Horen en zien TUMBO EN ZIJN AVONTUREN Geheim rond Leonoor Bij de toekenning van de prijs der muziekcritiek aan Wouter Paap en Agenda voor Haarlem Acteur Den Louis Gimberg in Haag overleden 4 NABESCHOUWINGEN Manders als vanouds Kunstmaandorkest heeft alles mee De radio geeft dinsdag T elevisie programma Moskou bouwt hoogste t.vAoren ter wereld Bob de Lan£e gaat naar Haagse Comedie Beverwijkers wonnen e.h.b.o.-wedstrijd DE HOUTWERK N.V. Werken van Maaike Braat in Parijs bekroond Vrouw door hamerslagen om het leven gebracht door Daniel Gray MAANDAG 13 APRIL 1959 In het Singermuseum te Laren, waar Theo Eerdmans als quizmaster optrad, heerste zaterdagavond een kalme stem ming. Pas tegen het slot van de uitzending kwam er enige actie in de vragenrubriek „Je neemt er wat van mee". Rustig be reikte een bewoner uit het Belgische Has selt, die veel weet van de geschiedenis van de laatste wereldoorlog, de volgende ronde. Twee nieuwelingen konden de vra gen niet beantwoorden. De stemming steeg bij de komst van de heer Licht uit Eindhoven, een eenvoudige arbeider, die de studie van Rembrandt tot hobby heeft gekozen. Tot voor kort beschikte hij over weinig litteratuur en had hij weinig echte schilderijen gezien, maar na zijn eerste verschijning op het scherm stroomden boeken en reprodukties zijn huis binnen. In het museum te Laren stond zelfs een karretje met nieuwe reprodukties op hem te wachten. De Eindhovenaar was ervan onder de indruk, maar hij was niet uit zijn evenwicht geslagen. De kijker zal ver heugd zijn geweest, dat de vragen goed beantwoord werden en dat de heer Licht in mei mag trachten duizend gulden te winnen. Tom Manders voelde zich in „Saint Ger main de Prés" weer ouderwets thuis, ge tuige de goed geslaagde en uitstekend voorbereide uitzending, waarbij hij ter zijde werd gestaan door de artiesten van vroegere VARA-programma's. Misschien was het geheel niet zo grappig als een maand geleden, maar het valt dan ook niet mee een zo omvangrijk programma in al le onderdelen op peil te houden. Een deel der kijkers zal blij geweest zijn, dat zijn auto nog niet in een museum opgeborgen is, want het voertuig bewijst nog amusan te diensten. Er wordt veel geschreeuwd in dit programma, maar blijkbaar nog niet hard genoeg om betere teksten.. Zondagavond zagen wij op het scherm het Amsterdams Kunstmaandorkest in ac tie, dat onder leiding van Anton Kersjes een populair-klassiek programma verzorg de. Dit was voor zo'n demonstratie beter geschikt dan dat, waarmee een paar weken geleden de Vlaamse televisie aankwam. Het bleek bij een compositie van De Falla, dat het een hopeloos geval is gecompli ceerde orkestraties in beeld te willen bren gen. Een Divertimento van Mozart voor strijkorkest liet zich met enkele close-ups wel verduidelijken, alleen stoorde op be paalde momenten het verglijdende beeld, dat de indruk gaf alsof het orkest in een draaiende mallemolen zat. Wisselende beel_ den, waar het pas geeft, bestmaar dan statisch gefixeerd. Een voortreffelijke op lossing gaf dit K.R.O.-programma te zien van de vertolking van de Havanaise van Saint-Saëns met de violist Theo Olof als solist. Uiteraard werden hoofdzakelijk diens figuur en speeltechniek belicht. Slechts in de tussenfilm en in de coda werd ook het orkest „aangeschoten". Met „Pertetuum Mobile" en de wals „Rosen aus dem Süden" van Johann Strauss werd een verantwoord spel gespeeld met de orkestra tie, die daar trouwens alle geschiktheid voor heeft. De aard der muziek kan trou wens wel wat show verdragen. Aan het vlotte concert gingen een circus achtig variété uit Treslong in Hillegom en een documentaire over irrigatiewerken vooraf, een knap werkstuk, maar hier niet erg gelukkig geplaatst. „Sport in beeld" is een nog naar een eigen vorm zoekende ru briek, die voorlopig voor radioluisteraars teveel herhalingen bevat. Beeldschermer Advertentie W''A-,/-,-.-,.*.., Wi. 'M HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Lichtbaken caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Metropole ork. en solist. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. i6.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Een tentoonstelling in Hollandia door Claude Belloni. 18.00 Lichte muziek. 18.30 K.V.P.. pol. caus. 18.30 R.V.U.: De geheime dienst van Mithra. c-oor dr M. J. Vermaseren (derde lezing). 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Sportpraatje. IS.35 Gram. 20.30 Dem Unbekannten GÓtt ora torium. (In de pauze: pl.m. 21.30—22.00 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus.). 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. vor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de zie ken. 12.0 Orgel en zang. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek: 1. Act. op het gebied van de onkruidbestrijding. 2. De runderhorzelbestrij- öing. 12.30 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram 13.20 Promenade-ork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Instr. trio. 14.35 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de huisvrouw. 15.30 Pia norecital. 16.00 Voordr. 16.20 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pia nospel. 18.30 Schotse dansmuziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaretprogr. 20.55 Gram. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Toneelbe schouwing. 22.15 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling, 23.21 Gram. 23.34—24.00 Orgel en zang. NTS. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Docu mentaire film. 20.50-22.20 Speelfilm. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel (verv.). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Kamermuz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuziek, (verv.). 16.25 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano recital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisbeleve nissen. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kroniek. 21.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Polyfone muz. 22.55— 28.00 Nieuws. Zaterdagmiddag werd in de aula van Museum Boymans-Van Beuningen te Rot terdam aan de bekende muziekcriticus en componist Wouter Paap de „Pierre Bayle prijs" uitgereikt. Deze onderscheiding gaat uit van de Rotterdamse Kunststichting en wordt jaarlijks toegekend aan een door een jury aangewezen persoonlijkheid, die op het gebied van de kunst stelselmatig en op litterair niveau verscheidene jaren een bemiddelende critische taak opbou wend en gezag afdwingend heeft verricht. De naam die deze critiekprijs draagt is die van een Frans verlichtingsfilosoof, die zich te Rotterdam vestigde, er sinds 1684 een populair wetenschappelijk maandblad uit gaf en er in 1706 overleed, de reputatie na latend van een bevoegd en onpartijdig kunstbeoordelaar. Nadat vorige jaren de de prijs voor bouwkunst en film was be stemd geweest, ging het dus nu om de mu zikale journalistiek. De jury, bestaande uit de heren Willem Andriessen, dr. J. Da- niskas, prof. dr. E. Reeser en W. A. Wage- ner, was unaniem van oordeel dat de „Pierre Bayle prijs" voor muziekcritiek (een bedrag van twaalfhonderdvijftig gul den en een gedenkpenning) aan Wouter Paap diende te worden toegekend. De grote belangstelling uit allerhande krin gen van het Nederlandse muziekleven, be toond bij de plechtige uitreiking, kon ge zien worden als instemming met dit besluit. Het Rotterdams Harpkwartet bracht op gedistingeerde wijze „Capriccio" van Ba- dings en „Sonata a cinque" van Malipiero ten gehore. De toekenning werd door mr. Herman Vlug, voorzitter van de Rotter damse Kunststichting gemotiveerd en toe gelicht. Verder werd men vergast op een toespraak van de gehuldigde: een causerie die uiteraard met een dankbetuiging be gon doch op spontane wijze uitdijde tot een verklaring van zijn levenstaak, gezien als roeping. Niet zonder ironie tekende Wou ter Paap een algemeen beeld van het vak muziekcriticus. Beginnende met het bedenkelijke type van de muzikale amateur, die er op uit gezonden wordt zijn oordeel te geven over prestaties, die theoretisch en geestelijk boven zijn niveau liggen en dit meestal klaarspeelt met een minimum aan be scheidenheid en een maximum aan bru taliteit, dat zelfs letterdieverij niet ont ziet. Dan is er wat men nog al eens noemt ..de mislukte musicus". Aangezien er geen soort „middenstandsdiploma" voor het vak Radio-Moskou heeft zondag verteld dat Rusland dit jaar begint met de bouw van een kegelvormige televisietoren die hoger zal worden dan enig ander bouwsel ter wereld en die een tv-beeld zal sturen naar districten 120 kilometer buiten Moskou. De toren zal gebouwd worden in het Dzerz- jinskipark in Ostankino en hij krijgt een hoogte van vijfhonderd meter. Het station is bestemd voor drie tv-programma's. waarbij een in kleuren, als mede voor drie UKG-programma's. Drie liften zullen be zoekers in tachtig seconden naar een hoogte van vierhonderd meter brengen. bestaat, zal men de muziekcritici toch moeten recruteren uit de muzikaal gevorm- den en dan is er altijd nog de kans dat zelfs uit een „mislukte muzikant" een voortreffelijk criticus groeit én kan het bovendien blijken dat hij ook als musicus geen mislukkeling is. Bij wat hij weet en wat hij kan, dus ook bij de gave om zijn gedachten duidelijk uit te drukken en de gevoelswaarde van zijn woorden zuiver af te wegen, komt dan als overwegende fac tor: wat hij betekent als mens. Terugblikkend op zijn loopbaan, ver telde Wouter Paap hoe hij als tienjarige knaap portretten van componisten ver zamelde, zoals men tegenwoordig suiker zakjes collectioneert, hoe zijn belangstel ling voor de muziekgeschiedenis groeide toen hij het geïllustreerde werk van Nau- mann leerde kennen, vervolgens wat hij te danken had aan de critieken en ver handelingen van Herman Rutten, hoe hij kennis maakte met het concertpodium door muziekbladen om te slaan en achting en vrees leerde voor de critici en hoe hij op het onderwijzersexamen een extra compliment kreeg van Van Milligen voor zijn muziekaal opstel. Het onderwijzers vak werd weldra verwisseld voor de jour nalistiek, gepaard met voortgezette studie van de muziek. En zo kwam Paap tot zijn eerste proeven, zij het dan anoniem, van de critiek, waarbij de vingerwijzingen van Piet Tiggers van bijzondere waarde bleken. De omgang met kunstenaars en dichters verbreedde verder zijn inzichten. Onder meer kreeg hij van de dichter Nijhoff de raad zo te schrijven, dat het voor iedereen verstaanbaar zou zijn. Na de bevrijding begon Wouter Paap zich bijzonder te ontplooien met de stichting van een maandblad: „Mens en Melodie" kreeg zijn titel naar aanleiding van het grote succes, verworven met een aldus genoemde popu laire inleiding tot muziekgenieten. Paap vond door zijn redactionele werk aller hande contacten met het Nedei'landse mu ziekleven, zowel in de sector der fanfare als in die van het concertgebouw. Hij heeft zijn taak begrepen als bemiddelaar en medebouwer aan onze muziekmaatschap pij. De eenvoud en de openheid van zijn geschriften, zijn klare kijk op het omvang rijke terrein en zijn humane inzichten ty peren hem tevens als mens en als de criti cus „par excellence". Het was zijn roeping. En dat hij daarenboven als musicus „niet mislukt" is en tevens als zodanig een zeldzaam evenwicht weet te bewaren, legt gewicht in de schaal om hem de „Pierre Bayle prijs" van harte te gunnen. Tot besluit van de plechtigheid kwam de Koninklijke Harmonie van Maastricht dé bekroonde huldigen met een aubade. Jos. de Klerk De heer Bob de Lange zal voor het ko mende seizoen als acteur-regisseur ver bonden zijn aan de Haagse Comedie, zo deelt de directie van dit gezelschap ons mee. De heer De Lange is thans regisseur/ acteur bij Het Rotterdams Toneel. Als di recteur van dit gezelschap is hij enige -tijd geleden al afgetreden. In een der bovenzalen van restaurant Brinkmann in Haarlem werden zaterdag middag de voorwedstrijden gehouden in eerste hulp bij ongelukken, waarvan de winnende ploeg zal deelnemen aan de lan delijke kampioenswedstrijden, die zaterdag 2 mei in Castricum zullen worden gehou den. Aan deze voorwedstrijden, georgani seerd door de Haarlemse afdeling E.H.B.O. „Snelverband" hebben acht ploegen deel genomen: namelijk twee uit Beverwijk (Hoogovens), Haarlem en Nieuw-Vennep en één uit Heemstede en Zaandam. Beverwijk 2 eindigde hierbij als eerste met 246 punten (maximum te behalen aantal 340) en 55 punten voor de leidster. Tweede werd Heemstede met 243 punten; leider 74 pun ten, waarbij Beverwijk 1 met 232 punten; leider 61 punten, de derde plaats bezette. De jury bestond uit de artsen H. A. Aletri- no, A. G. Degenaar, A, de Smit en P. de Smit; als teljury fungeerden mevrouw L. C. Biesheuvel-Brand en de heren J. H. Con sent en Th. A. C. de Vries. De wedstrijdopgave bestond uit het ver lenen van eerste hulp aan twee voetbal spelers, die bij een scrimmage voor het doel met elkaar in botsing waren gekomen. De een zou hierbij een pijnlijke schouder en een gekwetste hand hebben opgelopen, ter wijl de ander ten gevolge van een wond midden op het voorhoofd zou overgeven en verder niet zou reageren. De wedstrijdploe- gen was telkens twaalf minuten toegestaan om de slachtoffers te behandelen en per brancard af te voeren. Na afloop maakte de heer P. de Smit de uitslag bekend, waarbij hij zijn grote be wondering onder woorden bracht voor het tempo, dat de deelnemende ploegen had den bereikt. De heer J. Schotsman sprak als districtsbestuurder zijn niet geringe waardering uit voor de perfecte organisatie van „Snelverband", waarna de voorzitter daarvan, de heer J. Schotsman, zijn erken telijkheid betuigde ten opzichte van jury leden, deelnemers en belangstellenden. Ja, de rovers waren opeens onschadelijk gemaakt. Ze hadden hun wapens uit handen laten vallen én zaten helemaal versuft op de grand. Nu was er gauw een politieagent bij de hand, die op de herrie was afgekomen. Die pakte de rovers in hun kraag en bracht ze naar de wacht. En de marktkooplieden kregen al hun bezittingen en geld terug, die de kerels hadden buitgemaakt. Maar Tumbodie was nu in de stad gekomen. Treurig kijkend slenterde hij de markt op, waar hij nu niets meer te verkopen had92—93 Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De olasticbekledingsplaat Kampcrsinsel 20-24 Tel. 0 2500 - 11932 Donderdagavond is in zijn woning in Den Haag op achtenzeventigjarige leeftijd de acteur Louis Gimberg overleden. De begrafenis heeft zaterdagochtend in stilte plaats gehad op Oud Eik en Duinen in Den Haag. Louis van Drielen Gimberg werd in Den Haag geboren. Zijn eerste schreden op de planken deed hij bij het amateurtoneel, na_ melijk bij de vereniging „Ado". In 1904 ging hij naar Amerika, waar hij een zeer moeilijke tijd meemaakte. Hij was daar onder meer bij de bereden politie. In 1906 kwam Gimberg bij een toneel ensemble in Den Haag terecht en daarna bij de gebroeders Van Lier in Amsterdam. Zijn eerste belangrijke rol was Graaf van Ledenburg in „Taptoe". In 1908 verbond hij zich bij „Het Toneel" en vervolgens bij de Koninklijke vereniging „Het Nederlandsch Toneel". Gimberg, die zich in het bijzonder een grote naam verwierf als karakterspeler en raisonneur, speelde onder meer rnet me vrouw Mann-Bouwmeester in „Demi-mon de" en „Marguerite Gautier" en met Gréta Lobo in Shaws „Pygmalion". In dit laatste stuk trad hij meer dan driehonderd keer op. In 1925 kwam Gimberg bij „Het Hofstad toneel". Hier vierde hij zijn zilveren jubi leum in „Papa" van De Fiers en Cavaillet. In 1935 richtte Louis Gimberg het ABC- cabaret op met Wim Kan en Corry Vonk. In de jaren vóór de tweede wereldoorlog gaf Gimberg voordrachtavonden en speelde hij als gast bij „De Schakel".Toen hij in 1940 ter gelegenheid van zijn zestigste verjaar dag werd gehuldigd, keek hij terug op tweehonderdveertig rollen. Na de oorlog speelde Gimberg niet veel meer. Wel werd hij een veel gevraagde De Eindhovense fabrieksarbeider I. A. Licht heeft zich bij zijn eerste op treden in de quiz „Je neemt er wat van mee" zo populair gemaakt, dat er bij zijn terugkeer in de volgende ronde een lorrie aan te pas moest komen om alle geschenken boeken over en reprodukties van schilderijen van Rembrandt af te leveren. In het midden: gastheer-vragensteller Theo Eerdmans. regisseur bij amateurverenigingen en werkte hij geregeld aan vertalingen van buitenlandse stukken. Voorts had hij zitting in verschillende toneelcommissies en jury's en hield hij voordrachten en causerieën onder meer in Frankrijk, Oostenrijk en Duitsland. In 1952 werkte Gimberg mee aan een Franse film „Les moineaux de Paris". In 1955 werd Louis Gimberg in de boven- foyers van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag gehuldigd ter gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag. Louis Gimberg was de vader van Jack Gimberg, in het buitenland als acteur en filmspeler bekend onder de naam John van Dreelen. De Amsterdamse schilderes Maaike Braat heeft de zilveren medaille van de stad Parijs ontvangen voor haar inzen ding op de „Salon Feminin". Deze tentoon stelling werd van 7 februari tot 2 maart gehouden in het Musée d'Art Moderne in Parijs. Zondagmorgen vonden de beide kinde- rer van het echtpaar Van S. aan het Men- delssohnplein in Vlaardingen de deur, die toegang geeft tot de slaapkamer van hun ouders, afgesloten. Zij gingen naar de buren, die de politie waarschuwden. Toen deze zich toegang tot de kamer verschafte, trof zij de 30-jarige mevrouw E. S.—Van D. levenloos aan. Zij was door hamerslagen van het leven beroofd. Haar man, de 34- jarige D. C. S. werd in bewusteloze toe stand, veroorzaakt door overmatig gebruik van slaapmiddelen, in dezelfde kamer aan getroffen. Hij is in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De justitie stelt een onderzoek in. 29. Men bracht mij verslag uit over de toestand van John Somerset. Zijn koorts was nog niet gezakt, hij was onrustig en ijlde nog voortdurend. Ik vroeg, wat men met hem had gedaan en beloofde naar hem te zullen komen kijken. Toen ik na een drukke dag in mijn wérkkamer terugkwam, trof ik daar Leonoor, die op mij scheen té wachten. De bloemen op mijn schrijftafel warén door de hitte opengegaan en sinds die dag doet de zoete geur van rozen mij altijd aan Leonoor denken. Ze zag er warm en moe uit. „Goedenavond", zei ik, zonder naar haar toe te komen. „Goedenavond, Jay". Ik begon allerlei paperassen op mijn schrijftafel op te ruimen en zocht naar een oud recept, dat daartussen moest liggen. „Ga toch zitten", zei ik geïrriteerd. Ze bleef zwijgen. „Ik dank je overigens voor die rozen, Leonoor", zei ik nonchalant en spottend, „hét is de eerste keer, dat ik van een vrouw bloemen heb gekregen. Een charmant ge baar!" Ze zag bleek en glimlachte geforceerd. Ze kwam naar mijn schrijftafel toe en verschikte een roos, die slap neerhing. Er vielen wat rode bloemblaadjes op de grond. „Je meent niets van wat je zegt", zei ze zacht. „Je wilt me pijn doen, omdat ik jou pijn heb gedaan, 't Is jou onwaardig, Jay! Je weet alles van mij. Je weet heel goed, dat afgezien van John, jij de enige mens op aarde bent, die iets voor mij betekent. Ik zou zelfs moeten zeg gen, Jay, dat ik jou méér vertrouw dan hem". Ik zei bijna ruw: „Wat voor spelletje speel je eigen lijk, Leonoor? Je kunt niet tegelijkertijd de liefde van één man winnen en jouw liefde aan een andere man schenken". Er kwam een blos op haar wangen. Ze plukte nerveus aan de ene verlepte roos en er vielen nog meer bloem blaadjes omlaag. Ze bleef zwijgen. „Wat is er aan de hand, waarom ben je zo terneergeslagen?" vroeg ik om de stilte te verbreken. „Ik heb een afschuwelijke dag achter de rug", ant woordde ze. „Ben je niet van plan naar John te komen kijken, Jay? Hij is er helemaal niet goed aan toe". „Ik was van plan binnen enkele minuten naar hem toe te gaan. Maak je je om hém zo zenuwachtig?" Met een geforceerd lachje antwoordde ze: „Neen". In de stilte van mijn kamer was het koeren van de tortelduiven buiten duidelijk hoorbaar. „Die duiven herinneren mij aan de Kaap, aan mijn jeugd", zei ze peinzend. „O, waarom ben ik ooit uit de Kaapkolonie weggegaanDaar hoor ik thuis". Het gekoer van de duiven werd overstemd door neger stemmen, ergens uit de keuken, waar men over het een of ander onenigheid scheen te hebben. „Waarom ben je naar mijn kamer gekomen, Leonoor?" vroeg ik thans niet meer op spottende of onaangename toon. „Vóór alles, om 't met jou weer goed te maken. Ik kon de gedachte, dat jij iets tegen me zou hebben, eenvoudig niet verdragen". „Maar ik héb niets tegen je". Ze keek me aan met een blik, die tegelijkertijd sme kend en ontroerend was. „Zeg nog eens „lieveling" tegen mij. Behalve jij noemt niemand mij zo. Zelfs John niet". Haar gezicht, dat ik toch zo goed kende, kwam mij opeens heel anders voor. Het was wonderlijk jong en kinderlijk. „Ik heb niets tegen je, lieveling", zei ik. „Ik was zó bang, je te verliezen. Ik weet, dat 't vreemd klinkt, maar ik kan de gedachte jou te verliezen, niet verdragen. Waar zou ik anders heen moeten?" „Je zou naar de Kaap terug kunnen gaan". „Daar is niemand, die van mij houdt. Ik heb jouw liefde nodig, Jay. Je mag mij die niet onthouden." „Ik kan iets, wat ik je nu eenmaal gegeven heb, niet zo maar terugnemen, Leonoor. Dat gaat niet zonder meer. Je kunt. dus wat dat betreft gerust zijn. Maar denk je er nooit over na, dat je mij soms heel erg pijn doet....?" „Jij bent een man en heel sterk. Hoe zou ik je werke lijk pijn kunnen doen? Iedereen houdt van jou, je pa tiënten dragen je op de handen, de mensen in Umtali hebben grote waardering voor je. Voel je je door dat alles niet sterk? Jij bent de enige, die van mij houdt, blijf me je liefde geven!" Ik begreep niet waar ze heen wilde. Hoe had ik vroe ger kunnen menen, dat Leonoor een ongecompliceerd wezentje was? „Maar je bent toch helemaal niet meer alleen, Leo noor! Je hebt John! Alle vrouwen in Umtali benijden je". Er kwam opeens een geheel andere uitdrukking op haar gezicht. Ze keek me niet meer aan. Op fluisterende toon zei ze: „Ik ben soms bang voor Johndat weet je. „Omdat hij aanvankelijk over trouwen met je sprak en naderhand zei, dat je een mooie herinnering voor hem zou blijven?" Er sprongen tranen in haar ogen. „Nee, dat is 't niet. Het is die oude angst, die ik ook bij de Victoria-watervallen onderging, een vreemde, niet na der te definiëren angstangst om verliefd te zijn op iemand, die anders is dan hij zich voordoetangst dat het allemaal een zinsbegoocheling is „Op een gewone alledaagse man van vlees en bloed zou je misschien nooit verliefd worden, Leonoor". Ze antwoordde heftig: „Zeg dat toch niet! Ik wil liefde, die mij rustig en gelukkig maakt, niet deze kwellende onzekerheid Ik lachte. „Schei toch uit, lieve kind! Zodra je die kwellende onzekerheid niet meer zou voelen, zou je menen, dat je niet meer lief had. '1 Hoort bij je wezen". „Wat zeg je toch een merkwaardige dingen!" Ik kon haar niet verder helpen, zonder mijn zelfbe heersing te verliezen. Zo luchtig mogelijk veranderde ik het onderwerp van gesprek en op de gebruikelijke dok- terstoon vroeg ok: „En, zuster Malherbe, hoe gaat 't eigenlijk met de patiënt? U hebt hem zelf onder uw hoede genomen, nietwaar?" „Ja. De hoofdverpleegster was zo vriendelijk mij toe toe staan John te verplegen. De hele stad schijnt er al over te roddelen. Ik heb de indruk, dat hij mij,'wanneer hij zo nu en dan even bij kennis komt, herkent. Hij Hij klaagt aldoor over zware hoofdpijn". „Dat is normaalijlt hij nog steeds?" „Bijna voortdurend. Soms zijn zijn woorden onver staanbaar, soms Ze scheen te aarzelen. „Soms....?" Ze keek me bijna smekend aan. „Het gaat natuurlijk niet aan om de koortsfantasieën van een zieke enige waarde toe te kennen", zei ze dan langzaam. (Wordt vervolgd) Benoeming. De K.R.O.-televisie regisseur Wim Bary is benoemd als docent aar. de Maastrichtse Toneelschool. De heer Bary zal onderricht geven in televisie toneel. Leerlingen van de eindexamen- klasse zullen onder zijn leiding 't speciaal hiervoor door dr. J. Starink geschreven televisiespel „Morgen gaat er een betere trein" opvoeren. Persraad. Voor een periode van twee jaren zijn benoemd in de Persraad: tot lid-voorzitter: prof. mr. A. J. P. Tammes te Amsterdam; tot lid-ondervoorzitter: J. Meyer te 's-Gravenhage; tot lid: W. H. van Baarle te Overveen, mr. F. J. H. Bachg te 's-Gravenhage, H. J. van Balen te Was senaar, A. M. Banda te Kollum, dr. E, Diemer té Rotterdam, mr. H. Dikkers te Zwolle, C. M. Dosker te Roermond, L. S. J. Hanekroot te 's-Gravenhage, H. Korte jr. te Amsterdam, J. G. J. Nieuwenhuis te Rotterdam, drs. W. van Norden te Amster dam, H. M. van Randwijk te Amsterdam, H. de Ruig te Heemstede, mr. M. Vrolijk te 's-Gravenhage en jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen te 's-Graven hage. Geestelijke volksgezondheid. Ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid zal op 14 april in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een jubileumbijeenkomst wor den gehouden. De jubilerende federatie overkoepelt 46 organisaties. Zij houdt zich bezig met de wetenschappelijke bestu dering van de ontplooiingsmogelijkheden der aangesloten instituten en zoekt naar wegen om in verwante gebieden en in het maatschappelijk bestel de aandacht te richten op de geestelijke hygiëne in het algemeen. Een jaar te laat. Het bestuur van de buutschapvereniging Koudhoorn in Putten .stlde zich voor het ^Va-.iarig jubileum van dé vereniging op indrukwekkende wijze te vieren. Toen men dezer dagen bijeenkwam om de plannen nader uit te werken, bleek echter dat men zich een jaar had vergist, dat het jubileum reeds vorig jaar gevierd had moeten worden, het voorstel tot het organiseren van festi viteiten is nu van de agenda afgevoerd Advertentie dealer: N V. AMSTERD RIJTUIG MIJ. J Houtplein 21 - Tel 10338 Stadsschouwburg: maandag 20 uur: To neelgroep Theater met „Het Koffiehuis"; dinsdag 20 uur: Toneelgroep Theater met ,,'n Moordverhaal". Concertgebouw: maandag geen uitvoe ring; dinsdag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Dracula", 18 jr. Frans Ilalstheater: maandag, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14.30 en 20 uur: „Dracula", 18 jaar. Lido Theater: tot en met donderdag 14 en 20 uur, „De herberg van het zesde ge luk", 14 j. Luxor Theater: tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Stormloop tegen Saracenen", 14 j., donderdag 14 en 20 uur: „De vader van de bruid", alle leeftijden. Minerva Theater: tot en met dinsdag 20 uur: „The bridge on the river Kwai", 14 j.; donderdag 20.15 uur: „Zo begint het leven", 18 j. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 16 april 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De vrouw, die tweemaal leefde", 18 j. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Noodkreet", 18 jaar. Studio Theater: tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Verboden liefde", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): dinsdag 20 uur: „High Society", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.3022.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan), tot 20 april werkdagen 10—12.30 en 13.30—17 uur, zondags 14—17 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 10—22 uur: Expositie Arie Kater. DIVERSEN Concertgebouw: maandag 19 uur: Voor- jaarsmarkt Haarlems Speeltuinverbond. ZANDVOORT: Theater Monopole: maan dag 19.45 uur: Zandvoortse Operettevereni ging met „Maske in blau". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van 10 april). i

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6