Particulieren moeten goedkope woningen kunnen bouwen Beelden in de bloementuin op hdtn Zilveren jubileum van Federatie Geestelijke Volksgezondheid ^Hoe is het ontstaan?^, Beschamend Ruimte Pas bij evenwicht tussen vraag en aanbod kunnen de huren worden vrijgelaten raatótoel Kerkelijk Nieuws Burgemeester Brandt van West-Berlijn in Utrecht Dank voor het medeleven van Nederlandse zijde Zwolle sticht een fonds voor krotopruiming MINISTER WITTE IN EERSTE KAMER Nederland-België voor Internationale Hof Puzzelorganisator veroordeeld Koningin woonde bijeenkomst in Tropeninstituut bij Uitvinder van het polio- vaccin naar Nederland De EGKS-kolenvoorraden &p de Zeven doden in het verkeer „Het bronzen paard" van Mar in i is gearriveerd Dit woord: RABARBER W() HNS o AG 15 APRIL 19 5V De wandaden van een leger op vreemde bodem kunnen slechts dan enigermate aan het openbare oordeel worden onttrokken, wanneer dat leger een verlengstuk van een dictatoriale regering is, die niet al leen haar leger onder strenge politieke controle heeft doch ook de persvrijheid heeft uitgeroeid. Men heeft waarschijnlijk weinig behoefte aan omschreven voor beelden van dergelijke situaties, die wij immers aan den lijve hebben ondervon den en bovendien dagelijks nog bespeuren van bezet buitenland uit. De wandaden van het Franse leger in Al gerije zijn reeds jarenlang onderwerp van ergernis in Frankrijk en daarbuiten. Of schoon ze dikwijls met klem worden ont kend, heeft de buitenwereld genoeg aan wijzingen en getuigenissen vernomen om er zeker van te zijn, dat sommige Franse legeronderdelen mensonwaardige praktij ken bedrijven tegen de Algerijnse opstan delingen en bevolking, waarbij onmiddel lijk moet worden toegegeven dat deze praktijken vaak represailles zijn voor even gruwelijke of nog erger misdrijven der wederpartij op de Algerijnse slagvelden. Dat thans een groot aantal in het leger dienende aalmoezeniers een gewetens plicht hebben vervuld door hun geestelijke superieuren openlijk mededeling te doen van militaire wandaden, is een bevestiging van het feit dat de vrijheid in Frankrijk nog steeds groter is dan in dictaturen. Dat deze onthullingen door een groot deel van de Franse pers worden doodgezwegen en van overheidswege volkomen zijn gene geerd, wijst erop dat de Franse vrijheid van opinie en publikatie in sommige op zichten toch tot een onaanvaardbaar mini mum is gedaald. De voorlichting van het Franse publiek is onvoldoende. Of dat vrijwillig dan wel gedwongen is, kan in de meeste gevallen moeilijk worden uitgemaakt, doch het symptoom van de veelvuldig gebruikte doofpot voor aan de regering onwelgeval lige onthullingen duidt op een ongewenste en gevaarlijke toestand. De vaak voorko mende dwangmaatregel van de Franse re gering van inbeslagneming der oplagen dwingt de pers voor zover zij niet al politiek beïnvloed is tot zwijgen uiterst voorzichtig te zijn met publikaties in de geest van de bekendmakingen van de aal moezeniers. De schandalige praktijken van sommi ge Franse legeronderdelen zijn natuurlijk erg genoeg, doch voor het prestige van .Ffankrijk is de doodse stilte daarover, nog beschamender. Zij vormt een ernstige waarschuwing voor andere landen, dat men niet waakzaam genoeg kan zijn wat betreft de verworven en onaantastbaar lijkende burgerlijke vrij heden en rechten. Nu het weer zich een paar dagen van zijn beste kant heeft laten kennen, heeft men in de zwoele avonden weer traditionele ta fereeltjes gezien in de diverse woonwij ken: in groepjes spelende jeugd, die zich ontworstelt aan de vier huismuren en haar behoefte aan beweging botviert. Doch evenzeer traditioneel is daarbij de als een boeman verschijnende politieagent, die ballen en slaghouten in beslag neemt, kin deren van gazons verjaagt en adressen van jeugdige overtreders noteert. De po litieman valt n.'ets te verwijten hij doet zijn plicht en maakt zich niet impopulair uit louter genoegvm. Doch wel past hier bij nogmaals de verzuchting, dat de stads jeugd speelruimte tekort komt en dat nog steeds te weinig rekening wordt gehouden met noodtoestanden op het gebied der re creatie. Er zijn nieuwe straten aangelegd, die omzoomd worden door riante (verboden) gazons. De trottoirs zijn zestig centime ter breed en dus voor spel ongeschikt. De itraat zelf is in de eerste plaats verboden gebied voor spelende kinderen en boven dien gevaarlijk. Wat dan? Elders in den lande wordt vaak gebruik gemaakt van het hulpmiddel „speel- ctraat", waartoe de wet gelegenheid biedt. Een straat die geen doorgaand verkeer behoeft te verwerken, wordt als „speel- ttraat" aangeduid en als zodanig beba- kend, zodat zij desnoods na een be paald uur het domein der kinderen wordt. Doch nuttiger is het, bij de ont werpplannen voor nieuwe woonwijken reeds rekening te houden met het feit, dat de bevolking daarvan uit merendeels jonge gezinnen zal bestaan, waar men een overvloed van kinderen kan verwach ten, en in die overweging voor ruime, ge vaarloze recreatiegelegenheden te zorgen. De stadsjeugd is toch al een voedingsbo dem voor problematiek laat men voor al proberen haar vrije ontwikkeling zo min mogelijk te remmen en daarbij in het oog houden dat een woning-zonder-méér voor kinderen een gevangenis kan zijn, die hun gezonde groei fysiek zowel als psychisch kan verstoren. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Werkendam N. de Jong te Katwijk aan Zee. Tweetal te Barendrecht G. Blom te Meerkerk en H. van Leeuwen te Arnhem. Berlijn is niet de oorzaak, maar het ge volg en het slachtoffer van de verdeling van Duitsland. In plaats van aan de ge volgen te dokteren moet men beter vroeg dan laat het probleem zelf aanpakken. De verdeling van Duitsland is een gevaar voor de wereldvrede en is nauw verbon den met de Europese zekerheid. Deze woorden sprak burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn gistermiddag tot een talrijk en aandachtig gehoor in de Utrechtse stadsschouwburg. Brandt brengt een bezoek aan de Domstad op uit nodiging van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Utrecht, de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs en de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel. Vanmor gen was hij aanwezig bij de opening van de jaarbeurs voor technische goederen. Vanmiddag zou hij ontvangen worden door zijn collega Van Walsum van Rotterdam en daarna vertrekt hij naar Wiesbaden, waar hij eveneens een lezing zal houden. Brandt bedankte de organisaties die hem hebben uitgenodigd, en het Nederlandse volk voor de belangstelling, die men voor de zorgen en noden van Berlijn gedurende de huidige crisis getoond heeft. De vele tekenen van verbondenheid, aldus Brandt zijn voor de Berlijners zeer bemoedigend. Dankbaar gewaagde Brandt ook van de ontvangst voor koningin Juliana. Hoewel hij voor zijn rede als thema gekozen had „Berlijn in de Westeuropese economie", besteedde hij toch ook aandacht aan het politieke vraagstuk dat zijn stad is op gedrongen. Terwille van het internationale recht en het handhaven van de vrede, moet de po sitie van de westerse machten in Berlijn gehandhaafd blijven. Dit sluit niet uit, dat men vroegere overeenkomsten door middel van een verdrag duidelijk vastlegt en dat men zonodig ook door aanvullende internationale garanties verruimt, aldus de Westberlijnse burgemeester. Brandt betoogde dat het voor zijn stad een levensbelang is om tot het gebied van de Duitse mark te behoren. Berlijn was en is economisch, politiek en cultureel op het Westen georiënteerd. Economisch zijn de banden tussen West-Berlijn en Nederland zeer nauw. Ons land staat aan de spits als afzetgebied voor Berlijn en de burge meester zei te hopen, dat deze band nog nauwer zou worden. De hoge gast werd ingeleid door de voor zitter van de Nederlandse-Duitse Kamer van Koophandel professor dr. ir. C. J. H. Gelissen, die een bijzonder woord van wel kom sprak tot de commissarissen der ko ningin in de provincies Utrecht, Gelder land en Overijssel en verscheidene burge meesters uit de grote steden van ons land. De ontvangst die het gemeentebestuur van Utrecht de heer Brandt heeft aange boden, werd onder meer bijgewoond door de Westduitse ambassadeur in Nederland Joseph Löns en de voorzitter van de raad van beheer van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs, dr. Van der Wal. In Zwolle zal een krotopruimingsfonds worden gesticht om een eind te maken aan het nijpende krottenprobleem. De bedoe ling is dat de burgerij en het bedrijfsleven geld bijeenbrengen, waarvoor nieuwe wo ningen kunnen worden gebouwd. Zwolle telt ongeveer 500 krotten. Er zijn 1400 wo ningzoekenden en 800 „krepeergevallen". Het fonds, dat als stichting werkt, zal aan het eind van het jaar de burgemeester, die erin heeft toegestemd dat het de naam Strick van Linschoten-fonds zal dragen en die 1 januari 1960 met pensioen gaat, als afscheidscadeau worden aangeboden en als huldeblijk voor hetgeen hij gedurende zijn ambtsoeriode voor de stad heeft gedaan. Op 28 april wordt het fonds officieel aan de burgerij voorgesteld. Daarna gaat men gezamenlijk naar een klein grachtje, waar de ergste krotten staan en waar een on bewoond krot in brand zal worden ge stoken. Een oliemaatschapnij en een aannemer hebben reeds aangeboden elk 3500 te schenken. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Witte heeft gisteren in de Eer ste Kamer voor de laatste keer de begro ting van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid verdedigd. Over de opheffing of het voortbestaan van het Grootboek Woning verbetering zei hij, dat men hierover be ter met zijn opvolger kan praten. Naar schatting heeft twintig percent van de huiseigenaren de hogere huurinkomsten niet op de geblokkeerde rekening gestort. Maar de wet laat tien jaar tijd om hen op te sporen en dat is niet zo moeilijk. Nu de markt voor de dure woningen ver zadigd is, zullen de particuliere bouwers aandacht gaan schenken aan goedkope woningen. Onder deze omstandigheden, zei minister Witte, zullen we ons moeten beraden op de subsidiepolitiek, opdat de particuliere bouwers kunnen zorgen voor middenstands- en arbeiderswoningen. De particulieren moeten in staat worden ge steld betrekkelijk goedkope woningen voor arbeiders te bouwen. De nieuwe woningen zullen niet al te so ber mogen zijn volgens de minister, want dat zou een volgende generatie ons kwalijk nemen. We moeten rekening houden met de stijgende welvaart in Nederland. Met voldoening kan worden geconstateerd dat het aantal krotwoningen thans kleiner is dan vóór de oorlog. Hoe groot gemiddeld het percentage van het inkomen moet zijn voor de huur, is thans niet te zeggen. Dat kan pas over enkele jaren blijken als de woningmarkt verzadigd en vrij is. Pas dan krijgt men een beeld van wat men wil en kan betalen. Met de gedwongen huurverhogingen zal men niet verder kunnen gaan dan enkele tientallen percenten beneden het huur- peil, dat tenslotte waarschijnlijk normaal zal zijn. Met huurverhoging wordt niet automatisch een vrije woningmarkt ver kregen. Er moet eerst evenwicht zijn tus sen vraag en aanbod. Dan kunnen de hu ren worden vrijgelaten, maar om dan de schok naar een hoger huurpeil niet te he vig te doen zijn, moeten nu de huren ge leidelijk worden aangepast. Aan het adres van de Teldersstichting had de heer Broeksz (P.v.d.A.) het ver wijt gericht dat deze huurverhoging wenst (Va?i onze Haagse redacteur Naar wij vernemen zal het Internationa le Hof van Justitie te Den Haag op maan dag 27 april de behandeling beginnen van het geding tussen Nederland en België omtrent de souvereinitcit over een paar stukjes grond in het grensgebied van Baarle-Nassau en Baarle-Hertog. Nederland en België hebben dit proces in gemeen overleg aanhangig gemaakt ten gevolge van de moeilijkheden welke zijn ontstaan met een huiseigenaar in die streek, die van oordeel is dat zijn eigen dommen zich op Belgisch gebied be vinden. Hij heeft van de betrokken huurders dan ook betaling der huurpenningen naar Bel gische normen geëist. Beide staten zijn te vens met deze S. v.d.E. in conflict geko men omdat hij een aantal speelclubs in de hem toebehorende panden heeft gehuis vest. In die kwestie hebben de justitiële organen van Nederland en België even eens samengewerkt. V. d. E. grondt zijn aanspraken op een door hem veronderstelde fout in de ka dastrale documenten, waardoor Belgisch gebied ten onrechte als Nederlands be zit wordt beschouwd. De Nederlandse visie op deze zaak wordt vertolkt door de Haagse advocaat mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom. De collectie sculptuur op de Keukenhof bestaat weer voornamelijk uit buitenlands werk. Het is moeilijk de Nederlandse beeldhouwers altijd hiervoor te krijgen. De Kring van Beeldhouwers exposeert trouwens in het Stedelijk Museum te Am sterdam. Moge het aantal niet groot zijn, de kwa liteit van de geëxposeerde beelden is dat zeker wel. Het is bovendien nog de vraag in hoeverre dit nu zo intens met bloemen bezette park meer beelden zou kunnen ver dragen. Andersom gesteld: bij een grote re hoeveelheid beeldhouwwerk zou zeker een en ander daarvan in de verdrukking komen. Veel belangrijks had ik elders reeds ont moet. Sommige zaken werden al in Neder land geëxposeerd. Het weerzien op de Keu kenhof is meestal bijzonder plezierig door de ruimte, waarin het werk geplaatst werd. Vaak blijkt de verhouding tot de om geving een uitstekende. Men zou wensen dat de grote compositie „Lied der Voca len" van Lipchitz op deze plaats blijft staan. Waarlijk niet enthousiast over al les dat Lipchitz maakte, moet ik zeggen dat de natuur doorzingt, in dit uit. mensen handen gekomen werk. Dit beeld heeft ge staan aan de Van Baerlestraat te Amster dam bij het Stedelijk Museum en hield het ook daar uil. Ik geloof dat het het overal uit houdt en dat lijkt mij een criterium. Maar het is oppassen daarmee. Want Rodins be roemde „Lopende mannenfiguur" een prachtig brok plastiek viel me hier toch te zeer op als „onthoofd". Strikt bekeken is dit werk een gesublimeerd brok natuur, dat echter meer tot zijn recht komt in het atelier (of wat daar op lijkt) dan onder de machtige bomen van de bloemenhof. Het „terug naar de natuur" blijkt in ieder geval in deze tijd een betekenis te kunnen hebben van een andere geaardheid dan vroeger. Hoewel het op de Keukenhof wat betreft de bolgewassen weer drukker is gewor den dan voorheen, blijft de confrontatie beeldhouwwerk-natuur een boeiende. Van „Job" van Pearl Couzijn-Pex-lmutter heb ik al eens geschreven, dat ik het beter geplaatst zou achten in een droog land schap. En daar blijf ik bij. Toch doet het het toch wel tussen de voor mij altijd wat melancholieke of zelfs sombere rodo dendrons. De zeemeermin en „Oceanide" (een aan het eerste navenant onderwerp) vragen een minder gecultiveerde omge ving. De sterk architectonische Cariatide van dezelfde auteur, de Franse beeldhou wer Henri Laurens, komt daarentegen voortreffelijk uit door zowel de tegenstel ling met de natuur als het meegaan in de tuinarchitectuur. Over het laatste heb ik al eerder eens geoordeeld en weer ben ik niet enthousiast. Men vergete echter niet, dat we op de Keukenhof toch te doen heb ben met een soort bollenbeurs. Een beurs voor artikelen die ook wel bij tuinen of parken horen, zoals een zeker terras met fonteinen en plastic schermen van suiker- goedkleuren, waartegen Pablo Gargallo's Profeet het maar moeilijk heeft. Achter dit werk hoort of een heel moderne fagade van een kerk of een oud verweerd muurtje van een zuidelijke kapel. De „Eva" van Despiau kan overal terecht. En Bourdelle's boogschietende Hercules doet ons ook de tulpenperken vergeten. Rodins" Balzac hoort meer op een Parijse boulevard, waar dit werk, meende ik, ook hoger opgesteld werd. Nu lijkt het enigszins achterover te vallen. In en rond het pas door een onzer me dewerkers beschreven Banyuls sur Mèr, werkplaats van de grote Franse beeldhou wer Maillol, ontmoet men veel dat de grootheid van deze meester nu niet be paald bewijst. Pas terug uit dezelfde con treien zag ik zijn Nimf op de Keukenhof als een revanche. Henry Moore's liggende figuur deed me hier echt te glad aan, niet alleen gezien de materie, maar ook wat betreft instelling van de maker tegenover zijn werk. En geestdriftig kon ik weer zijn over „Moeder en Kind" van Nic Jonk, dat wij eens aan de lezers met een foto mochten voorstellen. Mijn opmerkingen willen niet geheel de pretentie hebben van een cri- tiek. Ik wilde vooral laten blijken, dat het zien van beelden op de Keukenhof belang rijk is, mogelijk ook om tot een critiek te komen. Hef is dan ook te hopen, dat men hier beelden blijft exposeren. Bob Buys zonder loonsverhoging. Daartegenover zette prof. Witteveen (V.V.D.) uiteen, dat de helft van de huurverhoging zou moe ten worden opgevangen door belastingver laging en de andere helft door prijsda ling of loonstijging. Hij gaf de voorkeur aan prijsdaling omdat dan de zo genoem de „vergeten groepen" niet in het gedrang komen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 32-jarige directeur van een puzzelbureau uit Amsterdam wegens verduistering en het opzettelijk gebruik maken van een vals geschrift veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en drie maanden. Het hof achtte bewezen dat de directeur de waarborgsommen ad 500.-, die enke le agenten van het puzzelbureau hadden gestort, nimmer heeft terugbetaald. Even zeer werd bewezen geacht dat hij een kennis een kwitantie van 10.000 heeft la ten tekenen en hem slechts 125 heeft uitbetaald. Deze man had tijdens de zit ting verklaard dat de directeur hem te voren de juiste oplossing van de puzzel had verstrekt met de afspraak dat zij de opbrengst samen zouden delen. Advertentie Chief Whip In tegenwoordigheid van de Koningin is gistermiddag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de buiten gewone algemene ledenvergadering van de Nationale Federatie voor de Geestelij ke Volksgezondheid geopend, die gehou den wordt ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de federatie. Koningin Juliana, die vergezeld was door haar Dame du Palais mevrouw W. A. Re- pelaer van Driel, en haar Kamerheer in buitengewone dienst prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, werd in het Tropeninsti tuut ontvangen door wethouder mr. R. van den Bergh in zijn functie van waarnemend burgemeester, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, prof. dr. A. Querido, voor zitter van de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, en de heer J. K. A. van Nooij, secretaris van de fe deratie. Nadat de vorstin op het podiurrr in de aula van het instituut had plaatsgenomen sprak prof. dr. A. Querido een welkomst woord. „Men verwijt ons wel eens, dat de geestelijke gezondheidszorg als doel zou beogen, da+ achter ieder mens een maat schappelijk werker en een psychiater zou staan. Ook al ware dit juist, dan zijn wij nog ver van dit doel verwijderd. Er is op het ogenblik één psychiater op 30.000 Ne- De Koningin heeft gisteren te Amster dam de jubileumbijeenkomst van de Federatie voor Geestelijke Volks gezondheid bijgewoond. Toen de Vorstin het Tropeninstituut betrad was het negenjarig dochtertje van fede ratiesecretaris J. van Nooy zo beduusd dat zij vergat, een boeket bloemen aan de laiidsvrouwe te overhandigen derlanders en één maatschappelijk wer ker op 10.000. Het fundamentele streven van de geestelijke hygiène is echter de mensen ertoe te brengen, hun vraagstuk ken zelf op te lossen, het inzicht en de vrijheid te verwerven, hun eigen beslis singen te nemen", aldus prof. Querido, die voorts een overzicht gaf van de ont wikkeling en de zorg voor de geestelijke volksgezondheid in Nederland. Dr. J. R. Rees, directeur van de World Federation for Mental Health, sprak over de inter nationale situatie en prof. dr. H. C. Rüm- ke, hoogleraar in de psychiatrie te Utrecht, over de toekomstperspectieven. Voorts werd het woord gevoerd door de minister van Sociale Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, die de jubilerende federatie namens de regering gelukwenste. Prof. Querido memoreerde het baanbre kende werk, dat prof. dr. K. H. Bouman in het begin dezer eeuw heeft verricht op het terrein der geestelijke hygiène, dat toen reeds in Amerika een kwart eeuw de aandacht had. Nu, vijftig jaar later, is de betekenis, die Nederland heeft in de inter nationale gemeenschap op geestelijk-hy- giènisch gebied zeer groot. De Nederland se werkers staan aan een enorme overbe lasting bloot door het voortdurende be roep, dat buitenlandse organisaties op hen doen. „De toenemende stijging van het peil van de lichamelijke gezondheid maakt de weg voor geestelijke gezondheidszorg vrij", aldus prof. Querido „Het is zinloos maatregelen te nemen, die op de geeste lijke gezondheidszorg zijn gericht, wan neer niet het materieel bestaan een zeker minimum heeft bereikt. Geestelijke ge zondheidszorg is geenszins luxe, maar wel een uiting van welvaart. Naarmate ar moede, honger en infectieziekten in bete kenis verminderên, nemen de vraagstuk ken van de geestelijke gezondheidszorg in omvang toe". In de nationale federatie zijn verenigd de meeste consultatiebureaus voor ge zinsmoeilijkheden en voor alcoholisten, medisch opvoedkundige bureaus en orga nisaties op het gebied van de reclasse ring, de B.L.O.-nazorg en de kinderbe scherming. Tot slot van de bijeenkomst overhandig de prof. Querido de Koningin een exem plaar van het extra nummer van het maandblad van de jubilerende federatie. Tijdens de receptie, die na afloop van de vergadering werd gehouden, schonk prof. dr. F. J. Buitendijk namens de bij de federatie aangesloten organisaties aan het bestuur een bedrag dat zal worden ge bruikt voor de voorlichting van de fede ratie. De bekende Amerikaanse onderzoeker op het gebied van de kinderverlamming en uitvinder van het naar hem genoemde vac cin ter voorkoming van polio, dr. J. E. Salk uit Pittsburg, komt naar ons land. Hij zal maandag 27 april in de aula van de Ge meente Universiteit aldaar een lezing hou den over polioviren. Zijn komst houdt ver band met een hem toegekende prijs door de Helène de Montignystichting. die in 1928 werd opgericht door wijlen de heer P. J. J. Jonas van 's Heer Arendskerke. Deze stichting doet schenkingen aan lief dadige instellingen. Wanneer in drie jaar de inkomsten der stichting een bepaald maximum hebben overschreden, wordt een prijs uitgereikt aan „iemand, die zich jegens de mensheid het meest verdienste lijk heeft gemaakt". Voor het eerst is daar voor nu aangewezen dr. Salk. Het was de rector-magnificus van de Amsterdamse Gemeente Universiteit, prof. dr. M. W. Woerdeman, die de moeilijke taak verkreeg het bestuur van de Helène de Montignystichting een man aan te wijzen, die voor de prijs in aanmerking zou komen. Prof. Woerdeman liet zich hierbij voorlichten door een achttal colle gae van universiteiten in de gehele we reld. Zo kwam de naam van dr. Salk naar voren. Aanvankelijk was het voor deze Ameri kaanse medicus wegens zijn drukke werk kring onmogelijk, naar Nederland over te komen. Vandaar dat de prijs en de daar aan verbonden oorkonde eind vorig jaar aan de Amerikaanse ambassadeur, de heer Philip Young, zijn overhandigd met het verzoek deze door te zenden aan dr. Salk. Deze heeft nu kans gezien, tijd vrij te ma ken om alsnog onder auspiciën van de stichting „Excerota Medica" een bezoek aan ons land te brengen. Dr. Salk zal van zaterdag 25 april tot en met woensdag 29 anril in ons land ver blijven voor bezoeken aan medische in stellingen en dergelijke. De voorraden steenkolen bij de mijnen in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn in de week tot 29 maart met 378.000 ton gestegen tot 28.162.000 ton. De grootste stijging vond plaats in Frankrijk (232.000 ton). De voorraden in West-Duits- land stegen 52.000 ton en de voorraden in België 73,000 ton. De kolenvoorraden bij de Nederlandse mijnen stegen 13.000 ton tot 848.000 ton. Kabinet bouwen Ze kunnen zeggen, schrijven, drukken wat ze willen; maar i k heb er de grootste bewondering voor. Als ze u opdroegen een kabinet te for meren, zoudt u dat dan klaarspelen? Het is nóg moeilijker dan de moeilijkste en de grootste van alle legpuzzels en daar van is mij nooit één gelukt. Laat staan Romme en Oud zó aan mekaar te passen, dat er geen speld meer tussen kan. Maar dan bén je er nog niet. Nog lange niet. De andere jongens moeten er óók nog tegen-an en tussen. En dan dat egale zwerk er boven. Eén vlak stuk grijs. Krijg al die stukkies maar eens zó in elkaar ge schoven, dat het helemaal mooi glad is. Ik zou er nóóit aan beginnen. Waarom doet zo'n De Quay, of wie het ook.wezen mag, zo iets? 'Uit eerzucht? Ga weg, jóals je eenmaal voor for mateur in aanmerking komt, ben je al lang een man met zóveel eer belaan, dat de zucht er wel niet meer zal wezen. Veel beter door al die moeite kun je er moeilijk op worden. Maar Commissaris is zoveel stabieler. Als je dat eenmaal bent, houd je 't vol tot de pensioengerechtigdheid. Waar om zou je je dan in de leeuwenkooi wagen, op gevaar af, dat ze het door-de-hoepel- springen beu worden en je zo lang gaan aangrommen en klauwen, dat je het circus ontvlucht? Dan is het huilen-met-de-pet- op en fluiten naar de mooie baan, die je ervoor hebt opgegeven. Liefde voor vaderland en volk, cumule rend in opofferingsgezindheid? Kén weze, al geloof ik het niet zó gauw. Voor zulke idealisten mijn pet af, maar dan blijven er nog genoeg non-idealisten over om u te verwonderen over het waarom. De aantrekkingskracht van macht? Ben ik ook niet zo zeker van. Ministers hebben niet veel macht. Daarvoor moeten zij te veel machten ontzien. Niet alleen de volksvertegenwoordiging, doch ook de openbare mening, hun politiek-andersge- zinde collega's en bovenal: de onpersoon lijke, doch zwaarwegende omstandigheden. Eer? Er is veel afgeknabbeld van de hoogheid van het ministerschap. Men ziet het steeds meer als een soort super-ambtenaarschap. Ééntje hoger dan de secretaris-generaal. Ik wil niets afdoen aan de belangrijkheid van het ministerschap, maar de papieren zijn aanzienlijk gedaald. De overgrote mas sa heeft andere dingen en mensen om aan te denken. Slechts een kleine, zéér kleine kring brengt de eerbewijzen. Als het niet uit idealisme is, waarom dan wél? Zo'n vraag houdt mij bezig, om dat ik steeds meer geïnteresseerd word in de bedoelingen, de gedachten, de drijf veren van de mens. Flori.s Flaneur Op de Rotterdamse Weg tussen Delft en Overschie is een auto in de Schie gekomen. De bestuurder, de 26-jarige Ch. Jongbloed uit Rotterdam is verdronken. De oorzaak is vermoedelijk het breken van een onder deel aan het mechaniek van de voorwielen, waardoor de wagen onbestuurbaar werd, van de weg reed en over het dijkje in de Schie schoot. Op de Paterswoldseweg te Groningen is de vijfjarige Wietske Wiering uit de Huy- genstraat te Groningen, toen zij plotseling de weg overstak, aangereden door een pas serende auto. Het kind is overleden. Ds. J. van der Touw uit Oirschot is om het leven gekomen, toen hij, terugkerend van de markt in Oirschot, door een mili taire vrachtauto werd aangereden. In Rijssen is de 74-jarige landbouwer G. Dannenberg verongelukt. Op zijn fiets reed hij over de Nijverdalseweg in Rijssen, sloeg plotseling linksaf en werd daarbij aangereden door een bestelauto uit Olden- zaal. Twee marinemannen, een elektromon- teur en een vliegdienstweerkundige. zijn on Texel omgekomen door een ongeluk met een truck van de Koninklijke Marine nabij het amfibisch oefenkamp. De auto. waarin tien marinemannen zaten die van het pas sagieren terugkwamen, is door een nog on opgehelderde oorzaak van de weg ge kanteld. De namen van de slachtoffers zijn Frans Meiier, woonachtig Boerhavelaan 106 te Schiedam en Jan Hendrik Mekkes. woon achtig Sportstraat 36 te Amsterdam. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is op de Sliffertsestraat de heer Van de Brugge uit Eindhoven met zijn motor met zijspan tegen een links van de weg staande boom gereden. Zijn 45-jarige vrouw, die op de duo zat werd hierbij zo ernstig ge wond dat zij is overleden. „Het bronzen paard" van de Italiaanse beeldhouwer Marino Marini is met het m.s. Valencia in ons land aangekomen. Op 20 maart was het kunstwerk in Genua ingeladen. Dit paard, dat dertigduizend gulden heeft gekost en drie ton weegt, zal in Den Haag een plaatsje krijgen in de wijk Bouwlust, waar reeds een voetstuk is gereedgekomen. Gisteravond om even over achten hing het krat met het beeld in de takels te Rotterdam en nog geen minuut later stond het op een vrachtauto. Vanochtend is het beeldhouwwerk naar de opslagplaatsen van de Haagse Gemeentewerken aan de Binckhorstlaan gebracht. Het woord rabarber is een verneder landsing van het Latijnse rha barba- rum, eigenlijk: de barbaarse, dat wil zeggen: uitheemse rha. De rabarber was oorspronkelijk een Aziatisch ge was dat via Klein-Azië in Griekenland is gekomen. De Perzische naam, re- wend, werd in het Grieks overgenomen in de vormen rha en rheon, wat in het Latijn rha en rheum opleverde. De rha-vorm vindt men terug in het Duits, Deens, Zweeds en Nederlands; de rheum-vorm leverde het Franse rhubarbe en het Engelse rhubarb op.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5