Parijs acht de Entente Cordiale nog niet volledig hersteld Twee kandidaat-ministers beraden zich nog HET WEER Debré en Macmillan hebben de kloof niet overbrugd Hartpatiënt je uit Suriname wordt in Amsterdam behandeld Dr Cornelis gehandhaafd als gouverneur-generaal in Kongo Dr E. van Beinum begraven Geen visa meer nodig voor Spanje Dulles behandeld voor een nieuw gezwel Dekkingspercentage tot 92 gestegen ém MORRIS 6efore you fint/! Jean Fournet mogelijk gastdirigent op 18 april Zonnige perioden Het woord is aan Kroesjtsjev wordt vrijdag 65 Na persoonlijke interventie van Koning Boudewijn Amerika zal kaasinvoer niet verhogen Lord Attlee naar Den Haag Verdwenen meisje uit Veenendaal terecht Militair leiderschap Kaartjes Geen Nederlandse stappen bij Brazilië en Zweden y 1. v. KOOTEN 73e JAARGANG No 233 WOENSDAG 15 APRIL 1959 304e JAARGANG No 81 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T I I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 8 9 S T 8 ^^^9 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 itiïiï I lil 1 JF C.J8LJ IL J 8 l. Jl 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 i X X XXX KJ X V^L V^l fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Gisteravond is met het K.L.M.-lijn- vliegtuig uit Paramaribo in ons land aan gekomen het 7-jarig Surinaams hart- patiëntje Ingrid Haime, dat in het Bin nengasthuis te Amsterdam onderzocht zal worden door de kinderspecialist prof. dr. Buitenlandse handel in maart Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in maart 1959 1.163 miljoen (v.m. 1.120 miljoen), ter wijl voor een waarde van 1.070 mil joen (v.m 907 miljoen) werd uitge voerd. Het dekkingspercentage be droeg 92 (v.m. 81). 1959 is ten opzichte van dezelfde maand in 1958 gestegen met respectievelijk 116 mil joen of 11,1 percent en 58 miljoen of 5,7 percent Het dekkingspercentage bedroeg in maart 1958 97 percent. Het invoersaldo nam in maart 1959 toe met 93 miljoen en bedraagt sedert het begin van het jaar 357 miljoen (januari-maart 1958 392 miljoen). Advertentie •BARTELJQRISSTR HAARLEM Tel 1?439 ITALIAANSE HERENREGEN1 ASSEN Na een in de parochiekerk „Maria Zuivering" te Putten opgedragen mis van requiem is vanochtend het stoffe lijk overschot van dr. Eduard van Beinum op het gewijde gedeelte van de algemene begraafplaats in Garde ren in stilte ter aarde besteld. Het bestuur van de Amsterdamse Con certgebouw Stichting beperkt zich voors hands tot het oplossen der meest acute problemen, waarvoor het zich door het plotselinge overlijden van dr. Eduard van Beinum ziet gesteld. Met Jean Fournet in Parijs is contact opgenomen. De bedoeling is hem als gast dirigent het concert te doen leiden van het Concertgebouworkest op zaterdagmid dag in de Twentse schouwburg in En schede. Verwachting tot morgenavond: Koudere nacht, morgen zon nige perioden op de meeste plaatsen droog weer en hogere middagtemperaturen. Overwegend matige zuide lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S S. van Creveld. In januari is de jeugd van Paramaribo begonnen met een geldinza meling voor Eddy en Ingrid, twee kinde ren, die aan een hartkwaal lijden. Volgens doktoren hebben beide kinderen niet lang meer te leven, tenzij spoedig operatief wordt ingegrepen. B. en W. van Amster dam hebben de minister van Volksge zondheid te Paramaribo aangeboden de kosten van het noodzakelijk vooronder zoek en van een eventuele operatie voor rekening van Amsterdam te nemen. De 17-jarige Eddy zal spoedig naar Neder land komen. Tijdens de overtocht werd Ingrid bege leid door mevrouw E. Verhoef-Van der Hoeven uit Rotterdam, die negen jaar in Suriname woont en voor vakantie naar Nederland kwam. Op Schiphol werd Ingrid verwelkomd door de chef van de afdeling Openbare Gezondheid en Ziekenhuiswezen van de gemeente Amsterdam, mr. W. Bakhuys Rozeboom. Voorts was aanwezig de voor zitter van het comité „De Surinaamse Manifestatie", de heer M. Ramlakhan, die aan Ingrid een boeket tulpen aanbood na mens de Surinaamse gemeenschap in Ne derland. (Van onze correspondenten) PARIJS. De Parijse bladen doen nauwelijks een ernstige poging een hoera-stemming over de Frans-Britse besprekingen in Londen, die gisteren beëindigd werden, te verwekken, uit officiële bron over te nemen of in stand te houden. Ondanks de verzekering van minister-president Michel Debré, dat hij met zijn collega Macmillan zulke open hartige en vruchtbare gesprekken had gevoerd dat ze geen eens tijd hoefden te verliezen met de opstelling van een officieel communiqué, dat dan ook ach terwege is gebleven, zijn waarnemers toch eerder van mening, dat de stand punten van Londen en Parijs, in het bij zonder over de topconferentie en de kwestie-Berlijn, nog altijd ver van elkan der verwijderd blijven. De deskundigen van beide landen zullen dan ook nog heel wat uurtjes hebben vol te praten, zo gelooft men, alvorens de westelijke ministers op 29 april in Parijs alle diplomatieke bressen in hun eenheids front zullen kunnen dichten, met het oog op een eerste ontmoeting met hun Russi sche ambtgenoot, die ze een maand later te Genève zouden treffen. De opinies van Groot-Brittannië en Frankrijk lopen, mis schien meer tactisch dan principieel, uiteen, maar tactiek en beginselen zijn in de diplomatie nu eenmaal altijd bijzonder nauw verweven. De voornaamste tegenstel ling tussen Londen en Parijs betreft nu vooral wel de vraag of een topconferentie ook moet doorgaan indien de ministers van Buitenlandse Zaken tevoren geen enkel akkoord zouden bereiken, een vraag waar op in Londen nog steeds een stellig „ja" en in Parijs een even koppig „neen" geant woord wordt. Niettemin zullen de Franse ministers hun tijd in Londen niet hebben verspeeld, wan neer de Britse regering hen althans van hun goede en oorbare bedoelingen inzake het komend contact met Moskou heeft weten te overtuigen. De laatste weken werd de conservatieve heer Macmillan in officiële en officieuze Franse kringen soms voorgesteld als een halve bolsjewist, wie alleen het mes tussen de tanden nog maar ontbrak. Indien alle sporen van verdenking dat Groot-Brittannië als een soort vijfde colonne in de westelijke gemeenschap zou willen fungeren, nu uit de hoofden van de Franse ministers, hoewel niet van president De Gaulle persoonlijk, zijn verdreven, dan is er al veel gewonnen, ook als de scherven van de Entente Cordiale nog niet geheel konden worden gelijmd. Tevreden? LONDEN. Premier Debré en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville zijn na besprekingen met hun Britse collega's, die anderhalve dag hebben geduurd, dinsdagavond naar Parijs terug gekeerd. Er werden geen beslissingen geno men en er werd ook geen officiële ver klaring afgelegd, maar van beide kanten werd de gedachtenwisseling als „zeer waar. devol" gekenschetst. Britse en Franse woordvoerders onderstreepten, dat de twee regeringen beheerst worden door het sterke verlangen om te streven naar een oplossing van de wereldvraagstukken. Premier Debré voegde daar bij zijn ver trek nog aan toe, dat er alle reden tot tevredenheid over het resultaat van de conferentie is. Hij zei dat de tijd echter te kort was om alles te behandelen. Premier Macmillan, die de Franse ministers naar het vliegveld bracht, sprak de wens uit dat zij spoedig naar Londen zouden terugkeren om de gedachtenwisseling voort te zetten. Uit dit alles blijkt, dat hoewel de wil aan wezig is om de kloof tussen de standpunten te overbruggen, men daarin nog niet ge slaagd is, al zijn beide regeringen het dan eens over de beginselen van de westelijke politiek. Over de tactiek jegens de Russen zouden Britten en Fransen wel nader tot elkaar gekomen zijn. Macmillan verklaar de, dat hij het verloop van de besprekin gen zeer bemoedigend achtte. Hij zei dat de Entente Cordiale de Britten na aan het hart ligt. Uit alles blijkt, dat de bijeen komst gekenmerkt werd door wederzijds begrip. Dit is een stap in de goede richting. Het is niet onmogelijk, dat de Fransen, die bij Adenauer wel een potje kunnen breken, na hun gesprekken in Londen hun invloed zullen aanwenden om het weste lijke eenheidsfront te herstellen. Het lijkt alsof door Adenauers uitlatingen Fransen en Britten dichter bij elkaar zijn gekomen, wat de praktische toepassingen van hun beginselen betreft, en Parijs iets minder huiverig is voor de Britse denkbeelden aan gaande de topconferentie en de plannen tot uitdunning van troepen. Beweerd wordt, dat van Franse zijde is voorgesteld, de Oder-Neisse-linie te erkennen, op voor waarde dat Kroesjtsjev een tegenprestatie verricht. Dit is vooral een lokaas voor de Polen, die misschien hun invloed kunnen aanwenden om de Russen toeschietelijker te maken. Brits-Duitse controverse Overigens heeft het Lagerhuis zich giste ren ingespannen om Adenauer's wantrou wen tegenover Londen, te kalmeren. Mi nister Butler, die Macmillan verving, ver klaarde in antwoord op vragen, dat de Britse politiek onveranderd is en legde de nadruk op de nauwe verbondenheid tussen Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek. Butler voegde eraan toe, dat sommige be richten over Brits-Westduitse verschillen sterk overdreven zijn. Er werd opgemerkt dat de Britse regering Adenauer behoort te vertellen, dat hij klaarblijkelijk verkeerd is ingelicht en dat tevens uiting zou moeten worden gegeven aan de Britse teleurstel ling, vooral door Adenauers toedoen dat de Euromarkt voor Groot-Brittannië nadelig werkt. Uit Butlers antwoord bleek, dat de Britse regering Adenauer reeds heeft laten weten dat hij sommige dingen had over dreven. Van Labour-zijde werd met klem betoogd, dat er geen sprake is van een anti-Duitse stemming. Hugh Gaitskell. de oppositieleider, voegde er nog aan toe, dat Macmillan diert te volharden in zijn pogin gen om een of andere vorming van mili taire ontspanning te weeg te brengen, al was het alleen maar door zones met be perkte bewapening. Santayana: De wetenschap geeft in menselijke ter men uitdrukking aan onze dynamische relatie met de ons omringende werke lijkheid. MOSKOU Nikita Kroesjtsjev, de pre mier van de Sovjet-Unie en eerste secre taris van het centraal comité van de Rus sische communistische partij, wordt vrij dag 65 jaar. Hij werd op 17 april 1894 ge boren in het dorp Kalinofka (gebied van Koersk) midden in Rusland. Zijn vader was mijnwerker in het Donetzbekken en Nikita moest al jong aan het werk, eerst als herdersjongen, later op de machine fabriek bij de mijn waar ook zijn vader werkte. Hij werd in 1918 lid van de com munistische partij. In de burgeroorlog streed hij aan het zuidelijke front. Na af loop daarvan keerde hij naar het Donetz bekken terug en ging studeren. Hij klom steeds hoger op in de partij hiërarchie tot hij in 1953 eerste secretaris van het cen traal comité van de partij werd. In maart 1958 benoemde de Opperste Sovjet hem tot voorzitter van de ministerraad van de Sovje'-Unie. (Van onze correspondent in Brussel) Eerste minister Eyskens heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat de gouverneur-generaal van Belgisch Kongo, dr. Cornelis, in zijn functie zal worden ge handhaafd. Aanvankelijk was er sprake van in Kongo een resident-generaal te in stalleren en hiervoor werden de namen genoemd van de rooms-katholieke oud minister van Kongo dr. De Quae, de oud minister van Economische Zaken Ray mond Scheyven en van de procureur-gene raal van het Hof van Beroep, de heer Ganshof van der Meersch. Daarmee zou de Belgische regering hebben aangetoond, dat zij de politieke hervormingen in Kon go zeer ernstig neemt, na de critiek van enkele Brusselse kranten op dr. Cornelis omdat hij gedurende de opstand in Leo- poldstad op 4 en 5 januari niet krachtig genoeg zou zijn opgetreden. In het kabinet leek een akkoord te zijn bereikt over de benoeming van een nieu we gouverneur-generaal of minister-resi dent, toen vorige week werd meegedeeld, dat dr. Cornelis, naar Brussel zou worden ontboden „voor besprekingen." De verklaring voor deze plotselinge ge wijzigde houding is. naar het zich laat aanzien, een persoonlijke interventie van koning Boudewijn. De koning zou hebben laten weten, dat hij dt vervanging van dr Cornelis nadelig acht voor de goede gang van zaken in Leopoklstad. Men mag de Kongolese bevolking niet de indruk geven. Naar in kringen van de kabinetsforma teur verluidt hebben mr. E. H. Toxopeus, mr. A. C. W. Beerman en ir. A. R. Minder- houd, die door de formateur aangezocht zijn voor een ministerschap, dit verzoek in beraad gehouden. Laatstgenoemde heeft intussen om persoonlijke redenen bedankt. Mr. E. H. Toxopeus De voorzitter van de Amerikaanse tarief- commissie, J. E. Talbot, heeft medegedeeld dat de commissie een verzoek heeft ver worpen om een actie te beginnen tot ver groting van de invoer van kaas in de Ver enigde Staten. Voor opening hoofdkantoor wereld federalisten Op zaterdagmiddag 9 mei zal de vice- voorzitter van de World Association of Fe deralists, Lord Attlee, het nieuwe hoofd kantoor van deze organisatie in de Dr. Pa- tijnlaan 9 in Den Haag, openen. Het dage lijks bestuur van de organisatie en ambas sadeurs van verscheidene landen zullen de plechtigheid bijwonen. Vandaag zal de formateur een bespre king hebben met de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvox-ming en P.B.O., drs. W. K. N. Schmeltzer, die waarschijnlijk zal worden aangezocht voor de poi-tefeuille van Economische Zaken. Onze paiiementaire redacteur merkt op dat tijdens een formatiepoging de situatie soms van uur tot uur wisselt, omdat de formateur aan het begin van zijn taak niet direct tot in onderdelen precies het beeld van zijn kabinet voor ogen heeft en allerlei oorzaken hem er toe kunnen dwin gen zijn oorspi-onkelijke plannen te wijzi gen of aan te passen aan de praktische mogelijkheden. Dat maakt een kabinets formatie voor een buitenstaander verwar rend. Het nieuws van de ene dag is soms volkomen in strijd met dat van de vorige dag doordat inmiddels de omstandigheden de kabinetsfoiTnateur hebben gedwongen tot een andere opzet. Hij maakt in bepaal de gevallen met aangezochte personen ook geen definitieve afspraken, teneinde een vrije armslag te houden. Er is nu ern stig spx-ake van dat er 1 of 2 K.V.P.-mi- nisters zonder portefeuille in het kabinet komen. Op die manier zou de formateur eventueel toch iemand willen aantrekken uit de Katholieke Arbeiders Beweging, die geen deskundige beschikbaar heeft voor Volkshuisvesting, maar die in de ver- De 15-jarige Corrie G., die sinds enige dagen uit haar woonplaats Veenendaal was verdwenen, is aangehouden in een hotel te Broek in Waterland, waar zij onder een valse naam logeerde. Dit kwam aan het licht toen de politie de gebruikelijke con- trole hield op de registers der logeergasten. Het meisje is naar Veenendaal terugge bracht. Zij weigerde over haar verdwijning inlichtingen aan de politie te geven. Het meisje verliet enige dagen geleden 's avonds om half acht de ouderlijke woning om, naar zij zei, naar gitaarles te gaan. Toen zij 's avonds laat nog niet terug was, werd .een onderzoek ingesteld. Zij bleek niet naar gitaarles geweest te zijn. Haar fiets werd tegen een huis in de hoofdstraat van Veenendaal gevonden. De volgende dag belde het meisje haar ouders op en be weerde, dat zij ergens in Zuid-Limburg werd vastgehouden. Een inwoonster van Veenendaal had haar echter met een jonge man in Arnhem gezien. Bij haar aanhou ding in Broek in Waterland was zij echter alleen. bondsseci-etaris de heer A. D. Lelieveld, wel iemand heeft voor P.B.O. De andere minister zonder portefeuille zou toch mr. P. A. Blaisse kunnen worden, die dan op het departement van Buitenlandse Zaken komt voor Europese zaken, maar toch ondergeschikt zou zijn aan minister Luns. Maar morgen kan de formateur echter weer een andere oplossing zien. Zo wisselt door de gesprekken die de formateur voert de situatie soms van uur tot uur. Er wordt ook gedacht aan een partijlo ze vakminister voor Defensie als het niet De chef van de Generale Staf heeft be sloten om, ter ontwikkeling van het lei derschap bij het beroepskader van de Ko ninklijke Landmacht, een vormingscen trum voor militair leidei-schap in te stel len. Troepenofficieren, die zorgvuldig op hun eigenschappen en militaire kennis zijn geselecteerd, zullen als vormingsleiders optreden, nadat zij eerst zelf daartoe ge durende een half jaar zijn opgeleid. Bij deze opleiding, welke zij van een aantal burgerdocenten zullen ontvangen, zal diep op de problemen van de menselijke ver houdingen en hetgeen daarmee vei-band houdt, worden ingegaan. De cursus voor de aanstaande vormingsleiders begint in mei en wordt gehouden in het conferentie oord „Ernst Sillemhoeve" te Lage Vuur- sche. Tijdens hun eigen cursus zullen de vox-mingsleiders het programma ontwer pen van de opleiding, waaraan straks het beroepskader zal worden onderworpen. Het Vormingscentrum voor militair leider schap zal vermoedelijk te Hilversum wor den gevestigd. De ambassade van Spanje in Den Ilaag deelt mede, dat met ingang van heden, woensdag 15 april, geen visum meer is vereist voor Nederlanders, die naar Spanje reizen. In den vervolge kunnen zy vol staan met een geldig Nederlands paspoort. Dit geldt eveneens voor alle onderdanen van Westeuropese landen. Er circuleerden reeds verscheidene be richten over de afschaffing der visa voor Spanje voor alle niet-communistische Europese landen, maar het wachten was nog op deze bevestiging. gelukt een V.V.D.'er voor die portefeuille aan te trekken. Er is dan een verschui ving van personen op sommige ministers zetels nodig. Ook in 1933 is men lang aan het schuiven geweest voor de formatie slaagde. Uit dat voorbeeld kan prof. De Quay moed putten Mr. A. C. W. Beerman Een Engelse zakenman, R. H. Wink- ley, was er zo fel op de Cupfinale op 2 mei te zien, dat hij aan opkoper Bob Green een blanco cheque stuurde voor twee kaartjes. Caféhouder Green vroeg aan zijn advocaat hoeveel hij maxi maal op de cheque kon zetten: 10.000 gulden, zeide de advocaat maar toch telefoneerde Green naar Winkley om te vertellen dat zijn prijs voor twee plaatsen van 10 gulden 250 gulden was. Mevrouw Winkley, die aan de telefoon kwam, antwoordde: „Dat is te veel, stuur de cheque maar terug". Haar man, die zich eerst vergewiste dat de cheque was ingetrokken, zeide later: „Ik liet de cheque blanco, omdat ik wist dat mister Green wat meer zou nemen dan de nominale waarde. Maar naar mijn mening is 250 gulden exor bitant. Ik blijf nu thuis om de wed strijd op de televisie te zien". dat er een gezagscrisis is ontstaan en dat de regering niet meer weet wat zij wil. Wanneer in Kongo, overeenkomstig de ko ninklijke boodschap en de regeringsver klaring van 13 januari een democratische staat zal worden opgebouwd, moet zulks geschieden in het raam van de normale instellingen. De interventie van de koning werd in de wandelgangen van het parlement druk en heftig besproken. Men beschouwt het als een nederlaag voor de minister van Kon go, dr. Van Hemelrijck, die erop zou heb ben aangedrongen als gouverneur-gene raal een politieke figuur aan te stellen. Hij stelde echter kandidaten voor, die minder geschikt worden geacht. De minister is een autoritair man, die geen grote politie ke figuur naast zich verdraagt. Volgens de conservatieve Libre Bel- gique is de handhaving van dr. Cornelis een vergissing en een teken van onmacht. In de socialistische pers wordt dr. Corne lis daarentegen verdedigd. Hert er naar het westelijke vooroverleg in Parijs WASHINGTON (Reuter/UPI) De 71- jarige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, wordt uit wendig bestraald omdat men vermoedt, dat hij een kwaadaardig gezwel in de hals wervels heeft, zo wordt in een medisch bul letin gezegd dat in Washington is uitge geven. De behandeling is dinsdag be gonnen. Een groep specialisten is na een bespreking in het Walter-Reed-hospitaal te Washington tot de slotsom gekomen, dat er misschien sprake is van een uit zaaiing van ziektekiemen vanuit de buik streek. In het bulletin wordt voorts ge zegd dat Dulles in de afgelopen dagen pijn heeft gekregen in het onderste deel van zijn hals. Voorlopig zal de minister niet behandeld worden voor het gezwel in zijn buik, omdat zich hier geen wijzigingen hebben voorgedaan. In officiële kringen in Washington toon de men onmiddellijk grote bezoi-gdheid toen men het nieuws vernam. Men is van me ning dat de druk op Eisenhower om zo snel mogelijk een besluit te nemen of Dulles al dan niet minister zal blijven, door deze nieuwe complicatie zal toene men. Verschillende Congresleden hebben reeds verklaard dat de president snel moet handelen met het oog op de op handen zijnde besprekingen met de Russen. Alge meen wordt verwacht dat Eisenhower Christian Herter zal benoemen tot opvol ger van Dulles, als deze mocht aftreden. In officiële kringen te Washington ver wacht men, dat Dulles binnen een week het besluit zal nemen af te treden. Herter zal de Amerikaanse afvaardiging naar Parijs leiden, waar de westelijke mi nisters op 29 april hun vooroverleg met het oog op de ministersconferentie met de Russen te Genève zullen voorzetten, zo heeft het State Department meegedeeld. De reis van Stik ar no De regering kan geen vrijheid vinden bij de regeringen van Zweden en Brazilië slappen te doen met betrekking tot de be leefdheden, welke die regeringen aan de president van de republiek Indonesië zul len bewijzen, aldus minister-president Beel in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid Weiter. Deze meende, dat er aanleiding, voor de rege ring zou zijn Zweden en Brazilië erop te wijzen, dat speciale beleefdheden, aan de president van de Republiek Indonesia bewezen, thans in Nedei-land in brede kring wrevel en ontstemming moeten ver wekken, waardoor de verhoudingen tus sen ons land en genoemde landen ongun stig zouden kunnen worden beïnvloed. Advertentie Met een HEINKEL-SCOOTER t 9f)QE bent u goed af - met res.wiel J Voor Haarlem en omstreken Houtplein 20 - Tel. 12000 - 16615 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1