Wordt de Haringbuijs toch niet afgebroken? H RENTE ZONDER RISICO KROUWELS DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 15 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 VIERSPRONG TE AERPENHQ UT B. en W. handhaven plan tot afbraak over te gaan Commissie voor exposities in „Bloemenheiivel" Bloemendaalse bevolking in eerste kwartaal B. en W. van Haarlem vragen machtiging G.S. te antwoorden Watervrienden ontvangen Duitse zwemploeg Nieuwe voorzitster G.H. Vrouwengroep Haarlem Waarom meteen zo uitvaren...? Handel en Purcell worden in Londen herdacht Twintigste tafelronde Open Religieuze Gemeenschap Dutch Swing College Band gaat niet naar Engeland Voorlichtingsavond voor wereldkampioenschappen Gemeente moet afgangen naar strand reinigen Feestavond van O.S.S. Vergadering S.G.P. Haarlems politie-elftal promoveert NAPOLITAINS Nixon vestigt aandacht op Internationaal Gerechtshof Vaticaan verbiedt stemmen op communisten-vrienden Israel niet genodigd op Afrikaanse receptie Levenspeil in China door vijfjarenplan verhoogd Watersnood in Zuid-Amerika op een drielandenpunt In de donderdagmiddag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemen daal zal opnieuw over het „lot" van de Haringbuijs bij de Viersprong te Aerdenhout worden gesproken. De kans bestaat dat de oude tolgaarderswoning toch behouden zal blijven, indien tenminste de meerderheid van de raad meegaat met het advies van de commissie voor Publieke Werken, die zich in meerderheid voor behoud heeft verklaard. B. en W. zijn echter een andere mening toegedaan en stellen de raad voor voort te bouwen op een vroeger door de gemeenteraad genomen besluit en de Haringbuijs nu te amoveren. Van de zijde van de commissie voor Publieke Werken is de suggestie gedaan om vooruitlopende op de uitvoering van het uitbreidingsplan bij de Viersprong te Aerdenhout nu reeds enige tijdelijke voor zieningen nabij de Haringbuijs te treffen, welke op zeer korte termijn kunnen wor den gerealiseerd en waardoor reeds een belangrijke verbetering in de verkeers situatie kan worden bereikt. Aanvankelijk is bij de uitwerking van de gedachte aldus delen B. en W. van Bloemendaal aan de raad mee uitgegaan van het feit dat de Haringbuijs nog niet ontruimd is, zodat niet tot afbraak op korte termijn zou kunnen worden over gegaan. Daarom is een plan uitgewerkt, waarbij afzonderlijke rijbanen met rijwiel en voetpaden voor éénrichtingsverkeer langs voor- en achterzijde van de Haring buijs zijn ontworpen. Slechts de aan de westzijde van de Haringbuijs gelegen beide opstallen dienen te worden verwij derd en kunnen dan niet door de aannemer worden gebruikt ten behoeve van de bouw van de politiepost. Voorts zou het nood zakelijk zijn over een klein gedeelte van de voor- en achtertuin behorende bij de Haringbuijs te beschikken, waarvoor de medewerking van de huurder/gebruiker gevraagd kan worden. Het aantal kruisende wegen bq de Vier sprong wordt echter met een nieuwe weg- aansluiting uitgebreid, waardoor de rege ling van het verkeer extra-voorzieningen zou behoeven, aldus B. en W. De uitvoering van dit plan, met inbe grip van de wijziging en uitbreiding van de straatverlichting langs beide wegen, vordert een bedrag van 42.500. De later weer ter beschikking komende materialen (klinkers, banden, tegels, straatlantaarns en dergelijke) vertegenwoordigen een waarde van circa 22.000. Mening van B. en W. B. en W. merken op. dat zij het plan alleen aanvaardbaar achten daar het de •nogelijkheid bood om op korte termijn een zeer gewenste voorziening te treffen en zolang het overleg, dat met de huurder/ gebruiker gaande was om te geraken tot ontruiming en amovering van de Haring buijs nog niet tot overeenstemming had geleid. Dit overleg heeft inmiddels tot resultaat gehad dat het perceel zeer bin nenkort zal worden ontruimd Bij afbraak Het college heeft ook een plan opgesteld, waarbij met de aanwezigheid van de Ha- rnigbuijs niet langer rekening behoefde te worden gehouden. Thans is een oplos sing uitgewerkt, waarbij een rijweg ter breedte van 10.50 meter, zoals bij de aan sluitende gedeelten van de Zandvoorter- weg thans aanwezig is, met aansluitende rijwiel- en voetpaden, zoveel mogelijk over en langs het bestaande tracé is ontworpen. De beide opstallen ten westen van de Ha ringbuijs dienen te worden afgebroken, terwijl voorts een klein deel van de reeds aangekochte grond van mejuffrouw Van den Ahrend aan de westzijde van de Vier sprong langs de Zandvoorterweg nodig zal zijn. De uitvoering van dit plan, met inbe grip van wijziging en uitbreiding van de straatverlichtng. vordert een bedrag van naar raming f 33.000. De later weer ter be- In de commissie die zich zal bezig hou den met de organisatie van tentoonstellin gen in „Bloemenheuvel" in Overveen is als vertegenwoordigster van Aerdenhout- Bentveld benoemd mevrouw E. H. van Holten-Keur. Mevrouw T. Senff-Hahn zal Overveen in deze commissie vertegen woordigen. Zaterdag zal in „Bloemenheu vel" de laatste tentoonstelling worden ge opend die door de gemeente wordt voor bereid. Ter gelegenheid van deze tentoon stelling, gewijd aan „Elswout" en omge ving, zal de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, op maandagavond 20 en dins dagavond 28 april dia's vertonen die be trekking hebben op het onderwerp van de tentoonstelling. In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal inwoners van de gemeente Bloe mendaal toegenomen tot 20097, hetgeen 33 mensen meer is dan aan het begin van het jaar. Er werden 82 kinderen geboren. Het aantal sterfgevallen was 77. In to taal vestigden zich 528 mensen. Daarente gen vertrokken er vijfhonderd. Grenswijziging B. en W. van Haarlem vragen de raad hen te machtigen aan Gedeputeerde Sta- tenvan Noordholland de opmerkingen ken baar te maken, waartoe de tekst van het wetsontwerp over de grenswijzigingen van de gemeenten Haarlem, Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude en Haarlemmermeer naar het oordeel van B. en W. aanleiding geeft. In de toelichting schrijft het college, dat 'mewel voor nauwkeurige bestudering van ''et wetsontwerp nog geen gelegenheid is ""nveest, een voorlopige beoordeling reeds '"'eft geleid tot de verheugende conclusie, "'at in grote lijnen aan de verlangens van faarlem is tegemoetgekomen, ook wat betreft het achterwege laten van tussen- h.idse verkiezingen. Zoals wij reeds he chtten, zal de oostelijke oever van de Mooie Nel volgens het wetsontwerp aan Haarlem komen. schikking komende materialen vertegen woordigen een waarde van ongeveer 17.000. Wat het plan tot instandhouding van de Haringbuijs betreft merken B. en W. nog op, dat zij vrezen dat de instandhou ding ervan bijzondere kosten voor onder houd zal vergen, zodra het niet langer be woond zal zijn, wil het huis niet aan al gehele verwaarlozing worden prijs ge geven. B. en W. blijven daarom de voor keur geven om, voortbouwend op het be sluit van de gemeenteraad, voort te gaan op de ingeslagen weg en de Haringbuijs nu te amoveren teneinde op korte termijn tegen de minste kosten een aanzienlijke verbetering van de verkeerssituatie ter plaatse tot stand te brengen. Zaterdag en zondag zal een Westduitse zwemploeg de gast zijn van de Haarlemse Watervrienden. In gebouw Cultura is een begroetingsavond georganiseerd, die met zang door de dames v. d. Boogaard en Schellekens zal worden opgeluisterd. De inkwartiering geschiedt bij de leden. Zondagmorgen zullen de bollen bewon derd worden. Reeds om half tien is het ver zamelen op de Oude Groenmarkt in Haar lem met de bedoeling omstreeks 11 uur weer terug te zijn. De middagmaaltijd wordt bij de „pleegouders" gebruikt. Om 2 uur begint de zwemwedstrijd waaraan ook de Amsterdamse Watervrienden zul len deelnemen. De wedstrijd is om 5 uur afgelopen, waarna de gasten direct zullen vertrekken. De beste zwemmers en zwemsters uit de Watervrienden van Haarlem en Am sterdam komen tegen de sterke Duitse ploeg in het water, zodat deze wedstrijd tevens nog een goede oefening is voor de wedstrijden tijdens het Internationale Pinkstersportfeest van de Nederlandse Culturele Sportbond in Rotterdam. Al voor de oorlog waren er plannen om de Haringbuijs te Aerdenhout af te breken en de gemeenteraad van Bloemendaal heeft al enkele keren besloten daartoe over te gaan. De kans bestaat dat het voormalige tolhuis, een van de weinige historische overbijf- selen van Aerdenhout, toch behouden blijft, als de gemeenteraad daartoe besluit. Tijdens de bijeenkomst, die de Christe lijk Historische Vrouwengroep Haarlem dinsdagavond hield, is met algemene stemmen als voorzitster gekozen me vrouw Vermet-De Ruiter. Zij is de opvolg ster van mevrouw P. C. van Noort-den Os, die in oktober na haar functie bijna tien jaar te hebben vervuld, naar elders zal vertrekken. Verder sprak de heer W. F. de Vries, besturend broeder van „Meer en Bosch." over de verpleging der lijders aan vallen de ziekte. De epilepsie is zo ouds als de mensheid zelf. Reeds in de oudste geschriften wordt zij genoemd als de heilige ziekte, waarbij geheimzinnige krachten betrokken waren. Spreker vertelde verder over de zoge naamde dolhuizen, waar ernstige patiën ten als publieke vermakelijkheid te be zichtigen waren. Steeds meer ging men in zien, dat deze patiënten niet in de huise lijke kring kunnen worden verpleegd. In 1881 nam freule Teding van Berkhout op aandringen van dokter Heldering een kleine groep patiënten op in een huis aan de Parklaan en in 1882 stichtte men de christelijke vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte. Advertentie Als 2 of 3 VALDISPERTdra- gées Uw zenuwen kalmeren en U daardoor Uzelf meester blijft? VAL Dl SPERT is een zeker werkend, onschadelijk natuur- produkt zonder reuk of smaak. Men raakt er niet aan verslaafd en het is ook bij groter hoeveel heid onschuldig. Vergeet nooit: Vraag Vtv apotheker of drogist. LONDEN (UPI) Sir Arthur Bliss, de Graaf van Harewood, neef van Koningin Elizabeth en de Duitse ambassadeur in Londen hebben gisteren kransen gelegd op het graf van Handel in Westminster Ab bey, ter herdenking van het feit, dat deze Duitse componist tweehonderd jaar gele den overleed. Lord Harewood legde zijn krans uit naam van de Handel Opera Society in En geland. Sir William Mackay, organist en leider van het koor van de Abbey en David Webster, directeur van Covent Garden hebben eveneens kransen neergelegd. Het feestcomité Purcell-Handel had deze plechtigheid van de kranslegging georgani seerd. In juni houdt het comité een Lon- dens festival van drie weken ter ere van Handel en Purcell. De Open Religieuze Gemeenschap houdt zaterdag 25 en zondag 26 april in restau rant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem de twintigste Haarlemse Open tafelronde. Het algemene onderwerp van de inleidingen is „Stenen voor brood". De heer A. Viruly, oud-commodore der KLM, zal spreken over „Stenen voor brood in het dagelijks leven", mr. M. Stibbe, leider van de Rudolf Steinerschool in Haarlem over „In de pedagogie", de Haag se arts A. Soesman over „In de weten schap" en ds. J. Zuurdeeg van de N.P.B. in Wassenaar over „In onszelf". Zondagmid dag zullen de deelnemers aan deze tafel ronde aanzitten aan een gemeenschappe lijke maaltijd. In de behandeling van het onderwerp „Stenen voor brood" poogt men antwoord te geven op de roep, die bewust of onbe wust uit de hele tegenwoordige mensheid opstijgt, dezelfde roep, die na de eerste wereldoorlog vooral uit jeugdkringen in West-Europa opklonk: „Onze ziel hongert; voedsel voor onze ziel". Zoals de zaken op het ogenblik staan, zal er wegens de bezwaren van de Engelse en Nederlandse bonden tegen de figuur van de heer Lou van Rees van de voor genomen uitwisseling tussen de Engelse en Nederlandse jazzorkesten zo goed als zeker niets kunnen komen. De leiding van de British Musicians Union zeide ons bij informatie, dat de Dutch Swing College Band niet zal worden toegestaan in Enge land op te treden. Zoals men weet, was het bezwaar van de Engelse vakorgani satie, dat de leden van het ensemble hun lidmaatschap van de Nederlandse toon- kunstenaarsbond hebben laten verlopen. Dit was nu opnieuw aangevraagd, maar nog niet vernieuwd. De Musicians Union erkent weliswaar, dat dit een kwestie van ondergeschikte betekenis is, maar deze vertraging heeft het nu onmogelijk ge maakt de concerten, welke over drie of vier weken onder meer in Liverpool en Leicester zouden plaats hebben te orga niseren. Er is geen tijd meer om druk werk en dergelijke te verzorgen. Men voegde er aan toe, dat ook de orkesten van Victor Silvester en Chris Barber niet in Nederland zullen mogen optreden. Aan gezien de Musicians Union zijn leden ver boden heeft voor de heer Lou van Rees te werken. De Union heeft hierover op nieuw een lange brief naar het Neder landse Departement van Sociale Zaken gezonden. De plaatsvervangende secreta ris van de Musicians Union, de heer Harry Francis, die bij afwezigheid van de algemeen secretaris deze kwestie behan delt, zeide tot ons, dat hij het gebeuren in hoge mate betreurt. Hijzelf heeft vele vrienden in ons land, dat hij een warm hart toedraagt, maar hij heeft nog niet alle hoop opgegeven, dat het conflict mis schien nog op het laatste nippertje uit de wereld zal kunnen worden geholpen. Dat zal volgens opvattingen van de Musicians Union blijkbaar alleen kunnen gebeuren, als het Departement van Sociale Zaken terugkrabbelt, hetgeen dit waarschijnlijk om prestigeredenen zal weigeren. De gezamelijke besturen van de Zand- voortse Middenstandsorganisaties hebben in de congreszaal van hotel Bouwes op maandag 20 april een bijeenkomst geor ganiseerd voor de Zandvoortse nering doenden teneinde deze van voorlichting te dienen betreffende de op 15 en 16 augustus te houden wereldkampioenschappen wiel rennen in Zandvoort. Het woord zal hier worden gevoerd door de korpschef van politie, de heer H. P. Huijsman en de inspecteur van het ver keerswezen, de heer P. Douma; de direc teur van stichting Touring Zandvoort, de heer J. B. Th. Hugenholtz zal een uiteen zetting van de totale organisatie geven. In een schrijven, dat dezer dagen aan alle Zandvoortse neringdoenden wordt ge zonden voor zover lid zijnde van de Zandvoortse Handelsvereniging, de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze", de Strandpachtersvereniging, „Ons Belang" en „Peruka" wordt erop gewezen, dat in verband met de grote aantallen bezoe kers, die op genoemde dagen worden ver wacht, zeer vele problemen voor de Zand voortse neringdoenden zullen voordoen. Het strand b.v. zal voor een groot deel, (3 a 4 km.) binnen het parcours vallen, waardoor het gedurende deze twee dagen alleen tegen betaling toegankelijk zal zijn. Een oplossing voor dit probleem is moge lijk, doch deze dient gezamelijk bespro ken te worden. Een ander punt is de bevoorrading van de hotel-café-restaurant- en strandbedrij- ven voor en tijdens de wedstrijden. De agenda zal verder nog enige voor stellen bevatten, welke door de gezamen lijke besturen zijn opgesteld, waarbij men zich op het standpunt heeft gesteld, dat in verband met de naderende seizoendrukte, snel handelen geboden is. Twee raadsleden willen: De raadsleden J. W. Gosen (A.R.) en W. v. d. Werff (C.H.) hebben zich met een brief tot burgemeester en wethouders van Zandvoort gewend, waarin zij terugkomen op het door wethouder G. Tates tijdens de rondvraag in de laatste raadsvergade ring gegeven antwoord betreffende het schoonhouden van de strandafgangen. Ge noemde wethouder antwoordde toen nl. op een vraag van de heer Van der Werff dat het schoonhouden van de betreffende pa den tot de taak van de strandhuurders be hoort, na aanvankelijk te hebben ver klaard, hiervoor te zullen laten zorgen. De briefschrijvers achten dit standpunt niet juist en menen dat de afgangen voor algemeen gebruik door de gemeente aan gelegd aan een openbare straat gelijkge steld dienen te worden. Bovendien menen zij dat de strandhuurders, die tijdens het seizoen handen vol werk hebben met stoe- lenverhuur, verkoop in de tent en schoon houden van hun gehuurde strandgedeelte, bezwaarlijk ook nog met het reinigen van de strandafgangen kunnen worden belast. Zij zijn van mening, dat daarom het schoonhouden van de strandafgangen een gemeentelijke taak is en verzoeken B. en W. het aanvankelijk door wethouder Tates ingenomen standpunt te handhaven en de strandafgangen door de gemeente te laten schoonmaken. De Zandvoortse gymnastiekvereniging „Oefening staalt spieren" bestond op 5 maart 55 jaar. Met het oog op dit elfde lustrum zal het bestuur de leden en dona teurs een gezellig feest aanbieden. Voor jongens en meisjes van vijf tot en met negen jaar is er op 22 april in „Zo- merlust" een feestmiddag, waar zal op treden de heer J. de Rooi met een pop penkast en als buikspreker en snelteke naar. Voor jongens en meisjes van tien tot en met vijftien jaar komt op zaterdagmid dag 25 april in „Zomerlust" de gooche laar-imitator H. Bouman optreden. Des avonds is er voor de ouderen een feest avond, waar het cabaretgezelschap „De Muzanto's" zal optreden. Advertentie 50 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE KONINGINNEWEG 6 De afdeling Lisse van de S.G.P. verga derde dinsdagavond om te luisteren naar ds. A. Wijnmalen van Maartensdijk die als titel voor zijn lezing had gekozen „Oordeel of voordeel." De voorzitter, de heer C. Vermeij, liet na het begroetingswoord zingen psalm 119:3, waarna hij een ge deelte las uit het boek 2 Samuël, waarin de geschiedenis wordt verhaald van Na bal en David. Ds. Wijnmalen zei dat de mensen van onze tijd de opperste wijsheid schijnen te bezitten, maar de mens is een dwaas die alleen leeft uit liefde tot zich zelf. God is goed geweest voor ons volk. Hij gaf vrede en werkgelegenheid maar wat doet men ermee als volk van Neder land? De mens zelf wil de vrede bevesti gen in Europese gemeenschap. Nato, enz. Zit hier niet het gevaar achter, dat de macht van „Rome" vergroot wordt? vroeg spreker zich af. Het eerste voetbalelftal van de Politie- sportvereniging Haarlem is kampioen van zijn afdeling geworden door een 3-2 over winning op het Zaanse politie-elftal. Het Haarlemse elftal zal nu promoveren naar de hoofdklasse van de Nederlandse Poli- tiesportbond, district-west. Advertentie Wilt u 6 rente van uw geld maken zonder risico, wendt u dan tot het Algemeen Administratie Adviesbureau Afd.: Financieringen Ant. DuijCklaan 12 te Heemstede, Tel. 39090. Inlichtingen kosteloos, zonder enige verplich ting. Bedragen van 1.000.— tot 10.000.— kunnen nog worden geaccepteerd. AMSTERDAM De marktstemming werd beheerst door de geringe affaire. Van Wallstreet, dat iets beter was afgekomen, ging wel enige sti mulans op het Damrak uit. Verder waren er geen faktoren die de markt konden be- invloeden. De arbitrage had kennelijk bij na niets te doen en de orders van het pu bliek waren dun gezaaid. De stemming was voor vrijwel alle internationale waarden bij de opening, goed prijshoudend tot iets hoger ten opzichte van de vorige slot- koersen. In het verdere beursverloop brok kelden de koersen af en kwamen de inter nationale waarden onder de vorige slot- koersen te liggen. De verliezen waren ech ter zeer gering. Aandelen en dollarobliga ties KLM werden, ingevolge Wallstreet, lager geadviseerd. De 4 percent converteer bare obligaties AKU, waarvan vrijdag de trekking plaatsheeft, kregen een vrijwel onveranderde advieskoers. De scheepvaar ten behielden de belangstelling van de laatste dagen en lagen vrij goed in de markt. Van de cultures noteerde Amster dam Rubber een paar puntjes hoger op pu blieke vraag. Certificaten Deli waren even eens beter. De handel in deze sector was echter gering. De staatsfondsen waren ver deeld maar merendeels iets hoger. Voor de inschrijving op de 3 miljoen 5 percent 30-jarige obligaties ten laste van de stich ting St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen be stond ter beurze een behoorlijke belang stelling. Aandelen Carp's Garen werden een 25-tal punten hoger geadviseerd op de belastingvrije bonusuitkering in aandelen. Obligaties Fridor kregen een lagere ad viesprijs op de betaling van 57 percent van de vorderingen. Pietersen Automobielbe drijf iets lager op de dividendverlaging. Ketjen kreeg een hogere adviesprijs op de gunstige ontwikkeling van het bedrijf. Aandelen Thomassen en Drijver iets hoger op de recordverkopen en de hogere winst. Claims Albatros en Claims Amsterdam Su perfosfaat werden iets lager geadviseerd. Verder kregen aandelen Nederlandse Con structie Werkplaatsen een hogere advies prijs op het dividendvoorstel van 20 per cent (22 percent) ver het vergrote kapi taal, waarvan 6 percent interim-dividend reeds betaalbaar werd gesteld. Daartegen kregen aandelen Nederlandsche Electro- lasch een lagere adviesprijs op het divi dendvoorstel van 15 percent (22 percent) over het verhoogde kapitaal waarvan eveneens 6 percent interim-dividend be taalbaar werd gesteld. Prolongatie 3 per cent. (ANP). NEW YORK Het koersverloop was gunstiger dan in de laatste acht beursdagen het geval is ge weest. hoewel tegen beurseinde zich wat selectieve aankopen ontwikkelden. Lukens Steel, dat lagere kwartaalinkomsten had bekendgemaakt tegen beurseinde. had on middellijk een verkoopgolf te doorstaan, daarbij het fonds 4 dollar daalde. Ook de auto's waren tegen beurseinde aange boden en sloten wat lager. Vick Chemical herstelde zich op een fractie na van een verlies van 6 dollar. Winsten van meer dan 2 dollar waren talrijk. Kennecott steeg meer dan 3 dollar, A. O. Smith 3 dollar. Skelly ongeveer 1 dollar en Pitney Bowes meer dan 4 dollar. Het industriegemiddel de kwam van 607.76 op 609.53: dat voor spoorwegen van 164,21 op 165,70 en dat voor openbare nutsbedrijven van 92.18 op 92.49. Van de 1243 verhandelde fondsen sloten er 601 hoger en 412 lager. De aan- delenomzet kwam van 3.140.000 op 3.320.000. (UPI). Advertentie Melk of puur Zwaar gevulde dozen 4 f 1.80 en f 3- Los: f L- per 100 gram. Slotkoers Heden gisteren 13.45 UL 3-3%°/« Nederl. '47 927/ie 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 97% 97% Woningbouw 6 °/o 111 112 Pr. A'dam '56 I. 81 Pr. A'dam '56 II. 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 89 Pr. R'dam '52 II 88'/i Pr. R'dam '57 97 A.K.U 318% 307 Calvé Delft 497 495 Van Gelder Zonen 224 223 K. N Hoogovens 125 425 Nederl. Ford 270 270 N. Kabelfabriek. 370 370 gew.Philips Gloeil. 590% 580 Pref.PhilipsGloeil. 240 Unilever (cert.). 545 538 Unilever (nieuwe) 5351a 539 Wilton Fyenoord. 224 223 Werf Gusto 156% Dordtsche Petrol 721 "/s 717 Kon. Petroleum f 170,10 f 168.40 Billiton 249% 249 A'dam Rubber 86 85% K.L.M f 142,20 141,50 Holl. Amer. Lijn. 158'/2 158 K.N.S.M 148% 148 N. Scheepv. Unie 139% 137% v. Nievelt Goudr. 133% 133 Phs. v. Ommeren 247'/s 247 H.V.A 137% 13'/ Delimaatschappij f 149,90 f 149,50 Amsterd. Bank 287% 287 Nat. Handelsbank 142% 142% Ned. Handel Mij 220 Rotterd. Bank 251 250 Twentsche Bank. 229 Anaconda Copper 66 66% Bethlehem Steel 50 50 U.S. Steel 88% 89 General Motors.. 46% 45 83 X 83% 29p/i6 29'/j NEW YORK (UPI) De Amerikaanse vice-president Nixon heeft in een toe spraak tot de Academie van Politieke We tenschappen in New York verklaard dat de regering-Eisenhower een initiatief wil nemen om te bevorderen, dat het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag bij meer kwesties wordt geraadpleegd. De re gering wil het Congres verzoeken de ou de bepaling te wijzigen, dat het Congres moet uitmaken of een bepaalde kwestie een binnenlandse of een internationa le aangelegenheid is. Zij hoopt, dat ande re landen dan dit voorbeeld zullen volgen. Nixon vertrouwt erop dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië het internatio nale hof zullen aanvaarden als onpartijdi ge scheidsrechter inzake toekomstige overeenkomsten tussen Oost en West. De regering-Eisenhower is nu van oor deel, dat de tijd gekomen is „het initiatief te nemen om ertoe te komen, dat de regel van de wet de plaats inneemt van de regel van het geweld". Vooraanstaande Amerikaanse bladen hebben zich uitgesproken voor het voor stel van Nixon. Het Internationale Ge rechtshof heeft, aldus de „New York Times", weinig kunnen doen ter bevorde ring van de naleving van verdragen. In de eerste plaats kan het Hof zich alleen uit spreken over zaken die de betrokken par tijen vrijwillig aan het Hof hebben voor gelegd en in de tweede plaats beschikt het niet over de bevoegdheden de uitvoering van zijn uitspraken af te dwingen. Door in toekomstige verdragen en akkoorden de bevoegdheden van het Hof te erkennen, kunnen enkele, zo niet alle zwakke pun ten van het Hof ongedaan worden gemaakt, aldus het blad. Volgens de „New York Times" heeft Nixon een beperkte, maar hoogst belangrijke, uitbreiding van de taak van het Hof voorgesteld, namelijk rechtspraak in het geval van geschillen over toekomstige overeenkomsten tussen Oost en West. VATICAANSTAD (Reuter) Rooms- katholieken mogen volgens een door de Vaticaanse „Congregatie van het Heilig Officie" genomen besluit dat door paus Joannes is goedgekeurd niet stemmen op niet-communistische kandidaten of par tijen, die bij verkiezingen samengaan met of steun verlenen aan communisten, ook al belijden zij geen beginselen die in strijd zijn met de rooms-katholieke leer of al noemen zij zich zelf christenen". Volgens politieke waarnemers te Rome is de oproep van het Vaticaan in de eerste plaats gericht tot de kiezers op Sicilië die in juni het regionale parlement gaan kie zen. Vorig jaar werd daar de christen democratische partij verslagen door een vroegere partijgenoot, Silvio Milazzo, die door de communisten werd gesteund. Mi lazzo was met twee van zijn voornaamste medestanders uit de christendemocrati sche partij gestoten, omdat zij te Paler mo een „zuiver zakenkabinet" vormden met steun van communisten, nieuwe fas cisten, linkse socialisten en koningsgezin- den. De afgescheiden christen-democra ten op Sicilië eisen meer onafhankelijk heid van het partijhoofdkwartier te Rome. Het episcopaat van Sicilië heeft de rooms- katholieken al gewezen op het „gezagheb bende besluit" van het Vaticaan. NEW YORK (Reuter) De Afrikaanse organisatoren van een woensdag te New York te houden receptie hebben geen ver tegenwoordigers van Israel uitgenodigd en zijn niet van plan dat te doen, aldus is dinsdagavond te New York vernomen. De vertegenwoordigers bij de UNO van alle andere 81 landen van de wereldorganisa tie hebben wel een uitnodiging ontvangen voor de receptie, die wordt gehouden ter telegenheid van de Afrikaanse dag van de vrijheid. Israëlische ambtenaren zeiden dinsdag de houding van de organisatoren te be treuren. In kringen, die nauwe betrekkin gen met de Israëlische vertegenwoordi ging bij de UNO onderhouden, werd ge zegd, dat deze uitsluiting gevolgen zal hebben. Een aantal vooraanstaande per sonen, zoals de gouverneur van de staat New York, Rockefeller, en de burgemees ter van de stad New York. Wagner, zul len niet aanwezig zijn op de receptie. Namens burgemeester Wagner is later meegedeeld, dat hij de receptie niet zal bezoeken wegens drukke werkzaamheden. De receptie is georganiseerd door Gha na, Liberia, Ethiopië, de Verenigde Ara bische Republiek, Libië, Soedan, Guinea, Marokko en Tunesië. PEKING (AFP) In een rapport over de resultaten van het eerste vijfjarenplan, gepubliceerd door het nieuwsbureau Nieuw-China, wordt medegedeeld, dat de levensstandaard van de 500 miljoen boeren in China in 1957 ongeveer 30 percent ho ger was dan in 1952. Volgens het rapport waren er einde 1957 in China 24,51 miljoen fabrieksarbeiders en -employees. De in- en uitvoer van China waren in 1957 tezamen 62 percent groter dan in 1952. De prijzen in China zijn in de periode van 1953 tot en met 1957 stabiel gebleven, waardoor uiterst gunstige voorwaarden voor de economische ontwikkeling werden geschapen, aldus het rapport. RIO DE JANEIRO (Reuter/AFP/UPI) Tienduizenden mensen zijn dakloos geworden door overstromingen in Brazi lië, Argentinië en Uruguay. Het water in de rivieren is verscheidene meters gewas sen. Gevreesd wordt dat de toestand langs de oevers' van de trechtermond van de Rio de la Plata, waar duizenden mensen hun woningen hebben moeten verlaten, nog ernstiger zal worden. Ook zijn duizenden mensen in de Argentijnse provincies En- tre Rios en Corrientes dakloos geworden doordat de rivier de Uruguay buiten haar oevers is getreden als gevolg van zware tegenval. Enkele buitenwijken van Buenos Aires staan onder water. De haven is voor alle scheepvaartverkeer gesloten. Vliegtuigen worden gebruikt om genees middelen en voedsel naar geïsoleerde ge bieden te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3