Pyama's C Panda en het bolhnakmysterie Regenhagel en onweer Nederlandse deskundigen-verklaring in kort geding over tabakshandel AKU verlaagt zijn conversiekoers HENSEN elke woensdag jongens- markt Senembah zonder saldo in 1957 Wereldnieuws Extra aflossing och ió ket zo 2 MAANDAG TE BREMEN: Eerste Friendship voor de T.A.A. overgedragen PAARLAARSTEEG 1 Voor de Garoeda was 1958 „een somber jaar" Resultaten Gembo Hogere omzetten Kemo Dividendvoorstellen HALTER ■WW ffHPT 1 lil i jl ia Nederlandse mijndirecties ontstemd over EGKS-premie De Engelsen verwachten een belastingverlaging Werkloosheid in de V.S. *1 II DINSDAG 7 APRIL 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Maandagmorgen om negen uur zal voor de arrondissementsrechtbank te Bremen het kort geding beginnen over het verzoek van de Verenigde Deli Maatschappijen en de Senembah betreffende de inbeslagneming van uit Indonesië ingevoerde tabak. In dit kort geding gaat het in feite om de bevoegdheid van de Deutsch-Indonesische Handelsgesellschaft M.B.H., bestaande uit enige Bremer importfirma's en de Indone sische Staatshandelmaatschappij om Delitabak van de oogst 1958 en afkomstig van plantages, waarop bovengenoemde Nederlandse maatschappijen rechten laten gelden, te verhandelen. Van de zijde van de Delimaatschappijen en de Senembah heeft men wat de juridische zijde van deze zaak aangaat een zeer vooraanstaand Hamburgs advocatenkantoor in de arm genomen, te weten dat van de bekende dr. K. Sieveking, voormalig burgemeester van Hamburg, wiens kantoor te Bremen onder leiding van dr. Delius het verzoek over het kort geding heeft ingediend. Dr. Sieveking zal maandag een rapport langen op dezelfde wijze worden behan- deld, legt men zowel te Hamburg als te Bremen het accent nadrukkelijk op de be schrijving van de feiten door een buiten staander in het geding zelf, die een in sider geacht kan worden wat een bepaalde periode betreft van de gebeurtenissen op Sumatra. Of deze verklaring tot een snelle beslissing over de behandeling zal leiden, wordt betwijfeld. Men meent dat het zeker een week, zo niet tien tot veertien dagen zal duren voor een beslissing in eerste instantie zal kunnen vallen. De directie van de Algmene Kunstzij de Unie n.v. deelt mede dat krach tens de voorwaarden van de trustakte op 1 juni aanstaande van de 4 percent converteerbare obligatielening 1956 nominaal 1.470.000 moet worden af gelost. Het bestuur van A.K.U. heeft besloten op bovengenoemde datum daarenboven nogmaals nominaal 1.470.000 af te lossen, zodat in totaal nominaal 2.940.000 afgelost zal wor den. Voorts is besloten voor alle per 1 juni af te lossen obligaties een lagere conversiekoers vast te stellen dan in de trustakte is vermeld. De verlaagde conversiekoers zal worden vastgesteld door het gemiddelde van de middenkoersen van gewone aandelen A.K.U. ter beurze van Amsterdam van de aan 15 mei 1959 voorafgaande vijf beurs- dagen te verminderen met 20 punten, als mede tevens met het voorgestelde slot- didend op de aandelen A.K.U. over 1958 provisie en kosten, en vijf maanden rente op de in te leveren obligaties. De verlaag de conversiekoers zal worden gepubliceerd op 15 mei 1959. laten overleggen over de recente er varing van een Nederlander, die tot vorig jaar werkzaam was bij de Avros te Medan. Dit rapport is afkomstig van mr. R. H. Oberman thans secretaris van de dis- trictskamer Hamburg van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel die negen jaar lang op Sumatra werkzaam is geweest. De heer Oberman heeft dit over zicht samengesteld als particulier, nadat de heer Sieveking een persoonlijk beroep op hem had gedaan. Zijn getuigenverkla ring bevat een uiteenzetting over hetgeen er op Sumatra's oostkust is geschied, sinds de kwestie-Nieuw-Guinea voor de laatste maal in de Verenigde Naties ter sprake is gekomen. Na deze behandeling in de UNO leidde een reeks onregelmatigheden te Me dan en andere Sumatraanse steden er mede toe, dat Nederlandse bedrijven gedwongen werden hun ondernemingen aan de In donesiërs over te dragen, waarna de natio nalisatie zonder schadevergoeding plaats vond. Dit alles heeft de heer Oberman in zijn rapport neutraal en objectief uiteengezet. Het zal dienen ter nadere verklaring van de positie van de Nederlandse tabaksmaat schappijen, terzake van de tabak van de oogst-1958. die men te Bremen in mei aan staande wil veilen. Met nadruk is ons mee gedeeld. dat dit rapport geen partijkeus in het Bremer conflict inhoudt, maar slechts een beschrijving is van de politiek- economische situatie in een tijdperk, waar van de objectieve beoordeling van groot belang geacht wordt voor de beschouwing van de onderhavige tegenstelling. In ver band met de positie van de heer Oberman in de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel. die een paritaire tweelanden-kamer is waarin de Nederlandse en de Duitse be- De commerciële directeur van de n.v. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker, de heer F. J. L. Diepen, heeft het eerste van de twaalf door de Trans Australia Airlines bestelde Fokker Friendship schroefturbinevliegtuigen over gedragen. De heer Diepen droeg dit toe stel, dat door de echtgenote van de am bassadeur van Australië te 's-Gravenhage, Sir Edwin McCarthy, was gedoopt met de naam „Abel Tasman" over aan de tech- nisch-directeur van de „Trans Australia Airlines, de heer J. L. Watkins. De over dracht geschiedde in een van de hangars der fabriek op Schiphol. Advertentie SPIJKERBROEKEN sterke DENIM-kwaliteiten. SANFOR - dus voorgekrompen. Jongens- en Herenmaten 7.65 - 9.75 - 14.90 MEISJES SPIJKERBROEK 8.75 - 11.75 SPIJKERJACKS zware DENIM - ƒ15.25 In haar jaarverslag meldt de Garoeda Indonesian Airways dat 1958 een „som ber" jaar was. Het verslag bevat geen cij fers over de financiële aspecten van het beleid, maar vermeldt wel dat het aantal passagiers van 463.664 in 1957 was gedaald tot 268.976 in 1958. Ook het vrachtvervoer daalde van 9.364.992 kg in 1957 tot 4.681.269 kg in 1958. Vlieguren en afgelegde afstan den vertoonden een overeenkomstige daling. Volgens een functionaris van het mini sterie van Verbindingen zal de Pan Ame rican World Airways een dienst op Dja karta openen. De Amerikaanse maatschap pij en de Indonesische regering sloten on langs een verdrag waarbij de P.A.A. toe gestaan wordt in Djakarta te landen. De functionaris deelde mede, dat de P.A.A. de voorbereidingen voor een dienst per week op Djakarta nog niet heeft voltooid. (UPI). De bedrijfsresultaten na afschrijvingen en na voorziening voor belasting van de Chemische Fabriek Gembo n.v. te Win schoten hebben in 1958, blijkens het ver slag, 299.276 (v.j. 227.266) belopen. Dit bedrag is als winstsaldo beschikbaar. Zo als bekend wordt een dividend van 16 per cent (12 percent) voorgesteld. De totale omzet van chemische produk- ten was naar gewicht in geringe mate ho ger dan in 1957, naar waarde slechts weinig lager. Op sommige plaatsen in de export markt dreigt nu een invloed van landen, die niet tot de E.E.G. behoren. De liquidi teitspositie was in 1958 doorlopend zeer gunstig, zodat een deel der middelen op termijn-deposito werd geplaatst In de eerste maanden van 1959 z(jn de omzetten van de n.v. Kemo Corsetfabriek te Amsterdam iets hoger geweest dan in de vergelijkbare periode van 1958. Er Is geen enkele reden, zo werd van bestuurs zijde desgevraagd in de gehouden jaar vergadering medegedeeld, om niet te den- kei' dat de resultaten over 1959 hetzelfde of iets beter zullen zijn dan over het voor gaande jaar. Als het ogenblik daartoe gun stig en wenselijk is, zal zeer overwogen worden de aandelenwaarde (huidige nomi nale waarde 600) te verhogen. Een aandeelhouder had namelijk on danks de daaraan verbonden kosten voor een bijstempeling gepleit, omdat zijns inziens een te hoge dividenduitkering een onprettige indruk in zekere kringen van de buitenwereld maakt. Gezien het groei- vermogen van de onderneming zou de uit betaling op den duur kunnen groeien naar het vroegere percentage. Een vestiging in België is wel ter sprake gekomen, maar voorlopig ter zijde gelegd. Tot dusver heeft men meer dan genoeg te doen in Neder land. waar de mogelijkheden nog niet zijn uitgeput. Naast de bestaande onderneming zoii een maatschappij moeten worden op gericht met een groot aanvangskapitaal rn minstens tien tot vijftien filialen, omdat een dergelijk bedrijf niet vanuit Amster dam te exploiteren valt. De nieuwe reserve voor uitbreiding en vernieuwing waaraan over 1958 80.000 werd gedoteerd, is be doeld voor een nieuw hoofdgebouw, dat door de uitbreidingen langzamerhand te klein begint te worden. De directie van de Onderlinge Beleg- gings- en Administratieve Maatschapp<j Obam n.v. te Amsterdam deelt mede, dat per 1 mei op haar aandelen R een interim dividend van 5 percent in contanten over 1959 betaalbaar zal worden gesteld. Dit is de eerste maal dat de maatschappij een interimdividend uitkeert. In de vergadering van de raad van com missarissen van de n.v. Koninklijke Stea rine Kaarsenfabrieken Gouda-Apollo te Gouda is besloten over het boekjaar 1958 een dividend voor te stellen van 12 per cent. waarvan desgewenst 6 percent in aandelen (v.j. 12 percent in contanten). Op de trustcertificaten A. B en C wordt voor gesteld bruto uit te keren respectievelijk i 59. f 35 en 26. waarvan op ieder van deze trustcertificaten desgewenst 20 in aandelen (v.j. geheel in contanten). Het bestuur van de n.v. Industriële Maatschappij Zutphen zal de aandeelhou ders voorstellen over 1958 een onveranderd dividend van 20 percent in contanten uit te keren. Advertentie Advertentie DOOR de vele beschouwingen die ons de laatste tijd - in verband met de ruimte- vaartraketlen over de plaats van de maan worden voorgezet, zijn we er zo langzamerhand wel van overtuigd, dat dit hemellichaam zich op een afstand van 384.000 km van de aarde bevindt. Met een speling van enige duizenden kilometers wel te verstaan. Verder kunnen we er wel bij verklappen, dat. de maan een gewicht heeft van omstreeks 75 triljoen ton. Dat lijkt héél wat, maar in vergelijking met het gewicht van de aarde is het hoege naamd niets. Want de aard- bol weegt ruwweg 6000 tril joen ton. Ook al zoudt u deze cijfers zo gauw mogelijk weer willen vergeten, dan blijft toch het feit gehandhaafd, dat het gewicht van de maan ongeveer het 1/80 deel van dat van de aarde is. Het zal ons werkelijk niet veel moeite behoeven te kosten ons in te denken, dat deze twee hemellichamen de twee gewichten van een halter zijn. Het ene gewicht is dan 6000 triljoen ton, het andere 75 triljoen ton. Beide gewichten zijn verbonden door een lange stang van 384.000 km lengte. De stang van deze halter heeft gelukkio geen gewicht, en dat is eigenlijk liet enige bijzondere hieraan. Nu is het niet de bedoeling naar iemand te zoeken, die met deze halter krachtpatsertje gaat spelen, want zo'n knaap vinden we op dit ondermaanse gelukkig niet. We blijven volslagen op het theoretische vlak en pij nigen niet de spieren, maar liet moede hoofd, af, met de vraag, waar het zwaarte punt van deze halter zou kunnen liggen. Dat punt ligt natuurlijk niet in het midden van de 384.000 km lange stang, want zou den we op die plaats een steunpunt aan brengen, dan slaat de halter beslist door naar de kant van de veel zwaardere aarde. Hoever zouden we het steunpunt dan naar de aarde moeten verplaatsen om evenwicht tussen de beide gewichten te krijgen? Het anlivoord op deze vraag is voor leken wer kelijk verbluffend, want het zwaartepunt van de combinatie aarde-maan blijkt een slordige 1000 km onder de aardkorst te liggen. Met andere woorden, wanneer we de grote aardbol, die met een gewichtloze stang van 384.000 km lengte verbonden is met een gewicht van 75 triljoen ton, on dersteunen op een afstand van 5/6 van de aardstraal. blijft deze geweldige halter in evenwicht. Het bewijs is een voudig. Omdat de maan een gewicht heeft, gelijk aan 1/80 van het gewicht van de aarde, ligt het zwaartepunt van bei de hemellichamen op een af stand van 1/80 van het middel- punt van de aarde. We hebben gezien, dat het middelpunt van de aarde 384.000 km verwijderd was van het middelpunt van de maan. Het 1/80 deel van die afstand is 4800 km. Het zwaartepunt van beide hemel lichamen ligt dus op 4800 km afstand van het middelpunt van de aarde. De straal van de aarde is echter 6000 km, zodat het zwaartepunt 1200 km onder het aardopper vlak ligt. Di' zwaartepunt is natuurlijk geen vast punt, maar een punt dat mét de stand van de maan om het middelpunt van de aarde draait (anderzijds draait het middelpunt van de aarde ook weer om dit zwaartepunt). Nu vraagt ons een lezeres, of we het in stinct kunnen verklaren. Neen, dat kunnen we niet. Maar we kunnen er wél over babbelen. Dat doen we een volgende keer. royaal model, prima kwaliteit, sterk en wasecht, frisse kleurcombinaties. Speciale J. A4. prijs leeftijd 3 jaar leeftijd 14 jaar 795 Ten gevolge van de steeds geringer wor dende transferfaciliteiten in Indonesië heeft de n.v. Senembah-Maatschappij te Amsterdam in 1957, blijkens het nu ver schenen verslag, grote bedragen aan de Nederlandse middelen moeten onttrekken om aan de verplichtingen tegenover het in Indonesië werkzame personeel te voldoen. Tevens werd reeds rekening gehouden met de kosten, die na de behcersovername in de ruimste zin verbonden zouden zijn aan de repatriëring van dit personeel. Boven dien leed de dochtermaatschappij n.v. Ad ministratie Maatschappij Westertoren aan zienlijke weliswaar niet gerealiseerde koersverliezen, vooral doordat de porte feuille belangrijke posten aandelen van in Indonesië werkzame maatschappijen be vatte. Op de geconsolideerde verlies- en winst effecten" voor met 2.796.636 (1956: 2.236.763). Deze verliezen werden in 1958, door de stijging der koersen, vrijwel ge heel ingehaald. Tenslotte was de totale netto-opgrengst van de tabaksoogst 1956 belangrijk lager dan die van de in 1956 af gerekende oogst 1955. Dc post commissies liep hierdoor sterk achteruit van 928.601 tot 620.849. Eerder deelde de directie reeds mede het nog niet naar Indonesië getransfereer de gedeelte van de opbrengst van de oog sten 1955 en 1956 inclusief een gering bedrag van oogst 1954 (in totaal 7.753.999) te beschouwen als te behoren tot het vermogen in Nederland. Genoemd bedrag werd in het credit van de verlies- en winstrekening opgenomen. Hierdoor kon, ondanks genoemde verliezen op be leggingen en vermindering van inkomsten, 4.146.056 (nihil) aan de algemene reserve worden toegevoegd, die hierna 7.753.999 beloopt. De verlies- en winstrekening sluit hierna zonder saldo (over 1956: verlies 1.685.855). Zoals bekend wordt opnieuw het dividend gepasseerd. Opgemerkt wordt dat het bedrag waar mee in 1958 het vermogen in Nederland zal toenemen door de verkoop van het alhier aangevoerde gedeelte van tabaksoogst 1957, tenminste gelijk is aan het verschil tussen H. Pétillon (Nadruk verboden). De gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg hebben de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. verzocht in een gemotiveerd be sluit formeel te constateren dat de West- duilse regering in strijd handelt met de verplichtingen die haar door het E.G.K.S.- verdrag zijn opgelegd, doordat zü een uit het publieke fondsen gefinancierde ploeg- premie, de zogenaamde Rergmannspremie, in stand houdt voor ondergrondse mijn werkers in de Bondsrepubliek. Indien de Hoge Autoriteit dit zal na laten zullen de Nederlandse mijnen zich tot het Hof van Justitie der Europese Ge meenschappen wenden met de eis om de Hoge Autoriteit in deze in gebreke te stellen. De Limburgse mijnen hadden reeds in september 1957 een uitspraak van het Hof gevraagd tegen de door de Hoge Autoriteit toegelaten wijze van financie ring van deze premie, maar hun eis was op 4 februari 1959 door het Hof niet ont vankelijk verklaard omdat deze niet was gebaseerd op een formeel besluit van de Hoge Autoriteit. 61. Nadat hij een paar keer flink om stilte had geroepen, wist Pat O'Nozel aller aandacht op zichzelf te vestigen. En nu be gon de grote detective uit te leggen, hoe hij het bolknakmysterie had opgelost. „Alles wordt duidelijk", riep hij, „als men maar goed op de feitens let. Deduceren en combineren, daarmee bereik ik altijd de resultatens die mij beroemd hebben ge maakt. Eerst wist ik alleen maar, dat pro fessor Kalker dat uitvinding had gemaakt voor een onbekende meneer X en dat me neer X dat speciale bolknak nooit zou wil len roken. Later bleek, dat hij dat bolknak nooit zou roken, omdat de rook van rubber was. Toen zette ik alle feitens op een rijtje: dat bolknak had iets te maken met de uit vinding, die iets te maken had met meneer X, die iets te maken had met rubber, artikelen, die weer iets te m.aken hadden met de bolknak, omdat de bolknak iets te maken had met rubber. Dus had de bol knak iets te maken met meneer X dus ook met rubberartikelen, dus ook metZo ging de grote detective nog een poosje door tot al zijn toehoorders glazig keken. Nie mand kon het scherpe denkwerk van zijn meesterbrein volgen. Ze slopen dan ook één voor één met bleke gezichten de zaal uit, tot alleen een verkrampte verslaggever overbleef, die heldhaftig alles probeerde op te schrijven. de saldi van „Investeringen in Indonesië" 20.960.896) en „Reserve Indonesische be langen" 7.256.300). Door de onderbeheer- slelling bevat het verslag geen vermogens opstelling en resultatenrekening van het Indonesische bedrijf. Over de tabaksoogst 1958 zijn geen gegevens bekend. De rub- beraanplant beliep per ultimo 1957 4611 ha, waarvan tapbaar 3734 ha. Dc produktie bedroeg 2.344.156 kg en werd lokaal ver kocht. De algemene verwachting in Engeland is. dat de begrotingsvoorstellen die dins dag in het Lagerhuis zullen worden inge diend, zullen voorzien in belastingverla ging. Door velen is de verwachting geuit, dat niet alleen de inkomstenbelasting, maar ook de omzetbelasting zal worden verlaagd. De verwachtingen zijn gebaseerd op de aanzienlijke verbetering, die Engelands economische situatie de afgelopen twaalf maanden te zien heeft gegeven. Engeland heeft thans een gunstige belastingsbalans- positie en aanzienlijk gestegen goud- en dollarreserves. In het op 31 maart ge- eindigde belastingjaar had de regering op de gewone begroting een overschot van 377 miljoen pond. Politici geloven, dat de minister van Financiën zich belastingver lichtingen van ongeveer 250 miljoen pond kan veroorloven:' In kringen van de con servatieve partij vertrouwt men, dat een van de voornaamste doeleinden van de nieuwe begroting zal zijn de industriële expansie te stimuleren en op deze wijze werkgelegenheid te scheppen voor velen van de ongeveer 550.000 werklozen. De be trekkelijk grote werkloosheid is namelijk de grootste bedreiging van de kansen dei- conservatieven op een overwinning bij de algemene verkeringen, die dit jaar zullen worden gehouden. Einde maart bedroeg het aantal werk lozen in de Verenigde Staten 4.749.000, ongeveer 300.000 minder dan einde februari. De vermindering is gezien het seizoen bijzonder hoog maar het aantal res terende werklozen blijft, eveneens gezien het seizoen onevenredig hoog. (UPI) (Voor de beurs zie pag. 7) Advertentie ANEGANG 46 HAARLEM Rekenfout. Een Westduitse zweefvlieger, die zondag op Tsjechoslowaaks grond gebied een landing moest maken is van daag in vrijheid gesteld. Ook het zweef vliegtuig werd teruggegeven. Een ver keerde berekening van de windrichting was oorzaak, dat de piloot naar Tsje- choslowakije afdreef. Ijzermijn. Radio-Moskou heeft meege deeld dat in het Krivoi Rog-bekken, in de zuidelijke Oekraïne, gebouwd wordt aan een ijzermijn, die een bijzonder grote produktie zal hebben. Als de mijn in 1961 in bedrijf wordt gesteld zal de jaarproduktie 7,4 miljoen ton erts zijn, ongeveer de helft van de jaarproduktie van de Zweedse of de Canadese ijzer mijnen. Dodencel. Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft afwijzend beschikt op een ver zoek tot invrijheidstelling van Caryl Chessman, die in 1948 in Californië, op beschuldiging van ontvoering en ver krachting ter dood werd veroordeeld. Chessman is er zes maal in geslaagd de uitvoering van het doodvonnis te doen opschorten. Het geld voor zijn ver dediging verkreeg hij door het schrij ven van drie boeken, waarvan hij de manuscripten uit de gevangenis smok kelde. Diamantbehoefte. Mirny, een nederzetting in Siberië, die drie jaar geleden nog onbewoonde wildernis was, heeft nu de status van stad gekregen, zo meldt het persbureau Tass. In het gebied wordt zoveel diamant gevonden, dat het op den duur m de gehele behoefte van de Sovjet-Unie zal kunnen voor zien. Ruzie. De Italiaanse r.k. vrouw wier hu welijk met een communist twee jaar ge leden een conflict tussen kerk en staat, toen een bisschop het een „zedeloos sa menhokken" noemde, veroorzaakte heeft medegedeeld dat zij van haar echtgenoot wil scheiden. Zij vertelde aan journalisten, dat zij met haar zoon tje het huis was uitgelopen na een „vre selijke ruzie met haar man waarbij hij een pan hete soep naar haar gooide". De man is invalide. Attractie. De Amerikaanse admiraal Wright, opperbevelhebber van de NA- VO-zeestrijdkrachten in de Atlantische Oceaan, geeft in zijn hoofdkwartier een receptie voor de deelnemers aan de NAVO-vergadering te Washington. Tij dens de receptie zullen de portretten van de vijftien staatshoofden der in de NAVO verbonden landen onthuld wor den. Bar. Een Algerijnse opstandeling heeft in een bar in Algiers twee handgranaten geworpen, waardoor 14 Europeanen werden gewond. Aardbeving. Twee kinderen hebben ver wondingen opgelopen als gevolg van een krachtige aardbeving, welke zon dag het zuidoostelijke deel van Frank rijk trof. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. De kinderen die werden gewond, woonden in het dorp Saint Paul-sur-Ubaye nabij de Italiaan se grens. Rheelijn. Volgens een Zuidkoreaanse woordvoerder heeft het Internationale Rode Kruis besloten de kwestie der 153 Japanse vissers, die in Zuid-Korea wor den gevangen gehouden voorlopig niet in behandeling te nemen. De vissers zouden de zogenaamde Rheelijn, een uitbreiding van de territoriale wateren van Zuid-Korea, hebben overschreden. Eigen paus. Het rooms-katholieke missie- personeel „Fides" meldt maandag, dat de Chinese communisten erover denken een „paus" voor de Chinese roomska- tholieken te doen benoemen. Reizigers van het vasteland hebben te Hongkong meegedeeld, dat er op de studiebijeen komsten, die de Chinese ronms-katho- lieken moeten bijwonen, geregeld ge sproken wordt over „een paus voor China". De Paus te Rome wordt door de Chinese communisten „een imperia list" genoemd. Verlies. De communistische EDA-partij heeft bij de zondag in Griekenland ge houden gemeenteraadsverkiezingen een grote nederlaag geleden, zo wordt offi cieel meegedeeld. Dit ondanks de on gewoon felle verkiezingscampagne en het feit dat de EDA met andere link se partijen samenwerkte. De communis ten verloren in vergelijking met de alge mene verkiezingen van 1958 zestien percent van hun stemmen. De vijftiende. Het Japanse persbureau Kyodo meldt, dat de 19-jarige Takako Takahashi gestorven is aan de gevol gen van het atoombombardement van 13 jaar geleden op Hirosjima. Volgens Kyodo is het aantal doden door „stra lingsziekten" in 1959 met de dood van dit meisje gestegen tot 15 in Hirosjima. Takako was verleden jaar in het zieken huis voor atoombomslachtoffers in Hi rosjima opgenomen. Het K.N.M.l. deelt mede: Aan de noorde lijke rand van een gebied van hoge druk. dat zich op het midden van de oceaan be vindt, wordt tot op grote hoogte in de at mosfeer een zeer krachtige luchtstroming aangetroffen, die zich van Canada tot in Midden-Europa voortzet. Boven Engeland kwamen ierin vanochtend tussen 5000 en 9000 meter hoogte windsnelheden van bijna 250 km per uur voor. Met deze stroming komen enkele depressies mee. Eén ervan ligt nu op de Noordzee, een volgende na dert IJsland en wordt morgenochtend vroeg boven Schotland verwacht. Deze drukverdeling houdt over de Britse eilan den een krachtige noordwestelijke wind in stand .waarmee koude en onstabiele lucht ook naar onze omgeving wordt gevoerd. In verband hiermede houdt het wissel vallige weer met regen, hagel en onweers buien ook morgen aan. WEERRA PPORTEN Temperaturen ouiten- en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur ca Woensdag 8 april Zon op 6.02 uur, onder 19.24 uur. Maan op 6.12 uur, onder 19.56 uur. Maanstanden 8 april 4.29 uur nieuwe maan. 16 april 8.32 uur eerste kwartier. 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 7 april Hoog water 3.32 en 15.47 uur. Laag water 11.25 en 23.45 uur. Woensdag 8 april Hoog water 4.06 en 16.20 uur. Laag water 12.03 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew. wnw 5 Ypenburg half bew. wnw 5 Vlissingen zwaar bew. wnw 6 Eelde regenbui w 3 Twente half bew. wzw 2 De Bilt zwaar bew wzw 3 Eindhoven licht bew. w 4 Vlv. Z.-Limb nrsl.opafst. wzw 4 Helsinki zwaar bew. zo 3 Stockholm regen zo 3 Oslo geheel bew. O 3 Kopenhagen zwaar bew. zzw 4 Aberdeen licht bew. wnw 3 Londen half bew. w 4 Amsterdam hagelbui wnw 4 Brussel hagelbui wnw 4 Luxemburg sneeuwbui wnw 2 Parijs regenbui w 6 Bordeaux regenbui w 9 Grenoble regen windst. 9 Nice zwaar bew. w 15 Berlijn regen wzw 6 Frankfort licht bew. zw 4 Miinchen zwaar bew. w 9 Zürich regen w 9 Genève regenbui wzw 8 Wenen geheel bew. zo 8 Innsbruck regenbui wnw 9 Rome half bew. z 13 Ajaccio geheel bew. w 14 Madrid licht bew. windst. 5 Mallorca mist nno 6 Algiers licht bew. windst. 9 S3 2 2 1 4 10 5 6 0 3 3 3 0,4 2 1 11 11 2 0.2 5 8 0 5 5 2 1 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2