Voorzitter wél, fractieleiders niet hoopvol over financiële toekomst Tweede fase van herstelwerk aan het Oude Slot in volle gang P.V.S. aanvaardt buitenlandse prijzen voor gladiolen De gasvergiftigingstragedie in Leeuwarden Arbeidsongeval in de Waarderpolder „Elswout" in prenten, foto's en prentbriefkaarten Beplanting aan Zeeweg wordt gedund Zilveren eremedaille voor jubilerende opzichter BEGR OTINGSBEHANDELING BLOEMENDAAL Orgelconcert in Gvote kerk op donderdagmiddag Opening kampeerterrein Zandvoort op 15 mei Zuidzijde Jan Gijzenkade wordt herbestraat UIT STAD EN STREEK Films uit Filmmuseum DAG 8 A PR I L 195 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Er is over de restauratieplannen voor het Oude Slot in Heemstede heel wat te doen geweest. Reeds voor de laatste oor log bestond het voornemen de overblijf selen van het kasteel (enkele bijgebouwen op het voorplein, de grote ingangspoort, de walmuren met de Vredesbrug van Lie ven de Key en de aan de zijde van de Ringvaart gelegen Duivenpoort) voor ver der verval te behoeden en eventueel te herstellen. De eerste stap in deze richting zette men in 1947, toen de conservator aan de Rijks dienst voor het oudheidkundig bodemon derzoek de heer J. G. N. Renaud, opgra vingen op het terrein verrichtte. Opnieuw werd het project echter aan het verval prijsgegeven. De Heemsteedse jeugd be spoedigde dit nog door tussen de ruïnes rood riddertje of indiaantje te spelen. In 1956 kocht de gemeente Heemstede terrein aan onder andere om in een der bijgebou wen (het rechterbouwhuis) een comman dopost voor de B.B. te doen inrichten en een politieman met zijn gezin te huisves ten. Deze laatste zou tevens met het toe zicht belast zijn. In december 1957 begon de Heemsteed se aannemingsmaatschappij P. G. M. van der Putten met de verbouwing van het rechterbouwhuis. Dit was de eerste fase van de restauratie van het Oude Slot. Op 21 augustus van vorig jaar voteerde de gemeenteraad een krediet van 31.800 voor het uitvoeren van de tweede fase: het herstel van de ingangspoort, de wal muren en de Duivenpoort. Evenals de eer ste fase werd ook de tweede voorbereid door de hoofdopzichter van openbare wer ken, de heer D. Plat, terwijl de directeur van deze gemeentelijke dienst, ir. Th. A. Mebius de nodige, onder andere met het Rijksbureau voor Monumentenzorg, be sprekingen voerde. Ook deze tweede fase wordt uigevoerd door de firma Van der Putten. De Waal's Industrie uit Amsterdam verzorgt de fun dering van de Duivenpoort met betonpa- len. De werkzaamheden aan ingangspoort, walmuren en duivenpoort zullen ongeveer vier maanden duren en zij dragen het ka rakter van consolidatie. De ingangspoort krijgt weer zijn oorspronkelijke vorm. Bo venop zal weer het wapen van Ruyten- burg-Adriaan Pauw met de leeuwen, die het schild houden, prijken. Ook het zij muurtje, waarin kloostermoppen de oud ste stenen van het Oude Slot vormen, zal zoveel mogelijk worden hersteld. De wadmuur, die van de ingangspoort naar de Duivenpoort loopt, zal men op trekken tot de oorspronkelijke hoogte. Op de muur komen weer de acht sokkels voor de grote stenen bollen, doch wat deze laat ste betreft, zullen er slechts drie worden geplaatst. Er zijn er niet meer bewaard gebleven. Vijf sokkels zullen het dus zon der bol moeten doen. Na het optrekken van de walmuur (eigenlijk muren, omdat de Vredesbrug vroeger de onderbreking van de muur vormde en deze dus uit twee in eikaars verlengde lopende delen bestaat) is het moment gekomen de slotgracht uit te gra ven en opnieuw onder water te zetten. Het derde onderdeel van het huidige werk, het behoud van de Duivenpoort, spreekt op het ogenblik wel het meest tot de verbeelding. Dit karwei vereist gro te nauwgezetheid en bedachtzaamheid. Vooral geldt dit voor de fundering, die geheel wordt vernieuwd. Bij elke hoek van De Leeuwarder rechtbank heeft van ochtend de zaak tegen de 23-jarige leer ling-gasfitter Sjoerd O. te Sneek terugver wezen naar de rechter-commissaris. Op 25 maart j.l. stond de gasfitter terecht om dat hij in het perceel Javastraat 22 te Leeuwarden een gasleiding foutief zou hebben aangesloten, waardoor de 77-jarige bewoner van dit perceel, de heer C. van Asperen ,om het leven kwam. De recht bank wil ingelicht worden over de vol gende vragen: ten eerste of het volslagen onmogelijk was, met een manometer de leiding te controleren, ten tweede of het mogelijk is dat de muntgasmeter is los- getrild door het zware verkeer en ten der de of het mogelijk is dat het slachtoffer, gezien zijn leeftijd, ondanks een uitlaat van 300 kubieke meter gas per uur, de volgende avond nog in leven kon zijn. De officier had tegen O. een maand hechtenis geëist. het gbeouwtje komen betonnen palen in de grond. Nadat men de muren heeft „ge stempeld" graaft men de hoeken uit en verwijdert deze tot aan de oppervlakte van het terrein. Dan schuift men met een hoek van vijfenveertig graden een beton nen balk (een zogenaamde kesp) onder de hoek door. Deze rust met de uiteinden op de koppen van de palen aan weerskan ten van de hoek. Een haakse ringbalk op de kesp voltooit de fundering. Eerst heeft men getracht de palen die de kespen dra gen, te heien, doch door de trilling gingen de muren nog meer scheuren. Daarom is men overgegaan op de methode van druk- palen. Hierbij haalt men beetje bij beetje grond naar boven en stort de ontstane schacht vol met beton. Het voordeel van dit hydraulische systeem is het volkomen ontbreken van trilling. Na de fundering staat het verwijderen van ondeugdelijk metselwerk, het wegwer ken van scheuren en het aanmetselen op het programma. Enkele meters van de grond zal een betonnen vloer voor een hechter verband tussen de wanden zor gen. Het aanbrengen van een nieuwe kap zal de restauratie van het Duivenpoort- gebouw completeren. Als dus over vier maanden de tweede fase van het werk aan het Oude Slot is voltooid, komt eventueel nog een derde aan de orde. Bij de verbouwing van het rechterbouwhuis heeft men namelijk nog niets gedaan aan het achterstuk. Enige tijd is er sprake van geweest, dat een of andere jeugdorganisatie hier een onderko men zou krijgen, doch dit plan schijnt vooralsnog van de baan te zijn. Of de ge meente ook voor de restauratie van dit gedeelte van het rechterbouwhuis gelden zal uittrekken, is nog een open vraag. Tot dusver heeft de gemeenteraad op voorstel van B. en W. ruim zestig mille gevoteerd. Als de huidige werkzaamhe den zijn voltooid, heeft de gemeente dus een aandeel in de restauratie van het Oude Slot geleverd. Men kan zich dan af vragen in hoeverre het door de gemeente beschikbaar stellen van nog meer gelden verantwoord is. Overigens is het nog lang niet te bezien of men in de nabije toekomst kan over gaan tot het herstel van de Vredesbrug, waarvan de kosten niet veel minder dan twee ton belopen, en van het kasteel zelf, waarvoor nog veel grotere bedragen no dig zouden zijn. Misschien beschikt Monumentenzorg op een gegeven moment weer over voldoen de middelen om een verdere verwezen lijking van de herstelplannen mogelijk te maken. Tot de herstelvrerkzaamheden, die thans aan de overblijfselen van het Oude Slot in Heemstede worden ver richt, behoort de restauratie van de Duivenpoort. De fundering met behulp van betonnen drukpalen is een precies en tijdrovend karwei. In een van de montagehallen van de n.v. Haarlemse Scheepsbouwmaatschap pij in de Waarderpolder heeft zich dins dag omstreeks het middaguur een arbeids ongeval voorgedaan toen een 14'/s kilo we gend stuk ijzer en een takel losschoten en naar beneden vielen. Daarbij werd een 53-jarige scheepmaker-ijzerwerker uit Haarlem gewond. Hij moest met een hoofdwond en een hersenschudding naai de Deo vervoerd worden. Zaterdagmiddag zal de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, in „Bloemheuvel" in Overveen een tentoonstelling openen van foto's prenten en prentbriefkaarten uit het gemeentear chief, die betrekking hebben op het land goed „Elswout" en omgeving. De tentoon stelling duurt veertien dagen. De vroege re eigenaar van het landgoed heeft enke le prenten in bruikleen afgestaan. Op de Zeeweg in Overveen is ter hoog te van het „Witte Huis" een groep hout hakkers bezig de beplanting drastisch te dunnen. Dit werk zal in hoge mate bijdra gen tot verbetering en verfraaiing van de beplanting langs deze mooie weg. De bo mengroepen ter plaatse worden gedund op aanwijzing van de deskundige landschaps architect ir. H. Otto uit Utrecht, een groot kenner van de duinvegetatie. De gemeente Bloemendaal heeft deze deskundige aangetrokken om voor bepaal de beplantingen advies uit te brengen. Door het dunnen van de beplanting krij gen de overige bomen meer kans om tot wasdom te komen, waarna een betere on derbeplanting de voltooiing van dit hoog nodige werk zal betekenen. Voorlopig komt alleen het gedeelte tus sen het begin bij de Militairenweg en de ingang van het terrein der Haarlemse Wa terleiding worden bewerkt. Later zal ook de beplanting van het Brouwerskolkpark worden bezien en verbeterd. Dinsdag vierde de heer W. Pronk, wo nende aan de Duinlustparkweg in Bloe mendaal zijn veertigjarig, dienstverband bij het Bloemendaalse waterbedrijf, 's Morgens werd hem in het met bloemen versierde gebouw van het gemeente Gas- en Waterbedrijf in een intieme bijeen komst door burgemeester dr. D. H. Pee reboom Voller de eremedaille in zilver, be horende bij de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De burgemeester gewaagde daarbij van de ijver en plichtsbetrachting van de jubilaris, die ook al voordat hij in 1919 naar Bloemendaal kwam bij „het wa ter" heeft gewerkt, namelijk in de Zaan streek. En dat hij zijn hart aan het water heeft verpand, biijkt wel uit het feit, dat hij als hobbies de hengelsport beoefent en 's winters graag schaatsen rijdt, aldus de burgemeester. Wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom bood als tweede spreker de heer Pronk namens het gemeentebestuur een geschenk onder couvert aan benevens het eerste deel van het boek over de Ken- nemerdumen door ir. E. C. M. Roderkerk. Ook de heer Wildt Meyboom roemde de goede eigenschappen van de heer Pronk. De directeur van het gemeente gas- en waterbedrijf, de heer J. Buiter, noemde de heer Pronk een prettige medewerker, die zeer ter zake kundig is en die een zeer humaan chef is. Namens het gehele per soneel bood de boekhouder, de heer W. van den Haak, aan de jubilerende opzich ter een elektrisch scheerapparaat aan. Mevrouw Pronk werd met bloemen be dacht. 's Middags werd de jubilaris een re ceptie aangeboden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, waar zeer velen hem de hand kwamen drukken, ondermeer enige raadsleden, tal van Bloemendaalse ge meenteambtenaren en vertegenwoordi gers van waterbedrijven uit Haarlem, Vel- sen en Zandvoort. Namens de Bloemen daalse gymnastiekvex-eniging, waarvan de jubilaris al veertig jaar lid is kwam secretaris J. Keegstra zijn gelukwensen aanbieden. Tenslotte sprak de heer Pronk een dank woord waai-bij hij uiting gaf aan zijn vol doening over de groei van het waterbe drijf DE GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL heeft vanmorgen een begin gemaakt met de behande ling van de begroting der gemeente 1959. Het was de eerste keer, dat de raad dit in zijn nieuwe samenstelling deed. In zijn openingswoord liet de voorzitter, burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, zich over de financiële aspecten der gemeente in optimistische zin uit. Dit optimisme werd door de meesté fractievoorzit ters niet gedeeld. ..Als eerste spreker zei de heer F ij e n (K.V.P.) het optimisme van de voorzitter niet te delen. De hoofdstukken van de gewone dienst geven, volgens spreker, ten opzichte van 1958 vrijwel alle een ongun stiger beeld met een groter tekort van totaal 372.000. Namens zijn fractie meen de spreker te mogen stellen dat, hoewel een beperking van de uitgaven steeds bij het college van B. en W. heeft voorgestaan, het verzorgingspeil van de gemeente niet minder is dan vorig jaar. Spx-eker ver wachtte niet veel heil van een nieuwe rege ling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Het was zijn fractie opgevallen dat voor Openbare Werken ruim twee ton hoger was begroot dan in 1958. Ten aanzien van de ondei'houdskosten van de algemene be graafplaats vroeg spreker zich af of de thans geldende tarieven ten opzichte van de rechten voor andere begraafplaatsen, niet te laag zijn. Met betrekking tot de wegenplannen zou sprekers fractie het zeer toejuichen indien ten aanzien van de noord-zuid-verbinding een oplossing zou kunnen woi-den gevonden waarbij de be woners in de onmiddellijke omgeving van de kruising aan de Julianalaan niet te zeer worden gedupeerd. De heer Fijen gaf uiting aan zijn dank voor de zorg, welke aan de bouw en onderhoud van scholen wordt Dinsdag heeft het bestuur van het Pro- duktsehap voor Siergewassen de door de Nederlandse Gladiolusvereniging voorge stelde hoge minimumexportprijzen voor gladiolen aanvaard. Het bestuur was het echter inet deze voorgestelde prijzen niet helemaal eens. Men zal een onderzoek gaan instellen naar de juiste kostprys. Verwacht mag worden, dat binnenkort een bespre king zal worden gehouden over de vraag of men negentig percent van de kostprijs plus de exportmarge van 82 percent als buitenlandse prys zal moeten gaan aan nemen. Een firma had geprotesteerd tegen de prijs van Tigridia Ferraria in soorten. Deze zou te hoog liggen ten opzichte van de prijs voor de gemengde. Men zal de be zwaren onderzoeken en het desbetreffende vooi-stel later weer ter tafel brengen. Ter inleiding op de besprekingen over de bui tenlandse gladiolenprijs zei de vooi-zitter, dr. A. J. Verhage, dat de kostprijsbereke ningen van het L.E.I. over de teelt en de produktie in West-Friesland beslist be trouwbaar zijn. De vereniging „De Tulp" wenst de op koop van tulpen een ander karakter te geven. Ongeveer tien jaar geleden beslo ten de kwekers alle minderwaardige kwa liteiten uit de markt te kopen voor geza menlijke rekening. Hiex-tegen zijn lang zamerhand bezwaren gerezen, onder meer veroorzaakt door het groeiende besef, dat de kwekers de mindere kwaliteiten beter zelf konden gaan vernietigen. Verleden jaar werd de maatregel al in die zin ver anderd, dat men besloot alles boven zift 7 op te kopen. Van vei'scheidene zijden uit de bloem bollensector werd er op aangedi'ongen, dat men deze opkoop slechts nog voor een jaar zou toestaan voor dertig cent per kilo, maar dat de prijs het volgend jaar aan zienlijk verhoogd zou moeten worden. Men hoopt dan de kostprijs voor de bollen voor de koude kas, waarvoor veel van deze kleine en minderwaardige bollen worden gebruikt, te verhogen. Het Kanaaleiland Guernsey wil de im port van bloembollen liberaliseren. Het voert ondei-handelingen met het Engelse ministerie van Economische Zaken. Neder land heeft er niets naders van vei'nomen, maar neemt toch al vast alle maatregelen hoofdzakelijk van financiële aard die Guernsey als voorwaarde heeft gesteld. De kwekers van irissen hebben ook hun zin gekregen. De iris Royal Yellow zal het volgend jaar slechts vijf cm groot behoe ven te zijn in plaats van zes om te mogen worden geëxporteerd. Voor dit jaar was het te laat om deze maatregel te wijzigen. De dahliakwekers kunnen hun stekken weer verhandelen zonder voor bloemist te worden aangezien. Ze hebben dus geen bloemisterijvergunning nodig en de ver ordening, die dit een paar maanden ge leden wel noodzakelijk maakte, wordt weer ingetrokken. Zonder meer ging men akkoord met een voorstel om mee te betalen aan een public relation-object voor de gehele agrarische sector. Met betrekking tot de veroi'deningen en erkenningen is over een gi'ote hoeveelheid punten gediscussieerd, onder meer over grensgevallen en principes. Een van de ge sprekken resulteerde in het besluit om een studiecommissie van de Commissie van Bijstand van Bloembollen in te stellen, die de mogelijkheid om de vakheffing per stuk te. doen geschieden in studie zal nemen. Men hoopt daardoor de thans bestaande kansen op ontduiking door firma's met „huizen" in andere landen tegen te gaan. besteed. Hij sprak daai'bij de hoop uit, dat ook de afbouw van de St. Jozefschool en de bouw van de christelijke MULO-school spoedig hun beslag zullen krijgen. Ir. T i r i o n (V.V.D.) had evenmin hoge verwachtingen van een eventuele ver hoging van de uitkering uit het gemeente fonds. Spreker voelde meer voor een ge degen onderzoek naar de vraag of een in financieel opzicht gunstiger bedrijfsvoering door de gemeente mogelijk is. Zyn fractie betreurde met name dat de financiële nood de gemeente telkens weer dringt tot het verminderen van het aantal boventallige onderwijzers met als nadeel het telkens vergroten van de klassen. De begroting 1959 vei'vulde spreker met grote zorg. Met name had zijn fractie er bezwaar tegen dat verscheidene reserve- posten door het college van B. en W. waren gebruikt om „plooien" in de begroting glad te strijken. Verder had het hem verwon derd, dat er dit jaar op de begroting geen post is geplaatst voor het verder uitwerken van de raadhuisplannen. Spreker richtte woorden van dank tot de ambtenaren voor het werk, dat zij in het afgelopen jaar in het belang van de gemeente hebben ver richt. Moed Mr. Vliegen (Arb.) sprak er zijn waar dering over uit dat B. en W. de moed hebben getoond een redelijke basis te vin den voor het gemeentelijk beleid. Hij wees op de noodzakelijkheid dat B. en W een investeringsplan ontwerpen teneinde de mogelijkheden en financiële consequenties te kunnen overzien van het gemeentelijk beleid. Het voortzetten van het beleid van 1958 zou een progressief belasten van de komende begrotingen met zich brengen. Het beknibbelen op de posten van wegen- onderhoud, sportterreinen enz. noemde spreker funest voor de ontwikkeling van de gemeente. Ten aanzien van het onderwijs noemde spreker het teleurstellend dat B. en W. hebben besloten de schoolmelkvoorziening stop te zetten ondanks het gunstig advies van artsen en ouderi-aad. De onwil van hoofden der scholen om aan de schoolmelk. vèrstrekking op hun scholen mee te wer ken had volgens spreker bij B. en W. niet de dooi-slag mogen geven, temeer, omdat die bereidheid bij de klasse-onderwijzers wel aanwezig was. Sprekend over de volkshuisvesting zei de heer Vliegen het toegewezen contin gent van zestien woningen ontstellend laag te vinden. Spi-eker wees verder op het nog steeds niet opgeloste vraagstuk van het nieuwe raadhuis. Zijns inziens wordt het met de dag duidelijker, dat de ge meente Bloemendaal met het huidige raadhuis niet kan volstaan. Moed der wanhoop Mr. De Jong Schouwenburg (Prot. Chr.) zei dat hy de begroting 1959 met zorg had bestudeerd. Hij herinnerde aan vorige begrotingen die steeds tekorten hadden gekend. Het aanvullen van deze tekorten met de stille reserves van diverse posten kon spreker geen oplossing vinden. „De heer Vliegen heeft de moed van B. en W„ om op deze wijze de begroting slui tend te maken, bewonderd. Ik noem het de moed der wanhoop", aldus spreker. Na een uitvoerige beschouwing van vei' scheidene begrotingsposten kwam spreker tot de slotsom, dat een bezuiniging op de uitgaven niet zonder meer een aantasting van het verzorgingspeil der gemeente be hoeft mee te brengen. Spreker drong ver der aan op een spoedige aanvatting van een verbetering van de politiepost in Aer- denhout, een doelmatiger verkeersleiding in de gemeente en een betere vei'lichting in bepaalde gedeelten van de gemeente. Ook stond hij de schoolmelkverstrekking voor. De voorzitter zei in zijn antwoord onder meer dat de achterstelling van de gemeenten, die geen industrie hebben, in de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zal wegvallen. De ge meente Bloemendaal zal dus in een gun stiger situatie komen te verkeren. Voor zichtigheid in de verwachtingen is echter geboden. Op het ogenblik is het niet mo gelijk een investeringsplan op langere ter mijn voor te leggen omdat het college van B. en W. niet weet wat de feitelyke in komsten zijn, aldus de burgemeester. Een dergelijk plan heeft overigens uit sluitend theoretische waarde, omdat bij het besturen van een gemeente nu een maal met tal van wensen rekening moet worden gehouden. Met beti-ekking tot het nieuwe raadhuis deelde de voorzitter mee, dat de tekeningen hiervoor bestekklaar gereed liggen. Doch al zou de gemeente de hiervoor benodigde gelden beschikbaar hebben, dan nog valt het te betwijfelen of het rijk de vei'gunning voor de bouw zou verlenen. Ten aanzien van de westelijke randweg deelde de voorzitter mee dat hij donder dag een bespreking zal hebben met de minister van Waterstaat. De wethouder van Publieke Werken en Volkshuisvesting, mr. Hijszeler, waar schuwde tegen bezuinigingsmaatregelen die in een „afkapping" van voox'zieningen zou betekenen. Nut en kosten moeten goed tegen elkaar afgewogen worden. Het beleid van B. en W. kaï-akteriseerde hij als „chi- ï'ui'gisch peuterwerk". Met betrekking tot de in de gemeente heersende woningnood deelde spreker mede dat er besprekingen gaande zijn met de woningbouwvereni gingen aangaande de mogelijkheid tot het doen bouwen van nremiewoningen door deze verenigingen. Ook de wethouder van Onderwijs, mei. dr. J. M Nolte. zag op het stuk van het ondei'wijs een realisering van bezuinigingen, die verder strekken dan B. en W in de begroting tot uiting hebben doen komen, niet mogeliik. Zij voelde wei nig voor een uitbreiding van het aantal le^r'ingen. die buiten de gemeente woon achtig. scholen in Rloemendaal bezoeken. Mr Wildt Meyboom sDrak als wet houder van Sociale Zaken in het bijzonder ziin waardering uit over het werk van de Kruisvei'enigingën. Een beperking van de subsidie aan deze verenigingen achtte hij dan ook niet wenselijk. Het programma van het orgelconcert in de Grote of St. Bavokerk op donderdag 9 april van drie tot vier uur, door Piet Kee, luidt: Preludium en Pastorale H. Fr. Micheel- sen. Ach bleib mit deiner Gnade; Herr Jesu Christ, dich zu uns wend; Jesus, meine Zuversicht; Lobe den Hei-ren; Max Reger. Preludium en fuga in c kl. t. (Pet. ed. IV 5) Joh. Seb. Bach. Canzona. Dome- nico Zipoli. Introductie en Pastorale, Ber nardo Pasquini. Concert in Bes gr. t. nr. 6, Geoi'g Friedrich Handel. Het kampeerterrein „Sandevoerde", aan de Kennemerweg van de stichting „Ken- nemer Sportpark" zal op vrijdag 15 mei officieel door de burgemeester van Zand voort woi'den geopend. Het kampeerterrein, uiterst gunstig ge legen, werd reeds een gedeelte van het vorige seizoen in gebruik gesteld, hoewel de gehele aanleg eiwan nog niet gereed was. Binnen enkele weken zal dit zover zijn en ook de gehele accommodatie zal dan zijn voltooid. De zuidzijde van de Jan Gijzenkade in Haarlem-Noord zal door de gemeentelijke dienst van Openbare Werken worden her- bestraat. Met het oog daarop zal buslijn 5 tot nader aankondiging aan de noordkant van de Jan Gijzenkade gaan rijden. Het andere verkeer zal niet van het zuidelijke gedeelte van de Jan Gijzenkade worden gebannen. Naar gelang de werkzaamheden vordei-en, zal deze kade van zijstraat tot zijstraat worden gesloten, zodat het ge wone verkeer steeds maar een stukje zal behoeven om te rijden. Nieuws in het kort Ruit vernield. Een vrachtwagen heeft maandagmiddag in de Frankestraat in Haarlem een fiets door een ruit van drie bij vier meter van een kledingmagazijn geduwd toen de chauffeur een geparkeerd staande auto trachtte te passeren. De schade bedroeg duizend gulden. Gewijde muziek. Onder auspiciën van het bijzonder kerkewerk van de hervorm de gemeente in Heemstede is er donderdag 9 april in de hervormde kerk aan het Wil- helminaplein een uitvoering van gewijde muziek. Aan dit concert werken mee het kapelkoor uit Heemstede, het Alle-dag kerkkoor uit Amsterdam, Nelly Groene- velt, sopi-aan, Dini Sanders, mezzo-sopraan, Hans van der Leeuw, bas, mevrouw I. An- di'é de la Porte-le Roy, viool, Aafke de Jong, violoncel, alsmede mevrouw N. Barn- hard-de Graaf en Piet Gerritse, begelei ding. Dirigent is de heer Henk Jens. Het programma vermeldt composities van Fe lix Mendelssohn Bartholdy Georg Frie drich Handel, Richai'd Kuhne, Rudolph Bai'th, Ootto Malling en W. A. Mozai't. Tandverzorging. Op dinsdagavond 14 april zal de tandarts A. C. van der Have voor de oudercommissie van „Kleutei'duin" in Aei'denhout in het gebouw van de school een causerie houden over: „Tandverzor ging bij kleuters". De heer Van der Have heeft tijdens een verblijf in Amerika een speciale studie van dit onderwerp ge maakt. Enkele films zullen worden ver toond. Ouderavond. De jaai'lijkse ouderavond van de Wethouder Rohling kleuterschool in Overveen zal worden gehouden op woensdag 15 april. Als nieuwe voorzitter van de oudercommissie wordt voorgesteld de heer P. Mantel Het schoolhoofd, me vrouw J. van Hulst-Prins, zal enkele schoolkwesties bespreken. Haarlems Bachensemble. Op zondag 12 April verleent het Haarlems Bach ensemble onder leiding van Geoi'ge Ro bert medewerking aan de dienst in de Bakennesserkerk. Uitgevoerd zal dan woi'den cantate nr. 4 van Joh. Seb. Bach: „Christ lag in Todesbanden." Voorgan ger in deze dienst is ds. G. J. Waarden burg. Aanvang 19 uur. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van de Haarlemse ongevallendienst blijkt, dat het aantal aangesloten leden per 31 de cember 1958 in totaal 159 bedroeg (tegen 171 in 1957). Door de verenigingen werd 386 keer hulp verleend (626 keer in 1957). Het aan tal ongevalsmeldingen bij het centraal meldingsbureau bedroeg 1426 (1327 in 1957). Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Wei'ken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal worgen geen spreekuur houden. Verkeerd geschreven. Dinsdag schre ven wij dat de heer J. C. van der Slissen veertig jaar in dienst was bij Di-oste's cacao- en chocoladefabriek. Deze naam is verkeerd geschreven. Want de heer Van der Smissen werd gehuldigd omdat hij veertig jaar bij dit bedrijf werkzaam was. Bomen rooien. Omdat in de Kastan- jelaan in Bloemendaal de twee bomen rijen zeer dicht zijn en bijna al het licht aan de huizen ontnemen, zal één rij bomen woi'den gerooid om meer licht toe te laten, Schoolwedstryden. De jaarlijkse schoolwedstrijden in Bloemendaal om de wethouder Rnhlingbeker zullen worden gehouden op 2 en 5 mei. Op zaterdag 2 mei zijn in Stoop's bad de zwemwedstrij den Op het tei-rein aan de Vrijburglaan zijn op dinsdag 5 mei veld wedstrijden voor jongens en meisjes. Mr. F. P. H. Rohling zal na afloop de pi'ijzen uitreiken. Hiroshima-avond. De afdeling Haar lem van de stichting Anti-Atoombom Accie houdt in samenwerking met Kei'k en Vrede Pax Christi en de Wereldfederalistenbe- weging op 10 april des avonds om acnt uui in „De Leeuwerik" te Haarlem een „Hiroshima-avond". Sprekers zijn pater S Jelsrna M.S.C. en de heer G. A. de Bock. „De mogelijkheden van de film zijn on begrensd" zei de heer D. M. Huizinga van het Nederlands Filmmuseum uit Amster dam dinsdagavond tot de leden van de Buurtvereniging „Overveen", die in vrij grote getale naar „Bloemenheuvel" wa ren gekomen om naar hem te luisteren en tal van filmfragmenten te aanschouwen. Dat het woord „onbegi-ensd" inderdaad op zijn plaats is, heeft ons het veelzijdige filmprogramma bewezen. Als wij beden ken. dat de filmhistorie nog geen zeventig jaar oud is. aldus de heer Huizinga, dan is er in die korte spanne tijds enorm veel bei'eikt. De film is immers een zeer be langrijke plaats gaan innemen in onze sa menleving. Oorspronkelijk een simpel ker misvermaak. heeft ze zich nu aangepast aan het ritme en de dynamiek van onze tijd. Vooi'al de huidige visuele taal van de film betekent een cultuurverrijking. De allex-eerste films hadden filmisch gespro ken geen waarde, doch deze reportages waren als historische documenten van on- schatbax-e waarde. Als een goed voorbeeld daarvan werd „Amsterdam 1900" ver toond. Duidelijk geeft deze film te zien dat rond 1900 het paard in het stadsbeeld op velei'lei wijze nog een belangrijke plaats inneemt. Van de gezapige rust rond 1900 in Amsterdam naar de rock and roll-jeugd in „Momma don't allow" bleek op deze avond slechts één stap te zijn. Deze film geeft een uitstekend beeld van de mens in zijn eigen omgeving met zijn geloof in de vrijheid en de betekenis van het alle daagse. Als voorbeeld van de film als voorlichtingsmiddel liet de heer Huizinga, geassisteerd door de heer Van Meeteren. die de projectie verzorgde, fragmenten uit „Variationen über ein Filmthema" zien van Ernst Niederreither en als voorbeeld van de Nederlandse speelfilm „De avon turen van Mijntje en Trijntje". Na de pau ze hebben wij nog eens de spanning be leefd van de Dickensfilm „Great Expec tations" met name van de fascinerende scene op het kerkhof. Voorts de di-aaimo- len en de bruiloftsdansscènes uit de knap pe Hongaarse film „Caroussel" van Zol- tan Fabi'i, met camerawerk dat iedei-s be- wondei-ing afdwingt en tot slot de experi mentele film „Begone dull care" van Nor man Mclaren. Een zeer gevarieerd pro gramma van filmfragmenten dus, waar mede de heer Huizinga zijn gehoor uiter mate heeft weten te boeien en waarvoor de voorzitter van de Buurtvereniging .Overveen", de heer J. H. Senff, hem na afloop met enige welgekozen woorden heeft dank gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9