SPINWIEL JONGE Titels in schoolhandbaltoernooi voor Gerhard-, Ketelaar-, en Kweekschool Bioscoopbond: zware lasten op bedrijf en teruglopend bezoek Kort en bondig Bevoordeling door overheid van de t.v. Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren VRIJDAG 3 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT 7 Voorlopig programma van de Filmweek Arnhem Expositie Afrikaanse kunst in Nijmegen „Subsidie op basis van exploitatielasten heeft vele voordelen" Amsterdam door geschrapt leningsbesluit niet in moeilijkheden A mateiirtoneel Fleurige opvoering van „Staatszaken" PattersonJohansson definitief op 25 juni Met het hoofd bediende schrijfmachine voor poliopatiënten Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs in maart 1959 Het jaarverslag van de Nederlandse Bioscoop-Bond over 1958, dat de directeur van deze organisatie, de heer J. G. J. Bos man, namens het Hoofdbestuur aan de jaarlijkse ledenvergadering uitbrengt, Iaat ditmaal een minder optimistisch ge luid horen. In aanmerking nemende de bevolkings aanwas en het stijgende aantal bioscopen wordt blijkens het verslag de stabiliteit van de bedrijfsresultaten gedurende de laatste jaren beschouwd als een tot stil stand komen van de naoorlogse expansie van het film-en bioscoopbedrijf. Deze ont wikkeling wordt toegeschreven aan de vlucht van het publiek in nieuwe ontspan ningsmogelijkheden, waarbij vooral de be tekenis van de televisie, mede tot uiting komende in de sterk toegenomen vraag naar televisietoestellen, niet wordt onder schat. Het verslag doel uitkomen, dat er niet zozeer bezorgdheid is over de mede dinging van het nieuwe medium als zoda nig, maar veeleer over de mogelijkheden welke de Overheid de televisie gewild en ongewild biedt ter verdere ontplooiing, zulks in tegenstelling tot de. smalle basis, welke het film- en bioscoopbedrijf voor zijn voortbestaan en ontwikkeling wordt gelaten. Tegenover de zuiver particuliere inves tering van deze bedrijfstak stelt men het feit, dat het Rijk enige tientallen miljoe nen heeft gefourneerd voor research en zenders ten behoeve van de televisie, waarmede dit medium technisch van de grond is geholpen. Verder wordt onder de aandacht gebracht, dat de kijkgelden ter financiering door de omroepverenigingen van studio en programma, de twaalf mil joen jaarlijks overschrijdend, bij wet zijn vrijgesteld van omzetbelasting, waar te genover staat de pyramidc van de heffing van omzetbelasting op de filmproduktie, -verhuur en -exploitatie. Het verslag ves tigt voorts de aandacht op de omstandig heid, dat de investering in en de kosten van de ontvangstaccommodatie bij de te levisie feitelijk op het publiek worden af gewenteld. Aangenomen wordt, dat op de bezitters van televisietoestellen een totale jaarlijkse last gaat drukken aan kijkgel den, aanschaffingskosten en onkosten, die gelijk staat aan de totale ontvangsten uit de kaartverkoop van het bioscoopbedrijf. In deze enorme financiële last op de tele visiekijkers en de extra tijdbesteding schuilen naar de mening der samenstel lers van het verslag de ernstigste concur rerende factoren voor het film- en bios coopbedrijf. Daarbij wordt, opgemerkt dat dit bedrijf anders dan de televisie het volledige risico van zijn investeringen te dragen heeft en bovendien de extra last Op 1 april is door Arnhems burgemees ter Ch. G. Matser het bestuur geïnstal leerd van de stichting, welke de organi satie van de Internationale Filmweek Arn hem 1959 zal behartigen. Als voorzitter, Arnhem vertegenwoordigend, treedt op drs. B. M. Sweers; leden van het bestuur zijn prof. dr. Ph. J. Idenburg en dr. J. M. L. Peters, voorzitter en directeur van het Nederlands Filminstituut; J. de Vaal, directeur van het Filmmuseum te Amster dam; J. G. J. Bosman en H. S. Boekman, directeur en lid hoofdbestuur van de Ne derlandse Bioscoop-Bond; dr. J. Hulsker, hoofd afd. Kunsten van net ministerie van O., K. en W.; J. Vet, directeur van V.V.V. Arnhem en Ch. v. Biene, directeur van Aimhems bioscoopconcern Astra n.v. Het secretariaat is gevestigd ten kantore van het Holland Festival te Scheveningen. De filmweek, die zich zal afspelen in het Rembrandt Theater, zal een zo ruim mogelijk terrein omvatten. Naast de bij zondere speelfilms zullen ook de docu mentaires intensief in het gebeuren wor den betrokken. In een afzonderlijke sec tor van de manifestatie zal ook worden getracht onderwijs-, wetcnschaps- en be drijfsfilms tot hun recht te laten komen. Zowel bij de documentaires als bij laatst genoemde sector zal een zo breed moge lijke aandacht worden geschonken aan het produkt van eigen bodem. Voorts ko men er, evenals dit bij vorige filmweek- manifestaties binnen het kader van het Holland Festival het geval is geweest, ook een aantal openluchtvoorstellingen. Bij een in te richten expositie, gewijd aan film en filmwezen, zullen tenslotte ook de amateur-filmers worden betrokken. Tijdens de filmweek zal Arnhem verder het centrum zijn van enkele congressen op filmgebied, o.a. van een congres van het Nederlands Filminstituut en van een van de stichting „Film en Jeugd". In het Instituut voor Prehistorie, Geolo gie, Antropologie en Etnografie, dat is ondergebracht in het Afrikamuseum onder Berg en Dal bij Nijmegen, heeft de direc teur, pater T. Verdijk van de congregatie van de paters missionarissen van de Hei lige Geest, donderdag 'een tentoonstelling geopend over „Moeder en kind in de Afri kaanse kunst" en „Het diermotief in de Afrikaanse kunst". Er zijn onder meer in zendingen van het etnografisch museum in Antwerpen en van de In for Congo uit Brussel. Verder zijn er stukken uit de col lectie Clausmeijer uit Dusseldorp, Wal- schaerts uit Antwerpen en Zchartemeijer uit Voorburg. Pater Verdijk zeide vooral het onderdeel „Moeder en kind" van deze expositie, dat kunstuitingen van de Congokust, uit Ka meroen. uit Wcst-Afrika, uit Opper-Guinea en uit Portugees West-Afrika toont, be langrijk te vinden. Hij betoogde, dat de motieven niet zijn bepaald door een op drachtgever maar door de beeldhouwer zelf zijn gekozen. Over het diermotief. dat in vele beelden tot uiting komt, zei pater Verdijk, dat dieren een grote rol spelen in het leven van de primitieven. Zij zijn direct betrokken bij het leven van de stam. Van daar dat de kunstenaar vaak combinaties van mens en dier in zijn afbeeldingen ge bruikt. Zo ziet rnen bijvoorbeeld figuren die half mens, half dier zijn. De veel voor komende vogelmotieven zijn vaak gecom bineerd met hagedissen, krokodillen en mensenfiguren. Zo ziet men de dierenkop en het mensenhoofd tot masker herleid. De tentoonstelling zal de gehele zomer duren. Ook wordt nog een verzameling ertsen en edelstenen uit Afrika geëxpo seerd. In aanbouw is op het ogenblik een Afri kaans negerdorp, dat deze zomer gereed zal komen. van de gemeentelijke heffingen van ver makelijkheidsbelasting van circa vijftien miljoen per jaar heeft op te brengen, ter wijl de televisie zich vrij van extra belas tingen kan ontwikkelen. Het verslag schenkt veel aandacht aan de pogingen die zijn ondernomen om tot een regelmatige Nederlandse filmproduk tie te komen. De verwezenlijking van dit doel wordt krachtig bevorderd door de fi nanciële steun welke de producenten van Nederlandse films ontvangen uit een spe ciaal fonds, waarvoor de Bond en het Rijk de vereiste gelden bijeenbrengen. Met vol doening wordt geconstateerd, dat in 1958 drie grote Nederlandse speelfilms in ver toning zijn gebracht., die veel succes heb ben geboekt. Ongeveer 4 percent van alle bezoekers der bioscopen in 1958 hebben deze drie films gezien, hetgeen evenveel is als het bezoek aan gemiddeld 25 bui tenlandse films. Voor 1959 wordt weer een drietal premières van Nederlandse speel films verwacht, terwijl al de nodige voor bereidingen zijn getroffen voor de produk- tie van nieuwe films, die in 1960 zullen uit komen. Het aantal permanente bioscopen be droeg op 1 januari 1959 in totaal 551 met 259.500 zitplaatsen; er waren toen 17 reis bioscopen in exploitatie. Voorts waren er 37 filmverhuurkantoren. 31 filmproduktie- zaken en 11 filmfabrieken. De stijging van het aantal bioscopen is vooral opmerke lijk. Sedert de bevrijding zijn er een twee honderdtal nieuwe bioscopen gevestigd en is de zetelcapaciteit met meer dan 100.000 zitplaatsen uitgebreid. De bioscopen werden in 1958 totaal door 64.200.000 personen bezocht. Het aan tal bezoekers daalde daardoor ten opzich te van 1957 met ongeveer 2 percent en is weer op het peil gekomen van de jaren vóór 1955. Dr. H. Schamhardt sprak voor Nederlandse Jeugdgemeenschap De landelijke penningmeester van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, dr. H. Schamhardt, heeft donderdagavond in een bijeenkomst van het district Haarlem van deze gemeenschap in „De Leeuwerik" in Haarlem gesproken over de subsidiëring van het jeugdwerk Hij adviseerde de besturen van de in Haarlem aangesloten jeugdorganisaties (dat zijn er zevenentwintig) het landelijk voorbeeld van de NJG te volgen. Dat be tekent niet langer het ledental als basis van de gemeentelijke subsidiëring te ne men, doch uit te gaan van de exploitatie lasten. Dit heeft diverse voordelen. Ten eerste geven de exploitatielasten indirect een objectieve indruk van de hoeveelheid werk, die een organisatie verricht. Bo vendien zijn deze lasten een gemakkelijk controleerbare factor. Slechts, als er spra ke is van een in principe uniforme pro centuele subsidiëring door rijk, provincie of gemeente kar. men zeker zijn van rechtsgelijkheid voor elke groepering, groot of klein. Nog een voordeel is de uni formiteit van formulieren. Verder raadde dr. Schamhardt aan niet te streven naar een subsidie van honderd percent. Er moet een percentage eigen verantwoordelijk heid overblijven. Dan behoudt een orga- nisat'e haar vrijheid en voorkomt men overheidsbemoeiing. Subsidiëring mag het jeugdwerk (of het nu sociale jeugdzorg, open jeugdwerk of vrije jcugdvorming be treft) niet bevriezen. Het streven naar aanpassing van het werk aan de subsidie is uit den boze. Dr. Schamhardt zei de subsidieregeling op basis van het tekort, zoals die bij het speeltuinwerk in Haar lem gebruikelijk is, irreëel en zelfs immo reel. Subsidiëring op basis van de kosten is veel gunstiger. Dit klemt te meer daar vele organisaties „papieren" leden heb ben. Spreker meende, dat de Nederlandse Jeugdgemeenschap ook in Haarlem in structiebijeenkomsten moet houden voor penningmeesters van de bij de gemeen schap aangesloten organisaiies. De pen ningmeesters zouden bijvoorbeeld van alle uitgaven bewijzen als kwitanties en der gelijke moeten zien te krijgen. Want deze speien uiteraard de belangrijkste rol bij de subsidiëring op basis van exploitatie lasten. Overigens beschouwde dr. Scham hardt het als ideaal als men zowel lande lijk als plaatselijk één post zou kunnen uit trekken voor „subsidiëring jeugdwerk". Tijdens de gedachtenwisseling over de inleiding van dr. Schamhardt kwamen on der andere ter sprake de jeugdorganisa ties, die geen plaatselijke afdeling zijn van een landelijke vereniging, de losse clubs, die geen aansluiting wensen bij de Ne derlandse Jeugdgemeenschap en voor het bepalen van de subsidie moeilijk onder te brengen zijn en de jeugdsport voorzover het vormend werk betreft (Van onze Amsterdamse redacteur) De vernietiging door de Kroon van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarbij was goedgekeurd, dat Amsterdam in juli 1958 een geldlening van 20 miljoen gulden zou aangaan, heeft de hoofdstad niet in moeilijkheden ge bracht. Het gemeentebestuur wist reeds een jaar geleden, dat „Den 1-Iaag" niet akkoord zou gaan met de voorwaarden, die aan deze lening zouden worden ver bonden. De geldgever had het recht bedongen de onderhandse lening na anderhalf jaar om te zetten in een obligatielening. Over deze periode zou Amsterdam een bereid- stellingsprovisie moeten betalen terwijl op het tijdstip van de omzetting een bij zondere provisie werd geëist. Hoewel Ge deputeerde Staten zich met het raadsbe sluit konden verenigen, heeft de regering de goedkeuring geschorst omdat men meende, dat de bedinging van de bijzon dere provisie in strijd was met het alge meen belang. De geldgever heeft zich daarop teruggetrokken. De gemeente Am sterdam, die spoedig elders een lening kon afsluiten, die wel aan de wettelijke bepa lingen voldeed, wilde echter de beslissing van de Kroon afwachten en legde zich niet bij de schorsing neer. De beslissing van de Kroon heeft, dus geen directe nadelige gevolgen voor Amsterdam. Alleen zal het gemeentebestuur in het vervolg de geld schieters niet zoveel beloven Traditiegetrouw is het toneelensemble van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis donderdagavond in de stadsschouwburg te Haarlem verschenen met een voorstelling waarvan de baten zijn bestemd voor het Erefonds voor oud-verpleegsters. Wie mocht vrezen, dat dit de enige voorstel ling is, zij maar meteen verteld, dat op 23 april een herhaling volgt waarvan men de toegangsbewijzen kan bestellen aan het St. Elisabeth's Gasthuis (tel. 13960) ten name van mej. Vermeulen. Des te ge makkelijker kan ik dat vermelden omdat iedereen zich bij deze opvoering opper best zal amuseren. De wijze, waarop on der de speelse regie van Wim Paauw het blijspel „Staatszaken" van Louis Verneuil over het voetlicht kwam, getuigde niet al leen van de routine, welke de spelers zich in de loop der jaren hebben verworven, maar ook van een verheugende aanleg, die de opvoering meer de fleur van het theater dan van goed bedoeld dillettantis- me gaf. Het bezwaar, dat men gister avond nog tegen de opvoering kon gevoe len, namelijk dat het tempo te laag lag, is zeker te ondervangen. Het euvel vloei de eigenlijk voort uit een verdienste: de spelers zorgden ervoor dat de gevoelens en emoties werden uitgespeeld. Zij lieten de toeschouwers niet raden. Wanneer zij erin slagen met dezelfde intentie te werk te gaan en nochtans een straffer tempo aan te houden, bereiken zij een beter re sultaat. Dat is in feite het enige, wat ik op hen zou kunnen aanmerken. Voor de rest bevatte de opvoering de kwaliteiten van voortreffelijk amateurtoneel. In de hoofdrollen excelleerde de heer F. E. Posthumus Meyjes als geslepen di plomaat, die hoog spel speelt om zijn echtgenote opnieuw aan zich te binden. De figuur bieek van een joviale autori teit met genoeg menselijkheid geladen om het spel tot ernst te maken zonder het contact met de humor te verliezen. Dat was een knappe prestatie van de heer Posthumus Meyes. Zijn tegenspeelster, de debuterende mej. E. Ott, leverde een niet minder prijzenswaardige verwaarloosde jonge vrouw met amoureuze ambities af. Haar expressieve mimiek vooral legde de basis voor haar overtuigende verschij ning: zij bleek tegen de gevarieerde si tuaties volkomen opgewassen. Ook de heer A. W. Thöne was de rol van diplo maat toevertrouwd. Men wenst zich zijn reacties vlugger en feller, maar wanneer dat eenmaal het geval is, blijft er niet veel te verlangen over, omdat hij zijn evo lutie van politicus naar minnaar zich zo vol komische rust liet voltrekken. Een geestige verschijning was de heer A. Sik kel met zijn grenzeloze bewondering en verering voor de hoofdfiguur uit dit stuk: de zichzelf langzaam ontdekkende Irene Elliott, die eveneens evolueert, en wel van nuchtere jonge vrijster naar liefhebbende echtgenote, terwijl ze haar hartsaangele genheden onder vertoon van het tegendeel duidelijk laat gevoelen. Mevrouw D. Pos thumus Meyjes-Kweekel gaf haar het ge nuanceerde en vooral levenslustige aan schijn. Tenslotte begroetten wij nog in jhr. R. A. van Valkenburg een stijlvolle butler. P. W. Franse De wedstrijd tussen Patterson en Jo hansson om het wereldkampioenschap zwaargewicht zal definitief op 25 juni in het Yankeestadion in New York worden gebokst. De Amerikaanse promotor Bill Rosen- sohn verklaarde donderdag dat de prijzen van deze open lucht ontmoeting tussen de 10 en de 100 dollar per plaats zullen liggen. Het koninklijk gezin brengt zijn va kantie door in Cervinia in de Italiaanse Alpen. De reis daarheen werd ge maakt via Turijn. Op de foto's ziet men de aankomst op het vliegveld van Turijn. de ware Vaderlandse klare Het schoolhandbaltoernooi voor meis jes, dat woensdag en donderdag op de velden van het Van der Aartsporlpark in Haarlem-Noord de aandacht vroeg, telde voor het eerst drie leeftijdsgroepen en een verliezcrsronde. Deze nieuwe, bredere vorm die de leeftijdsverschillen belang rijk nivelleerden en bovendien de jeugd meer speelgelegenheid bood, mag men uitstekend geslaagd noemen. De meisjes van 16 jaar en ouder speel den elfhandbal. Na de poule-wedstrijden plaatsten zich voor de eindstrijden het Lourens Costerlyceum, de Klaas de Vries- school en de Rijkskweekschool. De eerst- genoemden bleven zonder verlies in hun poule, doch de „kwekelingen" kwamen te gen de Kennemer Kweekschool niet ver der dan een puntenverdeling (3-3) en be reikten door een beter gemiddelde de eindstrijden. De Rijkskweekschool en het Lourens Costerlyceum gaven elkaar geen duim breed toe, beide ploegen versloegen in hun eerste wedstrijd de Klaas de Vriesschool met 5-3 en de onderlinge strijd, die een nerveuze, weinig fraaie maar zeer en thousiast gespeelde finale vormde, eindig de onbeslist (1-1). Na tweemaal vijf mi nuten verlenging won de beter combine rende Kweekschool van een wat te indi vidualistisch Lourens Costerlyceum met 2-1. De 12- en 13-jarigen speelden zeven handbal. In de halve finale won het Gym nasium met 1-0 van de Bronstee ulo en klopte de Gerhardschool met 4-3 de Hil- debrandschool. In de eindstrijd won de Gerhardschool na een spannend duel van het Stedelijk Gymnasium met 1-0. In de halve eindstrijd van de verliezers ronde vei-sloeg het L. Costerlyceum de St. Gerardus Majellaschool met 3-1 en werd de Chr. Dreefschoo] met 2-0 door de Klaas de Vriesschool tei-uggewezen. In de finale toonde het L. Costerlyceum zich net iets sterke»- dan zijn tegenstandsier (2-1). Tn de afdeling van 14- en 15-jarigen be reikte de Ketelaarschool de eindstrijd door een 6-1 ovex-winning op het Kennemerly- ceum. De Hildebrandschool volgde door een 5-3 zege op de Klaas de Vriesschool. In de finale bond de Ketelaarschool met 3-1 de Hildebrandschool aan de zegekar. In de halve eindstrijd verliezersronde moesten de Meisjes HBS 2 en de KI. de Vriesschool 2 met respectievelijk 1-0 en 6-2 de kracht van het L. Costerlyceum en de Chr. Dreefschool erkennen. In de eind strijd won de Chr. Dx-eefschool met 4-1 van het L. Costerlyceum. Na afloop wei-den de bekers uitgereikt door de heer J. Duijff voorzitter van de schoolhandbalcommissie. De uitslagen waren: Zevenhandbal, meisjes 12 en 13 jaar: Poule-wedstrijden: Kennemer Lyceum St.Gerardus Majellaschool 2-1, Hildebrand school 2Bronstee ULO 1-2, Bronstee ULO 2Ketelaarschool 2-1, Lourens Coster lyceumStedelijk Gymnasium 2-4, Ger hardschoolHildebi-andschool 3 13-0, Klaas de VriesschoolGerhardschool 0-4. Hilde brandschool 3Klaas de Vriesschool 0-4, Chr. DreefschoolHildebrandschool 0-7. Winnaarsronde: Kennemerlvceum—Bron- stee ULO 1-2 Bronstee ULO 2Stedelijk Gymnasium 1-2. Verliezersronde: St. Gerardus Majella schoolHildebrandschool 2 9-0, Ketelaar schoolLourens Costerlyceum 1-5. Zevenhandbal, meisjes 14 en 15 jaar: Poule-wedstrijden: Kennemerlyceum Meisjes HBS 2 5-0, St. Gerardus Majella schoolBi-onslee ULO 5-1, Bronstee ULO 2Ketelaarschool 0-10, Lourens Coster lyceumGerhardschool 0-6, Klaas de Vries schoolCoornhertlyceum 4-0, Chr. Dreef schoolHildebrandschool 2 2-3, Hildebrand schoolKetelaarschool 2 15-0, Meisjes HBS Klaas de Vriesschool 2 2-0. Winnaarsronde: Kennemerlyceum—St. Gerardus Majellaschool 3-0, Ketelaarschool Gerhardschool 5-4, na strafworpen; Klaas de VriesschoolHildebrandschool 2 14-0, HildebrandschoolMeisjes HBS 5-1. Verliezersronde: Meisjes HBS 2Bron stee ULO 2-1, Bronstee ULO 2Loui'ens lyceum 0-4, CoornhertlyceumChr. Dreef school 1-4, Ketelaarschool 2Klaas de Vriesschool 2 1-9. Elfhandbal, meisjes 16 jaar en ouder: Poulewedstryden: Kennemerlyceum Bronstee ULO 4-6, Lourens Costerlyceum Kennemerlyceum 5-1, Bronstee ULOLou rens Costerlyceum 1-3, Coornhertlyceum Klaas de Vriesschool 2-3, Hildebrandschool —Coornhertlyceum 1-2, Klaas de Vries schoolHildebrandschool 8-4, Chr. Dreef schoolKennemer Streekschool 0-3, Ken- nemer StreekschoolRijkskweekschool 3-3, RijkskweekschoolChr. Dreefschool 7-2. In het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen is een elektronisch apparaat in gebruik genomen, waarmee poliopatiën ten, van wie zowel armen als benen zijn vei'lamd, zullen kunnen schrijven. Het apparaat is een gewoon telextoestel, dus een elektronische schrijfmachine, welke verbonden is met een kastje, waar op de letters van het alfabet, de lees tekens en de cijfers zichtbaar zijn. Achter iedere letter, leesteken en cijfer is een lampje aangebracht. De patiënt kan, door met het hoofd hefboompjes naar links of rechts te bewegen, het gewenste teken instellen en het door een beweging van de kin door de machine doen afdi'ukken. Een patiënt, die reeds met het toestel had ge oefend. kon een snelheid van 45 letters per minuut bereiken. De vinding is van een hoofdingenieur van het P.T.T.-labora- torium in Leidsendam, die tevens buiten gewoon hoogleraar in de fonetica is aan de rijksuniversiteit te Leiden, namelijk prof. dr. ir. H. Mol. Het apparaat werd vervaardigd in het P.T.T.-laboratorium te Leidsendam. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-31-2 °/f> Nederl. '47 92'/s 92'3/l8 3 °/o Nedl. 1962/64 973/i8 973/i8 Woningbouw 6 UVA uiH Pr. A'dam '56 I 84 Pr. A'dam '56 II mi Pr. A'dam '56 III 95% Pr. R'dam '52 I.. 90 VS Pr. R'dam '52 II 89^ Pr. R'dam '57.... 977/in A.K.U 296 298 Calvé Delft 471 47] Van Gelder Zonen 213 213 K. N. Hoogovens 367 368 Nederl. Ford 225 226 N. Kabelfabriek 346 347 gew.Philips Gloed 579 576% exdiv Pref.PhilipsGloeil. 247 Unilever (cert.) 488 501 Unilever (nieuwe) 478% 495 Wilton Fyenoord 21? 212 Werf Gusto.... 156 156 Dordtsche Petrol. 712 715 Kon. Petroleum t 164.40 f 166.40 Billiton 250 249 A'dam Rubber. 84 84 K.L.M f 140.30 f 141.— Holl. Amer. Lijn. 149 VS 150V2 K.N.S.M 139% 140 N. Scheepv. Unie 134 133 v. Nievelt Goudr. 120% 12H Phs. v. Ommeren 239 240 H.V.A 135% 136% Delimaatschapplj f 148.20 f 148.50 Amsterd. Bank. 282 28." Nat. Handelsbank 144% 145 Ned. Handel Mij 220 Rotterd. Bank. 238'/! 239 Twentsche Bank 220 Anaconda Copper 68% 69 Bethlehem Steel 50% 50'/2 U.S. Steel 88V2 90% General Motors 44 li 45%? 843^ 83'/2 exdi\ 23% 23 Duitse gift. De president van de Duit se bond van ex-krijgsgevangenen heeft in Den Haag een bedrag van 20.000 over handigd aan de Nederlands-Indische Bond van Ex-krijgsgevangenen en -Geïnter neerden (NIBEG). Dit bedrag, dat door ex- krijgsgevangenen en voormalige geïnter neerden in Duitsland is verzameld, is aan geboden ter leninging van de noden van de maatschappelijk misdeelden onder ex- krijgsgevangenen en -geïnterneerden uit de Japanse concentratiekampen in het voormalig Nederlands-Indië. Steenfabriek uitgebrand. De straat- steenfabx*iek „De Havikenwaard" in De Steeg is op het persgebouw na, vrijwel geheel uitgebrand. De brandweer van Rhe- den kon tegen het vuur niet veel uitrich ten. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lek in een olieleiding. De fabriek zal het eerste halfjaar niet kunnen wer ken. AMSTERDAM De handel was tamelijk rustig en de koersen vertoonden voor de meeste inter nationale waarden een verdere stijging. Vooral Unilever zette de vaste tendentie van de vorige dag voort. Het buitenland was weer met kooporders in de markt, ter wijl de beroepshandel een stukje mee naar huis nam. De aandelen openden op 488, plus 4, en liepen verder op tot 489>/2. Phi- lips-aandelen voegden aan de forse koers winst van woensdag nog een paar punten toe. De handel in dit fonds was echter belangrijk minder, vergeleken bij die van de voorafgaande dagen. De converteerbare obligaties Philips lagen eveneens hoger in de markt. Ook hier was de handel niet groot. Kon. Olie steeg van 162,80 tot 163,80, hoofdzakelijk op publieke aan kopen. De aandelen noteeerden circa 0,60 boven de slotkoers van gisteren en lagen circa 1,50 boven New Yorkse pariteit. AKU's konden op 295% moeizaam mee komen. Aandelen KLM werden een paar dubbeltjes lager geadviseerd, de dollar obligaties echter kregen een hogere advies prijs. In de scheepvaarten was het zeer rustig. Deze groep wacht kennelijk op herbeleg- gingsvraag en op een verbetering op de vrachtenmarkt. De koersveranderingen waren van weinig betekenis. Aandelen Scheepvaartunie waren een puntje lager. Ook in de cultuursector viel niet veel te beleven. De prijzen bepaalden zich in deze afdeling vrijwel op het slotniveau van de vorige dag. Staatsfondsen werden bij de opening druk verhandeld en gaven, ook gedurende het verdere beursverloop, over vx-ijwel de gehele linie een vaste tendentie te zien. Er was vi-aag uit hoofde van her- belegging. De nieuwste lening Bank Neder- landsche gemeenten werd op 99 15/16 ge adviseerd. Het Europafonds I kreeg we derom een niet onbelangrijke hogere ad viesprijs. De komende aandelen-emissie met claimrecht van Verschure Scheeps werf, groot 525.000 tot de koers van 110 pet, werd ter beurze niet ongunstig ontvan gen. De koers van de aandelen werd hier door iets hoger geadviseerd. De voorgeno men uitgifte van 3.750.000 nieuwe aan delen Nederlandsch Papier met claimrecht tot de koers van 130 pet. werd ter beurze goed ontvangen. De aandelen werden niet genoteerd doch kx-egen een adviesprijs van circa 217 tegen woensdag 215. Aan delen Nederlandsche Grofsmederij waren een paar punten hoger op het onverander de dividend. Aandelen Hotel Polen lagen hoger in de markt op het verhoogde divi dend. Prolongatie 3 pet. (ANP). NEW YORK Het koersniveau steeg scherper dan in de afgelopen twee weken het geval is ge weest en de tikkers waren tegen beurs einde op de transacties ten achter. De far maceutische, elektronishe, staal-, auto- vliegtuig-, nonferrometalen-, vliegtuig bouw-, banden- en talrijke individuele fondsen monteerden. De olies en openbare nutsbedrijven waren verdeeld. De markt sloot op ongeveer het hoogste niveau van de dag. Individuele winsten van 2, 3 en 4 dollar waren talrijk. Dit was de tweede maal in tien beursdagen dat het aantal stijgingen het aantal dalingen overtrof. Van de 1219 verhandelde fondsen sloten er 370 hoger en 320 lager. Het industriege middelde kwam van 602.94 op 607.52; dat voor spoorwegen van 158.81 op 161.08 en dat voor openbare nutsbedrijven van 93.80 op 93.24. De aandelenomzet steeg van 2.980.000 tot 3.220.000. (UPI) Dinsdag 31 maart 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 27 febr. 3%% Staffellening 1947 92'/, 93 X 9225/SÏ l/l6 3% Invest, cert. Nederland 97% 97ls/i« 9713/S2 V32 3% Nederland 1962 64 96^ 977/is 96"/I6 Vu 6% Nat. Woningbouwlening '57 111% 112 111% - 3/ Amsterdam Rubber 83 87% 85!'4 - 3% H.V.A 128% 135% 132% 27/l6 Alg. Kunstzijde Unie 258 296 294H 27% Deli Mij.') f 142,— 158,— f 147,85 5,40 Van Gelder Zonen 211 2211/2 211 5 Kon. Ned. Hoogovens 349 368Vï 360 8 285% 300 298% 13% Ned. Kabelfabriek 325 346 345 19 Philips 521 562 559l/a 34 Unilever 446 474 473 17Vs 194% 213 210% 14% 160,50 f 169,70 f 163,15 0,4f K.L.M f 120,— f 141.80 f 141,80 20,80 Holland-Amerika Lijn 136 150'/2 150% 5% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 133 139% 139% - 5% 223 240 239% Ned. Scheepvaart Unie 128% 135'/« 13434 4VÏ Omzetten (nominaal): februari 1959 (def.) Aandelen 74.708.384,- Obligaties f 83.098.110,- maart 1959 (voorl.) Aandelen f 61.994.771,- Obligaties f 80.342.392,- Aandelen 32.047.244,- Obligaties 60.980.497,— Aandelen f 236.633.507,- Obligaties f 254.897.390,— jan.-april 1958 Aandelen f 93.065.227,- Obligaties 168.082.156, Nieuwe noteringen: In maart 1959 nieuw tot de beurshandel toegelaten. aandelen 83.266.000,- obligaties f 390.900.000,— pandbrieven 3.776.000,— Koerslndices: New York (Dow Jones, industrie): Londen (Reuter, industrie): Amsterdam (A.N.P.C.B.S., industrie): (A.N.P.—C.B.S., (algemeen): ex 10,— slotdividend 1958 d.d. 12 maart 1959. ex 8% dividend in contanten d.d. 4 maart 1959. vrijdag 27 februari 1959 602,06 (26 febr.) 268,6 (26 febr.) 180,56 252,71 dinsdag 31 maart 1959 602,65 (30 maart.) 264,8 187,55 262,24

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11