Argentinië's huidige crisis zware erfenis van Perón Verkiezingscampagne in Oostenrijk begonnen Wat doet Nederland in Argentinië? EMIGRATIE WIE LEGT HET DE ARBEIDERS UIT? Vlaamse ambassadeurs naar Bonn en Moskou Frondizi preekt soberheid, bankroet dreigt en algemene verarming komt aan het licht DINSDAG 7 APRIL 1959 5 si ...en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze5 hoortin de tabak Zesduizend vluchtelingen bij terugkeer opgepakt Reisbeperkingen in Rusland verzacht Sluiting van Chinese scholen in Indonesië Onontwarbaar kluwen Democratisering van de diplomatieke dienst Wat zijn Nederlands economische kansen in Argentinië? „Een bankier zou zeggen: te riskant", zei iemand tegen mij. „Als je weg kan blijven, moet je het doen. Maar je kan niet wegblijven". Een ander pleitte voor lange kredieten voor de levering van kapitaalgoederen en vroeg: „Wat doen wij liever: straks a fonds perdu werkloosheidsuitkeringen doen of krediet, geven aan een land. dat zij het soms wat laat altijd aan zijn verplichtingen heeft voldaan?" Het beeld der huidige activiteit: Handelsverkeer: onder normale omstandigheden is Nederland Argentinië's vierde afnemer voor 98 miljoen dollar (1957), overwegend transito-goederen. Wij exporteerden in dat jaar voor 35 mlijoen dollar en bezetten daarmee de tiende plaats. Door het vrijlaten van de invoer bestaat thans vrije concurrentie. Maar de nieuwe heffingen en deposito's hebben bij de importeurs onzekerheid gewekt, de invoer stagneert. Industriële vestigingen: blijven (onder het in het bijgaand artikel gemaakte voorbehoud omtrent het latente sociale conflict) mogelijk, bieden onder die zelfde reserve zeker kansen voor de verdere toekomst. Een greep uit de belangrijkste Nederlandse firma's in Argentinië: Philips, Bols (jenever is ook Argentinië's nationale borrel geworden), „Koninklijke", Van Berkels Patent, Hollandse Bank Unie, K.L.M., Jacoberg en Liridetevis, Van Waveren, Unilever, Organon, Chemische Fabriek Naarden, Van Nievelt Goudriaan, Royal Interocean Lines, Wolhandel Hart (de grootste in Argentinië), Nidera,tWerkspoor, Polak en Schwartz, Ledeboer en Van der Held. Grote orders uit het verleden: 120 miljoen gulden voor Werkspoor (locomo tieven en spoorwagons), 50 miljoen voor Hoogovens 'vorig jaar (stalen platen). Hangend project: plan voor inpoldering van delta Parana-rivier, in eerste instantie proefpolder van tienduizend hectare met mogelijkheden voor zestig duizend hectare. Dit plan was onder voorlopige regering haast in kannen en kruiken. Een arbeidster bij Philips' bedrijf in Buenos Aires. In haar werkbank staat een woord gekrast: Evita. (Van onze reisredacteur) BUENOS AIRES, april - „In de eer ste drie maanden van dit jaar zijn de kosten van levensonderhoud met veertig percent gestegen," zei de elegant ge klede vakbondssecretaris tegen mij. Hij stak een dure Amerikaanse sigaret op, wees naar de stakers in de straat en zei: „Hoe wilt u de arbeiders vertellen, dat het onder Perón niet beter was?" En daar, in een notedop, heeft men de hele sociaal-economische crisis die Argentinië op het ogenblik verscheurt. Natuurlijk- zou men de arbeiders moeten vertellen, dat juist het Perón-regime Argentinië van de wal in de sloot heeft geholpen. Dat de gouden kans miste om met de grote goud- en deviezenreserves, in en na de tweede wereldoorlog opgebouwd, in een vooruitziend en voorzichtig beleid het land opnieuw te outilleren. Dat daar entegen in zijn koortsachtige haast om sociale onrechtvaardigheden weg te wer ken, de arbeiders met gunsten bekogel de, schatten wegsmeet aan ongezonde projecten en een sociaal-economisch kli maat schiep waarin geen Argentijn meer lust tot werken en geen buitenlander meer zin tot investeren had. Wie moest dat de arbeiders duidelijk maken? De vakbondsbonze, die van de sociale on vrede leeft, vandaag de arbeiders tot staking oproept en zich morgen door de werkgevers laat omkopen om de staking te doen eindigen? De politicus, die in een land zonder democratische ervaring gekozen wil worden? Ook president Frondizi beloofde in zijn verkiezings campagne gouden bergen en is een jaar lang aan het beloven gebleven. Maar men kan economische realiteiten niet eeuwig uit de weg gaan. En op 30 de cember kwam het hoge woord eruit. De president zei in een radiorede: „Wij staan aan de rand van het bankroet. Er is maar één weg: soberheid". Het was geen vrolijk beeld dat hij op hing. De verplichtingen van de centrale bank voor importen, rente en aflossingen bedragen voor 1959 het viervoudige van de beschikbare goud- en deviezenvoorraad. Het fundamentele probleem is dat de pro- duktie geen gelijke tred houdt met het stij gende sociale niveau van de toenemende bevolking. In de laatste tien jaar stegen de kosten van levensonderhoud met zes honderd percent. In de laatste twee jaar •klommen de lonen met 33 percent, de produktie slechts met 302 percent. Argen tinië is nog steeds afhankelijk van de ex port van landbouwprodukten (95 percent van de uitvoer), die steeds geringere ex- portsaldi opleverea ook omdat het land zelf er te veel van opeet. Ontwikkeling van nieuwe energiebronnen (olie, kolen en elektriciteit) en van de ijzer- en staalin- Dokwerkers in Buenos Aires' haven aan de gele, modderige, onoverzien baar brede Plata-rivier. Tezamen met de arbeiders van de vleesindustrie vormden zij de harde kern van Perón's „descamisades". De laatste weken heb ben zij een serie korte stakingen ge houden, die de regering noopte troepen naar de haven te zenden. weerstaanbaar investeringen aantrekt,, welke voorbijgaande moeilijkheden zich ook voordoen. Nederland mag in zo'n ge bied niet achter blijven. Men doet er zeker verstandig aan nu een jaartje te wachten om te zien of Frondizi erin slaagt de hui dige crisis te boven te komen, een begin van sanering te maken. Dat jaar echter zou men goed kunnen gebruiken om ter plaatse een studie van de mogelijkheden te maken. Men moet zeker niet wachten tot alle moeilijkheden zijn opgelost, want dan staat de concurrentie al lachend aan de kade, wanneer men van boord stapt. De producenten van Argentinië's rijk dom: boeren in „bombacha's", de wijde broeken, die de nationale dracht op het platteland zijn. Zij krijgen het. wat makkelijker, de regering steunt de landbouw en veeteelt, die de afge lopen jaren sterk minder lonend is geworden. hun portemonnaie kunnen voelen. De treintarieven zijn gestegen, de benzine prijs is verdrievoudigd. Op de spijskaar ten der restaurants worden dagelijks nieu we en hogere prijzen bijgekrabbeld. Vlees, dat volksvoedsel is, wordt zo duur, dat de Argentijn zijn dagelijkse „bife" niet meer kan bekostigen. De lonen blijven ondanks de verhogingen van vorig jaar verre bij de gestegen prijzen achter. Frondizi heeft aan het Internationale Monetaire Fonds moeten beloven, dat hij het monstrueuze ambtenarenapparaat (1,8 miljoen over heidsdienaren op een bevolking van twin tig miljoen) met vijftien percent zal be snoeien. In het staatsbureau voor toeris me werkten 1300 ambtenaren, waai'van duizend „chefs". Fi'ondizi zal nu voor zijn ambtenaren een volle werkdag instel len. Aangezien de meeste ambtenaren nu nog twee of drie banen hebben, dwingt hij ze daarmee tot kiezen. De meeste financiële en economische deskundigen zijn het erover eens, dat Frondizi's nieuwe soberheidsbeleid een aanvaardbaar en gezond minimumpro gram is. Ze voegen er echter aan toe, dat zij twijfel voelen of het volledig uitgevoerd zal worden. Tussen afkondiging en door werking van een oekase ligt in Latijns- Amei'ika dooi'gaans een lange weg, be zaaid met obstakels van ambtelijke tx-aagheid, politieke tegenwerking en cor ruptie. Aangezien de politieke ontwikke ling en de burgerzin in Latijnse landen ten achter zijn bij het economisch ni veau, worden de lasten onx-echtvaardig ge distribueerd: zij worden slechts eei'lijk NEW YORK (UPI) De Internationale Liga voor de rechten van de Mens heeft de secretaris-generaal van de UNO een rapport gezonden over het lot van Hon gaarse vluchtelingen, die naar hun vader land zijn teruggekeerd. Ongeveer 6.000 vluchtelingen, die na de amnestie van 1956 repatrieerden, zijn gearresteerd en bevinden zich thans in gevangenissen of concentratiekampen, zo wordt gezegd. Alle repatrianten ontvingen voor hun terugkeer van de Hongaarse consulaten in het land, waar zij verbleven, „amnestie"- brieven, waarin hun volledige kwijtschel ding van straf werd beloofd, aldus de Li ga. Enkele teruggekeerde vluchtelingen, die goede technici zijn, werden naar de Sovjet-Unie gedeporteerd. Het nationale revolutionaire comité in ballingschap te Parijs noemt enkele ge vallen van vluchtelingen, die werden ge arresteerd kort na hun terugkeer of reeds aan de grens. MOSKOU (Reuter) De reisbeperkingen voor buitenlandse diplomaten in de Sov jet-Unie zijn zaterdag verzacht. Een groep functionarissen van de Amerikaanse am bassade kreeg toestemming Bakoe te be zoeken. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de V.S- na de gedeeltelijke verzach ting van de Russische reisbeperkingen ook hun verbod jegens Russische diplo maten zouden verzachten. Advertentie Sinds 1883 boeren er Nederlanders in de omtrek van de stad Tres Arroyos, de beste tarwestreek van Argentinië. Deze calvinistische kolonie (minder hecht aaneengebreid dan de nieuwere in Brazilië) telt nu vierhonderd zielen en vaart wel. Jaarlijks komen er zes tot acht gezinnen naar toe, maar gro tere uitbreiding is wenselijk en moge lijk. De kolonie heeft een eigen kerk, school en coöperatie, de stad heeft mime medische en onderwijsfaciliteiten. De huidige economische moeilijkheden baren deze boeren geen zorgen, integen deel de regering steunt de landbouw ten sterkste. Wat voor alle agrarische emigratie naar Zuid-Amerika geldt, doet dat ook hier: men moet over enig kapitaal beschikken, ruwweg een dertig duizend gulden. Er hangt nog een ander, zeer aantrekkelijk plan in de lucht: vorming van een nieuwe land bouwkolonie bij de grote badplaats Mar Del Plata. Immigratiemogelijkheden voor ar beiders zijn gering, hun levensniveau zou te ver dalen. Wel zijn er kansen uoor kleine privé-bedrijven van specia listen (timmerlieden, monteurs, bakkers en dergelijke), die over een tien tot vijftienduizend gulden, alsmede grote vakkennis, aanpassingsvermogen en handigheid beschikken, en die bereid zijn Spaans te leren. land geleidelijk te saneren, dan zou dat een ontzagwekkende verdienste zijn. Argentinië telt nu twintig miljoen zielen. Het zal in de toekomst een bevolking van negentig tot honderd miljoen kunnen dra gen. Het heeft een overweldigend agi-a- risch potentieel, aan zijn graan pi'oduce- rende pampa is nog geen korrel kunstmest te pas gekomen. Het heeft olie en mine ralen en watei-kracht Het heeft dus een grote potentiële markt, het is een expan siegebied. De economische geschiedenis leert, dat zo'n ruimte op den duur on- (Van onze correspondent in Wenen) Daar de samenwerking tussen de twee Oostenrijkse coalitiepartijen al sinds maan den is vastgelopen en er van een construc tieve politiek geen sprake is, moet het volk zich uitspreken over de wijze waarop het wenst geregeerd te worden. Daarom zullen op 10 mei vervroegde verkiezingen worden gehouden en als voorbode daarvan is de verkiezingscampagne begonnen. Ook nu weer gaat het er om of de (rooms-katho- lieke) Volksparty de sterkste groep in het parlement zal blijven. Men neemt in het algemeen aan dat er geen grote verschui vingen zullen komen, maar het is mogelyk dat de Vrijheidspartij meer dan zes zetels van de 165 zal behalen. De communisten, met hun drie zetels, denken niet aan de mogelijkheid dat zij stemmen zullen winnen. Er bestaat zelfs een kans dat zij het vereiste aantal stem men voor de algemene kiesdeler niet zul len bereiken, zodat zij geheel worden uit geschakeld. Dat willen de Volkspai-tij en de socialisten echter vei'mijden. Wij hebben, zo redenex-en zij, de communisten liever als openlijke tegen standers, die men in het parlement als on gevaarlijk aan de kaak kan stellen, dan als verbitterde ondei'grondse wroeters. Op het verkiezingsplakkaat van de socia listen is een schip afgebeeld, dat even slagzij vei'toont. Op de boeg ziet men de vex'klaring: tegenover 74 socialistische ze tels staan er 82 van de Volkspartij. De so cialisten hebben daarmee willen aangeven dat. de Volkspartij een gevaar voor het schip van staat kan worden, wanneer zij nog sterker woi'dt. In haar verkiezings- propaganda heeft deze partij hierop ge reageerd door te verklaren dat zij zelfs bij het bereiken van de volstrekte meerder heid ten minste 83 zetels) toch aan de samenwerking met de socialisten zal vast houden en alleen tezamen met hen de ver- antwooi'ding wil dragen. Nu de gunstige conjunctuur bestendig is, bevindt zij zich in een goede positie. Daarom belooft zij alle kiezers, die een zeker welvaartspeil hebben bereikt, dat zij deze toestand zal handhaven door de economische stabiliteit te bevorderen en vooral door geen nieuwe belastingen op te leggen. Zij wil integen deel alles doen om bezitsvorming in de hand te werken. Het is een goede propagandastunt dat de meest populaire chirurg van Wenen, pro fessor Schönbauer, door de Volkspartij kandidaat is gesteld. Jarenlang heeft hij gewezen op de onmogelijke toestanden in het verouderde algemene ziekenhuis, dat door een nieuw xnoet woi'den vervangen. Een kandidaat die in Oostenrijk voor de zieken opkomt, kan op veel stemmen re kenen, al mag men dan ook veronderstel len dat hij niet veel afweet van politiek. Ook de socialisten propageren het ideaal van de welvaartstaat. Zij wijzen echter op de mogelijkheid van tegenslagen. Zij noe men zich „de partij ook voor slechte tijden" en hebben daai'mee psychologisch geen slechte tegenzet gedaan, omdat de Oosten rijkers nog altijd onder een angstcomplex lijden door de herinnering aan de teleur stellingen en de slechte tijden van vroe ger. De socialisten verklaren eveneens dat zij blijven strijden voor een zo groot moge lijke werkverschaffing, ook in slechte tij den, alsmede voor de sociale volkshuisves ting, hetgeen wil zeggen moderne en hy- kiezen meer en meer de diplomatie als bei'oep, bijvoorbeeld Hugo Walschap, zoon van de Vlaamse romancier, zelf dichter, en de zonen van twee ministers, de heren Yves de Vleeschauwer en De Schrijver. Die vervlaamsing van het Belgische corps diplomatique zal thans nog worden ver sneld. Er zullen Nedei'landstalige examens voor de diplomatieke dienst worden afge nomen waaraan uitsluitend Nederlands talige Belgische kandidaten zullen mogen deelnemen. Dit diplomatiek examen is, evenals in Nedei'land, vrij ingewikkeld en zwaai-. De Waalse kandidaten die aan gewone examens voor de diplomatieke dienst deelnemen, moeten bovendien sla gen voor het Nederlands taaiexamen. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van onderwijs, Prijono, heeft zaterdag in Djakarta vei'klaard dat de Indonesische regei'ing meer communis- tisch-Chinese dan nationalistisch-Chinese scholen heeft laten sluiten bij haar cam pagne tegen buitenlandse scholen. Hij zei, dat er tot nu toe ongeveer 1.500 buiten landse scholen in Indonesië gesloten zijn, voor het grootste deel Chinese. Er zijn nog 500 buitenlandse scholen geopend en hieronder bevonden zich ongeveer 450 Chinese scholen, aldus de minister. De buitenlandse scholen mogen nu alleen nog maar kinderen van vx-eemdelingen toela ten. Minister Prijono zei vooi'ts, dat men aanneemt, dat er ongeveer 1.800.000 Chi nezen in Indonesië wonen, die niet het In donesische staatsbux-gerschap bezitten. Alle Chinese universiteiten zijn gesloten, zo zei hij. dustrie is geremd door het verre houden van buitenlandse investeerders. Sinds Pe- rón's val kelderde de peso-koers van 26 tct 68 voor een dollar. Het Argentijnse vlucht- kapitaal beloopt ongeveer 2,5 miljard dol lar. Welke remedies kondigde Fx-ondizi aan? De produktie stimuleren door vrije con currentie, kosten vei'lagen, winstmarges besnoeien, subsidies afschaffen, beper king van het vleesverbruik. Afschaffing van overheidsingrijpen op het importbe- leid, vrije wisselkoers voor de peso, extx-a- heffingen op de invoer (van twintig tot driehonderd percent) alsmede deposito's tot een veelvoud van de waarde der ge- importeerde goederen, inhoudingen op de deviezenopbrengst van de uitvoer, bezui niging op de regeringsuitgaven. Frondizi vei'telde ook, dat hij 329 miljoen dollar aan kredieten in de Verenigde Staten had los gebrand. Hij waarschuwde echter, dat als het tekort op de handelsbalans gelijk zal zijn aan dat van 1958, de nieuwe kredieten in zes maanden op zullen zijn. En hij zei tenslotte, dat dit program van soberheid en stabilisatie, dat een economisch even wicht moet scheppen dat het „peil van de waarheid" benadert, slechts een algehele instorting kan vermijden, dat men geen welvaart kan verdelen die er niet is, dat. er een duidelijke algemene verarming aan de dag zal tx-eden. Dat hebben de Argentijnen inmiddels in verdeeld over de ruggen van de armen. Theoretisex-end zou men kunnen zeggen, dat wanneer de Argentijnse economie wer kelijk op een realistisch peil zou moeten stoelen, het loon van de arbeider de koop kracht van zijn tramabonnement zou vertegenwoordigen. Maar hij moet ook eten, wonen en zich kleden. Met andere woorden: tussen economische noodzaken en sociale eisen moet ergens een even wicht woi'den gezocht. Die twee tegen strijdige krachten in Argentinië uiten zich vandaag ook nog in twee concrete pressies die op de regering-Fx-ondizi worden uitge oefend. Aan de ene kant staat het leger, dat met de vuist op tafel sloeg en econo mische sanering eiste, aan de andere kant de georganiseerde arbeiders, die, met staking op staking, tegen de verminderde koopkracht van hun loon protesteren, daarmee en passant de Argentijnse eco nomie niet versterkend. De politieke, economische en sociale con flicten die de erfenis zijn van het Perón- regime, vormen zo een vrijwel onontwar baar kluwen. President Frondizi, die het moet ontknopen, zou daarvoor een grote mate van geduldig vert,rouwen der Ar gentijnen moeten genieten. Het is zeker niet helemaal zijn schuld dat hij het niet heeft. De enige sterkte van zijn positie ligt in het negatieve: geen van zijn bela- gei's heeft veel zin de onaangename taak zelf ter hand te nemen. Mocht Fi'ondizi erin slagen de huidige stoi'm uit te rijden, de Argentijnen met een pex'iode van so berheid te verzoenen, de economie van zijn (Van onze correspondent in Brussel) Een toekomstige kiezer krabt zich na denkend achter het oor bij het zien van de beloften die hem op deze reclamezuil worden voorgehouden. giënische woningen voor de werkende stand tegen een matige huur. Over het algemeen vertoont de verkie zingsstrijd een eerlijk karakter, al wordt er zoals gebruikelijk wel eens vreemd met de waarheid omgesprongen. Men heeft het gerucht verspreid dat Raab na de verkiezingen als kanselier zou aftreden. Dit gerucht heeft hij krachtig gedemen teerd door te verklaren dat hij ook het volgende kabinet hoopt te vormen, wan neer zijn partij opnieuw als de sterkste uit de verkiezingstijd te voorschijn komt. Het departement van Buitenlandse Za ken te Brussel is allang niet meer de „bui'cht" waarin de Frans-sprekende adel of hoge bui'gerij van België zich ver schanst. De diplomatieke dienst wordt langzamerhand bezet met zonen, en zelfs dochters, van de gewone burgerij. Die democi'atisering brengt mee dat meer jonge Vlamingen in de diplomatieke dienst terecht komen. Waarmee wij overigens niet willen zeggen dat er in de Belgische diplomatie in het verleden alleen Fx-ans- sprekende Walen of Brusselaars een kans ki'egen. Twee vooi-aanstaande Belgische diplo maten die échte Vlamingen zijn, worden binnenkort bevorderd. De heer Remy Baei't, die met een Nederlands meisje uit een familie van Haagse industriëlen huw de en jarenlang handelsraad was van de Belgische ambassade te Den Haag, thans ambassadeur van België in Athene, zal ambassadeur worden te Bonn, en de Bel gische handelsraad te Londen, de heer Cools, wordt ambassadeur te Moskou. De voormalige consul-genei'aal te Amster dam, de heer Louis Borremans, is thans ambassadeur te Helsinki. De Belgische handelsraad te Den Haag, de heer Smets, die een paar jaren consul-generaal was te Rijssel, werd benoemd tot ambassadeur van België in Caracas. In Washington stelt een jonge Belgische diplomaat een rap port over de economische toestand in de Verenigde Staten in het Nederlands op. Zonen van vooraanstaande Vlamingen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9