E Baeyuls-ser-Mer Is onbedorven Wereldbevolking groeit angstwekkend snel Chefarine .4 op ieders Hp! Onvriendelijk antwoord van Moskou aan Bonn raatótoel BETER EN SNELLER China verstoort het economisch verkeer 3 Aanwas dreigt pas mondig geworden bevolkingen economisch en sociaal omlaag te trekken ZOA VO-jaarverslag Centraal Afrika rouwt om verlies van leider Juwelen van Lady Churchill bij inbraak gestolen Vorige week 1.172 rebellen in Algerije uitgeschakeld Hoeveel studenten kun nen in een kleine auto? Verwijten maken in West-Duitsland weinig indruk Belgisch-Nederlandse prijs van de vrijheid Op de Oostduitse wanprestatie aan sabotage geweten Eerste KLM-vlucht naar Saigon '"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord REIKHALZEN J WOENSDAG 1 APRIL 1959 (Van onze correspondent in Washington) Zesduizend jaar heeft het geduurd voor de wereld een totaal-bevolking van twee ëneenhalf miljard mensen had en het zal van nu af aan niet meer dan dertig jaar duren voor er twee miljard aan toegevoegd zullen zijn. In het jaar 2000 (even ver in de toekomst als 1918 in het verleden) zal de wereldbevolking waarschijnlijk zes miljard bedragen. Blijft de mens zich in dit tempo vermenigvuldigen, dan zal men over zeshonderdjaar niet meer dan een vierkante meter per persoon ter beschik king hebben op aarde een „onmogelijke toestand". Momenteel maakt zich nog niemand daar ernstig bezorgd over, maar wat wel degelijk aanleiding tot bezorgd heid geeft, is de te verwachten groei van de wereldbevolking in de eerstkomende vijfentwintig jaar. Die groei brengt grote economische en sociale problemen met zich en bedreigt zelfs een harmonisch voortbestaan van de mensheid. De ge gevens over deze opzienbarende bevol kingsgroei zijn ontleend aan diverse recente UNO-publikaties. Gedurende de jaren 1957 en 1958 groeide de wereldbevolking met negentig miljoen (twee maal zoveel mensen als er in Frank rijk wonen). Zulk een aanwas is zonder precedent in de geschiedenis van 't mens dom. Juist in vele onvoldoende ontwikkel de gebieden is de bevolkingsgroei zeer versneld: thans twee tot drie percent per jaar, terwijl het groei-percentage voor de Verenigde Staten slechts 1,7 per jaar be draagt. Die onvoldoende ontwikkelde lan den hebben altijd een hoog geboorteover schot gehad, maar dank zij modernere Advertentie V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De 4 geneesmiddelen in één tablet ver- enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, wanl die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET WELLINGTON (Reuter) Het commu nistische economische offensief, en in het bijzonder, dat van communistisch Chi na, is in het afgelopen jaar een zaak van groeiende bezorgdheid voor de landen van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisa tie (ZOAVO) geweest. Volgens het jaarverslag van de ZOAVO, dat maandag in Wellington is gepubliceerd en dat deze week door de raad van de organisatie zal worden besproken, is de toegenomen uitvoer van grondstoffen en fabrikaten door communistisch China slechts ten dele het gevolg van de behoef te van China aan buitenlandse betalings middelen. Men ziet er tevens een opzet telijke poging in om de handel te versto ren. Door zorgvuldig berekende aanbiedin gen van grote hoeveelheden goedkope goederen heeft China de markten in het ZOAVO-gebied verstoord en het normale handelsverkeer met de landen van de vrije wereld ontwricht. Een deel van het geld dat die handel opbrengt, gebruiken de communisten voor propaganda en onder mijning, aldus het jaarverslag. De Zuidoost-Aziatische verdragsorganisa tie is in 1954 opgericht door Engeland, Amerika, Frankrijk, Australië, Nieuw- Zeeland, Pakistan, Thailand en de Phi- lippijnen. Het rapport komt tot de conclusie, dat de communistische leiders ondanks hun propaganda voor „vreedzame coëxisten tie", de wereld in een toestand van span ning willen houden. Zij verwekten in het afgelopen jaar crises om Formosa, het Midden-Oosten en Berlijn. Zij gebruiken bij hun politiek zowel dreigementen als mooie beloften hun waarschuwingen te gen het gevaar van vernietiging door kernwapens wisselen zij af met beloften van meer handel, leningen en culturele uitwisseling. Volgens het ZOAVO-verslag bestaat er dan ook geen enkele reden om te geloven dat de communistische bedreiging van Zuid-Oost-Azië is afgenomen of dat het internationale communisme dit gebied niet meer beschouwt als een terrein, dat bij uitstek geschikt is voor uitbreiding van de communistische heerschappij. BANGUI (Reuter) Reddingsploegen hebben dinsdag het wrak van het Franse vliegtuig bereikt, dat zondag is neerge stort in moerassig gebied op 160 km. van Bagui, de hoofdstad van de Centraal Afri kaanse Republiek. Zij hebben in het wrak de lijken van de negen inzittenden, onder wie de premier van de republiek, Barthelemy Boganda, aangetroffen. Boganda, een der vooraanstaande Afri kaanse politieke leiders in equatoriaal Afrika, keerde zaterdagavond per vlieg tuig uit Berberati, waar hij een verkie zingsbijeenkomst had bijgewoond, naar Bangui terug. Het lichaam van de premier is officieel geïdentificeerd. In heel Centraal Afrika een voormalige Franse kolonie, die sinds kort onafhankelijk is heerst diepe verslagenheid over de dood van Barthele my Boganda, een zeer geliefd man. medische zorg is het aantal sterfgevallen zeer aanzienlijk gedaald. De bevolking van China vertoont een groei-percentage van twee percent per jaar. Er zijn ongeveer 65ü miljoen Chinezen en men kan dus uit rekenen dat er ieder jaar dertien miljoen Chinezen meer op de wereld komen. Japan is een grote uitzondering in Azië, omdat daar de laatste tijd het aantal ge boorten laag wordt gehouden. In 1947 werden er tweemaal zoveel Japanse baby's geboren als in 1957. Voor het overige echter breidt de bevol king van Azië zich aanzienlijk sneller uit dan bijvoorbeeld die van Europa of Noord- Amerika op het ogenblik woont 55 per cent van de wereldbevolking in Azië (de Scvjet-Unie niet meegerekend). In het jaar 2000 zal dit percentage opgelopen zijn tot bijna 62 percent ruim drie van elke vijf mensen zullen dan dus Aziaten zijn. Ook de bevolking van Zuid-Amerika neemt zeer snel toe. Percentagewijs zijn er betrekkelijk weinig Zuid-Amerikanen op de wereld (zeseneenhalf percent van alle mensen) maar dat percentage zal in het jaar 2000 9,4 bedrag,en. Men kan het een succes noemen, dat de medische zorg erin geslaagd is met name de infectieziekten zo grondig te bestrijden. Dm snelle groei van het mensental brengt echter, vooral in ai me, onontwikkelde ge bieden grote problemen met zich. Juist in die gebieden is na de oorlog de drang tot meer ontwikkeling en tot modernisering heel sterk geworden. Adlai Stevenson heeft die drang gekenschetst als „de revo lutie van de rijzende verwachtingen". In die drang naar boven worden de pas mon dig geworden bevolkingen echter geremd door hun eigen aanwas, die als het ware een gewicht is, dat hen omlaag dreigt te trekken. Meer en meer scholen, meer en meer ziekenhuizen, meer en meer wonin gen zijn er nodig voor hun mensen. Moderne, geïndustrialiseerde landen kun nen hun bescheidener aanwas soms nau welijks aan. Voor de primitievere staten die hun technische achterstand thans snel willen inhalen, lijken de lasten soms on dragelijk zwaar. Het geboortecijfer van Europa dat het dichtst bevolkt is, is het laagste. De kin dersterfte is vergeleken met 1956 in ver scheidene landen minder geworden, met name in Chili, Roemenië, Guatemala, Polen en op het eiland Mauritius, in andere landen is de kindersterfte echter gestegen en wel in Tsjechoslowakije, Italië, Luxem burg, Spanje en Joegoslavië. Nederland heeft in 1957 wat kindersterfte betreft het gunstigste cijfer. Daarna volgen Zweden en Australië. Advertentie Chief Whip (Van onze correspondent in Londen In de nacht van maandag op dinsdag zijn inbrekers binnen gedrongen in de woning van Sir Winston Churchill aan Hyde Park Gate in Kensington. Zij roof- den drie met diamanten en robijnen bezet te broches, toebehorende aan Lady Churchill en enkele bontmantels. Volgens een voorlopige schatting bedraagt de waarde van het gestolene zeventigduizend gulden. Sir Winston's waardevolste bezittingen bevinden zich echter in Chartwell, zijn landhuis in het dorpje Westerham. Na ontvangst van het nieuws over de inbraak begaf Lady Churchill, die vandaag 74 jaar wordt, zich meteen naar Londen. Sir Win ston is in Zuid-Frankrijk. De inbraak was ontdekt door Churchill's 32-jarige, uit Duitsland afkomstige, butler Fritz Schmid die op het tijdstip van het gebeurde met andere leden van het personeel uit was. Churchill's huis ligt achter de hoofdweg aan het uiteinde van een als een rotonde gebouwd doodlopend straatje, waarvan de huizen een exclusief karakter dragen. De ze exclusiviteit oefent een grote aantrek kingskracht op inbrekers uit, want in de afgelopen twee jaar is er in twee wonin gen vlakbij Churchill's huis veertien maal ingebroken. Het is de eerste keer dat Sir Winstons huis het doelwit van de in brekers is geweest ALGIERS (AFP) De opperbevel hebber der Franse troepen in Algerië heeft medegedeeld dat 1.172 opstandelin gen in de afgelopen week zijn gedood of gevangen genomen. Er zijn 2185 rebellen naar de Fransen overgelopen. 58 Franse militairen zijn in de stiijd gesneuveld. NEW YORK (UPI) Nu het spelletje „met hoeveel kunnen we in een tele fooncel" niet meer zo spreekt tot de geest hebben de Amerikaanse stu denten iets anders leuks ontdekt: „met hoeveel kunnen we in een kleine auto". Achttien man van een dispuut aan de universiteit van New York zijn op paas maandag in een Renault Dauphine ge kropen en hebben andere disputen uit gedaagd dat ook te presteren. In een brouvrerij te Amersfoort, wordt op het ogenblik op ceremoniële wijze het Sint Jorisbier gebrouwen, dat als feestbier zal worden geschonken tijdens de viering van het 700-jarig bestaan van Amersfoort. Directie en personeel van de brouwerij gingen bij de aanvang van dit ceremonieel brouwen dinsdag gekleed in de kleder dracht van het Amersfoortse brouwers gilde van omstreeks 1600. Men ziet hen bij het verrollen van de vaten. (Van onze correspondent in Bonn) De Sovjet-Unie heeft een onvriendelijk antwoord gegeven op de Westduitse nota van 26 maart. De Russen beschuldigen de regering-Adenauer ervan dat deze de aan staande onderhandelingen tussen Oost en West reeds thans met een onnodige pole miek en onbeheerste verwijten heeft be laden. In de Russische nota wordt ont kend, dat het de Sovjet-Unie is, die, zoals van Westduitse zijde is verklaard, de Berlijnse kwestie in het leven heeft ge roepen. „Het is bekend, dat de regering van de bondsrepubliek met de feiten te vrij omspringt", zo wordt in de Sovjet nota gezegd. Tenslotte wordt meegedeeld, dat Moskou bereid is op de ministerscon ferentie te Genève te spreken over „de Duitsland betreffende vraagstukken en de kwestie-Berlijn". Te Bonn meent men dat met deze Rus sische nota het laatste voorpostengevecht om de conferentie te Genève met de Rus sen is geëindigd. Men is niet ontevreden over de over het algemeen rustige toon van de Russische nota's van de afgelopen week. De Russen zijn wat de kwesties zelf aangaat evenwel niet tot enige con cessies,. bexeid gebleken, of,-het mpfist, ?.jjn, dat zij zich nu bereid hebben verklaard over alle Duitse vraagstukken, dus waar schijnlijk bok over de Duitse hereniging, te praten, hetgeen tot dusver niet het ge val was. Dat de Sovjet-Unie een veel harder toon in haar nota aan Bonn aan slaat dan in haar nota's aan de westelijke Grote Drie, legt men hier uit als een po ging om West-Duitsland aan de wereld voor te stellen als de vredesverstoorder bij uitstek. Het zou er de Russen om te doen zijn, zo meent men. West-Duitsland als lijdend voorwerp te behandelen en te pogen daarbij gemene zaak met de voor malige bondgenoten in het Westen te ma ken, althans te pogen gebruik te maken van het in het westen nog bestaande po litieke ressentiment tegen de Duitsers. Het wordt opmerkelijk geacht, dat de politieke ontspanning, die thans merk baar is, geleid heeft tot een nieuwe hausse op de Westduitse effectenbeurzen. Er kwa men gisteren vele en flinke koersstij gingen voor, die men in verband brengt met de Russische bereidheid deel te ne men aan de ministersconferentie op 11 mei te Genève. MOSKOU (UPI) Het Russische par tijblad „Pravda" pleit vandaag opnieuw voor een niet-aanvalsverdrag. De confe rentie van de ministers in Genève zou vol gens het blad de eerste stap kunnen zijn in de richting van een oplossing der inter nationale vraagstukken, hoewel het on waarschijnlijk is dat deze in één keer op gelost kunnen worden. Een niet-aanvals verdrag en een overeenkomst over be ëindiging van de proeven met kernwapens zouden een eerste stap kunnen zijn naar vreedzame coëxistentie en brede samen werking tussen de landen, aldus de Prav da. De Sovjet Unie heeft Oost-Duitsland in een nota laten weten dat zij de westelijke voorstellen betreffende een ministerscon ferentie op 11 mei in Genève heeft aan vaard. De Russische regering „heeft ken nis genomen van de bereidheid van de Duitse Democratische Republiek deel te nemen aan een topconferentie en een con ferentie der ministers over een Duits vre desverdrag en de kwestie-Berlijn", zo wordt voorts gezegd. Het bestuur van de Belgische Grote Letterkundige Prijs van de Weerstand, dat onder bescherming staat van prins Albert var België, zal in 1959 zijn Belgisch- Nederlandse prijs van de Vrijheid toeken nen aan een Belgische of een Nederlandse schrijver. Deze prijs, 25.000 Belgische franken, zal worden toegekend aan de schrijver van een werk, dat gebaseerd is op hel ideaal van rechtvaardigheid en van verdediging der democratische vrijheden. In aanmerking komen schrijvers van Bel gische of Nederlandse nationaliteit. De schrijver moet onberispelijk zijn op het gebied van burgerzin. Een Belgisch- Nederlandse jury zal die werken onder zoeken die verschenen zijn van 1 januari 1950 tot en met 31 januari 1959, van welke letterkundige aard zij ook zijn. Mocht de jury de mening zijn toegedaan dat deze werken niet in aanmerking komen voor bekroning met die van de Grote Letter kundige Prijs van de Weerstand, dan be houdt zich de beheerraad het recht voor. de prijs niet toe te kennen. In Banyuls-sur-Mer staat de tijd stil. Ik weet wel, dat het een versleten uitdrukking is, maar ik kan geen betere be denken. Als zelfs de klok van het raadhuis constant dezelfde tijdsaanwijzing geeft een paar minuten over één moet ik toch wel aannemen, dat men hier met andere begrip pen rekent om de eeuwigheid te meten. Ten gerieve van enkele hon derden sardinevissers heeft de Middellandse zee vlakbij de Spaanse grens een kleine, half cirkelvormige baai doen ont staan. Van het land uit hebben de Pyreneeën hun uitlopers als rotsachtige voelhorens naar de kust uitgestrekt. Hierop bouw den de eerste bewoners (in de Phoenicische tijdhun hutten, waarna zij in zoverre met. de beschaving meegingen, dat er na verloop van eeuwen een echt dorp met echte stenen huizen groeide. Tot voor kort heeft de bui tenwereld de bevolking links laten liggen, maar het is te vrezen, dat die rust de langste tijd heeft geduurd. Banyuls- sur-Mer is namelijk ontdekt voorlopig nog slechts door een voorhoede van vakantiegan gers, doch zij zullen de faam van haar liefelijke ongereptheid snel verspreiden, tot het ste nige strand te klein zal zijn om elke bezoeker zijn vier kante meter te verschaffen. „Verleden jaar zijn er al we ken geweest, dat er driemaal zoveel vreemdelingen als dorpsbewoners waren," zegt Alphonse Duprat mistroostig In het uiterste zuiden van Frankrijk aan de Middellandse Zee, op een afstand van een wandeling van Spanje, ligt de geboorte plaats van een der grootste Franse beeldhouwers, Aristide Maillol. Het vissersdorp is nog niet als vakantieoord ontdekt, tenminste nog niet door de massa. over zijn schouder, terwijl zijn bruine blote voeten zonder aarzelen hun weg vinden over de puntige keien, bestrooid met zeewier en dode krabbe tjes. Alphonse heeft zichzelf aangesteld als mijn gids. Hij is een oude visser, die weemoe dig kan praten over vroeger, toen er behalve de enorme sardinenetten en de kleine bootjes niets op het strand was te zien. Gelukkig is het plaatsje tot nu toe onbedorven door luxe. Niemand is nog op het onzalige denkbeeld gekomen er een ca sino te bouwen. Eerste klasse hotels zijn er niet, zodat de Amerikanen nog wel een jaar of wat zullen wegblijven. Voor de toerist met niet al te extra vagante eisen kunnen het Grand Hotel en de iets betere Miramar uitstekende pleister plaatsen zijn. Bij dit alles hebt u natuur lijk al lang begrepen, dat er in Banuyls niet veel „kunst matigs" te beleven valt. De be zoeker is geheel aangewezen op zijn eigen improvisatiever mogen: luieren in de bijna altijd uitbundig schijnende zon (een gepantserde huid is nood zakelijk wil men zich uitstrek ken op het strand) en genieten van de heerlijke natuur. Niet genoeg?, Dan moet u vooral =en ander vakantieverblijf zien te vinden, maar dan mist u een stukje onvergelijkelijke sfeer. U mist een zitje op een van de talrijke terrasjes langs de haven, waar men de zoete en koppige wijn van de streek schenkt. U mist het vergezicht, wanneer u voorbij de laatste huizen van het dorp de Pic de Taillefer beklimt: geen pano rama van adembenemende schoonheid, eerder een vrien delijk beeld in wit (van de huismuren), groen (van de zonneluiken) en rood (van de dakpannen). En u zult thuis nooit kunnen vertellen de meer dan vijfhonderd jaar oude Tour de Madeloch, een middeleeuwse wachttoren op de Pic, te hebben gezien. U gaat dus niet goed, maar gun mij dan het duivels genoegen u in te peperen wat u nog meer zult moeten ont beren. Dat is een bezoek aan het geboortehuis van Banyuls' grootste zoon, de beroemde beeldhouwer Aristide Maillol. Hij wordt dikwijls in één adem genoemd met Auguste Renoir; een voorkeur voor het werk van een van beiden mag u als een zuiver persoonlijke kwes tie beschouwen. Wanneer u net als ik zijn zoon, Lucien, in de gebruike lijke goede stemming aantreft, leidt hij u gaarne rond in het huis, waarin de kunstenaar in 1861 het levenslicht zag. Lu cien heeft met voorbeeldige eerbied de woning in precies dezelfde toestand gelaten als in de tijd van zijn vader, die in 1944 op drieëntachtigjarige leeftijd aan de gevolgen van een auto-ongeluk is gestorven. In de ouderwets-comfortabele huiskamer bewonder ik, naast beeldhouwwerk van tijdgeno ten, twee fraaie sculptures van Maillol. Daarna voert de ook niet meer zo jonge Lucien mij en de onafscheidelijke Al phonse Duprat, die kijkt alsof dit allemaal van zijn hand is naar het Monument voor de Doden uit de eerste wereld oorlog, dat op een rots in de nabijheid van het aquarium (ook een bezienswaardigheid) is geplaatst. Het is een gedenk teken. dat juist door zijn so berheid aanspreekt. Aristide Maillol is begraven op het simpele kerkhof van Banyuls, „maar," zegt zijn zoon, „het zal niet zo lang meer duren of zijn gebeente wordt overgebracht naar het terrein van de boerderij waar hij gedurende zijn leven met voorliefde werkte." Een van de laatste wensen van de kunste naar is geweest daar zijn de finitieve rustplaats te vinden. Lucien schetst uitvoerig hoe het er dan zal komen uit te zien. De graftombe zal wor den bekroond door een bron zen copie van Maillol's mees terwerk, La Méditerranée. Nu onlangs van het kerkhof naar deze eerst bijna ontoeganke lijke boerderij een weg dooi de rotsen is gehouwen, is het de bewonderaars van de grote meester mogelijk geworden hun eer te betuigen aan zijn graf. Ik heb al terloops het bestaan vermeld van een aquarium. Dit is niet zo maar een plaat selijke attractie, doch een of ficiële instelling van de Parijse Sorbonne. Het heet Labora- toire Arago en men kan er een bijna complete verzameling vissen uit de Middellandse zee vinden. Aan een tafeltje met para sol bij het strand, met het ge zicht op een groepje oude vissers, bezig met hun zoveel ste jeu de boules, keuren Al phonse en ik een glas land- wijn. Onder de platanen, links van mij, zal vanavond de sar- :iane worden gedanst. Een paar vissersbootjes dobberen in aangename ledigheid op de golven van de crique, de klei ne baai. Een paar toeristen in shorts zijn op weg naar de miniatuur golfbaan foei, het is er eigenlijk veel te warm voor. Alphonse vertelt van toen hij nog jong was het duurt lang, heel lang. En plotseling ontdek ik geamuseerd, dat er vandaag weer heel wat is ge beurd, maar dat het me geen moment aan tijd heeft gekost. De klok van het raadhuis staat onverstoorbaar op een paar minuten over één. J. J. F. Remming De mensen zijn nu veel aardiger De kinderen overhoren is een bezigheid, die weemoedig stemt. Opeens zie je ze weer terug, de leeg lopende kranen A en B, de kapitalen met zoveel percent interest, zestienhonderd Slag bij Nieuwpoort, bijvoeglijke bijzinnen en Philips de Schone, die, verhit, koud water dronk. Eens heb ik er mijn hoofd met de twee sprieterige varkensstaartjes over gebogen, af en toe een blik vol heimwee naar de spelende kinderen buiten werpend, en ge tergd uitroepend: „waaróm moet ik nou al die dingen leren!" „Voor je bestwil!", klonk de wijte stem uit de huiskamer dan, en: „later zal het je allemaal te pas komen. Wie niet leren wil, komt niet vooruit in de wereld!" Wat word je dan?", wilde ik weten, heimelijk op een aantrekkelijke mogelijk heid hopend. Van de beroepen, die opgenoemd wer den, leek mij Juffrouw van de Retirade nog het best. Het klonk zo deftig, en ik dacht, dat het zoiets was als minister. Nu bedenk ik vaak, dat ik in die tijd toch maar beter touwtje had kunnen springen, want ik haal het heus niet in mijn hoofd de kranen nutteloos te laten leeglopen, en kapitaal bezit ik niet, dus ik hoef me over de interest ook geen zorgen te maken. Verder ben ik vergeten wat een bijvoeglijke bijzin is, en de eens met moeite opgedane kennis komt me al leen nog maar te pas bij het oplossen van kruiswoordpuzzels. Maar voor één ding heb ik altijd opgepast: géén koud water te drinken als ik verhit ben. Want dan komt, als Jan Klaassen uit de poppekast, Philips de Schone waarschu wend uit mijn onderbewustzijn tevoor schijn. Over al deze materie zit nu een ander hoofd gebogen. De sprieterige vlechtjes zijn nu ver vangen door een lange paardestaart, die af en toe driftig op en neer golft als het hoofd opstandig naar buiten kijkt en klaagt: „waaróm moeten we dat nou alle maal leren die ouwe koek!" Met dat laatste bedoelt ze onze Vader landse Geschiedenis. Ik herinner me, dat ergens op zolder een oud, door twee generaties stukgelezen geschiedenisboek moet zwerven. „Zal ik eens even?", opper ik vol ijver. „Mmmmm", bromt het studiehoofd zonder belangstelling. Maar als ik terug kom met het boek en er geestdriftig in begin te bladeren, kijkt ze dadelijk naar de plaatjes. Germanen trekken phmderend door een Romeinse nederzetting, Karei Martel ver slaat de Friezen bij Middelzee, en dan komen er hartverscheurende tonelen met rovende Noormannen. Op de volgende bladzijde wordt Godfried de Noorman ge dood, graaf Arnoud sneuvelt, graaf Dirk VI tuimelt achterover met een speer in z'n dij, graaf Floris I krijgt een mep met een bijl, en Floris IV wordt bij een steekspel letje gedood, graaf Floris V vindt het lijk zijns Vaders terug en wordt een bladzijde verder door de edelen vermoord, en in de Soorenslag liggen ridders en paarden slor dig door en over elkaar als couponnen stof in de uitverkoop. Bijna op elke bladzijde vallen er een paar dood. Bloeddorstige m.enigten verdringen zich om het schavot als het hedendaags nozem- dom om de petat-friteskraam. „Ik ben blij, dat ik in deze tijd geboren ben", zegt mijn dochter geschrokken. „De mensen zijn nu tenminste veel aardiger voor elkaar, hè?" „Ja hoor", geef ik toe. Dat kan ik nu nog wel zeggen. Want. van de krant leest ze toch alleen nog maar de kinderrubriek. Paula Spatter BERLIJN (Reuter) Volgens een Oost duits communistisch blad, dat in Halle ver schijnt, is een directeur van een Oostduitse machinefabriek (staatseigendom) verant woordelijk gesteld voor slechte leveranties aan een suikerfabriek in Indonesië. De be drijfsleider. Kampe, en een directeur van de Mafa fabriek werden beiden ontslagen als „onverantwoordelijke vijandige ele menten". Het blad schreef dat Indonesië grote eisen voor schadevergoeding had in gediend omdat de suikerfabriek niet aan de verwachtingen voldeed. Een man, die door Kampe was aangewezen om toezicht uit te oefenen op de bouw van de fabriek, had contact opgenomen met Westelijke in lichtingendiensten en had op hun verzoek het project gesaboteerd. Deze man, wiens naam niet genoemd werd, was naar het Westen gevlucht, aldus het blad. Van Schiphol is een superconstellation van de K. L. M. vertrokken voor de eer ste vlucht naar Saigon als eindpunt op eer. der routes van het Verre Oosten. Aan boord bevond zich een aantal gasten van de maatschappij uit Nederland. Duitsland, Italië en de Libanon. De directie van de K.L.ïvl. wordt op deze reis vertegenwoor digd door de heer A. M. van der Paauw, directeur vestiging Nederland. Op 8 april keert de Nederlandse groep naar Schiphol terug. Op 3 april arriveert een supercon stellation van de maatschappij, aan boord waarvan zich enkele hoge autoriteiten uit Vietnam bevinden. Reikhalzen is een werkwoord dat even als knipogen, klapwieken en stampvoe ten is gevormd uit de stam van een werkwoord en een lichaamsdeel. Maar reikhalzen onderscheidt zich van de an dere doordat het vooral figuurlijk wordt gebruikt. Dat was vroeger niet het ge val. Toen luidde het woord: rekhalzen en het betekende: de hals uitrekken om iets goed te zien. Later is de bijge dachte opgekomen van: verlangen om iets te zien en nu gebruiken wij eigenlijk alleen het tegenwoordig deel woord reikhalzend voor: vurig bege rend, hunkerend. De vorm met ei heeft die met e geheel verdrongen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5