Gedachten over de kunst, kunstenaar en publiek 1^-hMfoeuj Peek&Cloppenburg Schooljongens voeren eindje mee met de „Johan" Uèrvliet ÏELif bp bFrlfbfn fijb kwaliteit Minister Klompé sprak predikanten toe 3 CULTURELE DAG NOORDHOLLAND Platteland is bij beroepstoneelspelers niet in tel Wè! samenwerking met P.v.dLA.-wethouders SERVEERSTERS VOL VERWACHTING Naar Brussel met „Het dansende ezeltje" Christelijke onderwijzers niet bij het G.N.V. Maatschappelijk werk geen technische zaak" Bloemencorso definitief op 25 april vastgesteld Honderdachtjarige in Dordrecht overleden de Verkeersplein Oudenrijn krijgt verkeerslichten VRIJDAG 3 APRIL 1959 (Van een onzer redacteuren) In een lichtvoetig betoog heeft de oud voorzitter van de Culturele Raad Noord holland, mr. A. F. Kamp (en niet Kant, zoals gisteren ten gevolge van een tele fonisch misverstand in de krant stond) op de in Zandvoort gehouden Culturele Dag Noordholland 1959 zi.in licht laten schijnen over het thema: „Kunst, kunstenaar en publiek". Wat hij over dit door hemzelf als „uitermate glibberig" gekenschetste onderwerp te zeggen had, vertegenwoor digde uiteraard zijn eigen zeer persoon lijke visie. Maar wie mr. Kamp als spreker en als schrijver kent, die weet dat zijn privé-opinies, getuigend van een levendig gevoel voor humor en een flinke dosis oorspronkelijkheid, altijd belang wekkend zijn, ook als zij geen aanspraak maken op „maatgevendheid". Wie zou trouwens een „maatgevend" oordeel kun nen vellen over ondefinieerbare begrippen als kunst, kunstenaar en kunstgenieter, laat staan over de geheimzinnige wissel werkingen tussen deze drie grootheden? Mr. Kamp bepaalde zich dan ook tot het geven van een aantal kruidige en critische opmerkingen ten aanzien van de afzonder lijke onderdelen van zijn thema. En dat loog er niet om: „De grootstedelijke acteur, die op tournee is in de provincie, „gelooft" het vaak wel", aldus mr. Kamp. „Hij neemt het doorgaans ni^t zo nauw met zijn plastiek, zijn tekst en zijn articulatie, want op het platteland komt dat er allemaal niet zo erg op aan; de „boeren" slikken het toch wel". En vervolgens: „De toneelspeler de goede niet te na gesproken is uitermate ij del en veracht in zijn hart het publiek. Maar tegeliikertijd zoekt hij de grootst-mogelijke publiciteit". Eenzaam in de massa Wat het publiek betreft, vroeg mr. Kamp zich af of men eigelijk wel van „het" publiek als collectiviteit kan spreken. In de grond van de zaak is ieder van ons eenzaam; óók in de massa. Allen achten wij onszelf heel bijzonder en in elk van ons leven creatieve krachten. Ook als zij blijven sluimeren, stellen die krachten ons toch in staat het scheppen van de kunste naar makkelijker te volgen en van zijn kunst te genieten". „Wat wij lezend, luisterend en beschou wend, steeds weer zoeken, óók bij collec tief kunstgenot, is degeen die ons in alles het naaste is, namelijk ons zelf. Maar soms ook herkennen wij ineens onze buur man in een toneel of romanfiguur en dat is dan een heerlijk moment. Doch wij als publiek hebben althans de vrijheid, ons kunstgenot te vinden waar wij het zoeken willen, doch deze vrijheid verplicht ons ook, kennis te nemen van de eigentijdse kunst. Velen ergeren zich eraan, als er een nonfiguratief schilderij of een experimen teel gedicht bekroond wordt, maar toch moeten wij ons realiseren dat uit iedere poging tot vernieuwing wellicht iets waardevols ontstaan kan. Vernieuwing van kunst naar vorm en inhoud achtte mr. Kamp overigens vrij wel een illusie. Alles wat de dichter, de componist, de schilder creëert, of hoopt te creëren is immers „schon dagewesen" of, zoals André Gide het zei: „De kunstenaar kan steeds opnieuw beginnen omdat nie mand luistert". „Kunst en cultuur ver staan", zo besloot de spreker, „kan men slechts, om met Guido Gezelle te spreken, „als de ziele luistert". De ochtend werd besloten met een in leiding over „De bronnen van de jazz" door twee leden van de stichting Het Schoolconcert. De concertpianist Willem Hielkema schetste de ontwikkelingsgang van de jazz, van de primitieve tam tam- ritmen uit de Afrikaanse oerwouden via de simpele religieuze liederen der plan- tageslaven in „Dixieland" tot aan de mo- Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De plasticbekledingsplaat DEHOUTWERFN. V. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Haagse V.V.D.-fractieleider Aan het begin van de begrotingsbehan deling in de Haagse gemeenteraad heeft de fractievoorzitter van de V.V.D., de heer Nieukex-ke verklaai-d, samenwerking met de P.v.d.A. in het college van B. en W. niet af te wijzen. „Prof. Oud", zo zei hij, „heeft te kennen gegeven, dat de V.V.D. samengaan in de regering met de par tij van de Arbeid afwijst. Hieruit mag niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de V.V.D.-fractie samengaan met de Partij van de Arbeid in het college van B. en W. nu o o k afwijst of dit zou be horen te doen. Er is een essentieel ver schil tussen de wetgevende taak van het parlement en de bestuui'lijke taak van de gemeenteraden: in het parlement voei-t de politiek de boventoon. In de raad gaat het veel meer om aangelegenheden die met politiek slechts zijdelings of niet te maken hebben. De onmogelijkheid van samenwei-king in het topcollege, omdat men dan in het kielzog van een andere partij terecht zou komen, is daardoor in de raad niet aanwezig. De verhouding van de raad tot het college van B. en W. is ook een geheel andere dan die van de rege ring tot de beide Kamers van de Staten- Generaal. De V.V.D.-fractie kan zich er daarom zeer wel mee verenigen, dat wet houders van de V.V.D. naast die van de P.v.d.A., zo goed als naast die van de an- dei-e partijen, in het college aanwezig sijn", aldus de heer Nieukerke. derne stromingen en gecommercialiseerde uitwassen. Een bariton zong ter illustratie van het betoog enkele negro-spirituals en fragmenten uit Gershwins negeropera „Porgy and Bess". Scapino-première Na de lunch in hotel Bouwes woonden de deelnemers aan de Culturele Dag in de Concertzaal te Haai'lem een uitvoering van het Scapino-ballet voor de Haax-lemse schooljeugd bij. Belangrijkste onderdeel van het programma was de première van een nieuw balletje „Kleurverschil" naar een idee van Adriaan Morriën op muziek van Hans Osieck in de choreografie van Kai-el Poons. Daar het hier een landelijke première beti-of, mocht de jeugd in de zaal de uitvoerenden in spreekkoor succes wensen met de bekende balletheilwens „toitoitoi!" En een succes werd het, want dit nieuwe werk, minder pantomimisch, dan de meeste balletten van het ensemble, maar nochtans met een ook voor kinderen duidelijk herkenbare symboliek, is een aanwinst voor het repertoire. Het geeft de dansers die in groene en blauwe kos tuums (de jongens in een overallachtig maillot, de meisjes in trui en korte x-ok) de vei-scheidenheid van mensen en dingen uitbeelden, alle gelegenheid hun tech nische begaafdheden te tonen in een boeiend spel van wisselende lijnen en fi guren. dat vooral als inleiding van het jeugdige publiek tot het moderne ballet grote waarde kan hebben. Dat oude be kenden als „De verjaardag van de In fante" en „Het gipsbeen" (naar een der bekroonde verhalen van He Scapino- scenariowedstrijd voor ki^f-ii) met hun sprookjesachtige, sterk vernaiende inslag er bij jong Haarlem opnieuw als koek in gingen, zal wel geen nader betoog be hoeven. Advertentie 'n Jeugdige vliegenier in een Hawker Hunter WIND JACKET Een stoer model met dubbele sluiting, prima waterafstotende poplin in moderne kleuren 6 jaar DENIMPANTALON IJzersterk, twee achterzakken met rits, vlot streepdessin 6 jaar PRAIRIE - AANBIED ING SHORTS Oersterk, modern gestreept. 6 jaar m Alle artikelen met kleine stijging per maat U/elefómodeckeatded - O toppteJtoïieS Een groep van 175 kinderen, leerlingen van de hoogste twee klassen van enige Amsterdamse lagere scholen, heeft donderdagmiddag de eerste etappe van de reis om de wereld van de „Johan van Oldebarnevelt" mee mogen maken, van Amsterdam naar ÏJmuiden. De kinderen werden afgezet bij de Noordersluis om ongeveer half vier 's middags en gingen met de trein weer terug naar Amsterdam. De toneelgi-oep Arena zal als onderdeel van de culturele uitwisseling op verzoek van enige Belgische toneel- en onderwijs- autoriteiten in de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Brussel op 14 april een voorstelling geven van „Het dansende ezeltje" van Erik Vos. Dit stuk is een der eex'ste grote successen van de toneelgroep Arena en is in Nederland x-eeds zeven en zeventig keer gespeeld. Muziek en regie zijn eveneens van Erik Vos. Een groot aantal Belgische autoriteiten zal de voor stelling bijwonen. Anderhalf uur later dan werd verwacht, lag de „Van Oldebarnevelt" in de Noorder sluis. Hier waren honderden mensen aan wezig om het schip uitgeleide te doen. Het wachten is hun echter niet lang gevallen, want, er was weer veel bedrijvigheid in en om de sluizen. Zij zagen hoe de Genuees „Antonietta-Bozzo" werd geschut en dooi de zwarte rookwolken uitbrakende sleep boot „Annie Goedkoop" richting Amster dam werd getrokken. De schooi-stenen van de hoogovens en die van de sleepboten wedijverden in het grau wer maken van de lucht. Het werd steeds drukker. De automobilisten gaven geen ge hoor aan het per luidspreker omgeroepen verzoek hun wagens van het sluisterrein af te rijden. Pas als er een agent naderde werd aarzelend gas gegeven. Op het havenkantoor moest men ook nog rekening honden met de „Rhesus-factor". Het Britse schip „Rhesus" (ex-,.Maron") uit Liverpool en de „Johan van Oldebarne velt" hielden namelijk een „wedloopje" wie van de twee het eerst zou worden geschut, de van zee komende Engelsman of de uit varende Johan. De race werd gewonnen door de „Rhesus" en zo kregen de mensen op de kade de gelegenheid zich eerst nog te vergapen aan de schilderachtige en grijnzende Oosterlingen aan boord van de Brit, voordat zij hun zakdoeken te voor schijn haalden. Toen het machtige silhouet van de „Van Oldebarnevelt" opdook ter hoogte van de tunnel, gaf een jongetje te kennen wel te weten waarom het schip uitvoer: het was pas geverfd en moest daai-om een proef vaart maken. Nauwelijks lag het schip in de sluis of er brak een oorverdovend lawaai van af scheidskreten en onophoudelijk sluiterge- klik van fototoestellen los. Eindelijk kon den de zakdoeken worden getrokken. De toekomstige wereldreizigers zagen er echter uit en gedroegen zich of zij een dakje uit gingen. Gelukkig slaagde de zon er in het wolkendek te doorbreken, zodat het af scheid nog wat werd opgevrolijkt. Schoolkinderen Inmiddels stortten zich ter hoogte van het achterdek vele jongens en meisjes van de loopplank op de kade. Zij behoorden tot de groep Amsterdamse schoolkinderen, die de vaart door het Noordzeekanaal mee heeft mogen maken. De elfjarige Martien van Muyden had zich gedurende de tocht met zijn vriendjes vermaakt met voetballen op het achterdek. Als bal diende een prop papier. Martien is echter een geestdriftig verzamelaar van alles op scheepvaartgebied, foto's, maat schappijvlaggetjes, scheepsmodellen en daarom was hij erg blij met de enveloppe met inhoud, die de jongens allemaal kre gen. Onno en Arnold Bosch, beiden tien jaar en net als Martien van Muyden leer lingen van de Maranathaschool in Amster dam, hebben handtekeningen verzameld van bemanningsleden. De kinderen mochten niet in de machine kamer, op de brug of bij de winches komen vanwege het gevaar. De begeleidende onderwijzers waren enigszins teleurgesteld. Weinig kinderen hebben hun ogen goed de kost gegeven, zij voetbalden, verzamelden handtekeningen of keken toe hoe andere mensen aten. Van het eigenlijke doel van de reis, het kennis maken met een groot rchip, is weinig tei-echt gekomen. Als verontschuldiging mag echter gelden, dat de gi-oep van 175 kinderen eigenlijk te groot was. Serveersters Vrolijk lachend hingen Marianne Kerk meester, Hans Houten en Sjoukje Doek uit de patrijspoorten van de messroom. Zij praatten met elkaar en de bekenden op de wal, maar toch wachtten ze met ongeduld op het moment, dat de „Johan" het ruime sop zou kiezen. „Ik vind het heerlijk" riep Marianne tegen haar ouders. Sjoukje zei niet veel, maar ook in haar ogen glansde de ver wachting. Vierentwintig serveei-stex-s ma ken de wereldreis van 78 dagen mee. Het is voor het eerst ,dat men vrouwelijk per soneel gebruikt en de meisjes, die hierdoor een kans hebben gekregen veel van de wei-eld te zien, zijn opperbest in hun schik. Eerst hebben ze een spoedcursus gevolgd en toen kwam de paas-trip naar Wight. De trip was mooier voor de passagiex-s dan voor de meisjes, want ze moesten hard werken, en voelden 's avonds hun benen niet meer van vermoeidheid. Maar alles went en nu draaien ze er hun hand niet meer voor om. Zij bedienen in de vei-schillende salons en slapen in vierpersoonshutten. De 24-jarige zwarte Marianne Kerkmees ter uit Amsterdam is temidden van deze meisjes wel een opvallend iemand. Deze dochter van de eigenaar van „Siësta" in MARIANNE KERKMEESTER Sloterdijk (bij de Amsterdammers welbe kend ais de vroegere eigenaar van „De Kist" aan de Overtoom) heeft haar ouders al voor vele verrassingen geplaatst. Zij werkte op verschillende kantoren, en op één er van had ze een chef, die leraar in moderne talen aan de H.B.S. was ge- Op de „Johan van Oldenbarnevelt", die gisteren voor zijn eerste reis- rond-de-wereld uit Amsterdam ver trok, is gebroken met de traditie, dat in de eetzalen uitsluitend mannelijk personeel werkzaam is. Er zijn 24 ser veersters aan boord, waarvan men er hier een vijftal aan het werk ziet weest. Hij hielp haar bij de taalstudie en dat is later goed r.e pas gekomen. Want toen ze na nog enkele baantjes te hebben gehad, van de mogelijkheid hoorde met de „Johan" mee te gaan, aarzelde ze geen moment. Ze had altijd al willen reizen, was al eens in Parijs geweest, maar van een wereldreis had ze nooit durven dromen. Ze greep de kans met beide handen, sollici teerde en wachtte. 27 februari kwam het gunstige antwoord, dat Marianne deed dansen van vreugde. „Zij wil altijd wat anders" vertelde haar vader, „ze heeft aan ballet gedaan, wilde gaan paardrijden, en nu is er dan dit. Ja, het is een pittige meid. Dat ze de baan gekregen heeft, dankt ze aan haar talen kennis, want serveerster is ze nog nooit van haar leven geweest. Al heeft ze mij eens in de zaak prachtig een gehele avond geholpen." Toen moest meneer Kerkmees ter zijn verhaal onderbreken. De „Johan" loeide en langzaam schoof het schip de Noordersluis uit. „Tot ziens" schreeuwden Marianne, Hans (die bij de vader van Marianne in dienst is geweest en Sjoukje. „Tot ziens" riepen de passa giers, „tot ziens" riepen de achterblijvenden. Langs de kant stonden de twee jongetjes. „Ik geloof, dat hij toch niet alleen weg gaat om de verf te proberen" zei de een. Het sluisterrein was nog geruime tijd het toneel van een enorme verwarring. Voetgangers overstroomden de rijwiel paden, fietsers gingen noodgedwongen op de grote weg rijden. Over de grasbeiTnen wandelden de schooljongens die mee wa ren geweest. Allemaal met hun enveloppe, waarin foto's van de „Johan", suikerzakjes, scheepsvlag en andere souvenirs, in de hand, en het hoofd vol hex-inneringen. Vrij van alle verkeersdrukte verdween in de verte de „Johan van Oldebarnevelt" als een nietige stip in de wijdse ruimte van de Noordzee. Tijdens de te Utrecht gehouden verga- dex-ing van de Protestants-Christelijke On derwijzersvereniging is met ovex-grote meex-derheid van stemmen het voorstel van het hoofdbestuur, om toe te treden tot het Christelijk Nationaal Vakvex-bond, verworpen. Op de tweede dag van het congres van de Vereniging van predikanten van de Ge reformeerde kerken in Nederland is don- dex-dag onder meer het woord gevoerd door de demissionaire minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klom pé, over het onderwerp „predikant en maatschappelijk werk." Zij was uitgeno digd over dit onderwerp te komen praten nadat zij in een rede te Groningen had opgemerkt dat de predikanten in hun op leiding meer bij het maatschappelijk werk betx-okken moeten zijn. Zij hield dit ook nu staande, want, zo meende zij, niet al leen het materialisme neemt toe, maar ook de geestelijke hongex\ Het maatschappelijk werk mag niet worden tot een technisch apparaat, uit sluitend bepex-kt tot deskundige krachten, aldus de minister. Het is ook een stuk cha- ritas, .en al is er met de overgang van een groot deel der kerkélijke charitas naar de px-ofane wereld winst geboekt, de ver antwoordelijkheid der kerk is er dubbel zwaar door geworden. De kerk moet het woord zó brengen, dat de leden der kerk dit in hun dagelijks leven manifesteren. De kerk moet voorts de normen stellen waax-aan het werk moet beantwoorden. Zo komt men, aldus de minister, bij het zoe ken naar de beste vormen om de mede mens te dienen op het brede terrein van de solidariteitsdiensten aan de andex-, een onvervangbax-e zaak en een eerste christenplicht. Daarin schiet nu de maat schappij te kort. Hoe meer die diensten waar worden gemaakt, hoe minder maat schappelijk werk er nodig is. Niet alle predikanten weten goed raad met een maatschappelijk werkster, meen de de minister. Maar zij moeten zien, dat de taak van zulk een werkster ook een stuk zielszorg is en de medewerking van de ambtsdrager niet kan ontberen. Het corsocomité in de bollenstreek heeft besloten het bloemencorso op zaterdag 25 april te laten rijden. Die dag zal de stoet praalwagens om elf uur van de War- monderdam bij Sassenheim vertrekken. In vorige jaren heeft het comité steeds „het weer afgewacht". Thans is het ge zwicht voor de aandrang van de zijde van toeristische organisaties en ondernemin gen om tijdig de definitieve datum van het corso vast te stellen. Deze hebben dan voldoende tijd om belangstellenden op de hoogte te stellen of tochten te organiseren. Reeds thans staan velden met hyacin ten geheel of bijna in bloei. Dit zijn de allervroegste rassen. Met enkele dagen zon staan zij in volle bloei. Slechts bij een warmtegolf zullen ook de late hyacinten rassen op 25 april zijn uitgebloeid. Daar niet alle kleui-en meer in de late rassen voorkomen, zal men de ontwikke ling van de bloei nauwgezet volgen en zo nodig een grote hoeveelheid bloemen in koelcellen opslaan. Blijft het weer tame lijk koel en zonloos, dan zijn op de corso datum zeer vele bloemen in de meeste kleui-en beschikbaar. De belangstelling in het buitenland voor het cox-so is groter dan ooit. In het gemeente ziekenhuis te Dordrecht is op 108-jarige leeftijd ovei'leden Neeltje van Velzen, de oudste burgeres van Dor drecht en op één na de oudste inwoonster van Nederland. Neeltje van Velzen werd op 21 januari 1851 te Jutphaas geboren. Al spoedig moest zij haar beide ouders missen. Zij werd toen in het gemeentelijk weeshuis van Dor drecht opgenomen. Op 98-jarige leeftijd vond ze, na een veelbewogen leven, een liefderijk ondex*dak bij het Leger des Heils. Daar sleet ze de laatste tien jaar van haar leven. Op haar laatste verjaardag ver richtte opoe Van Velzen nog een officiële daad. Toen stelde zij namelijk in tegen woordigheid van een groot aantal auto riteiten het nieuwe recreatiecentrum van het Leger des Heils te Dordrecht in ge bruik. raatótcel j Gesel der mensheid „Nou?!", sprak mijn vriend Zebedeus Hiks tot zijn ega en sloeg met zijn vlakke hand op het stukje Wereldnieuws in deze krant. „Nou!? Hier staat het nou! Jij hebt griep en je wilt geen borreltje nemen, dat oud-vaderlandse middel waar onze voor ouders bij zwoeren!" „Watstaaterdan indiekrant?", klonk het, van tussen de koperen knoppen van het ledi kant. „Hier!", zei Zebedeus. „Het staat er zwart op V)it, van een profésser dokter Warburg in Zweden. Die heeft het voor de radio verteld. Slaappoeiertjes en dran- kiesallemaal niks gedaan. Een bor reltje mot je nemen. Daar knapt een mens van op! Dat heeft een mens bij tijd en wijle nodig!" „Ik mót geen drank!", klonk het nu veel beslister. „Bel de apotheek maar op voor me pilletjes die ik altijd heb. Je weet hoe ik denk over drank. Drank is de gesel van de mensheid!" „Overdrijf toch niet zo", verdedigde hij zijn zaak. „Zo'n geleerd man zal het toch wel weten. Ik zal het je nog es voor lezen: „dat het beter is voor het slapen gaan een borreltje te nemen dan slaap poeders of dergelijke". En verder„Pro fessor Warburg beveelt overwerkte mensen bier en andere alcoholhoudende dranken aan als voortreffelijke middelen ter ont spanning. mits met. mate gebruikt!" „Nou staat dat er zo", en hij richtte zich op in zijn fauteuiltje, „maar ik voel me inderdaad de laatste tijd een beetje over werkt". Toen kwam de dokter met zijn onder zoek, zijn diagnose en tenslotte zijn thera pie van acetylsalicyl of zulk soort ta bletten. „Daar kan me maag niet tegen", dreinde de kranke. „Het lost beter op in alcohol dan in water, dus ik zou zeggen een cognacgrocje, dan blijft het er wel in". Cognac is nogal duur als je goeie hebt", opperde Zebedeus voorzichtig. „Dan haalt u maar twee maatjes", loste de arts ook dit euvel op, om met een vriendelijke c i bemoedigende belofte van terug te komen de deur uit geloodst te worden door Zebedeus, die daarna, al met zijn overjas aan, de slaapkamer weer be trad. „Waargajenaartoe?", snotterde ma, letterlijk. „Effe naar 't hoekie", zei Zebedeus op gewekt, „een maatje cognac halen". „Néééé!", dreinde het nu dringend van onder de wol. „Wat nou nééé?". „De dokterheeftgezegdtwee maatjes!" Jan van Ees Het vex-keersplein Oudenrijn, knelpunt van samenkomst van de wegen Den Haag- Arnhem en Amsterdam-Den Bosch, krijgt nog deze zomer verkeerslichten. Men hoopt de installatie vóór augustus gereed te hebben. Ongeveer tegelijk met de plaatsing van de lichten zal op het plein wat meer ruimte voor het verkeer wor den gemaakt door de parkeerstroken bij de rijbanen te trekken. De verkeerslichten zullen slechts een voorlopige en zeer gedeeltelijke oplos sing geven voor de moeilijkheden bij Oudenrijn, waar op drukke dagen een ge deelte van het verkeer moet worden om geleid en waar tegenwoordig zelfs al op werkdagen politiepersoneel nodig is om op stoppingen te voorkomen. De enige af doende oplossing is volgens de KNAC een algehele reconstructie van dit wegen knooppunt, waarbij de verkeersstromen noord-zuid en oost-west elkaar ongelijk vloers kruisen. Aan plannen in die rich ting wordt gewerkt, maar de uitvoering zal niet vóór 1963 gereed komen. Advertentie ADVIEZEN VOOR SLECHTHORENDEN Het grootste gevaar waaraan een slecht horende, die geen goed hoortoestei ge bruikt, blootstaat, is dat hij zich uit het gezelschapsleven terugtrekt. De gevolgen hiervan zijn: vereenzaming, mensen schuwheid en in sommige gevallen zelfs wantrouwen tegenover de buitenwereld. De beste manier om deze moeilijke si tuatie te ontlopen is zich niet te veel met zichzelf en zijn eigen moeilijkheden bezig te houden, maar belangstelling voor an deren aan te kweken. Werken voor ande ren, medemensen te helpen waar dit mogelijk is, maakt ons gelukkig en ver hoogt onze levensmoed, ondanks onze handicap. Zeg niet: ik ga maar niet naar die. ver jaarsvisite, want ik versta toch maar de helft van wat er wordt gezegd, maar denk: wat kan ik doen om de gezelligheid te verhogen. Deze serie adviezen wordt U aange boden door horen zien 4 KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 16171 Hit de Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant van 31 Maart 1759 AMSTERDAM. By de Weduwe Van Kooten en J. de Cerf, Boekvex-koo- pers op den Nieuwen Djrk, het zesde huys van den Dam, en by Jan David Kleynenberg in de Herberg de Karsseboom t'Amster- dam is te bekomen: Con ditie van een Contract ter oprechtinge van een SOCIETEYT, tot Ondersteuning van Weduwen of andere Benoemdens, onder de Zinspreuk: LIEF- DENS BLOEY is VREDENS-GROEYin hetwelke reeds ten huyze van bovenge melde kan worden ingeteekend. N.B. In dit Contract kunnen deelnemen (onder Conditie daar te zien) Liedens van 20 tot 60 jaaren oud, zowel buiten als binnen gemelde Stad woonachtig.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5