Panda en de Gomden KLM zal moeten vechten voor haar rechtmatig aandeel in „Europair" Geldmarkt ruimer Wereldnieuws Morgen weer wat warmer 15 16 Hoger resultaat Ketjen Nog witter stralend wit... 2 TECHNISCHE GOEDEREN KIoos en Zonen in 1958 Deelneming N.H.M. Dekkers had gunstig jaar Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland 's nachts pijn Minder bedrijvigheid bij Hazemeyer HET POSTKAN OOR UW SPAARBANK DE WEEKSTAAT Bevredigende resultaten bij Frank Rijsdijk Philips Drachten Winst Indola sterk gestegen Vooruitgang bij De Olveh Zwavelzuurfabriek zverkt bevredigend WOENSDAG 15 APRIL 1959 Advertentie WOENSDAG' DONDERDAG APRIL woensdag 15 t/m vrijdag 24 april - Terrein Croeselaan INDUSTRIEAlgemene machinebouw, w.o. machines, apparaten en onderdelen voor kernenergie, complete industriële installaties. Verbrandingsmotoren, stoommachines, -ketels en appendages. Elektrische installaties, w.o. elektro motoren, transformatoren, gelijkrlchters. draad en kabel, schakelmaterlaal, telefonie, telegrafie, enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties., Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en drooglnrichtingen. Drüfwerken, tandwielen en mechanische overbrengingen. Grondstolfen en half fabrikaten. Machines, gereedschappen en apparaten voor da meiaal- en de houtindustrie. Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten. SCHEEPSBOUW: Cascohouw: Ijzer, staal, non-ferro-metalen. kunststoffen. Voortstuwing: Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navlgntlenpparatuur: Stuurmachines, nautische Instrumenten, radar, radio, enz. Beveiliging: Brandbcrelliglngsinaterlaal, reddingsmatylaal. enz. Laad- gerel: Dekwerktufgen. lieren, kaapstanders, e.d.. laadbomen. Technische voorzieningenHulpaggregaten. w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen. Elektrische uitrusting. Pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen. Groot keukeninstallaties en -machines. Onderhoud: Verven, lakken, vernissen, e.a. conserverings- en corroslewerende middelen. Handelsinformaties en voorlich tingsdienstenDiversen. Op 29 april aanstaande wordt In Den Haag het overleg tussen de K.L.M., de Lufthansa, de Air France, de Sabena en de Alitalia voortgezet om te komen tot een nauwe samenwerking en zo mogelijk tot de oprichting van een Europese lucht vaartmaatschappij, de „Europair". Er zijn reeds verscheidene gesprekken ge voerd over dit plan om een Europees over koepelend orgaan voor deze vijf lucht vaartmaatschappijen te vormen, dat de concurrentie met Amerikanen, Skandina- viërs en Russen zonder vrees kan aan gaan. Te Rome hebben de vijf maatschappijen hun principiële toestemming gegeven voor de nauwe samenwerking. Zelfs bleek er bereidheid om over te gaan tot echte in tegratie dus tot een „Europair" die een nieuw punt van integratie zou kunnen worden in het geheel van de Europese Economische Gemeenschap. Economisch en juridisch heeft men zelfs al, zo wordt te Dusseldorp en Hamburg de beide centra van de Lufthansa gezegd, de blauwdrukken gereed waarmee men het Europese luchtvaarthuis kan bouwen.. Maar hoe groot het aandeel van elk dei- maatschappijen, hoe groot het aantal ka mers in dit Europese huis voor elk der bewoners zal zijn daarover wordt thans een waar gevecht geleverd. Kortwieken Aan de ene kant staan hierbij de Luft hansa en de Alitalia, die beweren dat zij beide nog in opbouw zijn. Zij zeggen, dat men voor hun aandeel in de toekomstige „Europair" niet als basis mag nemen hun huidige prestaties op het gebied van pas sagiers- en vrachtvervoer. Lufthansa en Alitalia willen meer en willen hun toekom stige ontwikkeling verdisconteerd zien in hun aandeel in de „Europair". Men zegt vooral te Dusseldorp en Hamburg, dat de K.L.M. in vergelijking tot de Nederlandse „luchtverkeersopbrengst" het totale aan tal passagiers naar en van Nederland een veel te grote capaciteit heeft! Men zou zowel in West-Duitsland als in Italië van mening zijn, dat de Air France en de Sa bena op het juiste peil staan. Met andere woorden: het aandeel van de K.L.M. in de Voor F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen n.v. te Kinderdijk was 1958, blijkens het verslag, een periode van consolidatie. De in vorige jaren getroffen maatregelen voor vermeerdering en modernisering van de produktie wierpen 'n steeds beter resultaat af. Het saldo exploitatierekening steeg van 1.596.613 tot 1.788.736. Na diverse voor zieningen resteert een saldo winst van 346.939 (ƒ311.165). Zoals bekend, wordt een dividend voorgesteld van 13 percent (12 percent). De gestegen produktie deed de terugslag van het winstpercentage per geproduceer de eenheid teniet. De investeringen 623.372) betroffen onder andere uitbrei dingen in verband met de gewijzigde opzet van het bedrijf. De omvang der uitstaande orders was ultimo 1958 groter dan aan het einde van 1957. De constructiewerkplaats beschikte per ultimo 1958 nog over be langrijke orders, die zich over langere ter mijn uitstrekken. De Nederlandsche Handel Maatschappij n.v. heeft zich met een Perzische groep ge ïnteresseerd bij de Mercantile Bank of Iran and Holland, waarvan de oprichting dezer dagen in Teheran heeft plaats ge vonden. Het bedrijfsapparaat van de bank is opgezet in overleg met de Nederland sche Handel Maatschappij n-v., die voor dit doel enige functionarissen uit haar be drijf in het oosten beschikbaar heeft ge steld. Voor Dekkers n.v. te Dordrecht is 1958, blijkens het verslag, een gunstig jaar ge weest. De exploitatiewinst steeg van 347.890 tot 357.121, de netto winst van 180.689 tot 286.063. Voorgesteld wordt een dividend van 10 percent (8 pet.). In het vierde kwartaal werd een top-om- zet in de postorderafdeling bereikt. De omzet in de eerste maanden van 1959 geeft grond voor de hoop dat de maat schappij haar positie in de markt defini tief heeft verbeterd. Het kostenpeil steeg aanzienlijk. Er is echter een zekere con solidatie ingetreden. De orderportefeuil le is zeer bevredigend. De debiteurenrisico's in de postorderaf- fleling blijven binnen de normen van de getroffen voorzieningen. De met de groei van deze afdeling samenhangende aanwas van debiteurensaldi stelt zware eisen aan de financiering. Niettegenstaande de aan zienlijke stijging van de omzet kon uit breiding van de personeelsbezetting wor den voorkomen. Textielproduktie Euromarkt Volgens gegevens van de Westduitse textiel industrie is de textielproduktie der Euromarkt- landen in het afgelopen jaar met gemiddeld 6 percent gedaald in vergelijking met 1957. De grootste daling 19 percent deed zich voor in België. In Luxemburg bedroeg de daling 9 per cent en in West-Duitsland 6 percent. De textiel produktie in Italië Frankrijk en Nederland was in 1958 3 tot 4 percent kleiner dan in 1957. Engels invoeroverschot Engeland had in maart een invoeroverschot van 39 miljoen pond sterling, of 8,5 miljoen pond ster ling meer dan in februari. Dit is bekendgemaakt door het ministerie van Handel. In het eerste kwartaal van 1959 was de waarde van de uitvoer 2V.' percent lager dan in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar. De peseta In Madrid zijn berichten uit Frankfort en Ma nilla tegengesproken als zou er sprake zijn van een devaluatie van de peseta. Een woordvoerder van het Spaanse deviezeninstituut. verklaarde dat er geen enkele grond bestond voor een dergelijk bericht. „Europair" op basis van de huidige pres taties, de huidige capaciteit van onze na tionale luchtvaartmaatschappij, zou vol gens de Duitsers en de Italianen veel te groot zijn. De K.L.M. moet dus in feite worden gekortwiekt. Resultaten Overigens zijn er te Rome in het begin van deze maand reeds belangrijke resul taten bereikt, die er op zouden wijzen, dat het bovengenoemde belangrijke geschil punt over het aandeel van iedere maat schappij wel te overwinnen zou zijn op korte termijn. Zo is men het eens gewor den over een unificatie en rationalisatie van de gronddiensten, over een beperking van het aantal types straalpassagierstoe- stellen dat in dienst komt, over een con centratie van de passagebedrijven der maatschappijen en over de invoering van een gemeenschappelijke luchtdienstrege- ling. Het voornaamste geschilpunt blijft dus het aandeel van ieder der deelnemers, waarbij niet slechts de huidige produktie een rol speelt, maar waarbij ook histori sche faktoren en voorspellingen over de ontwikkeling van elk der maatschappijen van belang zullen zijn. Advertentie en aldoor wakker Alles wat U verlangt van een pijn stiller vindt U in een "Akkertje" met geneeskrachtig micropoeder, "Akkertjes" snel, veilig, zeker. In de algemene vergadering van aan deelhouders van Hazemeyer n.v. heeft de directie meegedeeld dat de bedrijvigheid de laatste veertien dagen weer wat is af genomen. De situatie is niet kritiek, maar toch heeft men enige zorgen. Deze terug slag volgt op een periode van herstel na de recessie, die in 1958 ook bij Hazemeyer geconstateerd kon worden. Tevens werd meegedeeld dat in het eerste kwartaal van dit jaar de laatste aandelen, die de n.v. nog in eigen bezit had, van de hand zijn gedaan. Het is zeer wel mogelijk dat Ha zemeyer wordt betrokken in de eventuele bouw van een atoomcentrale in ons land, aldus de directie. Advertentie Zul je altijd bij me blijven Ja, behalve wanneer ik naar 't postkantoor moet om te sparen. i ...U intetetitèus&e*,,.. De grootste verandering, die uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank van 13 april blükt, betreft de terugkeer van 50 miljoen bankbiljetten. Hierdoor is de circulatie gedaald van 4198 miljoen tot 4147 miljoen. Sedert de ultimo is nu reeds 175 miljoen teruggekeerd, maar de ul- timo-opvragingen hebben 207 miljoen bedragen, zodat men verwacht ,dat ook deze week nog een aanzienlijk bedrag zal terugkeren. De verruiming van de geldmarkt, door de terugkeer van bankbiljetten, werd voor de helft ongedaan gemaakt door overboe kingen naar de schatkist. Deze steeg van 813 miljoen tot 840 miljoen, derhalve met 27 miljoen. De schatkist had in de afgelopen week 44 miljoen vervallend schatkistpapier te honoreren, maar daar tegenover werd een vrijwel gelijk bedrag aan schatkistbiljetten geplaatst. De aan was ontstond verder door betalingen van niet-kohierbelastingen. De banken zagen hun saldo, nadat zij eerst 5 miljoen voor schotten hadden afgelost, met 25 mlijoen stijgen tot 655 miljoen. Hierdoor kwamen de banken behoorlijk boven het verplichte kasreservegemiddelde. De deviezenpositie veranderde praktisch niets. Het goud bleef onveranderd op 4402,4 miljoen. Goud en deviezen tezamen verbeterden van 5312,1 miljoen tot 5313,0 miljoen. De conver- tibele deviezen stegen van 887,1 miljoen tot 890,7 miljoen. De geldmarkt werd langzamerhand ruimer. De daggeldrente bleef IV» percent. Wagon in brand gestoken. Enkele jongens hebben op het rangeerterrein van de N.S. in Utrecht een goederenwagen in brand gestoken. Een auto, die op de goe derenwagen stond, en de lading van de goederenwagen, verbrandden gedeeltelijk. Frank Rijsdijk's Industrieële Onderne ming n.v. te Hendrik-Ido-Ambacht brengt over 1958 voor het eerst verslag uit gelijk met het kalenderjaar. De resultaten stem men tot tevredenheid. Het saldo van de exploitatierekening ligt met 1.489.598 iets boven het peil van 1957: ƒ891.711 (over acht maanden). Hiertegenover staat een verdere stijging -van de algemene onkosten. Na andere voorzieningen res teert als saldo winst ƒ431.510 (ƒ261.041 8 maanden). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een di vidend van 14 percent (12 percent, waar van 2 percent uit de dividendreserve). Het bedrijf kon regelmatiger sloopobjec- ten aankopen. Dit. had mede tot gevolg dat de produktie van staalschroot zowel als de afzet daarvan konden worden ver groot. Door de opheffing van de vereve- ningskas van de E.G.K.S. en mede door het feit, dat de landen in het Verre Oosten grote activiteit aan de dag te leggen inza ke het aankopen van sloopschepen, is de concurrentie aanzienlijk tóegenomen. Tot welke consequenties een en ander zal lei den, is thans nog moeilijk te overzien. Voor de ztsde maal sinds Philips zich in 1950 in Drachten vestigde, zal deze fa briek een uitbreiding ondergaan. De uit breiding, welke thans tot stand komt, is wel een zeer belangrijke, want op een oppervlakte van 8000 vierkante meter zul len 600 nieuwe werknemers emplooi kun nen vinden in de nieuwe uitbreiding, waarin huishoudelijke apparaten zullen worden vervaardigd. De totale oppervlak te van het bedrijf zal hierdoor stijgen tot 40.000 vierkante meter en het aantal werk nemers tot 2700. De totale omzet van Indola n.v. te Rijs wijk was in 1958 6.5 percent hoger dan in 1957 en geeft alle reden tot tevredenheid. De stijging bedroeg voor het binnenland ruim 4.4 percent en voor export 9.5 per cent. De achteruitgang in het eerste half jaar is meer dan goedgemaakt door de stijging in het tweede halfjaar. De bruto winst op goederen was 3.767,823 3.772.869), dividend n.v. Industriële On derneming W. II. Braskamp 230.000 200.000), voordelig saldo bijzondere ba ten en lasten f 271.495 (nihil). De exploi tatiekosten waren 2.854.388 (ƒ2.815.141). Na afschrijvingen en reservering voor be lastingen is de netto winst 815.146 638.336), een stijging van 27.7 percent. Zoals bekend wordt een dividend van 14 percent (13 percent) voorgesteld. Het kapitaal bleef 3.333.000. Door een extra toevoeging aan de algemene reserve ad 133.218 groeit deze aan tot 1.271.857. De liquiditeit heeft een versteviging onder gaan. de kasmiddelen zijn ruim te noemen. Wat de Franse belangen betreft werd de n.v. door een devaluatieverlies getroffen, dat echter tot bescheiden omvang beperkt is gebleven. De belangen in Duitsland hebben nog niet de beoogde resultaten op geleverd. Er is zelfs een klein verlies ge leden. De hypothecaire schuld bedraagt nog slechts 853.380. Er is ook reeds een be scheiden begin gemaakt, met het conver teren van de 4 percent converteerbare obligatielening, waarvan de conversieter mijn op 31 december 1960 eindigt. De di rectie acht de kans groot, dat van deze conversie verder gebruik zal worden ge maakt. De in het nieuwe boekjaar bereikte omzetten zijn beduidend hoger dan over dezelfde periode van het vorig jaar. De orderportefeuille is aanzienlijk groter. De directie heeft alle reden om aan te nemen, dat de toekomst met optimisme tegemoet mag worden gezien. In haar jaarlijks verslag aan de deel nemers deelt de directie van het Onder ling Levensverzekering-genootschap „De Olveh van 1879" mede dat de opgaande produktielijn ook in 1958 bleef gehand haafd en dat een bedrag van 120.330.000 (v.j. 105.500.000) aan nieuwe verzekeringen kon worden ingeschreven. De netto voor uitgang van het verzekerd kapitaal be droeg 66.300.000 (v.j. 56.000.000) waar door het totaal verzekerd bedrag bij De Olveh steeg tot 777.213.000 (vorig jaar 710.849.000). Het bedrijfssaldo bedroeg 1.358.521,99 (v. j. 1.258.234,72) waarvan 450.000,— extra aan de premiereserve werd toege voegd. Van het resterende wordt f 243.000 gedoteerd aan de extra-reserve, terwijl als overschot onder de deelnemers wordt ver deeld 665.502,30 (v.j. 611.551,—). De verdeling van het overschot ge schiedt wederom door voor iedere deel nemer 3'/2 percent van de jaarpremie te storten in het zekerheidsfonds. Aan elke deelnemer wiens inschrijving in het ze kerheidsfonds hierna ten minste f 25,— bedraagt zullen wederom één of meer 4 percent zekerheidsfonds-obligaties ter be schikking worden gesteld. De extra-reserve was per ultimo 1958 groot 5.722.034,10 (v.j. 4.441.774,65). Tezamen met het ze kerheidsfonds ad 4.041.753,39 (vorig jaar I 3.465.550,14) belopen de extra waarbor gen 9.763.787,49 (v.j. 7.907.324,79), zijn de 5,85 percent (v.j. 5,10 percent) van de totale premiereserve (exclusief Indonesië). Het belegd vermogen steeg van 165.335.000 tot 177.495.000. Het gemiddelde rende ment over de gehele beleggingsporte feuille, na afschrijving op vaste eigen dommen, bedroeg 4,28 tegen 4,10 percent in 1957, waardoor de marge ten opzichte van de voor de premiereserve gemiddeld benodigde rente steeg van 1,06 tot 1,22 percent. De resultaten welke De Olveh in Suriname behaalde worden wederom goed genoemd. Nationalisatie van het bedrijf te Djakarta zal omdat reeds jarenlang het bedrag waarmede de activa de pas siva in Indonesië overtreffen geheel werd afgeschreven voor de financiële resul taten van het bedrijf in Nederland en Suriname geen nadelige gevolgen hebben. In de algemene vergadering van Vromen Papierfabriek Doetinchem n.v. werden de jaarstukken met algemene stemmen goed gekeurd en werd het dividend bepaald op twaalf percent voor de gewone en elf per cent voor de prioriteitsaandelen. De direc tie deelde mede, dat de gang van zaken in de verstreken maanden van het lopende jaar zeer bevredigend is geweest. 6. De Directeur van het museum begon zich geweldig op te winden. „Waarom heb je mijn sollicitanten weggestuurd?!", her haalde hij, „zeg op! Zeg op!" „Omdat ehomdat er al iemand is aange nomen!", stamelde Panda. De Directeur haalde een paar maal diep adem. „Zo zei hij tenslotte, „er is dus iemand aange nomen, hè. Maak. jij dat uit?!" N-nee dat zei Joris", antwoordde Panda bedrukt. „Wie is Joris?!", riep de Directeur hees. „Degene die aangenomen is", piepte Panda, „tenminstedat zei hij!" Hij kreeg meer en meer het gevoel, dat er iets helemaal mis was. Angstig keek hij naar de direc teur, die nieuwe ademhalingsoefeningen deed om zijn bloeddruk laag te houden. „Juistzei hij eindelijk met onna tuurlijke kalmte, „dieehJoris heeft dus nogal veel te zeggen, naar het schijnt. Zou het mogelijk zijn, dat ik hem even te spreken krijg? Misschien kan ik dan nog een woordje in het middenbren gen. Waar is hij?" „Daarbinnen", ant woordde Panda, op de Directiekamer wij zend. „Wat?!", riep de Directeur, „heeft hij ook nog de brutaliteit gehad, om zich in mijn kamer te nestelen?!" Hij gooide de deur open endaar zat Joris in de directiezetel en rookte directie-sigaren! „Kom binnen, m'n waarde", zei Joris min zaam. „Maar vergeet in het vervolg niet om eerst te kloppen!" Bij de Koninklijke Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen n.v. te Amsterdam waren zo wel omzet als winst hoger in 1958. Het bru to exploitatieresultaat inclusief inkomsten uit deelnemingen bedroeg f 15.603.640 (v.j. 12.282.706). Afschrijvingen vergden 6.965.202 (f 6.286.925). Na toevoeging van 2.669.311 735.024) aan bestemmings reserves resteert als saldo winst 6.295.807 (f 5.480.872). Na reservering van 2.990.000 (f 1.750.000) voor vennootschapsbelasting is 3.350.807 3.730.872) voor verdeling beschikbaar. Zoals bekend, wordt een onveranderd di vidend van 10 percent voox-gesteld. Het waren mede de resultaten van de nieuwe zwavelzuurfabriek, die de directie heeft doen besluiten ook de oude pyrietverwer- kende eenheid te verbouwen tot een zwa- velverwerkende fabriek. Verwacht wordt dat deze verbouwing begin 1960 voltooid zal zijn. De door Cyanamid-Ketjen n.v. gebouwde fabriek voor de fabricage van platinakatalysator kwam binnen de ge stelde tijd klaar, zodat nog in 1958 de eer ste afleveringen plaats vonden. De gunsti ge resultaten in het eerste boekjaar be haald zullen in 1959 tot uitdrukking ko men. Advertentie Zomers. West-Duitsland beleefde gisteren de warmste aprildag sinds veertien jaar geboekstaafd, met temperaturen die gemiddeld tussen de 65 en 77 gra den Fahrenheit lagen. Aan de Franse en Italiaanse Rivièra's kwam het kwik niet boven de 65 graden. Uitbarsting. De vulkaan Asama, 120 kilo meter ten noordwesten van Tokio gele gen, heeft een uitbarsting gehad, waar door as uitgeworpen werd tot boven To kio. Rook en as steeg tot zevenduizend meter hoog. De asregen duurde onge veer veertig minuten. De daken van auto's in de straten werden wit-grijs gekleurd. Fantast. De Oostenrijkse politie heeft mee gedeeld dat de verklaringen van de „Italiaanse kapitein Antonio Franco", dat hij in Stalingrad door de Russen gevangen was genomen en vorige week uit een Tsjech'oslowaaks gevangenkamp was ontsnapt, gefantaseerd zijn. De man werd verscheidene keren wegens oplichting en diefstal veroordeeld en had negen keer een andere naam aan genomen. Personeel. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft bekendgemaakt dat meer dan twintigduizend soldaten in de strijdkrachten dienst doen als kelners, chauffeurs, huisknechten en „bedien den" van officieren. De onder-directeur van het bureau militair personeel had geschat dat er „maximaal" drieduizend manschappen van alle wapens met niet-militaire taken zijn belast. Tweeling. Een afvaardiging van het ge meentebestuur van de Franse stad Dijon is in Moskou aangekomen voor het bij wonen van feestelijkheden als Dijon en Stalingrad tot „tweeling-steden" wor den geproclameerd. Dijon is reeds door soortgelijke banden verbonden met York in Engeland, Dallas en Texas in de V.S. en Mainz in West-Duitsland. Auto-optocht. Het personeel van alle open bare vervoersmiddelen in particulier eigendom in Noorwegen zal vanmid dag een staking van een uur houden, als protest tegen het besluit om de be lasting op auto's te verhogen met tien tot dertig percent. Het laat zich aanzien dat alle taxi's, alle autobussen, en vrij wel alle particuliere auto's van twaalf tot een zullen stilstaan. In Oslo wordt een demonstratietocht met auto's ge houden naar het parlementsgebouw, waar de Noorse automobielclub en an dere organisaties een met ettelijke tien duizenden handtekeningen versierde motie aan de regering zullen aanbie den. Grapje. De Russische ambassadeur te Londen, Jakob Malik, heeft een pre sent-exemplaar van een Amerikaans boekje, dat onder de titel Het begon met Marx op humoristische wijze de ge schiedenis van het communisme bevat, teruggestuurd. De Londense uitgevers van het boekje verklaarden, dat de auteur Richard Armour weliswaar een paar grappen, zoals „met een vriend als Kroesjtsjev heb je niet veel vijan den nodig" heeft opgenomen, maar dat de Russen er toch om hadden moeten kunnen lachen. Het present-exemplaar was speciaal in rood Marokkaans leer gebonden en van een opdracht voorzien. Verkeerd. In Rochdale (Engeland) vroeg de kinderrechter mevrouw A. E. Brier- ley aan een dertienjarige jongen wat hij wilde worden. „Een gangster", ant woordde hij. De rechter vroeg de jon gen of hij wist wat een gangster was. Het antwoord luidde: „Ja, het is een man die verkeerd doet, maar er zit geld in." De jongen stond terecht we gens diefstal. Stilstand. Zestienduizend arbeiders van de spoorwegmaatschappij van de Brazi liaanse staat Sao Paulo zijn in staking gegaan. De arbeiders hebben dinsdag drie treinen verhinderd te vertrekken door voor de locomotief op de rails te gaan liggen. Behalve in de stad Sao Paulo en omgeving, waar een andere maatschappij de diensten onderhoudt, ligt het spoorwegverkeer in de staat geheel stil. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht bevond Nederland zich in warme lucht. Op het vliegveld Twente werd de temperatuur zelfs niet lager dan 16 gra den. In de loop van de ochtend stroomde echter koelere lucht het land binnen. Dit gebeurde na de passage van een koufront, dat in Engeland en Frankrijk nog vrij veel regen bracht, maar dat boven onze omge ving veel van zijn aktiviteit had verloren. Dit front behoorde bij een diepe oceaan depressie, die gisteren Ierland naderde, maar die sindsdien in noordwestelijke richting is afgezwenkt. In het zeege bied tussen de Azoren en Spanje bevindt zich een randstoring van de depressie. Voor deze storing uit ontstaat echter een rug van hoge luchtdruk, die aanvankelijk het weer in Nederland zal beïnvloeden. De temperaturen worden daarbij weer ho ger dan vandaag. WEERR A PPORTEN Temperaturen Duiten en binnenland heden morgen 7 uut Neerslag- £3 laatste 24 uur cfj Donderdag 16 april Zon op 5.44 uur, onder 19.38 uur. Maan op 11.35 uur, onder 2.07 uur. Maanstanden 16 april 8.32 uur eerste kwartier. 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 april Hoog water 7.58 en 20.30 uur. Laag water 3.25 en 15.46 uur. Donderdag 16 april Hoog water 8.53 en 21.31 uur. Laag water 4.02 en 16.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid licht bew. z lichte regen zzw geheel bew. z half bew. z zwaar bew. z licht bew. zzo zwaar bew. z half bew. z half bew. zzw 7 zwaar bew. z 10 mist windst. 6 half bew. zo 8 regen zzo 8 half bew. z 9 licht bew. z 14 regen z 13 zwaar bew. z 13 regen z 10 zwaar bew. O 10 zwaar bew. windst 7 onbewolkt nnw 10 onbewolkt ozo 11 half bew. windst. 7 onbewolkt zzw 8 licht bew. O 7 onbewolkt zo 10 onbewolkt w 7 licht bew. zo 10 zwaar bew. windst. 12 geheel bew. wzw 11 0 0 0,2 0 1 8 0 0,1 0 5 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2