Toenemende investeringen leiden tot uitgifte van nieuwe aandelen CPanda en het bolknakmysterie O Effecten -en Geldmarkt Stijgende omzetten bij Zwanenberg Wereldnieuws Morgen kans op wat regen 15 16 TECHNISCHE GOEDEREN Philips blijft de beurs domineren Zuiver wollen slaapkamerkleedjes ^.ock ió het zo J ZATERDAG 4 APRIL 1959 2 LAGERE VERKOOPPRIJZEN DOOR LAGERE KCSTPRIJZEN Dividendvoorstellen Het bod op aandelen Java Verzekeringen in februari Fittingfabriek werkt thans niet verliesgevend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ZWART EN WIT De moeilijkheden tussen De Schelde en reder Carras Voor goode on duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Sb 4 4 5 6 -3 4 1 2 6 0,1 -1 0 7 0 6 0,3 7 0 7 0 7 0 4 0 11 0 0 2 2 0 2 3 0 10 0 1 0 0 0 7 0 0 Advertentie V/OENSDAG DONDERDAG APRIL woensdag 15 t/m vrijdag 24 april - Terrein Croeselaan INDUSTRIE: Algemene machinebouw, w.o. machines, apparaten en onderdelen voor kernenergie, complete Industriële installaties. Verbrandingsmotoren, stoommachines' -ketels en appendages. Elektrische installaties, w.o. elektro motoren, transformatoren, gelljkrichters. draad en kabel, schakelmateriaal, telefonie, telegrafie, enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties.. Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en drooginrichtingen. Drijfwerken, tandwielen en mechanische overbrengingen. Grondstoffen en half fabrikaten. Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaal- en de houtindustrie. Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten. SCHEEPSBOUW:. CascobouwIjzer, staal, non-ferro-metalen, kunststoffen. Voortstuwing: Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navigntlnnpparatuurStuurmachlnes, nautische Instrumenten, radar, radio, enz. Beveiliging: Brandbeveillgingsmaterlaal, reddingsmateriaal, enz. Land- gerei: Dek werktuigen, lieren, kaapstanders, e.d., laadbomen. Technische voorzieningen: Hulpnggregatën, w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen. Elektrische uitrusting. Pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen. Groot keukeninstallaties en -machines. Onderhond: Verven, lakken, vernissen, e.a._ conserverings- en corrosiewerende middelen. Handelsinformaties en voorlid:-' tingsdlenstenDiversen. (Van onze financiële medewerker) HET MERKWAARDIGE FEIT doet zich voor dat terwijl Philips, ongetwijfeld mede onder invloed van de prijsdaling voor radio- en televisieprodukten in West-Duitsland, deze week tot een ferme prijsverlaging is overgegaan, de aandelen een nieuw hoogtepunt hebben bereikt, dat terwijl we dit schrijven niet ver meer van de 600 verwijderd is. Dat is al weer bijna 100 punten hoger dan bij het begin van dit jaar en ongeveer 350 punten hoger dan de stand van ultimo 1957. De markt in Philipsaandelen heeft zich ook geheel losgemaakt van Wallstreet, in zoverre althans de over het algemeen lagere koersen voor Amerikaanse fondsen de koersstijging van aandelen Philips niet hebben kunnen stuiten. Hoewel de aandelen in New York niet officieel worden verhandeld, gaat er ook in de V. S. van het Philipsconcern en zijn aandelen klaar blijkelijk een magische kracht op de belegger uit, die zich in voortgezette vraag naar die aandelen op de Amsterdamse beurs demonstreert. Het onlangs bekend gemaakt percentage van 15 percent van het aandelenkapitaal dat zich reeds in de V. S. bevindt, is dus nog steeds stijgende en daar ook Duitsland, Frankrijk en Zwitserland Philips aandelen blijven kopen, kan wel worden aangenomen dat nagenoeg de helft van het gewone kapitaal uit ons land is verdwenen. Vraagt men naar de reden van deze on gekende belangstelling, dan is er meer dan één voor aan te wijzen. In de eerste plaats heeft het jaarverslag een zeer gunstige in druk gemaakt, niet alleen door de aanmer kelijke stijging van de winst en de winst marges, maar ook door het onverzwakte vertrouwen, dat de directie ten aanzien van de toekomst koestert. Op de jaarvergade ring heeft ir. Otten dit vertrouwen nog eens geaccentueerd door zijn belangwek kend en instructief betoog over de auto matte, welke voor Philips een dubbele betekenis heeft, zoals hij heeft uiteengezet. (Zie ons blad van 2 april.) Wat nu de Amerikaanse vraag naar aan delen Philips betreft: daarbij komt dat men in de V. S. reeds lang voor de aan delen van gelijksoortige ondernemingen General Electric, Westinghouse Electric, Radio Corporation meer betaalt dan voor de aandelen Philips. Bij genoemde ondernemingen is het aantal malen dat de netto-winst per aandeel in de beurswaarde van het aandeel begrepen is. respectievelijk 29, 18 en 26; bij Philips komt men nog altijd niet hoger dan 14 a 16 en daar in de V. S. aan deze. verhouding grote betekenis wordt gehecht," is het verklaarbaar dat de Amerikaanse belegger en vooral de Ame rikaanse beleggingsinstituten..die bezig.zijn. hun portefeuilles met goede Europese aan delen te vullen, Philipsaandelen ook op de sterk verhoogde koersen nog altijd „goed koop" achten, Euromarkt De geleidelijke ontwikkeling van de Euromarkt speelt hierbij ongetwijfeld ook een rol, omdat men in de V. S. daarvan een versterking van Europa's positie op de wereldmarkten venvacht, wat immers ook de reden is waarom Amerikaanse produk- Advertentie moderne kleurstellingen 50x 100.... 11.95 60 x 120.... 17.50 90x15044.75 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 In de vergadering van de raad van be heer der n.v. Nederlandsche Ford Auto mobielfabriek, Amsterdam, is besloten aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het jaar dividend voor 1958 te bepalen op 6 per cent (vorig jaar nihil). Commissarissen en directie van de n.v. Machinefabriek Hensen te Rotterdam zullen aan de op 1 mei te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voorstellen het dividend over 1958 te be palen op 11 percent (v.j. 10 percent). Directie en commissarissen van Ketjen zullen aandeelhouders voorstellen het dividend over 1958 vast te stellen op tien percent (onveranderd). In de vergadering van commissarissen van de n.v. A.I.M.E.-Amsterdam is be sloten aan aandeelhouders voor te stellen uit de winst 1958 een dividend van 15 per cent in contanten over het vergrote kapi taal uit te keren (onveranderd). Directie en commissarissen van Dekkers n.v. te Dordrecht zullen aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen een dividend van tien percent (vorig jaar acht percent) uit te keren. In een vergadering van commissarissen en directie der n.v. Wernink's Beton Maatschappij te Leiden is besloten aan de jaarlijkse algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boek jaar 1958 een dividend uit te keren van 8 percent (vorig jaar 7 percent). tiekosten niet onbelangrijk hoger liggen dan in Europa en dan in ons land. Tot op zekere hoogte gelden de hierboven genoemde overwegingen ook voor West- Duitsland, Zwitserland en Frankrijk, waar men de Philipsaandelen eveneens als een zeer aantrekkelijk beleggingsobject be schouwt en de oude en nieuwe beleggings trusts voortgaan die aandelen in hun por tefeuille op te nemen. Tegenover al deze buitenlandse aankopen is de vergroting van het aandelenkapitaal van Philips van 537 miljoen tot 619 miljoen, door conversie van obligaties en de bonusuitkering, niet voldoende om vraag en aanbod in evenwicht te houden en zolang de buitenlandse vraag aanhoudt, moet de koers van de aandelen wel blijven stijgen^. Opride Amsterdamse beurs- is de- omzet'in gewone aandelen Philips tot meer dan 500.000 op één dag gestegen, dat wil 'zeggen dat vele Nederlandsehöüdérs de verleiding niet hebben kunnen weerstaan om hun bezit geheel of gedeeltelijk af te stoten. Rentestand Uiteraard is ook de daling van de rente stand hier en in West-Duitsland een stimu lans voor de aandelenmarkt. In laatstge noemd land is het gemiddeld aandelen- rendement tot weinig meer dan 3 percent gedaald en de Duitse beleggingstrusts wor den ook hierdoor tot Nederlandse aandelen aangetrokken, die immers in vele gevallen nog een aanmerkelijk hoger rendement op leveren. De aankopen in Philipsaandelen kunnen tenslotte ook worden gezien als een expo nent van de algemene conjunctuurver wachting. zowel voor de V. S., als voor ons werelddeel, een conjunctuurverwachting, die meer en meer een optimistische inslag krijgt. Dit vindt zijn oorzaak niet slechts in de toenemende besparingen, met name in West-Duitsland en ons land. maar ook in het verheugend verschijnsel dat een nieuwe inflatie tot dusver kan worden be dwongen door een verlaging van de kost prijzen bij tal van ondernemingen, waarvan als bekend ook bij Philips wordt melding gemaakt. Meer dan door een verhoging van de nominale lonen wordt daardoor de koopkracht van de bevolking vergroot en de voorwaarde van een reële welvaarts vermeerdering geschapen. Het is zeker nog niet zo dat bij alle ondernemingen een dergelijk proces vaTt te constateren, maar ook in ons land zijn er de voorbeelden van dat het effect van een sterke concurrentie door een verhoogde efficiency wordt ge neutraliseerd (bijvoorbeeld bij de Motoren- fabriek Thomassen). Onmiskenbaar is in elk geval het grotere vertrouwen in de ontwikkeling van de conjunctuur, dat ook blijkt uit het deze week verschenen verslag van de Konink lijke Nederlandse Papierfabriek te Maas tricht, die een gunstiger economisch kli maat constateert en op grond daarvan haar invesleringsprog'ram weer ter hand neemt en daartoe 3-ki miljoen aandelen a 130 percent uitgeeft waarvoor, gezien de mooie resultaten over 1958. ongetwijfeld goede belangstelling zal bestaan. Ook Verschure Co. komt met een aandelenemissie 525.000 a 110 percent)) en al gaat het hier nog niet om grote bedragen, zo Is het toch een verblijdend verschijnsel dat het aandelenmateriaal op de Amsterdamse beurs geleidelijk wordt vergroot, waardoor een overwaardering van de bestaande aan delen kan worden tegengegaan. De Nederlandse Handelmaatschappij en de Banque de Paris et Des Pays Bas zijn bereid de aandelen in de n.v. Handclsver- eeniging Java over te nemen en wel tegen 75 pereent, dus tegen 93,75 per aandeel van nominaal 125. Aanmeldingen kunnen geschieden tot uiterlijk woensdag 29 april. Maandag 4 mei zal worden meegedeeld of een voldoend aantal aandelen ten verkoop werd aangemeld en ingeleverd. Als gevolg van de toestand in Indonesië voor Nederlandse bedrijven zijn de zaken van de Java in 1958 vrijwel geheel tot stilstand gekomen. Dientengevolge is de winst op goederen belangrijk lager. De overeenkomst met de Handelsvereeniging Holland heeft niet tot vruchtdragende resultaten geleid. Deze overeenkomst werd beëindigd. De vrijgekomen middelen wer den in obligaties en pandbrieven belegd. Drastische bezuinigingen hebben het on- kostencijfer aanzienlijk omlaag gebracht. Voortzetting van het bedrijf in zijn huidige vorm zou neerkomen op een interen op de activa. De intrinsieke waarde is berekend op 247.209, overeenkomende met een koers van 56 percent. Derhalve acht het bestuur het voor aandeelhouders aantrek kelijk om gebruik te maken van het aanbod ■an 75 percent. In februari is voor 351.2 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten, waarvan 164,7 miljoen kapitaal-, 163,4 miljoen rente- en 23.1 miljoen volksver zekering. In de eerste twee maanden van 1959 werd voor 324,9 miljoen aan kapi taal-, 314,5 miljoen rente- en 42.4 mil joen volksverzekering afgesloten, in totaal dus 681,8 miljoen (zelfde periode v.j. res pectievelijk 296,0; 259,1, 43,5 én 598,6 mi!1 .joen gulden). In het jaarverslag over het boekjaar 1958 van de n.v. Koninklijke Zwanenberg- Organon wordt medegedeeld, dat de ge consolideerde guldensomzet aan derden steeg met ongeveer 6 percent tegen 7 per cent in 1957. De netto-winst steeg van f 9.2 miljoen tot f 10 miljoen. Van de net to-winst is bij onderhorige maatschappijen gereserveerd f 1.154.056. Van de in 1957 uitgegeven 5 percent converteerbare obli gatielening zijn dit jaar 542 obligaties in gewone aandelen geconverteerd. Door de bijzondere uitkering van 3 percent in aan delen ten laste van de agioreserve - in 1958 - daalde de conversiekoers van 271 tot 263 percent. Het aandelenkapitaal steeg tengevolge van deze conversies en de uitkering in aandelen van f 20.753.000 tot f 21.647.000, en de converteerbare obligatielening daal de tot f 9.330.000. De verhouding tussen vlottend kapitaal en schulden op korte termijn onderging opnieuw een verbete ring. De liquide middelen daalden met ruim f 3 miljoen. De produktie van de Fittingfabriek wordt voor 1959 geraamd op 3.000 ton en wan neer deze kan worden afgezet op de tegen woordige prijzen werkt het bedrijf winst gevend .aldus de voorzitter in de jaar vergadering van de n.v. Nederlands-Ame rikaanse Fittingfabriek. De resultaten van de eerste drie maanden in het nieuwe boekjaar waren niet verliesgevend. Voor spellingen voor het gehele jaar zijn uiterst moeilijk te geven, mede in verband met de ontwikkeling van de Euromarkt. In verband hiermede wordt grote concurren tie van Duitse zijde verwacht. Rusland en Indonesië De Indonesische minister van Buitenlandse Za ken dr. Subandrio heeft medegedeeld dat een In donesische handelsmissie eerlang een bezoek zal brengen aan Rusland. Het doel is een uitbreiding van de handelsbetrekkingen tussen beide landen. Dr. Subrandio heeft met de Russische delegatie, die onder leiding van de vice-minister voor de Russische Buitenlandse Handel Nikolai Firoebin Indonesië bezoekt, een onderhoud gehad tijdens welk de mogelijkheden voor handelsbevordering tussen beide landen in details werden besproken, alsmede de kwestie van de Indonesische rubber- produktie en de verkoop van rubber aan Rusland op basis van een contract oo lange termijn. Lichtdrukpapierfabriek De staatssecretaris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veldkamp heeft het nieuwe complex van c(e.-7 n.V;.: Lichtdrukpapierfabriek ,,De A'las" aan de Papsouwselaan te Delft officieel iii gebruik gesteld. WE stelden de laatste maal de vraag, wat helderder is, een zwart voorwerp in de zon, of een mooi wit vel papier in het maanlicht.. Eerlijkheidshalve vertelden we er bij, dat dit eigenlijk een strikvraag is, omdat vrijwel een ieder het witte papier dat door de maan wordt beschenen een grotere helderheid zal toekennen dan het zwarte voorwerp in de zon. De duistere indruk die de zwarte kleur overdag op ons maakt is zö overtuigend, dat ieder wit, hoe zwak ook beschenen, daarbij verge leken helder zal schijnen. Laat u zich door die indruk niet beetnemen. In het zonlicht zien onze ogen geen grotere helderheidsverhoudingen dan ten hoogste 1 tot 100. Pasge- vallen sneeuw, die het zon licht zo oogverblindend kan terugkaatsen, heeft een weer kaatsingsvermogen van 78 percent en de zwarte aarde van vochtige bouwgrond kaatst 8 percent terug. Dit zijn de twee uitersten van zwart en wit in het land schap, die dus slechts in percenten ver schillen. En nu kunnen we weliswaar gaan twisten over de vraag, wélke zwarte kleur we door de zon laten beschijnen, maar of we nu roet, potlood, of het diepste zwart nemen dat met. behulp van kaliumbichro- maat uit blauwhout-aftreksel kan worden getrokken, in alle gevallen zullen toch en kele percenten van het zonlicht worden weerkaatst en de helderheid van het hier mee gekleurde voorwerp zal dus steeds enkele percenten bedragen van de helder heid van het opvallende zonlicht. Maar het licht van de zon is ongeveer 400.000 maal zo helder als het licht van de volle maan. De enkele percenten die zwarte voorwerpen van het zonlicht terugkaatsen, moeten dus noodzakelijkerwijs een grotere helderheid hebben dan het helderste voor werp dat door de maan beschenen wordt. Dit is een redenering, die echter niet de geringste waarde heeft, indien zij niet door waarnemingen kan worden bevestigd. Ook ivat de praktijk betreft kunnen we u echter geruststellen. Want bij metingen is gebleken dat roetzwart in het zonlicht een helderheid had van 1000 lux, terwijl een helderwit stuk papier in het maan licht slechts een helderheid bezat van 0,25 lux. Het door de zon beschenen zwart was in dit geval dus maar liefst 4000 maal zo helder als het witte papier bij maanlicht! Met andere woorden: indien wij er in zouden slagen de zwarte kledingstukken, die we bij plechtige gelegen heden dragen, ongewijzigd over te brengen van de dag in de nacht (hetgeen natuurlijk een onmoge lijkheid is) dan zouden deze kleren die overdag zo somber schijnen, in een heldere maannacht licht afstralen! Ongelofelijk? Dat schijnt inderdaad zo, vooral omdat we bij maanlicht zo duidelijk menen te kunnen zien. Bij dit alles dienen we echter te bedenken, dat de gevoeligheid van onze gezichtsorganen in het duister 10.000 tot 100.000 maal zo groot wordt, van daar dat de zwakke helderheid van wit papier in maanlicht ons bijkans verblin dend toeschijnt, terwijl het in werkelijk heid aanzienlijk minder helder is dan het zwartste ding overdag. Nu we het toch over de maan hebben: weet u dat het zwaartepunt van maan-en- aarde een ruive 1000 km onder het aard oppervlak ligt Daarover een volgende keer. Ii. Pctillon (Nadruk verboden). 59. De uitvinding van professor Kalker stond nu plotseling midden in de belang stelling. Iedereen was er reuze nieuws gierig naar, waar dat rare kneedapparaat voor diende. „Ik kan niet aannemen, dat u het doel van uw eigen uitvinding hebt vergeten!", riep de rechter driftig. „Ik WIL 't nu weten! Als slachtoffer van dat kneed- instrument mag ik toch zeker wel eisen, dat mijn nieuwsgierigheid wordt bevredigd". Misschien kunnen mijn beide detectives u inlichten", zei de professor, op Pat en Panda wijzend, „ik heb hun opgedragen, om dit probleem voor me op te lossen". Pat nam een nadenkende houding aan. „Het doel van dat uitvinding?", mompelde hij. „Hmals ik wat meer aanwijzingens had.... „We hebben al aanwijzingen ge noeg!", riep Panda, lot aller verbazing, „en ik weet nu, waar de uitvinding voor dient! Let maar op! Ik zal de machine de sigaar eens laten roken, waar die rare rubber achtige rook uit komt!" Hij greep de peuk, die van de geheimzinnige bolknak was overgebleven, stak die in het apparaat en hield er een lucifer bij. „Let op her haalde hij. Behoudens onvoorziene omstandigheden verwacht de raad van bestuur dat de kas- positie tezamen met de uit afschrijvingen en winst ter beschikking komende midde len, ruimschoots voldoende zal zijn om in de financierings- en liquiditeitsbehoefte der bedrijven in 1959 te voorzien. Het eigen vermogen in 1958 zal met f 4.589.000 stijgen tot f 57.379.000. Voor een extra afschrijving op duurza me produktiemiddelen werd f 1 miljoen aangewend en voor bevordering export 1 miljoen gereserveerd, waarna de be schikbare winst bedraagt f 6.863.567 (1957: f 6.471.024). De onverdeelde winst per 1 januari 1958 bedraagt f 1.345.228 (v. j. f 1.380.000), zodat in totaal beschikbaar is f 8.208.795 (v. j. f 7.851.024). Voorge steld wordt aan houders van prioriteits aandelen 4 percent en aan houders van gewone aandelen 15 percent, uit te keren. (Vorig jaar werd 13 percent uitgekeerd en 3 percent in gewone aandelen uit de agio reserve De omzetten in de eerste maanden van 1959 zijn opnieuw gestegen. De financiële resultaten waren over het geheel genomen goed te noemen. De raad van bestuur ver wacht. voorzover de situatie thans is te overzien, die jaar wederom een bevredi gend resultaat. Op korte termijn zal aan de Nederlandse rechter een oordeel worden gevraagd over de moeilijkheden die zich voordoen tussen de scheepswerf De Schelde te Vlissingen en de Shipping Development Corporation van de Griekse reder Carras te Londen. Dit wordt van de zijde van de raadslieden van de Shipping Development Corporation meegedeeld. In deze mededeling zegt de Shipping Development Corporation er prijs op te stellen uitdrukkelijk te verklaren, dat de tussen haar en De Schelde gerezen moeilijkheden niet van financiële aard zijn, maar hun oorzaak vinden in ernstige bezwaren van de rederij tegen de werf met betrekking tot de constructie van de sche pen. De directie van De Schelde zei desge vraagd geen commentaar op deze mede deling te hebben. Zij wees erop, dat in feite geen contract tussen De Schelde en de Shipping Development Corporation be staat, maar wel tussen De Schelde en de Nederlandse Scheepsbouw Exportcentrale (Nesec) in Den Haag, die op haar beurt een contract met de rederij van de heer Carras heeft. Het is dan ook de Nesec die zal worden gedagvaard. De dagvaarding zal gegrond zijn op het niet-nakomen van de verplichtingen in het bouwcontract.. De vier reeds door De Schelde afgeleverde schepen, zo deelden de raadsleden van de Shipping Development. Corporation mee, vertonen aan de motoren zodanige techni sche gebreken, dat een normale exploitatie niet mogelijk is. „De Schelde" deelt mee dat berichten, als zouden thans schepen van de heer Carras te Vlissingen aan de ketting liggen, ten enenmale onjuist zijn. (Voor de beurs zie pag. 7) Advertentie IIAADIPM ZIJL5TRAAT 96 MAAKLtnrl TEUF.: 20340 Voetreis. De 59-jarige blikslager Ernst Walter uit Weiden in West-Duitsland maakt met 'n houten kruis van dertig kilo op zijn schouder een voetreis naar Jeruzalem, via Joegoslavië, Bul garije, Turkije en Syrië, om veiligheid voor Berlijn af te smeken. Ontslagen. De geestelijke leider van het rooms-katholieke seminarie van Boeda pest, dr. Imre Papp, is met twee van zijn medewerkers ontslagen, zo meldt het Hongaarse rooms-katholieke blad „Katolikus Szo". Onlangs is uit be trouwbare bron vernomen dat op tien na alle negentig studenten van het se minarie zijn weggestuurd, kennelijk om dat zij niets voor de beweging der „vre- despriesters" voelen. Honger. Somaliland, een trustgebied on der Italiaans beheer, heeft het kinder noodfonds van de UNO om voedsel ge vraagd voor een kwart miljoen kinde ren en moeders. Er heerst grote droogte. Siamese tweeling. Ook Jeremy Thacke ray, een van de tien maanden oude en op 23 maart gescheiden Siamese twee ling, maakt het thans goed. Jeremy heeft na de operatie een inzinking ge had, maar thans is het herstel begon nen. Jeremy en Timothy waren aan de bovenzijde van de schedel samenge groeid. Bevrijding. Voor de eerste maal sinds de opstand van 1956 hebben in Moskou ge accrediteerde westelijke diplomaten een receptie van de Hongaarse ambassade bezocht. De receptie werd gegeven ter gelegenheid van de nationale feestdag, de bevrijding van de Duitsers. Tot de gasten behoorden de ambassadeurs van Groot-Brittannië en Frankrijk. Standpunt. Op Cuba zijn vrijdag vier aan hangers van Batista wegens oorlogs misdaden terechtgesteld, waardoor het aantal voltrokken doodvonnissen tot vijfhonderd is gestegen. Uit de provin cie Matanzas komen berichten van sa botage. Premier Fidel Castro zal deze maand een bezoek aan Washington brengen om zijn regeringsprogramma aan het Amerikaanse volk en de pers uiteen te zetten. Showroom. De Verenigde Staten openen op 25 juli in Moskou een tentoonstelling op het gebied van wetenschap, tech niek en cultuur. De tentoonstelling, die 6 weken duurt, wordt gehouden krach tens de overeenkomst betreffende uit wisseling van exposities die vorig jaar december met Rusland gesloten werd. Geschrapt. Het Britse filmverhuurkantoor Plato, namens de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten te land, gene raal Hans Speidel, wegens laster ge dagvaard, heeft meegedeeld, dat. zij de scène uit de film Teutoons Zwaard waartegen Speidel bezwaar heeft, heeft geschrapt. Miniatuur. De laboratoria van het Ameri kaanse leger hebben een elektrisch lampje gemaakt dat nauwelijks groter is dan een speldeknop en .en radiozen der die ongeveer even groot is als een potloodgum. De zender is ingebouwd in de kop van een granaat en kan daar door gegevens verstrekken over de tem peratuur van de granaat als zij Is af geschoten. Onder water. Vier kikvorsmannen van de Amerikaanse marine hebben een nieuw record gevestigd door 48 uur on afgebroken onder water te blijven. Zij werden in die periode gevoed door plas tic buizen. Reductie. Het Israëlische hoogste militai re gerechtshof heeft de straffen ver minderd waartoe elf Israëlische militai ren waren veroordeeld die tijdens de Suezcampagne te Khar Kassem 48 Ara bische burgers hadden gedood. De com mandant van de groep, Malinkin kreeg veertien jaar gevangenisstraf in plaats van zeventien. Twee van zijn onderge schikten zagen hun straf van vijftien tot tien jaar verminderd en van de anderen werd de straf van zeven tot drie-en-een half jaar gereduceerd. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedruk- gebied, dat gisteren het weer in ons land beheerste, is naar Oostenrijk weggetrok ken, onder invloed van een storing die over Scandinavië naar het oosten beweegt. Boven Engeland lag vanmorgen nog een zwak hogedrukgebied, dat in ons land zwakke noordelijke winden veroorzaak te. Dit hogedrukgebied wordt echter in toenemende mate aangetast door een front, dat behoort bij een depressie die vanmorgen over IJsland trok. Dit front zal in de komende 24 uur over de Britse eilan den naar de Noordzee bewegen. Het front wordt voorafgegaan door op klaringen, tijdens welke in de komende nacht weer plaatselijk mist kan ontstaan, maar die morgenochtend weer zal oplos sen. Later op de dag kan het genoemde front tot dichtbij het westen en noorden van het land doordringen, zodat er daar dan kans is op wat regen. In het zuidoos ten van het land blijven de regenkansen echter nog klein. WEERRAPPORTEN Temperaturen ouiten- M Zondag 5 april Zon op 6.08 uur, onder 19.19 uur. Maan op 5.01 uur, onder 16.42 uur. Maandag 6 april Zon op 6.06 uur, onder 19.20 uur. Maan op 5.25 uur, onder 17.48 uur. Maanstanden 8 april 4.29 uur nieuwe maan. 18 april 8.32 uur eerste kwartier. 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 april Hoog water 1.23 en 13.48 uur. Laag water 9.03 en 21.44 uur. Zondag 5 april Hoog water 2.14 en 14.32 uur. Laag water 9.59 en 22.29 uur. Maandag 6 april Hoog water 2.57 en 15.11 uur. Laag water 10.46 en 23.10 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. en binnenlandheden eo q morgen 7 uur. Neerslag: i laatste 24 uur la s Den Helder dichte mist zo 0 Ypenburg dichte mist windst. 0 Vlissingen onbewolkt no 7 0 Eelde mist nnw 7 0 Twente dichte mist windst. 0 De Bilt dichte mist nno 7 0 Eindhoven dichte mist windst. 0 Vlv. Z.-Limb. mist windst. 7 0 Helsinki zwaar bew. ozo 0 Stockholm zwaar bew. zzo 0 Oslo mistbanken windst. Kopenhagen regen wnw Aberdeen onbewolkt windst. Londen mist no Amsterdam mist ono Brussel mist no Luxemburg onbewolkt no Parijs onbewolkt O 8 0 Bordeaux licht bew. OZO Grenoble onbewolkt windstil Nice licht bew. n Berlijn zwaar bew. zzo 4 Frankfort licht bew. windst. 0 München half bew. z Zürich mist windst. 0 Genève onbewolkt windst. Locarno zwaar bew. 0 Wenen half bew. windst. Innsbruck onbewolkt wnw 0 Rome onbewolkt ono 9 0 Ajaccio onbewolkt ono 7 Madrid licht bew. windst. 9 0 Mallorca onbewolkt windst. Algiers onbewolkt no 9

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2