„De geschiedenis van Vasco Tweede gedeelte van Schalkwijk wordt opgehoogd Overweldigende belangstelling bij crematie T. M. H. v. Waveren Burgerweeshuis heet in het vervolg Coen Guserhuis Geen grote drukte in bollenstreek Koninklijke onderscheiding voor C. van Oldenmark A.N.W.B. wil bredere overwegen in Haarlem Arts J. M. Westra gehuldigd Benoeming rijksinspecteur tï&2ptllü% 't tead&iï 0 Grote belangstelling voor concert met David Oistrach Brand in speelgoedmagazijn aan de Leidsevaart Familiereünie van Carrières Haarlem krijgt oostelijke oever van Mooie Nel Géén tussentijdse verkiezingen Mej. A. G. Cats 25 jaar bij kleuteronderwijs UIT STAD EN STREEK Gongres van Jehovah's Getuigen in Hoofddorp Fabrieksbrand in Tilburg MAANDAG 13 APRIL 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor de ophoging van een tweede ge deelte in Schalkwijk ter grootte van 33,7 hectare vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een krediet van 1.779.000, waarvan 800.000 reeds op de begroting voor 1959 van het gemeentelijk grondbe drijf is geraamd. Het ligt in de bedoeling, dat met deze tweede ophoging in Schalk wijk, die gelegen is aan de zuidzijde van de reeds opgehoogde gronden ten zuiden van de Schipholweg, reeds begin juni van dit jaar zal worden begonnen. B. en W. zeggen in hun toelichting tot het raadsvoorstel, dat deze ophoging no dig is met het oog op een vlotte voortgang van de verdere woningbouw in Schalkwijk. Door het sluiten van een voorlopige over eenkomst tot aankoop van enige percelen weiland aan de westzijde van de Schalk- wijkerweg in de gemeente Haarlemmer- liede, heeft de aannemer van het eer ste gedeelte van het ophogingswerk, het aannemersbedrijf v.h. J. P. Broekhoven n.v. uit Arnhem, de mogelijkheid tot win ning van het voor de ophoging benodigde zand zoveel mogelijk gewaarborgd. De door het weggraven van het zand ontstane putten zullen worden opgevuld met bag gerspecie, die vrijkomt bij het graven van cunetten van de rijksweg beoosten Haar lem. De n.v. Broekhoven heeft met be trekking tot deze werkzaamheden een voorlopige overeenkomst met de Rijkswa terstaat gesloten. In totaal is voor de op hoging van het tweede gedeelte van Schalkwijk ongeveer 658.000 kubieke me ter zand nodig. B. en W. stellen voor de ophoging te doen geschieden door het zand rechtstreeks uit de put op het op te hogen terrein te spuiten. Hierbij zal de zand- prijs 1,80 per kubieke meter bedragen. Een andere methode, waarbij het zand per bak aangevoerd wordt en daarna op het terrein zal worden gespoten, kost 2,25 per kubieke meter aan zand. Een bezwaar bij het volgen van de eerstgenoemde me thode is, dat daarbij het meegevoerde slib een te geringe waterdoorlatendheid van het zandpakket tengevolge kan hebben, waardoor hoge grondwaterstanden kun nen ontstaan. Men zal er daarom op moeten blijven De regentschap van het gereformeerd of burgerweeshuis in Haarlem deelt mee, dat van heden af het door de stichting ge- exploiteerde weeshuis de naam van Coen Guserhuis zal dragen, aangezien de vori ge naam niet meer paste bij de tegen woordige functie van het huis in de kin derbescherming. Ridder Coen Cuser was de schenker van het eerste in gebruik zijnde weeshuis en voorts was hij initiatiefnemer tot het verlenen van hulp aan verwaarloosde kin deren omstreeks 1394. De naam van de stichting zal onveranderd gereformeerd of burgerweeshuis blijven. toezien, dat het slibbezwaar binnen rede lijke grenzen blijft. Het resultaat van een viertal boringen heeft echter aangetoond, dat dit het geval is. Mocht desondanks blij ken, dat teveel slib wordt meegevoerd, dan kan men altijd nog overgaan tot het doen aanvoeren van het zand met bakken. Het is bovendien gewenst, dat de ge meente de percelen weiland, waaraan het zand wordt ontleend, in eigendom ver krijgt, ook al omdat deze gronden in de toekomst bestemd zijn voor recreatiege bied. Doordat het zand dan zal worden ont trokken uit eigendom van de gemeente wordt van 75.000 aan omzetbelasting be spaard. Het ligt in de bedoeling de per celen aan de gemeente te doen overdra gen, zodra de aannemer ze van de hui dige eigenaar heeft gekocht. Met de aan koop van deze percelen zal een bedrag van rond 60.000 gemoeid zijn. In de bollenstreek was het gisteren nog geen echte bollenzondag met een grote drukte aan auto's, bussen en fietsers. Het was er gezellig druk, maar verkeersop stoppingen deden zich nergens voor. De politie slaagde er zonder veel moeite in het verkeer snel weg te werken. Bepalend voor de drukte is het aantal bezoekers aan „Keukenhof". Dit was be trekkelijk klein. Ongeveer 22.000 bezoekers hebben de nationale bloementuin bezocht. Zij zullen er geen spijt van gehad heb ben, want de narcissen en tulipa's ston den te bloeien, de hyacinten te geuren en de eerste tulpen al te kleuren. Ook het bloeiende bijgoed en de heesters spreid den hun lenteschoonheid ten toon. Het bezoek bestond overwegend uit Ne derlanders. Op de parkeerterreinen ston den 3500 personenauto's en slechts 75 bus sen. Van de auto's was tachtig percent uit het eigen land, van de bussen was veer tig percent Duits. Maandagmorgen is de heer C. van Ol denmark, busconducteur van de N.Z.H.V.M die zondag veertig jaar in dienst van deze maatschappij was, gehuldigd, waarbij de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M Cremers, hem de bronzen medaille, beho rend bij de orde van Oranje-Nassau op spelde. Namens de N.Z.H. spraken de on der-directeur. de heer H. J. Kapteyn, en de heer Th. Hetem, chef van de vervoers dienst, die geschenken in enveloppe en bloemstukken overhandigden. Voorts ont ving de heer Van Oldenmark het ver erend getuigschrift voor trouwe dienst van de maatschappij voor Nijverheid en Han del. Des middags zou de jubilaris nog thuis, in de Eikenstraat 26 te Haarlem, door het jubileumfonds gehuldigd worden. De A.N.W.B. heeft zich tot het gemeen tebestuur van Haarlem gewend met het dringende verzoek aandacht te willen be steden aan de hoogst ongewenste verkeers situatie nabij de spoorwegovergangen in de Pijlslaan en de Westergracht-de Ruij- terweg te Haarlem. Op beide punten, aldus de A.N.W.B., is de overweg slechts 5,50 meter breed, ter wijl ter hoogte van de sluitbomen het weggedeelte, dat in de praktijk door het verkeer kan worden bereden, in feite nog smaller is. De rijbanen van de Pijlslaan en de Westergracht-de Ruijterweg zijn daarentegen aanzienlijk breder, waar door de afwikkeling van het verkeer ern stig gestagneerd wordt. Telkens als de spoorbomen gesloten zijn geweest, is de verkeerssituatie chaotisch. Het is dringend noodzakelijk, zegt de A.N.W.B., dat de breedte van de spoorwegovergangen wordt aangepast aan de rijbanen. Ter gelegenheid van het feit, dat hij vijfentwintig jaar arts in Haarlem was heeft een zeer groot aantal patiënten, re laties en vrienden de heer J. M. Westra zaterdagmiddag een receptie aangeboden. Deze receptie, die bezocht werd door 160 belangstellenden, werd onder meer bijge woond door leden van de Nederlandse af deling van de algemene antroposofische vereniging en van de stichting tot bevor dering van de pedagogie van Rudolf Stei- ner, organisaties waarin de heer Westra gèdurende vele jaren een zeer vooraan staande rol heeft vervuld en nog vervult. Namens de patiënten overhandigde de heer D. J. Metz de jubilerende arts een geschenk in enveloppe, bestemd voor een buitenlandse reis en een bloemstuk. De heer Westra dankte in een zeer fijnzinni ge toespraak voor deze huldiging. Naar wij vernemen is de benoeming te verwachten van de heer K. H- van Faas- sen tot rijksinspecteur voor het lager onderwijs in de inspectie Nieuweramstel, omvattende de gemeenten Nieuweramstel, Aalsmeer. Haarlemmermeer, Haarlemmer- liede, Bennebroek en Heemstede. De heer Van Faassen, die thans ressortsinspecteur iri de inspectie Rotterdam is, volgt dr. I. van der Velde op, die 1 maart wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, afscheid heeft genomen. Advertentie RIJWIELEN - MOTOREN MOTO GUZZI 98 cc 2-pers. ƒ1050.- Zandvoortselaan 158 - Telefoon 40905 Er waren blijkens de soms nogal duide lijke reacties zaterdag en zondag heel wat mensen in de Haarlemse Schouwburg, die „De geschiedenis van Vasco" maar een gek stuk vonden. Als men het theater be zoekt met geen ander oogmerk dan om ge zellig bezig gehouden te worden of eens romantisch te smullen, in welk geval men doorgaans snoepgoed in knisperende ver pakking meebrengt om het genot te ver dubbelen, is het inderdaad vrij belache lijk als men een oude man, die met zijn dochter in een huifkar door de bossen trekt, diepzinnig met onheilspellende ra ven en zijn geliefde dode honden hoort con verseren. Maar nog veel dwazer is het, als mannen zich verkleden als opzichtige vrouwen of zich vermommen als bomen om letterlijk en figuurlijk een koerier van de vijand te „schaduwen". Men begreep al heel spoedig, dat hier de absurditeit van de oorlog werd verbeeld en gehekeld. Langzaam maar zeker voelde men zich mag ik aannemen blijkens de aandacht, waarmee de voorstelling door de toneel groep „Theater" gevolgd werd opgeno men in de zonderlinge, soms vertederen de. soms navrante sfeer van een wereld waarin alles op zijn kop staat. Waarom zijn alle veldslagen rood? vraagt de oude César, de zwervende ge leerde, die in zijn „observatorium" de oorlog bestudeert, als de hemel gekleurd wordt door de vlammen van een in brand geschoten stad. En hij fantaseert verder over de alternatieve mogelijkheid: een groene veldslag zou toch veel mooier zijn... Men denkt aan de schoonheid van bloesem en bladertooi, waar Nijhoff in ..Het uur U" van dichtte. Groen is de len te, antwoordt de luitenant September, de sombere dienaar van de ondergang, die de hoop heeft afgezworen. „De geschiede nis van Vasco" om zo te horen uitmun tend vertaald door Remco Campert is een surrealistisch spel, waarin de onzin nige kanten van het menselijk bestaan zijn uitgegroeid tot bizarre factoren in een groeiproces met een absolute geldigheid, die gedijt dankzij het wonderbaarlijke poëtische klimaat. In dit epolyrische ver dichtsel wordt als bij toverslag de werke lijkheid zo doorzichtig gemaakt, dat men dc wezenlijke hoedanigheid van het on benoembare herkent. Naar de vorm, ongetwijfeld sterk onder invloed van Brecht ontstaan, is deze le gende van het nonconformisme een soort ouderwetse dodendans, een ballet van al legorische figuren. Vasco is een jonge kapper, die zich als enige man in zijn dorp niet bij het leger heeft aangesloten. Hij is bang, hij mist alle eigenschappen die hem ooit tot een „held" zouden kunnen maken. Maar juist wegens zijn „gevoel voor nuance" wordt hij door de dictato riale generaal gedwongen een levensge vaarlijke opdracht als boodschapper door de vijandelijke linies te volbrengen om de tegenstander op een dwaalspoor te bren gen en aldus de strijd te beslissen. De ontmoeting met Marguérite, waaruit hij de wetenschap overhoudt dat hij haar ge droomde bruidegom is, geeft hem de kracht der listigheid om tegen de prijs van zijn leven zijn taak te vervullen en aldus postume roem te verwerven in dienst van zijn vaderland een roem ont daan van elke zin. Vasco is het onverge telijke symbool van de vermoorde on schuld. Dezelfde moed der naïveteit moet de schrijver van deze moderne mythologie bezitten, Georges Schehadé, ruim vijftig jaar geleden in Libanon geboren en zich met grandioze virtuositeit bedienend van de Franse taal. „De geschiedenis van Vas co" is zijn derde avondvullende stuk. Het werd in 1956 voor het eerst opgevoerd door Jean-Louis Barrault in Zürich en pas la ter in Parijs, waar aanvankelijk te wei nig belangstelling werd verwacht als ge volg van de gemakzuchtige gewenning aan oppervlakkig vermaak en pseudo-lit- teratuur. De handeling speelt zich af in Italië, in Duitsland of in Zuid-Amerika, ruim honderd jaar geleden. Door deze af stand in ruimte en tijd wordt men scher per dan ooit de waanzin van het misbruik van mensen voor het uitvechten van ver borgen meningsverschillen gewaar. Dit effect is nog aanzienlijk vergroot door de karikaturale voorstelling van de dragers der bespottelijk gemaakte uniformen (de veelkleurige kleding van het kille noodlot). En alleen een vreemdeling is waarschijn lijk bij machte (zoals ook Ionesco en Beckett bewezen) inhoudsloze gemeen plaatsen plotseling vlijmscherp te actua liseren in een concrete omstandigheid, zo als bij voorbeeld in het gesprek van de twee stokoude boeren: „Het vaderland, dat zijn mijn radijzen, dat is het achter werk van mijn koe". Het gebeurt tegenwoordig zo zelden, dat men in de schouwburg geconfronteerd wordt met volstrekt kunstwerk van een Martine Crefcoeur en Hans Tiemeyer als Marguérite en César in het eerste tafreel van „De geschiedenis van Vasco" door Georges Schehadé, in Haarlem vertoond door de toneelgroep „Theater". unieke persoonlijkheid, dat ik alleen maar kan hopen, dat „De geschiedenis van Vasco" hier nog eens gespeeld zal worden en dan voor een veel grotere kring van waarlijk belangstellenden. Onder de van grote intelligentie en gevoel voor rit me getuigende regie van Elise Hoomans wordt er een fascinerende, soms halluci nerende opvoering van gegeven, waarbij de handicap van een niet geheel toerei kende bezetting slechts zelden onoverwon nen blijft. Speciaal het vagebondenpaar van Hans Tiemeyer en Martine Crefcoeur slaagde er niet in de subtiliteiten van de ironie bloot te leggen, al hadden beiden ook zeer goede momenten. Tot de beste prestaties kwamen Johan Walhain in de titelrol en vooral enkele vertolkers dei- bijrollen, zoals Hetty Beck, Hans Cule- man en Jacques Snoek. Voor het bereiken van de gewenste sfeer is men dank verschuldigd aan Pieter van der Staak voor de illustratieve muziek en aan Johan Greter voor de kostuums en decors. David Koning De Beethovencyclus die 't Noordhollands Philharmonisch Orkest op 19 mei zal geven met de violist David Oistrach als solist trekt in heel Nederland grote belangstel ling. Het N.Ph.O. mocht onder anderen aanvragen voor kaarten ontvangen uit Walcheren. Ruurlo, Deventer, Amsterdam en zelfs uit Antwerpen. Het programma dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest die dag ten gehore zal brengen, omvat naast het Vioolconcert de ouverture Coriolanus en de Zevende Symfonie. Advertentie BA R R E VO ETESTR A AT N 91 S> OPGEDICHT IQ97 TtL.ISOSl In het magazijn van een groothandel in speelgoederen aan de Leidsevaart 50 in Haarlem brak zaterdagmiddag omstreeks vijf uur brand uit. Van een partij van eni ge duizenden houten autopeds ging een aantal verloren. De brandweer was het vuur betrekkelijk gauw meester. De brand werd door een surveillerende hoofdagent van politie ontdekt. Hij waar schuwde de brandweer die spoedig ter plaatse was. Hoewel dikke rookwolken het blussingswerk bemoeilijkten drongen brandweerlieden de rechtervleugel van het gebouw, waarin vroeger een boterfa- briek is gevestigd, binnen bestreden het vuur dat in het houten speelgoed een gemakkelijke prooi had gevonden. Het is nog niet bekend hoe de brand is ontstaan. Eigenaar van de groothandel is de heer A. Diekstra uit Bloemendaal. Vanmorgen hebben velen op Driehuis- Westerveld de laatste eer bewezen aan wijlen de heer T. M. H. van Waveren uit Hillegom, die vorige week woensdag in het Diaconessenhuis in Haarlem is over leden en van wie het stoffelijk overschot vanmorgen is gecremeerd. In leven was de heer Van Waveren ondermeer voor zitter van „Keukenhof" en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijn land. Onder het grote aantal mensen, dat de plechtigheid bijwoonde, bevonden zich de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, enige bur gemeesters, vertegenwoordigers van or ganisaties en instellingen, aan welke de heer Van Waveren zijn krachten heeft gewijd, en vooraanstaande figuren uit de bollenstreek en het bloembollenvak. In de aula omringde een schat van bloemkransen en -stukken de kist. Als eer ste spreker voerde hier de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland het woord. Mr. Klaasesz zei dat het moeilijk is afscheid te nemen van de heer Van Waveren, terwijl „Keukenhof" nu voor de tiende maal zijn feestkleed heeft gespreid Hij noemde „Tom" van Waveren een levensblije man. die met zijn geestelijke rijkdom anderen gelukkig heeft gemaakt. „Wij zijn dank baar voor wat hij heeft gedaan ten behoeve van ons gewest en het land", aldus mr. Klaasesz. „Keukenhof" bloeit thans op nieuw als een huldeblijk aan zijn onver getelijke voorzitter". Tenslotte betuigde de Commissaris der Koningin zijn deelneming aan de nabestaanden. De heer C. F. Meerpoel sprak als vice- voorzitter van de Kamer van Koophandel van Rijnland. „Hij was geen nuchtere zakenman, maar toonde fantasie en had een grote liefde voor zijn medemens en de natuur. Steeds was zijn streven gericht op goede menselijke verhoudingen. Hij vocht tegen de vervlakking van zijn tijd," zei de heer Meerpoel. De vice-voorzitter van „Keukenhof", de heer Th. de Vroomen, zei dat het moeilijk zal zijn de lege plaats die de thans over ledene in het bestuur van „Keukenhof" Een meisje uit Heemstede werd zater dagavond voorgesteld aan een haar on bekende oom, een 80-jarige Berlijnse bi bliothecaris, in een restaurant in Den Haag. Het meisje heet L. Carrière, de oom Ludwig Carrière (van de Duitse tak) en degene die haar voorstelde was de heer B. P. Carrière uit Middelburg, van de Am sterdamse tak. Het meisje ontmoette in het Haagse restaurant 65 familieleden, allemaal Carrières. Het was een bijeenkomst ter voorberei ding van de viering van het feit, dat op 5 mei 1762 de Nederlandse tak van de Car rières burgerrecht verkreeg. Alle Neder- landere met de naam Carrière zijn familie van elkaar. Dat is vastgesteld door ir. J. F. Carrière (die inmiddels is overleden) en door zijn zoon, de heer J. G. E. J. Carrière, die de familiegegevens hebben uitgezocht. Alle Nederlandse Carrières stammen af van Johan Daniel, die in 1762 burgerrecht verkreeg. Johan Daniël Carrière kwam uit het Duitse plaatsje Hofgeismar, waar ook nu nog vele Carrières wonen. De oudste bekende voorvader is Pierre Carrière, die in de 14de eeuw in Toulouse woonde. In 1685 vluchtte de Hugenoten- famlie naar Zwitserland en later naar Duitsland. Dat er aan het uitzoeken van de zeer in gewikkelde stamboom nogal wat werk was verbonden blijkt wel uit de 500 namen, waaruit deze nu bestaat. Vele jaren zijn nodig geweest, duizenden kilometers heb ben de huidige Carrières gereisd, om alle archieven waarin gegevens voorkwamen na te pluizen. De bijeenkomst in Den Haag heeft 65 Carrières weer met elkaar in contact ge bracht. heeft achtergelaten, weer te doen bezetten. Hij gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor de toewijding, waarmee de heer Van Waveren „Keukenhof" tien jaar lang met zijn grote persoonlijkheid heeft geleid. Ten slotte richtte hij enkele gevoelvolle woor den tot mevrouw Van Waveren en de kin deren van de overledene. Namens de raad van commissarissen van de n.v. M. van Waveren en Zn. in Hillegom voerde de heer Barnaars het woord. Met dankbaarheid herinnerde hij aan de rijke fantasie en originaliteit, die de heer Van Waveren sierden. De heer H. L. Swart en Fr. Buschman spraken namens respectievelijk de Neder landse Kunststichting en het Bedrijfspen sioenfonds voor het, bloembollen bedrijf. Voorts gedachten de lieer C. Hoog, voor zitter van de afdeling bollenstreek van de Holl. Mij. van Landbouw, en de heer W. Driehuizen namens de Bond van Bloem bollenhandelaren, de overledene. „Zijn deskundige leiding, sociale belangstelling en warm kloppend hart deden hem ver uit steken boven de middelmaat", zeiden deze sprekers. Na het Adagio uit het vijfde pianoconcert van Beethoven speelde het orgel bij het dalen van de kist het Andante uit de Italiaanse symfonie van Mendelssohn. De oudste zoon van de overledene sprak een dankwoord, waarna in de ontvangstzaal gelegenheid tot condoleance werd geboden. Wetsontwerp grenswijziging Bij de ophanden zijnde grenswijzi ging tussen de gemeenten Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Haarlemmermeer zal Haarlem niet alleen het zogenaamde buurtje van Spaarndam krijgen toegewezen, maar ook de gehele strook langs Mooie Nel en Buitenliede en Penningsveer tot halverwege de Liedeweg. Dit blijkt uit de door Gedeputeerde Sta ten van Noordholland aan de betreffende gemeentebesturen toegezonden nieuwe tekst van het wetsontwerp van de grens wijziging. Voorts is de minister van mening, dat bij de opheffing per 1 januari 1960 geen tussen tijdse verkiezingen behoeven te worden gehouden. In een begeleidende brief vra gen G.S. de gemeentebesturen vóór 27 april mede te delen, of de nieuwe tekst nog aanleiding geeft tot het maken van opmerkingen. De nieuwe tekst zal morgen in de ver gadering van B. en W. van Haarlem wor den besproken. B. en W. van Haarlemmer liede hebben voor vrijdagavond om zeven een buitengewone raadsvergadering bijeen geroepen. Het is nog niet bekend, of de gemeente Haarlemmermeer voor 27 april ook nog een buitengewone raadsvergadering zal bijeenroepen. Donderdag 16 april gedenkt mejuffrouw A. G. Cats, hoofdleidster van de kleuter school „De Peppels" aan het Leidseplein in Haarlem, het feit, dat zij vijfentwintig jaar werkzaam is bij het kleuteronder wijs. Na haar opleiding was mejuffrouw Cats verbonden aan enkele kleuterscholen in Haarlem. In 1941 werd zij benoemd tot hoofdleidster van de kleuterschool „De Peppels". Mej. Cats wordt sinds januari van dit jaar in het St. Elisabethsgasthuis, kamer 116, verpleegd. Enkele maanden ge leden liep zij bij een ongeval op straat een beenbreuk op, waarvan zij thans her stellende is. Nieuws in het kort Plantengroei in Spanje. Dinsdagavond 21 april houdt de afdeling Bloemendaal de Koninklijke Nederlandse maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in hotel Rusthoek" te Bloemendaal een ledenver gadering. De heer K. Hana uit Heemstede zal dan lezing met lichtbeelden houden over „Plantengroei in de bergen van Noordwest Spanje". Inwijding orgel. Vrijdagavond 24 april om kwart over acht zal het nieuwe orgel van de Hervormde kerk aan het Kerkplein in Bloemendaal ingewijd worden. Het plaatsen en stemmen van dit instrument heeft heel wat tijd gevorderd. Tijdelijk heeft organist Piet Halsema zich met een harmonium moeten behelpen. Petroleumkachel. In de woning Zijl- weg 70 in Haarlem wilde een inwonende verpleegster zaterdagavond een brandende petroleumkachel bijvullen. Zij morste daarbij met als gevolg dat de vloerbedek king vlam vatte. Een medebewoner wierp de kachel door het raam naar buiten in de tuin. De schade bleef beperkt tot een brandgat in de vloerbedekking. Openbare lessen. Vrijdagavond van zeven uur tot kwart over negen en zater dagmiddag van half twee tot half vijf geeft de r.-k. Lagere Technische School in Haar lem openbare lessen. Werkstukken en les materiaal worden ten toon gesteld. Voorts wordt een film over het technisch onder wijs vertoond. Ongeval b\j voetbal. Tijdens de zon dagmiddag op een terrein aan de Schalk- wijkerweg in Haarlem gespeelde voetbal wedstrijd Spaarnestad 2HBC 6 heeft een 40-jarige speler van Spaarnestad een been gebroken. Hij is met een ziekenauto naai de Mariastichting overgebracht. Geen spreekuur. De burgemeester van Hillegom is verhinderd zaterdag spreekuur te houden. Gezelligheid. De afdeling Bennebroek van de Nederlandse Christen-Vrouwen bond houdt op donderdag 16 april de maandelijkse bijeenkomst in „Rehoboth". Op deze bijeenkomst zal het onderwerp „Gezelligheid en sfeer in huis" worden behandeld. Bloembollencultuur. Vrijdagavond vergaderen de afdelingen Haarlem en Heemstede van „Bloembollencultuur" res pectievelijk in café-restaurant Brinkman aan het Houtplein en het verversingshuis „Groenendaal". De afdeling Benrïebroek- Vogelenzang vergadert woensdagavond in „Oud berg en dal". Succes op hondenshow. Tijdens de zondag in Amsterdam gehouden honden- tentoonstelling van de Koninklijke Neder landse Kennelclub „Cynophilia" behaalde de bull-terrier Romany Rimmon definitief de Nederlandse kampioenstitel; eigenaar van de hond is de heer Gert H. Jacobse uit Haarlem. In het vorig jaar werd Ro many Rimmon jeugdwinner. Getuige gevraagd. Zondagavond om streeks half negen reed een personenauto de Generaal Cronjéstraat te Haarlem in verboden richting in. Nadat de wagen twee .fietsers had aangereden, is hij omgekeerd, bij welke manoeuvre een bromfietser werd aangereden. De politie verzoekt deze brom fietser zich met het politiebureau Haarlem- Noord in verbinding te stellen. Ouderavond Julianaschool. Woensdag wordt in de Julianaschool in Overveen een ouderavond gehouden, waar de heer David Ruting, leraar aan de Rijkskweekschool in Haarlem, zal spreken over „Vakantie en kinderen". Jehovah's Getuigen uit zestien gemeen ten van Noord- en Zuid-Holland zijn van vrijdag tot en met zondagavond in de Beurshal in Hoofddorp bijeengeweest voor de bestudering van nieuwe methoden op het gebied van bijbelonderwijzend werk. Vrijdagavond hield de heer R. J. Engel kamp, opziener van één van de twee dis tricten waarin Nederland is verdeeld, een openingstoespraak, waarin hij er de na druk op legde, dat de Jehovagetuigen niet alleen predikers, maar vooral onderwijzers willen zijn. Als resultaat van dit onder- wijzingswerk is het aantal predikers van september tot december 1958 met 88.000 toegenomen. Ook in communistische lan den hoewel het werk van de Getuigen van Jehovah daar verboden is heeft een opvallende expansie plaats. De voorzitter van de plaatselijke gemeente van Den Helder, de heer F. Wissel, deelde mee, dat vorig jaar in Polen hele dorpen tot het ge nootschap waren toegetreden. In geheel Polen bedroeg de toeneming van het aan tal predikers meer dan 30 percent, tegen over een gemiddelde toeneming in de ge hele wereld van 9,8 percent. Zaterdagmorgen werd het congres op twee plaatsen tegelijk gehouden: in hotel De Leeuwerik in Haarlem en de Beurshal in Hoofddorp. Na te zijn geïnstrueerd in het colportagewerk trokken honderden Getuigen er op uit in Hoofddorp, Aalsmeer en Nieuw-Vennep. Zondagmiddag werden in een zwembad te Amsterdam twintig dopelingen in het water ondergedompeld. Zondagmiddag kwamen bijna 1500 mensen in de Hoofddorpse Beurshal bijeen, waar de heer E. A. Broerse, opziener van de ge meente van Jehovah's Getuigen in Haar lem-Oost, de spreker, de heer R. J. Engel kamp, inleidde. Deze wees er ondermeer op dat alle menselijke wereldmachten zullen verdwijnen en Gods Koninkrijk op aarde het paradijs zal herstellen. Na enige andere toespraken werd de vergadering met lied en gebed besloten. Advertentie RALSTON en VERVETAL Dealer voor Heemstede en omgeving Fa. H. REE Binnenweg 89-89a - Heemstede - Tel. 38681 VERF - BEHANG - GLAS etc. Zondagavond is de poetsdoekenfabriek „Brabant" te Tilburg uitgebrand. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen reeds van alle kanten uit het fabrieksge bouw. Men was het vuur spoedig meester, maar het gebouw was toen geheel uitge brand. Vele machines zijn verloren ge gaan. De oorzaak van de brand is niet bekend.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9