Bevredigende resultaten Norit Panda em de Goeden TECHNISCHE GOEDEREN Wereldnieuws Meer wind, minder buien 15 Kritiek op besnoeiing van de Europese begrotingen Exploitatiesaldo van de H.S.M. met dertig percent gedaald Nationalisatie geen doel van Iraks politiek, zegt Koebba I Geruchten over naasting van Franse aandeel in I.P.C. drukten koers 2 woensdag 15t/m vrijdag 24 april-Terrein Croeselaan EUROPEES PARLEMENT Dividendvoorstellen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Calvé-Delft jubileert Wereldbankleningen ZATERDAG 11 APRIL 1959 WOENSDAG APRIL VRIJDAG Geopend van 9-5 uur. Toegangsprijs f2.50. Catalogus f2.50, verkrijgbaar op het terrein. INDUSTRIE: Algemene machinebouw, w.o. machines, apparaten en onderdelen voor kern energie, complete industriële installaties. Verbrandingsmotoren, stoommachines, -ketels en appendages. Elektrische installaties, w.o. elektromotoren, transformatoren, gelijk- richters, draad en kabel, schakelmateriaal, telefonie, telegrafie enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties. Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en drooginrichtingen. Drijfwerken, tandwielen en mechanische overbrengingen. Grondstoffen en halffabrikaten. Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaal- en de hout industrie. Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten. SCHEEPSBOUW: CascobouwIJzer, staal, non-fcrro-metalen, kunststoffen. Voortstuwing t Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navigatieapparatuur: Stuur- machines, nautische instrumenten, radar, radio enz. Beveiliging;. Brandbeveiligings materiaal, reddingsmateriaal enz. Laadgerei: Dekwerktuigen, lieren, kaapstanders e.d., laadbomen. Technische voorzieningen: Hulpaggregaten, w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen. Elektrische uitrusting. Pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen. Grootkeukenin stallaties en -machines. Onderhoud: Verven, lakken, vernissen e.a. conserverings-en cor- rosie-werende middelen. Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten: Diversen. Het Europese Parlement heeft zich vrijdagmiddag beziggehouden met de begroting van Euratoom en de Euromarkt. De ministerraad heeft de begroting van de Euromarkt teruggebracht van 1.718.600.000 Belgische franken tot 990.600.000 franken en die van Euratoom van 476.800.000 tot 416.800.00 Belgische franken. De Nederlandse afgevaar digde M. A. Janssen, sprekend namens de administratieve commissie, waarschuwde dat de besnoeiingen de activiteit van beide organisaties ernstig zouden kunnen schaden. Hij werd hierin bijgevallen door onder anderen de Franse socialist Francis Vals. Sinds de ministerraad ruim een maand geleden de voorgestelde begroting ver wierp, hebben beide instanties op een dagelijks vastgesteld budget gewerkt, hetgeen vlotte afhandeling van zaken niet ten goede is gekomen. Alle sprekers drongen er bovendien op aan dat de regeringen spoedig de 500 miljoen Belgische franken beschik baar stellen ten behoeve van het Europese Sociale Fonds. Het ministeriële besluit de fondsen te verhogen waaruit de kosten van het secretariaat van de ministerraad worden gedekt, ondervond allerwegen scherpe critiek. De liberale groep stelde vvoor deze fondsen juist met 20 percent te verlagen. De vice-voorzitter van de Euromarkt- commissie, ir. S. Mansholt, betoogde dat de besnoeiing van de begroting „een com promis is dat wij slechts onder voorbehoud kunnen goedkeuren". De rapporteur van de politieke commis sie, Enrico Carboni, heeft zijn ontslag in gediend na een stormachtig debat over de Europese hoofdstad. Carboni stelde voor de Assemblee te laten beslissen over de keuze van een Europese hoofdstad. De meerder heid van de commissie echter besloot dat de regeringen moet worden gevraagd een spoedige beslissing te nemen.Wanneer geen overeenstemming kan worden bereikt moe ten de regeringen een „europees district" instellen, zoals bijvoorbeeld Washington en omgeving „federaal district" zijn. Deze be slissing was voor Carboni aanleiding zijn ontslag in te dienen. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, rapporteur van de politieke commissie van de Assemblee van de Raad van Europa, heeft een nieuw denkbeeld uitgewerkt voor de ontwikkeling van een Europese Econo mische Associatie (E.E.A.), In een verslag, dat de raadgevende vergadering deze maand in Straatsburg zal bespreken, ver klaart hij, dat het bestaande uitvoerende comité van de O.E.E.S. kan worden belast met het uitwerken van tussentijdse maat regelen voor verruiming van het handels verkeer tussen de E.E.G. en de rest van de O.E.E.S. Het comité zou dan gelijktijdig in de komende drie tot vier jaar een defini- Directie en commissarissen van de Ver enigde Aannemersbedrijven v/h Zwolsman zullen aan de op 8 mei bijeen te roepen al gemene vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1958 een di vidend van 7 percent (vorig jaar 6 percent) in contanten te declareren. Directie en commissarissen van Van der Heem n.v. zullen aan de algemene vergade ring van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1958 een dividend van 8 per cent (v.j. 10 percent) in contanten uit te keren. Het jaarverslag zal medio mei ver schijnen. De directie van de n.v. W. A. Hoek's Ma chine- en Zuurstoffabriek te Schiedam zal aan de algemene vergadering van aandeel houders op zaterdag 9 mei een dividend over het boekjaar 1958 voorstellen van 15 percent (vorig jaar 14 percent). Commissarissen van de n.v. Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam zullen aan de in de loop van de maand mei te houden algemene vergadering van aandeel, houders voorstellen over 1958 10 percent dividend uit te keren (onv.). tieve regeling voor een Europese Economi sche Associatie of vrijhandelszone van de zes en de elf moeten uitwerken. Jhr. Van der Goes heeft zich met zijn denkbeeld gebaseerd op de bepaling van de O.E.E.S.-conventie van 1948, volgens welke „de O.E.E.S. besluiten kan nemen, die de leden zullen uitvoeren." Jhr. Van der Goes heeft bij zijn verslag een ontwerpresolutie aan de ministerraden van de Raad van Europa en de O.E.E.S. gevoegd, waarin aan deze organen wordt aanbevolen het nieuwe denkbeeld in overweging te nemen. Voorts verzoekt de resolutie alle Europese organen zich erover uit te spreken. Jhr. Van der Goes verklaarde in Den Haag dat zijn denkbeeld in de politieke commissie van de raadgevende vergadering aanmoediging van Engelse en Scandinavische zijde had ontmoet. Motorenfahriek Thomassen Door de n.v. Motorenfabriek Thomassen en de heer ir. P. C. Blunting is opgericht de n.v. Mid- ritlburgsche Ijzergieterij en Machinefabriek v/h Boddaert en Co. te Middelburg. Doel is bet ver vaardigen en bewerken van gietwerk, liet fabri ceren en herstellen van machines, onderdelen van machines en constructiewerken, alsmede de han del in machines, onderdelen en grondstoffen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 250.000. ver deeld in 500 aandelen van 500. waarvan ge plaatst en in contanten volgestort 100 aandelen. In het kapitaal wordt deelgenomen door de Mo torenfabriek Thomassen voor !)9 en door ir. Brun- ting voor een aandeel. Directeur is de heer J. J. Ubbink. Eurofund De uitgifte van aandelen Eurofund Incorpoara- teö, een beleggingsmaatschappij, die haar midde len zou bejeggen in aandelen van ondernemingen uit de Europese Economische Gemeenschap, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Vertegenwoordi gers van de emissiehuizen deelden mede te ver wachten. dat de uitgifte binnen redelijke tijd zal geschieden. In Wallstreet gelooft men, dat de si tuatie met betrekking tot Berlijn een voorname reden is, waarom tot het uitstel is besloten. Lening voor Suriname De Nederlandse Handel Maatschappij heeft het gouvernement van Suriname een kortlopende 4'3 percent lening van zes miljoen gulden verstrekt, alduls heeft de Surinaamse minister van Finan ciën dr. Sedney op een in Paramaribo gehouden persconferentie bekendgemaakt. Het ligt in de bedoeling deze lening, welke een looptijd heeft van vijf jaar, nog dit jaar af te lossen uit een grote lening, welke Suriname met behulp van de Nederlandse regering op de Nederlandse kapi taalmarkt hoopt te plaatsen. Plastiekbuizenfabrick De commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen heeft de nieuwe fabriek van polvaplasticbuizen „Polva Nederland n.v.'' te Enkhuizen officieel in gebruik gesteld. Dit bedrijf een onderdeel van de n.v. Holland se Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam was aanvankelijk in Oosterbeek gevestigd, maar moest onder meer wegens personeelsgebrek naar een streek worden overgebracht, waar dit geen pro bleem is. Koersen van gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informaliekoers voor gou den ponden; 33.00— 37.50 35.00—38.00). De overige noteringen zijn onveranderd gebleven. Ook de goud- en zilverprijzen bleven gelijk. Door vrachtverlagingen is het saldo exploitatierekening van de n.v. Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam in 1958, blijkens het verslag, met ruim 1,7 miljoen gedaald tot 4.138.515 (v.j.5.872.468). Deze grote achteruitgang met 30 per cent werd gedeeltelijk gecompenseerd door andere factoren. Zo steeg de post interest door ruimere liquide middelen van 188.346 tot 297.942, en de post bijzóndere bedrijfsopbrengsten, waaronder de boekwinst van de verkochte „Berkelstroom" is opgenomen, van 86.224 tot 332.425. Het netto-overschot assurantiepenningen m.s. „Ghanakust" ad 30.059.700 werd mede ten bate van de verlies- en winstrekening geboekt. Een evengroot bedrag wordt gereserveerd voor vervanging. Na aftrek van onder andere afschrijvingen vloot ad 2.177.600 2.123.600), betaalde en gereser veerde surveykosten ad 457.038 639.546), bijzondere bedrijfskosten en belastingen ad 146.149 688.000) en een dotatie aan de reserve diverse belangen ad 695.000 760.000), resteert een beschikbaar saldo van 960.891 941.367). Door toepassing van de mogelijkheid tot vervroegde fiscale afschrijving is over 1958 geen vennootschapsbelasting ver schuldigd. Ter compensatie van een ver schuiving van de belastingdruk naar de toekomst wordt daarom 695.000 aan de reserve diverse belangen toegevoegd. In totaal vereist de belastingreservering on geveer 640.000 minder dan over 1957. Zoals bekend .wordt onveranderd 9 per cent dividend voorgesteld over het onver anderde kapitaal van 8.750.000. De re serve voor nieuwbouw beloopt thans 14.182.873 13.556.751). De uit veertien motorschepen bestaande vloot komt op de De n.v. Algemeene Norit Maatschappij heeft in 1958 wederom bevredigende resul taten bereikt. De afzet van de actieve koolsoorten uit de fabriek te Klazienaveen nam naar hoeveelheid en waarme met on geveer 7 percent toe. De stijging van de export en de binnenlandse omzet vond voornamelijk in het tweede halfjaar plaats. De export vormt naar waarde ongeveer 76 percent van het totaal. Blijkens de re sultatenrekening van hel concern steeg de exploitatiewinst van 2.7 tot 2.9 miljoen. De netto-winst, na aftrek van alle kosten, afschrijvingen, voorzieningen en belastin gen is 1.336.187 (v.j. 1.196.711). Voorge steld wordt 22 percent dividend (onv.) over het tot 3.576.500 verhoogde kapitaal; 10 percent van het dividend is desgewenst verkrijgbaar in aandelen. Rekening moet worden gehouden met het feit, zegt het verslag, dat in een che misch bedrijf, dat voor een groot gedeelte op export is aangewezen en waarvan de produkten als hulpstoffen in andere be drijven aan steeds hógere eisen moeten voldoen, vernieuwingen en mechaniserin gen steeds noodzakelijk zullen blijven, waarvoor dus extra voorzieningen en re serveringen nodig zijn. De reserve voor het bouw- en vernieuwingsfonds is wederom aangevuld en verhoogd tot 2,2 miljoen. De produktie te Klazienaveen verschilde slechts weinig van die in het topjaar 1956. De voorraad actieve kool daalde tot op on geveer de helft. Een geringe stijging van de kostprijs kon niet worden vermeden. Be sloten is tot de bouw van een derde geme chaniseerd draaioven-complex. Hiermee zal in de twee volgende jaren een totaal bedrag gemoeid zijn van 2,5 miljoen. Evenals voordien zal dit uit eigen middelen kunnen worden gefinancierd. De bouw van de fabriek te Amersfoort kwam gereed. Een deel van het bedrijf werd in december vanuit IJmuiden reeds overgebracht. De turfproduktie in Drente werd enigs zins beperkt. De afzet van de korrelvor- mige actieve koolsoorten uit de fabriek aan de Hembrug was slechts weinig hoger dan in 1957. De omzet van Medicinaal Norit nam in het binnenland nog weer in ge ringe mate toe. De export van dit produkl kon zich niet handhaven op het peil van 1957. toen door bijzondere omstandigheden de leveranties naar zuid-oost-Azië groot waren. De afzet van de American Norit Company in de Verenigde Staten was dooi de algemene recessie ongeveer 10 percent lager dan in 1957. Aan de aandeelhouders vergadering zal machtiging worden ge vraagd voor het uitgeven van maximaal 847 nieuwe aandelen. Deze zullen delen in de resultaten over 1959 en volgende jaren. balans voor met 19.561.400 20.797.900). Er zijn twee schepen in aanbouw beide 3350 br.t. De nieuwbouwverplichtingen ad 10.850.000 zullen uit eigen middelen worden nagekomen. Het afbrokkelen van de vrachten had uiteraard een ongunstige invloed op de in komsten. Er zijn vooralsnog geen aan wijzingen die een omkeer in gunstige zin doen verwachten. Ten gevolge van arbeids- moeilijkheden in Londen werd de regel maat van de diensten op deze haven ge durende een viertal weken gestoord. Hier door ontstonden grote moeilijkheden en belangrijke schade. In juni werd, in combi natie met de bestaande dienst op Ports mouth. een wekelijkse dienst op Shoreham geopend. De resultaten van de Holland West- Afrika Lijn bleven in 1958 aanzienlijk bij die van 1957 ten achter. Ook in 1958 waren verdere vrachtverlagingen, vooral voor buikartikelen, noodzakelijk om aan con currentie van outsiders het hoofd te bie den en de lading voor „conference"-lijnen te behouden. De achteruitgang in de om vang van het vervoer was gering. Dit werd bereikt door de frequentie der afvaarten op te voeren. De benodigde extra scheeps- ruimte werd gecharterd. Het is nog niet te overzien welke gevolgen de zich vol trekkende emancipatie in deze gebieden op het economisch bestel zal hebben PARIJS (Reuter) De koers van de aandelen der Compagnie Francaise des petroles, die een belang van 23,75 percent in de Iraq Petroleum Co. heeft, is van daag op de beurs te Parijs gedaald tot 54.100 frank, vergeleken met de slotkoers van 56.300 frank van donderdag. De da ling was het resultaat van een bericht uit Beiroet, gepubliceerd op de voorpagina van de continentale editie van de New York Herald Tribune, dat Irak van plan is het Franse aandeel in de Iraq Petroleum Co. te nationaliseren. Later op de dag her stelde de koers zich tot 55.200 frank. Een woordvoerder van de Compagnie Franpaise des petroles verklaarde van daag. dat de nationalisaticberichlen ten dentieuze geruchten zijn, die iedere se rieuze grondslag missen. Een woordvoer der van het Franse ministerie van buiten landse zaken verklaarde naar aanleiding van de geruchten, volgens welke Irak het Franse belang in de Iraq Petroleum Co. zou willen nationaliseren, dat dit juridisch onmogelijk zou zijn. Hij zei de indruk te hebben, dat de regering van Irak voldaan zou zijn, indien de onderhandelingen, die thans te Bagdad worden gevoerd, leiden tot een stijging van de staatsinkomsten uit de olie-industrie. Verder schijnt dc re gering van Irak dat deel van de conces sie der I.P.C.. dat niet ontwikkeld is, te willen exploiteren, zo zei de Franse woord voerder. LONDEN (AFP) Om een einde te maken aan wat zij noemt de onnauwkeu rige berichten, die de ronde doen. over de plannen van de regering van Irak op het gebied van de olie-industrie, heeft de Iraq Petroleum Co. vandaag de tekst ver spreid van een vraaggesprek van de Iraak- se minister van economische zaken, dr. Ibrahim Koebba, met het Iraakse blad „Iraq Times". In dit vraaggesprek heeft dr. Koebba bevestigd, dat de kwestie van de nationalisatie der olie-industrie nimmer onderwerp van bespreking tussen de olie maatschappij en de regering van Irak heeft gevormd. Dr. Koebba verklaarde, dat de regering van Irak zich steeds houdt aan de, oliepolitiek, die op de eerste dag van de revolutie uiteen is gezet. Deze poli tiek is gebaseerd op het voortzetten van de exploitatie der oliereserves door de in Irak werkende oliemaatschappijen, op de mogelijkheid van wijziging der concessies dit echter alleen in volledig e overeen stemming met deze maatschappij. Dr. Koebba voegde hieraan toe. dat de olie maatschappijen na de revolutie reeds er in hebben toegestemd een gedeelte van hun concessies af te staan. Er worden tus sen de beide partijen onderhandelingen gevoerd over talrijke punten, waarvan de voornaamste is het afstaan door de olie maatschappijen van alle rechten, die zij hebben op gebieden in Irak, welke zij tot dusverre niet hebben geëxploiteerd. Niet-communisten eruit? BEIROET (UPI) Volgens een in Bei roet ontvangen bericht willen de laatste niet-communistische ministers van de Iraakse premier Kassem zich uit het ka binet terugtrekken uit protest tegen de toenemende communistische invloed. Het zijn vier ministers van de nationale de- mokratische partij. De laatste 48 uur zou den zij getracht hebben ontslag te krij gen, maar premier Kassem zou geweigerd hebben. liet bericht kon niet bevestigd worden. De vier ministers zijn: Formin Jawad Hasjim, Mohammes Hadid (financiën). Hoessein Jamil (voorlichting) en Hassan al Talabani (verbindingen). De minister van economische zaken Koebba behoort van oorsprong ook tot de nationaal-demo- kraten, maar zou later zeer dicht aan de zijde der communisten zijn komen te staan. Als het bericht waar is, is de breuk tus sen de communisten en de nationaal de- mokraten nu volkomen geworden. Het was bekend, dat laatstgenoemden zich ver zetten tegen de rol die de communistische ..volksweerstand", een soort bu'-germili- tie, speelt in het land. Onlangs werd in twee berichten melding gemaakt van bot- 3. Panda was blij, dat Joris zijn raad wil de opvolgen en naar een baantje sollici teren. „We hebben die advertentie juist op tijd onder ogen gekregen", zei hij. „Om twee uur ontvangt de Directeur van het Museum de sollicitanten en het is kwart voor twee nu. Ik zal met je meegaan. Ik heb al zo vaak baantjes gezocht, dat ik wel weet, hoe je dat moet aanpakken. Je krijgt het vast. Ze willen een bereisde heer heb ben en jij hebt veel gereisd!" Bij de ingang van het museum werden zij ontvangen door een portier. „U komt op de adverten tie?", vroeg hij. „Wilt u dan even in de wachtkamer plaats nemenDeze gang door en dan de eerste deur rechts". Toen zij in de wachtkamer kwamen, bleek deze al flink gevuld te zijn met bereisde heren, die vol verwachting naar de deur van de Di rectie-kamer keken. „Oei, er is veel be langstelling voor dat baantje", fluisterde Panda. „Je mag wel je beste beentje voor zetten, als jij het wilt krijgen, Joris!" Hij kreeg geen a.ntiooord. En, omkijkend, be merkte hij tot zijn verbazing, dat Joris plotseling was verdwenen. singen tussen aanhangers van de twee re geringspartijen in twee steden buiten Bag dad. De nationaal-demokraten zijn gema tigde marxisten, die hun aanhang vooral vinden onder de intellectuelen. Onder het gewone volk tellen zij weinig volgelingen. Radio-Bagdad deelde vrijdagavond mee dat de 5.000 Palestijnen in Irak zich moe ten laten registreren bij de politie. Zij worden beschouwd als mogelijke aanhan gers van Nasser. CAIRO (AFP) De Egyptische scho lieren zullen voortaan kunnen kiezen uit Engels, Frans, Duits of Italiaans als ver plicht leervak. In dit besluit van het mi nisterie van onderwijs wordt niet gerept van de Russische taal, hoewel in het cul turele akkoord met Rusland wel over het onderwijs hierin werd gesproken. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de n.v. Oliefabrieken Calvé-Delft is vrijdag een bijeenkomst gehouden in de grote zaal van Stadsdoelen te Delft, waar de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim ir. C. Staf zijn gelukwensen aanbood en meedeelde dat de directeur der onderneming, ir. S. J. Eelkman Rooda, door de Koningin is benoemd tot officier in de orde van Oran je Nassau. Ir. Rooda hield een rede, waarin hij de geschiedenis van Calvé releveerde. Hij maakte tevens bekend, dat aan het per soneel een extra gratificatie zal worden verstrekt en hij overhandigde aan de bur gemeester van Delft, de heer D. de Loor, een bedrag van 10.000 gulden ten behoeve van het jeugdwerk in de stad. Het geld zal in overleg met Calvé worden besteed. Burgemeester De Loor biacht de ge lukwensen namens de gemeente Delft over waarbij hij tevens voor het geschenk dank zegde. Het woord was daarna aan ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening, die ondermeer op merkte het van betekenis te achten dat Calvé haar stem laat horen bij het "tot ontwikkeling brengen van de Europese Economische Gemeenschap. In een rede voor de Economische en So ciale Raad van de Verenigde Naties (E.C.O.S.O.C.) heeft de president van de Wereldbank Eugene Black in Mexico City medegedeeld, dat de bank in de afgelopen twaalf maanden vierendertig leningen heeft verstrekt tot een totaal bedrag van meer dan 750 miljoen dollar. Ongeveer 150 mil joen dollar hiervan was bestemd voor pro jecten in de Latijns-Amerikaanse republie ken, 90 miljoen dollar voor Europa, 110 mil joen dollar voor Afrika en meer dan 400 miljoen dollar voor Azië. De Internationale Financierings Maat schappij (I.F.C.) heeft nu in veertien on dernemingen in zeven landen deelgenomen voor een totaalbedrag van 13,3 miljoen dol lar. Naar raming gaat iedere dollar, waar mede de I.F.C. deelneemt, gepaard met on geveer 3Va dollar aan industrieel en particu lier kapitaal, in totaal voor ongeveer 45 miljoen dollar. Dit illustreert de rol van de maatschappij, waar het betreft het aan trekken van andere grotere kapitaalhoe- veelheden. De bank heeft in het afgelopen jaar via leningen een bedrag van meer dan 630 miljoen dollar aangetrokken. (Voor de beurs zie pag. 5) Zuster. Marguérite Schweitzer, zuster van dr. Albert Schweitzer, is woensdag in Straatsburg overleden. Zij werd 82. Zij stierf in een tehuis voor ouden van da gen. De begrafenis zal heden plaats hebben in Günsbach. de woonplaats van de familie Schweitzer. Methaangas. Een ontploffing in een Pool se kolenmijn van Opper-Silezië heeft donderdagnacht het leven van negen mijnwerkers gekost. Het was een ex plosie van methaangas. Verschuiving. Het Franse dorpje Lestang (departement Aveyron, Zuid-Frank rijk), dreigt door een enorme aardver schuiving te worden getroffen. De zes tig inwoners zijn allen geëvacueerd. De aarde is in beweging gebracht door de hevige regens, die de afgelopen dagen in 't zuidelijk deel van het Massif Cen tral zijn gevallen. De weg van Combes naar Ferrones is over bijna een kilome ter afgesneden, vier huizen zijn reeds verwoest en een brug over de rivier Le Banel is vernield. Ambassadeurs. De regering van Ghana heeft bekendgemaakt dat met de Sov jet-Unie is overeengekomen, dat de bei de landen elkaar door ambassadeurs laten vertegenwoordigen. Sytenko Mik hail Dmitrievich zal de eerste Russi sche ambassadeur te Accra zijn. Bom. Volgens de politie in Manilla zijn 38 personen gedood bij de ontploffing van een Japanse bom in een vissersdorp in de noordelijke provincie Pangasinan. De bom was er één van drie, die men uit gezonken oorlogsschepen in de Lin- gayen-baai had geborgen. De drie vis sers die aan de bom werkten om er dynamiet uit te halen en nieuwsgierige omstanders kwamen om het leven. De explosie maakte een gebied met een radius van ruim 150 meter met de grond gelijk. Uitnodiging. Drie Westberlijnse studenten zullen op uitnodiging van de rector-mag- nificus van de Oostduitse technische ho geschool van Dresden het proces bijwo nen tegen een aantal studenten van de ze hogeschool, wie „misdaden tegen de staat" ten laste zijn gelegd. Asfaltjeugd. De Zweedse vereniging ter bevordering van de skisport en het le ven in de open lucht heeft in het berg en bosachtige noordwesten van de pro vincie Jaemtland, niet ver van de Noorse grens, een voormalig school kamp van de Lappen ingericht voor Zweedse jongelieden van 14 tot 16 jaar, die in steden last veroorzaakten. Nog niet. Familieleden van generaal Na- guib, die man die koning Farouk heeft afgezet, om vervolgens op zijn beurt te worden afgezet door het regime, dat thans aan het bewind is, hebben de uit Irak stammende berichten tegenge sproken, volgens welke Naguib dood is. Voorstel. Sir Ronald Fishei-, een gewezen hoogleraar in de genetica aan de uni versiteit van Cambridge, heeft woens dag in Adelaide in Australië een wet bepleit, die toestemming der ouders voorbehouden het doden van ernstig misvormde of geestelijk onvolwaardige baby's onmiddellijk na de geboorte mo gelijk moet maken. Sir Romald Fisher gaf voorbeelden van jonge echtparen, die hij ontmoet had, wier levens ge ruïneerd waren door de zorg voor kin deren, die nooit tot een normaal be staan konden komen. Expeditie. Een schip is uit Milford haven vertrokken voor een tocht van negen kilometer om de twee mannen, die wer ken in de vuurtoren van South Bishop in Wales en die het niet goed met el kaar kunnen vinden, uit elkaar te ha len. Een van beiden zal worden overge plaatst. Het KNMI deelt mede: Mede door het dichterbij komen van de Boven Engeland, de Noordzee en Duits- depressie neemt de wind weer in kracht land handhaaft zich de lage temperatuur toe waarbij ook nabij het aardoppervlak in de bovenlucht, waardoor de atmosfeer iets zachtere oceaanlucht zal worden aan- onstabiel bleef met ontwikkeling van gevoerd. De depressie, die gisteren naar buien. Van de oceaan dringt echter nu in Zuid-Zweden koerste, trekt nu langzaam de hogere luchtlagen iets warmere lucht weg in de richting van Rusland, door, hetgeen samenhangt met de nadering var. een nieuwe depressie, die vanmorgen met een luchtdruk van 978 millibar ten westen van Ierland was gelegen. De buiig heid neemt af. maar het weer blijft onbe stendig, omdat het doordringen van de warmere lucht in de hogere luchtlagen voorafgaat aan een regenzone, die de komende 24 uur ons land zal passeren. WEERRAPPORTEN Zondag 12 april Zon op 5.52 uur, onder 19.31 uur. Maan op 8.12 uur, onder 23.52 uur. Maandag 13 april Zon op 5.50 uur. onder 19.32 uur. Maan op 8.53 uur, onder uur. Maanstanden 16 april 23 april 29 april 8.32 uur 6.13 uur 21.38 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 11 april Hoog water 5.38 en 17.55 uur. Laag water 1.23 en 13.46 uur. Zondag 12 april Hoog water 6.10 en 18.28 uur. Laag water 1.51 en 14.13 uur. Maandag 13 april Hoog water 6.41 en 19.01 uur. Laag water 2.20 en 14.41 uur. Temperaturen ouiten- w en binnenland heden c - i morgen 7 UUT N eerslag: CL el laatste 24 uur j 33 tï li Den Helder half bew. w 6 0,1 Ypenburg zwaar bew. w 7 0,2 Vlissingen half bew. zw 6 1 Eelde zwaar bew. zw 5 6 Twente geheel bew. zw 5 0,5 De Bilt zwaar bew. zzw 5 1 Eindhoven geheel bew. zw 6 2 Vlv. Z -Limb zwaar bew. zzw 6 1 Helsinki motregen O 0 15 Stockholm regen nno 2 19 Kopenhagen regen w 2 30 Aberdeen zwaar bew windst. 3 7 Londen zwaar bew zzw 5 1 Amsterdam zwaar bew zw 5 0,3 Brussel geheel bew. zw 5 1 Luxemburg geheel bew. zzw 3 3 Parijs zwaar bew. wzw 4 0 Bordeaux zwaar bew. zw 6 15 Grenoble regenbui windst. 5 4 Nice onbewolkt nnw 13 0 Berlijn zwaar bew zw 5 2 Frankfort zwaar bew. zzw 5 3 München licht bew. wzw 2 1 Zürich regenbui zw 4 7 Genève zwaar bew. zzw 4 9 Locarno onbewolkt O 3 0 Wenen regen wnw 6 23 Innsbruck regen w 2 1 Rome geheel bew. zw 11 11 Ajaccio half bew. z 12 7 Madrid licht bew. windst. 7 0 Algiers onbewolkt windst. 7 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2