1 houtribo óieromin téóytèni ^Brieven aan de redactie Beurskwestie biedt bollenvak weer voldoende stof tot praten Nog geen grote kleurtapijten in de bollenstreek Meer tekening in strijd om de schoolvoetbaltitels Officier: „Woord NSB-er had hier beledigend karakter" 5 Keukenhof-bus ging hyacinten rooien Lakspuiterij in Haarlem uitgebrand Huldiging W. Brand bij NS J. C. van der Smissen 40 jaar bij Droste Populair operaconcert door Haariems operakoor <p ARGDstZ n. H I L L M A N OVERVEEN Burgerlijke Stand van Haarlem W. Pronk veertig jaar bij gas- en waterbedrijf Ook keurtürnploeg van KNGV komt naar Haarlem Echtpaar Tadema Sporry spreekt over Verre Oosten Verkeersverbetering bij Viersprong te Aerdenhout HFC-jeugd speelt tegen Ainthorpe Youth Club UW VERANTWOORDELIJKHEID UIT STAD EN STREEK „Friesland" neemt de „Laura" op sleeptouw HAARLEMSE RECHTBANK VRIJDAG 3 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Keukenhof-bus, die donderdagmorgen om elf uur van de tentoonstelling naar Lisse vertrok, is op de Zwarteweg van de hoge berm afgereden en omgeslagen. De neus van de bus boorde zich in een hya- cintenveld. Er zaten slechts twee passa giers in de bus. Evenals de bestuurder en de conducteur kwamen zij met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder, een Haarlemmer, niet bekend was met een verraderlijke bocht ter plaatse en enkele knikken in het wegdek. De be stuurder kon zijn wagen niet meer in be dong houden en bovendien gleed door het hobbelen zijn voet van de rempedaal. Voor de autobus zijn noodlanding in het bollen land maakte, werd een ijzeren hek over een lengte van ruim tien meter vernield. Donderdagmiddag om half vier is een lakspuiterij aan de Zomervaart in Haar lem gedeeltelijk uitgebrand, waarbij 400 kg lak verloren ging. De brand is ontstaan doordat een 22-jarige verfspuiter een bran dende sigaret in een bak lak liet vallen. Donderdag is de heer W. Brand, voor man bij de hoofdwerkplaats der Neder landse Spoorwegen in Haarlem, gehul digd, omdat het veertig jaar geleden was, dat hij bij de spoorwegen in dienst trad. Onder anderen woonden de chef van de werkplaats ir. L. C. Koppen en de afde lingschef de heer J. Bakker de plechtig heid bij. De produktieleider, de heer A. van Rijn, tevens voorzitter van het jubi leumfonds, prees de grote toewijding en plichtsbetrachting van de jubilaris. Spre ker stelde hem als voorbeeld voor de jon gere generatie. Namens het personeel bood de heer Van Rijn de voorman een aktentas aan. Advertentie de pasklaar specialist' IULIANAPARK 44 TEl. 55530 Op 6 april zal de heer J. C. van der Smissen uit de Haitsma Mulierstraat 14 in Haarlem het feit herdenken, dat hij veer tig jaar in dienst is van de n.v. Droste's cacao- en chocoladefabrieken. De aan staande jubilaris is steeds werkzaam ge weest op de afdeling suikerwerkerij. Op 6 april zal de heer Van der Smissen ontvangen worden door de directie terwijl hij voorts gehuldigd zal worden door vertegenwoordigers van het perso neel en door het jubileumfonds. Op vrijdag 10 april zal door het 120 leden tellende Haarlems operakoor (H.O.K.) on der leiding van zijn dirigente Bep Ogterop een populair operaconcert worden gegeven in het Concertgebouw te Haarlem. Hieraan zulen als solist medewerken: Tine Wil- lemseSteen, dramatisch sopraan; Evelyn Leythe, coloratuursopraan; Johan v. Haa- gen, tenor en Gerard Droog, bas-bariton. De begeleiding wordt verzorgd door Johan Kat aan de vleugel. Het uit 24 nummers bestaande program ma vermeldt onder andere werken uit: Lucia di Lammermoor, Nabucco, Der Frei- schütz, La Traviata, La Forza del Destino, II Trovatore, Don Giovanni, Cavalleria Rusticana, Don Carlo en Faust. Advertentie VAN geruisloos, vlot, comfortabel v a. 6990.— TEL. 53558 BEVALLEN van een zoon: 1 april: A. M. H. Houben-Garé; W. A. Hirs-van der Kamp; M. F. M. Spruijt-Dellemijn; A. Borms-Dernison; M. A. Kol-Bakker; J. T. Spee-Raap; A. A. M. Hogendoorn- Kaandorp; J. J. Raijmakers-Verhees; E. Boukes-Dijkhuis. BEVALLEN van een dochter: 2 apr.: F. E. van der Hoek-Dijkstra; G. M. J. Karsten-Dekker. ONDERTROUWD: 2 april: J. H. Hoo- gendijk en C. Warmerdam. GETROUWD: 2 april: B. C. Venneker en M. J. C. Dings; A. P. Wijkamp en J. Bessède; A. van Veen en A. Maerten; C. J. Boeree en G. Karpow; K. Schaap en E. G. J. Versluis. OVERLEDEN: 31 maart: W. Bruinsma, 66 j., Mrt. v. Heemskerkstraat; J. W. van Laar, 53 j., Pegasusstraat; 1 april: B. J. Vermeulen-Hausmann, 87 j., Westerhout- park; S. Zaalberg van Zeist-Wessel, 77 j., Hazepaterslaan. Het bloembollenvak heeft op het ogenblik in de beurskwestie weer vol doende stof tot praten. En hoewel de plannen geheim worden gehouden en pas zullen worden toegelicht op de vergadering van maandag 20 april van de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollencultuur, blijkt er toch vrij druk over te worden gespro ken. Nu reeds is te constateren dat de kwestie weer in de gevoelssfeer wordt getrokken. Men zal daarom des te benieuwder zijn naar hetgeen op de in mei aan de beurskwestie te wijden vergadering uiteindelijk uit de bus zal komen. De oude strijdvraag: Haarlem of Hille- gom als zetel van de bollenbeurs is thans dus weer bijzonder actueel. De stichting Bloembollenbeurs in Hillegom heeft het bestuur van „Bloembollencultuur" het beurscomplex „Treslong" aangeboden De enige voorwaarde is, dat de vereniging de obligatielening, nog een half miljoen gulden, aflost. De obligaties zijn uitgege ven tegen twee percent rente. Er is bij „Treslong" voldoende ruimte voor uitbreiding. De beurszaal kan wor den verdubbeld tot 2400 vierkante meter. Er is tevens ruimte om de kantoren van „Bloembollencultuur" onder te brengen. Achter de Hillegomse beurs ligt een wei land van de gemeente Hillegom ter groot te van een hectare. Dit kan geschikt wor den gemaakt voor parkeerterrein. Tevens bestaat in de onmiddellijke nabijheid de mogelijkheid proeftuinen aan te leggen. Volgens een zegsman uit Hillegom kan hier een zeer representatief gebouw tot stand komen. De kosten van de uitbrei ding zouden niet hoger zijn dan een res tauratie van het Haarlemse Krelagehuis. Een bezwaar tegen de verbouwing van het Krelagehuis zou zijn dat de har- tewens van de beursbezoekers, een ver betering en uitbreiding van de beurszaal, niet in het plan voor de restauratie zou zijn opgenomen. In het door het Haarlem se bedrijf van Openbare Werken ontwor pen plan krijgt het Krelagehuis een geheel nieuwe gevel. Dit plan beoogt verder de inrichting van kantoorruimten, de verbe tering van het restaurant en van de keu ringszaal. Tegenover het aanbod van het Hillegom se beurscomité staat de belangrijke steun die de gemeente Haarlem aan „Bloembol lencultuur" êeeft teneinde de beurszetel in Haarlem te houden. Onder meer met de aanbieding van een schetsplan voor de restauratie van het Krelagehuis wil Haar lem laten zien, hoezeer het de aanwezig heid van „Bloembollencultuur" binnen zijn veste op prijs stelt. Prestige-kwestie Als uiteindelijk weer wordt besloten om de zetel van de algemene vereniging in Haarlem te handhaven, zal dit het gevolg zijn van het standpunt dat de kwekers bo ven het Noordzeekanaal innemen. Het gaat hierbij niet zo zeer meer om de twee aanbiedingen en de financiële consequen ties daarvan, als wel om het prestige. In ..de Noord" is men namelijk van oordeel, dat de bollenteelt hier belangrijk genoeg is om niet steeds op „de Zuid", de bloem bollenstreek, aangewezen te zijn voor al- On dinsdag 7 april zal de heer W. Pronk, opzichter van het gemeente gas- en water bedrijf in Bloemendaal, wonende aan de Duinlustparkweg 4, de dag herdenken, waarop hij veertig jaar geleden bij het waterbedrijf in dienst trad. De jubilaris zal op die dag tussen vier uur en half zes een receptie in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan in Bloemendaal worden aangeboden. Zoals wij reeds berichtten komt de be kende turnploeg Orebrö uit Stockholm in het Concertgebouw in Haarlem een demonstratie geven. Aan deze avond op zaterdag 2 mei werkt voorts de damesploeg mede van de gymnastiekvereniging Sim- son uit Amsterdam, benevens een dames- keurturnploeg van het KNGV, die voor uitzending naar de Europese turnkam- picenschappen in Krakau in aanmerking komt Op vrijdag 10 april des avonds om kwart over acht houdt het echtpaar Tadema Sporry in het Minerva Theater in Heem stede een lezing met kleurendia's over een reis naar het verre oosten. Deze avond is georganiseerd door de afdeling Heemste de van het Nationaal Rheumafonds, waar aan ook alle baten (de toegangsprijs is gesteld op één gulden) ten goede komen. Men kan zich voor kaarten wenden tot het secretariaat van de afdeling Heemste de, Laan van Rozenburg 17, tel. 36212. les wat met het bollenvak heeft te maken. Voor deze kwekers ligt Haarlem al ver genoeg. Zou de zetel van de vereniging te gen de zin van deze kwekers in naar Hil legom worden overgebracht, hetgeen ge zien de stemmenverhoudingen niet is te verwachten, dan zou de kwestie wel eens een geheel nieuwe wending kunnen krij gen. Want er zijn al Noordhollandse kwe kers die spelen met de gedachte, een bol lenbeurs in Alkmaar te stichten. De positie van de voorzitter van „Bloembollencultuur", jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, is in de ze kwestie zeer belangrijk. Hij zal in de vergadering op 20 april de plannen toe lichten. Van hem zal het voor een groot deel afhangen of men alle facetten van de beurskwestie nuchter zal bekijken en te gen elkaar zal afwegen. De gemeenteraad van Bloemendaal kom. op woensdag 8 april om negen uur des morgens bijeen voor de behandeling van de gemeentebegroting 1959. Ook zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen een krediet beschikbaar te stellen voor voorlopige verkeersverbete ring bij de Viersprong te Aerdenhout. Een bewoner van de Clematislaan in het Rijnegomkwartier te Aerdenhout heeft zich met een brief gewend tot de gemeen teraad, waarin hij een voorstel doet tot wijziging van de route van de autobuslijn 11; B. en W. stellen de raad voor de brief in hun handen te stellen ter afdoening. Het jeugdelftal van HFC speelt zater dagmiddag om half een een wedstrijd te gen de jeugdige Engelse voetballers van de Ainthorpe Youth Club uit Huil. De wed strijd wordt gespeeld op het HFC-terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem. Advertentie afs hèt om de gezondheid van U en de Uwen gaat! Neem bij nerveuze klachten, herstel na ziekte, voorjaarsmoeheid enz. Voor snel herstel en veel meer weerstandsvermogen. Reeds meer dan een week staan iets ten noorden van Lisse hyacinten te kleuren. Men kan reeds het rose en donkerblauw zien. Ook elders in de bloembollenstreek zijn enkele van deze velden te zien. Dit zijn echter de allervroegste rassen en bovendien houden deze kwekers er van hun bloemen wat vroeg in bloei te hebben. Aanstaande zondag zal men dus nog geen uitgestrekte velden met kleurende hyacinten kunnen zien en ruiken. Wel kan men het oog verlustigen in het geel van de narcissen. Op een afstand is alles geel maar als men wat beter kijkt zal men ont dekken dat de „bicolors", gele trompet met witte dekbladeren, ook hun partij in deze wat monotone kleurensymfonie meeblazen. Het is hMzonder jammer, dat de vroeg- bloeiende tulipa's van een afstand zo wei nig opvallen. Deze prachtige bloemen wor den niet in grote hoeveelheden geteeld en zijn klein van stuk. De beroemde felrode tulipa fosteriana „Madame Lefeber" begint op het veld pas te komen. Op luwe plek ken in de tuinen bloeit ze al volop. Er is met deze en wat andere soortgenoten ver leden jaar een „ongelukje" gebeurd. Ze wordt namelijk zeer vroeg gerooid en heeft dan wat warmte nodig. De natuur heeft haar die in de maanden mei en juni niet voldoende gegeven. Er zijn nogal wat plan ten, soms wel dertig percent, die alleen maar een groot blad met wat sprietjes er naast boven de grond hebben. Er heeft zich in de bol geen bloem ontwikkeld. Ten minste dit wordt vrij algemeen aange nomen. De kwekers hebben hierdoor uiter aard een strop. Er is aan de nieuwe bol namelijk te zien. dat hij geen bloem heeft gegeven en de exporteurs zijn meestal niet erg gebrand op deze ronde ballen. Ze noemen deze zeer illustratief „peren". De krokussen zijn nu wel zo goed als uitgebloeid. Nog ziet men de kleuren hier van, maar de bloemen zijn naast de plan ten gezakt. Het is onbegonnen werk om de krokussen te koppen, zoals dat bij de tulpen, hyacinten en narcissen gebeurt. De krokussen zijn over het algemeen te goed koop om er veel werk aan te laten ver richten. Ze hebben dit jaar over het al gemeen opvallend mooi gebloeid met grote stevige bloemen. Vier jaar geleden hebben de kwekers hiervan in samenwerking met die van andere zogenaamde bijgoedarti kelen de vereniging „Het Bijgoed" opge richt. Deze vereniging is onmiddellijk be gonnen om te trachten de kwaliteit op te voeren, door middel van een strenge keu ring en vernietiging van gedegenereerde partijen. Dit werk heeft binnen zeer korte tijd uitstekende resultaten opgeleverd. Advertentie (Verkort weergegeven) Esperanto I. Het artikel in Haarlems Dagblad van 1 april onder deze ondertitel, vermeldt dat ook op twee Haarlemse scholen Esperantoles wordt gegeven. Als extra bijzonderheid wordt verteld, dat de gemeente Haarlem de kosten daarvan be taalt Het is prachtig dat dit wordt ge daan. 't Is echter erg jammer dat niet werd vermeld dat in Haarlem op meer dan alleen die twee scholen Esperanto-les wordt gegeven. Zo wordt op de Anslijn- school aan de Parklaan reeds ongeveer ze ven jaar Esperanto-les gegeven, buiten schooltijd, door leerkrachten welke hier voor niet betaald worden. Alleen voor de onkosten betalen de kinderen een klein bedrag. Het zou zeer aan te bevelen zijn als de gemeente Haarlem ook de Anslijnschool en andere scholen waar deze lessen gege ven worden met een subsidie tegemoet kwam. Ook de kinderen der Anslijnschool cor responderen met kinderen in Finland en Tsjechoslowakije. 't Is erg belangrijk dat reeds door de jeugd internationale banden worden gelegd, welke onenigheid en oor log op een afstand houden. Dit te stimule ren is wel een van de grootste taken der overheid. J. A. NIEUWSTRATEN. voorz. Oudercommissie Anslijnschool. Esperanto II. Mag ik naar aanleiding van het artikel in uw blad van 1 april, ge titeld „1859 Dr. L. L. Zamenhof 1959" enkele aanvullende opmerkingen maken. Uw stuk zou nl. de indruk kunnen wekken dat op Haarlemse scholen door het initia tief van het bureau „Esperanto bij het on derwijs" voor het eerst Esperanto wordt onderwezen. Haar initiatief geldt echter uitsluitend een tweejarige proefneming op de twee genoemde scholen om hiermee het bewijs te leveren, dat jonge kinderen reeds op de lagere school A. een stevige ondergrond krijgen voor het aanleren van vreemde talen, wat la ter tijdsbesparing meebrengt; B. dat Esperanto door zijn logische een voudige grammatica en vaste woordsoort uitgangen een steun kan zijn bij het le ren van de moedertaal; C. dat door het corresponderen met leeftijdsgenootjes in het buitenland een praktische grondslag wordt gelegd voor 't aankweken van wereldburgerzin. Reeds lang vóór dit initiatief, ja zelfs vóór ondergetekende op de hoogte was van de waarde van Esperanto, heeft de heer Geurts, hoofd van de Jan Gijzenschool, Esperantoles aan zijn leerlingen gegeven. En sinds 1947 functioneert tot op heden bij de heer Rijpma, op de Anslijnschool een cursus Esperanto onder leiding van zijn nu oud-onderwijzeres mevr. Starits- ky die in ziekteperioden vervangen werd door mevrouw Kwantes. Beide dames ge ven nu les aan de proefklassen. Het ware te wensen dat de ouders tot het inzicht zouden komen, dat Esperanto een veel solider basis vormt voor het aan leren van vreemde talen dan de huidige cursussen Frans op de lagere scholen. De ze laatste opmerking maak ik als oud-le rares Frans, die deze schone taal meer dan 30 jaar rpocht doceren op de middel bare school, ook te Haarlem. C. M. P. BURGER dra. rom. taal en letteren dir. bureau „Esperanto bij het Onderwijs" Gebrek aan zorg:. Een ieder die de krui sing van de Leidsevaart met de Westelijke Randweg in Haarlem passeert, verbaast zich erover, dat knappe ingenieurs zo iets gevaarlijks hebben durven uitvoeren. Onbegrijpelijk is het daarom dat men zulk een levensgevaarlijke situatie nu tweemaal gaat herhalen! Alleen bij de Ju- lianaweg komt een viaduct. Maar de ver keersdeelnemers die over de Zijlweg en de Kleverlaan gaan hebben toch zeker ook recht op bescherming? Wie geregeld de Westelijke Randweg berijdt weet hoe bij zonder gevaarlijk de gelijkvloerse krui singen daar zijn. Bij de enorme toeneming van het verkeer is het toch zonneklaar dat men na enkele jaren toch over moet gaan tot het bouwen van viaducten over het intense verkeer naar Bloemendaal en Overveen. Laat men het dan nu meteen doen. Dat is veel goedkoper dan wanneer men straks bij bestaande wegen de krui singen omhoog moet brengen. Maar het voornaamste is: de honder den kinderen die over deze wegen van en naar school moeten, mogen niet dagelijks aan doodsgevaar blootgesteld worden. Met hoge politie-autoriteiten, met men sen van Rijkswaterstaat heb ik gespro ken. Iedereen vindt de plannen absurd. Daarom mogen ze geen doorgang vinden. Gebrek aan zorg is het ergste wat men aan een vader, dus ook aan de stadsre gering kan verwijten. Daarom roep ik: Overheid zie vooruit! Wat ge nu vóór- hebt, is gebrek aan zorg, is dom en doods- gevaarlijk. Nóg is het tijd, de plannen voor de onzalige gelijkvloerse kruisingen te veranderen. Doe het dan ook! In naam van onze kinderen! DICK BOER Van Dortstraat 82, Haarlem Het is dus aanstaande zondag nog geen „Bollenzondag". De week daarop kan er veel meer in bloei zijn als de hogedruk- gebieden tenminste zonneschijn mee brengen in plaats van mist en laag hangende bewolking. Zij die toch bloemen willen zien kunnen naar de demonstratietuin „Treslong" in Hillegom gaan, waar de toegang gratis is. In het noordoosten van deze tuin, dus achteraan links, ligt een zeer goede rots- tuin, waar men de prachtigste kleine bol- gewasjes kan zien bloeien. Voor de aanleg van de eigen tuin kan men hier ideeën op doen. Op „Keukenhof" moet men nog niet de weelderige schoonheid van overvloedig bloeiende bollen zoeken, behalve in de kas. Hier vindt men de mooiste tulpen. De veel bescheidener kleine gewasies en tulipa's zijn dikwijls veel mooier dan de grote. Als men de schoonheid hiervan eenmaal heeft gezien den gaat men er steeds meer van genieten. Nieuws in het kort Koninklijke onderscheiding. Aan de heer J. A. Slenders, chef van de afdeling schilders en sjouwers bij de n.v. Haar lemse Scheepsbouwmaatschappij, is ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar in dienst bij het bedrijf was, toege kend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Spreekuur burgemeester. De burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, is verhinderd op woensdag 8 en 15 april spreekuur te houden. Mr. Van Fenema houdt zijn eerstvolgende spreek uur op vrijdag 10 april des morgens van 10-12 uur en vervolgens op woensdag 22 april. „Jeugdwerk onder de loep". In de reeks lezingen „Het jeugdwerk onder de loep" zal de heer A. Kuiper, directeur van het gereformeerd jeugdcentrum „De wit te hei" in Huis ter Heide op donderdag 9 april des avonds om acht uur in de aula van het Lourens Costerlyceum in Haar lem spreken. De volgende lezing in deze serie, georganiseerd door de Raad voor de jeugd, heeft plaats op 8 mei wanneer ds. J. v. d. Werf uit Naarden het zal heb ben over „De ontwikkeling van het jeugd werk in de hervormde kring". Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs van Bloemendaal, mej. dr. M. E. Nolte, zal op 6 april geen spreekuur hou den. Fietsen kijken. Zaterdag bestaat er in het politiebureau centrum aan de Smede- straat in Haarlem van 9 tot 16 uur gele genheid om rijwielen te bezichtigen. Drie jaar voor overval. De rechtbank te Amsterdam heeft een 24-jarige hulpkok uit Hilversum, die op 13 november getracht heeft een overval te plegen op een con troleur van de Wagon Lits op het centraal station te Amsterdam, veroordeeld tot drie jaar jeugdgevangenis. Gisteren is de strijd om de titels van het schoolvoetbal in Haarlem in volle hevig heid voortgegaan. Ook al waren er dan weer enkele hoge uitslagen, een feit is dat de krachtsverschillen steeds geringer wor den. Opmerkelijk was voorts dat het uit houdingsvermogen een zeer grote rol gaat spelen. Dikwijls ziet men twee volkomen gelijkwaardige ploegen, waarbij dan een elftal plotseling blijkt reeds te veel van haar krachten te hebben gegeven en dan nog met ruim verschil verliest. In de verliezersafdeling versloeg een goed spelend elftal van de Corn. Houtman- school de Beatrixschool met liefst 8-0, ter wijl de Van Zeggelenschool gelijk speelde tegen de mr. Thielschool. maar toch ver liezer werd door het slechter nemen van de strafschoppen. De St. Petrus Canisius- school versloeg voorts in een goede wed strijd het elftal van de Dreefschool uit Heemstede. Het tweede elftal van de J. P. Coenschool verloor voorts van de St. Bavo- schooi Eemstrgat /net.4Tl. In de winnaarsronde deed de St. Aloysius- school uit Overveen van zich spreken door de toch verre van zwakke Julianaschool uit Overveen een 5-0 nederlaag te bezorgen. Deze wedstrijd werd onder grote publieke belangstelling aan de Van Oosten de Bruynstraat in Haarlem gespeeld. Met spandoeken en toeters moedigde men de spelers aan. Het resultaat was ietwat ge flatteerd en de Julianaschool had zeker een of meer tegenpunten verdiend. De St. Aloysiusschool gaat nu zaterdag om half elf op het Van der Aart-sportpark in Haarlem-Noord proberen de kwartfina les te bereiken door een zege op de St. Bernardusschool. die won van de Bos en Hovenschool. Ook de J. P. Coenschool won weer, maar speelde aanzienlijk minder dan eerder deze week. De Coenschool komt nu uit tegen de Lorentzschool, die gisteren met 3-0 van de Aeneas Mackayschool won. De Frans Halsschool schakelde voorts de Christiaan Huygenschool uit en hetzelfde deed de Rijksleerschool met de Dr. A. Kuyperschool. zij het na het nemen van strafschoppen. In deze laatste match leidde de Kuyperschool tot kort voor het einde met 1-0. Binnen zeer korte tijd werd het daarna 1-1, 2-1, 2-2. In de afdeling C gebeurde er weer een ongeluk. Een speler van de St. Ger. Majel- laschool brak narpelijk een been. Van ruw spel was geen sprake. De school verloor nu met niet minder dan 7-2 van het Men- delcollege 2. In deze afdeling was ook weer een grote uitslag te noteren. De LTS 2 versloeg namelijk LTS 3 met niet minder dan 10-0. Het tweede elftal van de RK LTS versloeg volkomen tegen de verwach tingen de St. Henricus ULO I met 3-0. De derde ronde van de afdeling C wordt zaterdagmorgen op het HFC-terrein ge speeld. Ten slotte een rectificatie van de uitsla- gne van gisteren. De IVO-school won namelijk niet van de Kon. Wilhelmina- school maar verloor met 40. De uitslagen van gisteren waren als volgt: 3e ronde verliezersafd. E: dr. Alfons Ariënsch.Jul. v. Stolbergsch. 14; St. Bavo-Eemstr. IJ. P. Coensch. II 41; Sf. Petrus Canisiussch.Dreefsch. H'stede 5—0; St. Jozefsch. H'stedemr. A. Bruch- school 20; v. Zeggelensch. IImr. Thiel school (wint) 22; Vondelschooldr. H. Bavincksch. n.o. Vondelschool wint; Noor- derschool IITeylersch. 021; Corn. Hout- mansch.Beatrixschool 80. Winnaarsafdeling: St Bavo Wgracht Jan Gijzensch. 72; St. Aloysiusschool H'stedeLinnaeussch. 61; St. Aloysius school O'veenBos en Hovenschool 20; Crayenestersch. H'stedeJ. P. Coensch. I 1—9; LorentzschoolAeneas Mackaysch. 3—0; Chr. Huygenssch.Frans Halssch. 12; Rijksleerschool (wint)dr. A. Kuy- persch. 22. Afdeling C: St Jeroen ULO II—St. Jo zef ULO II 2—0: RKLTS II— St Henricus ULO I 3-0; St. Ger. Majellasch. I—Men- delcollege II 27; Coornhertlyc. II—Klaas da Vriesschool II 21; Chr. ULO Bl'daal A. H. Gerhardsch. II 0—2; LTS II—LTS III 100; Lorentzlyc. IIL. Costerlyc. III 1—3; Lourens Costerlyc.—Th. H. Ketelaar- school I 05. De zeesleepboot „Friesland" van Wijs muller-IJmuiden heeft gistermiddag vast gemaakt aan het Nederlandse motorschip ..Laura" (1050 ton) dat sinds gistermor gen half elf op tien mijl ten noordwesten van het Westhinder-lichtschip ronddreef met een vastgelopen schroefas. De „Friesland" sleept de „Laura" naar Ant werpen, waar het schip in het dok wordt opgenomen. Weliswaar was de Belgische sleepboot „Scaldis" uit Vlissingen drie kwartier eerder langszij het schip doch de kapitein van de „Laura" had van de be vrachter en later ook van de reder op dracht ontvangen op de „Friesland" te wachten, omdat daarmee een contract was afgesloten. Een 39-jarige inwoonster van Zandvoort stond vanmorgen in de beklaagdenbank voor de Haarlemse politierechter. Zij zou een plaatsgenoot hebben beledigd met de woorden „vuile vieze N.SB.-er". Verdachte ontkende dat. „Ik heb door de telefoon alleen gevraagd „Is uw broer, die N.S.B.-er, al uit cie gevangenis?" legde zij uit. Tussen verdachte en haar man enerzijds en de beledigde partij anderzijds boterde het al geruime tijd niet. De laatste zou volgens de verdachte allerlei onwaarheden over haar man hebben rondgestrooid. De viouw, die het telefoontje had aan genomen, verklaarde echter pertinent dat verdachte de gewraakte woorden had ge bezigd. Fe echtgenoot van verdachte ont kende dat zijn vrouw onheus was opge treden. Ik heb Fries bloed in mijn aderen en Friezen zijn gewend altijd de waarheid te zeggen" zei hij toen de politierechter hem er opmerkzaam op maakte dat hij on der ede stond. De off.cier van Justitie, mr. J. Wiarda, achtte net beledigende karakter van het woord „N.S.B.-er" in het door verdachte gevoerde gesprek bewezen. „Verdachte heeft ook de opzet tot belediging gehad", meende hij. Zijn eis luidde f 25.boete subs, vijf dagen hechtenis. Mr. Petersen, de politierechter, was het met de officier eens en veroordeelde de Zandvoortse con form de eis. „Ik ga in hoger beroep", beloofde de verdachte en stevende met een veronge lijkt gezicht de rechtszaal uit. Hospita Een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de r.-k. reclas sering. Onder de indruk hoorde een 46- jarige inwoonster van de Haarlemmer meer het vonnis dat de politierechter over haar uitsprak aan. De tenlastelegging luidde oplichting meermalen gepleegd. Tussen 1956 en 1958 had zij een meisje in de kost gehad. Het meisje gaf haar hospita iedere week haar hele verdiensten met het verzoek wat er na aftrek van kostgeld, zakgeld en spaargeld overbleef, voor haar te bewaren. Toen het meisje het huis uit ging bleek haar kostjuffrouw al het geld in het huishouden opgebruikt te hebben. Totaal zou het meisje voor een bedrag van negenhonderd gulden benadeeld zijn. „Ik ben misschien erg dom geweest maar ik heb haar altijd volledig vertrouwd", zei het meisje als getuige. De officier vond ook dat hier van een grof misbruik van vertrouwen kon worden gesproken. Gezien de omvang van het delict vroeg hij drie weken gevangenis straf. Mr. O. H. van Wijk, de raadsman van verdachte, voerde een aantal ver zachtende omstandigheden aan en be pleitte een voorwaardelijke straf. Uit spraak doende verbond de politierechter aan zijn hierboven vermelde vonnis de bij zondere voorwaarde dat verdachte ge durende de proeftijd het door haar ten eigen bate aangewende bedrag zal ver rekenen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9