WEG EN WIEL VOORJAARSSCHOONMAAK w™ uw Wetsontwerp verhouding rijk- gemeenten bij Kamer ingediend D. Roemers over het sociaal- economisch beleid van het NVV Geen resultaat van „stille voor televisie getuigen" Eerste nachtegaal Uitvoering van plan in gedeelten Sluipmoordenaar in uzv auto 13 Humanisten verlangen zendtijd Gemeentesecretaris van knevelarij verdacht Drie keer brand gesticht in technische hogeschool Nieuwe speelfilm naar verhaal van A. Defresne Verdeeldheid tussen de vakcentralen Helikopterverbinding met booreiland Weer drie Indonesische bladen verboden Moeder en dochter herenigd Concertgebouworkest gaat wel naar Engeland IS OOK AUTO NODIG TECHNISCHE TIPS I, u^NSDAG 15 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (iDe humanistische beweging in Neder land bevindt zich nog steeds in een onbe vredigende situatie. Aan vele kanten ont moet zij kleinzieligheid, hoogmoed en be krompenheid. Nog steeds zijn de huma nisten niet toegelaten tot geestelijke ver zorging in het leger. Het werk onder de gerepatrieerde Indische Nederlanders is ernstig belemmerd. In het wetsontwerp op het- nieuwe radiobestel is voor hen geen plaats ingeruimd", aldus de voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Praag bij de opening van het dertiende jaarlijkse congres, dat het verbond het af gelopen weekeinde in Rotterdam heeft ge houden. De strijd om zendtijd vormde het belang rijkste onderwerp van dit congres. „Wij wensen ons niet te laten dringen in de po sitie van bedelaars om zendtijd", aldus dr. Van Praag. Om de actie kracht bij te zet ten is een luisterkring opgericht. De congressisten werden zaterdagmid dag door het gemeentebestuur van Rot terdam ontvangen, 's Avonds was er een openbare bijeenkomst, waarin de grond gedachten van het humanisme uiteengezet werden. Gisteren werden uitsluitend pun ten van huishoudelijke aard behandeld. Tenminste vier dagen eerder dan nor maal is gistermorgen in Bentveld de eer ste nachtegaal van dit jaar gesignaleerd. De warme perioden van de afgelopen da gen heeft deze zangvogel eerder dan ge woonlijk naar onze koudere regionen ge lokt. OP VOORDRACHT van de ministers van Financiën a.i. en van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor 1959 en volgende jaren. Gehandhaafd blijft het Gemeentefonds, dat gevoed wordt door een aandeel in de rijksbelastingen. Het wetsontwerp noemt als aandeel van het fonds in de opbrengst van de daarvoor aangewezen rijksbelastingen een percentage van 12,3. De benoeming van de leden en de werkzaamheden van de Adviesraad voor de Gemeentefinanciën, die de naam Raad voor de Gemeentefinanciën zal krijgen, worden overgebracht naar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Een grotere objecti vering van de uitkeringen aan de gemeenten wordt verkregen door bij de bepaling daarvan onder meer rekening te houden met de kosten van het lager onderwijs en van de sociale zorg. Ingevoerd wordt een aanvullende uitkering voor de kosten van het nijverheidsonderwijs, welke rechtstreeks ten laste van de rijksbegroting komt. Op het schaalbedrag per inwoner (onder deel van de algemene uitkering) kan een verfijning worden toegepast wegens een bijzondere samenstelling van de bevolking of wegens een ongewoon verloop van het aantal inwoners, dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden. In de uit keringsregeling is daardoor de mogelijk heid gelegd om de uitkeringsmaatstaven voortdurend te verbeteren, zodat de zo genaamde subjectieve verhoging van de algemene uitkering tot de werkelijke uit zonderingsgevallen beperkt kan blijven. Zo nodig wordt een aanvullende belas tinguitkering toegekend aan die gemeen ten, waar de capaciteit van de grondbelas ting en van de personele belasting, per inwoner berekend, lager is dan de gemid delde landelijke capaciteit. Als overgangs bepalingen tot aanpassing aan de bestaan de regeling zijn een garantie- en een limietbepaling in de nieuwe regeling op genomen. Via de garantie-uitkering wor den tevens de thans bestaande compen satie-uitkeringen van de grond- en perso nele belasting en de uitkeringen wegens het mijm-echt in de algemene financiële verhouding opgenomen. De mogelijkheid wordt geopend de naar objectieve maatstaven vastgestelde uit keringen voor bepaalde gemeenten op sub jectieve gronden te herzien. Gedurende ten hoogste drie jaren kan aan een gemeente een jaarlijks vast te stellen aanvullende bijdrage worden verleend. Aan de desbe treffende gemeente kunnen voorschriften worden gegeven omtrent het gedurende die periode te voeren financiële beleid. Zo nodig wordt daarna voor een of meer vol gende jaren een verhoging van de alge mene uitkering verleend, die naar behoefte voor elk jaar verschillend kan zijn. Aangenomen wordt, dat het eerste jaar de uitkeringen aan de gemeenten uit het Gemeentefonds ingevolge de voorgestelde regeling in totaal 11 miljoen hoger zullen liggen dan onder de bestaande regeling het geval zou zijn. Als gevolg van de af nemende werking van de limietbepaling zullen de uitkeringen in de vier volgende jaren jaarlijks met 11 miljoen stijgen. Daartegenover zal met ingang van 1964 de invloed worden ondervonden van de jaar lijkse vermindering der dan nog bestaande garantie-uitkeringen. De gewenste uitbreiding van het ge meentelijke belastinggebied maakt beslis singen nodig, welke wegens haar princi pieel financieel-economisch belang over gelaten moeten worden aan het kabinet, dat binnenkort zal optreden, aldus de memorie. Het liep goed. af met deze brand in een hotel te San Francisco, al doet het staaltje van geveltoerisme dat de kamerbewoner in zijn ondergoed uit haalt, het ergste vrezen. De 45-jarige Arnold Fantle stapte op de vensterbank toen het vuur zijn kamer bereikte en wilde zich over een smalle uitstekende richel naar de brandtrap begeven. De brandweer raadde hemechter aan deze halsbrekende toer niet uit te halen en op de vensterbank te blijven, totdat hij zich langs een ladder in veiligheid kon stellen. Fantle en negen andere gasten werden langs deze weg naar de begane grond gebracht. Niemand liep verwondingen op, al was de schade dan ook groot. Onder beschuldiging van knevelarij heeft de rijksrecherche de gemeentesecre taris van Heesch, de heer P. G. gearres teerd. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij voor door hem aan gemeentenaren be toonde diensten vergoedingen zou hebben gevraagd, die aanzienlijk hoger zouden zijn dan de daarvoor vastgestelde leges- gelden. Dit zou met name bij de behande ling van een pachtzaak zijn gebeurd. De secretaris is zelf echter van mening dat hij deze gemeentenaren heeft gehol pen buiten zijn ambtelijke functie om en dat de daarvoor betaalde vergoeding een zaak is tussen de personen in kwestie en hemzelf. De secretaris is al eens eerder door de politie aan de tand gevoeld, onder meer over een ontduiking van successie rechten. Toen is echter geen arrestatie ge volgd Thans kan worden aangenomen dat deze zaken uit het verleden opnieuw in het onderzoek betrokken zullen worden. De politie te Delft heeft een 23-jarie monteur, werkzaam aan de Technische Hogeschool, in arrest gesteld. Hij heeft bekend tot driemaal toe brand te hebben gesticht in het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde. Na een brandje, dat op 10 april in het laboratorium had gewoed, kreeg de poli tie argwaan, omdat de monteur, evenals in de voorafgaande twee gevallen, het eerst alarm had geslagen en daarna de brandweer geholpen had bij het blus- singswerk. De eerste brand werd gesticht op 9 oktober 1957, de tweede op 16 oktober 1958. Bij de drie branden werd totaal voor meer dan 20.000 schade aangericht. In de filmstudio's van Cinetone in Dui- >'endrecht worden op het ogenblik plan nen voorbereid voor de productie van een nieuwe grote speelfilm, die even als Bert Haanstra's „Fanfare" door de filmpro- 'luktiemaatschappij Sapphire zal worden uitgebracht. Men heeft de keuze laten val len op een door A. Defresne geschreven verhaal over de watersnood in Zeeland. De cineast John Fernhout, die een goede naam heeft op het gebied van documen taires, heeft dit verhaal, dat tot titel beeft „De held van Veereplaat", voor film bewerkt. Naar verluidt zal hij tevens de regie op zich nemen. Voor de opnamen, die deze zomer zullen plaats hebben, zijn reeds contacten gelegd met enige ac teurs, onder meer met Guus Hermes en Coen Flink. In zijn begroetingswoord tot het in Den Haag gehouden congres van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond heeft de waarnemend voorzitter van het N.V.V.. de heer D. Roemers, het algemeen sociaal economisch beleid van het N.V.V. voor de komende periode besproken. Op 9 of wel 23 mei zal een bijzonder congres wor den gewijd aan de bespreking van het dan verschenen S.E.R.-advies. Voor ar beidstijdverkorting blijft het N.V.V. bij zondere aandacht vragen: de S.E.R. meen de immers dat er plaats moest zijn voor een voorshands bedrijfstaks- of onder nemingsgewijze invoering daar, waar men latente produktiviteitsreserves kon mobili seren. Wij rekenen er vast op aldus de spreker dal de nieuwe regering spoedig een beslissing zal nemen. Vervolgens bracht de heer Roemers in herinnering het duidelijke protest tegen de dreiging, dat de mogelijkheden voor loons verhoging zouden worden verbruikt voor compensatie van lastenverzwaringen op het werknemersbudget. De opheffing van de resterende bestedingsbeperking moet in de vorm van een welvaartsverbetering van de werknemers aan de orde komen. En dan pas kan gepraat worden over ver mindering van de subsidie op de woning bouw en de consumptiemelk. „Wij zouden om allerlei redenen bereid zijn in de loop van 1960 een huurverhoging met compen satie te aanvaarden, mits in 1959 de ge volgen van de bestedingsbeperking voor de werknemers zouden worden opgeheven en de regering maatregelen zou nemen tot effectieve verlaging van de bouw kosten." Voor zover de heer Roemers kan nagaan bestaat hieromtrent geen enkel meningsverschil met de K.A.B. en het C.N.V. Wel bestaat verschil van mening over de te volgen richtlijnen in de loonpolitiek. De te 's-Gravenhage gevestigde lucht vaartmaatschappij Aero Contractors heeft van de Nederlandse Aardoliemaatschappij opdracht ontvangen een helikopterverbin ding te gaan onderhouden tussen de heli haven te Rotterdam en het booreiland van de N.A.M., voor de kust ter hoogte van Monster. De N.A.M. zal, zoals is bericht, door middel van dit booreiland, dat thans in aanbouw is op de werf Gusto, proefborin gen verrichten op enige kilometers af stand uit de kust. Het is de bedoeling dat dit booreiland begin juni op zijn plaats zal liggen en dat van dat ogenblik af de ver binding met de vaste wal zal worden onderhouden met twee Alouette-helikop- ters van Aero Contractors. Nadrukkelijk verklaarde de heer Roemers dat de wens van het N.V.V. niet inhoudt dat alle lonen op een bepaalde datum met een bepaald percentage worden verhoogd. Wij wensen deze verhoging in de loop van het jaar in te voeren, teneinde de schok in het economische bestel geleidelijk te kunnen opvangen. In het slot van zijn rede zei de heer Roemers dat het N.V.V. zich er zeer wel van bewust is, dat verdeeldheid tussen de vakcentralen in de huidige fase van de Nederlandse maatschappelijke ontwikke ling zeer ongewenst is. „Het kan echter geen verantwoordelijkheid dragen of delen voor een nieuw experiment op de basis die tot dusver door K.A.B. en C.N.V. is aangegeven." DJAKARTA (AFP) Het Indonesische militaire gezag heeft met ingang van woensdag de vooraanstaande dagbladen Bintang Timur, Abadi en Nusantara ver boden. De reden van het verbod zijn niet bekendgemaakt, doch men meent te we ten dat de kranten zich deze maatregel op de hals hebben gehaald door berichten over het ontslag van procureur-generaal Suprapto. Eerder deze week was reeds het blad Pedoman verboden wegens het publiceren van een artikel dat „de openba re rust en veiligheid verstoorde". De stafchef van het Indonesische leger, generaal Nasution, heeft dinsdag „in het belang van de algemene orde en veilig heid", alle publikaties over de vrijlating van de Nederlander Schmidt en het ont slag van Suprapto verboden. (UPI) De zaak-Schmidt is hiermee niet definitief uit de openbaarheid. Zij staat namelijk op de agenda van het parle ment. Het parlementair reces zal op 20 april eindigen. Een aantal parlementsle den heeft schriftelijk vragen aan de rege ring gesteld. Daarin wordt geëist, dat zij de zaak-Schmidt volledig uit de doeken doet. Dinsdag zou minister van justitie Maengkom een persconferentie houden over de zaak-Schmidt. doch op het laatste moment werd deze persconferentie afge last, zonder dat dit besluit gemotiveerd werd. Het verluidt evenwel, dat een streep door de persconferentie werd gehaald, omdat andere hoge regeringsfunctionaris sen er op hadden gewezen, dat het be lachelijk was als Maengkom een perscon ferentie zou houden, terwijl de regering weigert publicaties over de procureur-ge neraal toe te staan. Dezer dagen is een 19-jarig meisje uit Oost-Duitsland naar Nederland gekomen om haar moeder te zoeken. Een adres bezat zij niet en vragen aan de politie of aan iemand anders durfde zij niet. Dan zou immers uitkomen dat zij een vreem delinge was in dit land en dat zij geen pa pieren bezat. Vrijwel haar hele leven heeft zij gewoond in het door de Russen bezette Oost-Duitsland, waar zij door pleegouders was opgevoed nadat haar moeder aan het einde van de oorlog met een Nederlander hertrouwde en met deze naar Amsterdam ging. Ursula had nim mer kunnen denken, dat zij nog eens een kans zou krijgen haar moeder, die zij zich nauwelijks herinneren kon, terug te zien. Het waren echter de Oostduitsei-s zelf. die haar die gelegenheid ongewild uiter aard gaven. Ursula werd namelijk in gedeeld bij een sportgroepje, dat in Ham burg zou uitkomen tegen een Westduitse ploeg. In Hamburg liet Ursula haar land genoten in de steek. Zij kreeg een lift van een Nederlandse vrachtautobestuurder naar Amsterdam. Het passeren van de grens bij De Lutte, nabij Oldenzaal, gaf geen moeilijkheden. Maar in de hoofdstad wist Ursula niet tot wie zij zich wenden kon om hulp. Zij zwierf een paar dagen door de stad en kreeg toen weer een lift, nu in oostelijke richting, een lift die haar regelrecht in de armen van de Nederland se politie dreef. Deze kennismaking was voor Ursula een openbaring, want zij had de zo vurig verlangde ontmoeting met haar moeder tot gevolg. In Markelo werd de auto, waarmede Ursula naar het oos ten liftte, aangehouden door de rijkspoli tie. Haar werd gevraagd haar papieren te tonen, een vraag waaraan zij niet kon voldoen. Zij moest toen uitstappen en zo begon de kennismaking met de politie van de vrije wereld. De Markelose politie belde de bevolkingsadministratie in Amster dam op, waarna in samenwerking met de Amsterdamse recherche haar moeder spoedig was opgespoord. Gistermiddag vielen zij elkaar in de burgemeesterska mer van het Markelose gemeentehuis om de hals. Ursula, die wat armoedig gekleed in Markelo was aangekomen, werd door een aantal Markelo'ers in nieuwe kleren en schoeisel gestoken. Met haar moeder is het. ondernemende meisje naar Amster dam teruggekeerd. De Vreemdelingen dienst zal haar vermoedelijk toestemming geven bij haar moeder in Nederland te blijven. LONDEN (Reuter) Het Amsterdamse Concertgebouworkest heeft bevestigd dat het zijn engagementen in Engeland zal na komen, zo deelde de Londense vertegen woordiger mede. Het orkest zal binnen kort concerten geven in Leeds, Hudders- field, Leicester en in de Londense Royal Festivalhall. Er is nog geen beslissing ge nomen wie als dirigent zal optreden. De vertoning van de „stille getuigen" van de moord te Axel, zoals de ring, de schoen en het wekkertje, in het Neder landse televisiejournaal van dinsdagavond heeft nog geen resultaat opgeleverd. Slechts drie telefoontjes kwamen bij de post van de rijkspolitie te Axel binnen. Geen ervan bleek een aanknopingspunt te geven. Inmiddels zijn de schoenmakers van Gent opgeroepen zich te melden bij de plaatselijke politie. Op deze wijze hoopt de politie de schoenmaker te vinden, die in de schoen van het slachtoffer de woor den „binnenwerk inplakken" heeft ge schreven. Men heeft reeds de schoenwinkelier ge vonden, die de schoen aan de vrouw moet hebben verkocht. De letters „tebier" in de schoen bleken afkomstig te zijn van het stempel van de firma Bijtebier te Gent. De schoen was in de zomer van 1958 ver kocht, doch de winkelier kon zich de koopster niet meer herinneren. In Zeeland is men weinig enthousiast over de mate van voortvarendheid van de Nederlandse politieautoriteiten in de moordzaak. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen, waar velen vrezen dat de moordenaar zich nog onder hen bevindt, is het vertrouwen in de van Nederlandse zijde ontplooide ac tiviteit niet groot. Aanvankelijke werd dit geweten aan de onervarenheid van de plaatselijke politie, die ondermeer het li chaam van het slachtoffer tweeënhalf uur lang ?an de weg lieten liggen. Het ver keer ging normaal door en tientallen voorbijgangers konden rustig van nabij toekijken. Toen het parket uit Middelburg later de leiding in deze zaak in handen nam, werd door de autoriteiten het stil- zwijgen betracht en beperkte men zich tot het bevestigen en tegenspreken van gissin gen in de pers, ook nog toen twee dagen later van Belgische zijde reeds een nauw keurig signalement van de vrouw was uit gegeven, nog wel aan de hand van gege vens uit het sectie-rapport van dr. Zelden- rust uit Den Haag. De caféhouder uit Terneuzen, die aan vankelijk op een dwaalspoor was gebracht door de vage en soms onjuiste beschrij ving in de niet voldoende voorgelichte Ne derlandse dagbladen kon pas maandag een belangrijke tip geven aan de politie. Het is niet bekend welke motieven de Nederland se justitie voor haar zwijgzaamheid heeft gehad, maar vast staat dat de caféhouder reeds zaterdag zijn belangrijke verklaring had kunnen afleggen indien tegelijk met het Belgische ook van Nederlandse zijde een signalement was verstrekt. Nu dit niet gebeurd is, kreeg de dader een voor sprong van twee dagen. De Belgische jus titie hecht grote waarde aan de verklaring van de caféhouder uit Terneuzen. Naar de officier van Justitie te Middel burg meedeelde, wordt het onderzoek thans voornamelijk in België voortgezet. In Zeeland bepaalt men zich tot het con troleren van binnengekomen meldingen en geruchten. Weg van iVi miljoen. De aanleg van de weg HembrugLimmen van Uitgeest tot Alkmaar is gegund aan het n.v. Aan nemersbedrijf J. P. Broekhoven te Arnhem en Reef Aanneming- en Handelmaatschap pij te Oldenzaal, gezamenlijk voor 7.648.000. grohs ScAooht+799fci Laten wij er niet over twisten of de voorjaarsschoonmaak in huis alleen een primitieve drift van de vrouwen is. Voor auto's is een grote beurt in dit seizoen in ieder geval uitermate nuttig. We zijn nogal gemakkelijk de zachte winter door gekomen, de speciale problemen die bij strenge koude een rol gaan spelen, bleven achterwege en de verleiding is groot om nu maar verder nergens naar om te zien en prettig de zomer in te rijden. Bekijkt u echter eens wat nauwkeuriger uw trouwe vierwieler. Ziet u wel dat de carrosserie overal kleine roestplekjes ver toont? Dat is aan de onderkant zonder twijfel nog veel erger. En neemt u eens een kussen los, tien tegen één dat er vochtsporen te vinden zijn. Hetzelfde is ook het geval onder de vloerbedekking, want wij hebben soms dag in dag uit met natte voeten en natte kleren in de wagen gezeten. Thuis zouden wij het wel laten om met modderschoenen over de kleden te lopen en met een natte jas aan in de beste stoelen te zitten! Als we aan de grote voor jaarsbeurt beginnen, laten wij het dan goed doen. Staat u ons toe daarvoor een program ma te bieden; daarin zijn meteen een aantal punten verwerkt die op zichzelf niets met het eind van de winter te maken hebben maar nu prachtig in één moeite meegenomen kunnen worden. In de eerste plaats is het tijd geworden de anti-vriesvulling uit het koelsysteem te verwijderen. Er zijn hand leidingen die vermelden dat men de radiatuur zorgvuldig moet aftappen en de inhoud be waren voor het volgend winterseizoen. Maar daar komt in de praktijk toch niets van te recht. De vieze substantie die door de aftap kraan naar buiten komt, ziet er niet aan lokkelijk uit om een tweede keer te ge bruiken. Dat is ook niet bijzonder aan bevelenswaardig. Alleen indien u de mid delen hebt om zorgvuldig te filtreren, valt er over te praten. Wij hopen overigens dat u de flessen of bussen waar u het afgetapte spul in gaat bewaren, in november zult kunnen terugvinden. Meestal heeft deze of gene ze wel leeggegoten Wij gaan de tijd tegemoet waarin de volledige koelcapaciteit nodig zal zijn en het is daarom van belang het gehele koelsysteem goed door te spoelen en van schoon water te voorzien. Het is wel gewenst een anti-roestmiddel toe te voegen. Dit is tegenwoordig onder diverse merknamen bij de garagehouder verkrijgbaar. Wanneer de motorkap toch open is kunnen wij meteen ook de accubatterij contro leren. Deze controle betreft de stand van de vloeistof. Is het peil in één of meer cellen te laag, dan moet uitsluitend worden bijgevuld met gedistilleerd water. Er mag beslist geen leidingwater worden gebrqikt. Ook is er nu gelegenheid onder de motorkap grote schoonmaak te houden. Olieresten op de motor en in de motorruimte maken niet alleen een vieze indruk, ze kunnen ook oorzaak worden van scherpe, onaangename geuren in het interieur en ze kunnen op den duur rubber delen aantasten. Rondom de accu zal men waarschijnlijk oxidatie aan treffen van het plaatmateriaal en de steunen. Ook deze moet worden verwijderd en de aangevreten plekken dienen te worden bijgelakt. De oxidatie van de kabel klemmen kan worden tegengegaan door deze in te vetten met een zuurvrije vase line of met een speciaal preparaat dat hiervoor in de handel is. Indien u enigszins gevorderd bent op het interessante gebied van de autotechniek, controleert u dan ook de contactpunten van verdeler en onderbreker en de bougie-elektroden. No- neert u dit anders om aan uw garagehouder door te geven. Talrijke motoren vragen op dit punt aandacht en belonen de zorg die er aan besteed wordt, door beter, gelijkmatiger en zuiniger te gaan lopen. De garagehouder komt er toch aan te pas, want bij de grote voorjaarsbeurt be hoort onder meer het doorsmeren van de wagen. Twee punten, die dikwijls worden verwaarloosd en nu aan bod kunnen komen, zijn respectievelijk het schakel mechanisme en de ruitenwissers. Laat u eens alle, maar dan ook alle draaipunten van het schakelmechanisme nalopen en van een weinig smeermiddel voorzien. Het resultaat is ln de meeste gevallen verras send. En voor de ruitenwissers geldt het zelfde. Wist u dat de rubber wisserbladen maar een beperkte gebruiksduur hebben? Toch behoren ze tot de belangrijkste veilig heidsonderdelen van de wagen. Wissers die hun werk half doen en strepen trekken be tekenen een gevaar en behoren vernieuwd te worden. De garagewerkplaats is ook nodig om de wagen op de brug te rijden voor een controle van de onderzijde. Wellicht hebt u in de vorige herfst een behandeling laten toe passen met een „underbody-coating". Deze levert een prima bescherming op en de roest- vorming zal in.dat geval best meevallen. Maar .Mg* deze coating kan herhaald of bijgewerkt moe- u ten worc*en en lndien ze achterwege gebleven f?!) i is> is er nu zeker reden om de roest te lijf te gaan. We keren tot ons uitgangspunt terug, romtne/hoknamelijk tot het koetswerk, dat de eer ste aanleiding tot de voorjaarsbeurt gaf. Vindt men langs de naden en randen afbladderende lak en roestend plaatwerk dan is een 50, aan de carrossier besteed, geen weggegooid geld. Hij kan voor komen dat deze schadelijke inwerking verder wroet en u een veelvoud van deze kosten besparen in een volgend stadium van de gebruiksduur. Het interieur, waar we ook reeds over spraken, leent zich uitstekend voor een beurt in „eigen beheer". De vloerbedekking en de kussens kunnen gemakkelijk worden ver wijderd, schoon gemaakt en in de zon gedroogd, terwijl de rest, zoals het dash board en de panelen, met moderne reinigingsmiddelen van hun wintervuil worden ontdaan. Vergeet u bij die gelegenheid ook de kofferruimte niet! Bij vele auto's is dit een rommelhok waar de eigenaar zich voor schaamt als de klep eens in het bijzijn van anderen wordt geopend. In deze kofferruimte bevindt zich meestal het gereedschap, en de goeden niet te na gesproken, is dat een collectie oud ijzer dat de naam gereedschap nauwelijks waard is. Voor een grote vakantie reis in de komende zomer is toch een behoorlijke uitrusting nodig. Zoudt u deze niet thans aanschaffen en goed ingevet en in een net foudraal in de wagen bergen? Voor zover de aanwezige krik, tangen en schroevendraaiers bruikbaar zijn, kunnen deze op dezelfde wijze verzorgd en opgeborgen worden. Daarmede nadert dan het ogenblik dat we met voldoening op een nuttig karwei kunnen terugzien. Want door een dergelijke grote voorjaarsbeurt, die nuttig en nodig is, voorkomt u veel onaangenaamheden, die bijvoorbeeld juist op een vakantietocht uw plezier zouden kunnen bederven. Bij de verbranding van benzine in de motor ontstaat een hoeveelheid kool- monoxyde (kolendamp zoals men dit in de wandeling noemt) en deze hoeveelheid is afhankelijk van de conditie van de motor en van de bedrijfsomstandigheden. Bij fel accelereren en tijdens het gebruik van de choke ontstaat er meer dan tijdens het normale rijden op de weg. Wanneer alles in orde is verdwijnt dit giftige gas door de uitlaat naar buiten, doch een lek in het uitlaatsysteem kan oorzaak zijn, dat koolmonoxyde in het interieur terecht komt. Hoewel tvij menen bij een slecht trekkende schoorsteen, dat kolendamp een scherpe geur verspreidt, is het in feite een reukloos gas en de scherpe geur van de kachel houdt verband met bijmenging van zwavelverbindingen. Het feit, dat het gas reukloos is, is juist zo verraderlijk en een lek kan geruime tijd aanwezig zijn voor wij er achter het stuur iets van bemerken. De eerste verschijnselen van koolmonoxydevergiftiging zijn hoofdpijn en misselijkheid. Deze verschijnselen moet men dan ook niet ver waarlozen. Wie in zijn auto hoofdpijn krijgt, dient direct de raampjes open te zetten en voorts na thuiskomst het gehele uitlaatsysteem grondig te laten contro leren op lekkage. Een waarschuwing is hier ook op zijn plaats tegen het laten lopen van een motor in een afgesloten garageruimte. Men komt daartoe wel eens in de verleiding, wanneer het buiten koud is, maar het is levensgevaarlijk. Bij verdergaande koolmonoxydevergiftiging treedt bewusteloosheid op en de gevallen met dodelijke afloop zijn geen uitzondering. Doch zelfs indien deze fatale afloop voorkomen kan worden, kan een ernstige koolmonoxydevergiftiging jarenlang gevolgen hebben in de vorm van hoofdpijn en soms zelfs van verlammingsver schijnselen. Automobilisten, die vroeger gewend waren van tijd tot tijd de reflectoren van hun koplampen eens goed op te poetsen, hebben deze neiging ook nu nog wel eens. De moderne koplampreflectoren mogen echter niet worden gepoetst. Ze worden niet. meer (zoals vroeger) verzilverd, doch de reflecterende laag is een zeer dunne aluminium spiegel. Deze wordt beschadigd als men gaat poetsen. Zelfs mag men niet met de vingers aan de reflector komen, want vingerafdrukken kunnen niet meer verwijderd worden. Een moderne koplampreflector heeft het voordeel dat hij niet geel wordt en zijn reflecterend vermogen behoudt zolang er niets bij zonders aan de hand is. Wanneer bijvoorbeeld een lens van een koplamp gebarsten is en men blijft ermee doorrijden, verliest de aluminium spiegel zeer snel zijn reflecterend vermogen. Vele automobilisten hebben een zekere angst om de choke te gebruiken. Dikwijls is deze instelling nog afkomstig van de tijd van de rijlessen, want de rijinstruc- teurs leggen sterk de nadruk op de bezwaren van het overmatig gebruik van de choke. Deze bezwaren moeten echter niet overdreven worden. Óm een koude motor te starten is het nodig de choke te gebruiken en hij mag dienst doen tot de motor het er zonder kan stellen. Pas dan wordt het schadelijk de chokeknop uitgetrokken te laten. Wel bestaat de mogelijkheid, dat een motor om andere redenen niet gemakkelijk aanslaat en wanneer men dan voortdurend de choke uitgetrokken heeft, is er alle kans dat er te veel benzine is toegevoerd naar de motor. In de praktijk zegt men dan, dat de motor „verzopen" is. In dat geval moet men een poosje wachten en daarna, zonder gebruik van de choke, met ingedrukt gaspedaal opnieuw starten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15