TYPEN STENO S T E MOORE'S D Dr Gladwang Bonn neemt tegemoetkomender standpunt in te Londen Peking gewaagt van opstand in de provincie Sikang TYPEN Pakistan wil incident voor de UNO brengen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Washington bezorgd over Brits-Duitse controverse UN O-commissie gereed Ontwerp-verklaring van „Rechten van het kind" Herdenking Bergen-Belsen Binnenstad van Stockholm wordt geheel vernieuwd Ondergronds verkeer op verschillende hoogten Zeil van iacht bezweek, Amerikaan verdronk Tunesië klaagt in Parijs over grensschendingen De neergeschoten Canberra Amerika koopt Franse antitank-raketten Italiaans officier ontsnapt uit Tsjechoslowakije Scheepvaart LAATSTE NIEUWS V an Beinum-h er denking Bremer tabaksproces vanmorgen begonnen Duitse regering waarschuwt Amsterdamse Beurs RECHTSBIJSTAND HET GEMAK-en RHEE DIENT DE MENS VACANT IE LUC. WALGIEN Duursma spuit alles! agbladreclame Mevr. 1 BLANKEN—v DIJK Leiden OUDERS MAANDAG 13 APRIL 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag is de Westduitse delegatie voor het viermogendhedenoverleg te Londen, waar een Brits-Amerikaans-Frans-West- duitse werkgroep zal beraadslagen over de westelijke tactiek op de ministersconferen tie van 11 mei te Genève. Het staat vast, dat de Westduitse delegatie zich niet zal beperken tot een afremmen van Brits- Amerikaanse plannen, geljjk te Washing ton is geschied. In tegendeel, Bonn zou zich te Londen elastisch willen gedragen. Men meent dat de regering-Adenauer thans be reid is een bijdrage voor een zone met ver minderde bewapening in het geheel van de Europese veiligheid te leveren. Een eerste stap, zo stelt men zich voor, zal een controlestelsel moeten zijn in een geografisch beperkt gebied. Dit systeem behoeft niet gekoppeld te worden aan stap pen, die zouden moeten leiden tot een Duitse hereniging. Voorts zou Bonn bereid zijn de contacten op technisch-commercieel gebied met Oost-Duitsland uit te breiden. Van Westduitse kant eist men daarvoor dat de behandeling van de Oostduitsers, alsmede van de kerk zou worden verbe terd. De Westduitse regering blijft echter op het standpunt staan, dat een federatie met Oost-Duitsland onaanvaardbaar is. Ook overleg over een vredesverdrag acht Bonn onvruchtbaar, zolang men weigert te praten over een verdrag voor geheel Duitsland. Hieruit kan men opmaken, dat de West duitse regering poogt de scherpe kantjes aan de meningsverschillen vooral met de Britten weg te vijlen. Men zegt dat die meningsverschillen in feite om het volgen de gaan: waar de Britten ook op het gebied van de militaire veiligheid in Midden- Europa bereid waren tot concessies zonder dat daarvoor politieke concessies van Rus sische kant werden gegeven, daar was Bonn dat niet. In de Westduitse hoofdstad is het militair uitdunnen van een zone in Europa een veiligheidszaak, die men be hoedzaam moet aanpakken. Voor de Brit ten zou het hierbij gaan om een onderdeel van de ontwapeningspolitiek. Moskou ingelicht (Reuter) Te Bonn verluidt dat de Westduitse ambassadeur te Moskou, dr. Kroll, is opgedragen het Kremlin duidelijk te maken dat Adenauers komende aftreden als bondskanselier en zijn kandidatuur voor het presidentschap tot geen enkele wijziging in de Westduitse buitenlandse politiek zullen leiden. Het laten voortbe staan van een dergelijke indruk zou de Russische beoordeling van de internatio nale toestand op noodlottige wijze beïn vloeden, aldus werd verklaard. Vernomen wordt dat dr. Adenauer tegen eind april in zijn vakantieverblijf met hoge functio narissen van de Christendemocratische partij de kwestie van zijn opvolging zal bespreken. Washington schippert WASHINGTON (Reuter) In Washing ton maakt men zich ernstig bezorgd over het verschil in opvatting tussen Groot- Brittannië en West-Duitsland inzake de houding die de westelijke landen moeten aannemen tegenover de Russen. De Ame rikaanse pers verwacht een groter wor dende verwijdering tussen premier Mac- millan en bondskanselier Adenauer. Men is van mening dat er met inspanning van alle krachten een poging moet worden ge daan om de meningsverschillen te over bruggen voordat de besprekingen met de Russen over het Duitse vraagstuk begin nen. De Verenigde Staten zouden voorstan ders zijn van een compromis, dat zou neer komen op een verzoek om uitbreiding van de economische en culturele betrekkingen NEW YORK (AFP) De UNO-com- missie voor de rechten van ie mens heeft vrijdag haar vijftiende zitting in New York besloten met de aanvaarding van een ont werp-verklaring van „de rechten van het kind". De commissie heeft in een slotre- solutie regeringen en particulieren uitge nodigd de rechten van het kind te erken nen door toepassing van de volgende be ginselen: 1. volkomen gelijke rechten bij de geboorte, 2. wettelijke en sociale be scherming van de kindertijd, 3. het recht van het kind op kosteloos, verplicht on derwijs, in ieder geval voorzover het het lager onderwijs betreft. 4. het recht op medische verzorging, met speciale voor zieningen voor kinderen met afwijkingen, 5. het recht om in een sfeer van genegen heid en morele en materiële zekerheid op te groeien, 6. het recht om op te groeien in een geest van vrede, en omstandigheden die begrip, verdraagzaamheid en vriend schap voor alle volken begunstigen, 7. ver werping van alle vormen van rassendis criminatie. De Franse delegatie is verantwoordelijk voor het invoegen van een antal nieuwe opvattingen in de verklaring, zoals rechts gelijkheid voor wettige en onwettige kin deren en de erkenning, dat in de eerste plaats de ouders verantwoordelijk zijn voor opvoeding en leiding van het kind. De Sovjet-delegatie heeft geijverd voor versterking van het aandeel dat de staat in de opvoeding van het kind heeft, waar bij er de nadruk op werd gelegd, dat die opvoeding gericht moet zijn op het wel zijn van de gemeenschap en op de vrede. Verscheidene Russische amendementen zijn in de verklaring, die met algemene stemmen werd goedgekeurd, verwerkt. Ook recht op oorvijg (Reuter) De commissie heeft het recht van onderwijzers om kinderen te slaan gehandhaafd. De Sovjet-Unie had voorgesteld de lijfstraf op schoof af te schaffen. BELSEN (UPI) Zondag is voor de veertiende maal de bevrijding herdacht van de gevangenen die levend waren over gebleven in het concentratiekamp Bergen- Belsen. Een van de sprekers was professor H. G. van Dam, secretaris van de centrale raad van Nederlandse Joden. Bergen-Belsen is het graf geworden van dertigduizend Joden, ook Anne Frank stierf er. Het bekend worden van haar dagboek heeft ertoe geleid dat bij de jaar lijkse herdenkingen de jeugd sterk ver- 'ngenwoordigd is. tussen Oost- en West-Duitsland, als een eerste stap naar hereniging. Het compromis zou er verder op gericht zijn om tot een vermindering van de politieke spanning in fasen te komen. Als dit bereikt zou zijn, zou men een stap willen doen om tot de finitieve ontwapening te geraken. Uitvoe ring van dit compromisplan zou dan ten slotte leiden tot hereniging van Duitsland en een verdrag tussen Oost. en West, waar in alle ondertekenaars gewaarborgd worden legen agressie. Deze oplossing zou ook het Britse plan voor een „plafond" voor strijdkrachten en wapens in Centraal- Europa omvatten. Explosieve trouwbetuiging Volgens de „New York Post" betekent het uitrusten van West-Duitsland met kernwapens, op een tijdstip dat. belangrijke onderhandelingen in het vooruitzicht zijn, dat een toestand, die reeds genoeg ele menten van wrijving in zich bergt, nog wordt toegespitst. Het lijkt ons dat Mac- millan een minder explosieve wijze zou hebben kunnen vinden om Adenauer zijn trouw te bewijzen, aldus het blad. STOCKHOLM (T.T.) Zondag wordt, het eerste gedeelte van de vernieuwde bin nenstad van Stockholm, in tegenwoordig heid van het koninklijk paar ingewijd. In dit eerste gedeelte staat de eerste wolken krabber en een aantal andere gebouwen waaronder talrijke winkels, een theater, een markthal en plantsoenen. De binnenstad, die gestadig in ultra mo derne stijl herrijst, heeft lange tijd een troosteloos beeld van verwoesting geboden. Eerst werd er een ondergrondse aange legd die nu al ruim een jaar in gebruik is en daarna moest er geruimd worden voor de uitvoering van het nieuwe bouwplan, waarin vijf wolkenkrabbers van achttien verdiepingen naar het model van het UNO- gebouw in New York, een aantal waren huizen, kantoorgebouwen, theater bioscoop-combinatie en marktgebouwen zijn opgenomen. De nieuwe gebouwen wor den omgeven met plantsoenen en bene den het straatoppervlak wordt een onder grondse stad aangelegd met éénrichting- straten op drie hoogten, voetgangerspa den met verkeerslichten, pompstations en parkeerplaatsen voor honderden auto's. HONGKONG (Reuter) Opstandelingen in de Chinese provincie Sikang, die grenst, aan Oost-Tibet, hebben hulp gezonden aan de Tibetaanse opstandelingen, zo heeft het Chinese persbureau Nieuw China be kendgemaakt. Dit was de eerste maal. dat van de zijde van Peking melding wordt gemaakt van een verzetsbeweging in Si kang. Nieuw China haalde een verklaring aan van Tsjang Koe-Hoea, de vice-voorzitter van de commissie ter voorbereiding van een „autonoom Tibet", die enige dagen geleden had gezegd, dat „een grote hoe veelheid materieel" die bij het onder drukken van de opstand in Tibet in beslag was genomen, op deze hulpverlening wees. Volgens Tsjang was een „deel van de rest van de opstandelingen" uit Sikang naar Tibet uitgeweken, waar zij tezamen met Tibetaanse opstandelingen „roofden, moordden en brandschatten". De Tibe taanse regering had hen hierbij geholpen door wapens, munitie en voedsel te ver strekken. Een aantal ambtenaren, militai ren van het Tibetaanse leger en lama's uit de kloosters had zich bij de verzets strijders gevoegd, die onder meer „blik- semaanvallen" deden op Chinese leger eenheden. NEW DELHI (UPI) Premier Nehroe en koning Mahendra van Nepal zullen te gen het einde van deze maand de jongste ontwikkelingen in Tibet bespreken, aldus is van doorgaans goed ingelichte zijde in New Delhi vernomen. De grensstaat Ne pal, die zich uitstrekt over een deel van het Himalayagebergte, drijft een leven dige handel met Tibet. (UPI) De Dalai Lama heeft een bood schap gestuurd aan premier Nehroe, waarin hij de wens tg kennen geeft pre-r mier Nehroe spoedig te ontmoeten. Naar verluidt verzekerde de Dalai Lama aan Nehroe, dat hij wenst elk optreden te vermijden, dat hinderlijk zou kunnen zijn voor de betrekkingen van India met welk ander land ook. Dalai Lama in Bomdila NEW DELHI (UPI) De Dalai Lama is zondag te Bomdila gearriveerd. Deze plaats bevindt zich ongeveer 110 km. van Assam en is een administratief centrum. HARWICH (Reuter) Peter Longyear een Amerikaan in Brussel woonachtig, is zaterdag bij Harwich overboord geslagen toen het jacht, waarmee hij, zijn echtge note en nog enkele vrienden van het echt paar een tocht maakten, tengevolge van het zware weer in moeilijkheden raakte. De Noorse walvisvaarder „Nortreff' heeft het jacht naar een dichtbij gelegen lichtschip gesleept, dat de opvarenden aan boord nam. Het jacht, dat de naam „Rosé" draagt, is Nederlands eigendom. (UPI) Longyear was directeur van een reclamebureau in Brussel. Zijn twee vrienden waren William A. Buell, 33, twee de secretaris van de Amerikaanse ambas sade in Brussel, en Andrew C. Kamp. 20. een Engelsman uit Southampton. Buell vertelde, dat ondanks de woelige zee de reis zonder ongelukken was verlo pen tot het jacht een punt op ongeveer 45 km. buiten de Engelse kust had bereikt. „Toen scheurde het hoofdzéil", aldus Buell, „en de schipper (Longyear) sloeg overboord. We hadden hem biina weer aan boord gehesen, toen hij weer losraakte. We wierpen nog een reddinpsgordel, maar het laatste wat wij van hem zagen was toen hii verder in de woelige golven weg dreef. Iedereen deed al het mogelijke hem te redden, vooral zijn vrouw". De Noorse trawler „Nortreff" nam de stuurloze Rose op sleeptouw en liet het anker vallen voor het Galloper lichtschip. Toen mevrouw Longyear naar het licht schip werd overgebracht raakte zij be kneld tussen het schip en het jacht en brak haar sleutelbeen. Gedurende de tocht van acht uur naar de wal bleef mevrouw Longyear bij bewustzijn. PARIJS (Reuter) De Tunesische re gering heeft de Franse strijdkrachten in Algerije er van beschuldigd, dat zij de vo rige week vier maal de Tunesische grens hebben geschonden. In een Tunesisch com muniqué werden negen incidenten opge somd, waarbij twee mannen werden ge dood en een is verdwenen. Franse pant sereenheden zouden op Tunesisch gebied huizen hebben vernield en vee wegge voerd. Voorts zouden de Fransen door mortiervuur schade hebben aangericht. Lidice naar Port Said ALGIERS (UPI) Het Tsjechische vrachtschip „Lidice", dat vorige week dirisdag voor de kust van Algerije door Franse patrouillevaartuigen is aangehou den, en werd opgebracht, is zondag naar Port Said vertrokken. De 581 ton wapens en munitie, die als contrabande door de Franse autoriteiten uit het schip zijn ge haald, bleven achter op de kade te Mers el Kebir, dichtbij Oran. De Dalai Lama werd er verwelkomd door P. N. Menon, speciaal vertegenwoordiger van premier Nehroe. Zij bespraken de ver dere reisplannen voor de Dalai Lama, die in Bomdila door duizenden mannen, vrou wen en kinderen begroet werd. Hem wer den halsdoeken aangeboden, in overeen stemming met een boeddhistisch gebruik en er werden volksdansen voor hem uit gevoerd, met begeleiding van de stam- trommels. De Dalai Lama zegende de me nigte. Het gezelschap van de Dalai Lama be staat thans uit ongeveer 250 personen on der wie 100 militairen. (Reuter) —In doorgaans betrouwbare kringen in Kalimpong wordt vernomen dat de Karmapa Lama, hoofd van de oudste boeddhistische sekte in Tibet en een van de belangrijkste Tibetaanse lama's, enke le dagen geleden in Oost-Bhoetan is aan gekomen. Hij zou trachten asiel te krijgen. CANBERRA (UPI) De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Manzoer Kadir, heeft maandag op een persconfe rentie in Canberra gezegd, dat het geschil met India over een beweerde schending van het luchtruim aan de UNO moet wor den voorgelegd voor het incident de pro porties van een oorlog aanneemt. Kadir heeft de Australische procureur- èoneraal,,-Garfield Barwtck, inlrchtirigefr geypaagd over..het volkenrecht met betrek king tot schendingen van het luchtruim. Barwick beloofde onmiddellijk zijn hulp. Vrijdag deelde de Pakistaanse regering mede, dat een ongeïdentificeerd straal vliegtuig boven Pakistaans grondgebied was neergeschoten, nadat de piloot gewei gerd had te landen. Het vliegtuig werd la ter geïdentificeerd als behorend aan de Indische luchtmacht. Pakistan beweerde, dat het vliegtuig op verkenningsmissie was voor het fotograferen van militaire doelen in Pakistan. Kadi. verklaarde, dat Indische vliegtui gen voortgegaan zijn het luchtruim van Pa kistan te schenden ondanks herhaalde waarschuwingen. Hij deelde mede, dat hij na zijn terugkeer in zijn land de kwestie zal bestuderen en overwegen deze aan de ÜNO voor te leggen óf een andere vreed zame oplossing te vinden. NEW DELHI (Reuter en AFP) De In dische minister van Defensie, Krisjna Me non, heeft in het parlement verklaard, dat het toestel bij ongeluk over de grens was geraakt. Het was ongewapend en het werd gebruikt om gedeelten van de staten Hima- ■jjal Pradesj en Diammoe en Kasjmir te fotograferen. De straalbommenwerper was zolgens de minister slechts drie minuten vliegen van de grens neergeschoten. Tussen oktober 1958 en januari had Pakistan zeventien maal het Indische luchtruim ge schonden, zei hij. NEW YORK (Reuter) Het Amerikaanse leger heeft zondagavond bekendgemaakt, dat het bij de Franse regering anti-tank raketten van het type SS 10 en het type SS 11 heeft besteld. Deze raketten gebrui ken vaste brandstof. In de verklaring van het Amerikaanse leger wordt gezegd, dat men met deze ra ketten elke tank buiten gevecht kan stel len. De SS 10 en de SS 11, die in Parijs worden gemaakt door „Nord Aviation", kunnen door een infanterist worden ge dragen, per parachute worden neergelaten en uit een vliegtuig of door een man, die zich op de grond bevindt, worden gelan ceerd. De SS 10 zal tot de normale uitrusting van de Amerikaanse strijdkrachten gaan behoren. De SS 11 zal nog verder worden beproefd voordat de Amerikanen een grote hoeveelheid bij de Fransen zullen be stellen. WENEN (Reuter) De Italiaanse kapi tein Antonio Franco, die in 1943 bij Sta lingrad door de Russen gevangen werd ge nomen, heeft zich bij de Oostenrijkse po litie te Poechlarn gemeld. Hij verklaarde uit een gevangenkamp in Tsjechoslowakije ontsnapt te zijn. In dat kamp zou nog een aantal Duitsers, Italianen en Oostenrijkers verblijven, van wie reeds aangenomen werd dat zij overleden waren. Franco is voorlopig in een Oostenrijkse gevangenis ondergebracht. De juistheid van zijn ver klaringen wordt nagegaan. Waarschuwing. Denemarken heeft rege lingen opgesteld voor het waarschuwen van de bevolking ingeval van abnorma le stijging van de radioactiviteit in de lucht. Kerkklokken en sirenes zullen in dat geval alarm maken. Er wordt een vierhonderdtal controleposten inge richt. Angtekerk, 12 15 m. w. Lissabon n. Antwerpen. Aalsdijk, 12 300 m. z. Cambodja n. Bangkok. Abbedijk, 12 v. Tampa n. Panamacity. Abida, 12 v. Rotterdam n. Fredericia. Acila, 12 250 m. n.n.o. Socotra n. Aastanura. Agamemnon. 12 v. Curacao n. Aruba. Albirco, 13 tc Las Palmas. Aleor, pass. 12 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro. Aldabi, pass. 12 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Algenib, 12 120 m. z.w. Oporto n. Antwerpen. Alkmaar, 11 v. Amsterdam, 12 te Rotterdam. Almdijk, 12 550 m. w. Fayal n. Le Havre. Aludra, 12 te Le Havre. Ampenan, 12 v. Halifax n. Boston. Aiendsdijk. 13 te Antwerpen. Argos, 11 v. Rotterdam n. Sevilla. Asmidiske, 12 14 m. z.o. St. Catharina Point naar Hampton Roads. Asterope, 11 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Astric Naess, 12 300 m. n.w. Bermudas n. Boston. Baarn, 12 te Guanta. Banda. 11 v. Colombo n. Djibouti. Bali, 12 te Le Havre n. Indonesië Batjan. 12 v. Baltimore n. Philadelphia. Batu. 13 te Kohsichang. Beninkust, 12 v. Lagos n. Takoradi. Bennekom, 11 te Antwerpen. Bmtang. 13 tc Penang. Blitar, 12 v. Barcelona n. Rotterdam. Boissevain, 13 te East-London. Bonita, pass. 13 Panamakanaal. Breda, 10 460 m. n.w. Fayal n. La Guaira. Britsum, 12 360 m. o. Socotra n. Aden. Bussum, 12 200 m. n.w. Perim n. Rotterdam. Caltex Arnhem, 26 te Rotterdam verwacht. Caltex Eindhoven, 11 te Rotterdam. Caltex Leiden, 12 485 m, n.n.w. Madagascar naai Bahrein. Caltex Rotterdam, 12 v. Suez n. Rastanura. Caltex Utrecht, 13 le Bahrein v. Durban. Camerounkust, 12 v. Freetown n. Monrovia. Cartago. 14 t.e Cristobal verwacht. Casamance. 12 tc Dakar. Castor, 11 te Antwerpen. Charis, 11 v. Puerto Limon n. Mobile. Cinulia. 13 te Rotterdam. Cities Service Valley Forge. 12 150 m. z.z.o. Ber muda naar Philadelphia. Daphnis, 10 v. New York, 11 te Willemstad. De Eerens. 13 te Bushire. Dongedijk, pass. 12 Acapulco n. Cristobal. Voor de N.C.R.V. zal vanavond mr. J. W. de Jong Schouwenburg, voorzitter van de raad van beheer van de n.v. Het Concert gebouw, om half acht in de Radiokrant, Eduard van Bcinum herdenken. Om acht uur zal mr. H. J. Reinink, directeur- generaal voor de Kunsten en de Buiten landse Culturele Betrekkingen, voor de N.C.R.V.-microfoon een herdenkingswoord spreken. Daarna zal een opname worden uitgezonden van Van Beinums lievelings symfonie, de zevende van Bruckner, onder zijr. leiding uitgevoerd door het Concert gebouworkest. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Voor de civiele kamer van het Landge richt (arrondissementsrechtbank) te Bre men begon hedenmorgen onder grote be langstelling en onder voorzitterschap van Landgerichtdirektor dr. R. Kessel het kort geding over van voormalige Nederlandse plantages in Indonesië afkomstige tabak, die de Deutsche nandelsgesellschaft te Bremen wil veilen. De beide Nederlandse maatschappijen, de n.v. Vercenigde Deli Mij. en de n.v. Senembah Mij. te Amster dam, eisen in eerste instantie dat de on langs in Bremen ontscheepte tabak onder beheer wordt gesteld tot een uiteindelijke besüssipg.is genomen over de eigendoms- verhbudihgen. 0 e Tijdens de eerste zitting bleek dat de Deli Mij. en de Senembah, die de bekende voormalige Hamburgse burgemeester dr. Kurt Sieveking als raadsman hebben, aan spraak maken op de 1147 balen Deli- en de 500 balen Senembah-tabak (totale waar de twee miljoen mark), die op Paasmaan dag van Indonesië te Bremen arriveerden. Deze tabak is afkomstig van de genatio naliseerde Indonesische plantages van bei de maatschappijen, die menen dat de na tionalisatie met het Indonesische recht in strijd is, volkenrechtelijk zonder schade vergoeding tot stand is gekomen en alleen discriminerend tegen de Nederlandse be drijven is gericht. De klacht is in eerste instantie gericht tegen de Deutsch-Indo- nesische Gesellschaft M.B.H. te Bremen, een gemeenschap van firma's van de Bre mer labakshandel en het Indonesische staatsbedrijf P P.N Baru. De Rrenier labakshandel Het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Bremensc tabaks- handel gewaarschuwd voor de mogelijke gevolgen van het sluiten van koopcon tracten met Indonesië voor de levering van tabak afkomstig van vroegere Nederlandse ondernemingen. 56 II '56 III •52 I 52 II •57 3-3 %°/n Tlederl. 47 3 °/o Nedl. 1962 64 Woningbouw 6 °/f Pr A'dam '56 I Pr A'dam Pr A"dam Pr R'dam Pr R'dam Pr. R'dam A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloed. Pref.PhilipsGloeil Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon Petroleum Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommer-m H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U S. Steel Genera1 Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 92 Yi 92% 975/i« 97% in H 111% 81'/$ 95 H 94% 88% 89% 97 310% 321 498% 500 221% 222 410 410 240% 245 470 370 587% 593 237 543 550% 532 54 2 217 220 154 723% 730 f 169.10 171 246 249 84% 83 1 144.10 144.- 158 160 146% 149 137% 139 132% 133 244 245 138% 139% f 148 A' t 149.50 289 290 14* 143 229 229 252 253 235 67 67 50% 50 89 88 46% 46%- 83% 83% 27% 28% Dordrecht. 12 v. Rio de Janeiro n. Buenos Aires. Duivendrecht 12 te Londen. Duivendijk, 12 te Rotterdam. Eemdijk, 12 te Antwerpen. Ena, 13 te Kingston. Eos, 13 te Sevilla. Esso Nederl., 13 60 m. n.o. Kuria Muria n. Suez. Etrema 12 30 m. n.w. Str. Messina n. Istanbul. Friesland. 13 t.e San Francisco. Gaasterkerk, pass. 12 K. Guardafui n. Singapore. Gabonkust, pass. 12 Dakar n. Freetown. Geertje Buisman, pass. 12 Cuxhaven n. A'dam. Giesscnkerk. 12 te Hamburg v. Amsterdam. Gooiland. 12 te Amsterdam. Graveland, 13 te Paranagua. Helena. 12 475 m. n.o. Barbados n. Barbados. Hera. 12 te Rotterdam. Hermes, 12 383 m. n.o. Barrios n. Pto. Barrios. Hilversum. 12 40 m. n.n.w. Scillys n. Mena. Hydra, 12 te Guanta. Isis, 12 ten anker Puerto Ordaz n. Orinoco. Ivoorkust, 11 v. Amsterdam n. Freetown. Jagersfontein, 12 v. East-London n. Pt. Elisabeth. Jason. 12 te Hamburg v. Amsterdam. Java, 12 800 m. o.n.o. Bermuda n. Piraeus. Joh. v. Oldenbarnevelt, 12 in Suezkanaal n. Suez. Joseph Frering, pass. 12 Casquets n. Monrovia. Kabylia, pass. 12 Dominica n. Le Havre. Kara. 12 v. Las Palmas n. Curacao. Ksrakorum. 12 ten anker rede Belawan. Karimata, 12 v. Londen n. Antwerpen. Karsik. 12 600 m. z.w. Colombo n. Mombasa. Kerkedijk. 12 te Baltimore. Khasiclla, 12 te Curacao. Kieldrccht, pass. 11 Messina n. Port Said. Kopionella. 12 v. Rotterdam n. Oran. Koralia, 12 v. Buenos Aires n. Curacao. Kryptos, pass. 12 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Laarderkerk. 12 te Ummsaid. Laren berg. 12 te Freetown. Lawak, 12 te Tanga. Leersuin. 13 te Calcutta. Leopoldskerk. 12 te Antwerpen v. Rotterdam. Leuvekerk, 13 te Antwrepen. Maureen, 12 385 m. n.o. Bermudas n. Key West. Menkar, 12 80 m. n. K. St. Vincent n. Casablanca. Mentor, 8 te Houston. Mississippilloyd, 13 tc Port Said. Musilloyd. 13 te Tandjong Mani. Mijdrecht, 12 100 m. w. Algiers n. Mena. Naess Tiger 12 200 m. z.z.w. Horta n. Fawley. Nias. 12 v. Kingston n. Cristobal. Noordam, 12 te Rotterdam. Noordwijk. 12 130 m. n. Kp. Villano n. Monrovia. Notos, 12 20 m. n. Kp. Bengut n. Hamburg. Omala, 12 v. Aalesund n. Rotterdam, Ootmaresum, 11 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Oranje Nassau, 12 te Curasao. Osiris, 12 te Baltimore. Ossendrecht. 11 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Pendrecht, 12 125 m. o.n.o. Las Palmas n. Accra. Philinc, 13 v. Suezkanaal n. Mena Al Ahmadi. Prins der Nederlanden. 12 235 m. n.w. Kp. Finist. naar Barbados. Prins Willem van Oranje, 12 v. Antw. n. Bremen. Purmerend, 12 515 m. o.n.o. Seychellen n. Aden. Radja. 12 ten anker Damman. Reza Shah The Great, 12 130 m. o. Aden n. Mena. Riouw, 12 v. Tandjong Mani n. Singapore. Salatiga 12 te Palembang. Sarangan, 12 100 m. z. Majorca n. Malaga. Seherpendrecht, 12 te Suez. Sell ie. 12 te Amsterdam. Senegalkust, 13 te Antwerpen. Sibigo, 12 te Devonport verwacht. Soestdijk, 13 te Rotterdam. i Solon, 13 te Paramaribo. Sommelsdijk, 12 440 m. z.o. Kp. Race n. Antw. Stad Alkmaar, 12 v. Pepel n. Las Palmas. Stad Amsterdam, 12 65 m. n.o. Ouess. n. L. Palm. Stad Leiden, 12 v. Kararich n. Bombay. Steenwijk, 11 te Rotterdam. Stentor, pass. 10 Vlissingen n. Sas van Gent. Steven, 12 te Genua. Str. Madura, 12 30 m. n.w. K. Amber n. Mauritius, Straat Soenda, 12 v. Lorenzo Marques n. Durban. Straat. Torres. 13 te Adelaide. Sumatra, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Sunetta, 12 140 m. z. Sokotra n. Abadan. Tabian, 12 v. Tandjong Priok n. Musi. Tahama, 12 180 m. n.o. Socotra n. Mombasa. Tara, 13 te Rio de Janeiro. Tarakan, 12 v. Belawan n. Colombo. Teucer, 12 v. Belawan n. Colombo. Theobaldius, 12 v. Rio Plata n. Curacao. Tiberius, 10 te Amsterdam. Tjimenteng, 12 v. Hongkong n. Sigon. Triton, 12 te Puerto Limon. Trompenberg. 12 te Cork. Tweelingen, 12 170 m. n.w. Freetown Utrecht, 12 v. Rotterdam n .zee. Van Heemskerk, 12 v. Singapore n. Hongkong. Van Neck, 13 v. Lyttleton n. Dunedin. Van Spilbergen, 13 te Kaapstad. Westertoren. 12 240 m. n. Paramaribo n. Curacao. Willemstad, 12 v. Barbados n. Port of Spain. Wonorato, 12 320 m. o.n.o. Madras. Zaanland, 13 te Amsterdam. Zeeland, 13 te Port Swettenham. Zonnewijk, 12 te Esbjerg verwacht v. Aalborg. Zuiderkerk, 13 te Duinkerken. KLEINE VAART Ardeas, 10 v. Amsterdam n. Gothenburg. Atlas, 11 dw. Kp. Nao v. Valencia n. Cartagena. Bloemgracht, 11 te Amsterdam. Boreas, 12 60 m. n.o. Ouessant n. Lissabon. Draco, 12 60 m. n.w. Tunis n. Palermo. Flevo, 12 150 m. z. Ushant n. Bilbao. Ilias, 10 te Hamburg n. Kopenhagen. Inspecteur Mcllema, 9 v. Manchesier te Lissabon. Kaap Falga, 10 v. Skoghall te Zaandam. Kaap St. Vincent. 10 v. A'dam n. Kristinehamn. Lucas Bols I. 11 op Thames n. Goole. Lijnbaansgracht, 11 te Antwerpen. Manto, 10 v. Aarhus n. Amsterdam. Marianne, 12 v. Antwerpen te Plymouth verw. Midas, 12 30 m. n.o. Bougaroni n. Bari. Nero 11 v. Sevilla n. Antwerpen. Pavo, 10 v. Mantyluoto n. Zaandam. Quo Vadis, 10 v. Grangemouth n. Antwerpen. Schippersgracht. 11 te Antwerpen. Strabo. 11 v. Amsterdam n. IJmuiden. Thaleas, 10 v. Cavalla n. Antwerpen. Tilly, 12 10 m. z.w. Sandhammern n. Zaandam. Twee Gebroeders 10 v. Heraklion n. Calamata. Westerdok, 10 te Runcorn v. Manchester. SLEEPVAART Argus, 12 te Amsterdam. Blankenburg, 12 v. Hoek v. Holland n. IJmuiden. Noordzee, 10 te Warri. Rode Zee, 12 te Kohr. Stentor. 12 v. IJmuiden n. Newcastle. Getrouwd: HARRY GOOSSENS en RIET JANSSEN Haarlem 13 april 1959. Arnhem Schotersingel 89 c. Heden overleed voorzien van de H. H. Sacramen ten der Zieken in de leef tijd van 75 jaren, de heer HENRICUS ABRAHAM VERHEIJEN Weduwnaar van Cornelia IJpema. Namens de familie: Notaris B. M. Brans, Exec. Test. Haarlem, 12 april 1959 Nieuwe Gracht 106. De gezongen H. Mis van Requiem zal worden op gedragen op donderdag 16 april in de Parochiekerk van On'zë Lieve Vrouw Rozenkrans (Spaarne) om 10 uur, waarna de begra fenis vanuit de kerk om 11.15 uur op de Noorder begraafplaats aan de Ver- gierdeweg. Rozenkransgebed woens dagavond om 8.15 uur in bovengenoemde kerk. Thuis geen bezoek. De overledene is opge baard in de rouwkamer Parklaan 36. Bezoek al daar van 2 tot 3 uur en van 7.30 tot 8 uur. Volstrekt enige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig en moedig ge dragen lijden, onze innig geliefde dochter, zuster, behuwdzuster en nicht SUZELèNE VAN HALL in de ouderdom van 51 jaar. Haarlem: P. J. van Hall- Boissevain D. van Hall Diepenveen: M. Hopperus Buma- van Hall B. W. Hopperus Buma Blaricum: F. A. van Hall O. G. van Hall- Heldring Amsterdam: G. van Hall E. van Hall-Nijhoff A. M. van Hall den Tex Haarlem: V. C. J. van Hall Aerdenhout: H. Dufour-van Hall R. Dufour Haarlem: J. B. van Hall A. C. van Hall- Cannegieter Bentveld: H. S. Boissevain- van Tienhoven. Aerdenhout-Bentveld, 11 april 1959. Bentveldsweg 17. De gezongen H. Mis van Requiem wordt opgedra gen op woensdag 15 apri! f a.s. om 10.30 uur in dc Parochiekerk van de H. Antonius van Padua Sparrenlaan, te Aerden- hout-Bentveld. De begrafenis vindt plaats op de begraafplaats „Westerveld", na aan komst van trein 12.05 uur, halte Driehuis-Westerveld Bur. Kraneveld, Zylweg 21 Kant. 9-5 en 's av. 7-8 uur. Huur. erfenis, echtscheiding, aanrijdingen, overtredingen, geldvorderingen, contracten, ontruimingen, procedures, adviezen enz. Telef. 20707. Heden overleed tot onze grote droefheid, geheel onverwacht, onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader WILLEM DE ZWAAN Echtgenoot van Maria Elisabeth van der Klugt in de leeftijd van 75 jaar. Haarlem. 11 april 1959 2e Vooruitgangstraat 23. Haarlem: M. E. de Zwaan- va- der Klugt Enschede: M. L. de Geus- de Zwaan J. de Geus en kleinkinderen. De begrafenis zal plaats vinden op woensdag 15 april a.s. op de Noorder begraafplaats aan de Ver. gierdeweg, om 12 uur. Vertrek van het sterfhuis om 11.30 uur. DANKBETUIGING. Onze hartelijke dank voor de blijken van belangstelling en waardering ondervonden bij het afscheid aan de Ripper- dakazerne. ons aangeboden door de heren officieren, on derofficieren. aannemers, col lega's en vrienden. J. PRINSEN S. PRINSEN-SCHEER en kinderen. \Vat heeft het vooi zin U af te tobbei. boven een omvang rijke was en daar al Uw tijd en energie aan te verdoen? Zolang er nog een wasserij RHEE bestaat kunt U veel beter die hele zorgen uit handen geven en Uw kostbare tijd nuttiger besteden! Bleekersvaartweg 57 Telef. 38201 Heemstede Dag- of avondles Aanvang deze week. Systeem Pont of Groote Aanvang 20 april. Haarlem, Oude Gracht 71 INST PONT Spr dag. van 9—5 uur voor alle defecte elek. scheerapp. Wezelman n.v., Schrevellns- straat 12, b. d. St. Bavo, L'vaart, tel. 14947. Naamloze Vennootschap P. A. van der Valk's Exploitatie Maatschappij N.V. gevestigd te Heemstede Overeenkomstig het bepaal de in artikel 41 d van het Wetboek van Koophandel wordt medegedeeld, dat een besluit tot kapitaalsvermin dering is nedergelegd ten kantore van het Handels register te Haarlem. Maatsch ppij tot Exploitatie van Bebouwde Eigendommen N.V. te Blocmendaal Het bestuur brengt ter ken- nis van aandeelhouders dat de algemene vergadering van aandeelhouders zal worden gehouden op donderdag 23 april 1959, v.m. 10 uur ten kantore van de N.V. te Bloe- mendaal. Iepenlaan 2. Agenda en verdere beschei den liggen ten kantore ter inzage op vertoon van aan deel, mede vereist voor toe lating tot genoemde verga dering. Het Bestuur. Neder).: aanv. ma. 20 apni Engels: aanv. wo. 29 april' Dag-, av.- en spoedcursussn SCHOOL Frans Halsstraat 1, Tel. 14624 I Haarlem Wij verhuren alle KAMPEER- BENODIGDHEDEN VERGIERDEWEG 52 Telef. 54407 Ook textlelstof. ANTONIESTRAAT 45 Haarlem Tel. 18266 Tel. na 6 uur 17605. Uw oude Stofzuiger is geld waard! U kunt deze inruilen bij aankoop van een nieuwe. Keuze uit. alleen le klas fabrikaten o.a Hoover, Erres. Ruton, Holland Electro Excelsior KOK, Kruisstraat 5 Haarlem Telefoon 18908 is niet te vervanger Ned. Veren, van Spiritisten „HARMONIA" WOENSDAGAVOND 8 uur in Geb. „Cultura", Jansstraat 8? Psychom. en Helderz. Experimenten verzorgd door: Introductie aan de zaal. Op zaterdagavond 27 juni vindt een opvoering plaats van de kinder-operette DE WITTE WOLF voorafgegaan door een BALLET (Stadsschouwburg). Enkele kinderen kunnen aan deze opvoering nog meedoen. Kosten f 2.— per maand. *ianm en inl HAART,. MUZIEK-TNSTITUUT Wilhelmina- •traat 51. Telefoon 15691.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10