Tien jaar NAVO met flink batig saldo afgesloten Geen verrassing in NAVO- communiqué verwacht X Officiële status voor „Atlantisch parlement" dringend gewenst Herdenkingsbijeenkomst in Den Haag Militaire aspecten van de kwestie- Berlijn bleven buiten beschouwing Jaal-twda CONTROVERSE IRAK- V.A.R. ONVERZOENLIJK raatótoel Secretaris-generaal van de Force Ouvrière afgetreden Na onthullingen over zijn aandeel in de mei-coup óók uw haar vraagt om make-up! kleursliainpoo O PÖLYS COLOR I 9t hoort hij uw make-up VA.R. ziet al samengaan van Irak met Israel I- Probleem voor Zuid-Afrika Onderzoek in Het Kanaal om tunneltracé uit te zetten Franse liefdadigheid voor Madagascar gemobiliseerd Jaren nodig om verlies te herstellen Op de ECHT! WITTE KRUIS Belgische expeditie terug uit het zuidpoolgebied "^Hoe is het ontstaan Dit woord: PAN J ZATERDAG 4 APRIL 1959 Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Noord Atlantische Verdrags organisatie heeft de Atlantische Commis sie vrijdagavond in de vergaderzaal der Tweede Kamer een herdenkingsbijeen komst gehouden, tijdens welke de Neder landse ambassadeur in Londen, mr. C. A W. baron Bentinck van Schoonheten, een terugblik heeft geworpen op de ontwikke ling van de Atlantische samenwerking en mr. H. R. Nord, voorzitter der Atlantische Commissie, een aantal wensen voor de toekomstige ontwikkeling formuleerde De bijeenkomst werd bijgewoond door de minister voor Defensie, ir. C. Staf, de mi nister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Hel ders, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, de minister van staat jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, de Belgische ambas sadeur baron F. X. van der Straten-Wail- let, vertegenwoordigers van de ambassa des en gezantschappen van andere NAVO- landen, en talrijke leden van de Eerste en de Tweede Kamer. In een welkomstwoord zei dr. L. G. Kor- tenhorst, de voorzitter van de Tweede Ka mer, dat deze herdenking niets heeft van een idylle, doch dat zij veeleer betekent „de grimmige vernieuwing van het be sluit, de persoonlijke vrijheid en de de mocratische rechtsorde veilig te stellen". Zonder de samenwerking in dit bondge nootschap met de Verenigde Staten en Canada zouden volgens dr. Kortenhorst de Westeuropese landen reeds lang het lot der Russische satelliet landen hebben moeten delen. Hij wees er tenslotte op dat ondanks de grote uitgaven voor de bewapening, die de NAVO-landen zich hebben moeten ge troosten, de economische, sociale, finan ciële en culturele ontwikkeling in deze landen alleszins bevredigend is geweest. „Kleine partners tellen mee' Baron Bentinck van Schoonheten gaf een uitvoerig overzicht over de ontwikke ling van het bondgenootschap, waarvan hij plaatsvervangend secretaris-generaal is geweest van 1956 tot 1958. Hij zei dat de Nederlandse bijdrage aan de inspan ning van de NAVO de vergelijking met die van andere landen glansrijk kan door staan, en dit niet omdat Nederland te veel zou hebben gedaan, maar wel omdat som mige andere landen nog wel iets meer gedaan zouden kunnen hebben. „De NAVO is een veel democratischer systeem dan dat van de UNO, waar het vetorecht aan sommige grote landen is voorbehouden", aldus baron Bentinck, die er voorts bijzondere nadruk op legde, dat de politieke consultatie in het verband der NAVO zeer aan betekenis heeft gewon nen. Deze consultatie werkt zeer sterk in het belang van de kleine deelgenoten, zo betoogde hij. „De grote partners plegen met de kritiek der kleine rekening te hou den, zij het niet altijd ten volle. De kleine landen hebben recht op deze wijze hun standpunt tot gelding te brengen want zij moeten ook de gevolgen dragen van de po litieke koers, die de NAVO zal volgen", zo zei baron Bentinck. Ofschoon nog niet alle doelstellingen bereikt zijn en de NAVO zal moeten gaan leren niet alleen te rea geren op initiatieven van anderen, doch ook zelf te ageren, meende de Nederland se ambassadeur te kunnen zeggen, dat deze eerste tien jaren door de NAVO met een indrukwekkend voordelig saldo kunnen worden afgesloten. NAVO en „Klein Europa" Ook de voorzitter van de Atlantische Commissie, mr. H. R. Nord, wees op het grote belang, dat de kleine landen hebben bij de geregelde politieke consultaties der Atlantische bondgenootschappen. Deze moesten volgens hem uitgroeien tot de uitstippeling van een gecoördineerde bui tenlandse politiek der vijftien landen. In dit verband deed mr. Nord de suggestie, de bestaande onofficiële conferentie van parlementsleden uit de NAVO-landen een officiële status te geven, waardoor ook de parlementaire invloed bij de keuze van de politieke richting tot gelding gebracht zou kunnen worden. Daarnaast achtte hij de vorming van een permanente staf van deskundigen nodig, die de hoofdlijnen van een gemeenschappelijke politiek tegen over de Russische dreiging zou moeten bestuderen. Mr. Nord besprak voorts de verhouding tussen de NAVO en de Euro pese gemeenschap. Hij stelde daarbij: „De Europese eenheid is niet anders denk baar dan in het kader van het Atlantische bondgenootschap. Zij moet gezien worden als een versterking van de NAVO, want deze zou haar samenhang verliezen, wan neer de onderlinge wrijvingen tussen de Europese landen zouden groeien. Dit zou ook tot verwijdering tussen Europa en de V.S. voeren, wat een even groot gevaar is als de nieuwe scheiding in Europa, die sommigen vrezen van de ontwikkeling van de Euromarkt. Een andere wens die mr. Nord voor de toekomst van de NAVO uitte, was een gecoördineerd optreden der NAVO-landen in de onderontwikkelde ge bieden der wereld. In een slotwoord zei dr. Kortenhorst, dat de verkrijging van een officiële status door het zogenaamde NAVO-parlement „een der dierbare verlangens" van de Ne derlandse afgevaardigden is. Hij wees er voorts op, dat het jubileum der NAVO in ons land nog wordt gevierd met een cul turele expositie in Den Haag, een militai re tentoonstelling in Almelo, die ook naar andere steden zal reizen, en in juli met de NAVO-taptoe in Arnhem, waaraan le- gercontingenten uit veertien landen zullen deelnemen. Het vijftiende NAVO-land, IJsland, zal daarbij verstek moeten laten gaan omdat het zelf geen strijdkrachten heeft. (Van onze correspondent in Parijs) André Lafond, die al ruim twintig jaar vooraanstaande posten bekleedt in het Franse vakverenigingsleven, heeft in een uitvoerig communiqué bekendgemaakt te zijn afgetreden als algemeen secretaris van de socialistische vakvereniging Force Ouvrière, een functie, die hij sinds de dood van de bekende vakbondsleider Jouhaux vervulde. Het aftreden van Lafond, of juister zijn afzetting, houdt verband met de gebeurte nissen in Frankrijk en Algerije van mei van het vorige jaar. In een boek, dat ook al veel ander stof heeft opgejaagd, hebben twee journalisten, de gebroeders Brom berger, geschreven dat Lafond de Alge rijnse komplotteurs indertijd de garantie had gegeven dat hij, zelfs in geval van een algemene staking, er toch ten alle tijde voor zou zorgen dat de treinen in Frank rijk zouden blijven rijden. Lafond ontkent in zijn communiqué ook niet dat hij in contact heeft gestaan met de (fascistische) elementen, die de vierde republiek omver hebben gestoten. Men herinnert zich bovendien, dat hij enige jaren geleden samen met de huidige ultra-rechtse mi nister Jacques Soustelle de „Unie der ver nieuwing van Algerije" oprichtte, die in de voorbereiding van de mei-gebeurtenis sen was betrokken. De NAVO-bijeenkomst te Washington is in feite reeds afgelopen. Een slotcommu niqué zal nog volgen, doch dit zal geen verrassing opleveren. Vast staat, dat tij dens de geheime zittingen, die overigens niet zo bijzonder geheim waren, een gro te mate van eensgezindheid aan de dag is getreden. Daarbij moet echter opge merkt worden, dat men het gemakkelij ker eens is geworden over algemeen ge houden beginselen, dan over de te volgen onderhandelingstactiek. Deze laatste zelfs nog nauwelijks in discussie gebracht. Het is wel duidelijk geworden, dat de NAVO-conferentie slechts in vrij algeme ne termen over Berlijn en Duitsland heeft gedelibereerd. Namens de vier mogendheden hebben Groot-Brittannië en Frankrijk een opper vlakkig gesteld rapport uitgebracht over de richtlijnen, die ter uitwerking aan de werkgroep te Londen verstuurd zullen worden. Vervolgens hebben vrijwel alle NAVO-leden zich over het rapport uitge sproken. Zij, die daarbij wat meer in bij zonderheden traden, gav-n vooral aan wat het Westen bij de onderhandelingen met de Russen niet zou moet doen, zo als bijvoorbeeld eigen kracht verzwakken en West-Berlijn uitleveren. Verscheidene kleinere landen beperkten zich tot bijvals betuigingen aan het vier mogendheden- rapport en hielden een pleidooi voor een ferme eendracht. Een opsomming van wat men moet vermijden te doen, kan conse quenties met zich brengen. Maakt men een lijst van wat men niet moet doen, vol doende lang, dan blijft er niets over, wat men wel kan doen bij de komende onder handelingen. Hoe langer de lijst, des te groter is de onwrikbaarheid. West-Duitsland, Frankrijk en Neder land toonden een neiging tot palstaan, Groot-Brittannië, Canada, Noorwegen en Denemarken daarentegen wensen, zonder principiële waarden prijs te geven, een zo groot mogelijke manoeuvreerbaarheid te behouden. Het dient echter onderstreept te worden, dat de verschillen, die aan de dag traden, slechts nuance-verschillen be treffen. De onderhandelingen over de mate van flexibiliteit zullen thans door de werk groep worden voortgezet. Deze groep moet op 25 april aan de NAVO-raad op nieuw rapport uitbrengen. De vier mo gendheden zullen op 29 april op grond van de resultaten van de werkgroep hun de finitieve positie gaan bepalen. Zij zullen dan tevens rekening kunnen houden met de eventuele opmerkingen, die de perma nente NAVO-raad nog kan inzenden. Geheimhouding Voor een helder begrip van de situatie is het ook nuttig te weten, wat de NAVO- conferentie te Washington niet behandeld heeft. Er is niets aan de NAVO-raad me degedeeld over wat de vier mogendheden besproken hebben inzake eventuele mili taire zetten en tegenzetten, die de crisis rond Berlijn kan meebrengen. Over dit I BABY OLIE De Volkskrant maakt melding E van nieuwe inzichten omtrent baby- li voeding: „In een zaak in babv-artïkelen aan de Van Baerlestraat werden E vijf pullovers, een sjaal en zeven- tien flessen wijn ontvreemd". Trouwens, ook op het gebied van E baby-k 1 e d i n g breken zich blijk- baar nieuwe opvattingen baan. SIMENON 1 Over de boeken van Georges Sime is non merkt het Algemeen Dag- E blad op: E „Ze gaan onder 17 verschillende pseudoniemen de wereld in". Als die 17 niet verschillend waren zouden het er geen 17 zijn. GERUSTSTELLING E Niemand zal het in zijn hoofd halen de N. R. C. van grapjesmaken te verdenken. Maar ik vond het toch S leuk om in dit strakke blad boven een bericht over een protestmars naar Aldermaston het kopje te E lezen: Mars tegen kernwapens. In de Velpsche Courant lees =5 ik: Gistermiddag liet een vrachtauto- |j bestuurder zich bij een Service- station in De Steeg een biLS olie |j brengen. Toen dat gebeurd was vroeg hij de bediende ook nog even een combinatietang te halen. De E laatste deed dat, maar toen hij j| terugkwam was de vrachtwagen verdwenen. Het Servicestation zit g dus met een onbetaalde bus olie. Zeven maal heb ik het bericht nauwkeurig overgelezen, maar ik kan het maar niet eens worden met E de Velpse conclusie. Volgens mij zit s (staat, ligt of rijdt) de vracht- autobestuurder en niet het Servicestation met een onbetaalde bus olie. TALARIUS 2 onderwerp zijn de vier mogendheden nog lang niet uitgepraat, doch ook na 25 april krijgt de permanente NAVO-raad geen inlichtingen over dit onderwerp. De raad is er mee akkoord gegaan niet te worden gekend in de reeks militaire afspraken van het stramien „als de Russen dit doen, dan doen wij dat." Nogmaals: die reeks afspraken is nog niet gereed. Hierover kan nog een verschil van mening tussen de vier mogendheden aan het licht treden. Om redenen van geheimhouding is het wel logisch, dat dit strategische onder werp buiten de grote NAVO-raad gehou den wordt. Wel is tijdens de NAVO-con ferentie te berde gebracht, dat men de mogelijkheid van beroep op de UNO open moet houden, doch in welk geval zulk een beroep noodzakelijk zou worden, kon niet gestipuleerd worden zonder militaire eventualiteiten te kennen. Voorzichtig beleid (Reuter-AFP) Op de middagbijeen komst van vrijdag bleken de ministers het eens te zijn over het voeren van een voor zichtige politiek in het Nabije Oosten. De landen die zich tegen het communisme verzetten, zullen worden gesteund. Het Westen zal zich niet mengen in geschillen tussen Arabische landen. Een aantal mi nisters zei van mening te zijn, dat de eco nomische samenwerking tussen de NAVO- landen nog een van de zwakke punten van de organisatie vormt. Secretaris-generaal Spaak oogstte dank van alle landen voor de verbetering van het politieke overleg. Spaak is van mening dat de NAVO geen economische organisatie moet worden, maar dat zij wei als politiek adviseur op economisch gebied kan optreden. Verscheidene ministers hebben aange drongen op de bestudering van het Britse voorstel voor een bevroren militaire zone in Centraal Europa. Advertentie Veel fleuriger englan- zender wordfe uw haar, als u het thuis zelf wast met POLYCOLOR Kleurshampoo. Bij ge tint (zonder ver ven) in uw natuurlij ke haarkleur of een nieuwe nuance. Het kost zo weinig moei te, 't geeft zoveel extra charme! Tube 1.95 (keus uit 20 tinten) Doe het zélf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur (1.95) Vraag het uw drogist of parfumerie. LAHNEMANN - Uren N.H. - Postbus 18. Imp. vin Pol/color K 2 r Placentubcx Mouson Mirjret Astor Blendix BEIROET (Reuter) De politieke com missie van de Arabische Liga, in Beiroet bijeen, heeft vrijdag krachtige pogingen gedaan om de kloof tussen Irak en de V.A.R. te dichten, zo is van conferentie zijde meegedeeld. Men verklaarde, dat het mislukken van de verzoeningspogingen misschien zal leiden tot verscherping van de propagandastrijd tussen beide landen. De afgevaardigden hebben een voorstel overwogen voor instelling van een com missie van drie (Libanon, Saoedi-Arabië en Soedan) die zou moeten trachten Irak en de V.A.R. te verzoenen. Irak, Jordanië, Libië en Tunesië hebben geen vertegenwoordigers gezonden. De af gevaardigde van de V.A.R., Zeineddin, heeft op de bijeenkomst een verklaring voorgelezen over de toestand in Irak en de gevolgen hiervan op internationaal ter rein. Van de zijde van de politieke com missie werd meegedeeld, dat er in deze verklaring ook gesproken is over het ge vaar van het communisme in het Nabije Oosten. Het Iraakse communistische blad „Itti- had al sjaab" heeft er bij de regering vaa Irak op aangedrongen bemiddeling van derden af te wijzen. Volgens een samenvatting van de rede van Zeineddin, welke door de afvaardi ging van de V.A.R. werd gepubliceerd, heeft de vertegenwoordiger van V.A.R. als zijn oordeel te kennen gegeven, dat „de communistische infiltratie in de Arabische landen van Irak uit de vrede en veilig heid in deze landen bedreigt". Hij noemde dit gevaar niet minder dan dat van een „Westelijke overheersing". Zeineddin zei, dat er verband bestaat tussen het Iraakse communisme en het Zionisme. Hij baseerde dit oordeel op de omstandigheid, dat er Joden zitting heb ben in het centrale comité der Iraakse communistische partij. Vrijdag is een auto, die uit de richting Halfweg Amsterdam naderde, bij het passeren van een andere wagen van de weg geraakt, omgeslagen en in de Haarlemmervaart gedoken. De inzit tenden kregen wat schaafwonden en een nat pak. De man op de foto moest halsbrekende toeren verrichten om een kabel aan de wagen te bevestigen, zodat die op het droge kon worden getrokken. DURBAN (UPI) Het Zuidafrikaanse nationalistische parlementslid Japie Bas- son heeft verklaard, dat de publieke opinie er op moet worden voorbereid, dat neger ambassadeurs van Afrikaanse staten zich weldra vrijelijk in de unie zullen moeten kunnen bewegen. Basson sprak op het tiende jaarlijkse congres van het bureau voor rassenzaken, LONDEN (UPI) Voor de Suezka- naalmaatschappij, die na de naasting van het Suezkanaal het project van een tun nel tussen Engeland en Frankrijk heeft aangevat, is het exploratievaartuig „Ian Salvor", een verbouwd bergingsschip, drie mijl buiten de Engelse kust begonnen met bodemonderzoek. Aan de hand van grond monsters, genomen van de zeebodem, wordt een tracé gezocht waarlangs de tunnel zou kunnen worden aangelegd. Pa rallel aan dit onderzoek is een Amerikaan se maatschappij die met elektronische in strumenten werkt, reeds eerder een geo grafisch onderzoek begonnen. De bodem van Het Kanaal bestaat uit drie kalklagen, gescheiden door lagen zach te klei waar wellen en bronnen in voor komen. De onderste kalklaag is een on doordringbaar gesteente. Het doel van de onderzoekingen is door deze onderste kalklaag een route te vinden waar de kalklaag overal dik genoeg is, en de minste geologische storingen heeft, omdat men anders geen tunnel kan uithakken in deze laag. (Van onze correspondent in Parijs) Naarmate de berichten over de gevol gen van de watersnood die over het eiland Madagascar is gekomen, veelvuldiger in Parijs aankomen, krijgt men de indruk dat er een ramp moet zijn gebeurd. Een betrouwbaar overzicht heeft zelfs de re gering in Tananarive niet, want ettelijke tienduizenden onderdanen zijn nog van de buitenwereld afgesneden, zodat een balans der verliezen aan mensenlevens voorlopig nog niet kan worden opgemaakt. Zeker is wel dat het bescheiden huizenbezit op het eiland voor een groot deel is vernield, dat de oogst bijna is verloren en dat het ve le jaren zal duren alvorens die verliezen aan miljarden franken zullen zijn hersteld De nationale reddingsactie die de Fran se regering op initiatief van president De Gaulle in werking heeft gezet, neemt steeds indrukwekkender vormen aan. De Franse marine en de luchtmacht hebben schepen en vliegtuigen naar Madagascar gedirigeerd en het eerste transportvlieg tuig is al op Orly teruggekeerd en met kleren, levensmiddelen en vooral medica menten vertrokken. Een der Parijse sta tions werd herschapen in een goederen loods waar al duizend ton goederen is ver zameld en opgeslagen die uit geheel Frankrijk toestromen. De Franse rege ring heeft het voorbeeld gegeven door on middellijk een bedrag ter waarde van twee miljoen gulden ter leniging van de eerste nood der eilandbevolking beschik baar te stellen. Madagascar dat de bijnaam van het „grote eiland" draagt, is sinds de oprich ting van de vijfde republiek van kolonie deelstaat in de Franse Gemeenschap ge worden. Generaal De Gaulle die zowel president van de Franse republiek als van de Franse Gemeenschap is, beschouwt de ramp van Madagascar als een toetssteen van de gevoelens van solidariteit die in de verschillende landen van het nieuwe ge menebest leven. De regering hoopt het woord van De Gaulle waar te kunnen ma ken dat de landen van de Franse Gemeen schap eensgezind naast elkander staan, niet alleen in dagen van voorspoed, maar vooral ook in de uren van gevaar en hoge nood. TANANARIVE (Reuter) Thans zakt 't water. Het voornaamste vraagstuk is op 't ogenblik het huisvesten van de daklozen. Ongeveer veertigduizend mensen zijn ondergebracht in kerken, scholen en andere gebouwen van Tananarive. Volgens de eerste berichten uit de tot nu toe geïsoleerde gebieden die binnen komen, zijn sommige plaatsen zo zwaar beschadigd dat zij geheel opnieuw zullen moeten worden opgebouwd. Plet Nederlandsche Roode Kruis heeft besloten, vijfduizend gulden ter beschik king te stellen aan de Liga van Rode- Kruisverenigingen, ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood op Mada gascar. Aanbiedingen voor hulp blijven in Parijs binnenkomen. Het Rode Kruis van Canada en Zuid-Afrika zendt dekens en kleding. De christenraad van Madagascar heeft het bureau voor interkerkelijke hulp van de Wereldraad van Kerken te Genève steun gevraagd voor de slachtoffers van de watersnood. Deze oproep is door het bureau te Genève ook doorgegeven aan de stichting „Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" te Utrecht. Conversatie Zodra een nog prille voorjaarszon zijn lauwe stralen uitgiet over plantsoenen en pleinen, wordt één van de bankjes altijd direct door een stel oude mannetjes inge nomen. Ze knopen de jas los en denken: Dat doet je deugd! „Het is hier beter as binne", knikt een man met een gezichtje als een pienter vo geltje tegen zijn buurman, „de héle winter met je vrouw in één kamer is óók niet al les. Ze is een tiep, weet je wel, zo eentje die een keer of tien per dag tegen je zegt: en nou mot je es niet zo zitte kruiméle of as morse denk je dat es in een héle winter langEn hij staart verbitterd voor zich uit. De buurman, een zwaarlijvig cheru bijntje, die een bolhoed met biervlekken draagt, grinnikt, slaat het vogelkopje op de knie en zegt: „Ik droomde vannacht van iemand, die nét zulke tenen had as ik, raar hè? Kalknagels, eeltknobbels en een hamerteen, 's Nachts leg ik altijd een klein zakkie met pap tegen me voetzool aan!" Inmiddels is er een ventje met een pet op bij komen zitten, die zich geroepen voelt mede te delen: „Bij ons in het rust huis hebben we altijd om vier uur thee. Meestal met een nep-koekie, maar óók weleris met een boterbiesie op zondag". „Ik mót die Egyptenaren niet én maar naasten én maar naasten, jongens!", herneemt het verbitterde vogelkopje het gesprek. „Wat dat betreft, zou me vrouw óók wel Egyptisch kenne weze. Dat de we reld daar niks tegen doet, hè, de brutale hebbe de halleve wereld, je ken d'r gewoon met je gezonde verstand niet bij, dat dat allemaal maar genome wordt terwille van de lieve vrede. Zo kaal als een luis beginne ze en dan ineens mag je dit niet meer en je mag dat niet meer. Tel uit, je winst!" Vol emotie bewegen zijn kaken zich, als kauwen ze een bal narigheid fijn en zijn vogeloogjes flitsen van de een naar de ander. „Ik lach me eige rót", piept de kaasbol „van de week droomde ik, dat me knijne-hok in brand stond en ik héb ge- neens knijneü" Hij giechelt nog even na, alsof hij een goeie bak heeft gelanceerd. De twee anderen zitten ernstig ver zonken in hun eigen gedachten. „De zusters letten anders wél op, dat je schone voeten heb", zegt de man met de pet opeens en hij beweegt peinzend zijn oren. Droef voegt hij eraan toe: „Je mag vandaag de dag blij weze, as je geen kin deren heb móóie wereld tegeswoordig". „En élke zin begint ze met: nou mot je es, of: nou mot je es niet ik krijg er de zenuwe van verder is het een best mens zuinig en hélder, dat zit wel snor, maar ik mag zo weinig van d'r en ze lét zo op me!" Schichtig kijkt hij terzijde, of er soms nog iemand wat sympathiek medeleven kan opbrengen. De pet knikt langzaam en de kaasbol merkt op: „Ik wou, dat ik Luns was, dan ging ik nog es naar een feesie!" Dan zwijgen ze weer, hun hersenen ver malen traag hun eigen problemen. Tenslotte staat het vogelkopje op en zegt :„Nou uh, ik gaan maar weer es. Nou mot je niet zo laat thuiskomme, heb ze ge zegd". Hij zucht. „Ik loop met je op, want ik mot in bad", zegt de man van het rusthuis. Ze strekken de benen en zeggen: „Goeie" tegen de kaasbol. „En ik ga fijn een biertje pakken, ajuus!", roept deze hen gelukzalig na. Marianne van Raait Advertentie Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt' u prompt kwijt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische zuidpoolexpeditie is giste ren aan boord van het Noorse schip „Po-* larhav" te Ostende teruggekomen. De manschappen, die onder leiding van de heer De Gerlache, zoon van de eerste Bel gische zuidpoolvaarder, maandenlang we tenschappelijk werk in die gebieden heb ben verricht, werden door een grote me nigte toegejuicht. Koning Boudewijn en de minister van Onderwijs hielden toe spraken. Koning Boudewijn heeft Gaston de Ger lache de titel van baron verleend. In de spreektaal wordt het woord pan dikwijls gebezigd in de betekenis: rom mel, herrie, warboel. Soms wordt het in ongunstige zin gebruikt die onder wijzer kan geen orde houden, 't is altijd een pan in zijn klas maar even dik wijls in gunstige. Men zegt: het was er een gezellige pan. Men verklaart het woord pan in de betekenis: drukte als: de pan met in houd of datgene wat zich in de pan be vindt. Anderen denken aan de zegswij ze: in de pan hakken. Oorspronkelijk zei men dit van spijzen, die men fijn hakte, later van soldaten die men neer sabelde. Dit ging natuurlijk met lawaai en geschreeuw gepaard. k.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5