Horen en zien (jumbo en zijn avonturen zonder kringen Geheim rond Leonoor Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Kennemer Vrouwenkoor 15 radio televisie Ontmoetingen De radio geeft zaterdag 7elevisieprogramma Wandschildering Karei Appel na tien jaar aanvaard Politie uit Haarlemmer meer zoekt automobilist Conferentie in Den Haag over Europese parlementen Kerkelijk Nieuws Wandeltochten langs bloeiende bollen Zes doden in het verkeer Bejaardensociëteit inwrijven laten drogen afborstelen door Daniel Gray KINDERKLEDING Soldaat vrijgesproken na ongeluk met stengun VRIJDAG 3 APRIL 1959 M'%0% Via een levendig journaal, een schappe lijk weerbericht en een boeiend sportpano- rama, waarin vooral het gesprek over zwemmen met de journalist Ponneker (slechts dertig percent van ons volk kan zwemmen), bepaald onthullend was, be landden de televisiekijkers in het AVRO- programma van gisteren bij een serie ont moetingen, waar in de huiskamers wel heel wat commentaar bij zal zijn gele verd. Dat uit te lokken was alleen al een verdienste van de mensen achter dit pro gramma. In het programma „Tema" werden een aantal beoefenaren van klas sieke muziek en jazz bijeengebracht, die men elk hun improvisatie kon horen ma ken op het begin van het Te Deum van Mare Antoine Charpentier (thans vooral bekend als de Eurovisie-melodie). Het was een belevenis, dit thema zowel in jazz als in klassiek spelenderwijs te horen uit groeien tot een compositie. Wat men de concertmeester Stenz er van hoorde ma ken of hoe men het hoorde behandelen door de jazzviolist Elström, in beide uitin gen werd het serieus en boeiend naar vo ren gebracht. De in het programma „Alles gaat naar wens" door Dimitri Frenkel Frank te weeggebrachte ontmoetingen waren in de Karei Appel en Lucebert. eerste plaats spectaculair. Zij waren er vooral niet op berekend om ook maar enige menselijk contact op te leveren. Het ging hier om de wensen van de schilder Karel Appel, die men uit Parijs naar het hol van de leeuw had gehaald. Zo zou men het althans mogen stellen, gezien de pu blieke appreciatie van zijn werk in ons land. Maar in de loop van de uitzending ging men zich toch afvragen, wie hier nu Advertentie ENORME PRIJSVERLAGING van de Westminster W.L. serie klassieke 30 cm langspeelplaten oude prijs 22.— THANS ƒ12.50 HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 De zingende kerk. 7.30 Voor de .ieugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voorde huis vrouw. (9.35-9.40 Waterst 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.OU Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dansmuz. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Idem. 11.10 Fanfare-ork. 14.30 Kron. v. letteren en kun sten 14.55 Mannenkoor. 15.15 Metropole-orkest en soliste. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engelse les 17.20 Amus.progr. 18.<>5 Journa listiek overzicht. 18.15 Voor de jeugd. .8.45 En nu mijn geval. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichtba ken. 19.40 Kamerork. en solist. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Gram. 22.05 Lichte muziek. 22.35 Rep. 22.45 Avondgebed en liturg, kalend. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.45 Anne- marieke, hooi-spel. 11.15 Buitcnl. weekoverz. 11.30 Fluit, viool en cello. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Sportnieuws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Gemengd koor. 14.55 Drents progr. 15.20 Klankbeeld t.g.v. het 10-jarig bestaan van de NATO. 15.35 Radio-Philh.ork. 16.15 Boekbespr. 16.35 Hammondorgelspel. 17.00 Gram. 17.30 Week- journ. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Arstistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het liberale Jodendom, causerie. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best?, sketch. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialis tisch comm. 21.45 Hammondorgel en zang. 22.00 Twintig vragen. 22.25 Lichte muziek. 22.50 Gram. 23.15 Nieuws. 23.30-24.00 Gram. BRUSSEL. 325 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 15.45 Idem. 16.00 Omr.ork. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en l.t kal. 17.20 Lit. gezangen. 17.30 Lichte muz. 18.00 'rgelconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.40 Idem. 20.00 Cabaret. 21.00 Omr.- •>rk. en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.muz. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NTS: 17.00—17.30 Filmprogr. voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Plus oi min. 21.00 Cabaret. 21.15 Scherzo. 22.25 Dag- luiting. De gemeente Amsterdam heeft thans na tien jaar een wandschildering aanvaard, die de kunstschilder Karei Appel in haar opdracht maakte, maar die de gemeente destijds niet accepteerde. Zoals men zich zal herinneren verleen de de gemeente in september 1948 aan Karei Appel opdracht een schets te ma ken voor een wandschildering in de kan tine van het Amsterdamse stadhuis. Be gin 1949 stond het gemeentebestuur de schilder op diens verzoek toe de schets op ware grootte op de muur in de kantine aan te brengen. De schets, als voorlopige teke ning bedoeld, bleek later bij voltooiing de definitieve vorm van de wandschildering te zijn. Onder meer op grond van gerezen bezwaren tegen deze wandschildering van de zijde van het personeel dat de kantine bezocht, besloot het gemeentebestuur na ampele overweging de schildering niet te aanvaarden. Zij werd echter niet verwij derd, doch overdekt, waarbij de tekening onaangetast bleef. Kortgeleden heeft het gemeentebestuur besloten de schildering toch te aanvaarden en de overdekking te laten verwijderen, zodat het werk binnen kort voor iedereen weer zichtbaar zal zijn. Van dit besluit heeft het gemeente bestuur de heer Appel, die thans in Parijs woont, schriftelijk in kennis gesteld. De schildering is non figuratief. Destijds werd ze echter door velen niet door de schilder zelf met de betiteling „Vra gende kinderen" aangeduid. De hoofdinspecteur van de gemeente politie te Haarlemmermeer verzoekt de bestuurder van een personenauto, waar mede werd gereden op de Rijksweg 4 te Haarlemmermeer, de Rijksweg Amster dam's-Gravenhage en die op deze weg op 1 april 1959 tussen 23.45 en 24.00 uur werd „gesneden" door een andere per sonenauto zijn identiteit bekend te maken aan de politie in zijn woonplaats of aan de gemeentepolitie Haarlemmermeer, tele fonisch te bereiken onder het nummer 02540—6214. De snijdende auto is vermoedelijk enige ogenblikken later betrokken geweest bij een ernstig verkeersongeval op de Rijks weg" 4, tussen het viaduct over de Venne- perweg en het viaduct over de Lisserweg te Haarlemmermeer. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181,. Tel. 14444 eigenlijk de leeuw was... Via een bijzon der aardig overzicht van Appels ontwik keling van zijn jeugdwerken af, gegeven door Pierre Jansen, conservator van het Schiedams Museum kwam Frenkel Frank tot een vraaggesprek met de schilder over diens werk, waarin al dadelijk de span ning, ook met de zaal, voelbaar werd, al ging die verborgen achter de grimmige lach van de ondervraagde en de grote zwier van de interviewer. Men confron- teei'de hem met het laatste zelfpox-tret van Rembrandt, met het laatste werk van Van Gogh, met de dichter Lucebert, men liet zijn echtgenote Machteld Appel, sterman nequin van een groot modehuis in Parijs, een bijzondei-e creatie tonen en daarnaast een mannequin voor de Nederlandse con fectie opdraven, men liet de Rottei'dam- se architect Bakema (die stellig nog eens uitvoeriger aandacht van de televisie ver dient!) zijn visie op stedebouw geven, zelfs de Vlaamse dichter en toneelschi-ijver Hu- go Claus kwam eraan te pas, kortom het was allemaal even bezienswaax'dig en spannend. Zelden heeft men zo gezellig voor een groot publiek zien conspii-ei-en door kunstenaai's enerzijds en door pro- grammamakers anderzijds. Sensationeel, ook door het bekliederen van een wit vlak in een wei, waarbij de picturale ar tiest aan een helikopter tussen hemel en aax-de hing, maar in het geheel niet in structief. De tegenstellingen tussen pu bliek en kunstenaax-s zijn weer wat. ver scherpt, daar konden zelfs Johnnie Jor- daan en de zijnen bij het davex-ende slot niets aan veranderen. Waarschijnlijk zo wel tot tevi-edenheid van de programma makers als van Karei Appel. Beeldschermer Ofschoon de zittingen van het congres te Den Haag over de Europese parlementen en hun werkwijze besloten zijn, wordt uit welingelichte kring vernomen, dat men gisteren voornamelijk heeft gesproken over de samenstelling van deze parlemen ten. Een der vraagstukken was, of men in deze parlementen, zoals bijvoorbeeld in dat van de Westeuropese Unie, specia listen moet hebben, of dat parlements leden geen specialisten behoeven te zijn, omdat zij hun adviseui's hebben. Een op lossing schijnt men nog niet te hebben ge vonden. Voox'ts werd gesproken over de compe tentiesfeer van de verschillende parle menten, waai-bij door sommige leden schijnt te zijn aangedrongen op een gro tere discipline en een zorgvuldiger samen stelling der agenda's, waardoor deze ver gaderingen zich meer met de hun toe gewezen zaken bemoeien en minder met andere. Ook is gesproken over de positie van de politieke gx-oeperingen. Vele aanwezigen achtten de onderlinge consultatie van ge- lijkgerichten uit verschillende landen en het gezamenlijk optreden als politieke groepex-ing gunstig. Hierin ziet men een langzaam verdwijnen van nationale bar rières. Over het algemeen werd geklaagd over de bijzonder drukke wex-kzaamheden, die de leden van de nationale parlemen ten in de Europese parlementen hebben. Als voorbeeld werd gesteld, dat één man, lid van een nationaal parlement en van een der Europese parlementen, in drie maanden tijds dertig dagen aan elf Euro pese vergadex-ingen moest besteden. Over het algemeen was men het eens over de zeer positieve positie die de Euro pese parlementen hebben en dat zonder deze instellingen niet hetzelfde streven naar Europese eenheid zou bestaan als thans het geval is. Uitvoerig is ook gesproken over de par lementaire vex-gadering, die zich met NAVO-zaken bezig houdt. Deze vergade ring heeft in feite geen enkele legale onder grond, maar wel een grote invloed, zo werd door velen geconstateerd. Men vond het zeer belangrijk, dat parlementsleden uit Eux-opa, de Verenigde Staten en Cana da elkander in deze vergaderingen ont moeten en alleen al het feit, dat deze ver gadering nauw betrokken is bij een mach tige ox-ganisatie als de NAVO, geeft haar een grote invloed in de politieke arena der diverse landen, waar de besluitvorming plaats vindt. Ook is gesproken over de graduele ver groting van de invloed, buiten de eigen lijke gestelde grenzen, die het parlement van de zes E.É.G.-landen thans reeds te zien geeft. Men heeft zich ook beraden over het grote gebrek aan begrip bij het brede publiek ten aanzien van het werk in de Europese organisaties. De Europeaan heeft over het algemeen nog een verward beeld van het gebeuren. Over het algemeen is wel gesteld, dat de legale kracht van de diverse Europese parlementen minder be langrijk is dan de invloeden die zij oefe nen bij de diverse regeringen. Geref. Kerken Bex-oepen te Gees (Dr.) en te Reitsum: M. J. van Reenen, kand. te Woubrugge; te Schiermonnikoog: J. Jonker, kand. te Nij- kerk. Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep tot predikant in buitengewone dienst (dir. Herv. stichting diaconaal maatschappelijk werk): A. G. Roeders te Rolde. Bedankt voor Oosterwol- de (Geld.): F. de Jong te Kootwijkerbroek. In samenwerking tussen de V.V.V. Hil- legom en de wandelsportvereniging „On der door" worden voor zaterdag 2 en zon dag 3 mei wandeltochten langs de bloeien de bollen georganiseerd. Op zaterdag wordt tien en twintig km. gelopen, op zon dag tien, twintig en dertig km. De start is bij café-restaurant „Treslong" in Hil- legom. Men kan ziclx opgeven bij het V.V.V.-kantoor in Hillcgom en bij de heer F. B. van den Berg, Zilkerduinweg 161 in De Zilk. Op het concert, dat het Kennemer Vrou wenkoor donderdagavond in de kapel „Pniël" te Santpoort-Noord gegeven heeft, had de dirigente van het koor, Annie Schoen, ongetwijfeld de omvangrijkste taak van alle uitvoerenden op zich genomen. Omvangrijk, maar ook veelzijdig was die taak, want deze betx-of haar optreden als dirigente, als solozangeres en als pianiste. Met bewonderenswaardig aanpassingsver mogen kon zij zich op al die uiteenlopende opdrachten instellen. Als dirigente leidde zij eerst een ver dienstelijke uitvoering van „Ein feste Bux-g" van Mattheus le Maistre, een werkje inet een gevaarlijke inzet. De middenpartij had wat sterker vertegenwoordigd kunnen zijn om zich tegenover de vollere klank van sopranen en alten te kunnen handhaven. Bij de vex-tolking van het „Stabat Mater" van Pergolesi hoorde men naast fragmen ten, waar de klankgaafheid groter had kunnen zijn, ook gedeelten waarmee de beste kwaliteiten van het koor voor de dag konden komen, hetgeen (de slecht mede werkende akoestiek in aanmex-king geno men) een compliment waard was. Ook de zangsolisten, Arxnie Schoen zelve en de alt Ans Wiersema-Bruins, moesten die ge luidsverwerking door het gebouw bevech ten. Beiden behaalden een behoorlijke overwinning: Annie Schoen met haar hel dere, wat uniform klinkende sopraanstem en Ans Wiersema met haar van nature expressieve alt. De begeleiding van het „Stabat Mater" geschiedde door een strijkkwartet, dat uit de violisten Lida Langerveld en Joop Halse- ma, de altvioliste Kitty Beets-v. d. Bosch en de violoncellist Bob van Marken be stond. Het speelde weliswaar niet ongerept zuiver, maar was overigens een bevredi gende steun voor de uitvoering. Nettie Vlessing, die daax*bij ook nog een betrouw bare pianobegeleiding voegde, speelde waarschijnlijk uit een klavieruittreksel, dat ook de stemmen van de strijkinstrumenten bevatte. Dit leidde dikwijls tot ongewenste verdubbelingen, met alle daaraan verbon den intonatiegevaren. Een sympathieke in druk gaf het koor nog met de voordracht van twee werkjes van Röntgen en Strate gies waarbij ik echter gaarne een toege spitste expressie in toon en dictie had willen horen. Als instrumentaal intermezzo klonk nog het Pianokwartet opus 26 van Johannes Brahms voor piano, viool, altviool en vio- locel. De uitvoering, die recht-toe, recht aan verliep, vaak onzuiver en onstabiel van toon was en waarbij alweer door de akoe stiek van klankmenging geen sprake kon zijn, heeft mij maar weinig kunnen be vredigen. Misschien dat een andere uit voeringsruimte voor deze kamermuziek betere voorwaarden kan scheppen, maar dan zal het kwartet toch tot grotere een heid moeten komen inzake melodievorming, klankverhouding en tot vibratobeperking. Het scherzo klonk wat dit betreft nog het beste. P. Zwoansivijk Eindelijk zag Tumbo beneden, aan de voet van de berg, de stad liggen. Nog een kort wandelingetje, en hij zou er zijn. Met zijn vracht over de schouder daalde hij het steile bergpad af, dat naar de stad voerde. Daar lagen de witte huizen langs de baai te blinken in de hete zon. Tumbo was blij, dat hij zover was; hij had dorst gekregen van die tocht. Als hij beneden was, kon hij gauw wat gaan drinken en uitrusten.7677 In Milheeze, gemeente Bakel, is een per sonenauto op de weg naar Deurne in een flauwe kromming van de weg uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De twee inzittenden, de 23-jarige S. van Veld hoven, wonende in Heeze bij Geldrop, en de 24-jarige mejuffrouw A. Verberne, wonende in Lierop, gemeente Someren, bleken op slag gedood. Een bestelauto met twee Nedex-landse monteurs is in Weseke, even over de Duitse grens bij Winterswijk, door het springen van een voorband tegen een boom gereden. De beide ongehuwde inzittenden, de 26-jarige G. J. Westex-veld uit Aalten en de 24-jarige G. Vreeman uit Winters wijk, werden met zware verwondingen naar het ziekenhuis in Box-ken overge bracht, waar de heer Westerveld kort na aankomst is ovex-leden. Het 14-jarige meisje M. S. Rutten is. toen zij op de fiets op de hoek van de Boksdoornsti-aat en Ligusterstraat te Nij megen een verkeerde uitwijkmanoeuvre voor een tegemoetrijdende vi-achtauto maakte, door de auto aangex-eden. Ze werd naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overgebracht en is daar ovexdeden. Het tienjarig zoontje van de familie Streefkerk passeerde te Lexmond per fiets een met buizen geladen vluchtauto. Door onbekende oorzaak is het kind, toen het de auto bijna gepasseerd was, tegen de kabine gevallen. Het werd daarbij zo zwaar gewond dat het ter plaatse ovexdeed. Het zesjarig zoontje van de familie Bakker, wonende te Dokkum, is door een vrachtauto overreden en kort daaxma over leden. Het kind had pas een fiets gekregen en reed op het Westerbolwerk, dat naar de Hanspoort sterk helt. Plotseling x-eed hij dwars de grote rijweg op, juist toen een geladen aanhangwagen voorbijkwam. De kleine kwam tussen de trekker en de aan hangwagen. Op woensdag 3 april om half drie zal in een van de zaaltjes van „Bloemenheu- vel" in Bloemendaal een bejaardensocië teit geopend worden. Eens per maand zal daar een ontspanningsmiddag aan inwo- nei's van de gemeente Bloemendaal van 65 jaar en ouder geboden worden. Het comité voor bejaarden, waarvan mevrouw mr. M. N. Peereboom Voller-Sedee voor zitster is, zal voor veel afwisseling in het gebodene zorgen. Advertentie 1/ helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax 21. „Hun hele avond wordt op deze manier bedorven. Laten we doen, alsof er niets gebeurd is." Om een vooi'beeld te geven bracht ze een lepel met intussen koud geworden soep naar haar mond. Zoals u zich kunt voox-stellen, werd het een triest diner. De ring kwam niet weer te voorschijn. Als men naderhand aan de Reynolds vroeg, waarom zij niet bereid wai-en geweest Leonoor en op gelijke wijze alle andere gasten te laten fouillex-en, kreeg men altijd hetzelfde antwoord: „Kunt u zich indenken, welk een schandaal het in Jo hannesburg opgeleverd zou hebben, wanneer wij onze gasten hadden laten fouilleren? Nee, dan accepteren wij liever het verlies van een kostbaar kleinood." „En in verti-ouwelijke gespx-ekken zegt mevrouw Rey nolds nog steeds dat zij door dit treurig voorwal voor al tijd het vertrouwen in haar vrienden, zelfs de beste, verloren heeft." Mary Randall hield op met haar verhaal. Het vertellen was haar gemakkelijk gevallen. Ze was geen ogenblik blijven steken en ze had niet naar woorden behoeven te zoeken. Het was overduidelijk, dat ze dit verhaal al vele malen eerder verteld had Ik bleef zwijgen, hoewel allerlei tegenwerpingen op mijn tong brandden. Ik zou echter onmiddellijk van partijdigheid beschuldigd worden en daardoor zouden mijn opmerkingen hun waai-de veiiiezen. ,,'n Aardig ver haal", merkte majoor Sinclair op. „Men zou er index-daad een novelle van kunnen maken, in de trant van De Mau passant. Wat vind jij, liefste?" Mevrouw Sinclair scheen reeds lang geleden het be sluit genomen te hebben om op alle vx-agen van haar man enkel en alleen met „ja" te antwoorden. „Inder daad, Ax-thur", antwoordde ze gedwee. Martin scheen zich niet geheel op zijn gemak te voelen. Hij zweeg. Ook John Somerset x-eageerde niet onmiddellijk. Hij trok zijn manchetten wat omlaag, waarbij zeer fx-aaie gouden manchetknopen zichtbaar wei'den, en bewoog zich enigs zins onrustig in zijn stoel op en neer. „Ik heb met grote belangstelling naar uw verhaal ge luisterd, mevrouw Randall," zei hij tenslotte. „U hebt een zeer levendige en boeiende verteltrant. U hebt het voor val zo geschildex-d, dat wij het zich als het ware voor onze ogen zagen afspelen. Toch voel ik mij niet bevre digd. Niets in uw verhaal schijnt de schuld van Leonoor Malherbe te bewijzen." Verwondei'd keek Mary Randall de spreker aan. Ze scheen moeite te hebben de juiste woorden te vinden. „Niets? Wat wilt u nog meer? De ring is toch in haar handen vex-dwenenVierentwintig getuigen konden dat bevestigen." „Er waren slechts twee mensen, die aan tafel dii-ect naast haar zaten, mevrouw Randall! Wat ik echter mex'kwaardig vind, is dat mevrouw Reynolds niet op Leonoox-'s vex-zoek om haar te fouilleren is ingegaan". „Ik vertelde u haar beweegredenen," zei Mary enigs zins schex-p. „Ze wilde haar gasten niet beledigen, door hen allen aan zo'n smadelijke procedure te ondex-wer- pen." „Toch zou ze, als ze het had gedaan, Leonoor Malherbe naar alle waarschijnlijkheid een grote dienst hebben bewezen." „Ik kan u niet volgen. Denkt u zich toch de schande eens in voor dat meisje, dat men uit goedhartigheid had uitgenodigd „Ik ben 't met u eens, dat het een zeer onaangename procedure voor Leonoor geweest zou zijn, maar het was beter geweest dan die eeuwige vei-denking, die nu op haar rust Hij sprak op rustige toon en er ging een gx-ote overtui- gingski-acht van hem uit. „Ik begrijp u niet!', zei Max-y Randall. „Ik vind in tegendeel de opvatting van de Reynolds volkomen juist." De Sinclaii-s, Martin en ik volgden de discussie met angstige belangstelling. Ik stond geheel aan de zijde van mijn rivaal. Ik bewondex'de zijn rustig, verstandig oor deel, maar schx-ok van het feit, dat ik steeds meer goede eigenschappen in hem moest ontdekken. Ik schaamde me voor zijn eigen slappe houding en mijn zwijgen. „Ik vind, dat men in deze zaak volkomen verkeerd is opgetreden," vervolgde John Somerset op dezelfde rustige, ovex-tuigende toon. „Mijns inziens had mevrouw Reynolds met enkele vriendelijke woorden moeten ver klaren, dat ze gevolg zou geven aan Leonoor's verzoek. Persoonlijk zou ik stellig zo in die penibele situatie zijn opgetreden. Wat vindt u ervan, dokter Jox-dan?" „Ik ben 't geheel met u eens", antwoordde ik. En ik voegde er aan toe: „Voor mij stond en staat Leonoor's onschuld boven elke twijfel. Je behoeft dat meisje maar aan te zien en haar manier van leven te kennen, om te weten, dat ze tot zo iets nooit in staat zou zijn." Mary Randall wiei-p mij een vernietigende blik toe. Ze had moeite om op beheex-ste toon op te merken: „Jij bent waarschijnlijk de enige, Jay, die op dat standpunt staat. Je weet, dat ze tengevolge van die geschiedenis uit Johannesbux-g weg moest en hier haar toevlucht heeft gezocht. En ik vraag je: wie in Umtali nodigt haar bij zich thuis? Iedereen is 't met mij eens, dat men er goed aan doet, zich niet met deze jonge vx-ouw in te laten." Het echtpaar Sinclair bleef zwijgen. Ze keken beux-te- lings van Mary naar John Somerset, als scheidsrechters bij een partij tennis „Je bent onrechtvaardig, Mary" zei ik heftig. „Leonoor Malherbe heeft je nooit iets in de weg gelegd, waarom neem je toch die houding jegens dat meisje aan? Met ongelooflijke toewijding vex-pleegt zij de armen en ver- stotenen van deze stad. Het vorig jaar heeft zij haar vakantie opgeofferd om in het seminarie van Dambas- haida jonge negerinnen, die door de missionarissen zijn opgenomen, de eerste beginselen van het vex-pleegstex-s- beroep bij te brengen. Ga daax-heen en je zult 't zelf kunnen horen: zowel geestelijken als leerlingen, zowel blanken als kleurlingen zijn enthousiast over haar. Ze doet dit alles zonder ophef, uit puur idealisme, uit een diepe innex-lijke dx-ang". „O, had ze werkelijk met negex-s te maken?" mex'kte John Somei-set enigszins verschrikt op. „Zuster Malherbe is een Zuid-Afrikaanse. Haar voor vaderen kwamen in het midden van de 17e eeuw al in Zuid-Afrika. Een Zoeloe-vrouw was haar kindermeid. Waarom zou ze bang zijn voor de zwarte bevolking, waaraan ze van kind af aan gewend is?" „U hebt gelijk", zei John Somex-set. Hij lachte mij vol begrip toe. „U nog een sherry, meneer Somerset?" vroeg Max-tin. „En jij een whisky, Jay?" Ik reikte hem het glas. Niemand zei iets. „Goed", zei Mary vinnig, „ik zie in, dat 't niet veel zin heeft u te waarschuwen. Zelfs als men u zou zeggen, dat zuster Malherbe wegens diefstal gearrestéérd werd, zou u 't niet geloven (Wordt vervolgd) Advertentie goede kinderkleding vindt U natuurlijk bij Nederland Kattenburg sinds 1856 In de zaak tegen de dienstplichtige sol daat G.W.B. uit Eemnes, die zich had te verantwoorden voor het feit, dat hij op 17 januax-i te Haarlemmerliede na afloop van een patrouilletocht met zijn stengun zo danig manoevreerde, dat er een schot af ging, waardoor de dienstplichtig soldaat Van Baal werd getroffen en korte tijd later overleed, heeft de krijgsraad in Den Haag een vrijsprekend vonnis gewezen. Stadsschouwburg: vrijdag 20 uur: To neelgroep Theater met „De laatste verlof ganger; zaterdag 20 uur: Rotterdams To neel met „George Dillon"; zondag 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „De roof van de gordel". Concertgebouw: vrijdag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O.; 19.30 uur: Inleiding tot het concex't door Paul Chr. van Westering (V.U.). BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met donderdag 11, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Max-di Gras", alle leeftijden. Frans Halstheater: vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag, woensdag en don- dex'dag 14.30, 19 en 21.15 uux-, dinsdag 14.30 en 20 uur: „Zoetwatermatrozen", a.l. Lido Theater: vrijdag tot en met donder dag 14 en 16.15 uur: „Ik ben er kapot van", a.l.; 19 en 21.15 uur: „Helden van de woes tijn", 14 j., zondag 11 uur: „Onder de Rode Zee", alle leeftijden. Luxor Theater: vrijdag, zaterdag, maan dag tot en met woensdag 14 uur, zondag 14 en 16.15 uur: „Sjors van de rebellen club", a.l.; vrijdag tot en met zondag 19 en 21.15 uux-, maandag tot en met woensdag 20 uur: „Madeleine, tel. 13621", 18 jaar; donderdag 14 en 20 uur: „Margaretha Gauthier", 18 jaar. Minerva Theater: vrijdag besloten voor stelling; zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 uur: „Stad op stelten", a.l.; zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Weduwnaar met vijf dochtex-s", a.l.; maandag en dins dag 20.15 uur: „Indiscreet", 14 jaar; don derdag 20.15 uur: De man met de wassen beelden", 18 jaax\ Rembrandt Theater: Tot en xnet dondex-- dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De vrouw die tweemaal leefde", 18 j.; zondag 11 uur: „In de schaduw van de Himalaja", a.l. Roxy Theater: vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Schietof sterf", 14 jaar; maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De gebx-andmerkte vluchteling", 18 jaar. Studio Theater: vx'ijdag, zaterdag, maan dag tot en inet donderdag 14 en 20 uur, alsmede zondag 13.30, 16.30 en 20 uur: „Bridge on the river Kwai", 14 jaai". Theater Monopole (Zandvoort): vrijdag tot en met maandag 20 uur: „Das Mad- chen Rosemax-ie", 18 j.; zondag 14.30 uur: „Ali Baba en de 40 x-overs", a.l.; dinsdag en woensdag 20 uur: „De Mau-Mau slaat toe", 18 j.donderdag 20 uur: „De slag om Arnhem", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.3022.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Huis Van Looy (Kampex-laan): Tot 20 april werkd. 1012.30 en 13.3017 uur; zondag 1417 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 mei dagelijks 1022 uur: Expositie Ar ie Kater*. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): tot 12 apx-il wex-kd. 1117 uur: Expositie Corneille. (Verder raadplege men de wekelijkse rubriek „Uitgaan in Haarlem".)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17