Horen en zien (jumbo en zijn avonturen Gefieim rond Leonoor Van den Berg Agenda voor Haarlem Grote prijsverlaging WOENSDAG 1 APRIL 1959 4 tttéiü *VteievMè\^ MNKONDIGINGEN EN nabesIhouwïnge^ Vrolijke komedie Te veel en niet genoeg De radio geeft donderdag T elevisiefirogramma Schouwburg voor Nijmegen Televisiezendtijd Kommer Kleyn nam afscheid van de A VRO Cees de Lange kiest de K.R.O. De Kroon vernietigt leningbesluit van Amsterdam Amerikaanse prijswinnaars naar ons land Gemeenschappelijk kerkgebouw Weer een trouwring in een lege fles Gas met een luchtje. Koninklijk gezin in Italië Grote was Fijne was Amsterdam heeft nog 600 BB'ers te weinig Critiek op financierings maatschappijen Onderdeel van Deltawerken aanbesteed door Daniel Gray Opgewonden verdachte maakt tumult in rechtszaal Vijf jongens maakten de Veluwe onveilig iMp8iM|M^M x- JïiïÉÈëè 4 -,-x h .^lé W De hoofdfilm uit het NTS-programma van dinsdagavond was eigenlijk de t.v.- kijkers al eens eerder vertoondals tv.-spel. „Mad about men" of wel „Gek op mannen" is de vrolijke komedie om een zeemeermin, die een tijdje een land leven kan leiden en het liefst alle mannen het hoofd op hol brengt. Ze is dan wel in haar element, maar haar natuurlijk ele ment wacht haar toch aan het eind van de film op. Deze grappige geschiedenis werd voorafgegaan door een kijkje in de keuken van de NATO en het journaal. Beeldschermer Daar we met grote, speciaal voor de ra dio geschreven produkties niet worden verwend, stemden we dinsdagavond met belangstelling maar zonder grote ver wachtingen of op Hilversum II voor de radiofantasie „Van top tot teen" vol gens de programmabladen „een amusan te en avontuurlijke reis van Microbus 666 in gezelschap van Bacterie, zijn charman te geliefde, door de wonderlijke wereld van het menselijk lichaam." De routebe schrijving werd vervolgens in dezelfde breedsprakige trant voortgezet, een kolom lang. Zo'n aankondiging wekt al gemeng de gevoelens op en die zijn ons eigenlijk gedurende twee-en-een-half uur bijgeble-' ven. Men kan de auteurs, de Zwitsers Géo Blanc en Roger Nordmann, die geassi steerd door de componist Julien-Franqois Zbinden, tot de vaste staf van de Frans- Zwitserse omroep behoren, de verdienste niet ontzeggen dat ze tijdens die zwerf tocht van een microbe en een bacterie door het menselijk lichaam bijzonder con sequent en logisch te werk zijn gegaan. Maar wanneer men voor een college in de fysiologie een aan het sprookje verwan te vorm kiest, loopt men aanzienlijk ge vaar in de toon van het kinderuurtje te verzeilen. Hoewel wij erkennen, dat Blanc en Nordmann hun premisse knap hebben uitgewerkt en volgehouden waren de wer kelijk oorspronkelijke vondsten welke voornamelijk in de parodie op onze sa menleving waren gezocht, te gering om de aandacht geboeid te houden. Bovendien valt te vrezen, dat degenen voor wie dit onderwerp nieuw is er niet veel van heb ben opgestoken, omdat deze fantasie po- pulair-wetenschappelijk gesproken even eens ergens bleef steken tussen „te veel" en „niet genoeg". Aan de uitvoering en met name het muzikale deel daarin was onder regie van Léon Povel veel zorg be steed. De zeventiende Ordre van Fran cois Couperin viel er bij wijze van inter mezzo wat vreemd tussen in, maar ver leende aan de avond tenminste de sub stantie, welke wij behoefden. Golfbreker Advertentie Philips Televisie-, Radio- en Afspeel-apparatuur Vraagt inlichtingen bij No. 1 op Televisie- en Radiogebied ZIJLSTRAAT 87 - TEL. 11110 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws.7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 De zin gende kerk. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 De zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Dansmuz. NCRV14.00 Kamerork. en solist. 15.00 Amus.muziek. 15.30 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Sopr., bariton en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orkestconcert. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal pers pectief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 —24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Omr.ork. 11.45 Gram. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Amus.- muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo, fluit en piano. 14.25 Alles op één kaart. 15.20 Voor de vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz.18.30 Hawaiian muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 De gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws. 20.05 La Fanciulla del West. opera. 2.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New ■Vork. en gram. 23.20—24.00 Geluid der werkelijk heid. een experimentele cantate. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Bul gaars volkslied. 14.30 Gram. 14.45 Engelse muz. 15.00 Solistenconc. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Clavecimbel en piano. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws 17.15 Voor de kinderen. 18,15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. causerie 20 00 The Messiah, oratorium. 21.30 Jazzmuz. 22 00 Nieuws. 22 15 Intern Radio-uni versiteit. 22.30 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20 20 Sportpanorama. 20.55 Ontmoeting tussen klassieke- en jazzmusici. 21.15—22.20 Alles gaat naar wens. Namens het gemeentebestuur van Nij megen is door het architectenbureau ir. B. Bijvoet en prof. G. H. M. Holt uit Haarlem aanbesteed de bouw van een schouwburg te Nijmegen. Er waren niet minder dan 70 inschrijvingen gekomen. De begroting was 1.595.000. De laagste inschrijfster was de n.v. aannemingsbedrijf voorheen G. Tiem- stra en Zoon te Nijmegen voor 1.535.000. De hoogste inschrijfster was de firma Bor- nebroek uit Apeldoorn voor 1.932.000. Vrijdag zal een beschikking worden ge publiceerd inzake het reeds in werking getreden Televisie-zendtijdbesluit, waar bij, zoals reeds bekend is, het aantal zenduren tot 15 per week is uitgebreid per 1 april. Met de Nederlandse Televisiestichting wordt thans overleg gepleegd over de technische mogelijkheden om de uitzen dingen der kerken enigszins uit te breiden. Men verwacht, dat dit per 1 oktober het geval zal kunnen zijn. Kommer Kleyn, eerste regisseur bij de hoorspelafdeling van de AVRO, heeft af scheid genomen. Vele mensen uit radio kringen waren hiervoor dinsdag in het AVRO-restaurant bijeengekomen. Een echt afscheid gold het niet, want met in gang van 1 april is Kommer Kleyn be noemd tot hoofd van de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie. De directeur van de AVRO, de heer D. Repko, zei er trots op te zijn, dat het bestuur van de N.R.U. nog enkele jaren van de bijzondere kwaliteiten van Kommer Kleyn zal kun nen genieten. De heer Repko herinnerde aan het verleden van Kommer Kleyn, die met Eduard Verkade en Bouwmeester sa men heeft gespeeld. U bent de man ge weest, die in Nederland de deur heeft opgemaakt voor het radiohoorspel en daar mee bent u geworden tot een der vele pioniers, die thans uittreden", aldus de heer Repko, die er tevens aan herinnerde, dat Kommer Kleyn de dienst van de AVRO verlaten heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Na de heer Repko voerden het woord; dr. P. H. Schreuder jr., Rob Geraedts, Dick van Putten als assistent van Kom mer Kleyn, Bert Dijkstra als opvolger van de scheidende functionaris en Jan van Ees uit naam van de leden van de hoor spelkern. Kommer Kleyn dankte tenslotte voor de hulde die hem was gebracht, als mede voor het aangeboden geschenk van bestuur en directie van de AVRO en voor de plezierige medewerking, die hij in de loop der jaren had mogen ondervinden. Cees de Lange zal binnenkort in een KRO-amusementsprogramma gaan optre den. Hij kreeg bij de radio bekendheid door zijn conference in de Showboat van de VARA. Hij deed later nog eens van zich spreken bij de AVRO, waar Karei Prior de verstrooiingsavonden ging ver zorgen. Hier was hij de man van „Haal je schoolgeld terug". Het was de bedoeling hem in het komende seizoen tenminste een keer in de veertien dagen voor de AVRO-microfoon te laten optreden. We konden hem niet meer laten optreden in zijn genre van twee jaar geleden. Dat soort amusement doet het nu niet meer zo best. meent de AVRO, die hem echter gaarne had willen handhaven. Cees de Lange zou echter in de tussenliggende week, dat hij niet optrad voor de AVRO voor de KRO hebben willen werken, het geen de AVRO echter niet aantrekkelijk vond. Hij moest dus kiezen en Cees de Lange heeft de KRO gekozen. De Kroon heeft een besluit van Ge deputeerde Staten van Noordholland, waarbij was goedgekeurd het besluit van de raad der gemeente Amsterdam van 2 juli 1958 tot het aangaan van een geld lening, vernietigd. Het betrof hier een lening van 20 miljoen gulden, waaraan voor de geldgever het recht was verbonden in plaats van de af gifte van een schuldbekentenis voor reke ning van de gemeente levering van obli gaties te vorderen. De Kroon heeft overwogen, dat de ge meente bij een dergelijke omzetting van de onderhandse lening in een obligatie lening geen enkel belang heeft en dat, nu niettemin de kosten van deze omzetting voor rekening van de gemeente worden gebracht, de effectieve rente van de lening uitgaat boven de normen, welke door de regering zijn gesteld voor het sluiten van leningen door lagere publiekrechtelijke lichamen. Opstelwedstrijd over Hudson Morgen zullen de twee prijswinnaars van de in Amerika gehouden opstelwed strijd over de eerste vestigingen van Ne derlanders in de Hudsonvallei, met de „Nieuw Amsterdam" in Rotterdam aan komen. Deze opstelwedstrijd was uitge schreven ter gelegenheid van de dit jaar zowel in Nederland als in de Verenigde Staten te houden Hudsonherdenking. De jongelui, de 16-jarige Dean Wilson Hartley en de 12-jarige Arthur Randy Peabody, beiden afkomstig uit Albany, de hoofdstad van de staat New York, zullen gedurende 12 dagen de gast zijn van de Nederlandse regering. Dean Hartley schreef een opstel en een gedicht over een oude Nederlandse boerderij in het Feura Bush- district en Arthur Peabody schreef een opstel in de vorm van een dagboek over het leven van de Nederlandse dominee Johan nes Megapolensis. De jongens wonnen hier mee de prijs die de Nederlandse regering had uitgeloofd: een reis naar Nederland. De Holland Amerika Lijn bood de heenreis aan en de K.L.M. de terugreis. Zij worden vergezeld door dr. Vivienne Anderson, inspectrice van het middelbaar onderwijs in de staat New York en de geestelijke moeder van deze wedstrijd en verder door de vader van Dean Hartley en de ouders van Arthur Peabody. Het gezelschap zal alle delen van ons land bezoeken en o.m. musea, grote bedrij ven, de Zuiderzeewerken, oorlogskerk hoven, Madurodam, de bollenvelden en de Keukenhof bezichtigen. Op 12 april keert het van Schiphol naar de V. S. terug. Kraggenburg in de Noord-Oostpolder is het eerste dorp in Nederland waar de Ne derlands Hervormden en de Gereformeer den samen één kerkgebouw hebben. Krag genburg behoort voor wat de Hervormde Gemeente betreft bij Luttelgeest. De Gere formeerde Gemeente van Kraggenburg is gecombineerd met die van Vollenhove- Stad. In Kraggenburg staat een kerkje van de Hervormde Gemeente en dat door de gereformeerden werd gehuurd. Thans hebben de hervormden besloten met de gereformeerden, die zich daar reeds eerder voor uitgesproken hadden, samen het ge bouw te gaan gebruiken. De Gereformeer de Kerk heeft aan haar hervormde zuster- gemeente een deel van de bouwkosten be taald en zo is de kerk gemeenschappelijk eigendom geworden. De koster is her vormd, maar wordt in bepaalde gevallen door een gereformeerde collega bijgestaan. Vorig jaar juli ontdekte personeel van een oliefabriek in Koog aan de Zaan in een lege fles een gouden trouwring, waarvan men tenslotte de eigenares heeft kunnen opsporen. Dezer dagen zagen controleurs van de zelfde fabriek weer goud blinken in een le ge slasausfles. Het bleek weer een trouw ring te zijn, die ditmaal in de schroef draad boven in de hals van de fles zat ge klemd. De ring dateert blijkens de in scriptie uit 1926. Er staan ook twee let ters en een datum in. Wie een dergelijke ring mist, kan de fabriek (Duyvis) in Koog aan de Zaan (02980-65151) opbellen. Een bus met 25 liter gas-odor, een gas, dat aan het lichtgas woi-dt toegevoegd om dit zijn reuk te geven, omdat lichtgas in feite reukloos is, is door een ongeluk in de goederenloods van Van Gend en Loos te Breda omgevallen. Hierdoor werd een dusdanige stank ontwikkeld, dat het in de loods en de omgeving daarvan dagen lang niet uit te houden was. Mensen, die zich met de opruimingswerkzaamheden belast ten, konden niet in huis komen, vanwege de afschuwelijke stank, die verspreid werd. Een goederenwagon, die opgesteld stond voor de loods, waar het ongeluk gebeurde en die dezelfde dag nog naar Nijmegen wérd doorgestuurd, bleek zelfs daar nog de reuk van het gas-odor te verspreiden Men belde namelijk uit Nijmegen op om te vragen, wat er met deze wagon ge beurd was. In de loods was een partij sigaren en sigaretten en bovendien een hoeveelheid van enkele honderden kilo's vleeswaren opgeslagen. Deze vleeswaren zijn bezorgd bij de afnemers, maar voor alle zekerheid heeft de keuringsdienst ze daar weer weg gehaald. Het koninklijk gezin is dinsdagavond in Turijn aangekomen. De Koningin kwam met prins Bernhard, prinses Marijke en een hofdame in het eerste vliegtuig. Enkele minuten later landde het tweede vliegtuig met de drie oudste prinsessen en het gevolg van de Koningin. Op het vliegveld Caselle werd het gezel schap begroet door de Nederlandse consul in Turijn, de heer D. C. Schumm. De vorstelijke bezoekers reden per auto naar Turijn. Zij logeerden in het Principi di Piemonte-hotel en vertrokken heden morgen naar Cervinia, aan de voet. van de Matterhorn op een hoogte van 2.000 me ter boven de zeespiegel. Advertentie B 5904 R 05 De torenwachter holde alle trappen af en spoedde zich naar het dorp. Daar vertelde hij, helemaal buiten adem, Tumbo's moeder het goede nieuws. En wat was de moeder gelukkig, toen ze haar zoontje doornat, maar gezond en wel terug zag. Wat. had ze verschrikkelijk in angst gezeten. Moeder en Tumbo vlogen elkaar in de armen. En ze was Jako heel dankbaar, omdat hij zo moedig de jongen had gered7273 Ondanks noodwachtplicht De Bescherming Bevolking te Amster dam, die eind juni een sterkte van 24.000 noodwachters zou behoren te hebben, komt nog 600 man te kort. Van de 6000 Amsterdammers, die op grond van de noodwachtplicht door het ministerie van Binnenlandse Zaken voor dienst in de B.B. zijn aangewezen, is de helft afgevallen 350 man zijn afge keurd, 70 kregen vrijstelling wegens hun beroep en ruim 2.500 man vielen wegens hun leeftijd onder de uitzonderingsbepa ling. De lichamelijke geschiktheid van de ove rige 3000 mannen is van dien aard, dat het merendeel in de vijfde klasse (minst inspannende arbeid) moest worden inge deeld, hoewel er een tekort is in de eerste en tweede klasse. Gisteravond is een begin gemaakt met de inlijving van deze 3000 noodwachtplichti- gen. De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mc. W. H. Folmer, heeft zich in afkeurende bewoordingen uitge laten over de lichtvaardige wijze, waarop sommige huurkoopfinancieringsmaatschap pijen te werk gaan bij het afsluiten van huurkoopcontracten. Hij deed dit in een zaak tegen een 41-jarige Voorburgse kan toorbediende, die zich had te verantwoor den voor verduistering en valsheid in ge schrifte. Hij had zich in 1957 tegenover een financieringsmaatschappij uitgegeven als eigenaar van een auto, die in feite nog het eigendom was van een andere finan cieringsmaatschappij, zijn werkgever was de gebruiker van de auto. Van de op brengst van deze tweede financiering kocht verdachte een andere auto, die hij later weer verkocht, voordat de schuld was afgelost.. Desgevraagd vertelde verdachte dat hij alleen; mapr hèt kentekenbewijs en derge lijke papieren had behoeven over te leg gen. De auto's hadden de financiers nooit gezien. Een en ander was voor de officier aanleiding tot het maken van zijn criti- sche opmerking. Mr. Folmer eiste tegen de verdachte een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De Dienst Deltawerken heeft aanbesteed het. maken van een bouwput met haven ten behoeve van een schutsluis in het Ha ringvliet met bijkomende werken. Er waren 15 inschrijvingen. De laagste in schrijver was Hollands Aannemersbedrijf Zanen Verstoep te Den Haag voor 2.403.000. de hoogste Reef's Aannemings- en Handelmaatschappij n.v. te Oldenzaal voor 4.200.000, De bouwput met haven zal aan de Stel- lendamse zijde aan de noordrand van de plaat van Scheelhoek worden aangelegd. Deze bouwput dient voor het aanleggen van een sluis. 19. Om Mary Randall's mond kwam een laatdunkende trek. „Wat kunt u mooi aan haar vinden? Alles aan haar die onaangename manier van spreken met dat Zuid- Afrikaanse accent inbegrepen stuit mij tegen de borst". „Onaangename manier van spreken?" Er was grote verbazing in de stem van John Somerset. „Integendeel, ik vind het accent juist zeer aantrekkelijk, zoals ik haar hele wezen aantrekkelijk vind. Bovendien bezit ze een natuurlijke waardigheid. Ze is een „dame" in de ware zin van het woord". Zijn grijze ogen gingen van de een naar de ander in ons gezelschap, als zocht hij steun en een bevestiging. „U, dokter Jordan, die haar als verpleegster natuurlijk wel kent. kunt mij toch zeker niet tegenspreken?" „Ik ben 't geheel met u eens". Mary Randall kon deze mooie gelegenheid om mij te treffen niet voorbij laten gaan. Ze viel scherp uit: „U vraagt het aan de verkeerde, meneer Somerset! Iedereen in Umtali kan u vertellen, dat dokter Jordan tedere ge voelens koestert voor zijn knappe verpleegster". John Somerset dronk zijn glas sherry leeg en speelde met het lege glas tussen zijn vingers. „Dokter Jordan heeft een uitstekende smaak. Ik vind 't heel natuurlijk, dat hij voor deze charmante verpleegster een grote ge negenheid voelt. Begrijpt u goed, mevrouw Randall, wat blijft ons arme vrijgezellen over? De charmantste vrou wen van de stad hij keek haar even veelbetekenend aan „hebben niet op onze komst gewacht, en onder alle meisjes, die in deze kleine samenleving van blanken te vinden zijn, lijkt mij Leonoor Malherbe de aantrek kelijkste". Niemand antwoordde. Hoe moest men zijn woorden uitleggen? Wat wilde John Somerset van Leonoor en van ons allen? Ik keek de kamer rond, welke er met het cretonnen bankstel, de boekenkasten, de vele schemerlam pen en dikke tapijten, zo typisch Engels uitzag beter passend in het koude Engeland dan in de tropische hitte hier en ik vroeg mij af, hoe deze vreemde in ons midden ons allemaal zou zien. Wat wisten wij van deze man? Waarom had Leonoor naar zij mij vertelde angst gevoeld, toen ze met hem langs de Vicloria-water- vallen wandeldeIk vond hem helemaal niet angst aanjagend en ondanks alles voelde ik mij tot hem aan getrokken. Ik vond zijn houding en manier van spreken volmaakt. Ik zou geen enkele aanmerking op hem heb ben weten te maken. Mary Randall bleek nog lang niet klaar te zijn met het onderwerp Leonoor Malherbe. Ze kon 't nooit hebben, dat mannen, die zij aardig vond, een andere vrouw charmant noemden. „Ik begrijp heel goed, meneer Somerset", zei ze, „dat dat alleen reizende, eenzame meisje een ^eker medelijden bij u heeft ge weekt, maar als u het verhaal, dat over haar de ronde doet, kende, dan zoudt u zich wel tweemaal bedenken, voor u zich met haar inliet. „Een verhaal over haar?" vroeg John Somerset, ken nelijk geïnteresseerd. Ik begreep wat Mary van plan was. Ze wilde 't lasterverhaal over Leonoor in geuren en kleuren aan deze nieuweling in ons midden gaan vertellen. Een lasterverhaal, dat waarschijnlijk door haar toedoen op een dergelijke wijze in onze stad ver spreid was. Ik moest het meisje, waarvan ik hield, trachten te verdedigen. Zo luchtig mogelijk merkte ik op: „Kom nou, Mary, je wilt me toch niet wijsmaken, dat een verstandige vrouw als jij zo'n kletsverhaal voor waar houdt? Een kind zou erom lachen Met een boos gezicht wendde zij zich tot mij. „Het staat jou natuurlijk vrij, Jay, om een en ander te baga telliseren. Jij bent nu eenmaal erg op dat meisje gesteld en je wilt haar verdedigen. Daar kan niemand je een verwijt van maken. Ik heb echter geen enkele reden om zo'n milde houding ten opzichte van haar aan te ne men". „Wat heb je toch tegen haar, Mary? Niemand snapt, waarom je dat meisje zo'n kwaad hart toedraagt". Ik stak een sigaret op en voelde me heel kalm. Ik had op zachte toon gesproken, maar niet zó dat de anderen mijn woorden niet hadden kunnen horen. „Kom, ouwe jongens", zei Martin „wind je niet op!" Hij legde een hand op mijn schouder. „Laat Mary rustig haar verhaal vertellen. Ze popelt van verlangen. Je moet vrouwen nooit tegenwerken, Jay! Onze gasten zullen haar verhaal de waarde toekennen, die zij er zelf aan willen geven. Als jouw dierbare Leo noor niet in het geding was dat zul je eerlijk moeten toegeven dan zou je het zelf ook wel een merkwaardig verhaal vinden". „Meneer Randall heeft gelijk," merkte John Somerset op. „U en ik, dokter Jordan, kennen en waarderen het meisje en er zal heel wat nodig zijn om onze mening ten aanzien van haar te wijzigen. Waarom zou mevrouw Randall haar verhaal niet mogen vertellen, als ze dat leuk vindt. Ook al geloven we er geen woord van, het zal ons stellig amuseren." Hij zou een uitstekend diplomaat zijn! Zijn tact en ge voel voor de juiste middenweg waren opvallend. Hoe prettig overtuigend en tegelijk sussend klonk bovendien zijn stem. „Uitstekend gesproken", riep majoor Sinclair uit, die tot dusver had gezwegen. „Misschien levert dat verhaal van mevrouw Randall mij wel stof voor een roman!" Ik moest mij erbij neerleggen. Ik was eerst van plan op te staan en het huis op staande voet te verlaten, maar het volgende ogenblik drong 't lot mij door, dat ik daarmee Leonoor geen dienst zou bewijzen. Integendeel! Als ik bleef, zou ik in staat zijn Mary's gevolgtrekkingen te bestrijden en de mening van haar toehoorders te be ïnvloeden. Ik sloeg mijn armen over elkaar en keek zo onverschillig mogelijk. „Welnu", begin Mary voldaan, „wat onze vriend Jay ook mag zeggen, dat voorval is stellig geen fabel! In Jo hannesburg zal men u precies hetzelfde verhaal vertel len als ik u thans ga doen: „Ongeveer drie jaar geleden vierde een echtpaar uit de beste kringen van Zuid-Afrika meneer en me vrouw Jonathan Reynolds zijn zilveren bruiloft. Rey nolds is de rechterhand van de grote Sir Ernest üppen- heimer. Ik geloof, dat dat wel alles zegt, nietwaar? Hij is weliswaar niet zo vermogend als zijn chef, maar stellig even goed op de hoogte van alles wat met diamanten samenhangt. Het echtpaar Reynolds wilde zijn 25-jarig huwelijksfeest vieren en zij besloten 23 van hun beste vrienden voor een diner in de Country-Club in Johan nesburg uit te nodigen. Bent u in die Club geweest, me neer Somerset, toen u in Johannesburg was? Het is een verrukkelijk oord: een voortreffelijke keuken, een prach tig terrein, vertrekken en zalen met het meest verfijnde comfort, een zwembad, tennisbanen en een prachtige golfbaan kortom, een ideaal oord! Vergeeft u mij deze uitweiding, maar ik wil er de nadruk op leggen, dat deze Country-Club in Johannesburg het summum van voor naamheid betekent" (Wordt vervolgd) Voor het gerechtshof te Amsterdam stond een 32-jarige directeur van een puzzelbureau terecht aan wie frauduleuze manipulaties ten laste waren gelegd. Bij de behandeling van zijn zaak raakte de man geheel overstuur, begon met zijn papieren te smijten en sprong onver wacht over de omheining van de ver- dachtenbank. „Raak me niet aan", riep hij opgewonden tegen de politiemannen, die hem trachtten te kalmeren. Het incident ontstond nadat hij de ver klaringen van een als getuige gehoorde rechercheur als leugenachtig had be stempeld. „Zulke woorden wil ik niet van u horen, anders kan ik u hier niet gebruiken", zei de president. Toen de verdachte zich op nieuw opwond gelastte de president hem weg te leiden. Een dergelijk incident had zich ook voorgedaan bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank in december. De verdachte was toen veroordeeld tot ander half jaar met aftrek. Hij wordt ervan ver dacht als directeur van een puzzelbureau zeven bij hem door agenten gestorte waar borgsommen van 500,niet te hebben terugbetaald, terwijl hij bovendien nim mer iets van zich zou hebben laten horen nadat honderden mensen hem f 2,50 had den overgemaakt om in aanmerking te komen voor kleinere werkzaamheden. Te vens zou hij tevoren de juiste oplossing van een puzzel aan een kennis hebben verstrekt met de afspraak, dat zij de op brengst samen zouden delen. Hij zou de man een kwitantie van 10.000,hebben laten tekenen en hem slechts 125, hebben uitbetaald. Df procureur-generaal achtte de op lichting met betrekking tot de kleinere werkzaamheden niet bewezen. Voor de fraude met de kwitantie en de niet terug betaalde waarborgsommen eiste hij een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de bijna tien maanden voor arrest. Voor de rechtbank te Zwolle hebben vijf jongens van 16 tot 19 jaar uit Wezep te recht gestaan, die maandenlang de Veluwe tussen Hattem en Epe onveilig hebben ge maakt. Zij begonnen in winkels waar zij ir» een onbewaakt ogenblik een greep in d® geldla deden, stalen geld uit garages en benzinestations en pleegden inbraken in fabrieken. Het geld dat werd buitgemaakt werd in café's verteerd. De officier van Justitie eiste straffen, die varieerden van twee jaar jeugdgevangenis tot een maand voorwaardelijk. De raadsman, mr. J. Huis in 't Veld te Zwolle, merkte op dat de jongens in hoge mate het slachtoffer zijn geworden van de levenssfeer op de Veluwe. Er is vrijwel geen ontspanning voor de rijpere jeugd, die hoofdzakelijk in café's en op kermissen afleiding moet zoeken. In een grote stad zouden jongens uit dit milieu niet zo gauw zijn ontspoord, meende pleiter, die er voorts de nadruk op legde, dat zij in het voor arrest al een stevige straf hebben gehad, spijt tonen en nu zeer goed oppassen. Op 14 april zal de rechtbank uitspraak doen. Stadsschouwburg: woensdag 20 uur: Italiaanse Opera met „De Troubadour". Concertgebouw: donderdag 14.30 uur: Scapinoballet (Culturele dag Noordhol land). Minerva Theater: woensdag 20.15 uur: Toneelgroep Theater met ,,'n Moordver- haal". Grote Kerk: donderdag 1516 uur: Orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace: t/m donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Jerry, de schrik van het bataljon", 14 j. Frans Ilalstheater: t/m donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Hellza Poppin", 14 j. Lido Theater: t/m donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: De zevende reis van Sinbad", 14 j. Luxor Theater: woensdag 20 uur: „Ma deleine, tel. 136211", 18 j.: donderdag 14 en 20 uur: „Annie get your gun", a.l. Minerva Theater: donderdag besloten voorstelling. Rembrandt Theater: t/m donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vader, moeder en negen kinderen", a.l. Roxy Theater: t/m donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Safari", 14 j. Studio Theater: t/m donderdag 14 en 20 uur: „Bridge on the river Kwai", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): woens dag 20 uur: „Genadeloze jungle", 14 j.; donderdag 20 uur: „De zevende sluier", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 april werkd. 1012.30 en 13.3017 uur; zond. 14—17 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 mei dagelijks 1022 uur: Expositie Arie Kader- Galerie Espace (Klein Heiligland 36): tot 12 april werkd. 1117 uur: Expositie Corneille. (Verder raadplege men de wekelijkse rubriek „Uitgaan in Haarlem"

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6