Bevredigende vooruitzichten bij Beijnes, dividend gepasseerd Panda en de Gouden Vlisco oppositie door tegemoetkoming van het bestuur rustig gestemd Wereldnieuws Aanvankelijk warm weer Inrichting hutten op tankers is van zeer groot belang Fa. B. ENGELENBERG Vlotte tewaterlating van „Eidsfoss" ió het zo mmm 2 Aandeelhoudersvergadering Van Vlissingen Kustvaartbedrijf krijgt bijna half miljoen vergoeding Tabaksindustrie Philips Korte werkweek voor Duitse mijnarbeiders Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland GRAPIU0M Engeland en de E.E.G. Minister Meir acht vrede met Arabieren nabij Funke's Roggebrood F N K E NIEUWE AFDELING BIJ N.D.S.M. KNSM sticht zelfstandige n.v. in Suriname Berkenblaadje Inschrijvingen op bouw van atoomcentrales Hogere winst Hotel Polen OFFIClëLE VERKOOP SiKKENS UKKEN MAANDAG 13 APRIL 195 9 „DE KWESTIE DER KAPITALISATIE van de vennootschap heeft uiteraard de aandacht van het bestuur. Mede met oog op de omstandigheid dat herkapitalisatie met fiscale faciliteiten thans niet mogelijk is, is de meerderheid van het bestuur van mening, dat overleg met aandeelhouders in welke vorm dan ook thans niet opportuun is. Mocht de gedachtenwisseling er toe aanleiding geven aandeelhouders te raadplegen, dan zal .dit zeker niet worden nagelaten." Deze verklaring van de heer J. M. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de raad van commissarissen in de jaarvergadering van de n.v. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond, was aanleiding voor de heer W. C. Posthumus Meyjes om aan te kondigen dat hij zijn stem zou uitbrengen tegen de op zijn eigen verzoek in de agenda opgenomen vier voorstellen. Hij zei dit te kunnen doen vooral nadat de voorzitter aan zijn verklaring had toegevoegd, dat zijn toezegging van mogelijke raadpleging van aandeelhouders zeker geen holle frase was. Ook zonder de tegenstemmen van de heer Posthumus Meyjes stond het reeds bü voorbaat vaat dat het bestuur de overwin ning zou behalen uit hoofde van zijn grote meerderheid van stemmen. Alle vier voor stellen werden dan ook verworpen; het voorstel A. om het dividend te verhogen van 14 tot 18 percent voor de gewone aan delen met 2513 tegen 387 stemmen; het voorstel B. inzake een herkapitalisatie van 50 percent van het gewone kapitaal met 2591 tegen 284 stemmen; het voorstel C. inzake een statutenwijziging tot wegneming van het beperkt stemrecht en tot het waar borgen van de continuïteit van de vennoot schap met 2501 tegen 379 stemmen en het voorstel D. tot benoeming van een com missie van aandeelhouders met 2604 tegen 279 stemmen. De gehouden stemming tot benoeming van commissarissen had tot resultaat dat ir. W. Kaars Sypesteijn J.Czn., die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen en dat dr. G. van der Wal wegens uitbreiding van het college tot commissaris werd be noemd. Het gaat hier, zoals bekend, om een zake. lijke controverse in de familie Fentener van Vlissingen, van wie vele leden zowel achter de bestuurstafel als in de zaal aan wezig waren. Het bestuur had aandeel houders geadviseerd de vier voorstellen te verwerpen, maar een der commissarissen, de heer H. L. Fentener van Vlissingen Sr., stond achter de voorstellen. Zijn woord voerder was zijn zoon, de heer H. L. Fen tener van Vlissingen jr., die zei te spreken als opposant en als vertegenwoordiger van de georganiseerde minderheid. De discussies werden nu en dan bijzonder levendig, maar de voorzitter slaagde erin de vergadering volkomen ordelijk te laten verlopen. Beurtelings gaven de heer J. Fen tener van Vlissingen als oudste dix-ecteur Gouvernement van Nieuw-Guinea kwam overeenkomst niet na De commissie van arbitrage in de zaak van E. van den Bos tegen het gouverne ment van Nieuw-Guinea heeft eindvonnis' gewezen en het gouvernement veroordeeld om aan de heer Van den Bos een schade- vei'goeding te betalen van 237.500, wegens de onrechtmatige niet-nakoming der door het gouvernement met de heer Van den Bos aangegane ovex-eenkomsten tot exploitatie van de kleine kustvaart in Nieuw-Guinea. Voorts werd het gouver nement veroox-deeld tot schadevergoeding wegens de door de heer Van den Bos ge maakte kosten van rechtsbijstand voor de behandeling van deze omvangrijke en in gewikkelde zaak. De commissie van arbi trage bestond uit prof. mr. P. S. Gerbi-an- dy, mr. J. H. Hoogesteger en mr. K. van Rijckevorsel. Met uitzondering van een korte pei'iode waarin de gezamenlijke fabrikanten col lectief besloten gedurende minimaal vier weken slechts 40 uur per week te doen werken, heeft het machinepark van de n.v. Tabaksindustrie v/h Gebr. Philips in Maastricht in 1958op volle kracht ge draaid. De uitbreiding van het machine park werd in 1957 voltooid. De afschrij vingen op deze uitbreidingen bereikten in 1958 hun maximuxn. Ofschoon voor 1959 wel weer enkele uitbreidingen op het pro gram staan, zullen de afschrijvingen dit jaar niet meer op het peil van de laatste jaren behoeven te komen. De exploitatie winst nam toe van 160.347 tot 182.088. Na afschrijvingen resteert een saldo winst van 16.300 (v.j. f 212.Aan houders van winstbewijzen wordt 1,20 per winst bewijs uitgekeerd. Prefei'ente aandeelhou ders krijgen onveranderd 6 percent divi dend. Het dividend op de gewone aandelen wordt wederom gepasseerd. Een bedrag van f 2.856 wordt toegevoegd aan de divi dendreserve voor gewone aandelen. Gedelegeerden van de Westduitse Bond van Mijnwerkers hebben zaterdag te Dus- seldorf een overeenkomst goedgekeurd die voorziet in invoering van een werk week van vijf dagen voor ongeveer 500.000 mijnwerkers in het Roergebied. De over eenkomst is reeds door de mijndirecties goedgekeurd. Zij zal op 1 mei van kracht worden. Het vex-lies van loon als gevolg van de kortere werkweek zal voor vijf- zevende onmiddellijk worden gecompen seerd; de rest voor 1 mei 1961. Exportstop kropsla België en Luxemburg zullen met ingang van 14 april de invoer van kropsla uit Nederland stop zetten. Dit is een gevolg van de prijsontwikke ling voor dit produkt op de markt in die landen. Hoe lang het invoerverbod zal duren valt niet te zeggen. De export van Nederlandse sla naar deze landen werd de laatste dagen reeds sterk be moeilijkt door het feit dat er een exportheffing betaald moest worden welke zaterdag 13 cent per krop bedroeg. De DAF in Amerika Een woordvoerder van de DAF deelde Reuter mede, dat de Internationale Auto-tentoonstelling in New York voor de DAF niet beter had kun nen zijn. Alleen reeds voor vertegenwoordigingen werden aanvragen van meer dan 1000 dealers ontvangen. Onze moeilijkheid is dat wij niet vol doende wagens hebben om aan de vraag te vol doen aldus de woordvoerder. Vereenigd Bezit van 1894 Aan een op 20 april te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Vereenigd Bezit van 1894 zal een wijziging van de statuten worden voorgesteld, die de uit gifte van aandelen van f 50.— nominaal mogelijk zal maken. en prof. dr. B. Pruyt als financieel des kundige toelichtingen naar aanleiding van vragen. Over de toekomstige financiering zeide de voorzitter zich thans niet te kun nen uitlaten. Met andere textielbedrijven is Vlisco niet te vergelijken. De heer Posthu mus Meyjes achtte het moeilijk te ontken nen, dat aandeelhouders ten gevolge van de grote winstinhoudingen niet altijd aan hun trek zijn gekomen. Prof. Pruyt deelde mede dat in het tijdvak 1945-'46 tot en met 1958 geïnvesteerd is 76.6 miljoen tegen lopende prijzen. Het leeuwedeel van dit bedrag is gefinancierd uit afschrijvingen. Met de belangen van aandeelhouders, aldus spreker, wordt terdege rekening gehouden. Advertentie alcoholvrij GRAPILLON druivensap is de drank voor iedere leeftijd Koop bij Uw wijnleverancier of reformhuis. Voordeliger in grote „gezelschapsfles" Daar in het onderhanden zynde werk nog enkele verliesposten schuilen en ge zien de onzekere vooruitzichten voor de toekomst stelt de directie van de Konink lijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwa gens Beijnes N.V. te Beverwijk in haar jaarverslag over 1958 voor geen dividend uit te keren (v. j. 6 percent op de prefe rente en 5 percent op de gewone aan delen) en het winstsaldo ad f 132.103 (f 121.828) over te brengen naar nieuwe rekening. De fabricagerekening sloot met een voordelig saldo ad f 475.013 (f 539.028). Afgeschreven wordt f 327.433 (f 351.297). De eei-ste zes maanden was de fabriek nog redelijk bezet met het afwerken van getrokken internationale rijtuigen voor de Nederlandse Spoorwegen en restauratie- en personenrijtuigen voor de Indonesische Spoorwegen. Geleidelijk liep de bezetting sterk terug en de tweede helft van 1958 kenmerkte zich door maatregelen om de gevolgen van de onderbezetting zoveel mo gelijk te beperken. De personeelssterkte werd van 678 tot 537 man teruggebracht. Door het aannemen van opdrachten ook buiten de wagonbouw tegen dikwijls verliesgevende prijzen en door het uit lenen van werknemei-s aan andere bedrij ven, kon voldoende vakkundig personeel gehandhaafd worden, -voor de uitvoering van nieuwe tramordefs'. Een begin werd gemaakt met de pgoduktie -yap Jtichtvér- warmingsinstallaties voor woonhuizen. Het verlies geleden door ondei-bezetting werd gecompenseerd door de gunstige uitslag Te Londen is van gewoonlijk welinge lichte zijde vernomen dat Engeland de tien andere O.E.E.S.-landen, die niet zijn aan gesloten bij de Europese Gemeenschappe lijke Markt, raadpleegt over toekomstige onderhandelingen in het kader van de Or ganisatie voor Eux-opese Economische Samenwei-king over vrijhandel in Europa. TEL AVIV (AFP) „De vrede met de Arabieren is nog nooit zo nabij geweest als thans, omdat de Arabieren begrijpen, dat Israël een sterke staat is, die niet kon worden vernietigd", aldus de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, ine'vrouw Golda Meir, op een bijeenkomst van de Mapai. In antwoord op vragen van de linker vleugel van deze partij gaf mevrouw Meir te kennen, dat de Isi'aelische x-egering ondanks alle stappen nooit van de Rus sische regering een lening had kunnen Advertentie Boordevol kracht en vita mine B. - 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet. Hofleverancier van enkele opdrachten. Zodoende kon de fabrikagerekening, na normale afschrij vingen, met winst-saldo worden afgesloten. Voor 1959 zijn de vooruitzichten bevre digend. Na enkele maanden van onder bezetting kan de beschikbare capaciteit thans weer in bevredigender mate worden benut. Een opdracht van het Gemeente vervoerbedrijf Amsterdam voor de bouw van twaalf tweedelige rijtuigen nadert zijn voltooiing. Inmiddels werd begonnen met een serie van drieëndertig driedelige rij tuigen. De orderportefeuille had per 31 de cember 1958 een waarde van ruim f 11 mil joen. Van een aanbod tot omruiling van aan delen Beijnes in aandelen Vei-enigde Ma chine Fabrieken is door bijna alle aan deelhouders gebruik gemaakt. De directie meent dat deze samensmelting de mogelijk heid vei-groot de werkgelegenheid in de fabriek te handhaven. Teneinde de samen werking volledig tot uitdrukking te kun nen brengen in het bestuur van de N.V.. hebben commissarissen besloten hun zetels ter beschikking te stellen. (Van een onzer verslaggevers) DE TEWATERLATING van de 19.450 ton metende motortanker „Eidsfoss" voor Messrs. Thor Thoressen Co te Oslo heeft zaterdagmiddag op bijzonder vlotte wijze bij de Nederlandsche Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam plaats gehad. Na de tewaterlating was er een ontvangst in de koffiekamer op de werf. Tevens bestond er gelegenheid om een ge heel nieuwe afdeling op de werf te be zichtigen: namelijk de standaardmodel- hutten. Tegenwoordig wordt er steeds meer aan dacht besteed aan de verblijven van de bemanningen. Het is daarom noodzakelijk dat een goed geoutilleerde werf zich ook hiermee intensief bezighoudt. Als een reder tot de conclusie is gekomen dat hij bij de N.D.S.M. een passagiei-s-, tank- of vrachtschip zal laten bouwen en hij is het eens geworden over de gx-ootte, de uit rusting, de snelheid en het di-aagvei-mogen van het schip, dan stelt hij zich de vi'aag hoe de hutten en de salons ingericht zullen moeten worden. Vooral de specialisatie in de bouw van grote en zeer grote tank schepen bij de N.D.S.M. heeft geleid tot het ontwerpen van standaai'dmodelhutten. De accommodatie voor de opvarenden van deze schepen is juist van zulk een grote betekenis omdat tankers doorgaans zo goed als onafgebi-oken op zee zijn en slechts heel kort in havens verblijven. Extra aan dacht voor de bouw en inrichting van de hutten op tankers is daarom van evident belang. De modelhutten op de werf van de N.D.S.M. zijn zeer comfortabel. Aan alles is gedacht. Als men een kijkje neemt in deze hutten, dan waant men zich zonder al De K.N.S.M. zal, indien de te verwach ten investeringsverordening is aanvaard, in Suriname een zelfstandige n.v. stichten, waarin zij een of meer van haar schepen kan onderbrengen. De K.N.S.M. betaalt slechts belasting in Nederland. Door deze n.v. zal Suriname fiscale voordelen krijgen. Het is uiteraard nog niet bekend wanneer de omzetting zal geschieden en welke schepen in de n.v zullen worden ondergebracht. Dit jaar be staat de K.N.S.M. in Suriname 75 jaar en de maatschappij heeft nimmer belasting behoeven te betalen, daar scheepvaart maatschappijen slechts belastingplichtig zijn in het land van vestiging. ALVORENS we het instinct aan-een min of meer diepzinnige beschouwing gaan onderwerpen, is het toch wel goed een voorbeeld van typische instincthande lingen bij de hand te hebben, zodat we op elk willekeurig moment daar naar kunnen verwijzen. Laten we dan maar eens zo'n opgerold berkenblaadje nemen, die we bij tientallen in het bos kunnen aantreffen. Zij zien er uit als peperhuisjes en zijn om gekeerd dus met de punt naar boven opgehangen. Dit opgerolde blaadje is eigenlijk een broedwieg en werd vervaar digd door een nietige snuit- kever (Rhynchites betulae), de berkenbladroller die, zoals de naamreeds zegt. berken blaadjes trechtervormig in el kaar rolt. zodat een veilig be sloten ruimte ontstaat waarin de eieren kunnen worden ge deponeerd. Uit deze eitjes komen na verloop van tijd de larven die in het peperhuisje niet alleen een veilig en doelmatig onderkomen vinden, mo.ar bovendien in de bestanddelen van het berkenblad voedsel aantreffen om voor spoedig op te groeien. De berkenbladroller is in de uitgebreide familie van de snuit- kevers (waarvan in totaal 30.000 verschil lende soorten zijn beschreven) niet de enige trechterwikkelaar, want ook de wijf jes van de Altelabus, Apoderus en andere rollen de bladen van bomen, zoals de haze laar, tot een peperhuisje, waarin de larven hun jeugd op genoeglijke wijze slijten. Het jonge broed groeit buiten tegenwoordigheid van de ouders op, maar gelukkig heeft de kevermoeder door vervaardiging van deze broedwieg treffend goed voor de nakome lingschap gezorgd, zodat haar afwezigheid niet gemist wordt. We maken daar op zettelijk melding van, juist in verband met wat te gelegener tijd over de instincten zal worden aangevoerd. Ogenschijnlijk geeft dat onnozele berkènblaadje, ineen gerold tot een onaanzienlijk peperhuisje, weinig reden tot geestdrift. Zelfs een sta melend kleutertje zou zo'n blaadje in el kaar kunnen rollen, zodat voor enige ver bazing voor het werk van de kever voor alsnog geen ruimte is. Wanneer we echter zouden vragen, dit berkenblad zö op te rollen dat het de grootste stevigheid én duurzaamheid in zich verenigt, terwijl het tegelijkertijd de overvloedigste hoeveelheid voedsel voor de aanstaande larven moet bieden en tevens de geringste krachtsin- spanning van de kever moet vergen, dan komen we plotse ling voor een vraagstuk te staan dat maar heel weinig mensen zouden kunnen op lossen. De kleuter staat even machteloos tegenover een dergelijk gecompliceerd pro bleem als de meeste lei ders van grote concerns, of de minister president van een willekeurig kabinet. Want uit deze doolhof van wensen kan uitsluitend met behulp van de hogere wis kunde een bevredigend antwoord worden gegeven. De berkenbladroller denkt over dit vraagstuk echter geen moment na, maar knaagt eerst aan de rechter bladhelft een enigszins S-vormige snede tot aan de hoofdnerf, vervolgens knaagt zij de hoofd nerf een beetje aan, zodat de toevoer van sap naar het blad vermindert en verslap ping kan intreden, en tenslotte wordt een gerekte S-vormige snede in de linker blad helft gemaakt. Het vraagstuk, waarover kopstukken van wereldconcerns en leden van kabineten zich vergeefs het hoofd zouden hebben gebroken, is daarmee op gelost. Maar hoe? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 4. Ongerust keek Panda rond. „Waar is Joris opeens gebleven?", mompelde hij, „is hij misschien weggelopen, omdat hij denkt, dat hij toch geen kans heeft, nu er zoveel liefhebbers voor dat baantje zijn? Wat jammer! Het is nu twee uur, dus de Direc teur zal nu de sollicitanten ontvangen". Ergens in het museum sloeg een klok en bijna tegelijkertijd ging de deur van de Directeurskamer open. En dxiar, in de deur opening verscheenJoris Goedbloed! Hij tipte achteloos de as van zijn sigaret en sprak: „Heren, het spijt me, dat ik u voor niets heb laten komen. In de vacature is voorzien. U kunt dus allen weer gaan!" Onder boos gemompel stonden de bereisde heren op en verlieten het museum. Alleen Panda bleef achter. Met open mond staar de hij naar Joris, die daar stond, alsof hij de Directeur was. „Joris!", bracht hij er eindelijk uit, hoe wat„Dat komt straks, manneke", zei Joris vriendelijk, blijft gij nog even hier om nakomende sol licitanten te waarschuwen, dat zij niet meer in aanmerking komen. Daarmede be spaart ge hen onnodig wachten". „Eh ja", stamelde Panda, „maar hoeeh hoe kom jij daar?" „Dat komt straks aan de orde", herhaalde Joris, „ik heb nu geen tijd. Ik moet nog even iets me' de Direc teur bespreken". En hij verdween weer in de kamer. te veel fantasie aan boord van een passa giersschip. Als men althans niet een blik uit de patrijspoorten werpt want dan zal men geen zee aanschouwen. De N.D.S.M. is ook ovei-gegaan tot het ontwerpen en inrichten van deze hutten omdat vele reders van de scheepswerf zo duidelijk mogelijke inlichtingen, voorlich ting en advies verwachten. Men deelde ons bij de N.D.S.M. mee dat men. dank zij de nodige ervaring en research werk. de reders alle service kan bieden die zij maar wen sen. De ï'eder kan zich in de modelhutten onder meer laten voorlichten over de kleuren van de hutbekleding, de wenselijk heid ten aanzien van een praktische salon meubilering cn de stof waarmee stoelen en banken behoren te worden bekleed. Aan de hand van het tentoongestelde kan hij in details aanwijzingen geven en zijn bestellingen nauwkeurig opgeven. De N.D.S.M. standaardinrichting voor de hut ten van tankschepen heeft in de praktijk reeds bewezen zeer goed te voldoen. De Europese Commissie voor Atoom energie (Euratoom) lieeft in Washington en Brussel bekend gemaakt dat zij stap pen heeft genomen om binnen een jaar de bouw te laten beginnen van kernkracht- stations in de zes landen van Euratoom. Particuliere- en overheidsondernemingen in de zes landen zijn uitgenodigd voorstel len in te dienen om de stations te bouwen en te gebruiken krachtens het gemeen schappelijk program van de Verenigde Sta ten en Euratoom voor kernenergie. De inschrijvingen sluiten op 1 septem ber en beoogd wordt dat in april 1960 met de bouw begonnen wordt en dat de bouw per 31 december 1963 voltooid zal zijn Het. program is gericht op installatie in de zes landen van een capaciteit van naar schat ting een miljoen kilowatt in de komende vier tot zes jaar. Euratoom hoopt elektri sche stroom op economisch verantwoorde wijze te kunnen winnen om het hoofd te bieden aan de toenemende behoeften in West-Europa. De Amerikaanse Commissie voor Atoom energie (AEC) zei dat het openstellen van de inschrijving en het noemen van bouw data door Euratoom het program op maxi mum snelheid brengt. De inschrijvingen zullen gemeenschappelijk bekeken worden door Euratoom en de AEC. De krachtsta tions zullen reactors gebruiken. In 1958 zijn de bedrijfsresultaten in alle afdelingen van de n.v. Hotel Polen te Am sterdam bevredigend geweest. Vooral de omzetten van hotel en restaurant wax~en, .speciaal in het tweede halfjaar, aanzienlijk hoger dan fn dé overeenkomstige periode van .1957. Deze vex'meerdering" schrijft de directie toe aan de gi-ote stroom van buitenlandse bezoekers. Dank zij de stijging van de omzet met 7.6 percent en een stijging van de exploi tatiekosten (exclusief afschrijvingen) met slechts 3.8 pei'cent, was het exploitatie saldo 49.934 hoger. Het beliep f 325.441 (v.j. t 275.507). Na aftrek van onder an dere afschrijvingen ad 1 128.257 (f 147.355) en back-sei'vice pensioenen ad f 64.963 (ni hil) resteert een bedrijfswinst van 126.728 119.320). Voor belastingen wordt aan de bestemmingsreserve ge doteerd 70.000 (onv.). Als nettowinst is hierna beschikbaar 56.728 (f 49.320). Zo als bekend, wox-dt het dividend verhoogd van 8 tot 9 percent. Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tej. 15252 .AUTOFLEX" AUTOLAKKEN Polio. Volgens een mededeling van de ge zondheidsdienst van de Verenigde Sta ten zijn er in het jaar dat op 28 maart jl. eindigde 3.206 gevallen van polio- myelitis met verlammingsverschijnse len geregistreerd, tegen 2.005 in de twaalf maanden daarvoor. Honderdduizend. De Amerikaan Alan Ro bert Nye, die zondag door een Cubaan se revolutionaire rechtbank ter dood was vei-oordeeld, omdat hij zich voor honderdduizend dollar verhuurd zou hebben om rebellenleider Fidel Castro te doden, is door de rechtbank gelegen heid gegeven het land binnen twee et malen te verlaten. Op Cuba zijn vrijdag weer vier „oorlogsmisdadiger" geëxecu teerd, waarmee het onofficiële aantal op 534 is gebracht. Winter. Een sneeuwstorm die in de Golf van Mexico ontstaan is, bracht zondag in noordelijke richting over het ooste lijk kustgebied der Verenigde Staten, de winter terug. In Virgina lopen de pe ren en pruimen gevaar na het zomerse weer van verleden week. De kersen bloesem van Washington ging onder vlokken sneeuw schuil. De stad New York kreeg een flink pak sneeuw. In Moskou was het zaterdag de warmste 11 april sinds zeventig jaar. Het kwik steeg tot 18 graden. Democratisch. De twee Italiaanse groe pen monax-chisten hebben besloten zich te verenigen tot de „Italiaanse demo cratische partij". De volksmonax-chisten en de nationale monarchisten beschik ten samen over 24 zetels van de 596 ze tels in de Kamer van Afgevaardigden. Voorkeur. De Parijse hotelhouders geven „strikt zakelijk gezien" de voorkeur aan de Duitse toeristen. Dit wordt gezegd in een artikel over het gedrag van bui tenlandse toeristen, dat verschenen is in het Parijse blad voor zakenlieden „Les Echos". De Duitsei-s, zo luidt de conclusie, zijn „vriendelijk tegenover de hotelleiding en het personeel, zij zijn x-oyaal met fooien, geven gemakkelijk geld uit en stellen geen hoge eisen". Belediging. Het orgaan van de vakbonden in de Sovjet-Unie „Trud" trekt van leer tegen bepaalde westelijke toeristen, die naar de Sovjet-Unie komen om „zwarte handel" te drijven. Het blad noemt sluik handel in Zwitserse horloge en Ameri kaanse dollars" een kapitalistische be lediging". „Trud" citeert een geval van een Argentijnse toei-ist, die in zijn ho tel dagelijks vijftig Zwitserse horloges verkocht. Hij zou te oordelen naar zijn naam, Vagram Dangazyan, van Ar meense afkomst zijn. Ongewenst. De Amerikaanse immigratie dienst heeft meegedeeld dat aan de voormalige Venezolaanse president Pe rez Jiminez toestemming is verleend nog tot 15 mei met zijn echtgenote en vier kinderen in de Verenigde Staten te blijven. Hij zou er nog niet in geslaagd zijn een keuze voor een toekomstige verblijfplaats te maken. Wangedrag. De i-ooms-katholieke Poolse priester Zygfryd Jablonski is gearres teerd, op beschuldiging kinderen slecht behandeld te hebben bij het godsdienst onderwijs. Volgens het bureau van de procureur heeft de priester kinderen ge slagen wegens wangedrag en wegens het niet' meenemen van de catechismus. Wraak. De voormalige Amerikaanse pi loot Claude Eatherley, die de aanval len met atoombommen boven Hirosji- ma en Nagasaki leidde, moet voor een onderzoek naar zijn geestestoestand drie maanden in een hospitaal worden opgenomen, zo heeft een rechter be paald. Volgens de officier van justitie meent Eatherly dat de Japanners hem uit wraak willen doden. Sedert het eind van de oorlog is de ex-piloot reeds in een aantal inlichtingen geweest. Rechtstoestand. Er zijn op de wereld nog elf staten waar de vrouwen het actief en passief kiesrecht missen. In vijf lan den zijn aan het vrouwenkiesrecht nog beperkingen verbonden, doch in zeven tig landen hebben de mannen en vrou wen gelijke politieke rechten, zo blijkt uit een UNO-memoi'andum. De UNO- commissie voor de rechtstoestand voor de vrouw, die te New York haar jaar vergadering houdt heeft in een resolu tie aangedi-ongen op een internationaal verdrag betreffende de vaststelling van een minimum huwelijksleeftijd. Griep. De influenza-epidemie van de eer ste maanden van dit jaar is zowel naar aard als naar omvang minder einstig dan de gi'iepepidemie van 1957-1958, zo heeft de Wereldgezondheidsorganisatie te Genève bekendgemaakt. Het K.N.M.I. deelt mede: Zowel in de nacht van zaterdag op zondag als in de nacht van zondag op maandag passeerde een front met regen ons land. Het laatste front was een warmtefront, samenhan gend met een depressiegebied op de Oceaan Zuidelijke winden voerden daarna warme lucht, waarin in Frankrijk maximumtem- peratui'en van 20 tot 25 graden voorkwa men, naar ons land. Boven centraal-Euro- pa is de luchtdruk de laatste dagen ge leidelijk verder gestegen, terwijl ook bo ven het Oostzeegebied de barometerstan den voortdurend hoger worden. Op de oceaan handhaaft zich een groot en ge compliceerd lagedrukgebied, waarvan het zwaartepunt zich op ongeveer 1000 kilo meter ten westen van Ierland bevindt Ver schillende storlngsgebieden bewegen hier omheen. Een nieuwe, nog in betekenis toenemende depressie, is snel van de om geving van Newfoundland naar het zee gebied ten noordwesten van de Azoren ge trokken. Deze wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk welke zich morgen over de Golf van Biscaye naar Frankrijk zal uitbreiden en er oorzaak van zal zijn dat de winden in West-Europa tij delijk weer meer naar zuidwest ruimen en minder warme lucht binnen stroomt. Deze lucht zal morgen wellicht ook ons land be reiken en aanleiding geven tot enkele buien en afkoeling. WERKRAPPORTEN Temperaturen ouiten- en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Sa Dinsdag 14 april Zon op 5.48 uur, onder 19.34 uur. Maan op 9.40 uur, onder 0.42 uur. Maanstanden 16 april 8.32 uur eerste kwartier. 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 13 april Hoog water 6.41 en 19.01 uur. Laag water 2.20 en 14.41 uur. Dinsdag 14 april Hoog water 7.16 en 19.41 uur. Laag water 2.51 en 15.09 uur. Het hoog en laag water te Zand voort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder licht bew z 10 0,3 Ypenburg half bew. zw 11 0,5 Vlissingen licht bew. z 9 2 Eelde half bew. z 10 0,3 Twente licht bew. z 12 0,1 De Bilt licht bew. z 9 0,6 Eindhoven licht bew. zo 9 2 Vlv. Z-Limb licht oew. zzo 12 5 Helsinki zwaar bew w 2 0 Stockholm onbewolkt wzw -1 1 Oslo geheel bew windst. 2 0 Kopenhagen mist zw 5 4 Londen zwaar bew. z 9 0,6 Amsterdam half bew. z 9 0,4 Brussel half bew. zzo 11 2 Luxemburg licht bew. zo 7 3 Parijs onbewolkt zzo 8 2 Bordeaux half bew. zzo 11 0 Grenoble onbewolkt windst. 6 0 Nice zwaar bew. n 9 0 Berlijn zwaar bew. windst. 9 0,4 Frankfort mist O 5 3 München licht bew. z 6 2 Zürich zwaar bew. OZO 4 0 Genève licht bew. nno 6 0 Locarno licht bew. windst. 4 0 Wenen regen wzw 10 0,2 Innsbruck licht bew. windst. 2 0 Rome onbewolkt O 8 0 Ajaccio onbewolkt ono 8 0 Algiers licht bew. z 22 0 i

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2