1.58 Lourens Costerlyceum zegevierde in het schoolvoetbaltoernooi PSV en Die Raeckse wonnen Flora-toernooi van HVS GEHAKT Z-Z ufwMorfr s J. P. Coenschool sterkste van de lagere scholen 7 E. Doornebosch gehuldigd Burgerlijke Stand van Haarlem Britse studenten bezoeken Rijkskweekschool Uitbreiding kantoor van n.v. B. Smallegange Veirgadering district noordwest van KNBRD De KennemersHBC Zeven sprekers komen inleidingen houden Kermisdrukte in Concertgebouw Viering Koninginnedag in Heemstede Fotowedstrijd voor amateurs Kelner 's nachts door auto aangereden 500 ALBERT HEI JN SLAGERIJ Bevestiging en intrede van ds. J. C. Remijn Echtpaar Tadema-Sporry vertelt over Japan Afscheid Ds. J. P. Jacobszoon Aardige voorstelling van toneelgroep „Sandevoerde" Eerste motortraining op Zandvoorts circuit Zandvoort verloor met gering verschil van HIG MAANDAG 13 APRIL 1939 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De schoolwedstrijden in Haarlem en omgeving zijn weer achter de rug: za terdagmiddag zijn in het Heemsteedse Sportpark de finales gehouden. Daar heerste een feestelijke stemming en de toeschouwers hebben van spannende ont moetingen kunnen genieten. Het Lourens Costerlyceum is kampioen geworden van afdeling a dank zij een zege van 4-1 op de Rijkskweekschool. De overwinning was verdiend. Uit een strafschop werd de lei ding behaald, waarna de aspirant-onder wijzers gelijk maakten. Nog voor de rust verkreeg het Lourens Costerlyceum op nieuw de leiding (2-1) en na de hervat ting werd het 4-1. De uitslag is mogelijk iets geflatteerd, maar de ploeg had het meeste recht op het kampioenschap. In afdeling b versloeg de Klaas de Vries- ulo-school de Koningin Wilhelmina ulo school met 2-0 en kwam daardoor in het bezit van de eerste prijs. De winnende ploeg had gedurende de strijd een over wicht en drukte dat in twee doelpunten uit. Het tweede elftal van de r.k. LTS werd winnaar in de afdeling c dank zij een over winning van 3-1 op de A. H. Gerhard-ulo- school 2. De eerste prijs in de verliezersronde in afdeling d was voor het Mendelcollege 4 dat met 2-1 van het Karei van Mander- lyceum won en de winnaarsronde van de ze afdeling leverde een zege van 1-0 op voor het Triniteitslyceum 3, dat tegen het vijfde elftal van de L.T.S. uitkwam. Dit derde elftal van het Triniteitslyceum heeft in het toernooi een fraai resultaat ge boekt, want de tegenpartijen zijn er niet in geslaagd een tegenpunt te- mak-en. De spelers hebben 57 doelpunten gescoord. Het kampioenschap voor de lagere scho len, waaraan 76 elftallen deelnamen, is be haald door de J. P. Coenschool dat de Sint Aloysiusschool uit Overveen met 3-2 versloeg. De resultaten waren in vroegere wedstrijden van die aard geweest dat ver wacht werd dat Frans Hals de zege in de Zaterdag herdacht de heer E. Doorne bosch, het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma Rekoert te Heem stede, loodgieters en elektrische-installatie- bureau. Hij is als boekhouder aan het be drijf verbonden. De huldiging geschiedde op het kantoor, waar de jubilaris van de firmanten een polshorloge ontving, benevens een ge schenk in enveloppe. Het personeel bood de jubilaris een douche-cel, inclusief aanleg, aan. De jubilaris, die reeds van 1946 secreta ris van de Haarlemse voetbalclub DCO is, ontving uit sportkringen nog vele ge schenken, onder andere enkele langspeel platen en sigaren. Ook de damesvoetbal afdeling van DCO bood een geschenk aan. Deze afdeling geniet grote steun van de jubilaris, daar hij de buitenlandse trips voor de dames verzorgt. Advertentie Waar heeft u al i die tijd het J meest naar verlangd? Vlees hóórt erbij ELKE DAGI BEVALLEN van een zoon: 9 apr. A. D. van den Braak-Van Ophem; 10 apr. L. Klaver-Paap, A. M. Fenger-Pascolo, J. Mo- lenkamp-Ran, C. G. Kaart-Hendriks; 11 apr. D. Grimbergen-Van de Pieterman, A. M. Schipper-Barends. BEVALLEN van een dochter: 9 apr. G. Onos-Bax; 10 apr. J. C. Weyland-Ziel- tjens, A. M. T. Schelleman-Van Poppel; 11 apr. E. M. Karskens-Schiphorst, H. C. van Veen-Van Gerwen, G. A. Storm-Van der Leek. OVERLEDEN: 10 apr. C. J. W. Monné- Van der Storm, 58 j., Bantamstr., D. J. P. Schut, 6 j., Vooruitgangstr., J. W. M. Stam- meijer, 70 j., Kennemerplein, W. Hendriks, 90 j., Eksterstraat, R. Hoogerbeets, 80 j„ V. Oosten de Bruijnstr. GEHUWD: 11 apr. P. de Groot en S. L M. Roosloot, E. J. M. van Tongeren en F. van Daalen. De ploeg van het Lourens Coster lyceum gaat op de schouders finale zou behalen. Gemakkelijk heeft de ploeg het echter niet gehad, hoewel zij een voorsprong van 2-0 verkreeg, waar na de Overveense ploeg tegenscoorde. Na de pauze werd het 3-1 en kort voor het einde verkleinde de Sint Aloysiusschool de achterstand. Tenslotte steeg de spanning, maar er kwam geen wijziging in de stand. Sint Aloysiusschool uit Heemstede be haalde de derde prijs na een zege van 5-0 op de Frans Halsschool. De verliezers ronde: VondelschoolSint Jozefschool, Heemstede, leverde een zege van 2-0 op voor de Haarlemmers. De prijsuitreiking had aanvankelijk een minder prettig verloop, omdat de jeugd wat teveel opdrong; later trok men zich terug in de bestuurskamer van RCH, waar de aanvoerders de prijzen in ontvangst na men. Advertentie Zaterdagochtend arriveerde aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Haarlem een gezel schap studenten van de Londense Univer siteit, afkomstig uit verschillende delen van het Britse Gemenebest. Het bezoek aan de school vormde een onderdeel van een veertiendaags programma ter kennis making met allerlei instituten voor onder wijs en opvoeding in ons land. Na inlei dingen, gehouden door de directeur en de onderdirecteur van de kweekschool, had een levendige discussie plaats over de verschillen in de opleiding van leer krachten aan allerlei schooltypen in Enge land en Nederland. Aangezien de leerlingen van de Rijks kweekschool de lessen op zaterdagochtend beëindigen met een door één of meer van hen geleide en verzorgde weeksluiting, deed zich de unieke gelegenheid voor, de gasten ook onder het gehoor van de leer lingen te brengen. Het toeval wilde, dat zeven van hen in de paasvakantie de gast geweest waren van Rotaryclubs in Noordholland en wel op een vijfdaagse conferentie van Duitse en Nederlandse jonge onderwijzers (-es sen) en studerenden voor het onderwijs- ambt, gehouden in de Europese Volksho geschool te Bergen. De enthousiaste kwe kelingen waren bereid gevonden voor me deleerlingen en de Engelse gasten hun in drukken van dit contact met de Oosterbu ren weer te geven in het Engels. Ze gaven daarmee een bewijs van de grote beteke nis van dergelijke internationale cursus sen voor de aanstaande opvoeders. Kennis van eikaars onderwijs- en op voedingssysteem, middelen en wegen om te komen tot versterking van de Europese gedachte en het elkaar ongedwongen le ren kennen en waarderen, bleken de dra gende ideeën geweest te zijn van deze Ro- tarycursus, de vierde in achtereenvolgen de jaren gehouden. Door hun uiteenzettin gen slaagden de kweekschoolleerlingen er in, hun enthousiasme over te dragen op de luisterenden. Een der Nigerianen, die deel uitmaak ten van het twintigtal studenten, dankte de kwekelingen voor hun keurige verslag. Hij bleek onder de indruk gekomen te zijn van de goede wil tot verbroedering en van de resultaten daarmee reeds bereikt in ons land. Ook de talenkennis en de mu zikale vorming werden zeer gewaardeerd. Een viertal Engelse liederen, meegezon gen door de buitenlandse bezoekers droe gen bij tot het slagen van deze min of meer toevallige internationale bijeen komst. De zoon van de heer B. Smallegange jr. heeft zaterdagmorgen de eerste steen ge legd van het nieuwe kantoorgebouw van de n.v. Aannemings-, handels- en trans portbedrijf B. Smallegange, achter het pand aan de Tramweg 13 te Aerdenhout. Verwacht wordt dat het gebouw eind juni in gebruik genomen zal worden. Tijdens de toespraak werd uiteengezet dat de werkzaamheden zich zo snel uitbreidden dat meer ruimte voor het kantoor nodig is. Vroeger was het bedrijf gevestigd aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. - nn rtgbohop I I i' l>J9439g JPIOW 19.9Uf HVS hield zaterdag in het Krelagehuis in Haarlem voor de zevende keer zjjn „Flora-toernooi", dat met veertig hoofd en overgangsklasse-ploegen gemiddeld een zeer sterke bezetting had, maar door het ontbreken van de westelijke topteams aan sfeer en belangstelling -langrijk had in geboet. De westelijke hooi'dklassecompe- titie bereikt zyn climax en de competitie leider bleek niet genegen om het program ma te onderbreken. Om aan deze moeilijk heden te ontkomen zal HVS zijn toernooi naar september dienen te verplaatsen. In de hoofdklasse poule heerste strijd van het begin tot het eind en de laatste ontmoeting tussen het Eindhovense PSV en het Alkmaarse Catapult, bracht na aan trekkelijk volleybal de beslissing. Bij de dames werd Die Raeckse met vlag en wimpel winnares van haar poule en versloeg in de finale het Maastrichtse Ra pid met 2-1 (16-14, 10-15 en 15-10). De resultaten in de hoofdklasse luidden: Heren: Odulphus (Tilburg)—PSV 13-15, 11-15; HVS—Octopus 14-15,12-15: SMS (Leeuwarden)Odulphus 15-4, 15-13; PSV —HVS 15-11, 15-13; Octopus—SMS 14-15, 10-15; Odulphus—HVS 8-15, 12-15: SMS— PSV 15-9. 11-15; Octopus—PSV 15-13,12-15; SMS—HVS 12-15, 11-15; Odulphus—Octo pus 9-15, 9-15. Dames: TOG—Catapult 15-14, 7-15; PSV Die Raeckse 8-15, 6-15; TOG—PSV 15-8, 9-15; Die Raeckse—Catapult 15-3. 15-8; TOGDie Raeckse 10-15, 8-15; PSVCa tapult 9-15,15-12. Poule B: MHBS—Rapid 6-15,15-3; DRL Sarto 15-13. 9-15; MHBS—Sarto 9-15,15-4; Rapid—DRL 15-6, 15-4; MHBS—DRL 15-2, 15-2; RapidSarto 15-10. 15-4. Eindstand: 1. Die Raeckse; 2. Rapid. In de overgangsklasse-afdeling (heren) eindigden als poulewinnaars: DRL (Rot terdam), Czaar Peter (Zaandam) en Cele bes en PVC uit Den Haag. In de halve eindstrijd versloeg Czaar Peter met 15-10 en 15-11 DRL en klopte Celebes de kampioen west III stad genoot PVC met 15-12 en 15-9. In de finale bood Czaar Peter aanvankelijk uitstekend tegenstand, maar moest ten slotte met 15- 13 en 15-10 de winst aan Celebes laten. On de voorzitterschap van de heer J. L. Kattestaart werd zaterdag in Haarlem de jaarvergadering van het District Noord west van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gehou den. In het jaarverslag werd melding ge maakt van het feit. dat de Reddingsbri gade Schoorl de rij van de kustbrigades was komen verstevigen. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende bestuursleden herkozen en in de vacature van secretaris werd voorzien. Het bestuur is nu als volgt sa mengesteld: J. L. Kattestaart, Ursum, voorzitter; W. Vis, Heerhugowaard, secre taris: A. Nouwen. Alkmaar, penningmees ter; Fr. Lodder, Haarlem en A. F. de Haan, Amsterdam, commissarissen. Bij de dames kwam de Blinkert met goed gevolg de poule-wedstrijden door, maar bleek in de finale geen partij voor het Amsterdamse Reva dat aan een sterke opslag voldoende had om de ploeg van Wil Daan te vellen: 15-9 en 15-2. In de afdelingsklasse eindigde Molen wiek uit Zaandam als eerste en legde bij de dames het Haarlemse Eclecta beslag op de beker. Overigens kw; men de Haarlem se deelnemers in dit toernooi tot weinig imponerende prestaties. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van HVS. de heer J. Scholier. HBC trof in de Kennemers een ploeg aan die met een grote dosis aan strijdlust voor lijfsbehoud vocht. De Heemstedenaren, die bij het resultaat van de wedstrijd wei nig belang hadden, boden echter felle te genstand. In de eerste helft ontliepen de ploegen elkaar weinig. De wederzijdse aanvallen werden door de verdedigingen goed opgevangen en het bleef in deze pe riode een strijd zonder doelpunten. Tien minuten na de hervatting gelukte het Lensen HBC de leiding te geven (0-1). De Wijkers lieten zich door deze achter stand niet intimideren en vielen met ver dubbelde kracht aan. Maar met doelman Warmerdam viel niet te praten. De Heem- steedse keeper kreeg het met de harde ko gels welke Mosk op hem los liet zwaar te stellen. Tweemaal sprong het leer van zijn lichaam terug in het veld en door en kele gelukkige reddingen wist hij de toe stand op het critieke moment meester te blijven. De Kennemers bleef doorvechten. Vijf minuten voor het einde kregen de Bever- wijkers tenslotte loon naar werken. Het was Kops, die na een vrije trap van Mosk het Heemsteedse doel wist te treffen, waardoor de Wijker ploeg een kostbaar winstpunt bemachtigde. Buurtvereniging „Bloemendaal" Vrijdagavond 17 april houdt de buurt vereniging „Bloemendaal" in het Jeugd huis aan de Donkere laan in Bloemendaal een bijeenkomst, waar zeven sprekers elk gedurende tien minuten een inleiding zul len houden over een door hen zelf aan het bestuur opgegeven onderwerp. Zo zal de arts C. Eenhoorn spreken over ..Psycho somatiek"; de heer A. Jager, tuinbaas van „Lindenheuvel", over „Flora en jeugd"; de heer J. R. Janssen, hoofd van de I.V.O.- school, over „Onderwijsvernieuwing", de heer D. Roos, voorzitter van de algeme ne woningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord", over „Woningnood"; de heer J. Voerman, hoofdinspecteur van politie over „Politie"; de heer J. W. Wichers, conrec tor van het Kennemer Lyceum over „Hor monen" en de heer P. C. Westering, mu sicus, over „Meer klassiek". Wjjziging spreekuur. De burgemeester van Haarlem zal deze week donderdag morgen van half elf tot half twaalf spreekuur houden, in plaats van zoals ge bruikelijk op vrijdagmorgen. Er heerste in het afgelopen weekeinde in de tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw in Haarlem een rumoeri ge maar gezellige drukte. Honderden werkstukjes, vervaardigd door de jeugd van diverse afdelingen van het Haarlems Speeltuinverbond, waren in bontgekleur de kraampjes uitgestald. In een schiettent knalden de buksen, miniatuur-bommen werpers lieten hun onschadelijke last val len en hengelaars visten verwoed naar een flesje limonade. Een rad van avontuur probeerde boven het kermisgedruis uit te komen maar moest het finaal afleggen te gen de stroom van muziekklanken die uit de luidsprekers daverde. Zo nu en dan ver stomde de kakafonie van geluiden om speeltuinorkestjes, ballet- en judogroepen in de gelegenheid te stellen iets van hun prestaties te laten horen en te zien. De Voorjaarsmarkt, georganiseerd door de aktiviteiten- en propagandacommissie van het Haarlems Speeltuinverbond, draaide op volle toeren. Zaterdagavond verrichte de heer A. van Moock, ambte naar voor jeugdzaken van de gemeente Haarlem, de opening. In een korte toe spraak belichtte hij het vele en goede werk dat de speeltuinen verrichtten. Hij prees het initiatief voor deze Voorjaarsmarkt en wenste de „exploitanten" een goed finan cieel succes toe. Daarna gaf het trommel corps van de speeltuin „Frans Hals" met een stevige roffel het sein dat het feest kon beginnen. Vooral zondagmiddag had den de organisatoren over gebrek aan be langstelling niet te klagen. Zij die het speeltuinwerk een goed hart toedragen en bovendien een kansje op een van de vele prijzen willen wagen, kunnen er vanavond tussen zeven en elf uur voor de laatste maal terecht. De commissie „Koninginnedag" in Heem stede heeft voor de viering van de ver jaardag van Koningin Juliana op donder dag 30 april het volgende programma sa mengesteld: s Morgens van acht uur tot half negen medewerking van alle sportverenigingen, jeugdorganisaties en deputaties der Heem steedse scholen. Het programma hiervoor bestaat uit het plechtig hijsen van de drie kleur met declamatie, gevolgd door een toespraak van de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. Na het gezamenlijk zingen van twee cou pletten van het „Wilhelmus" wordt dit jeugdappèl met een défilé langs het raad huis besloten. In aansluiting hierop begint om half tien een kinderfeest op het hoofdterrein van de Heemsteedse Sportparken. Het pro gramma wordt verzorgd door het gezel schap van Charles Matla. Des middags om twee uur wordt op het zelfde terrein een jeugdbrandweerdemon- stratie gegeven, om half drie gevolgd door de traditionele volksspelen. Deze bestaan uit: hinderniswedstrijd voor jongens van 13 tot en met 16 jaar; ringsteken voor meisjes 15 jaar en ouder, wagentrekken voor jongens van 13 jaar en ouder; limo nade-estafette voor meisjes en jongens van 13 jaar en ouder; koekhappen voor meis jes van 13 jaar en ouder. Aanmelding voor deelneming aan deze volksspelen kan geschieden tot en met maandag 27 april, 's avonds zes uur bij onderstaande adressen: O. A. Brink. Zandvoortselaan 119; „Café- taria-Restaurant", Binnenweg 79c; D. Keij- zer, Timorstraat 20; L. Kortekaas, Prinsen laan 24 en firma lac. Roest en Zn., Raad huisstraat 18. Voor de winnaars is een aantal fraaie en waardevolle prijzen aan gekocht, dat van donderdag 23 april af is te bezichtigen in de etalage van het laatst genoemde adres. Deze volksspelen worden dan omstreeks half vijf besloten met een grote taptoe, uit te voeren door de r.k. Harmonie „St. Michaël". De feestelijkheden beginnen des avonds om half acht met een muzikale rondgang door de gemeente, gevolgd door een lampionoptocht van de jeugdorgani saties. sportverenigingen en andere deel nemers, die zich hierbij willen aansluiten. Als verzamelplaats is de Dreefschool be stemd. Van acht uur tot ongeveer kwart over negen geeft „Eensgezind Excelsior" in de muziektent op het Raadhuisplein een con cert, waarna om half tien op het weiland aan de Vrij hei dsdreef een groot vuur werk zal worden ontstoken. Om tien uur begint het Oranjebal met attracties op het Raadhuisplein. De dansmuziek wordt ver zorgd door „The Westpias Melodians". Behalve door de Heemsteedse muziek korpsen „Sint Michaël" en „Eensgezind Ex celsior' wordt aan deze feestelijkheden ook nog medewerking verleend door de Dis tricts Gidsenband uit Amsterdam. Ten slotte zullen op het Wilhelminaplein weer enige kermisvermakelijkheden wor den opgesteld, die dinsdag 28 woensdag 29 en donderdag 30 april geopend zullen zijn De commissie „Koninginnedag" in Heem stede organiseert ook voor dit jaar een fotowedstrijd voor amateurs, waarvoor een aantal geldprijzen beschikbaar wordt ge steld. De foto's, die uiteraard alleen be trekking mogen hebben op de koninginne dagfeesten in Heemstede, moeten voor maandag 11 mei worden ingeleverd aan het. adres Raadhuisplein 2. Er mogen hoog stens drie foto's worden ingezonden, waar bij als formaat 9 x 12 cm is voorgeschre ven. De negatieven moeten worden bijge sloten. Inzendingen dienen te geschieden onder schuilnaam. Naam en adres van in- zender(ster) moeten in een aparte gesloten envelop worden bijgevoegd. Zondagmorgen om ongeveer half vijf is op de Haarlemmerstraat in Hillegom een 63-jarige kelner uit Haarlem met zijn bromfiets door een personenauto aangere den. De bromfietser, die van zijn werk kwam, heeft waarschijnlijk op de rijweg gereden. Vermoedelijk heeft de kelner een ruggewervelfractuur opgelopen. De be stuurder van de personenauto is doorge reden. Collega's van de kelner vonden de man even na de aanrijding op de weg. De bromfietser is naar het St. Elisabeths- gasthuis in Haarlem overgebracht. Advertentie Wanneer u echter kennis maakt met onze superieure kwaliteit, dan zegt u: Ja, dit is gehakt Prima! Prima! Dinsdag en woensdag Ons prima priiAI/T MAGERVLEES ULllHfX I gram Af et zakje kruiden en zout Grote Houtstraat 99 In Santpoorts Dorpskerk Zondag heeft onder bijzonder grote be langstelling in de Dorpskerk te Santpoort er waren plaatsen tekort de intrede en de bevestiging plaatsgehad van ds. J. C. Remijn uit Geertruidenberg. Onder de aanwezigen bevond zich onder meer Vel- sens burgemeester, mr. M. M. Kwint en verscheidene predikanten uit de IJmond. De Nederlands Hervormde gemeente in Santpoort maakte des morgens het eerst p:J Wm ■yf jfe 1 J& kennis ifièt ds'. Remijn, die toen door ds. C. E. Voorthuysen uit Breda werd be vestigd. In zijn prediking tijdens de intrede stelde ds. Remijn dat het stukje Brabant se land waar hij heeft mogen vertoeven net zo min als Santpoort een idylle is maar dat daar ook wolven huizen die de schapen belagen en schapen die eigenwijs zijn en de perken te buiten gaan. Ook in Santpoort zou hij samen met de gemeente trachten het evangelie zo goed mogelijk uit te dragen. Na de dienst maakte de nieuwe predi kant onder het genot, van een kopje thee kennis met zijn collega's. Het bestuur van de afdeling Heemste de van het Nationaal Rheumafonds is geen voorstander van collectes en dergelijke methoden tot het. inzamelen van geld. Men had daarom de heer en mevrouw Tade- ma-Sporry uitgenodigd vrijdagavond in de bovenzaal van het Minerva-theater een le zing te houden over het Verre Oosten. Het gedeelte voor de pauze werd verzorgd door de illustrator Auke Tadema, wiens causerie zich hoofdzakelijk beperkte tot Ja pan. Hij en zijn echtgenote bereikten To kio via Alaska. Over de hoofdstad van het Land van de Rijzende Zon raakte Auke Tadema bijna niet uitgesproken. Tokio is met zijn ongeveer twaalf miljoen inwo ners de grootste stad der aarde, waar de heer der schepping volgens Europese be grippen ontstellend wordt verwend. Des avonds levert Tokio door de enorme licht reclames een imposante aanblik op, om dat deze fantastisch bewegende beelden in aantal en vernuftige uitvoering zelfs Broadway volledig in de schaduw stellen. Uiteraard heeft de heer Tadema zich ook bezig gehouden met de Japanse men taliteit. Hij stelde, dat de Japanner bijzon der kunstgevoelig is. Vooral de tekenaar staat hier hoog in aanzien en er worden voor tekeningen enorme prijzen betaald. Daarom heeft hier ook de recente Van Gogh-tentoonstelling zulk een ongekende belangstelling getrokken. Spreker had- zelfs bij boerenkinderen in het achterland nog briefkaartreproducties van werken van Van Gogh gezien. De Japanner is een groot natuurliefhebber, het land heeft on telbare fraai aangelegde parken en tui nen, waar de bordjes „Verzoeke niets aan te raken" alleen in het Engels zijn ge steld. De Japanner heeft een dergelijke aansporing niet nodig, omdat hij van na ture bijzonder op orde en netheid is ge steld. Daarom zijn in de talrijke musea met hun fabelachtige kunstschatten ook de met toezicht belaste suppoosten volko men onbekend. Na de pauze gaf mevrouw Bob Tade ma-Sporry een toelichting op een groot aantal fraaie kleurendia's. Ook mevrouw Tadema besprak op di verse aspecten van het Japanse leven. Zo als hun voorkeur voor gloeiend hete ba den en de cultus van net bloemschikken. Wat dit laatste betreft vindt men op elke hotelkamer en treincoupé bijzonder kunst zinnig geschikte bloemstukjes, die dage lijks worden ververst. Ook mevrouw Ta dema was de liefde voor de natuur bij de Japanner opgevallen en zij heeft honder den mannen en vrouwen bezig gezien met het aanharken van bergen. Mevrouw Tadema vertoonde tenslotte nog een aantal dia's van de Philippijnen en Bangkok. In een bijzondere kerkdienst heeft ds. J. P. Jacobszoon zondagmiddag afscheid ge nomen als predikant van de Doopsgezinde Gemeente IJmuiden. De dienst had een normaal verloop. Na afloop van de dienst herinnerde de voorzitter van de Doopsge zinde kerkeraad, de heer P. Jonger, er aan hoeveel moeite het gekost had ds. Jacobs zoon naar IJmuiden te krijgen. Deze was namelijk een „begeerlijk man" voor alle Doopsgezinde gemeenten in Nederland en Oldeboorn had hem dan ook maar node laten gaan. Tweeëneenhalf jaar, van 28 oktober 1956 af, is ds. Jacobszoon als predi kant en secretaris van de Oecumenische Raad in IJmuiden de stuwende kracht ge weest, die de gemeente weer groot en sterk heeft gemaakt. Ten slotte bood de heer Jonger de scheidende predikant een koffer grammofoon en een plaat aan als afscheids geschenk van de Doopsgezinde gemeente. Na het dankwoord van ds. Jacobszoon kregen de gemeentenaren nog gelegenheid hem de hand te drukken. Vele vertegen woordigers van andere kerkelijke richtin gen waren bij het afscheid aanwezig. Ds. Jacobszoon is tot jeugdpredikant in Haar lem benoemd. De toneelgroep „Sandevoerde" heeft za terdag in Zomerlust in Zandvoort een op voering gegeven van het blijspel:: „Het huwelijk is een schone zaak'', van A. P. Dearsly. Dit blijspel voldeed over het al gemeen zeer goed. Menigmaal werd er knap toneelspel geleverd. Dit was vooral het geval met het trio Cedric, Alf en Will Donklin, de drie broers, die zich met de opvoeding van Pamela Weston hadden be last, respectivelijk gespeeld door Arie Wil- lemse, J. Ramkema en Wim Nijboer. Op kostelijke wijze kweet dit trio zich van zijn taak, waardoor de opvoering een bij zonder geestig karakter kreeg. Naast hen zagen wij Pamela Weston door An Heems kerk op sympatieke wijze uitgebeeld. In aanmerking genomen, dat zij deze avond voor het eerst op de planken stond, ver diende haar spel alle hulde, slechts was haar geluid af en toe wat zwak en daar door moeilijk verstaanbaar. Cor van Poel geest-Schaap tekende de huishoudster Mrs. Mathews ten voeten uit. Opnieuw deed zij zich deze avond kennen als een doorge winterd amateur toneelspeelster, die alle mogelijkheden van haar rol volledig weet uit te buiten. Bob Mackett kreeg in Martin Hartman een zeer goede gestalte. Minder voldeed ons Joop Portegies als dominee, Arthur Blake. Ook Piet Mudde als Tim Barton was weinig overtuigend. Een on voldoende rolkennis speelde bovendien bei den parten. Over het geheel echter kon dit laatste geen afbreuk doen aan de goede indruk die wij van dit spel meenamen en waarin de regisseur Jos. Dröse een zeer aanvaard bare opvatting openbaarde. Ook thans liet hij zich in verschillende onderdelen ken nen als een knap regisseur. Het bijzonder fraaie decor op het kleine toneel, vervaar digd door Ben Waterdrinker en voorzien van een suggestieve belichting van Frans Penaat, bracht terecht bij de aanvang van de voorstelling een spontaan „open doekje". Ten aanschouwe van een vrij groot aan tal belangstellenden heeft zondagmiddag van half twee tot vijf uur op het circuit van Zandvoort de eerste trainingsdag voor motorrenners, uitgeschreven door de KNMV plaats gehad, onder het waak zaam oog van de heer Piet Majoor. Het weer werkte bijzonder mee, het was zonnig en niet al te winderig en de renners bleken er zin in te hebben want door velen werden deze eerste dag uitste kende tijden gemaakt. Er viel bijzonder fraai racematerieel te bewonderen. Al gemene belangstelling wekten de beide 175 cc Ducati's met plastic uitlaten. Prach tige machines, die ongetwijfeld in de ko mende races veel van zich zullen doen spreken. Ook een drietal zijspannen nam aan de training deel, terwijl de 50 cc. ma chientjes, waarvan er twaalf op de baan kwamen, voor een ieder een openbaring werden. Er werden met deze „brommers" door sommige rijders tijden gemaakt die lagen boven de 70 km. per uur gemid deld, die is op het rechte einde zo om en nabij de 100 km., tijden, die zeer dicht la gen bij die van de 125 cc.ers, toen tien jaar geleden het circuit van Zandvoort geopend werd. Ongelukken deden zich deze eerste race dag niet voor, slechts twee tot de bezoe kers behorende bromfietsrijders, botsten op de toegangsweg naar het circuit tegen elkaar op en vielen waardoor een van hen met een hersenschudding naar een Haar lems ziekenhuis moest worden gebracht. Hockey in Zandvoort Het Amstelveense HIC, dat door het be zit van zeer slechte velden steeds wedstrij den moest afgelasten, heeft een grote ach terstand in de competitie. Hoewel kam pioen en degradant in de promotieklasse D bekend zijn, worden de wedstrijden uit gespeeld. HIC speelde zondag op eigen terrein tegen Zandvoort en won deze ont moeting met drie-twee. De veteranenploeg van Zandvoort, die bij Hurley deelnam aan een veteranen- toernooi waarbij uit Kennemerland ook een ploeg van HBS aanwezig was ein digde met vijf punten. Dit was onvoldoen de om als poulewinnaar uit de bus te ko men. Het door dit veteranentoernooi verjong de vierde herenelftal speelde voor de com petitie in de Onderbond Noordholland op eigen terrein tegen Hurley V. Zandvoort speelde maar met tien hockeyers, omdat .er spelers zonder af te zeggen waren weg gebleven. Hurley was compleet en open de in de eerste ;peelhelft de score. On danks verwoede pogingen van Hurley om de voorsprong te vergroten en van Zand voort om gelijk te maken, duurde het tot ongeveer halverwege de tweede helft toen de zeer snelle Groenenstein de partijen op gelijke voet kon brengen. Van Vessem en Kelder leidden de wedstrijd zo goed mo gelijk, waarbij moest worden opgetreden tegen een wat te fors spel der gasten. Veel last hadden de spelers van het voortduren de motorgeronk van de trainingswedstrij den op het circuit waardoor de fluitsigna len van de scheidsrechters soms bijna niet te horen waren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11