Conflicten en plannen bij ballet formaties JaaC-Ccuia raatótoel Victor Silvester treden niet in en Chris Barber Nederland op „Visserij en Techniek" straks op Utrechtse voorjaarsbeurs Grote projecten verwezenlijkt door fonds voor cultuur ZATERDAG 11 APRIL 1959 3 K.L.M.-directeur A Ier: Over vijftien jaar vliegen passagiers met snelheden van 3000 km per uur Vijftienjarig meisje uit Veenendaal ontvoerd Straling boven België steeg in maart met 41 EXCURSIE NAAR IJMUIDEN Betoging voor Russische ambassade in Argentinië Er komen parkeermeters na wetswijziging Geketenden Gesprek over kernproeven in Genève wordt hervat Hoogovens en Beverwijk zverken samen Vliegveld Zestienhoven Halve afsluitbomen Nieuwe beveiliging van spoorwegovergangen voldoet goed Interparlementaire Bene- lux-raad komt in mei bijeen ft de OHoe is het ontstaan Dit woord: TOVERSLAG De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler heeft voor leden van.„De Commerciële Club" te Groningen in een rede over de intrede van het straal tijd perk in de burgerluchtvaart voorspeld, da,'t de zeer snelle verkeersvliegtuigen, die jn twee van de zeven grote Amerikaanse fabrieken van verkeersvliegtuigen op sta pel staan, over 15 tot 20 jaar in de lucht zullen zijn. Deze toestellen zullen met een snelheid van 3.000 kilometer per uur op 20 kilometer hoogte vliegen. De onwikkeling van de burgerluchtvaart als verkeersindustrie is eigenlijk na de tweede wereldoorlog begonnen en gaat ra zend snel. Werden in 1938 4.5 miljoen pas- sagiers vervoerd over een gemiddelde af stand van 600 km, in 1958 was dit aan tal 89 miljoen over een gemiddelde afstand die veel groter is. Het vrachtvervoer is honderdmaal zo groot geworden en het postvervoer is vervijfvoudigd. Het ver voer van vracht door de lucht biedt grote vooruitzichten want thans wordt nog slechts 0.03 percent van de totale vracht door de lucht vervoerd. Voor het eerst is in de afgelopen maand door de K.L.M. op een totaal van 34 miljoen gulden aan vervoersinkomsten 7,25 miljoen gulden aan vrachtvervoer geboekt. Het percentage reizigers dat per boot reist groeit nog wel enigszins, maar er is een sterke toeneming van het luchtver voer. Van de 2,25 miljoen passagiers die via de grote verkeersaders de Atlantische Oceaan overstaken, maakten 1,24 miljoen gebruik van het vliegtuig. De anderen reisden per boot. De heer Aler verwacht dat over tien tot twintig jaar de zakenreizen voor het me rendeel per vliegtuig gemaakt zullen wor den omdat men in acht uur van Amster dam in New York is inplaats van zes da gen vrij te moeten nemen om een reis per boot te maken. De kosten van het luchtvervoer op kor te afstand (minder dan 500 kilometer) zijn niet rendabel te maken, aldus de heer Aler, althans niet met de huidige helikop ters. In de nieuwe vliegtuigen van het type Douglas DC-8 is driemaal zoveel vracht ruimte als in de huidige. De heer Aler verklaarde voorts, dat de steeds grotere snelheden niet gaan ten koste van een hogere kostprijs per passagier-kilometer of ton-kilometer, dit in tegenstelling tot het grond- en watervervoer. Een vijftienjarig Veenendaals meisje jongste dochter uit een gezin met drie kin deren, is sinds dinsdagavond verdwenen. Tegen half zeven verliet zij met medene ming van haar guitaar de ouderlijke wo ning te Veenendaal om naar guitaarles te gaan. Daar is zij echter niet geweest. Een dag na haar verdwijning, woensdag avond, heeft zij haar dodelijk ongeruste ouders opgebeld met de mededeling, dat zij zich onder dwang in een voor haar on bekende plaats in Zuid-Limburg bevond. Zij vertelde dat zij door kerels in een auto was meegenomen. Getuigen in Veenen daal hebben haar nog gezien, toen zij op de fiets naar guitaarles ging. Vorige week heeft het meisje enkele da gen bij kennissen in Utrecht gelogeerd. Daar ontmoette zij een verpleegster, die haar in contact bracht met haar „broer". Deze jongeman nam het meisje op een motor mee» waarna zij geheel overstuur de volgende dag bij haar kennissen terug keerde. Haar ouders haalden haar daar na naar Veenendaal terug. Enkele dagen later kregen haar ouders bericht van de kennissen uit Utrecht, dat een onbekende man herhaalde malen telefonisch had ge vraagd, waar Corry was. De kennissen hebben echter haar adres niet doorgege ven. Toen zij dinsdagavond niet na de gui taarles thuis kwam werd haar fiets in de Hoofdstraat aangetroffen. Het meisje was echter verdwenen. Haar signalement luidt: lang 1.70 me ter, ovaal gezicht, gepermanent donker blond haar, blauwe ogen, flink postuur, ge kleed in donkerblauwe jopper, waaronder een korenblauwe overgooier met blauw truitje en rood-wit-gestreept vest. Zij droeg korenblauwe, witgerande schoenen. Het meisje is mogelijk nog in het bezit van de guitaar. Ieder die inlichtingen kan verstrekken, die kunnen leiden tot opspo ring en terugbrenging, wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk te melden aan de po litie. BRUSSEL (Reuter) De radioactivi teit in de lucht boven België vertoonde in maart een toeneming van 41 percent ver geleken bij februari, aldus een verslag van Brussels weerkundig instituut. OP ZATERDAG 18 APRIL wordt op de Technische Voorjaarsbeurs te Utrecht in verband met de betekenis van de afdeling scheepsbouw voor de visserij een congres gehouden, getiteld: „Vissery en Techniek". Deze bijeenkomst, waarop onder meer tal van reders en vertegenwoordigers uit de visserijwereld worden verwacht, wordt gehouden in de Congreshal naast de Prins Bernhardhal, des morgens om 10 uur. Ir. J. G. Koning, verbonden aan het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefsta tion te Wageningen, zal het wetenschappe lijk onderzoek op het gebied van visserij schepen belichten; ir. E. C. Keur spreekt over scheepsconstructie volgens het hydro- conic bouwsysteem en de heer C. Koster Jzn. spreekt over het marktsysteem op de visafslag. De afdeling scheepsbouw belooft zeer boeiend te worden op deze beurs. Er zullen drie nieuwe schepen worden tentoonge steld, namelyk de kotter IJmuiden 66 „Paul" de sleepboot „Assistent" en het bin nenvaartschip „Vlissingen". In verband met het congres over visserij en techniek hebben journalisten en Jaar beurs-mensen vrijdag een excursie ge maakt naar IJmuiden. In het Centraal Vis serijlaboratorium kregen zij een idee van het belangrijke werk dat daar wordt ver richt. Voorts bezichtigde op het Instituut voor Visserijprodukten T.N.O. diverse apparaten waaronder een snelvriezer en een minia tuur conservenfabriek. Ook vindt men er een rookinstallatie. Dr. P. Korringa, directeur van het Rijks- instituur voor Visserijonderzoek. gaf op het laboratorium een boeiende uiteenzetting over de gedragingen van vissen. Vissen merken Een van de belangrijke hulpmiddelen bij het bestuderen van de vissen is het merken. Volgende week zal het onderzoekingsvaar tuig „Willem Beukelsz" uitvaren. Men gaat dan wijtingen vangen en merken. De vissen worden in een bak water een uur bewaard, en als ze voldoende levenskrachtig blijken, worden ze gemerkt en wel weer uitgezet. Ovep enkele weken gaat men hetzelfde ook met tong doen. Tot nu zijn drieduizend tongen (door Engelsen) gemerkt. Men wil dit merken van vissen, dat tot dusver op beperkte schaal geschiedde, nu eens grootscheeps gaan aanpakken en in internationale sa menwerking dit jaar het dubbele aantal halen. Dr. Korringa wees ondermeer op het probleem der overbevissing. Door het vast stellen van een maaswijdte heeft men wat kunnen bereiken, en nu ziet het er naar uit, dat er nog meer verbeteringen zijn te verwachten. Men heeft dit jaar een internationale grondwet opgesteld, die het mogelijk maakt ook andere maatregelen te treffen. Men kan straks bepalen, dat tijdelijke sluiting van de visvangst wordt ingevoerd op plaat sen die daarvoor in aanmerking komen, dat de intensiteit van het vissen wordt verminderd, en dat het vistuig wordt aan gepast. De, al geratificeerde, grondwet biedt de mogelijkheid dergelijke maatregelen in in ternationaal overleg te nemen, al zal men altijd met de moeilijkheid blijven zitten, dat de biologisch beste oplossing niet altijd in het belang van de reders is, die kostbare schepen hebben, welke veel geld verslin den en dus moeten produceren. Vast staat in elk geval wel, dat bij over bevissing op den duur de visopbrengst sterk achteruit loopt. De heer D. Gouda, directeur van de N.V. Interfrosta, bij wie men daarna op bezoek ging, roerde hetzelfde probleem aan. De heer Gouda, die ook reder is, gaf eén over zicht van de groei van het aantal nieuwe trawlers in IJmuiden. In de laatste vier tot vijf jaar is er vijftig miljoen aan nieuw bouw besteed. Er komen er nog wel twintig bij, en de heer Gouda was een beetje bang, dat het dan langzamerhand te veel van het goede zou worden. „Men produceert wel, maar het distri butie-apparaat houdt daarmee geen gelijke tred. Tegen de vijftig miljoen van de nieuwbouw staan hoogstens vijf miljoen voor verbetering van het distributie apparaat", aldus üe heer Gouda. Als een van de facetten van de distri butie-ontwikkeling noemde hij de diep vriestechniek, die men bij de „interfrosta' uitvoerig heeft kunnen bestuderen. Het gezelschap heeft daarna een tocht meegemaakt met het onderzoekvaartuig „Willem Beukelsz". Na een uur varen werd een trek gemaakt, die hoofdzakelijk schol opleverde. De weinige tongen bewaarde men om ze te kunnen merken. BUENOS AIRES (UPI) Groepen rooms-katholieke studenten hebben in Buenos Aires gedemonstreerd voor de Rus sische en Roemeense ambassades en met stenen, vuurwerk en zelfgemaakte bommen gegooid. Op een gegeven ogen blik moest de politie in de lucht schieten om de ongeveer honderd betogers uiteen te drijven. Een bovenleiding van de trolley bus werd vernield. Twee dagen geleden moest de politie vijftig demonstranten met traangas op de vlucht jagen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld dat om de parkeerproblemen in de grote steden te kunnen oplossen gedacht wordt aan de plaatsing van parkeermeters. Om dit mogelijk te maken dient er echter eerst een wijziging gebracht te worden in de Motorrijtuigenbelastingwet, waarin vastgelegd is dat voor het gebruik van de openbare weg geen andere belasting ge heven zal worden dan die welke in die wet in artikel 14 omschreven is. De minister van Financiën heeft zich reeds bereid ver klaard aan een wijziging mee te wei-ken. Voorts meent de minister dat ook gebruik dient te worden gemaakt van parkeer- schijven, omdat deze geen financiële of fers van de weggebruikers vergen. Nade len van de parkeerschijf zijn echter, dat zij minder differentiatie in de parkeerduur mogelijk maakt en dat er meer controle rend politiepersoneel bij nodig is. Om het gebruik van deze parkeerschijven moge lijk te maken, 'zal een wijziging in het Wegenverkeersreglement noodzakelijk zijn. MONTGOMERY, Alabama, (UPI) De vertoning van „The defiant ones" („De geketenden"), een film, die op de nominatie stond voor een Oscar voor het beste scenario en de beste fotografie van 1958, in een plaatselijke bioscoop is afgelast. De „Raad van blanke burgers" heeft geprotesteerd tegen de vertoning van deze film, waarin een neger en een blanke man samenspelen. De raad be toogde, dat de firn „morele steun en financieel gewin zou geven aan subver sieve propagandisten LONDEN (UPI) De besprekingen tus sen de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten over het staken van proeven met kernwapens in Genève zul len volgende week worden hervat. In Lon den is medegedeeld dat de Britse delega tieleider, onderminister van staat voor buitenlandse zaken Ormsby-Gore maan dag naar Genève vertrekt. De vorming van het Amsterdams Bal let, dat ingevolge een besluit van de hoofd stedelijke gemeenteraad met ingang van het komende seizoen de plaats moet inne men van het Ballet der Lage Landen en het Ballet van de Nederlandse Opera, is betrekkelijk onverwacht op moeilijkheden gestuit. De heer Johan Verdoner, die in samenwerking met mevrouw Mascha ter Weeme de artistieke leiding zou gaan ver vullen, kan zich niet langer verenigen met de gang van zaken, zoals die bezig is zich te ontwikkelen. Hij heeft zich zonder over leg met de andere belanghebbenden terug getrokken en stelt thans pogingen in het werk tot behoud van het Operaballet, waarvan hij thans nog directeur is. Hij hoopt daartoe de beschikking te krijgen over de honderd duizend gulden, die de Nederlandse Opera jaarlijks zou moeten betalen aan de nieuwe combinatie, die Een lang gekoesterde wens van Beverwijk zal binnenkort in vervulling gaan. Het overdekte zwembad, dat twee miljoen zal kosten, zal binnen afzienbare tijd worden gebouwd. B. en W. van Beverwijk willen, omdat een deel van het in het zwembad te investeren kapitaal niet rendabel is, overgaan tot het instellen van een fonds voor cultuur en ontspanning, dat in beheer zal komen van de gemeente. Jaarlijks zal in het fonds, dat voorlopig voor vijf jaar wordt aangegaan, een bedrag van 70.000 worden gestort uit de gewone middelen. De Hoogovens zullen eveneens jaarlyks 70.000 ter beschikking stellen. Uit het fonds zullen aan de gemeente Beverwijk bijdragen worden verstrekt voor uitgaven in de kapitaalssfeer, waaronder in de eerste plaats worden verstaan de rente en de aflossing van geldleningen, die zul len moeten worden gesloten om de bouw van de volgende projecten mogelijk te ma ken: een overdekt zwembad, een cultureel NEUS Hebt gij ooit een neus zien doen, wat 1 Telegraafs H. F. van Loon de neus van de heer De Quay heeft zien doen?: „Een aardige kleine man met een grote neus, die (glimlachend) bezig 1 is een nieuwe regering samen te stellen". 1 HAARZIEKTE De vrouwelijkheid van het onzijdige blijft onze journalisten boeien. Zo schrijft de N. R. C. „Overigens blijft dit maandblad S haar bijzondere aandacht aan de 1 beeldende kunst wijden". De sexuele opvattingen in onze journalistiek zijn curieus. OPTIMIST 1 De blijmoedigste steenhouwer mij bekend, is ongetwijfeld de heer Führen uit Winterswijk, die in Winterswijks Nieuws- en 1 Advertentieblad adverteert: I Het voorjaar nadert.... De juiste tijd om een grafmonument te be- 1 stellen, dat over enkele maanden moet worden geplaatst. TIP Wie wil juffrouw worden? Haar j| verwijs ik naar Hengelosch Dagblad, dat deze advertentie had: Gevraagd juffrouw of volslagen overhemdennaaister die tot juf- frouw opgeleid wil worden door klein confectiebedrijf t.e Enschede. j| Brieven onder no 591497 bureau van dit blad. JOURNALIST In De Journalist (nog wel) j| lees ik: 1 dat zulks ook indirect gun- stige gevolgen kan hebbenmag als een waarschijnlijkheid ver- ondersteld worden". Bedoeld is: „is waarschijnlijk", of „mag verondersteld worden". Waar- schijnlijkheden die niet veronder- steld mogen worden, immers, zijn onwaarschijnlijk. En veronderstel- lingen, die niet op waarschijnlijkheid zijn gegrond zijn (evenals dit zin- netje) gezwam in de ruimte. TALARIUS 1 centrum, een sporthal alsmede andere ob jecten voor cultuur en ontspanning. Voor zover deze niet door een bepaalde wijk worden gesticht. De bijdragen mogen niet worden gebruikt om eventuele nadelige exploitatie-saldi van de genoemde objecten te dekken. Beverwijk is van mening dat de hoog ovens niet onverschillig kunnen staan tegenover de problematiek die voortvloeit uit het „leefbaar" maken van de IJmond- noord. Het college stelt: „Immers wanneer de werknemers van dit bedrijf kunnen leven in een gemeenschap, waarin op be vredigende wijze wordt voorzien in de be hoeften welke de mens tot een grotere ont plooiing kunnen brengen, dan moet dat ten slotte op de arbeidsprestaties van invloed zijn." De directie van de Hoogovens waarmee het gemeentebestuur over deze kwestie heeft onderhandeld, bleek de mening te zijn toegedaan dat het niet op haar weg ligt wat dit betreft zelf initiatieven te nemen, maar dat deze initiatieven aan an dere gemeenschapsorganen, veelal het ge meentebestuur dienen te worden overge laten. De Hoogovens willen echter wel financiële steun verlenen. Het verheugt het college van Beverwijk uitermate om juist in deze vorm met de K.N.H.S. op sociaal- cultureel terrein te kunnen samenwerken. Het college is namelijk ook de mening toe gedaan dat deze voorzieningen niet door bet bedrijfsleven zelf tot stand gebracht dienen te worden. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft zich na overleg met de burgemees ter van Rotterdam bereid verklaard de beperking, dat alleen vliegtuigen met een maximum toelaatbaar afvlieggewicht van 20 ton van het vliegveld Zestienhoven gebruik mogen maken, op te heffen, zo dat niets meer het volledige gebruik van de beschikbare baanlengte yan 1300 me ter in de weg zal staan. De burgemeester van Oud-Vossemeer, mr. J. J. Versluys viert vandaag zijn vijfentwintigjarig ambtsjubileum. De burgemeester was verzocht de ge meente tot vandaag te verlaten, opdat het dorp versierd kon worden. Aan gezien de burgervader daar niet op ingegaan is, heeft het feestcomité hem vogelvrij verklaard. Aan de school- kinderen werden waterpistolen uitge reikt om de burgemeester onder vuur te nemen, zodra hij zijn ambtswoning zou verlaten. Aldus geschiedde vrijdag morgen Het aantal ongelukken op onbewaakte spoorwegovergangen is in 1958 niet hoger geweest dan in het jaar daarvoor. Het aantal ongelukken met dodelijke afloop en het aantal doden was in 1958 wel gro ter dan in 1957 (37 doden tegen 19), maar daarbij heeft een rol gespeeld welke soort voertuigen bij de ongelukken betrokken waren. De ervaringen met beveiliging van over wegen door automatisch werkende halve sluitbomen zijn gunstig, zo zegt de minis ter van Verkeer en Waterstaat. Medio maart 1959 waren reeds 72 overwegen door middel van automatisch werkende halve bomen beveiligd, waaronder 60 over wegen, die voorheen waren bewaakt. In voering van een beveiliging door middel van automatisch werkende halve overweg bomen bij thans bewaakte overwegen houdt voor het wegverkeer en voor de Ne derlandse Spoorwegen economische voor delen in. Verschillende factoren evenwel, zoals de plaatselijke situatie, de samen stelling en de intensiteit van het verkeer en het aantal te kruisen sporen kunnen oorzaak zijn, dat toepassing van een der gelijke installatie uit veiligheidsoverwe gingen in sommige gevallen niet aan vaardbaar kan worden geacht. De minister is van oordeel dat het uit Amerika afkomstige systeem van auto matisch bediende halve overwegbomen in veel gevallen de voorkeur verdient bo ven andere middelen van beveiliging. Aan het streven van de Nederlandse Spoorwe gen de toepassing van dit beveiligingssys teem verder uit te breiden zal door het departement zoveel mogelijk medewer king worden verleend. daarvoor de dansfiguratie in muziekdra matische produkties zou verzorgen. De to tale subsidie van het Amsterdams Ballet is begroot op ongeveer vijfhonderd duizend gulden, in welke financiering, voorname lijk met gemeentegelden, ook het rijk gaat deelnemen. De heer Verdoner blijkt voornamelijk bezwaren te hebben gehad tegen de pro cedure bij de sollicitatie. Toen deze enke le dagen geleden ook openstond voor de leden van het Ballet van de Nederlandse Opera, heeft hij daaromtrent verwarren de mededelingen gedaan. Velen hebben als gevolg daarvan geen gebruik van de gelegenheid gemaakt. Hoe deze kwestie zal worden opgelost, is nog niet duidelijk. De afdeling kunstzaken van het Amster damse stadhuis weet evenmin goed raad met de door het terugtreden van de heer Verdoner ontstane situatie. De gemeente raad heeft zich namelijk uitgesproken voor een tweehoofdige artistieke leiding. Men wil zich nu beraden over de vraag of mevrouw Ter Weeme alleen dat wil zeggen: in samenwerking met de tot za kelijk directeur benoemde heer F. W. Ba- sart) de voorbereiding kan voortzetten, of dat de aanstelling van een andere tweede artistieke leider noodzakelijk is. De be sprekingen hierover zijn nog in volle gang. Commentaar op de nieuwe stand van zaken werd door alle partijen gewei gerd. Intussen is er nog een andere ballet groep in de maak, die onder artistieke lei ding komt te staan van Benjamin Harkar- vy, thans nog als balletmeester bij het Ne derlands Ballet in functie. Tot dit ensem ble zouden toetreden Willy de la Bye, Jaap Flier en Aart Verstegen, die geen nieuwe contracten met het Nederlands Ballet heb ben getekend. Er zijn met medewerking van een bekende impresario reeds onder handelingen gaande over buitenlandse tournees. Bij die besprekingen wordt uit gegaan van de gedachte aan een gezel schap van zestien dansers en danseressen. BRUSSEL (Belga) De vaste commis sie van de Interparlementaire Benelux- raad is vrijdag te Brussel bijeengekomen onder voorzitterschap van mr. J. A. W. Burger. Bepaald werd dat op 8, 9 en 11 mei de voltallige vergadering van de In terparlementaire Raad in Luxemburg zal worden gehouden. De agenda zal onder meer omvatten het gemeenschappelijk verslag van de rege ringen over de verwerkelijking en func tionering van de economische unie, het vraagstuk van de werkloosheid, het ge meenschappelijk verslag over de samen werking op het gebied van de unificatie van het recht en de behandeling van en het stemmen ever een aanbeveling op cul tureel gebied. Polswerk „Ben je ook al gepolst?" vroeg me gisteren iemand en hij doelde daarmee op de bezigheid van prof. De Qiiay, die in onze Nationale Polsslagader, Den Haag, doende is een regering te stichten. Ik ben nog niet gepolst en ik verwacht ook niet, dat het nu nog gebeuren zal. Ik ben nog nooit gepolst, zodat ik niet weet hoe het eigenlijk gaat. Maar ik stel het me zó voor: Op het terrasje van Het Gouden Hoofd zit Marga Klompé. Ze drinkt sinaasappel sap en doet alsof ze van niets weet. De Quay komt voorbij schuifelen, kijkt ter sluiks om en keert aarzelend terug. Hij laat zich in een stoel naast Marga zakken. „Pardon", zegt hij zonder reden. Marga knikt koel en neemt een slokje. „Pardon", zegt De Quay weer, nu met reden. „Kunt u me ook zeggen hoe laat het is?" Hoog tijd", antwoordt Marga afge meten. „Ja, ja, hoog tijd dat ons landje weer eens geregeerd wordt", glimlacht De Quay. „A propos, juffrouw eh „Klompé". „De Quay, prettig kennis te maken". „Hoezo?" „Zomaar. Ja, ja. Die regering, hè. Stelt u nu eens vóór, eh, juffrouw Klompé, dat ik minister-president, tvas. Enkel een nrapje, hoor, maar stelt u nu eens vóór. En ik zou u vragen of u er iets voor zou voelen om voor zou voelen, zeg ik, om laten we zeggen tralalalabom- bom.". De Quay lacht geheimzinnig en neuriet veelbetekenend. „Mijnheer! Wat denkt u wel?!!" Marga's ogen bliksemen. „Wat ik denk? Nou Sociale Zaken, bijvoorbeeld?" Stilte. „Ik moet er even over denken", zegt Marga bleekjes. „Tuurlijk! Tuvrlijk! Tralalaldbommél- bom! Wéértje. hè? Ik moet weg, neem me niet kwalijk. Maar denk eraan, even goeie vrinden hoor! Niks gebeurd! Haast je maar niet!" De Quay schuifelt opgewekt naar een volgend terrasje. Marga sluit de ogen en denkt erover na. Ze is niet eens zo erg geschrokken, overigens. Ze is al zo vaak gepolst. R. Agteran Advertentie 't Is een hele zorg minder 1" „Als ik nog denk aan vroeger! Die omslachtige methode! En hoe ellendig ik me voelde! Nu ken ik geen verloren dagen meer. Met o.b.-hygiëne kun je overal aan meedoen. Fietsen, dansen, sport, uitgaan alles! Miljoenen vrouwen genieten mcér van het leven, dank zij o.b.-tampons, hun Onmerkbare Bescherming, die zij kunnen meenemen in het kleinste tasje.' De orkesten van Victor Silvester en Chris Barber zullen mogelijk volgende maand niet in Nederland optreden. Het orkest van Victor Silvester zou de eerste avond verzorgen van het vierdaagse muziekfestival in Blokker, dat gehouden zal worden van 7 tot 11 mei. Deze gang van zaken is het gevolg van de afwijzende houding van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond, die zich tegen een door het Rijksarbeidsbureau eventueel af te geven werkvergunning voor genoemde orkesten keert. Dit standpunt is overgenomen door de Britse vakorganisatie van beroepsmusici. De N.T.B. is gebelgd over het feit, dat het Rijksarbeidsbureau tot nu toe gewei gerd heeft met de Nederlandse Toon kunstenaarsbond samen te werken. De British Union heeft wèl goede verbindingen met de Engelse regering en garandeert, dat de Engelse werkvergunningen niet af gegeven zullen worden. Het was de be doeling in de uitwisseling van de orkesten van Chris Barber en Victor Silvester de Dutch Swing College Band te betrekken, die in mei naar Engeland zal vertrekken. De Toonkunstenaarsbond heeft de minis ter van Sociale Zaken een protesttelegram gestuurd, waarin een onderzoek gevraagd wordt naar het beleid van het Rijks arbeidsbureau in Den Haag met betrek king tot het geven van werkvergunningen aan buitenlandse musici, al of niet als onderdeel van uitwisselingsprogramma's met Nederlandse orkesten. De N.T.B. ver wijt het Rijksarbeidsbureau namelijk dat het wel besprekingen voert met „zwarte" bemiddelaars, maar aan de andere kant elke inmenging van de erkende vakorgani saties de Nederlandse Katholieke Bond van Musici, dc Christelijke Bond van Kunstenaars en de Nederlandse Toon kunstenaarsbond van de hand wijst. Dank zij de goede samenwerking met de British Union van beroepsmusici heeft de N.T.B. toch nog een stem in het kapittel en kan op vermelde wijze het optreden van twee grote orkesten voorkomen. Het was de bedoeling, dat Silvester en Barber ook voor televisie en in het jaarbeursge bouw te Utrecht zouden optreden. Desgevraagd verklaarde ons Ben Essing, de jeugdige organisator van muziekfeesten in de veilinghallen in Blokker, dat hij al het mogelijke zal doen om de eerste avond van zijn vierdaags festival in mei waar op het orkest van Vcitor Silvester zou op treden te redden. De zoon van de bur gemeester van het kleine plaatsje in het Noordhollandse fruitteeltgebied voegde hieraan toe, dat hij goede moed heeft, daar de werkvergunningen voor de Britse orkesten al zijn verleend erf het ministerie van Sociale Zaken aan zijn zijde staat. De N.T.B. heeft in een telegram van 31 maart bij de minister geprotesteerd tegen de toelating van een buitenlands or kest voor het begeleiden van de Italiaanse opera „Troubadour". Op dit telegram heeft het hoofdbestuur van de N.T.B. tot nu toe nooit enige reactie ontvangen. Er bestaan namelijk grote bezwaren tegen het buitenlands beleid van het R.A.B., Feitelijk zou men moeten zeggen: toverstafslag,' want het woord betekent: een slag, een tik met de toverstaf, waar door een toverhandeling wordt verwe zenlijkt. Slechte meisjes veranderen in sprookjes door aanraking met de tover staf in padden, zoals men weet. Het woord toverslag leeft bij ons alleen nog in de zegswijze: als bij tover slag in de betekenis: in een oogwenk. De veranderingen die zich voltrokken, wanneer iemand met een toverstaf werd aangeraakt, geschiedden immers op het zelfde ogenblik, plotseling.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5