11 ilmó va Een halve eeuw buitengewoon lager onderwijs in Haarlem Leider van 14 internationale werkkampen op Teylingerbosch Binnenkort begint bouw van groot transformatorhuis ARGDsrZn Werk der Christelijke Vredesbeweging overschrijdt reeds Europa's grenzen Radio Moors SLOT DEFECT? ZATERDAG 4 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Wetenschap en moderne onderwijsmethoden vormen kinderen tot gelukkige mensen Tijd van vooroordelen is voorbij Ziet U Uw telefoon wel eens grijnzen? Het schoolvoetbaltoernooi in Haarlem Hobby '59, tentoonstelling van r.-k. jongensclubs Uitbreiding bij n.v. Joh. Enschedé Gehuldigd wegens trouw lidmaatschap Student verdacht van rijden onder invloed van drank Programma voor maandag <p Overveen Buitendag voor meisjes, die deelnemen aan het praktisch jaar Zoetwater matrozen Schiet.of sterf Helden van de woestijn Vertigo Madeleine Weduwnaar met vijf dochters De brug over de Kwai Mardi gras Journaals Deze maand bestaat het buitengewoon lager onderwijs in Haarlem vijftig jaar. In 1909 namelijk nam de gemeenteraad het besluit om over te gaan tot het stichten van een school voor zwakzinnigen. Deze eerste b.l.o.-school - hoewel toen nog niet zo genoemd startte op 1 april van dat jaar in een gebouw aan de Ged. Oude Gracht, op de plaats van de tegenwoordige brandweerkazerne. Daarmee was een begin gemaakt met een speciale vorm van onderwijs, welke daarna in de loop der jaren een aanzienlijke uitbreiding en onderverdeling zou ondergaan. Het is niet te schatten van hoeveel betekenis het b.l.o. voor het minder begaafde kind is geweest en uiteraard nog is. Welk een belangrijke plaats het buitengewoon lager onderwijs in Haarlem heeft ingenomen blijkt uit het feit, dat onze stad momenteel zeven openbare b.l.o.-scholen telt, zes schooltypen vertegenwoordigend. De stichting van een achtste gemeentelijke b.l.o.-school - de z.g. Mytylschool - bevindt zich in een vergevorderd stadium. De openbare y.o.-sêholen omvatten het onderwijs aan circa zeshonderd kinderen. Daarnaast wordt les gegeven aan vijf bijzondere b.l.o.-scholen n.l. drie rooms-katholieke en twee protestant-christelijke. Advertentie ALLE PREPARATEN VAN zijn verkrijgbaar bij Grote Houtstraat 128 - Haarlem Kerkstraat 23 - Zandvoort Het valt niet te ontkennen dat vele ouders nog steeds een zeker vooroordeel hebben tegen een b.l.o.-school. Afgezien van de oorzaken hiervan kan gesteld worden dat de ontwikkeling van het b.l.o. in de afge lopen jaren dermate is geweest dat nie mand er zich meer over behoeft te schamen een kind op een b.l.o.-school te hebben. Bij de enorme vlucht die het onderwijs aan op het eerste gezicht met minder geeste lijke bagage toegeruste kinderen heeft ge nomen, is er voor een afwijzende houding der ouders geen enkele grond meer. Vroe ger was dat wel anders. Een kind dat op de „gewone" school niet meekon werd al gauw naar de „achterlijke" school gestuurd. Dat gaf het kind het stempel van minder waardigheid. Een zee van verdriet, zorg en financiële offers was daar dikwijls het gevolg van. Gestadig brak het inzicht door dat het ook anders kon, dat kinderen in vele gevallen niet minder doch alleen maar anders begaafd zijn dan andere kinderen. Langzaam maar zeker kwam men ook tot de overtuiging dat onderwijs, aangepast aan de mogelijkheden van het anders ge aarde kind, dit kind even goed tot een gelukkig en nuttig lid van de maatschappij kan vormen als kinderen bij wie leermoei lijkheden zich niet voordoen. Rijke schakering Dit groeiende inzicht met betrekking tot het grote belang van het b.l.o. voor indi vidu en gemeenschap heeft in Haarlem bij zonder gestalte gekregen. Het onderwijs aan de bestaande schooltypen is zo rijk geschakeerd, dat het mogelijk aan is diver se geestelijke structuurafwijkingen van de leerlingen aandacht te besteden. Na de school voor zwakzinnigen aan de Ged. Oude Gracht kwamen de Buitenrustschool en de Dr. Huetschool tot stand. De Minister van der Leeuwschool en de school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden aan de Oosterhoutlaan volgden. Als enige in ons land telt de laatste school ook een klas voor kinderen met hersenstoornis- sen. Voor moeilijk opvoedbare kinderen is er de Prof. dr. Gunningschool aan de Hoofmanstraat. De Dr. A. van Voorthuy- senschool aan de Friese Varkenmarkt vangt imbecielen op. Verder is er nog de dag- Advertentie Dat zou dan wel eens het begin van de manager-ziekte kunnen zijn. Voorkom al die narigheid en geniet eens van een rustige (natuurlijk een Lissone-Lindeman) vakantie. Bijv. 10 d. Gardameer f221.- 10/17 d.Tirool f 139.-/f 193- 10 d. Franse Rivièra per Zoncxprcs f 163- Neeriands eerste reisbureau Aan Lissone-Lindeman Pletterijkade50 Den Haag Stuur mij Uw gratis vakanticreisgids Adres Woonplaats In de verliezersronde, afd. D. van het schoolvoetbaltoernooi behaalde het vierde elftal van het Mendelcollege een 51 zege op het vijfde team van het Marn. v. St. Aldegondelyceum. De andere wedstrijden in deze kwart finales eindigden met slechts één doelpunt meer van de overwinnaars. In de winnaarsronde van deze afdeling behaalde het derde elftal van het Trini- teitslyceum voor de vierde maal de volle winst binnen en weer met dubbele cijfers. In de 1ste ronde 160, in de tussenronde 160, in de tweede ronde 100 en gisteren in de derde ronde weer 130. Maandag spelen de winnaars van giste ren in de demifinales op het Van der Aart- sportpark en wel om 2 en 3.15 uur. De uitslagen waren: Verliezersafdeling: Triniteitslyceum IV K. v. Manderlyceum I 23; RKULO Oost Ilst.e Gentr. School A 34; Mendel- coll. IV—M. v. St. Aldeg. V 5—1; 2de Cen trale school IIHildebrand II 12. Winnaarsafdeling: Triniteitslyc. IllL. de Colignysch. III 130; St. Jozef ULO III —Th. M. Ketelaarsch. IV 0—1; St. Henri- cus ULO IIILorentzlyc. IV 30; Chr. Lyceum I—LTS V 2—3. openluchtschool (Albert Schweitzerschool) aan de Rijksstraatweg in noord. Onlangs hechtte de gemeenteraad zijn goedkeuring aan de stichting van een school voor slecht horende kinderen. Voorts bestaan er plan nen tot het oprichten van een school voor lichamelijk gebrekkige kinderen. Het toelaten van een leerling op een school voor b.l.o. geschiedt niet dan na rijp overleg met de ouders en diepgaand weten schappelijk onderzoek van het kind in kwestie. Voor het openbaar buitengewoon lager onderwijs is een commissie onder voorzitterschap van de gemeentelijk in specteur voor het l.o., de heer E. J. Lode- wijks, ingesteld. In deze commissie hebben verder o.a. een jeugdpsycholoog, een schoolarts en een jeugdpsychiater zitting. De commissie staat in nauw en voort durend contact met de hoofden der open bare lagere scholen. In een tijdsverloop van nog geen drie jaar behandelde zij on geveer vijfhonderd aanvragen voor plaat sing op een b.l.o.-school. Een apart hoofdstuk vormt de huisves ting van de Haarlemse scholen voor b.l.o. Het is nog niet zo lang geleden dat men deze scholen maar liefst in een voor een ander doel nauwelijks meer bruikbaar ge bouw onderbracht. De school aan de Friese Varkenmarkt is een tekenend voorbeeld hoe het niet moet. De huisvesting daar is volstrekt niet toereikend, hetgeen ook van andere scholen kan worden gezegd. Bijzondere b.l.o.-scholen Dgt het Haarlemse gemeentebestuur ook voor de b.l.o.-scholen op godsdienstige grondslag daadwerkelijke belangstelling toonde blijkt uit het feit dat reeds in de jaren twintig ten aanzien van de bijzon dere scholen voor b.l.o. het beginsel van de financiële gelijkstelling met de openbare scholen werd toegepast. De eerste r.-k. school voor zwakzinnigen de St. Jozef school werd in 1925 gesticht en aanvan kelijk ondergebracht in een gebouw aan de Witte Herenstraat. In 1931 werd deze school verplaatst naar het Klein Heiligland en in het jaar daarop naar het tegenwoordige gebouw aan de Nic. van der Laanstraat. De Gemmaschool, die in 1953 voortkwam uit de St. Jozefschool, 'werd direct definitief- gehuisvest in het gebouw Zomerluststraat 25. Op 1 oktober 1951 werd de Prinses Marijkeschool gesticht. Na een tijdelijk onderdak in een gebouw aan de Sophia- straat en diverse noodvoorzieningen in ge bouwen aan o.a. de Leidsestraat, Hazepa- terslaan en Ged. Oude Gracht werd het huisvestingsprobleem van deze snelgroeien de school opgelost met de ingebruikneming van het grote, modern uitgeruste gebouw aan de Dinkelstraat in Haarlem-Noord. Uit de Prinses Marijkeschool vloeide de Ds. M. G. Blaauwschool aan de Linnaeuslaan voort. Tenslotte kwam op 1 februari 1958 de St. Michaelschool voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden tot stand, welke in het gebouw Tugelastraat 5 werd ondergebracht. Vrijdagavond om acht uur zal mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop-coadju tor van het bisdom Haarlem, in gebouw „Die Raeckse" in Haarlem de tentoonstel ling Hobby '59 van de jongensclubs der Katholieke Jeugdbeweging openen. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door het district Haarlem van de Katholieke Jeugdbeweging en geeft een duidelijk beeld van het werk der clubs. Enkele honderden jongens vanaf Benne- broek tot en met Haarlem-Noord zijn al een half jaar in de weer om deze tentoon stelling tot een groot succes te maken. De jongensclubs zijn nog maar weinig in de openbaarheid getreden. Deze tentoonstel ling toont duidelijk aan, dat naast een be kende methodiek als het verkennen de Katholieke Jeugdbeweging aan jongens beneden zeventien jaar ruime mogelijk heden biedt voor het beoefenen van een liefhebberij. Een tiental clubs zal op deze tentoon stelling zijn vertegenwoordigd. Zij hebben een half jaar gewerkt om de meest uit eenlopende vormen van handenarbeid te demonstreren. Zo kan men in enkele stands de beste resultaten van boetseer- en ko perwerk zien, alsmede glas in loodversie- ringen, touwwerk, pitriet-produkten enz. Aan deze tentoonstelling is geen enkele wedstrijd verbonden. Men zal dus niet alleen het werk van de allerbeslen kunnen bekijken, maar ook bewondering kunnen opbrengen voor het werk, dat met meer moeite en geduld tot stand is gekomen. De luchtvaartclubs laten zich op deze expositie ook zien. Zij tonen allerlei vlieg tuigmodellen. Van de Natura-clubs zijn de jongens lid, die graag in des natuur plan ten determineren en de vogels op hun vlucht volgen. Deze natuurliefhebbers zul len op Hobby '59 een bos-, heide- en strand]andschap aanleggen, zodat de be zoeker van ..Die Raeckse" zich in de vrije natuur waant. Niet alleen het werk van de snel in aan tal groeiende jongensclubs wordt ten toon gesteld. Eén stand is gewijd aan Jong Ne derland, een jongensjeugdbeweging die naast het verkennen in ons land een ste viger plaats gaat innemen. Vrijdagavond is de tentoonstelling van negen uur tot half elf voor het publiek geopend. Zaterdag kan men 's middags van twee tot vijf en 's avonds van zeven uur tot half elf met het werk van de ka tholieke jongensclubs kennismaken. Zon dag is 'de expositie van twaalf tot vijf en van zeven uur tot half elf opengesteld.-' Jeugdgroepen onder leiding van een leider of leidster hebben vrij toegang. Op het Conferentie-oord Teylingerbosch was deze week een internationaal gezel schap jongeren bijeen ter voorbereiding op hun taak als stafleden van veertien werk kampen in en ook buiten Europa van de Internationale Christelijke Vredesbeweging. Deze beweging, die in Nederland ongeveer vierhonderd voornamelijk jonge leden telt, werd reeds in 1923 opgericht door een officier in het Franse bezettingsleger in Rijn land, Etienne Bach, die de nationale tegenstellingen tussen christenen niet langer kon verwerken nadat hij op een keer het heilig avondmaal tezamen met Duitsers gevierd had. De beweging, die in de tweede wereldoorlog alleen in Zwitserland kon werken en dan actief deelnam aan de vluchtelingenhulp, ontplooide zich na de oorlog verder, niet alleen in de zorg voor ontheemden, maar vooral ook in werkkampen bij de meest uiteenlopende projecten. Op de ene plaats ging het alleen maar om de enige toegangs weg voor een dorp begaanbaar te maken, elders was er alleen maar sprake van een gezamenlijk optrekken met door de oorlog getroffen mensen. Advertentie DE EERSTE*COÖP. ASSOCIATIE. VOOR UITVAARTVERZORGING o- ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers Reeds jarenlang heeft men bjj de grafi sche inrichting Joh. Enschedé en Zn. n.v. in Haarlem te kampen met een groot ge brek aan ruimte betreflende de energie voorziening. De transformatoren zijn on dergebracht in twee op verschillende plaat sen van het grote complex liggende kel ders, die echter te klein zyn geworden terwijl zij voorts bijzonder moeilijk te be reiken zijn. Binnen niet al te lange tijd echter gaat daar verandering in komen, want over ongeveer een jaar zal er een ge heel nieuw transformatorhuis gebouwd zijn, dat aan alle eisen voldoet en dal zeer centraal gelegen zal zijn. Deze nieuwbouw zal namelijk verrijzen op een open erf op de hoek van de Wijde Appelaarsteeg en de Nauwe Appelaarsteeg, dat tot voor kort slechts bezet werd door enkele loodsen en tanks. Het nieuwe gebouw, dat aan de Wijde Appelaarsteeg een lengte krijgt van acht tien meter en aan de Nauwe Appelaarsteeg een lengte van tien meter zal ongeveer tien meter hoog worden, terwijl het voorts een kelder krijgt van bijna vijf meter, waarin, de tanks, met een inhoud van 3000 liter, zullen worden ondergebracht. Met het oog op het brandgevaar worden deze tanks in het zand gelegd, uiteraard met aan- en afvoer naar de andere afdelingen. Boven deze opslagplaats komt de schakelruimte met zes cellen, twee met een capaciteit van 300 kva, twee met een capaciteit van 500 kva en twee rcservecellen, eveneens met een capaciteit van elk 500 kva. De gehele bovenverdieping zal bestemd worden voor de offsetdrukkerij, die nood zakelijk uitgebreid diende te worden en die met een luchtbrug over de Nauwe Appe laarsteeg heen met het nieuw te bouwen gedeelte zal worden verbonden. Het ontwerp voor deze nieuwbouw is afkomstig van het architectenbureau ir. C. Wegener Sleeswijk en S. J. S. Wichers. Aanvankelijk had men een tekening ge maakt voor een modern, strak gebouw, waarin vrij veel glas verwerkt zou wor den. De schoonheidscommissie was het met deze plannen echter niet eens omdat het object, niet zou harmoniëren met de omliggende oude huisjes. Men heeft daar om een tweede tekening moeten maken van een gebouw, dat aanzienlijk minder moderr is, maar dat wèl goedgekeurd werd, zodat men binnenkort met de bouw kan gaan beginnen. Daarbij start men echter onmiddellijk al met een grote moeilijkheid, omdat er op het erf niet geheid kan worden. Direct naast het erf ligt namelijk het Bakenesser- hofje, dat, naar men veronderstelt, niet zo hecht meer met de grond verbonden is als vroeger. Men laat daarom het heien ach terwege. Men wil nu een stalen damwand aanleggen, waarbij de elementen in de grond geperst zullen worden. In de dan ontstane bouwput kan men pas gaan heien. Deze stalen wand, die zeer kostbaar is, blijft aan de zijde van het hofje staan, waardoor men een eventuele latere ver zakking reeds bij voorbaat verhindert. Men hoopt met deze nieuwbouw op 1 maart I960 gereed te zijn. Advertentie VERKOOP VERHUUR BRUIDSTOILETTEN compl. m«t bijpassend* sluier, handschoenen, petticoat Varkoop vanaf. 190. Verhuur vanal f35.— Op een contactavond van de afdeling Haarlem van de Algemene Bedrijfsbond voor de Meubilerings- en Houtbedrijven, vrijdag in het gebouw van de speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" gehou den, zijn de heren K. J. Kuné, F. J. H. Modder, B J. Bloemsma, J. Jansen en F. Jacobs gehuldigd vanwege het feit dat zij veertig jaar lid van genoemde vakorgani satie waren. De heren W. J. J. Hessels werd gehuldigd omdat hij kon bogen op een 25-jarig lidmaatschap. De heer G. Bosch bracht de dank en erkentelijkheid van het bondsbestuur over, waarbij hij ook uiting gaf aan zijn waar dering voor de steun, die de jubilarissen van hun echtgenoten hebben ondervonden. Vervolgens speldde hij hen het gouden respectievelijk zilveren bondsinsigne op de revers. De dames ontvingen een bloemen hulde. De avond werd verder gevuld met de vertoning van enige films. De afdelings voorzitter, de heer H. van Merkenstein, wekte tot besluit de aanwezigen op het bondswerk te steunen. De beweging organiseerde ook het be kend geworden kampproject van twintig christenjongeren en twintig jonge moham medanen in Marrakesj in Marokko, waarbij een dijk werd opgeworpen tegen de jaar lijkse overstroming der bergbeken. Deze ontmoeting tussen belijders van beide godsdiensten werd als een belangrijk expe riment beschouwd voor de hernieuwde confrontatie van het christendom met de Islam. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat een van de besprekingen in dit stavenkamp van de christelijke vredesbeweging in Tey lingerbosch vrijdagmiddag gewijd was aan de Islam, want ook dit jaar wordt er weer zo'n kamp in Marrakesj gehouden. De dis cussie werd ingeleid door drs. W. A. Bijle- feld, die binnenkort in dienst van de her vormde zending in Baarn naar Afrika ver trekt. Deze zette uiteen, dat men tot voor kort in Europa de Islam slechts als een randprobleem zag. In het eind van de acht tiende eeuw was er van belangstelling voor de Islam alleen sprake in de koloniale ge- dachtensfeer en tot ver in het begin van deze eeuw bestond er een merkwaardig optimisme, dat het mohammedanisme als een verdwijnende zaak beschouwde. (De spreker achtte de term mohammedanisme overigens onjuist omdat de belijder van de Islam niet als een volgeling van Moham med dat is Mohammedaan aangeduid wenst te worden, Mohammed is immers niet meer dan een profeet. Daarom gaf hij de voorkeur aan de naam moslems.) Thans zijn er 400 miljoen belijders van de Islam en er komen er in Afrika alleen al twee miljoen per jaar bij door geboorte-aanwas of als bekeerlingen. In totaal zijn 200.000 moslems christen geworden, waarvan de helft in Indonesië. Men is in Europa al eerder geconfronteerd met een expansief mohammedanisme, namelijk in de late middeleeuwen, toen de Turken aan de poorten van Europa stonden. In die tijd heeft overigens de angst voor de Turken meer kwaad aangericht, dan de Turkse legers zelf. De heer Bijlefeld herinnerde aan de kruistochten en aan de koloniale expansie van het. Westen. Hij vroeg zich af of bij de door politieke bijbedoelingen ver warde ontmoeting tussen het christelijke Westen en de moslemse wereld, de islamie- tin "in Kei: ëlgcrhe'é'n het'ëVange'lié van' Christus ooit. zuiver gehoord hebben. Hij vestigde vervolgens de aandacht öp d'è grote verschillen in opvatting betreffende de Islam onder christenen, die het zo nood zakelijk maken, dat men eerst tot een ge meenschappelijke beoordeling van de Islam komt. Een dergelijke oordeelsvorming zal op zijn beurt weer afhangen van een wer kelijke ontmoeting tussen de beide gods diensten, want ook voor de Islam is een juist begrip van het christendom door al lerlei historische factoren bijzonder moei lijk. De spreker waagde het niet te zeggen, dat het mohammedanisme een antichriste lijke godsdienst is, zolang nog niet is kun nen blijken in hoeverre de tegenstelling werkelijk een gevolg is van ergernis aan het Kruis van Christus. Ook echter tegen een oppervlakkige gelijkschakeling tussen Islam en Christendom waarschuwde hij. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Achtervolging in Bloem endaal Verdacht van het besturen van een auto onder invloed van alcoholhoudende drank en het niet gevolg geven aan een teken van een politieagent om te stoppen heeft de Bloemendaalse politie vannacht naar het bureau van politie te Overveen over gebracht een drieëntwintigjarige student uit Breukelen. Hij is ter ontnuchtering in gesloten en nadat proces-verbaal was op gemaakt is hij heengezonden. Twee agen ten van politie zagen in de afgelopen nacht omstreeks vier uur op de Bloemen- daalseweg te Overveen een auto. De be stuurder reed naar de kant van de weg en de politiemannen hoorden geschreeuw uit de auto; de claxon werd gebruikt. Toen de agenten zich naar de auto wilden begeven werd doorgereden en aan een verzoek om te stoppen werd geen gevolg gegeven. Een achtervolging werd per auto ingesteld en later zag de politie in Aerdenhout de ge zochte auto. Naast het voertuig stonden twee jongemannen van omstreeks drieën twintig jaar. die naar de mening van de politie onder invloed van drank verkeer den. De jongeman, die de auto bestuurd had, is naar het bureau van politie over gebracht. In het Krelagehuis wordt maandagavond het volleybalprogramma voortgezet. Het programma luidt: Heren, overgangs klasse: Die Raeckse—HCSC (8 uur), HVS— The Smash (9 uur). Eerste klasse: Sant poortDe Blinkert (9 uur). Tweede en derde klasse: OVRA 3—PWN, Eclecta 2— HBC 2, Gios 2—HVS 3, Rapditas—WIK. Dames, overgangsklasse: AVCThe Smash (8 uur). Eerste klasse: VeloxDie Raeckse 2 (7 uur), GiosOVRA (8 uur), OSSHVS (9 uur). Tweede en derde klasse: HBC 5 De Blinkert 4, AVC 3—De Blinkert 3, OSS 2—WIK, PWN—Die Raeckse 3, Die Raeckse 4MHBS 2, Onze Gezellen—Set Up, JBS—AVC 2 en De Blinkert 2— OVRA 2. Op het referaat, dat in het Duits gehou den en in het Frans vertaald werd. volgde een intensieve bespreking gedurende de rest van de middag. Wij vernamen nog, dat een nieuw kamp van de christelijke vredesbeweging zojuist is gehouden in Israel, waar jongeren heb ben meegewerkt in twee kibboets. Ook wordt voor het eerst een werkkamp in Griekenland gehouden. „Al die activiteit weegt natuurlijk in de verste verten niet op tegen de bestaande nood", vertelde een der oudste leden van deze beweging, me vrouw dr. Gertrud Kurz, „het zijn natuur lijk maar speldeknoppen. Wat wij willen is alleen maar tekenen oprichten van de christelijke hoop en daarin de vrede dienen". Advertentie VAN RALEIGH en LOCOMOTIEF RIJWIELEN voor TOUR en SPORT in de nieuwste kleuren i TEL. 53558 Advertentie DE SLEUTELSPECI ALISr LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Dezer Lagen werd met de tien deel nemende meisjes aan het eerste praktische jaar voor meisjes met eindexamen u.l.o. in Haarlem, uitgaande van de Hervormde Vrouwendienst, in het zendingshuis van de Nederlands hervormde kerk te Oegst- geest een buitendag gehouden, waarvan het programma gericht was op de mo gelijkheden na het praktische jaar met het oog op de uitoefening van een ver zorgend beroep. Aanleiding tot deze dag was de begroe ting van de vijf meisjes, die uit Brussel zijn- teruggekeerd, waar zij gedurende drie maanden in verscheidene verzorgings huizen zijn werkzaam geweest. Tevens werd afscheid genomen van de vijf meisjes, die gisteren naar Brussel ziin vertrokken. Mejuffrouw mr. M- Boerée hield een inleiding over het onderwerp ..V/at wij be doelen met het praktisch jaar" en de pre sidente van de landelijke commissie Her vormde Vrouwendienst, mevrouw Bever sluis, sprak over „Bei-oepskeuze en vrije tijdsbesteding in kerkelijk verband". Na de gezamenlijke maaltijd sprak de directeur van het zendingshuis, ds. H. A. C. Hildering, op enthousiaste wijze over „Hoe leeft de zending in dit gebouw", waarna het gebouw onder leiding van het hoofd van de huishouding, mejuffrouw M. F. Bel, werd bezichtigd. Tot slot belichtte mevrouw ir. M. Waar- denburg-Lindeijer enige mogelijkheden voor een gezamenlijke vakantie van de tien meisjes en hield de besturende zuster van het Haarlemse Diaconessenhuis. zuster A. L. Saraber, een inleiding over „Wat na dit jaar?", waarbij zij de mogelijkheden liet zien, die voor meisjes met verpleeg stersopleiding openstaan. Aanbesteding. Te Groningen is de bouw van het nieuwe sanatorium voor „Beatrixoord" te Haren onderhands aan besteed. Er waren tien inschrijvingen. De hoogste was van de aannemingsmaat schappij „De Kondor" te Amsterdam met f 4.715.000 en de laagste van de n.v. Ne derlandse Aannemingsmaatschappij voor heen firma H. F. Boersma te Den Haag met 4.436.000. De bouw van het nieuwe sanatorium zal ruim twee jaar duren. (Frans Hals). In de film „Zoetwater- matrozen" bakt het befaamde duo-van-de- lach Stan Laurel en Oliver Hardy het, om het maar eens populair te zeggen, weer .a^rdig-.lpruiry Hun,recept tegen stroeve la'chlpxeren is beproefd en snelwerkend. Met bun tweeën zijn „de dunne en de dik ke best in staat om u, naar gelang van de situatie, van een glimlach tot een scha terlach te bewegen. Maar wanneer daarbij nog hun tweelingsbroers ten tonele vex-- schijnen, die er voor zorgen dat zelfs de vrouwen van de helden niet meer weten wie hun ware Jacob is, ligt de vi-olijkheid voor het grijpen. Stan en Ollie slaan zich zoals men dat van hen gewend is door alle moeilijkheden heen. De doodgewaande tweelingbroers mogen als ondernemende Jantjes nog zoveel vex-warring stichten, na het gegooi met taarten, wilde achtervol gingen door zware jongens en natte onder dompelingen komt alies weer op z'n pootjes terecht. Wie de grollen van Oliver en Har dy niet te sceptisch neemt, zal zijn gezicht bij deze rolprent moeilijk op de plooi kun nen houden. (Roxy). Ook in deze film is Audie Murphy de held van het verhaal, dat zich grotendeels afspeelt in een woest en on herbergzaam landschap, waarin het leven hard is en hinderlagen talloos zijn. Audie slaat er zich echter met de vereiste dap perheid dooi'heen en staat voor niets. Hij kent de gevax-en der bergen op zijn duim pje, hij is niet laf. Alle ingrediënten zijn aanwezig voor een verhaal, waar de kruit damp van af slaat. Dat is overigens ook het geval met de film, die maandag wordt ingezet en die tot titel draagt „De ge brandmerkte vluchteling". (L i d o) De film onder deze titel voert ons naar de slagvelden van Afrika, waai de ervaringen van de frontsoldaat als ge geven dienen voor een zo realistisch mo gelijke schildering van het oorlogsgebeu ren. De oorlog bepaalt de handelingen, gevoelens en x-eacties van de mannen, wier lot ons wordt getoond. Al wordt de spanning om hun behoud dan ook wel eens opzettelijk verwekt, er zijn genoeg aanrakingspunten van de fictie met de werkelijkheid om ons een vol uur geboeid te doen toekijken. Van geheel andere orde is „Ik ben er kapot van". Met die film kan men zich in de middagvoorstellingen be zig houden. Norman Wisdow zorgt voor de kolder en de nonsens. (Rembrandt) De première van deze nieuwe Hitchcock heeft ons al verleid tot een uitvoerige beschouwing. De film is zeer lang en als zovele Hitchcocks is het gegeven van een soort tweederangsroman- tiek. Wat Hitchcock er echter mee doet is er een spanning aan geven, die hij alleen bereikt.door er alle middelen van de film voor aan te wenden. Daarover verbaast men zich en dat bewondei't men. Hitch cock houdt ons ook met deze film op een wonderlijk boeiende manier aan het lijn tje. Er is veel minder aan de hand dan hij suggereex-t, maar dat stelt men pas ach teraf vast. (Luxor) Deze dubieuze „Aanklacht tegen de zwarte mai-kt der liefde" heeft blijkbaar genoeg belangstelling getrokken om dè prolongatie verantwoord te maken. De middagvoorstellingen blijven in het teken van de jeugd. Dan draait „Sjors van de rebellenclub". (Minerva) Men mag niet verwachten dat zo'n weduwnaar met zijn dochters blijft zitten. Op die gedachte is de Duitse komedie gebouwd, welke onschuldige pret met een tikkeltje ernst verenigt. De mid dagvoorstellingen van het weekeinde zijn bestemd voor de jeugd. Stan en Laurel zetten dan weer een „Stad op stelten" Maandag en dinsdag volgt een reprise van „Indiscreet", donderdag kan men grieze len om „De man met de wassen beelden". (Studio) Nog steeds blijkt deze film in trek. Afgezien van het zwakke midden deel is ze dan ook het aanschouwen zeker waard, al was het alleen maar om de ci-eatie van Alec Guinness als bezeten Brits officier. (Cinema P a 1 a c e) De wat zoetelijk gevooisde stem van Pat Boone beheerst voor een belangrijk deel de film „Mai-di gras", waarin verteld wordt, hoe een ca det van een Amex'ikaanse militaire acade mie van zijn negenhonderd mede-cadet ten opdracht krijgt tijdens de carnavals feesten in New Orleans een beroemde Fx-anse filmster uit te nodigen voor het jaarlijkse cadettenbal. De jongen slaagt er, ondanks allerlei verwikkelingen, in het stei-retje te benaderen, maar raakt dan hopeloos verliefd op haar, hetgeen om ver schillende redenen niet door iedereen wordt toegejuicht. Ach, en als dan ieder een langzamerhand de hoop heeft opge geven, verschijnt de diva toch nog op het bal, aangegaapt door de hondexrden ver heugde aspirant-officieren. Het grootste deel van de films op de cadettenschool opgenomen en is misschien juist daar door wat kindexdijk op sommige punten zelfs infantiel uitgevallen. Er zijn ech ter liedjes genoeg te beluisteren en wie van de stem van Pat Boone houdt, kan hem zijn tekort aan acteertalent wellicht vergeven. Spiegel van Nederland is voor een deel in de paassfeer gehouden: het folkloristi sche „vlöggelen" in Ootmarsum, de tra ditionele paasvuren in Lunteren, die on danks enig kex-kelijk verzet toch weer op vlamden, eierzoekende Eindhovenaartjes en de paashaas op bezoek bij een kinder tehuis in Nijmegen. Verder wai-en er beel den van een aantal leden van een caravan club, die met hun voertuigen naar Ame rika gingen, van de opbouw van de Euro- pamast in Rotterdam en van de opening van het zeilseizoen op Loosdi-echt. Polygoon-Profilti laat deze week onder meer beelden zien van de aankomst in In dia van uit hun land verdreven Tibetanen, massale protestbetogingen in Engeland tegen de atoombewapening en van de in recordtempo gebouwde Euromast in Rot terdam. Interessant is het x-esultaat van de proeven met een geneesmiddel tegen kinderverlamming dat vervaardigd werd uit.sneeuwklokjes. De nieuwste „sport" van Amerikaanse studenten het vullen van telefooncellen met menselijke inhoud, komt ook in het beeld. Ander sportnieuws komt aan bod met de wielerronde in het Amsterdamse bos en de in het Olympisch stadion gespeelde voetbalwedstrijd tussen Young Boys en Wismut om een plaats in de kwartfinale van het toernooi om de Europese Voetbalbeker. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE i

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7