Horen en zien (jumbo en zijn avonturen rond Leomoor Conferentie over de vernieuwing van het muziekonderricht Agenda voor Haarlem Verwachte benoemingen in sleutelposities van het Franse theaterleven en bondig aankondigingen kn nabeschouwingen De negen Muzen (ondermeer van Roland Petit en Jean-Louis Barrault) DINSDAG 7 APRIL 1959 9 radio televisie Schooltelevisie „Oscars" uitgereikt De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Ambtenaren exposeren in Den Haag „Chansonmiddag" in het Nieuwe de la Martheater Plannen over cultureel centrum in Apeldoorn Congres van Nederlandse en Britse studenten Zuidafrikaans taalfeest Sleepreis voor een gulden Wereld vakverbond koos partij voor „E.V.C.-1958" door Daniel Gray Hilton Hotels Corp. in 1958 Van cle zijde van de commissie Televi sie-onderwijs, waarin samenwerken het Pedagogisch Centrum van de Nederland se Onderwijzersvereniging, het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum, het Katho liek Pedagogisch Centrum, het Onder wijskundig Studiecentrum, de stichting Nederlandse Onderwijsfilm en de Neder landse Televisiestichting meldt men ons, dat in opdracht van de commissie de heer H. van Wieringen zich thans bezig houdt met het bestuderen van de gegevens inza ke buitenlandse schooltelevisie, die van waarde kunnen zijn voor de opzet van de Nederlandse schooltelevisie. Dit onder zoek zal vermoedelijk nog één a twee maanden in beslag nemen. Van de resultaten van deze studie zal de commissie gebruik maken bij de opzet van een aantal experimentele school-t.v.-uit- zendingen en bij het opstellen van haar uiteindelijke advies inzake inhoud en vorm van de Nederlandse schooltelevisie. Voor de 31ste keer zijn maandagavond in Hollywood de Oscars toegekend, de Amerikaanse prijzen voor de beste film prestaties van het jaar. De Oscar voor de cinematografie in zwart-witfilms was voor de film „The de fiant ones". Tot beste regisseur werd uitgeroepen Vincente Minnelli, die „Gigi" regisseer de. De prijs voor het beste draaiboek, ge baseerd op een gegeven van een ander me dium, ging ook naar „Gigi". Ze is toege kend aan Jay Lerner. Als beste verhaal en draaiboek direct voor de film geschre ven werd aangewezen „The defiant ones"^ afkomstig van Nathan E. Douglas en Ha rold Jacob Smith. De film „Gigi" naar Colettes roman kreeg nog meer oscars: een voor Adrienne Fazan voor de montage, een voor André Prévin, de geluidsingenieur, en een voor Cecil Beaton voor de kostuums. Maurice Chevalier kreeg een ereprijs. De oscar voor de beste buitenlandse film ging naar Jacques Tati voor „Mon On- cle". David Niven kreeg de oscar voor de bes te hoofdrolspeler voor zijn spel als kolo nel in „Separate tables". Tot beste actrice van het jaar werd uitge roepen Susan Hayward voor haar spel als ter dood veroordeelde in „I want to live". Stadsacademie. Nadat vorig jaar de St. Bernuïphusstichting en het curatorium van de Jan'van Eyck Académie in Maas tricht. bezwaren hadden gemaakt tegen de door B. en W. voorgestelde naamsverande ring van Middelbare Kunstnijverheids school in Stadsacademie voor Beeldende Kunsten, is thans aan het gemeentebe stuur voorgesteld de naam te veranderen in die van Stadsacademie voor Toegepaste Kunsten. Daardoor wordt een duidelijk onderscheid gemaakt tussen deze academie en de Jan van Eyck-academie. Expositie. In de Galerie Loujetzky aan het Prins Mauritsplein in 's-Graven- hage wordt onder de titel „Konkrete Kunst" een expositie gehouden van werk van de Haarlemse beeldende kunstenaar Georges. De collectie omvat collages en montages. Een deel van dit. werk was rond de jaarwisseling in onze stad te zien, toen de kunstenaar met zijn collega Arnold Reemer onder dezelfde titel een expositie hield in de Galerie Etroit aan het Klein Heiligland. De expositie in Den Haag duurt tot 18 april. Expositie. In het Rijksprentenkabinet in Amsterdam wordt van 6 april tot 1 juni een tentoonstelling gehouden getiteld „Plet Hollands Impressionisme in tekenkunst en grafiek". HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 740 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. o.OO Nieuws. 3.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.30 Morgen dienst.. 11.00 Gram. 11.15 De apokriele I-Inydn, hoorspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meis jeskoor met instr. kwint. 12.53 Gram. of acl. 13.00 Nieuws. 13.15 Met. PIT op pad. 13.20 Fanfare-ork. 13.40 Israel in Egypte, oratorium. 15.00 Jong Ne derland musiceert. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Bcursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Jazz- muz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koorzang met comm. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Pianorecital. 20.15 Con- certgebouwork. en solist. 21.20 Calvjin en de re formatie in Nederland, causerie. 21.40 Geestelijke liederen. 22.10 Het land waarin wij wonen, klank beeld. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagcn. 23.20—24.00 Pla- tennieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded 1233 Voor het Platteland. 12.38 Hammondorgel- spel en zang. 13.00 Nieuws en tentoonstcllings- agenda. 13.20 Strijkork. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz. Emigra tierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws. 18.15 Hammondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Bakken die geen water houden, toespraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Lichte muz. 21.00 Mijn naam is hond. 21.20 La Traviata, opera. (1ste en 3de bedrijf). (In de pauze: plm. 21.55—22.10 Wat brengt het podium?). 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws 23.15 Wereldkampoensch. biljarten. 23.30 Gram. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen 16.02 Lichte muz. 16.15 Operettemuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram, 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Etnische muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Perry Como Show. 21.00—22.30 Meeuwen boven Sorren to, TV-spel. Van onze correspondent in Parijs) Deze week vermoedelijk donderdag zijn van nobelprijswinnaar André Mal- raux, die in de Franse regering de (nieu we) portefeuille van Culturele Zaken be heert de benoemingen te verwachten van een aantal topfunctionarissen op sleutel posities van het Franse kunstleven. Na wekenlange onderhandelingen zijn hun na men uitgelekt en zo weet men dan nu reeds dat de Opéra en de Opéra Comique onder dc hoede zullen worden geplaatst van A. M. Julien, oprichter en directeur van het Théatre des Nations, terwijl Jean-Louis Barrault de leiding zal worden toever trouwd van het tweede Parijse staatsthea ter, het Odéon, waarheen hij met zijn hele gezelschap gaat verhuizen. Algemeen ad ministrateur of intendant van de Comé- die-Frangai.se wordt de tegenwoordige am bassadeur in Warschau, Bréart de Boisan- ger, die als technisch adviseur door de toneelleider Michel Saint-Denis zal wor den bijgestaan. De post van leider der operaballetten, die door Serge Lifar vorig jaar verlaten werd, zal in de toekomst door de vermaarde jonge choreograaf en danser Roland Petit worden bezet. De Opéra Comique wordt onder de dagelijkse directie gesteld van Marcel Lamy, die in de Franse provincie uitstekende herinne ringen zal achterlaten en Gabriel Dussur- get, die van het festival in Aix-en-Pro- vence Frankrijks voornaamste muziek feest heeft gemaakt, wordt daar met de artistieke verantwoordelijkheid over re pertoire en bezetting belast. Men mag van deze figuren veel goeds en ook enig nieuw leven in de brouwerij van het officiële Franse kunstleven verwach ten. De grote toneelspeler en regisseur Jean-Louis Barrault werd jaren geleden al genoemd als vaste bespeler van het Odéon, waar hij nu eindelijk een theater zal vinden, dat zijn grote reputatie waar dig is. De benoeming van Julien bij de Opéra heeft misschien gemengde gevoe lens verwekt. Julien heeft zich een uit- De contactraad van Haagse personeels verenigingen van ambtenaren houdt jaar lijks in de kelderzaal van het Binnenhof een tentoonstelling van schilderijen, gouaches en tekeningen, vervaardigd door leden en door de ambtenaren van de pro vinciale griffies uit het gehele land, waar uit een jury een keuze maakt van vijf tien stuks, welke werken worden ingezon den op een tentoonstelling in Parijs, die wordt georganiseerd door de Franse amb tenaren en openstaat voor collega's uit de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Italië, En geland, Spanje en Zwitserland. Vorig jaar kreeg een Nederlandse inzender- een ere medaille in goud. De jury, bestaande-u-it--de heren mr. J. F. M. J. Jansen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Rein Draayer en J. Franken, heeft voor de tentoonstelling in Parijs werken met het verplichte onderwerp water en lucht uitgezocht van mevrouw C. L. E. Dix- Lausberg. mej. A. P. Franke, mevr. E. J. Contant-Bruigom en de heren A. Keus, H. H. Faber, J. Heel. J. I. Hollebrands, A. A. Vermeulen, R. Tukker, G. P. Roden burg. G. H. C. Peelers. C. B. .J. Karstens, A. J. Abrahamse en G. Laros. De tentoonstelling in Parijs wordt van 16 tot 31 mei gehouden. In het Nieuwe de la Martheater in Am sterdam zal op zondag 19 april een „Chan sonmiddag" worden gehouden. Een groep Nederlandse tekstschrijvers, onder anderen Jelle de Vries. Jules de Corte, Ansje en Steye van Brandenberg, Seth Gaaikema en Jaap van de Merwe zullen dan enkele van hun zelfgemaakte liedjes ten gehore brengen. Aanvang der voorstelling 14.30 uur. nemend organisator met onconventionele inzichten bij het Théatre des Nations ge toond, doch op het gebied van de muziek en van de opera is zijn ervaring beperkt, bovendien zal hij in zijn tegenwoordige functie niet eenvoudig te vervangen zijn. Over het algemeen wettigen deze benoe mingen van figuren van het eerste plan op de sleutelposities van het Franse kunst leven echter de verwachting dat onder Malraux' impulsen ook hier eindelijk een frissere wind zal gaan blazen, over welk vooruitzicht men zich slechts verheugen kan. Het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft bekend gemaakt, dat de kans groot is dat Apeldoorn over enkele jaren de be schikking zal hebben over een cultuur cen trum, waarin onder meer zullen zijn on dergebracht een schouwburgzaal met on geveer zevenhonderdvijftig a achthonderd zitplaatsen, die geschikt is voor het geven van concerten, toneelvoorstellingen, ope ra en cabaretvoorstellingen. Voorts een zaal voor ongeveer vijfhonderd mensen ten behoeve van de amateurtoneelvereni gingen in Apeldoorn en voor het houden van exposities, congressen en dergelijke, enkele kleinere zalen voor vergaderingen en een groot café-restaurant met terras sen. 1-Iet complex zal komen te staan in het Oranjepark op de hoek Rhemenslaan- Regentesselaan. Men heeft advies gehad van de Wage- ningse hoogleraar prof .dr. ir. J. T. P. Bij houwer, die van mening is dat het ge bouw in het Oranjepark kan worden ge plaatst, zonder dat dit park wezenlijk wordt aangetast. Wanneer met de nodige zorgvuldigheid te werk wordt gegaan, zo meent prof. Bijhouwer kan zelfs een bruikbaarder en aantrekkelijker park ont staan. Het gehele complex beslaat hoog uit vijfentwintighonderd vierkante meter van de drie hectare, die het park groot is. De gemeenteraad van Apeldoorn en de schouwburgcommissie hebben zich reeds in principe met dit plan akkoord ver klaard. In Apeldoorn is al sinds negen ja ren aan het schouwburgprobleem gedok terd. Volgens een globale raming zullen de bouw- en inrichtingskosten ongeveer drie miljoen gulden bedragen. Er is nog geen architect aangewezen, maar wel is er contact opgenomen met ir. Bijvoet uit Haarlem, die ook de Nijmeegse schouw burg bouwt. In het gebouw van de Vrije Universiteit te Amsterdam is het congres geopend over „British relations with united Europe'', dat georganiseerd is door de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechts orde in samenwerking met de United Na tions Students Association of Great Britain and Northern Ireland. Aanwezig waren o.m. de Britse ambassadeur. Sir Paul Ma son, de commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, de Britse consul-generaal in Amsterdam, mr. G. Kemball, de rector-magnificus van de V.U., prof. dr. G. C. Berkouwer. en Engelse en Nederlandse studenten. Sir Paul Mason gaf een overzicht van de Britse be trekkingen met Europa na de tweede we reldoorlog. Vandaag heeft mr. A. B. Ham ming gesproken over „Economische aspec ten van Verenigd Europa". Raad voor de Kunst Bij K.B. zijn be noemd tot lid van de Raad voor de Kunst V/ van Otterloo en W. Povel. De heer Van Otterloo zal zitting hebben in de afdeling muziek en de heer Povel in de afdeling filmkunst. Bij K.B. is aan A. H. Wegerif in Wassenaar op diens verzoek eervol ont slag verleend als lid van de Raad voor de Kunst. Ter gelegenheid van het vijftig-jarig be staan van „Die Akademie vir Wetenskap en Kuns" is maandagavond in de Rolzaal in Den Haag een taalfeest gehouden, geor ganiseerd door de Haagse afdelingen van het Algemeen Nederlands Letterkudig Ge nootschap. Naar de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, in zijn rede mededeelde, worden van 6 april, de Jan van Riebeeckdag, tot de Uniedag op 31 mei taaifeesten gehouden onder de leuze „Die wonder van Afrikaans" in alle gebie den, waar Afrikaans wordt gesproken of verstaan. Dr. Geldenhuys gaf voorts een overzicht van de geschiedenis van het Afrikaans, een taal, waarin meer dan tienduizend boeken zijn verschenen en die de moedertaal is van 1.800.000 Afrikaners, de taal van een miljoen kleurlingen en de tweede taal van 1.200.000 Engels spreken den in Zuid-Afrika. Volgens taalkundigen, aldus de spreker, is het Afrikaans de mo dernste taal van de Westeuropese taal familie. De ambassadeur vermeldde voorts, dat ten gevolge van onderhandelingen tus sen de regeringen van Nederland en Zuid- Afrika zowel studiebeurzen als boeken ten behoeve van onderwijsinstellingen worden uitgewisseld. Tumbo wist natuurlijk niet. wat zich daar beneden afspeelde. Hij was nu bijna in de stad en liep over het laatste stuk van de steile bergweg. „Nog een paar minuutjes", dacht hij. „Dan ga ik eerst eens heerlijk wat water drinken, want ik heb reusachtige dorst!" Zo liep hij verder, de netjes met de grote suikermeloenen schommelend aan de einden van zijn draagstok. Opeens bleef zijn voet haken achter een tak. Tumbo struikelde en viel languit op de grond82—83 De ontwikkeling der muziek heeft tot nu toe steeds een voorsprong gehad op de vorming van de theoretische beschouwin gen over muziek, leerstellingen, weten schappelijke grondslagen en tenslotte ook op de vaststelling van een methodiek en van de pedagogische richtlijnen. Die voor sprong is in onze tijd zeer groot gewor den. Veel muziekpedagogen zijn door drongen geraakt van de menselijkheid om zich op dit probleem, dat niet alleen de theorie maar ook de praktijk van de toon kunst betreft, te bezinnen. Het was met het oog op deze situatie in het muziekle ven, dat door de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging gedurende het afgelopen weekeinde in het Studiecen trum Woudschoten te Zeist muziekpeda- gogische studiedagen werden gehouden. In enkele referaten werden speciale vraag stukken van technische aard behandeld. En voorts hield Annie Langelaar uit Rot terdam een belangwekkende beschouwing over de wegen, welke openstaan om kin deren in hun eerste acht levensjaren tot de muziek te brengen. Pestalozzi's raad: „eerst laten beleven en dan laten benoe men" was het beginsel, waarop zij het contact van kinderen met muziek wil la ten berusten, in de eerste plaats door dc activiteit van de ouders en dan verder door het onderwijs op kleuterscholen met pe dagogisch en psychologisch gevormde leidsters. Van vernieuwingsnoodzakelijkheid sprak het betoog van dr. Anthon van der Horst, die aandacht vroeg voor enkele verschijn selen uit de muzieklevenspraktijk, die remmend werkten op het resultaat van de muziekbeoefening. Hij sprak bij voor beeld over de geringe zelfstandigheid van de vocalist, die zich slechts verlaten kan op zijn stem, te weinig solfège-scholing heeft en ook in theoretisch opzicht maar matig of in hèt geheel niet gevormd'is. Verder noemde Van der Horst de merk waardige associaties, die optreden door de gebruikelijke benamingen van muzikale begrippen, die in wezen met niet muzika le woorden worden omschreven. De toespraak, die de rijksinspecteur voor muziek, dr. J. Daniskas hield, getuigde in volle omvang van het streven van ver nieuwing, dat velen thans bezield en dat ook voor officiële instanties de stimulans is geworden, die mede de inhoud van nog te verwachten rapporten, die in het bij zonder over de muzikale vorming zullen handelen, zal bepalen. Dr. Daniskas ba seerde zijn referaat, op de indrukken, dat het onderricht buiten de werkelijkheid van de ontwikkeling van de laatste vijftig jaren is blijven staan, dat in het alge meen gesproken het klankbeeld van de solfègelessen zeer veel achter is op het, klankbeeld van de nieuwe muziek en dat het onderwijs de leerlingen nog steeds vreemd laat staan tegenover de aard van de moderne compositiestructuur. De har monieleer komt nog neer op het hanteren van een bepaald schema uit het klassieke klankbeeld. De romantiek wordt er nau welijks bij betrokken. Bij het onderwijs in de muziekgeschiedenis wordt nog te veel voortgegaan op verouderde paden. Muziekgeschiedenis moet de realiteit van de gehoorde klank gaan betreffen en moet niet afgesloten worden met het jaar 1900. Ook de muziekpedagogie moet op de hel ling. Muziekpedagogische afdelingen op de conservatoriums zullen zich moeten be zig houden met de vorming van leerkrach ten. Ook zoekt men naar verheffing van het peil van de kerkmuziek en van de amateuristische muziekbeoefening en eveneens hoopt men de muzikale vorming van de leerkrachten bij het lager onder wijs ter hand te nemen. Dr. Daniskas ziet hierin een volksbelang, want op de lagere school en ook in de kerken, van welke richting dan ook, kan de ontmoeting niet de muziek van aanzienlijke betekenis wor den. De gehele vernieuwing van het muziek onderricht. zal er op gericht moeten zijn een grondslag te vormen, waarop het contact tussen componist en herschepper enerzijds en de toehoorder anderzijds in „begrijpende" zin mogelijk zal worden. P. Zwaanswijk Voor de somma van één gulden heeft d sleepboot „Nestor" van Bureau Wijsmuller te IJmuide.i de beschadigde kustvaarder „Helemar H" uit Ierland naar Rotterdam ge-bracht, waar het schip hersteld zal wor den. Twaalf werven hebben belangstelling voor 't repareren van het schip, dat thans in het gemeentedok ligt. De „Noord-I-Iolland"' en later de „Sim- son" van Wijsmuller hebben kans gezien de „Helemar H" te bergen, toen het sc'nio op de rotsen van Ierland was gelopen. Nu de concurrentie met lage prijzen vnr de dag kwam, bood de directie van Wijs muller voor één gulden de „Helemar H" naar Nederland te slepen, want men stelde er prijs op het karwei helemaal af te ma ken. Maandagmiddag voer de „Nestor" met zijn sleep de Nieuwe Waterweg op. Aan gezien de „Nestor" op de heenreis een bok naar Ierland had gesleept, betekende deze sleeptocht voor een symbolische prijs geen strop voor Wijsmuller, omdat de sleepboot anders „leeg" terug had moeten komen. De heer B. Brandsen, secretaris van de E.V.C., heeft zijn functie van vice-voorzit- ter van het wereldvakverbond op de thans in Warschau gehouden zitting van het uit voerend bureau van het WW ter beschik king gesteld. Dit is een gevolg van het feit, dat bij het. begin der zitting van het uit voerend bureau de plaats voor de Neder landse afgevaardigde bleek te zijn ingeno men door de heer Wessel Hartog, voorzitter van de „E.V.C. 1958" (opgericht in juni 1958, waarin de aanhangers van de alge meen secretaris van de C.P.N., de heer Paul de Groot, zijn vertegenwoordigd). De heer Brandsen protesteerde, doch men weigerde de heer Hartog te verwij deren. De heer Brandsen heeft daarop zijn functie ter beschikking gesteld. 24. Leonoor verliet mijn kamer en die avond ging ze uit met John Somerset, de man van wie ze hield. Zijn fascinerende persoonlijkheid, ja zelfs het gevóel van on behagen dat hij haar zo nu en dan gaf bonden haar van dag tot dag méér aan deze onbekende. Er gingen enige maanden voorbij. Zoals elk jaar, kwamen in oktober de zware regens. In september had den de jacaranda's gebloeid en de flamboyants, welke Cecil Rhodes had laten planten. De laatste gaven onze stad het aanschijn van een rode bloedvlek te midden van de groene bergen. Deze flamboyants, die voor de rege ringsgebouwen, het Cecil-hotel en langs de straten en lanen bloeiden, gaven Umtali een geheel ander uitelijk. Van heinde en ver kwamen de mensen kijken naar deze bomen zonder bladeren, met de wondermooie schar lakenrode bloemen. Het was zéér warm. Hierdoor werd het werken ccn kwelling en als ik mij niet drie a vier maal per dag douchete, kon ik de ziekenhuisalmosfeer niet verdragen. Het was heerlijk, om tegen de avond naar de bergen van Wumbas te rijden, waar ons zomerhuis hoog op een van de toppen lag. Daar kon ik tenminste 's nachts rustig slapen. Het werd Kerstmis. Kerstmis valt hier in de warmste dagen van het jaar! Ik dacht met tegenzin aan de kal koen en de plumpudding, welke ik aan het diner zou moeten eten. In Rhodesië houdt men namelijk star vast aan de Engelse gebruiken, welke hun oorsprong vonden in ander klimaat, op een andere breedtegraad. Op een dag, toen ik van ons pad naar de garage liep, kruiste een slang mijn. pad. Het was een groene mamba, een van de gevaarlijkste slangen van Afrika. Ik schrok hevig en holde terug naar huis. Het voorval deed mijn toch al geprikkelde zenuwen geen goed. Leonoor was veranderd. Ze was mager geworden en de sombere blik in haar donkere ogen maakte me be zorgd. Van haar enigszins hautaine houding was niets meer over. Haar lippen trilden vaak nerveus en ik kreeg het vermoeden, dat ze 's avonds, wanneer ze de deur van haar kamer achter zich dicht had getrokken, dik wijls in tranen uitbarstteWas het jaloezie, die haar kwelde? Was ze jaloers, als ze zag hoe John Somerset door alle vrouwen werd aanbeden? Of maakte'het lange, uitzichtloze wachten haar zo terneergeslagen? Op een keer kwam ze zoals ze wel meer deed in mijn werkkamer om een praatje te maken. Ze ging zo ver mogelijk van het raam zitten en knipperde met haar ogen tegen het felle zonlicht. Ik moest onmiddellijk denken aan mijn vermoeden, dat ze veel huilde waar door haar ogen gevoelig waren geworden. „Een sigaret, Leonoor?" Ze bedankte met een mat gebaar, zonder mij aan te kij ken. Was dit het geluk, waarvan ze gedroomd had We zaten tegenover elkaar en zwegen. Opeens besefte ik, dat het haar goed deed, hier zo stilletjes bij mij te zitten. Dikwijls voelde ik het verlangen haar te vragen mij over haar jeugd te vertellen, over haar ouders en haar leven in de Kaapkolonie, met zijn prachtige klimaat, dichtbij de zee, welke zij liefhad. Ik had het gevoel, dat, wan neer zij mij over dat alles vertelde, ik haar beter zou kunnen helpen, ze zei echter niets en ik durfde haar zwijgen niet te verstoren. Er stonden zweetdruppeltjes op haar voorhoofd en ze veegde haar vochtige handpal men aan haar schort af. ,,'t Is warm hè", zei ik. „Ja, ontzettend Ze dacht echter aan andere dingen. Na een poosje stond ze op. Ze bleef even voor mij staan. „Dank je, Jay! 't Is zo heerlijk, dat jij er bent.". Ze ging mijn kamer weer uit, zonder verder iets ge zegd te hebben. Ik deed geen poging haar tegen te houden. Een andere keer het was in januari en ik was uit geput van de hitte liet ik haar echter niet zo. maar weggaan. Ik stond op en zei: „Blijf toch nog wat!" „Waarom?" Ik wachtte even, voordat ik zei: „Leonoor, wanneer heb je John het laatst gezien?" „Gisteravond". Haar antwoord klonk niet blij, maar enigszins abrupt. „Zie je hem vaak?" „Bijna elke dag Ik begreep er niets meer van. „Maar waarom ben je dan zo terneergeslagen?" Ze stond op het punt te antwoorden: „Ik bèn niet terneergeslagen", maar er sprongen tranen In haar ogen en haar lippen trilden, hoewel ze zich een glimlach for ceerde. „Luister eens, Leonoor, wat is er aan de hand?" Ze haalde even haar schouders op. „Hij houdt niet van mij", zei ze zacht. „Heeft hij dat tegen je gezegd?" Ze leunde tegen de deur en keek me aan als een kind. dat slaag verwacht. „O neehij heeft me gezegd, dat hij veel van mij houdt „Dat heeft hij je gezegd en hij gaat iedere avond ten aanschouwe van de hele stad met je uitwat is er dan voor reden tot twijfel? Waarom zou hij dan niet van je houden? Ze keek mij hulpeloos aan. „Ik voel 'tik weet 't. mompelde ze. „Waarom gaat hij dan met je uit? Er zijn vele vrou wen in Umtali, die er heel wat voor over zouden hebben, als ze met hem uit konden gaan". „Inderdaad, dat zegt hij ook „Welnu Leonoor kneep haar ogen half dicht tegen het binnen vallende zonlicht cn antwoordde: „Hij beweert, dat hij mij heel veel heeft te zeggen, dingen die hij wanneer mijn ouders nog leefden met hén zou bespreken. Tijdens zijn reis door Zuid-Afrika heeft hij aldoor aan mij gedacht en zijn verlangen om mij weer te zien, om mij alles te zeggen,* was heel groot. Dat zegt hij, maar als ik hem vraag waarop wacht je nu dan eigenlijk nog? dan lacht hij en neemt mij in zijn armen en fluistert in mijn oor: morgen, Leonoor! Maar de vol gende dag zegt hij niets en zo gaat het aldoor „Maar je er geen zorgen over! Tob er niet over! Hij wil niets overhaasten. En terecht. Je hebt hem getoond, dat je van hem hieldwaarom zou hij zich dan niet de tijd gunnen om een en ander rustig voor te bereiden?" „Als we samen zijn, spreekt hij altijd over zijn vrouw, die gestorven is. Ik weet maar al te goed, dat ik een vergelijking met haar niet kan doorstaan. Altijd is er weer die herinnering aan zijn eerste vrouw. Denk je, dat mij dat tenslotte geen pijn doet?" Er was een verdrietige, bijna wanhopige uitdrukking op Leonoor's jonge, rimpelloze gezicht. „Hij heeft me gezegd, dat ik op haar lijk en dat hij met mij wil trouwen, maar dan praat hij vervolgens weer een week lang over niets anders dan over onze mooie „vriendschap"Dan zegt hij, dat ik altijd een mooie herinnering in zijn leven zal zijn.." (Wordt vervolgd) „Goed Kamp". De ANWB-tentoon- stelling „Goed Kamp" in het Iloutrust- complex in Den Haag heeft een record- drukte te verwerken gekregen. Tot en met zondagavond hebben reeds ruim 43.000 kampeer- en caravanliefhebbers uit alle delen van het land een bezoek gebracht aan deze kampeertentoonstelling, die vrij dagmorgen geopend is. Zondag passeerden 21.500 bezoekers de toegangshekken. De Haagse verkeerspolitie heeft de stroom van meer dan 4000 auto's, circa 3000 mo toren, scooters en bromfietsen en een on geteld aantal fietsen op vlotte wijze kun nen verwerken. Carrière. Op 11 april zal in Den Haag een bijeenkomst worden belegd van per sonen met de familienaam Carrière. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de heer B. P. Carrière tc Middelburg, mr. J. D. Carrière te Amsterdam en de heer J. G. E. J. Carrière te 's-Gravenhage. Diefachtige verloofde. In de jaren 19531958 had de verdachte F. S. uit Rotterdam kans gezien een meisje in Bre da, met wie hij verkering had, met valse voorspiegelingen duizenden guldens lichter te maken. Hij had beweerd een uitvinding te hebben gedaan en voor de geheime dienst te werken. In 1958 was de ver loving verbroken. Schurkachtig noemde de officier van Justitie het gedrag van verdachte, die ook het meisje had be stolen. De eis luidde een jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk en terugbetaling van het afhandig gemaakte geld. Over veertien dagen volgt de uitspraak. „Zwarte nachtegaal". Opsporings ambtenaren van de P.T.T. hebben in sa menwerking met de rijkspolitie te Marke- lo de klandestiene zender „De zwarte nachtegaal'" opgespoord en in beslag ge nomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 27-jarige J. M., de 49-jarige W. v. d. M., respectievelijk betonijzervlechter en fabrieksarbeider te Goor en de 26- jarige G. P., chauffeur te Markelo. Dodelijke val. Te Sluiskil is de 47- jarige metselaar J. Scheele uit Axel van een 14 meter hoge stalen steigerconstruc tie gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. Hij was gehuwd en laat vier kinderen na. De Hilton Hotels Corporation heeft in 1958 een nettowinst behaald van 10,1 (v.j. 10.06) miljoen dollar, ofwel van 2,47 (v.j. 2.42) dollar per aandeel. In het jaarresul taat is verwerkt de verkoopopbrengst van hotels en dergelijke die in 1958 1,4 (v.j. 1,45) miljoen dollar bedroeg. Stadsschouwburg; dinsdag 20 uur: „Bal let der Lage Landen"; woensdag besloten voorstelling. Concertgebouw: woensdag 20 uur: con cert Haarlems Christelijk Mannenkoor. BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mardi Gras", a.l. Frans Halstheater: dinsdag 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Zoetwatermatrozen", a.l. Litlo Theater: tot en met donderdag 14 en 16.15 uur :„Ik ben er kapot van", a.l.; 19 en 21.15 uur: „Helden van de woestijn", 14 j. Luxor Theater: woensdag 14 uur: „Sjors van de rebellenclub", a.l.; tot en met woensdag 20 uur: „Madeleine, tel. 136211". 18 j.donderdag li en 20 uur: „Marga- retha Gauthier", 18 j. Minerva Theater: dinsdag 20.15 uur: „Indiscreet". 14 j.; donderdag 20.15 uur: „De man met de wassen beelden", 18 j. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „De vrouw die tweemaal leefde". 18 j. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De gebrandmerkte vluchteling". 18 j. Studio Theater: tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Bridge on the river Kwai", 14 j. Theater Monnpole (Zandvoort): dinsdag en woensdag 20 uur: „De Mau-Mau slaat toe". 18 j.; donderdag 20 uur: „De slag om Arnhem". 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.3022.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan): tot 20 april werkdagen 1012.30 en 13.3017 uur; zondag 1417 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 1022 uur: Expositie Arie Kater. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): tot 12 april werkdagen 1117 uur: Expositie Corneille. DIVERSEN Brinkmann: dinsdagavond 20 uur: Simon de Waard over „Spanje, land en volk". (Instituut voor Arbeidersontwikkeling). Aula Lourens Costerlyceum: dinsdag 20.15 uur: Avond Haarlemse Discoclub. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem'' van 3 april.)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13