BOVEMA bouwt ultramoderne opnamestudio in Heemstede OCTERNO Interscholair jazzconcert vertoont stijgende lijn KL Hoge boeten voor winkeliers die t.v. zonder aanbetaling leverden „CORNEL" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 7 APRIL 1959 7 STADIONNSEÜWT3ES Veertig jaar lang bonbons gemaakt Zilveren eremedaille voor jubilerende NZH-werker 20EKT U 'N DRUKKER Burgerlijke Stand van Haarlem MAAT- CORSETTEN Jaarverslag Alg. Bond „Mercurius" Haarlem Huishoudster ernstig gewond bij aanrijding op Kennemerplein ECONOMISCHE POLITIERECHTER Eindresultaten blokjesbal Dr. W. J. Jong erelid van Geografische Vereniging Diploma-uitreiking Kort nieuws In de eerste week van juni zal op een terrein vlak achter het gebouw van de n.v. Bovema importeurs en fabrikanten van grammofoonplaten, aan de Bron- steeweg in Heemstede de eerste steen worden gelegd voor een ultramoderne opname-studio. Het nieuwe project, dat onlniddellijk aansluit aan het reeds be staande gebouw en zijn ingang krijgt aan de Overboschlaan, is een schepping van de Heemsteedse architect Dick Plat. In harmonische samenwerking met de direc teur, de heer G. M. Oord Jr., de alge meen verkoop- en programmaleider de heer P. J. Engelsma en de chef-opname technicus de heer G. Tlali heeft de archi tect de allerlaatste vindingen op het ge bied van de geluidstechniek in de plan nen verwerkt. De n.v. aannemingsmaat schappij Noordholland in Haarlem zal de studio bouwen en hoopt deze in oktober van dit jaar gereed te hebben. De opnamen voor grammofoonplaten ge schieden thans nog in de tot studio ver bouwde christelijk gereformeerde kerk in Hilversum. Zodra de nieuwe studio in Heemstede voltooid is, heeft de accom- mo'datie in Hilversum haar taak gedaan en zullen de opnamen uitsluitend in Heem stede worden gemaakt. Behalve artiesten uit ons land zullen ook internationale ar- titsten van naam worden uitgenodigd in de nieuwe moderne studio hun prestaties op de plaat te laten vastleggen. Bovendien stelt Bovema zich voor films van geluid te gaan voorzien. De radio-uitzendingen voor Radio Luxemburg, die de maat schappij thans nog in de studio in Hil versum verzorgt, zullen dan ook uit Heem stede plaats hebben. Met de ingebruikneming van de studio Advertentie internationaal voetbal van formaat heeft de Amsterdammers altijd op de been gebracht. En ze hebben steeds waar voor hun geld gehad. Denk maai eens aan Rapid Wien tegen Middles- borough, aan Barcelona tegen een Europese combinatie, aan Wismuth tegen Young Boys en aan zovele an dere grote wedstrijden. Zij zijn een traditie geworden van het Olympisch Stadion. Nu is er wéér een elftal van groot for maat op komst; de London Combi nation komt! Ook dat is een ander woord voor echt goed voetbal en dat blijkt ook uit de resultaten, want nog nooit is een Nederlandse formatie erin geslaagd de London Combination te kloppen. Ook déze combinatie, met mensen als Bowen (aanvoerder van Arsenal), Greaves (topscorer van de Engelse league, Chelsea's „wonderboy"), doel man Reg Matthews, Peter Sillett en Arsenal's bekwame Clapton, zal ervoor zorgen, dat het Voorlopig Nederlands elftal een oefenwedstrijd zal spelen in de ware zin van het woord. En dat betekent: alles geven wat Je hebt. Hoeveel dat is? En of het voldoende zal zijn om die Londenaars nu cindeliik eens aan de verkeerde kant van de score neer te zetten? Dat zien we woensdagavond (aanvang 7 uur) in het Olympisch Stadion in de wedstrijd: Voorl. Nederlands XILondon Comb- Maandag was de heer J. C. van der Slis sen in Haarlem veêrtig jaar in dienst van Droste's cacao- en chocoladefabriek n.v. Al die jaren is hij werkzaam geweest op de afdeling suikerwerkerij, waar hij „het interieur" van de bonbons heeft verzorgd. Vaten vol likeur heeft hij in die veertig jaar verwerkt. 's Morgens werd de heer Van der Slissen door de voltallige directie ontvangen, waarbij tevens een aantal genodigden aanwezig was. Onder hen bevonden zich dé personeelsleden, die meer dan veertig jaar in het bedrijf werkzaam zijn. Mr. J. C. Droste sprak do jubilaris toe, waarbij hij er op wees dat het bedrijf vlak na de eerste wereldoorlog zijn vleugels heeft uitgeslagen. Mr. Droste liet zijn waarderende woorden vergezeld gaan van èen geschenk onder couvert. Tevens bood hij de gouden draagpenning van de Neder- landsche Maatschappij van Nijverheid >n Handel en het daarbij behorende getuig schrift aan. De jubilaris ontving voorts de verguldzilveren legpenning van het be drijf. Een zuster van de jubilaris kreeg 'n 'loos bonbons. In het begin van de middag heeft het •ubileumfonds de heer Van der Slissen .'ehuldigd. De voorzitter, de heer C. A. luit,sprak de jubilaris hartelijk toe en 'x>od hem een polshorloge aan. Voor mej. Van der Slissen, die haar broer vergezelde, 'varen er bloemen. Nadat de chef van de ubilaris, de heer J. H. Beilschmidt, even- ens zijn complimenten had aangeboden, prak de heer Van der Slissen een dank woord. 's Middags maakte hij de traditio nele rijtoer, die ditmaal de bollenstreek ils doel had. De nieuwe studio van BOVEMA n.v. in Heemstede zal een staaltje zijn van moderne architectuur en geluidstech nische perfectie. Hel dak zal in werke lijkheid een andere vorm krijgen dan de maquette te zien geeft. ïn plaats van het puntdak is in het definitieve bouwplan een zogenaamd lessenaardak geprojecteerd. zal Bovema de door haar nagestreefde centralisatie van het bedrijf in Heemste de hebben bereikt. In het gebouwencom plex tussen Bronsteeweg en Overbosch laan zijn dan kantoor, technische staf, ver tegenwoordigingen van buitenlandse gram mofoonplatenmaatschappijen en de op namestudio ondergebracht en op nog geen tien minuten gaans van dit complex, na melijk aan de Blekersvaartweg, staat de grammofoonplatenfabriek. Het langgerekte gebouw. ongeveer veertig bij vijftien meter, heeft op de te keningen een fraaie ingangpartij aan de zijde van de Overboschlaan. De eigenlij ke entree staat los van een glazenwand, waarachter zich een ruime hal bevindt. Over de hele breedte boven de ingang trekt een fraaie glas-in-beton constructie met voorstellingen, die aan de muziek zijn ontleend, de aandacht. Achter de ontvangsthal liggen een kantoorruimte, de garderobe en de toiletten. Uit de hal voert een wenteltrap naar een vergader zaal en een open dakterras, waar arties ten en musici onder de opnamen door een luchtje kunnen scheppen. Achter het kan toor komen achtereenvolgens de over- schrijfafdeling (waar de „tapes" worden ge maakt), de regiekamer met de geluids apparatuur en tenslotte de studioruimte. Van deze laatste bedragen de grootste lengte vijftien, de grootste breedte negen en de grootste hoogte zes meter. Echokeldcr Direct onder de regiekamer, dus onder de begane grond, is een echokelder gepro jecteerd, die een grote rol speelt bij stereo- fonische opnamen. De firma wil namelijk met behulp van deze kelder het echte ste- reofonische geluid verwezenlijken. Dat is iets heel anders dan het ruimtelijke ef fect, dat men veelal langs elektronische weg tracht te bereiken en welke imitatie men dan stereofonie noemt. Uiteraard heeft de architect grote aan dacht moeten besteden aan de akoestiek en de geluidsisolatie In de delen van het complex, die een functie vervullen bij de onnamen, komen bij voorbeeld geen horizontalen en vertica len voor. Wanden en plafonds heoben een ietwat schuine stand gekregen om een ge luidsweerkaatsing te bewerkstelligen, die aan de hoogste eisen voldoet. De juiste stand is na allerlei ingewikkelde bereke ningen vastgesteld. De echokelder wordt volkomen zwevend geconstrueerd; hij wordt terwille van de geluidsisolatie als het ware opgehangen. Aan een der zijden van het studiogebouw loopt een gang naar het reeds bestaande gebouw van de maatschappij. Deze gang werkt als een geluidssluis, zodat geen sto rend geluid uit het hoofdgebouw in de stu dio kan doordringen. Samenhangend met de buuw van de stu dio zullen de onderruimten van het hoofdgebouw een radicale verandering on dergaan. A di^nrtrwOp In de raadzaal van het Zandvoortse ge meentehuis heeft de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema van morgen de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, uit gereikt aan de heer H. Terol, die vandaag veertig jaar in dienst van de N.Z.H.V.M. is. Mr. Van Fenema memoreerde hierbij dat de heer Terol in 1919 bij de vervoers maatschappij in dienst is gekomen als am bachtsman en is opgeklommen tot baas. Aan een grote groep mensen heeft de ju bilaris leiding gegeven. Nadat de burge meester de heer Terol had gecomplimen teerd bood hij diens echtgenote bloemen aan. De directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, richtte ook waarderende woor den tot de jubilaris. Hij overhandigde de bij de onderscheiding behorende draag- medaille. De heer Jurrissen sprak voorts een dank woord tot de burgemeester voor de ont vangst op het gemeentehuis. Ten huize van de jubilaris heeft de ad junct-directeur van de maatschappij, de beer H. J. Kapteyn de jubilaris toegespro ken en de dank van de directie tot uit drukking gebracht voor de wijze, waarop de heer Terol steeds zijn werk heeft ver richt. De heer Kapteyn bood een geschenk onder couvert aan. De heer Jurrissen over handigde het vererend getuigschrift van de Maatschanpij voor Nijverheid en Handel met de draagmedaille. Vanmiddag heeft een vertegenwoordi ging van hef jubileumfonds de jubilaris bezocht en hem eveneens een geschenk aangeboden. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel. 122015 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 BEVALLEN van een zoon: 3 april: M. J. Otte-Bijster; A. M. de Clefcq-Ar- nold; L. J. Bosman-Licher; 4 april: E. de Lange-Lukkien; T. Meijboom-Logmans; J. M. van Schie-Stokman; E. J. van der Ploeg-Klink berg; 5 april: A. C. Wil- brink-Ekel; F. H. E. Mulder-van der Kleut; P. C. J. de Loor-Fenger; 6 april: M. J. Vermeer-Ooms; H. G. M. Warmerdam-Kol. BEVALLEN van een dochter: 3 apr.. N. G. Meijer-van Harten; D. de Waard- de Lizer: 4 april: M. Leijenhorst-van den Broek; P. de Gelder-Schreuder; P. Nij- broek-Decossaux; 5 april: G. ter Sluis- Reiling; 6 april: M. A. D. Bank-Roosen- hart; M. W. Roest-Schwab; H. Zwemmer- Stam. ONDERTROUWD: 6 april: J. W. van den Brink en T. M. van der Riet; G. J. Schuitemaker en M. J. M. Sweers; H. J. A. Coenen en S. V. Jonker. OVERLEDEN: 1 april: W. S. Eenhorst- Diepen, 91 j., Pijlslaan; 3 april: K. A. J. Verbeek-van Veller, 56 j., Gasthuisvest; M. M. Ditmar, 49 j., Kaninefatenstraat; E. A. Jansse-van Arkel, 63 j., Kijkduin- straat; T. Ruijgrok, 77 j., Hagestraat; B. C. Alkemade. 88 j.. Kamperlaan; D. P. Evert- se, 65 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 4 april: J. M. Stutterheim-Veen, 30 j., Hazepaterslaan; W. R. D. Martin-Schmidt, 52 j., Drilsmaplein; H. A. de Bok, 24 j., Kamperlaan; F. M. F. Schol, 56 j., Borneo- straat; A. de Man, 72 j., Z. B. Spaarne, H. K. Gray, 64 j., Hazepaterslaan; 5 april: R. P. r'e Lange, 35 u., Vrovwehekstraat. Advertentie gedurende APRIL O KORTING op HAARLEM: Houtplein hoek Raamsingel - Telefoon 14384 AMSTERDAM: Van Baerle- straat 156 - Telefoon 712054 „Niet fluiten: dat is in Engeland en Amerika misschien een teken van instem ming, hier is dat bepaald niet het geval." Dit had de Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, aan het begin van de jazzdemon- stratie van het Interscholair Jeugdtoer- nooi maandagavond gevraagd. En daarom floten de honderden meisjes en jongens, die de grote zaal van het Haarlemse Con certgebouw bevolkten, ook niet, maar luis terden zij aandachtig naar de muziek, die de bands en combo's, trio's, kwartetten en kwintetten, gevormd door leerlingen van vervolgscholen uit Haarlem en omgeving, maakten. Applaus mochten zij wèl geven en dat deden zij dan ook enthousiast: na het einde van ieder nummer en na iedere ge slaagde instrumentale solo. Sommige or kesten werden met ware ovaties verwel komd en na hun optreden met hetzelfde enthousiasme weer uitgeluid. Andere en dat waren dan voornamelijk de kleine re ensembles werden kalmer begroet. Dat had trouwens de wethouder na de pau ze ook gevraagd: er werden door de We reldomroep opnamen gemaakt en elk ru moer uit de zaal zou de zachtere muziek overstemmen. En zo begon onder kenne lijke sympathie van de zaal deze laatste interscholaire manifestatie van het afge lopen seizoen, welke tevens de eerste jazz- demonstratie was, die na de experimente le eerste van verleden jaar werd gehou den. En de sfeer in de zaal, èn het peil van het gebodene bewezen, dat het experi ment van vorig jaar zeker geslaagd was. Op beide punten was een opgaande lijn sinds verleden jaar te bespeuren. Er was zoveel belangstelling voor deze demonstra tie, dat er 's middags ook een uitvoering moest worden gegeven, tijdens welke de N.C.R.V. opnamen maakte. En zo luisterde men dan naar de instru mentale prestaties van ensembles, die in grootte varricerden van het eenmansop- treden van Wim Bitter met ukelele het geestige Bird Dog van Boudleaux Bryant, Door tussenkomst van „de bond" is in 1958 naar schatting 13.000 ten goede ge komen aan leden, die om de een of andere reden de bemiddeling van hun vakorgani satie inriepen. Totaal betrof het 42 gevallen betrekking hebbend op ontslag, provisie vordering na ontslag, betaling vakantie dagen en vakantietoeslag, loonsverhogin gen, uitkering sociale verzekeringswetten, pensioen e.d. Dit wordt vermeld in het dezer dagen verschenen verslag over 1958 van de Alge mene Bond „Mercurius" afdeling Haarlem. Aan het eind van het verslagjaar bedroeg het aantal bij deze vakorganisatie aange sloten leden 815, verdeeld over de bedrijfs- en vakgroepen geldhandel, verzekering, groothandel, detailhandel, administratie kantoren, handelsreizigers, gepensioneer den e.d. Aan het begin van het verslagjaar telde de afdeling 789 leden Op 31 decem ber 1958 war. het afdelingsbestuur als volgt samengesteld: C van Viersen, voorz.; W. Holl, secretaris-penningmeester; J. Aalpol, tweede voorzitter: J. H Canton, tweede secretaris; D. Bos, M. H. Heijman. J. A. v. d. Horst. H. de Jong, S. G. Sougé. W. Post en D. C. Vrolijk, leden. Advertentie FOTOKOPI'EËN - Nieuwsteprqéèdé Lichtdrukken] de Rooij, Schëgdielstr..14 Op het Kennemerplein in Haarlem heeft zich maandagmiddag om half vier een vrij ernstig verkeersongeluk voorgedaan ten gevolge waarvan een 66-jarige huishoud ster met een zware hersenschudding en 'n neuswond naar het Grote Gasthuis ge bracht moest worden. Het ongeluk ont stond toen een autobus, die voor hei beo zinestation in de richting van de Jansv.eg reed, moest uitwijken voor een slingerende wielrijder, die linksaf wilde slaan. De bus chauffeur stuurde, om een aanrijding te voorkomen, zijn wagen naar rechts, maar daarbij raakte hij de huishoudster die rechts naast de bus op haar fiets reed. De verkeerspolitie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar .n verbinding te stellen. „Uw systeem om uw omzet van t.v.-toe- stellen te vergroten brengt de mensen in de grootste moeilijkheden. De aanschaf wordt hun zo gemakkelijk gemaakt en de afbetaling wordt zo mooi voorgespiegeld dat velen door de knieën gaan en met gro te schulden zitten. Er zijn er bij die niet eens hun kijkvergunning kunnen betalen. Ook de financieringsbureaus worden om de tuin geleid, want de huurkoopcontrac ten kloppen niet met de werkelijkheid. In veel gevallen is namelijk de vereiste aan betaling niet voldaan. Ik vind de door de officier van Justitie gevorderde boete van vijfhonderd gulden eigenlijk veel te laag". Met deze woorden hekelde de Haarlem se economische politierechter maandag middag de verkoopmethoden van twee Haarlemse winkeliers. Zij hadden ver scheidene malen t.v.-toestellen in huur koop geleverd zonder dat het bedrag van de vereiste aanbetaling vijftien percent van de prijs van het toestel door de klant was betaald. De eerste winkelier, die terecht stond, klaagde dat hij wel „soepel" moest zijn omdat zijn klanten anders toch naar an dere zaken zouden gaan. „Het Is alle maal zo moeilijk voor ons", zei hij. „De ene keer is de verplichte aanbetaling twintig percent en dan weer vijftien per cent. Straks is het weer anders. Ik weet het echt niet meer". „Het is helemaal niet moeilijk", repli ceerde de politierechter. „U moet zich ge woon aan de wettelijke bepalingen hou den, zo niet dan komt u met de rechter in aanraking. U moet er op staan dat de koper bij de levering van het toestel vijf tien percent van de prijs betaalt. Dat is voor u en de klant de enige manier om uit de moeilijkheden te blijven". De andere winkelier probeerde het over e~n andere boeg. „Mijn zaak is gebouwd op vertrouwen. Wanneer ik op betaling van de vijftien percent sta zeggen mijn klan ten: „Ben ik wel goed voor duizend gulden en niet voor honderd? Neem je rommel dan maar direct weer terug", zo probeer de hij de politierechter te overtuigen. Maar deze hield de winkelier voor dat diverse van zijn klanten hadden verklaard dat hij, de winkelier, hun beweringen dat zij het geld van de aanbetaling niet hadden, luchtig wegwuifde met de woorden: „Da's niet erg, dat komt wel goed". De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op dat in deze gevallen niet al leen sprake was van het niet. naleven van de wettelijke voorschriften omtrent de af betaling maar ook van het vervalsen van huurkoopcontracten en het plegen van on eerlijke concurrentie. Hij eiste tegen bei de winkeliers een boete van vijfhonderd gulden subsidiar vijftig dagen hechtenis. „Als deze praktijken voortduren zal ik ze ker een hogere boete eisen en eventueel het sluiten van de winkel", aldus de of ficier. De politierechter veroordeelde de winkeliers overeenkomstig deze eis. Gladiolen Een bollenexporteur in Hillegom werd veroordeeld tot een boete van twaalfhon derd gulden waarvan de helft voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar we gens het zonder vergunning doen uitvoeren van een partij gladiolenknollen. Bij de partij was wel een uitvoervergunning aan wezig maar de daarop vermelde gladiolen- soort stemde niet overeen met die van de partij. Een der firmanten, die de zaak vertegen woordigde, zei dat er tussen beide soorten waar het hier om ging vrijwel geen ver schil in prijs en opbrengst was. De cliënt in Zwitserland had kleinbloemige gladio len gevraagd en er waren grootbloemige gladiolen geleverd De officier van Justi tie liet echter uitrekenen dat er in de op brengst van beide soorten een verschil van achthonderd gulden in het voordeel van de bollenexporteur zat. „Wat er besteld is moet nu eenmaal geleverd worden. In ieder geval had een en ander op de fac tuur tot uiting gebracht moeten worden", aldus de officier. Hij vorderde vijftienhon derd gulden boete waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Uitverkoop Verscheidene winkeliers kregen een boete van vijftig gulden omdat zij in het begin van januari van dit jaar door mid del van aanplakbiljetten en prijskaartjes in hun etalages de indruk hadden gewekt dat het hier een vooruitlopen op de uitverkoop betrof, die pas op 15 januari mocht begin nen. dat echter, volgens deskundigen, géén jazz was tot aan de zeven man sterke Dixie Sailors Jazzband, die aan het slot van de avond nog een toegift mocht ge ven. Deskundigen waren er gisteravond overigens genoeg: behalve de heer M. J. Jansma uit Elburg, die na afloop de pres taties van elk der optredenden kort be sprak mocht blijkens de uitlatingen het merendeel van de aanwezige jongeren ze ker óók deskundig genoemd worden. De heer Jansma had over elk ensemble wel wat waarderends te zeggen: in bewoordin gen als „goede rythmesectie, stuwende drummer, heldere trompet- of trombone klank en goed uitgewerkte improvisaties" kwam hij tot een speciale vermelding van de „Dawn Club Seven" voor wat betreft de Dixieland-stijl en het trio Hans Weyers, Jaap Gisolf en Freddy Barkhuis met be trekking tot de meer moderne jazz. Een bezwaar was het veelal te lang uitwerken van melodieën, zonder dat nieuwe gezichts punten naar voren kwamen. Een bezwaar, dat ook de organisatoren voelden, omdat het enig haasten geblazen was om op tijd (elf uur) te kunnen eindigen. Dit laatste kon overigens het plezier voor de aanwee- zigen alleen nog maar verhogen. Advertentie DRAGERS VAN EEN KUNSTGEBIT Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. Advertentie Doe uw keus uit 100 rijwielen Voor mensen van 2 tot 80 jaar. HOUTPLEIN 35 - 37 - TELEFOON 12493 TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het tandvlees Alleen de tandarts is In staat het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan. tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, Is het raadzaam voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een aangenaam alkoüsch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zocht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Advertentie Via koeiemaag terecht. Een gouden ring die vorige week dinsdag werd ge vonden in een koeiemaag in het Utrechtse abattoir, is terug bij de eigenaar, de heer G. N. Foppen te Utrecht, die de ring waar schijnlijk eind vorig jaar verloren heeft toen hij als landmeter aan het werk was in een weiland bij Leiden. Het „blokjesbal-toernooi", waaraan vo rige week veertig meisjesploegen van de lagere scholen deelnamen, is afgesloten. In het Krelagehuis werden de eindstrijden gespeeld met de volgende resultaten: Winnaarsronde: Theo Thijssenschool 3— Prof. Kohnstammschool 1-4; Theo Thijs- senschool 14, Theo Thijssenschool 3 8-1, Prof. Kohnstammschool—Theo 'Thijssen school 3-6 Eindstand: 1. Theo Thijssen school 1; 2. Prof. Kohnstammschool; 3. Theo Thijssenschool 3. Eindstrijden, verliezcrsronde: Beatrix- school 3Tetterodeschool 2 0-5, Beatrix- school 1Beatrixschool 3 7-1, Tetterode- school 2Beatrixschool 1 1-4. Eindstand: 1. Beatrixschool; 2. Tetterodeschool 2; 3. Beatrixschool 3. Na afloop verden de prijzen van dit toernooi uitgereikt door de heer M. Eerel- man. Dr. W. J. Jong uit Heemstede is op de algemene vergadering van de Geografisch. Vereniging in Nederland benoemd tot ere lid. De voorzitter, prof. dr. J. P. Bakker memoreerde de grote verdiensten van dr Jong voor de vereniging, alsmede dien« vele internationale contacten. Ook roem de prof. Bakker de verspreiding van we tenschappelijke gegevens door dr. Jong waardoor deze in breder kring bekend zijn geworden. Maandagavond heeft de R.K. Avondnijverheids school in Haarlem de volgende diploma's uitge reikt: Diploma A, driejarige cursus Afd. Timmeren: S. de Bruin,, L. Gielen en G Kockelkoren. Heemstede: L. Kuijper en H. Men- sink, Haarlem: G. Strobbe Halfweg: J. Wijk huizen. Haarlem. Afgewezen 1. Afd. stucadoors en metselaars: A. Devies en A Goebert Haarlem: H. Slot, Bennebroek: C. Sta- venuiter en J. v. Assema, Haarlem. Afgewezen 1. Afd. Metaalbewerkers: N. van Bakel, M de Bie, Th. Coelen, W v. Egmond. H. Goes, C. v. d. Ham, B. Hohverda, G. Kamp, W. Kottman, F Schliiter, B. van SI raten, F. van der Veldt en H v. d. Veldt, allen te Haarlem. Afgewezen 11. Afd. Elektriciens: S. Langeveld, Heemstede: F. Wolvers en J. v. d. Zwan, Haarlem. Afgewezen geen. Afd. automonteurs: L. v. d. Laar, Heemstede. H. Terhorst, Haarlem. Afgewezen 2. Afd. schilders: A. Eliëns, M. Goedemans en J van Roode, Haarlem. Afgewezen geen. Diploma B, tweejarige vervolgcursus Afd. timmeren: J. Dekker, Haarlem; M. van Duin, Vogelenzang: J. v. Schie, Haarlem: N. Spie- rings. Zwanenburg; A, Tieken, Heemstede: A. v. d. Veldt, P. v. d. Veidt. A. de Wit en C. Zijp, allen te Haarlem. Afgewezen geen. Afd. stukadoors en metselaars: J. v. d. Kroft. Bennebroek. Afgewezen geen. Afd. meubelmakers: W, Mollema, Bentveld. Af gewezen geen. Afd. Metaalbewerkers: Th. de Brui.jn, J. van F.eren, L. Fakkeldij, P. de Kwant en W. Paap. al len te Haarlem; J Rormin. De Zilk: J. Bensdorp, Zandvoort. Afgewezen 1. Afd. elektriciens: J. Romijn. P Roozen en P Sweerts, allen te Haarlem. Afgewezen 2. Afd. automonteurs: M. ten Bosch, L. Slobbe en C. van Nunen, allen te Haarlem. Afgewezen geen Afd. schilders: afgewezen 1. Diploma elektrisch lassen beginners (N.V.L.): Th. Hoogkamer. P. Hopman. D. van Ketel en A Leurs, allen te Haarlem; N. Stoffel, Zandvoort: J Stokman en M. Spijkerman Haarlem: P. Verstee- ge. Zandvoort: A. v. Beusichem. Haarlem: E. v. d Bos. Beverwijk: H. Gansner. Zandvoort: C. Hoef nagel en J. Hoefnagel. Vijfhuizen: G. van Kessel en G. Koerhuis, Haarlem: G. Schreurs. De Zilk; J. Sprokholt en R. Visser, Haarlem; Th. Klein. Vijfhuizen. Aigewezen 3. Diploma elektrisch lassen gevorderden (N.V.L.): J v. Egmond, Santpoort: R. Noorrihuis, Haarlem; J. Revers, Vijfhuizen: Th. Slenters en J. v. Steen bergen, Haarlem: J. Tukker, Bloemendaal: W. Vrenegoor. B. Wijshake, en J. v. Latum, Haarlem. Afgewezen 3. Diploma autogeen lassen beginners (C.O.C.A.M.): S. Bruinsma Haarlem: W. v. Esveld, Zandvoort: K. Geutskens, Heemstede; W. Hartman en A. v. d. Kamp. Haarlem: P. van Loon, Hillegom: H. van Schoor en J. Schuijt. Haarlem; N. Sleutel, Heem stede: J. Zitman, B. Sernee. H. Bras en A. van Diik. aller te Haarlem; L. Bakker. Hillegom: J. van Dijk. J. Erdtsieck, G. de Graaf. H. Kasper. H. van Liere. H. Luske, C. Willemse en J. Zwane- veld, allen te Haarlem. Afgewezen 3. Gastcolleges. Prof. dr. N. B. Stone- house van het Theologisch Seminarie West minster te Philadelphia zal aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gastcolleges komen geven, waartoe hij in de gelegen heid is gesteld door de Fulbrightorgani- satie, die gelden, verkregen door de ver koop van overtollige Amerikaanse goede ren in het buitenland, voor het uitwisse len van hoogleraren en studenten besteedt. Prof. Stonehouse is in 1929 aan de V.U. cum laude tot doctor in de theologie gepromo veerd. AMSTERDAM Het was voor de éerste beursdag van de nieuwe week vrij stil op het Damrak. De stemming was echter door elkaar ge nomen vast. Bij kalme handel zette Uni lever de vaste tendentie van de vorige week voort, door speculatieve aankopen van publieke zijde, alsmede aankopen voor rekening van het buitenland. De arbi trage was in deze hoek vrij actief. De koers liep op van 514y2 tot 517 waardoor de winst ten opzichte van de slotkoers van vrijdag zich op ongeveer 15 percent bepaalde. In de morgenuren was voor de margarine-papieren als laagste prijs be taald 509 percent. In de Philips-hoek was het opmerkelijk rustig. De vraag kwam merendeels van locale zijde. Het buiten land liet verstek gaan. Toch waren de papieren op 576bijna 4 punten hoger, waardoor het slotdividend alweer geheel is ingehaald. De converteerbare obligaties Philips lagen eveneens hoger in de markt. AKU viel, gezien de vaste stemming voor de overige internationale waarden, op on geveer 300 eerder iets tegen. Tegen het slot kwam er in deze hoek een behoor lijke activiteit maar de koers veranderde niet veel. De vorige slotkoers was 299 Vz. Kon. Olie geniet de laatste dagen meer belangstelling, vooral van publieke zijde. Het fonds ligt in Amerika vast in de markt. De notering draaide op het Dam rak rond de 169,20, hetgeen ongeveer een rijksdaalder boven vrijdag is. De aan delen lagen op deze prijs ongeveer een halve gulden boven het niveau van Wall- street. Aandelen KLM bereikten een nieuw hoogterecord en werden op 145 geadviseerd, plus 3 gulden. De aandelen bleven echter nog ongeveer 1,40 be neden pariteit New York. De obligaties KLM kregen een adviesprijs op 1201/4 (118 3/8). De scheepvaartsector gaf weinig teken van leven te zien. De koersen waren er dan ook naar en bleven vrijwel onver anderd vergeleken bij de vorige slotprij- zen. Van de cultures ontmoette Amster dam Rubber en Certificaten Deli enige vraag. Senembah vrijwel onveranderd en HVA een fractie lager. Staatsfondsen iets gemakkelijker. Machinefabriek Hensen werden' hogér geadviseerd op de dividend verhoging, Ford kreeg een hogere advies prijs op de dividéndhe'rvatting, Ned. Am. Fitting een puntje hoger op de mede delingen uit de jaarvergadering. Ook ho gere adviesprijzen kregen Kon. Papier, Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, terwijl het Europafonds I wederom vast in de markt lag. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Vraag naar farmaceutische en spoor weg-fondsen markeerde een over het ge heel genomen wat beter gestemde beurs. Van de 1248 verhandelde fondsen sloten er 528 hoger en 519 lager. Door winst nemingen in de industriële spetor brokkel den de koersen vlak voor beursèinde wat af. Het industriegemiddelde kwam van 6' 1,93 op 611,16; dat voor spoorwegen van 162,22 op 162.82 en dat voor openbare nuts bedrijven van 93.88 op 93,93. De aandelen- omzet kwam van 3 680.000 op 3.510.000. Vick Chemical was op hoogste dag waarde plus 18 dollar, American Home Products plus meer dan 5 dollar en Bristol Mvers plus meer dan 7 dollar. Bij de spoorwegen varieerden de stijgingen van fracties tot ongeveer een dollar. Het in dustriegemiddelde ondervond de invloed van een daling van 2 dollar bij Du Pont. De auto's waren vast en actief en bij de vliegtuigwaarden waren winsten van meer dan een dollar. General Motors noteerde een dollar hoger. Chrysler. Ford. Stude- baker en American Motors sloten beneden htm hoogste dagwaarden. (UPI) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-3%% Nederl. '47 92,1/ie 93 3 Nedl. 1962/64 97'/,e 97 Woningbouw 6 111 Pr A'dam '56 I 81 Pr A'dam '56 II 94'/s Pr. A'dam '56 III 94'/s Pr. R'dam '52 I.. 9') Pr. R'dam '52 II 89% Pr. R'dam '57 977/ia A.K.U 300% 309 Calvé Delft 494 498 Van Gelder Zonen 213 213 K. N Hoogovens. 376 378 Nederl. Ford 230 233 N. Kabelfabriek 350 350 gew.Philips Gloed 577% 579 Pref.PhilipsGloeil 240 Unilever (cert.) 517 519 Unilever (nieuwe) 508 51 i Wilton Fyenoord 212 213 Werf Gusto. 159% 159% Dordtsche Petrol. 720% 720 Kon. Petroleum t 169.40 166.80 Rilliton 245 247 A'dam Rubber 86% 85 Vs K.L.M t 146.— 144.— Holl Amer. Liin 150% 150% K.N.S.M 141% 142 N. Scheepv. Unie 134% 133 v. Nievelt Goudr 124% 125 Phs. v. Ommeren 243 244 H.V.A 135% 134 Delimaatschappij f 148 148.40 Amsterd. Bank.. 29) 291 Nat Handelsbank 14$ 149 Ned. Handel Mij. 227 Rottera. Bank.. 242 242 Twentsche Bank 221 Anaconda Copper 69% 68% Bethlehem Steel. 51 51 U.S. Steel 91 89% General Motors 46% 48 833% 83% 23% 25»/Ï

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11