18.95 Sportbond hield cursus in Overveen Schepper van Esperanto werd honderd jaar geleden geboren A. Sierveld heeft nog goederen met de huifkar bezorgd OCTERNO SVfeer en Bosch 1859 dr. L. L. Zamenhof -1959 Esperanto bij het onderwijs wint terrein Padvinders poetsen stadhuis trappen op WOENSDAG 1 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Interessante proeven op scholen Klebach winnaar van de clubontmoeting tussen Kampioen en Olympia Tjiang Sin Kho sprak voor Esperantisten Schoenmagazijn Huizing een halve eeuw Prijsuitreiking „Kijk u rijk" in Vleeshal Faillissementen Paastoernooi IJmond voor Athene en Herrenhausen Jongetje op trottoir aangereden Bouwrijp maken „Bloem hof" wordt aanbesteed tovert die krachtige, heerlijke smaak aan de soep, dat pittige volle aroma in de jus VEERTIG JAAR BIJ VAN GEND LOOS CORSET UIT STAD EN STREEK W eigering van G.S. Geen 6%-salarisverhoging voor politiepersoneel kMit BMBlll KROUWEIS Proefklassen op twee Haarlemse lycea Burgerlijke Stand van Haarlem Voor Esperantisten over de gehele wereld is 1959 een bijzonder jaar: het „Zamen- hof-Jaar". Zij zullen namelijk dit jaar op grootse wijze de honderdste geboortedag vieren van de schepper van het Esperanto, de Poolse arts dr. L. L. Zamenhof. Sinds Zamenhof, die 15 dec. 1859 werd geboren, als gymnasiast in Warschau zijn „wereld hulptaal" ontwierp en in 1887 publiceerde, hebben miljoenen mensen over de ganse aardbol zich het Esperanto eigen gemaakt. Esperantisten zijn idealisten. Zij geloven rotsvast dat Esperanto naast de eigen landstaal een internationale band kan smeden, die stevig genoeg is om tal van barrières te overwinnen en op die manier zal kunnen bijdragen tot meer begrip en vriendschap tussen de volken. De grote woordenschat van het Esperanto, de gemakkelijke uitspraak en vooral de sterk vereenvoudigde grammatica, maken deze taal volgens Esperantisten tot een zeer geschikt middel voor internationaal mondeling en schriftelijk contact. Niet alleen in Europa maar ook in Ame rika en zelfs in vele Aziatische landen heeft het Esperanto zijn weg gevonden, óók bij het onderwijs op de scholen. Grote klassieke werken uit de wereldlitteratuur, technische handboeken en andere be langrijke publicaties voor internationaal gebruik zijn in het Esperanto vertaald. Ook op diverse scholen in Nederland wor den proeven met Esperanto-lessen gege ven. Een interessante proefneming is mo menteel op acht lagere scholen in Arn hem gaande. Daar krijgen verschillende klassen gedurende een kwartier per dag afwisselend les in Frans, Duits, Engels en Esperanto. Op deze wijze wil men zien welke taal de kinderen het gemakkelijkst aanleren en onthouden. Ook in Haarlem hoewel op meer bescheiden schaal wordt op een tweetal scholen les in Es peranto gegeven, met name op de Bea trix-school in het Ramplaankwartier en op de Van Zeggelenschool in Haarlem-Oost. De tweejaarlijkse cursus, te beginnen in het vierde leerjaar, is in september 1957 begonnen. Een bijzonderheid is dat de ge meente Haarlem als enige in ons land de kosten van deze Esperanto-lessen voor haar rekening neemt. De lessen worden buiten schooltijd door leerkrachten die te vens ervaren Esperantisten zijn, gegeven en het is opvallend hoeveel kinderen bin nen een korte tijd zich een „aardig mond jevol" Esperanto eigen hebben gemaakt. Trouwens dit zal ook tot uiting komen op het Benelux-Esperanto-congres dat met Pinksteren in Haarlem wordt gehouden en op welke samenkomst ondermeer een groep schoolkinderen een toneelstukje in Esperanto zal opvoeren en ook liedjes in die taal zal zingen. Vurig pleitbezorgster Baanbrekend werk op dit terrein is ver richt door het bureau „Esperanto bij het onderwijs" waarbij naast verenigingen van Esperantisten in binnen- en buiten land diverse Nederlandse organisaties op onderwijsgebied zijn aangesloten. Direc trice van het bureau, is dra. C. M. Bur ger, Verspronckweg 92 in Haarlem, die uiteraard een vurig pleitbezorgster van het Esperanto is. Zij vertelde ons dat het bureau „Esperanto bij het onderwijs" voorlopig de verwezenlijking van twee doelstellingen voor ogen heeft: opneming van het Esperanto onder de facultatieve vakken, genoemd in de lager-onderwijs- wet en de invoering als verplicht leervak op de kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. „Er is nog veel weer stand ten aanzien van het Esperanto te overwinnen", vertelt mejuffrouw Burger ons. „Dat spruit voornamelijk voort uit de onbekendheid met de taal. Engels is toch de wereldtaal, zeggen onze tegenstanders. Maar hebt u wel eens opgelet hoe weinig niet-Engelsen het Engels in woord en ge schrift beheersen? Een Rus, een Chinees of een Japanner die een toespraak in het Engels houdt is nauwelijks te verstaan. Het is uitgemaakt dat Aziaten veel snel ler Esperanto leren dan Engels. En waar om zou je je 't moeilijker maken dan no dig is? Het Esperanto heeft in de praktijk zijn waarde als wereldhulptaal al lang be wezen". Brugtaal Mejuffrouw Burger was vol lof over de medewerking die zij van burgemeester en wethouders van Haarlem en van de ge meentelijke inspecteur van het lager on derwijs heeft ondervonden. Zij cht het kennen van Esperanto ook van groot be lang als „brugtaal" naar de studie van andere vreemde talen. „Iemand die Es- De Amsterdammer Wim Klebach is op tweede paasdag In het „Van der Aart- sportpark" in Haarlem, winnaar geworden van de hoofdwedstrijd in de clubontmoe ting tussen de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" en het Amsterdamse „Olym pia". Klebach zegevierde in het beslissende eindsprintje over drie van zijn clubgenoten met wie hij een veilige voorsprong ver overd had. Ook de wedstrijd voor nieuwe lingen (Van Zwol) en die voor aspiranten (Van Geyswijk) werden door een renner van „Olympia" gewonnen. Door de verschillende demarrages van onder meer Bouma, Buis. Hendriks (allen „De Kampioen"), Spaans en De Jong („Olympia"), kreeg deze zestig kilometer lange koers meer het karakter van een af val wedstrijd. Tenslotte wisten alleen de Amsterdammers Klebach, De Jong, Spaans en Douwes zich aan de leiding te hand haven. Buis, die zich ook geruime tijd in de voorste gelederen had opgehouden, moest in de slotfase enig terrein prijs geven aan de vier Amsterdammers. In het beslissende eindsprintje toonde Klebach zich de snelste en legde daardoor beslag op de overwinning. Uitslagen Amateurs en onafhankclijken: 1. Klebach (O), de 60 kilometer in 1 uur 31 minuten en 48 sec.; 2. De Jong (O), 3. Spaans (O), 4. Douwes (O), 5. Buis (K), 6. Van Dijk (K), 7. W. v. d. Aar (K), 8. Walters (K), 9. Noo- men (O). Nieuwelingen: 1. Van Zwol (O), 2. Hen driks (K), 3. Fennis (K), 4. H. Peters (K), 5. Borghart (O). Aspiranten: 1. Van Geylswijk (Ol, de 22 kilometer in 35 min. en 21 sec.. 2. Sta kenburg (O), 3. Van der Horst (K), 4. Van Steyn (K), 5. Saxioni (O). peranto kent begrijpt en onthoudt gemak kelijker de betekenis van grammatica-ter men en uitdrukkingen. Hij krijgt een be ter inzicht in de overeenkomst die er be staat tussen woorden, woordvorming en woordafleiding. Bovendien is Esperanto zo logisch opgebouwd dat men beslist geen talenknobbel hoeft te hebben om het te kunnen leren", aldus mejuffrouw Burger. „Weet u wat ook zo aardig is? Kinderen kunnen als ze enkele maanden les in Es- Dr. L. L. Zamenhoj peranto hebben gehad al corresponderen met leeftijdgenootjes in verre landen. De Esperanto-klas van de Beatrixschool bij voorbeeld onderhoudt op die manier een leuke briefwisseling met schoolkinderen van het plaatsje Somero in Finland. Dat zou in het Engels toch nooit mogelijk zijn geweest?" Dc Esperanto-beweging is springlevend dat hebben we uit de enthousiaste uiteen zettingen van mejuffrouw Burger wel kun nen opmaken. De honderden Esperantis ten die straks het Benclux-Espcranto-con- gres in Haarlem zullen bijwonen zullen daar eveneens getuigenis van afleggen. Voor de Esperantobeweging over de gehele wereld geldt 1959 als het Zamenhof- jaar, omdat het in december een eeuw ge leden zal zijn, dat dr. L. L. Zamenhof. de samensteller van het Esperanto, geboren werd. In alle landen worden daarom mani festaties en bijeenkomsten van speciale aard gearrangeerd. De Haarlemse Esperantisten houden ter gelegenheid hiervan dit jaar een aantal lezingen aan buitenlandse esperantis ten. Zo werd dezer dagen in het gebouw van de Haarlemse Handelsvereniging het woord gevoerd door de heer Tjiang Sin Kho. Hoewel de heer Kho reeds een aantal ja ren in Nederland verblijft en daarvoor in Indonesië woonachtig was, bleek hij te be schikken over een gedegen kennis over het Chinese volk en zijn eeuwenoude kuituur en geschiedenis. Het was dinsdag precies vijftig jaar ge leden dat de heer J. Huizing in het pand Grote Houtstraat 42 in Haarlem een schoe nenzaak vestigde. In de loop der jaren is er uiteraard veel aan het in- en uitwen dige van de winkel veranderd. Onder andere werd het ernaast gelegen pand no. 44 in de uitbreiding betrokken. Na het overlijden van de heer J. Huizing zette de heer A. Huizing de door zijn vader opgebouwde zakelijke tradities voort. Als blijk van waardering voor het werk van de grondlegger en als herinnering aan het vijftigjarig bestaan van de zaak heeft het personeel een gedenkplaat met de beelte nis van de stichter in reliëf als jubileum geschenk aangeboden. Dit kunstwerk heeft in het. centrum van de zaak een plaats gekregen. Temidden van talrijke bloemstukken heeft de heer Huizing en zijn echtgenote alsmede de weduwe van de oprichter op de gistermiddag gehouden receptie vele felicitaties in ontvangst mogen nemen- De prijsuitreiking van de actie „Kijk u rijk", een van de acties die ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Grote Houtstraat Vereniging wordt gehouden, zal plaats hebben op 9 april des avonds om half negen in de Vleeshal. Aan deze avond wordt medewerking verleend door Mies Bouwman en door Donald Jones. Voorts zullen twee orkesten het muzikale gedeelte van het programma voor hun rekening nemen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: C. C. J. van Vianen, elektricien, Cornelis Ma- tersweg 89 te Beverwijk. Rechter-Commis- saris H. J. M. Cokart. Curator: J. O. Ba ron. Breestraat 95a, te Beverwijk. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van T. Oostwou- der, zonder beroep, echtgenote van A. de Boer, Prins Bernhardlaan 340 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procureur. Damstraat 23. te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van G. P. van Gos- sel bedrijfsleider, Hugo de Grootlaan 2a, te Heemstede. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. L. Ali Co- hen, advocaat en procureur. Ged. Oude Gracht 92, te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van Geka Confectie Industrie, Kloosterstraat 4a. te Haarlem, en haar vennoten: W. Gerritsen, bedrijfsleider, Koppest.okstraat 15. Haarlem, en B. Kraay- Schaefer, 2e Oosterparkstraat 14II. Am sterdam. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur, Kruis straat 3, te Haarlem. Het IJmond-paastoernooi, dat tweede paasdag op de velden van het sportpark „Watervliet" in Velsen-Noord gehouden werd. heeft ondanks de minder prettige weersomstandigheden een vlot en een aan trekkelijk verloop gehad. Bij de dames toonde het Haagse Athene zich het sterk ste en bij de heren ging de eerste prijs naar het Duitse Herrenhausen. De resultaten in de A-afdeling luidden, heren: HellasIJmond 13, Herrenhausen —Swift 55, HellasHerrenhausen 58, IJmondSwift 33, HerrenhaüsenIJ mond 52 en SwiftHellas 67. Dames: AtheneAmstel 33, SwiftV. en K. (Twello) 24, AmstelSwift 51, V. en K.Athene 09, AtheneSwift 40 en Amstel—V. en K. 2—2. Eindresultaten, heren A: 1. Herrenhau sen 5 pnt.; 2. IJmond 3 pnt.; 3. Hellas en Swift 2 pnt. Heren B: 1. HVL 6 pnt.; 2. Hellas en Unitas 3 pnt.; 3. IJmond 2 0 pnt. Dames A: 1. Athene 5 pnt.; 2. Amstel 4 pnt.; 3. V. en K. 3 pnt.; 4. Swift 0 pnt. Dames B: 1. ADO 4 pnt.; 2. Hellas 4 pnt.; 3. Athene 2 en IJmond 2 pnt. Bij de jeugd boekte het Haarlemse THB een opmerkelijk succes. De THB-aspi- ranten werden eerste voor het Haagse Hellas. Tweede paasdag werden in het gebouw van het CIOS te Overveen de jeugd-sport- leiders brevetten uitgereikt aan de geslaag den van de bondscursus van de Neder landse Culturele Sportbond. Na een inleidend woord van de voorzitter van de NCS, de heer H. Stapel sprak dr. J. Miedema, chef van de afdeling lichame lijke opvoeding en sport van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, zijn grote waardering uit voor het werk van de Nederlandse Culturele Sport bond. Hij achtte de afsluiting van de cur sus en de bekroning met dit waai'devolle brevet voor de geslaagden van groot nut en feliciteerde hen met het door hen be reikte resultaat. De heer Karei Lotsy, voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, besprak de betekenis van het werk in de sportbewe- ging in het algemeen en meende, dat toch ook de topprestatie in de sport, waartegen de NCS steeds zijn bezwaren uit, zijn be tekenis heeft. Zeer vele sportleiders uit de sportbeweging zijn overigens daarnaast overtuigd van de waarde van het werken aan de brede basis en doen dat werk ook. Hij ziet het als noodzakelijk, dat beide op vattingen niet te fel tegenover elkaar blij ven staan, maar hand in hand de goede weg zoeken. De voorzitter van de NCS, H. Stapel, zegde de heer Lotsy de steun van de NCS toe bij zijn belangrijke werk de NSF te stuwen tot een sterke overkoepelende in stantie in de sportwereld in Nederland. De secretaris van het Internationaal Co mité voor Arbeiderssport, de heer Jules Devlieger uit België sprak de cursisten toe. Hij had met belangstelling het werk van de NCS in dit opzicht bestudeerd en meende dat er een goede grondslag ge vonden is om er ook internationaal op voort te bouwen. Geslaagden voor het Jeugdsportleiders Brevet van de NCS waren de dames: A Biel, Groningen; D. Boersbroek, Arn hem: .T. Davids Blumink, Arnhem; A. Ide- ma. Arnhem. W. Jagt. Groningen; A. Meij'M'-Koolbm'gen. Amsterdam; W. Roest Dordrecht; N. Roozemond, Amsterdam: G. Venekamp. Groningen. En de heren: D. Bierwolf, Amsterdam; W. Bohnen, Rotterdam; Do la Crois, Gro ningen; H. van Doorn, Amsterdam; Chris van Dijk, Dordrecht; J. Hoeienbos, Rotter dam; J. Holleman, Haarlem; B. van der Meer, Amsterdam; P. Meijer, Amsterdam; G. Moeton, Amsterdam; H. Siemer, Den Haag; K. Schlüsselberg, Amsterdam; H. Scholten. Arnhem;A. Stavast, Schiedam: J. Theijsmeijer, Amsterdam; ,T. Verhoef, Schiedam, .T. Vierhout, Haarlem; M. Wes tenbroek. Arnhem. Het examen bestond uit drie delen, te weten het lesgeven, theorie en eigen vaar digheid. Om tien over acht is een vijfjarig Haar lems jongetje in de Schalkwijkerstraat bij de Zomervaart. in Haarlem op het trot toir aangereden door een vrachtauto en gewond. Het ongeluk ontstond toen de auto uiterst rechts moest gaan rijden met het oog op tegemoetkomend verkeer en daarbij door een kuil ging. Door de schok kwam de rechterachterzijde van de wagen boven het zeer smalle, naar de rijweg aflopende trottoir en raakte de jongen. Deze viel en moest met. een hersenschudding en lichte hoofdwonden in het Grote Gasthuis wor den opgenomen. Op 21 april des morgens om elf uur zal ln Linnaeushof de aanbesteding geschie den van het bouwrijp maken van de ter reinen in Bennebroeks nieuwe derde wijk „Bloemhof", waar in ongeveer vier jaar in totaal een 280 particuliere woningen zullen verrijzen. In deze wjjk ten zuiden van de Zwarteweg kwamen eind vorig jaar reeds d" eerste winkels gereed. Men hoont nop, in hef voorjaar met de houw van de eerste zestig woningen te beginnen. Advertentie Met BOVRIL doet U nog véél meer. io croquetten en stamppot,op de boterham, als opwekkende drank! Dinsdag was het veertig jaar geleden dat dc heer A. Sierv^jd in dienst trad bij Van Genri Loos in Haarlem Naar aan leiding van dit feit is hij gistermorgen in zijn woning Generaal Bothastraat 116 na mens de directie van de transportonder neming, het personeel en zijn vakorgani satie gehuldigd, 's Avonds hield de jubi laris in calé-restaurant „Die Raeckse" een receptie waar velen hem kwamen geluk wensen. De heer Sierveld heeft de opkomst van Van Gend Loos in Haarlem van het begin af meegemaakt. Van het toen nog aan de Baljuwslaan gevestigde bestelkan- toor uit heeft hij nog met de huifkar snel- en ijlgoederen bezorgd. Van 1921 tot 1928 was hij als koetsier-besteller verbonden aan het kantoor aan de Westergracht. Toen in 1928 de eerste vrachtauto's paard-en- wagen bij Van Gend Loos gingen ver vangen verwisselde de heer Sierveld de leidsels voor het stuurwiel. Na ae oorlog is hij enige jaren bij het seinwezen van de Nederlandse Spoorwegen gedetacheerd geweest. De laatste jaren is de heer Sier veld werkzaam op de sorteerafdeling voor vrachtbrieven een afdeling die om haar snel en accuraat werken in den lande een goede reputatie geniet. Dp directeur van het Haarlemse kantoor van Van Gend Loos, de heer J. de Graaf uitte zijn waardering voor de wijze waar op de heer Sierveld altijd zijn werk ver richt, zijn gevoel voor humor en zijn pret tige houding tegenover de collega's. Spre ker betrok ook mevrouw Sierveld in zijn hulde. Hij overhandigde de jubilaris ver volgens de gebruikelijke envelop met in houd, de hoop uitsprekend dat de heer Sierveld in de jaren die hem nog van zijn pensionering scheiden op even loffelijke wijze zijn werk zou verrichten als in de afgelopen veertig jaar. Hierna is de jubi laris nog toegesproken door de heer H. Antonisse namens het personeel, de heer A. C. van Koten namen de personeelsver eniging en de heer G. Koot, die het woord voerde namens de afdeling Haarlem van Advertentie HAARLEM: Houtplein h. Raamslngel Tel. 14384 AMSTERDAM: v. Baerlestr. 15(5 - Tel. 712054 de Nederlandse Bond van Vervoerperso neel. De laatste speldde de jubilaris tevens het gouden bondsinsigne op de revers met het oog op het feit dat de heer Sierveld ook veertig jaar lid is van genoemde vak organisatie. Op de geanimeerde receptie in „Die Raeckse" heeft een lange rij van sprekers uiting gegeven aan ?.ijn waardering en er kentelijkheid jegens de heer Sierveld. Verscheidene van hen lieten hun woorden vergezeld gaan van geschenken. Zo bood de heer G. Hoedmar uit naam van het per soneel een pendule en een kistje sigaren aan. Andere sprekers waren de heren A. C. van Koten. G. Bulters, G. Koot, Petri als voormalige chef van het Haarlemse goederenstation. A. Vink namens het sein wezen van de N.S. en verder verscheidene collega's van de jubilaris. De heer Sierveld betuigde hen allen mede namens zijn vrouw aan het eind van de avond zijn warme dank. Nieuws in het kort Advertentie Doet u al mee met de collecte DREEF 40 TELEF. 11250 Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de Haarlemse gemeente raad van 26 juni 1957 waarbij werd be sloten aan het niet-administratieve perso neel van dc politie van Haarlem alsnog een 6 percent-salarisverhoging toe te ken nen over de maanden juli en augustus 1956. Daarbij werd voorts bepaald, dat deze salarisverhoging zou worden uitbe taald. zodra de vereiste goedkeuring van de desbetreffende begrotingswijziging zou zijn verkregen. Op herhaald aandringen van B. cn TV. hebben Gedeputeerde Sta ten bij een brief van 4 maart 1959 (ver zonden op 13 maart 1959) hun besluit aan Haarlem toegezonden, waarhij zij goed keuring onthouden aan de elfde supple- toire begroting 1957, waarin de verhoging voor het politiepersoneel was opgenomen. Daar een besluit van de gemeenteraad van Velsen van gelijke strekking als het besluit van Haarlem door de Kroon is ver nietigd wegens strijd met de wet heeft het naar de mening van B. en W. van Haarlem weinig zin van de weigering van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten in beroep te gaan. B. en W. stellen de raad daarom voor in deze weigering te berus ten en het besluit van Gedenuteerd? Sta ten voor kennisgeving aan te nemen. ■P msÈm !\W Oosterkwartier. De speeltuinvereni ging „Het Oosterkwartier" houdt donder dag 2 april een propaganda-feestavond in het Concertgebouw. Medewerking verlenen de ritmische dansgroep, gymnastiekver eniging, tamboerkorps en een muziekgroep. Rekkense inrichtingen. In het wijk- gebouw van de Hervormde gemeente aan de Leidsestraat 20 te Haarlem zal op woensdag 8 april de film „De kinderrech ter grijpt in" vertoond worden, uitgaande van de Vereniging Rekkense Inrichtingen. Deze vereniging houdt zich actief bezig op het terrein van kinderbescherming en re classering. Des middags wordt in hetzelfde gebouw een kindervoorstelling gegeven. Nieuwe voorzitter. Op de jaarverga dering van de Federatie van Haarlemse Zang- en Oratoriumverenigingen trad de heer C. Overbeek af als voorzitter. Als zijn plaatsvervanger werd de heer R. H. Smink gekozen, die tot nu toe voorzitter was van de zangvereniging „De stem des volks". Als nieuw bestuurslid werd de heer H. G. Zeilmaker benoemd. Zegels. De Nederlandse Genealogische Vereniging, afdeling Haarlem, houdt op 1 april om kwart over acht een bijeenkomst in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem. Mej. mr. E. C. M. Prins, archivaris van het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Geslacht- en Wapen kunde houdt een voordracht met licht beelden over „Zegels". Ingebroken in Haarlemmerllede. Fen drieëndertigjarige kok uit Balkbrug is door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tof tien maanden gevangenisstraf met af trek. conform de eis. Hij heeft zich schul dig gemaakt aan een reeks diefstallen, ge pleegd in alle delen van het land. Drie diefstallen waren hem ten laste gelegd, namelijk een t.e Barneveld, die hem 1000 had opgeleverd, een te Harderwijk, waar de buit 900 bedroeg en een te Haarlem- merliede, die eveneens 1000 opbracht. Geen spreekuur. De Haarlemse wet houder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. Advertentie 30 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REFARATIE KONINGINNEWEG 6 Op het bordes van het stadhuis van Haarlem kijkt wethouder D. J. A. Geluk tevreden naar een aantal padvindsters en padvinders, die bij het begin van de actie ,,'n Heitje voor een karweitje" de trappen van het stadhuis een goede beurt gaven. De opbrengst van deze actie, die tot en met vrijdag 3 april gehouden zal worden, is bestemd voor het padvinderswerk. Het vorige jaar is op een der gemeen telijke scholen voor middelbaar onderwijs in Haarlem op beperkte schaal geëxperi menteerd met een proefklas. Men wilde onderzoeken of op deze wijze een juister beeld van de leerling verkregen kon wor den dan alleen door het bekende toela tingsexamen. Dankzij de belangstelling en de daad werkelijke steun van het lager onderwijs kon deze proef plaats hebben. Naar aanleiding van de opgedane erva ringen hebben twee gemeentelijke scholen besloten in deze richting door te gaan. Het Karei van Manderlyceum en het Lourens Costerlyceum zullen ook dit jaar dergelijke proefklassen organiseren om het netelige probleem van geschiktheid voor middelbaar onderwijs op psycholo gisch en didactisch verantwoorde manier te benaderen. BEVALLEN van een zoon, 26 maart: W. H. KoopmanHendrikx; 27 maart: M. C A. BraspenningVan den Hurk; M. M. SnoeksWillegers; 28 maart: L. E. H. Ja- linkVolkers; M. KosterDinning; M. BeerepootSnoeks; C. G. Lammerse Leuven; 29 maart: P. A. HoncoopVan Lieshout; G. E. M. J. WesterkampKoe dijk; C. M. ZeilstraStam; 30 maart: V. BodBaldinger; P. M. HulseboschDe Bruin; N. P. van de GiessenVerveer; M. E. M. van der Lans—Meekel; 31 maart: P. van HeerdenVan Wijngaarden; W. M. LukkienTempelman. BEVALLEN van een dochter. 27 maart: C. A. FrankenMedenblik; M. J. van Vlo tenJoost; K. de FouwDe Vries; 28 maart: E. BeuvingHoppenbrouwer; G. G. M. Bergmans—Slenders; G. H. T. Muij- laertMajoor; J. F. KossenVan der Splinter; A. L. M. ZweekhorstVan der Vooren; A. M. FransenVan Zijl; J. van WijkSnijders; 29 maart: H. M. Hos Brugman; A. C. L. GelissenHeesterbeek; E. SalomonsHartman; W. B. Dorland Van Rinsum; G. T. PolsDe Vries; M. T. Ovei-dijkWijzenbroek; A. J. Billert Stevenhagen; 30 maart: M. BruynGalen kamp: 31 maart: T. LestradeAarts. OVERLEDEN, 27 maart: D. Calandt, 75 j., Oranjeplein 6; C. F. A. Gregory, 46 j., Gasthuis vest; 28 maart: P. Creemers, 89 j„ Westerhoutstraat; L. J. Serné, 72 j„ Lange Hofstraat; 29 maart: J. J. van der Leeden, 86 j., Maerten v. Heemskerkstraat; P. A. de Braai, 86 j., Schotersingel; J. G. A. Terpoorten, 81 j„ Rollandstraat; W. Horn, 68 j., Jan Steenstraat; H. J. Verdikt, 61 j„ Pres. Steijnstraat; J. G. Prins, 49 j., Kamperlaan; C. Eikhuizen, 18 j., Haze- paterslaan; A. M. Stokman, 80 j„ Magda- lenastraat; J. F. OosterlingHurks, 74 j., Kenaupark; 30 maart: L. P. J. Hendriks, 47 j„ Acaciastraat. ONDERTROUWD, 31 maart: W. G. J. Verzijden en G. J. M. Lemmink; E. H. Ondunk en J. C. de Groot; F. C. Ruigrok van der Werven en J. G. Boeschoten: H. Auker en G. M. Groen; C. Huttinga en J. M. de Wit. GEHUWD. 31 maart: J. R. M. Tielen en W. M. van Doorn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7