Communistische massaregie overal in Irak herkenbaar Chinese legermacht probeert Dalai Lama te achterhalen Poppenkast op de Dam is niet meer in trek bij het publiek Onder Kassems portret Nehroe weigert directe steun, maar belooft diplomatieke activiteit Jongste telg uit Kersbergengeslacht wil aan traditie van 160 jaar een eind maken OOGKLEPPEN 7 Vliegende storm speelde met oceaanreuzen Rebellenactie in Noord- Sumatra en Minahassa Ligaconferentie gaat door, ook zonder Irak Tunesië ook weer van de partij? Kerkelijk Nieuws HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK KLOPJACHT IN ZUID-TIBET AMSTERDAMS ALLERLEI Hervatting orgelconcerten in de Grote Kerk W egeninf ormatiedienst van de KNAC rust tot 1 november INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. WOENSDAG 1 APRIL 1959 BEIROET (UPI) Het communisme is bezig Bagdad te doordringen. Overal ziet en hoort men de tekenen: de gekalkte leu zen, de gedrild-applaudisseerde „demon stranten," de communistisch-gekleurde perscommentaren, de propagandistische radiouitzendingen. Irak is nog niet volko men communistisch, nog niet. Maar hier hebben de communisten de meest uitge lezen kans om een Arabisch land te gaan overheersen, gelegen in het hart van het Nabije Oosten. Zodra men in Bagdad uit het vliegtuig stapt, hoort men al het ge schetter van militaire marsmuziek en ziet men troepen demonstranten over de stof fige wegen trekken, ritmisch in de handen klappend op de aanwijzingen van een lei der. Van alle straathoeken in Bagdad staart een knap gezicht op de bezoeker neer: het gezicht van Abdoel Karim Kassem, de ge heimzinnige man van Bagdad, die nu het middelpunt is van een enorme persoons verheerlijking. In Mosoel was zijn portret op de jasrevers vrijgeleide. In Bagdad staat niet één portret van Kassem in de winkeletalages, neen, de meeste winkels hebben drie of vier portretten uitgestald. Vaak ziet men nauwelijks wat men eigen lijk in die winkel verkoopt. Kassem's por tret staat op de grote spandoeken, die aan lantaarnpalen en verkeersborden zijn op gehangen. De studenten dragen blauw-en- zilveren speldjes op de jas met het por tret van Kassem. Armoediger burgers speldden eenvoudig stukjes stof met Kas sem's portret op hun vuile kleding. De pers van Bagdad noemt hem onverander lijk „leider". Demonstraties op order Een grote verscheidenheid van de com munistische mantelorganisaties is de laat ste tijd in Irak verrezen. Zij dragen de gebruikelijke namen als „partisanen voor de vrede", „democratische studenten unie", „vrouwenliga voor democratische rechten" en dergelijke. Aanvankelijk is er enig verzet geweest tegen de communis tische overheersing in die organisaties. Een verzet, dat gewoonlijk uitging van de Nassergezinde nationalisten. Maar dat verzet is gebroken, door intimidatie eerst, toen door kloppartijen, tenslotte door ar restaties. De nieuwe verenigingen verzor gen „demonstraties" op ieder gewenst uur van de dag of nacht. Zij zijn daartoe in bijzonder korte tijd gereed en halen de „demonstranten" met. auto's en vracht auto's bij elkaar. Hele schoolklassen wor den daarvoor, onder leiding van de onder wijzers, gerecruteerd. De kinderen trek ken onder ritmisch gezongen leuzen naar de vrachtauto's. Die voertuigen zijn ver sierd met grote plakkaten, die vredesdui ven, hamers en sikkels, alsmede gebalde vuisten, voorstellen. Nog de vorige week zondag heb ik demonstranten op deze wij ze zien uittrekken. In een vrachtauto zag ik een stuk of wat mannen vrolijk op en neer dansen, in de ene hand een hamer, in de andere een sikkel, die zij luid tegen elkaar sloegen. Vermoedelijk begrepen zij niets van het hamer-en-sikkelsymboöl (zij trokken uit om Kassem te eren), maar degenen, die hun die gereedschappen in handen gaven, wisten zeer goed wat zij deden. De bedenkelijkste organisatie is het „volksverzet" dat geheel in communisti sche handen is. Deze organisatie heeft zich ontwikkeld tot een paramilitaire groepe ring. die een tegenwicht moet vormen te gen het leger, indien dit zich ooit tégen de communisten zou keren. Na het invallen van de duisternis trek ken leden van het „volksverzet" in kha- ki-uniformen door de straten van Bagdad, in groepjes van vier of vijf man. Zij hou den auto's aan en doorzoeken die op wa pens. Er zijn ook vrouwenafdelingen bij „volksverzet" en alle leden, mannen en vrouwen, krijgen geregeld militaire trai ning. Terminologie De terminologie in Irak is gelijk gewor den aan die in Moskou, Oost-Berlijn of Praag. Zelden hoort men nog de officiële naam van het land: Iraakse republiek. Het is nu: „Democratische Iraakse Volksre publiek". Het hoog-militair gerechtshof heet tegenwoordig volksgerechtshof. Het is overigens een aanfluiting van alle rechtsbegrippen. De president, kol. Fad- hil Mahdawi, een dikke, pompeuze man, veroordeelt de gevangenen, die voor hem gebracht worden in nog veel krasser ter men dan de openbare aanklager tegen hen gebruikte. Hij moedigt het publiek aan de gevangenen luidkeels te beschimpen en uit te jouwen. Hij geeft zijn oordeel al vóórdat hij halverwege net proces is. Mahdawi „berecht" het imperialisme, Nasser, de Verenigde Staten en andere zondebokken. NEW YORK (UPI) Een verschrikke lijke storm heeft de laatste dagen over de Atlantische Oceaan gewoed en minstens vier mensenlevens gekost. Een tiental op varenden van schepen werd gewond. De gezagvoerder van de „Berlin", een passa giersschip van de Noordduitse Lloyd, sein de dinsdag, dat vier bemanningsleden za terdag door een reusachtige golf over boord waren gespoeld. Ondanks onmiddel lijk ondernomen reddingspogingen wer den de mannen niet gevonden. Het 19.100 ton metende schip was op weg van Bre merhaven naar New York. Zelfs de met stabilisatievinnen uitgerus te 83.673 ton metende „Queen Elizabeth" maakte een hevige schommeling op de oceaan, kennelijk door dezelfde golf. En kele opvarenden raakten hierbij gewond. Vele gedelegeerden naar de NAVO-confe- rentie in Washington zullen niet op tijd aankomen. Het schip zal 12 uur te laat in New York arriveren. Andere schepen seinden eveneens, dat zij van de storm te lijden hadden. Het Ar gentijnse passagiersschip „Rio Tunuyan" seinde, dat het maandag gedwongen was naar New York terug te keren nadat het stormwinden met snelheden van meer dan 160 km. per uur en 30 meter hoge golven had getrotseerd. Dertien passagiers op dit 11.300 ton me tende vracht-passagiersschip raakten ge wond toen het schip een slagzij van 60 gra den maakte en gevaar liep te kapseizen. Het grootste deel van de passagiersaccom modatie werd beschadigd door losgesla gen meubilair. De binnenlandse pers is volslagen „ge lijkgeschakeld". De regerings-perschef kol. Loefti Taher, dicteert de voornaam ste richtlijnen voor de hoofdartikelen, zo als hij vroeger de paarden van koning Feisal pillen ingaf, toen hij nog hof-vee- arts was. De correspondent van UPI te Bagdad, Larry Collins, is de vorige week door de Iraakse regering het land uitge wezen. In Beiroet, waar hij niet ge hinderd wordt door de strenge censuur, die in Irak op persberichten naar het buitenland wordt toegepast, heeft Col lins voor het eerst volledig zijn visie op de gebeurtenissen in Irak kunnen neer schrijven. Zijn eerste artikel volgt hierbij. Buitenlanders voelen zich verre van vei lig in Bagadad. Een Amerikaanse inge nieur die ik kort voor mijn vertrek sprak, zei: „Ik wilde dat zij ons maar uitwezen, dan kunnen wij weggaan". De Zwitserse manager van het Khayam-hotel telt de dagen, dat hij het land kan verlaten. De Egyptenaren worden openlijk uitgeschol den en bespuwd. Overal zijn communistische „dele gaties". Zo zag ik op het vliegveld een Russische vrouw Iraakse .legerofficieren orders geven. Het volk, zo zeggen dë communisten, bestuurt het land. Vertaald in westerse taal luidt dat: „De commu nisten besturen het volk". LONDEN (UPI) Ook in de noordelij ke provincies van Irak zullen eenheden van het „volksverzet" worden opgericht, aldus heeft brigade-generaal Dawoud Sa- laman el Djanabi op een bijeenkomst in het oliecentrum Kirkoek medegedeeld. Ongeveer 60.000 personen woonden de meeting bij. Generaal El Djanabi zeide dat „spoe dig" een begin zal worden gemaakt met de oprichting en training van de eerste een heden. Dit bericht het persagentschap Nieuw-China. DJAKARTA (AFP) Kolonel Kosasih. commandant van het militaire district West-Java, die met enige officieren van zijn staf dezer dagen in Noord-Sumatra op weg was naar een militaire parade is ternauwernood aan de dood ontkomen, toen nabij Pematang Siantar door op standelingen uit een hinderlaag werd ge schoten. De kogels misten hun doel slechts enkele centimeters. De opstandelingen werden op de vlucht gejaagd. Enige tijd geleden hebben de regerings troepen twee plaatsen in Zuid-Tapanuli, Natal en Kota Nopan. op de opstande lingen veroverd. Van Natal uit werd een drukke smokkelhandel in rubber gedre ven. Dit is medegedeeld door een woord voerder van het militaire commando in Noord-Sumatra, die ook zeide, dat dooi de opstandelingen nog steeds gewelddadig heden worden gepleegd in de omgeving van Pematang Siantar, alwaar zij zich bepalen tot het leggen van hinderlagen, maar het niet wagen, de regeringstroepen aan te vallen. Een woordvoerder van het Indonesische leger in Djambi deelde onlangs mede, dat ook Djambi nog onveilig wordt gemaakt door opstandelingen. De eerste fase. die tot hun vernietiging moet leiden, is thans ten einde gebracht, aldus deze woord voerder. ""e Diakarta heeft de woordvoerder van het leger, majoor Harsono, berichten .„ongesproken volgens welke opstande lingen in de Minahassa aldaar verschil lende plaatsen zouden hebben veroverd. Tenslotte heeft de chef-staf van de troe pen in Celebes medegedeeld, dat zuive ringsoperaties tegen „bandieten" in de streek van Djeneponfo aanzienlijke vorde ringen hebben gemaakt. (Reuter) De opstandelingen in Noord- Celebes houden, naar heden officieel te Djakarta werd medegedeeld, nog stand in het. zuidelijke deel van het belangrijke kopra-gebied, de Zuid-Minahassa. Een woordvoerder van het Indonesische leger zeide op een persconferentie, dat de sterk te der opstandelingen aldaar ongeveer drie bataljons bedraagt. In gezaghebbende kringen van de luchtmacht is meegedeeld dat een poging van Oostindonesische op standelingen om het vliegveld van Moro- tai te veroveren, was afgeslagen. Zij zei den, dat deze aanval begin maart was ge daan toen rebellen per boot naar het eiland kwamen om een aanval op de lucht basis te doen. Het eiland was nu van op standelingen gezuiverd, zo werd gezegd. Zondag meldde een rebellenbulletin in Singapore, dat eenheden onder bevel van kolonel Ventje Sumual, op 6 maart het vliegveld Mapanget, 20 km van Menado gelegen, veroverd hadden. CAIRO (UPI) De regering van Irak heeft nog niet medegedeeld of zij zal deelnemen aan de conferentie der minis ters van buitenlandse zaken der landen van de Arabische Liga, donderdag in Beiroet. De secretaris-generaal van de Liga, Mohammed Abdel-Khalek Hassouna ver klaarde vandaag, dat de bijeenkomst doorgaat, onafhankelijk van het wel of niet deelnemen van Irak. De vergadering heeft ten doel de geschillen tussen Irak en de Verenigde Arabische Republiek op te lossen. Wanneer Irak niet deelneemt zal een commissie voor goede diensten in het leven worden geroepen, die zowel in Cairo als Bagdad besprekingen zal voeren. Aswar Elsadat, secretaris-generaal van de Nationale Unie, heeft op een bijeen komst in Zagazig, ten noorden van Cairo verklaard dat de Verenigde Arabische Re publiek economische hulp van de Sovjet- Unie zal afwijzen, wanneer hier politie ke voorwaarden aan worden verbenden. De nationale unie is de enige toegestane politieke partij in de V.A.R. Ook wanneer de Sovjet-Unie probeert communisten in de V.A.R. te beschermen zal hulp onaanvaardbaar zijn. De Russi sche beschuldiging dat de V.A.R. Irak wil annexeren „doet denken aan de Ameri kaanse aantijging, dat wij Libanon willen overrompelen", aldus Elsadat. Hij noem de het communisme een grotere bedreiging dan de Engelsen, Fransen en Israëliërs in 1956 (de aanval op het Suezkanaal) om dat het communisme „ons van binnen uit wil overwinnen" en de Engelsen, Fran sen en Israëliërs openlijke agressie pleeg den. TOKIO (UPI) Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft in het jongste nummer van zijn blad „Ro de Vlag" kritiek geoefend op de recente politiek van president Nasser. Het blad merkt op dat de regering van de V.A.R. thans aanvallen op de Sovjet-Unie doet, doch dat president Nasser vorig jaar in Moskou de Sovjetregering dankte voor economische steun en hulp tijdens de Frans-Engels-Israelische aanval op Suez. De anticommunistische pers van de V.A.R. roept thans „Oost noch West". „Dit is een weloverwogen poging de so cialistische en imperialistische landen door elkaar te halen, hetgeen de eerste stap is naar opneming in het vijandelijke (westelijke) kamp", aldus Rode Vlag. Ook Tsjang Kai-Sjek nam tot 1927 deel aan de revolutionaire strijd van het Chine se volk. Op hetzelfde moment, dat hij van het rode imperialisme en buitenlandse agenten sprak werd hij zelf een agent van het imperialisme. „Lering trekkend uit de geschiedenis van China zouden wij wil len opmerken dat een anti-Sovjet- en anti communistische politiek nooit goede re sultaten geeft", aldus Rode Vlag. V.A.R.-communisme CAIRO (Reuter) Volgens welingelich te Arabische kringen in Cairo heeft Liba non Tunesië ertoe bewogen de bijeen komst van de politieke commissie van de Arabische Liga in Beiroet op donderdag aanstaande bij te wonen. In oktober had Tunesië een bijeenkomst van de Liga ver laten nadat de Tunesische afgevaardigde de V.A.R. had beschuldigd van pogingen om in de Arabische Liga de boventoon te voeren. De mededelingen in genoemde kringen duiden erop, dat op de komende vergade ring getracht zal worden Tunesië in de Liga terug te brengen. De secretaris-generaal van de liga. Mo hammed Abdel Khaliq Hassouna, zei dat het geschil tussen de V.A.R. en Irak, de geschillen van de V.A.R. met Jordanië en Tunesië en de Joodse immigratie naar Is rael de agenda vormen voor de bijeen komst in Beiroet. Geref. Kerken Beroepen te Winschoten (vac.-R. J. de Jong) H. R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Aangenomen naar Veenwoudsterwal W. Fokkens te Wilsum (O.). Beroepen te Heinenoord E. Dijkstra, predikant te Wellington (Nieuw-Zeeland) thans met verlof in ons land, woonachtig te Hilversum te Godlinze (Gron.) W. Schenk, kand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Urk C. Smits te Sliedrecht. Beroepen te Sint Jansklooster J. Kamp man te Rijnsburg te Ermelo B. Bijleveld te Noordeloos. Geref. Gemeenten Tweetal te Wageningen Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en C. Hegeman te Genemuiden, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Meliskerke M. Heerschap te Borssele. Baptisten Gemeenten Beroepen te Enschede C. van Wier te Leeuwarden. Advertentie Zeg, loop je nog even mee naar huis? Nee, ik moet die kant uit: naar het postkantoor om te sparen! ~i i ...U, tmet NEW DELHI (UPI) De grote kloos ters in Tibet worden voortdurend door Chinese soldaten bewaakt en over het ge hele land wordt door de communisten naarstig gezocht naar dc Dalai Lama, al dus berichten, die in Nepal en India wer den ontvangen. De Chinese troepen con centreren hun zoeken op de kloosters om dat zij vermoeden, dat de Dalai Lama daar zijn toevlucht heeft gezocht dan wel op weg is naar een klooster. De verblijfplaats van de Dalai Lama is nog steeds niet bekend. Hij vluchtte uit Lhasa, twee dagen voor de communisten de stad overmeesterden. Volgens in New Delhi ontvangen berichten hebben de Chi nese communisten het Rougbuk-klooster op de noordelijke helling van de Mount Everest onder bijzondere bewaking ge plaatst. Bijzondere troepen, sommige pas uit China aangekomen, werden per vracht auto of per parachute bij de grote kloos ters gebracht. Andere troepen doorzoeken het land, geassisteerd door laagvliegende verkenningsvliegtuigen. Handelaren, die vandaag in Nepal arri veerden, vertelden dat het klooster Roug- buk op 19 maart door 400 Chinese soldaten werd ingesloten en dat de lama's dag en nacht worden bewaakt. De Chinezen kwa men in twaalf vrachtauto's. Rougbuk ligt op ruim 4.000 m. hoogte op de noordelijke hellingen van de Mount Everest. Het hoofdkwartier van de Pantsjen Lama in Tshigatse werd beschreven als een „ge wapend kamp", wemelend van Chinese soldaten. KALI-MPQNG (Reuter) Te Kalim- pong is van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat de Dalai Lama, die zich slechts 's nachts verplaatst, naar ver wachting binnen enkele dagen de grens met India zal oversteken. Doch een vijf tigduizend man sterke Chinese legermacht die gebruik maakt van vliegtuigen en val schermtroepen, zetten alles op alles om de Dalai Lama van de Indische grens af te snijden en gevangen te nemen. De In diërs en de in India verblijvende Tibeta- nen verkeren in grote spanning, of het de Tibetaanse leider zal gelukken de grens te overschrijden. De Dalai Lama, die wordt vergezeld (Van onze Amsterdamse redacteur Honderdzestig jaar achtereen heeft er een poppenkast op de Dam te Amsterdam gestaan en al die tijd heeft één familie zich met de vertoning van Jan Klaassen en Katrijn belast. Dirk Kersbergen (28) is de laatste telg uit dit geslacht. Dirk heeft aangekondigd, dat hij de poppenkast gaat opbergen en een baantje gaat zoe ken. „De mensen", zegt hij, „komen niet meer kijken naar het oude poppenspel. Zij zijn verwend door film en televisie". On langs heeft Dirk Kersbergen een laatste poging gedaan om toch publiek te trek ken. In plaats van Jan Klaassen vertoon de hij drie dagen per week dansende ma rionetten. Maar voor dansen is muziek no dig en al klonk die muziek heel zachtjes vanachter een gordijn, zelfs voor zachte muziek is vergunning nodig en de ge meente Amsterdam meent die vergunning niet te kunnen geven. Nu zijn de mario netten verdwenen. Drie dagen per week is Jan Klaassen er nog. En drie dagen per week sjouwt Dirk kolen. Dat gaat hem ver vervelen. Als er niemand wordt gevonden, die nog brood ziet in Jan Klaassen, zal de plaats van de poppenkast wel door een ijs kar worden ingenomen. Want daar zit wel brood in. Italiaanse duiven De sneltekenaar, de straatfotograaf en de ballonnenman blijven de Dam trouw. De duiven ook. En omdat die duiven zo lang zamerhand tot het „meubilair" van de stad zijn gaan behoren, heeft men beslo ten op een dak vlakbij de Dam een groot duivenhok te bouwen. Dat hok wordt ex tra groot, want de Italiaanse radio-omroep heeft het deze winter nodig gevonden Am sterdam honderd duiven te schenken, omdat een Amsterdams jongetje er om had gevraagd". U weet het: de Italiaan se duiven zijn, bibberend van de kou, lief derijk opgenomen door Artis. Daar zitten ze nu nog en weigeren het winterhok te verlaten. Misschien dat zij straks als het echt voorjaar wordt, eens voorzichtig een kijkje op de Dam gaan nemen. Artis hoopt dat ze er zullen blijven. De laatste hoela-hoepel is al geruime tijd van de Amsterdamse straten verdwe nen. Er is nu een nieuw spel, dat blijk baar stormenderhand de wereld verovert, voor in de plaats gekomen: telefooncel persen. Er gaat geen dag voorbij of de politie-radiowagens moeten scholieren uit telefooncellen jagen. Het Amsterdamse re cord staat op het ogenblik op 17. Dat is gepresteerd door middelbare scholieren in een cel in de Beethovenstraat. Een wereld record zal Amsterdam wel nooit kunnen boeken. De Amsterdamse politie had het op een gegeven ogenblik wel even moeilijk, toen zij twee telefooncelpersers wilde opbren gen en de jongelui wilden proberen hoe veel man in een politieauto kunnen wor den geperst. De gummistok moest eraan te pas komen om de jongens tot andere gedachten te brengen. Voor toeristen In de nieuwste folder van V.V.V.-Amster dam worden onder de toeristische beziens waardigheden ook de Burgwalletjes ge noemd en niet vanwege de fraaie gevel tjes. „Het is een bijzonder rustige buurt geworden", zegt de politie. „Maar wie er met een dikke portemonnaie heengaat kan weten, dat hij „geplukt" wordt". Overigens is de tijd voorbij, dat er tel kens berichten met het opschrift „buiten man beroofd" in de kranten verschenen. De Zeedijk, de plaats, waar de zeeman van oudsher pleegt te passagieren, doet wanhopige pogingen om in trek te komen bij iedereen, die Amsterdam bezoekt. Het schijnt een hopeloze strijd. Sinds een Duit se verordening in de bezettingstijd het maken van muziek in de Zeedijkgelegen heden verbood, is de Zeedijk de Zeedijk niet meer. Tal van caféhouders verplaat sten in die dagen hun zaken in allerijl naar de bocht van de Nieuwendijk, waar wél muziek mocht klinken. En sindsdien zijn zij daar gebleven. En daar kunnen de laatste jaren alle juke-boxen van de Zee dijk niet tegen op. Niemand behoeft daar om te treuren, want het romantische le- van van de „dijk" had een keerzijde, waar een stad niet trots op kan zijn. door zijn moeder en zusters, vordert slechts langzaam over het ongeveer 325 kilometer lange traject dat hij moet af leggen, voordat hij in veiligheid is. Men meent dat berichten, volgens welke hij bij een val gewond werd, onjuist zijn. (Reuter) In doorgaans welingelichte kringen verklaarde men dat Chinese vlieg tuigen parachutisten neerlaten, die de Da lai Lama moeten onderscheppen bij zijn poging om via een bergpas India te be reiken. Chinese troepen zouden van dorp naar dorp en van klooster naar klooster trek ken om te trachten gegevens „los te per sen" van bevolking en monniken over de verblijfplaats van de Dalai Lama. Men vermoedt, dat de Dalai Lama op het ogen blik op weg is door het bergachtige gebied van Lhoka ten Zuidoosten van Lhasa, dat deel uitmaakt van de Tibetaanse hoog vlakte. Dit gebied, dat geen wegen kent, grenst, aan Bhoetan .en de noordoostgrens van India, waar de opstandige stam der Khamba's, die gezworen heeft de Dalai Lama te zullen beschermen, de macht in handen heeft. Kansen Waarnemers in Kalimpomg, die Tibet goed kennen, zijn van mening dat de Dalai Lama onmogelijk Noordoost-India kan bereiken via de normale handelsweg door Sikkim, omdat het enge Tsjumbi-dal zwaar bewaakt wordt door Chinese troe pen. Ook zou de Dalai Lama het weste lijker gelegen Nepal (achter de Himalaya) moeilijk kunnen bereiken. Voor de Dalai Lama zouden slechts twee mogelijkheden open blijven. Hij zou ofwel kunnen trachten oostelijker gelegen Bhoe tan. te bereiken Bhoetan onderhoudt krachtens een verdrag betrekkingen met India of hetgeen waarschijnlijker is kunnen proberen de afgelegen en woes te grens van India's meest oostelijke pro vincie Assam over te komen. De grens posten daar zijn al gewaarschuwd. Mocht de Dalai Lama India bereiken dan zal de regering van dit land hem on getwijfeld asiel verlenen. Hij en zijn fa milie zullen dan waarschijnlijk direct naar New Delhi worden gebracht. In New Delhi gaf de voormalige premier van Tibet. Loe Kang Wa, dinsdag een persconferentie, waarbij hij de hoop uit sprak, dat het mogelijk zou zijn voor een Tibetaanse delegatie bij de UNO te pro testeren tegen de afzetting van de Dalai Lama door de Chinese communisten. De Tibetanen, zo verklaarde hij, zullen het regime van de Pantsjen Lama niet erkennen. Hij geloofde niet dat de Dalai Lama ziek was en de brieven, die volgens het persbureau Nieuw China door de Da lai Lama geschreven zouden zijn, verval singen. Volgens deze brieven was de Dalai Lama de gevangene van „reactionaire kringen" die hem overweldigd hadden toen hij een theatervoorstelling van het Chinese leger zou bijwonen, voorgevende, dat de Chine zen het op hem gemunt zouden hebben. De Dalai Lama zelf zou echter volgens deze brieven zijn trouw betuigd hebben aan de „progressieve" krachten. Ook Nehroe had reeds zijn verwondering over deze „brie ven" betuigd. Delegatie NEW DELHI (Reuter) Een groep Ti betanen heeft premier Nehroe verzocht zijn bemiddeling te verlenen om tot een wapenstilstand te komen met de Chine zen. Nehroe zou geantwoord hebben dat hij dit verzoek zou overwegen en kijken wat hij kon doen. De officiële persdienst van India meldde in dit verband slechts, dat Nehroe naar de Tibetanen geluisterd heeft en tegen hen gezegd heeft, dat hij hoopte dat de huidige moeilijkheden in Ti bet spoedig op vreedzame wijze tot oplos sing zouden worden gebracht. Hij zou het de Tibetanen duidelijk heb ben gemaakt, dat India niet in staat is tus senbeide te komen en niet graag stappen zou willen doen, die de toestand in Tibet zouden verscherpen. Loe Kang Wa, die bij dit onderhoud tegenwoordig was, ver klaarde dat Nehroe ook nog gezegd had, dat hij al het mogelijke zou doen langs diplomatieke weg. Leden van de afvaardiging hebben ver slaggevers medegedeeld, dat zij Nehroe hebben gevraagd medicijnen te zenden voor zieke en gewonde Tibetanen en Ti betaanse vluchtelingen in India toe te la ten. Donderdagmiddag van drie tot vier uur wordt voor de eerste maal in dit seizoen een orgelconcert gegeven in de Grote Kerk te Haarlem Piet Kee zal het volgend pro gramma ten gehore brengen: 1. Offertoire, Jean Frangois Dandrieu; 2. a. Ach Herr. mich armen Sünder, Johann Kuhnau; b. Christ lag in Todesbanden (fantasia), Joh. Seb. Bach; c. Erschienen ist der herrlich' Tag, Joh. G. Walther; 3. Pre ludium en fuga in fis kl.t.; Dietrich Buxte- hude; 4. Adagio, Carl Philipp Em. Bach; 5. Variaties over „Christus is opgestanden", Willem Vogel. De wegeninformatiedienst van de K.N.A.C. is thans opgehouden met het geven van inlichtingen over de toestand van de wegen in Nederland en de andere westeuropese landen. Sinds de oprichting, 19 januari werden door de medewerkers van de. dienst ruim 14.000 telefonische informaties verstrekt. In de late avond en de nacht werden via een automatisch antwoordtoestel nog eens 3500 informaties gegeven. Het gemiddelde aantal telefoon gesprekken per dag was 250. Bovendien gaf de radio berichten door van de wegen informatiedienst, in het bijzonder tijdens de zware mistperioden van de afgelopen maanden. Van deze K.N.A.C.-service trokken In het bijzonder profijt vrachtvervoerders, busondernemingen, bedrijven met grote wagenparken, militaire instanties en hotels. Op 1 november wordt de dienst hervat. Er wordt thans nagegaan in hoeverre de wegeninformatiedienst ook in voorjaar en zomer ten behoeve van het verkeer kan worden ingeschakeld, bijvoorbeeld voor inlichtingen over belemmeringen door grote drukte in de bollentijd, bij interna tionale sportevenementen, bloemencorso's, militaire transporten en dergelijke. Ned Herndon is een vurig republikein, hij verkoopt regenjassen en hij komt uit een van de zuidelijke staten van dit land. Hij is bovendien de eerste Amerikaan, dié ik hier gevonden heb, die zichzelf zonder aarzeling als een bewonderaar van gouver neur Faubus van Arkansas (hoofdstad: Little Rock) aankondigt. Dat is een in teressant verschijnsel; ilc heb met vele mensen over het negerprobleem in Ameri ka gesproken. Sommigen bleken voor se gregatie van de rassen, anderen tegen maar tot nog toe had niemand zich uit gesproken vóór het optreden van de man, die de naam van de Verenigde Staten zo kwaad heeft gedaan in andere delen van de wereld. Ned Herndon heeft een groot deel van zijn leven in het zuiden gewoond; tien jaar geleden heeft hij zijn regenjassen- zaak overgeplaatst naar Californië, maar na twee jaar vond hij uit dat het klimaat van Californië niet stimulerend werkt op de groei en bloei van een handel in regen jassen. Toen hij dat eenmaal ontdekt had, is hij verhuisd naar Philadelphia, de mil joenenstad in Penn sylvania. Het regent hier meer dan ge noeg. Ned is een wel- varend burger met alle typisch Amerikaanse kenmerken van dien: twee auto's, twee televisietoestellen, drie radio's, groot landhuis met grote tuin. keuken met alle denkbare technische snuf jes, een omroepsysteem in alle kamers van zijn huis. een aantal telefoons en al die andere uiterlijke tekenen van welvaart, die voor een groot deel al bijna gewoon zijn in de Verenigde Staten. „Negers", zegt de heer Herndon. „zijn inferieur. Zij verdienen geen stemrecht, zij verdienen geen geliikp kansen, zij moe ten afgezonderd leven van ons. blanken. Natuurlijk, zij moeten gevoed worden en er zijn bepaalde soorten werk. waar zij heel geschikt voor zijn. Maar Faubus weet en ik weet. dat zij gevaarlijk zijn voor de gemeenschap. Zij corrumperen het land. Er moet een plaats voor hen zijn in de Verenigde Staten, maar ze moeten niet in de gelegenheid worden gesteld meer con tact met blanken te hebben dan strikt noodzakelijk is. Ik wil geen negers in mijn zaak en mijn kinderen mogen niet naar een school, waar ook negers onderwezen worden". Ik heb met grote nauwgezetheid weerge geven wat Ned Herndon zei. Tevoren had ik niet geloofd, dat er mensen als hij be stonden maar het is gopd om te weten, dat zij bestaan. Het verklaart een deel van de rassenmoeilükhedén. waar dit land mep te kamnen heeft. Deze zelfde man wordt ook echt en oprecht boos als iemand iets goeds zegt. over de Democratische partij. Roosevelt, vindt hij, was een bedrieger en voor Truman heeft hij een nog krasser woord ter beschikking. Maar zijn vurigste standpunten zijn toch gereserveerd voor de negerkwestie. „Als negers lastig worden, dan moet er op geschoten worden", zegt hij en hij meent het. ..En als het optreden van Faubus een slechte indruk heeft ge maakt in West-Europa, dan is dat de fout van West-Europa niet van Faubus". Als men over welk ander onderwerp danook oraat is Ned Herndon een vrien delijke. gastvrije man met een grote be langstelling voor wat er in de wereld ge beurt. Hij zet de oogkleppen maar af en foe op. Een boeiend verschijnsel, deze Ned. Maar het is gelukkig typerend voor dit deel van de Verenigde Staten, dat ik het verschijnsel nas na zes weken voor het eerst ontmoette. E. Romat/n

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3