke tred moe ten houden met de geleidelijke versmelting van de twee heUtrn van Duitsland. Meningsverschillen (Reuter/AFP) Amerikaanse bladen maken melding van een „aanzienlijk ver schil van mening" tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië over de wijze waarop het Westen op de Russische po ging om de westelijke mogendheden uit Berlijn te verdrijven, moet rer.geren. De Verenigde Staten zouden voorstander zijn van een regeling waardoor Berlijn uitein delijk de hoofdstad van een herenigd Duitsland zou moeten worden. De Britten zouden meer voelen voor een aparte op lossing van de kwestie-Berlijn om de hui dige spanning te verminderen. Volgens hen zal de Sovjet-Unie waarschijnlijk niet instemmen met een plan op lange termijn, waarbij men tracht de kwestie-Berlijn op de lange baan te schuiven. De Grote Drie zijn het er wel over eens, dat zij aan hun rechten in Berlijn zullen vasthouden. Van gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat de vier ministers van Buitenlandse Zaken vandaag vermoedelijk over Berlijn en Duitsland in beginsel overeenstemming zullen bereiken en morgen aan de andere NAVO-leden verslag zullen uitbrengen. Een gedetailleerde uitwerking van het plan zou aan deskundigen worden over gelaten. Verwacht wordt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken eind april op nieuw zullen bijeenkomen voordat er on derhandelingen met de Sovjet-Unie be ginnen. (UPI) De Amerikaanse senator Hum phrey, lid van de commissie voor Buiten landse Zaken van de Senaat, heeft voor gesteld Dag Hammarskjoeld te laten deel nemen aan een eventuele topconferentie- MOSKOU (Reuter) De communisti sche partij van Mongolië heeft de tweede secretaris van het centrale partijcomité, Dorj. Damba, ontslagen wegens beginsel loosheid, onoprechtheid ten aanzien van de partij en grote ideologische en politie ke achterlijkheid, zo meldt het Russische persbureau Tass uit Oelan Bator de hoofd stad van Mongolië. Damba is ook onthe ven van zijn lidmaatschap van het politie ke bureau der Mongoolse partij. Gelijk met hem zijn wegens ideologische en po litieke ongeschiktheid nog vijf leden en kandidatenleden van het politieke bureau ontslagen. Damba is vorig jaar, op eigen verzoek, ontheven van zijn functie van eerste secretaris van het centrale partij comité. De bedoeling van deze maatrege len was, naar Tass toen verklaarde, een betere centralisatie van het leiderschap. Tass meldt voorts dat T. Doegerja is ont slagen uit zijn functie van voorzitter van het controlecomité der Mongoolse partij. Hij is in zijn taak „tekortgeschoten". Het partijblad Pravda heeft maandag critiek gepubliceerd op partij- en rege ringsfunctionarissen in Wit-Rusland, die ernstige tekortkomingen bij de tenuitvoer legging van de economische plannen mo gelijk zouden hebben gemaakt. Premier Avchimowitsj werd met name genoemd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1